N I E U W E No. 685. Zondag 22 April 1883 8e Jaargang. De Triple-Alliantie. B U IT E LAND. Rooken en drinken bij hoofd-arbeid. Deuren dichtdoen. lllllllEIISdll CiniilT ABONNEMBNTSPBIJ S Per 3 maanden voor Haarlem 0,8s Buiten Haarlem franco per post. 1, Afzonderlijke Nummers 0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. IJ W HÉEEPfr-r,» jf AGITE MA HON AGITATE. PRIJS DER ABVERTENTIÊK Van 1—6 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers KÜPPERS LAUREY. Er wordt thans in de Europeesche pers veel gesproken over de dusgenoemde Triple- Alliantie, welke tusscheu Duitschland, Oos tenrijk en Italië werd aangegaan. Door de staatslieden in de beide Oostenrijksche Rijks helften en van Italië werd reeds veel tot toelichting van dien vredesbond in het mid den gebracht. Men stelde de gemaakte overeenkomst voor als een waarborg voor de toekomst. Aan lierzangen op die unie tusschen de drie Machten heeft het niet ontbroken. Als men leest wat er al zoo gezegd is om die vredes-samenspreking te verheerlijken, dan zou men waarlijk gaan denken, dat nu het gevaar van oorlog werkelijk gewe ken is. Toch kunnen wij niet instemmen met dat vredes-optimisme, hetwelk op dit oogen- blik de pers in ons werelddeel beheerscht. Zelfs kunnen wij ons niet begrijpen hoe het mogelijk is, dat men zoo geheel de lessen der historie vergeten kan. Of is de weg van der volkereu bederf niet als bevloerd met Bonden van allerlei aard? Om nu van andere Alliantiën te zwjjgen, wijzen wij hier alleen op de Heilige Alli antie, welke de wereld moest beveiligen tegen de uitwerking der revolutie. Is de omwentelingskoorts door die Alli antie bedwongen? Volkstrekt niet. De re volutie heeft voortgewoed, alles meeslepende in haar vaart. En waarom was die Alli antie onmachtig om den storm der revo lutie te bezweren? Omdat zij niet heilig, dat is niet op den godsdienst gegrond was. De stichters der Alliantie giugen uit van de meening, dat de mensch, door louter inenschelijke middelen, de omwenteling in haar werking zou kunnen stuiten. IJdele waau! Al wat de mensch door eigen kracht, zonder hooger op te zien, wil tot stand brengen, mislukt. De Heilige Alliantie rekende niet met den Heiligen, den Almachtigen God. Daarin lag het on vruchtbare der Alliantie, welke de revolutie moest vernietigen. De omwenteling is ver zet tegen God; alleen door onderwerping aan Hem, kan zij verbroken worden. Zoo ging het met de Heilige Alliantie, maar zoo verliepen ook de andere Bonden sedert gesloten eigenlijk op niets uit. Al die Staten-aansluitingen werden in 't leven geroepen uit egoïsme, elk hooger beginsel ontbrak. De omwenteling behserschte in meerdere of mindere mate ook hen, die beweerden tegen haar, ook in haar invloed op de FE U1LLE TON. Vervolg en slot.) Daarentegen verklaart Wilkio Collins, dat de tabak ziju beste vriend is, dat, als hij een aanval op rookers leest, hij den schrijver er dankbaar voor is, omdat zijue sigaar hem dan des te beter smaakt. Anthony Trollope heeft zich ook ten gunste van de tabak uitgelaten en is zelf zijn leven lang een rooker geweest. Thomas Hardy heeft nooit een pijp gerookt en nooit onder het schrijven van zijn romans baat gevonden bij alcohol. James Payn rookt altijd onder het schrijven en na het eten. „Wie er tegen zijn," zegt hij, „hebben het nooit beproefd, of zij hebben ondervonden, dat het hun niet goed bekwam. Kingsley was ook een sterk rooker. Tour- génief de Russische romanschrijver, rookt niet en drinkt niet. Mark Twain rookte, volgens zijne eigene verklaring, toen hij acht jaar was, 100 sigaren in eene maand; 200 toen hij twintig was; en toen hij dertig jaar was rookte hij maande- lijks300 sigaren.Zoolang hij aan 't werk is,rookt hij. Slaten-ueriwm'wg te willen strijden. \YÜ hebben allerlei Alliantiën zien geboren worden om de vrijheid en de zelfstandig heid der Natiën aan te randen, om ze te beveiligen, daarvoor gordden de Machten het zwaard niet aan. Is nu de vredesbond tusschen Duitschland, Oostenrijk en Italië van beter gehalte? 't Doet ons leed, maar wij moeten eerlijk verklaren, dat wij op die vraag geen toestem mend antwoord kunnen geven. Duitsch land en Oostenrijk hadden zich verbonden om veilig te wezen, de eene tegen Frank rijk en de andere tegen Rusland. Zou echter dat dubbel doel worden bereikt, dan moest Italië ook gewonnen worden, want anders zou Italië, gealliëerd met Frankrijk, geheel het spel kunnen bederven. Daar kwam de Tunis-historie en die zette kwaad bloed op het Quirinaal. Hoewel het zoogenaamde koninkrijk Italië uit gestolen landen bestaat Sardinië natuurlijk uit gezonderd hinderde het den Staatslie den van Italië dat Frankrijk ook aan 't rooven ging. Italië was gedupeerd daar het had willen doen, wat Frankrijk aan zijn vriend Italië afsnoepte. Nu kreeg von Bismarck de vrije hand om bij het Kabinet van Rome te agiteeren tegen Frankrijk. Koning Humbert toog naar Weeuen en daarna was alles in orde, ook al weigerde Keizer Frans Jozef zeer feestelijk om een contra-visite te Rome af te leggen. Duitschland, Oostenrijk en Italië zijn nu broederlijk een! Wij laten nu voor een oogenblik in het midden of het zeer vieiend is voor de Habs- burgers om met Humbert van Savoie op zoo intiemeu voet te staan. Over dergelijke quaestiëu moeten de betrokken persouen- zelven maar uitspraak doen. De Alliantie heet een uitsluitend vrede lievend karakter te dragen; zij moet dus strekkeu niet om iets te doen, maar om iets niet te doen. Een der leden van het Hon- gaarsch Parlement vroeg echter dood laco niek: »maar hoe kwaamt ge toch op het denkbeeld om dien vrede te verzekeren, als hij door niemand werd bedreigd?* De onnoozele vrager oordeelde, dat men wel degelijk voor een vredes-verstoorder had gevreesd. Dienovereenkomstig vroeg hij »wie is die vredes-belager? Tisza antwoordde met een stalen voor hoofd: »een vredes-verstoorder is er niet; wij althans kennen hem niet. Als de Hongaarsche Minister-President ooit onwaarheid sprak, dan deed hij het in de geciteerde betuiging. Hij zou niet Wijn acln hij een belemmering voor de pen, maar twee glazen champagne vindt hij een uit muntende opwekking voor de tong. Frederik Harrison heeft nooit tabak geproefd. Mark Pat- tison daarentegen heeft zijn leven lang gerookt. Dat men reizigers en correspondenten van nieuwsbladen in de gelederen der rookers vindt, is wel te verwachten. Dr. W. H. Russell, bij voorbeeld, heeft jaren lang gerookt en wijn ge dronken. O. Donovan schetst in een van zijne reisverhalen, hoe hij eens, uitgeput van vermoeienis in eene hut van klei liggende, alleen door opwekkende middelen de kracht heeft ge vonden, om zijn schrijfgereedschap uit te pakken en op het aangezicht liggende en op beide elle bogen leunende, den noodzakelijken brief voor zijn blad te schrijven. Hensy kon niet schrijven zonder er bij le rooken. Sala heelt veertig jaar gerookt en vindt het een dwaze bewering, dat het rooken dan geest zou verstompen. Hij ver klaart echter, dat, als hij ziju leven nog eens moest beginnen, hij nooit tabak zou proeven. Yolgens Taine is een cigarette zeer goed tusschen twee denkbeelden in als men het eene heeft en het andere nog zoekt. Drie vierden van zijne weten tegen wien de Triple-A'liautie is gericht! Of zij evenwel ook het doel zal bereiken dat de partijen zich voor oogen stelden? Ook zelfs dat zal niet ge schieden. Naar onze meening zal Italië zich niet O door de Triple-Alliantie laten afhouden van een mogelijk verbond met Frankrijk, mits dat land maar een goeden pr:js zou bieden. Duitschland zou er ook geen been in vinden om Italië te verloochenen als de groote staatsmau te Berlijn er zijn heil maar in zag. Van Oostenrijk hebben wij nog de beste gedachten, althans zoolang daar de tegenwoordige bewindslieden het roer van Staat in handen hebben. Komen de libertijnen weder in 't bezit van het gezag, dan zal de Triple-Alliantie voor hen als 't zoo in hun kraam te pas komt, de waarde hebben van scheurpapier. Men moge dus door dezen drieledigen vredeswaarborg den vrede nu ook verzekerd wanen, wij hechten luttel waarde aan die Alliantie. De vrede is niet te vestigen op afspraken door het eigenbelang ingegeven. Wil men den vrede in Europa op veiligen bodem doen rusten, dan moet de verhou ding tusschen de volken weder door de hoogste beginselen van waarheid en recht worden bezield, 't Geweld moet opnieuw worden vervangen door 't recht. Zoolaug dat niet geschiedt, zullen geen Triple Alli antiën, zelfs geen verbonden tusschen nog meerderen aangegaan, iets uitwerken om de nieuwe revolutiën, die dreigen, te be zweren, nieuwe oorlogen te voorkomen. Onder de werklieden aan de haven te Antwerpen heerschte dezer dagen eene groote opgewondenheid wegens de invoering van elevators voor graanschepen. De Ge meenteraad heeft de aanvraag eener maat schappij om concessie tot de vestiging en exploitatie van elevators afgewezen. Tijdens het debat in de Raadszitting werden de glazen van het stadhuis door eene dreigende menigte ingeworpen. Er zijn verscheidene personen gekwetst. Er hebben vele arres- tatiën plaats gehad. De Germania wil de Rijksbegrooting voor 1884/85 in overweging zieu genomeu, doch de derde lezing uitstellen tot het na jaar, hetgeen alleen mogelijk zal wezen als de zitting van den Rijksdag niet gesloten wordt, en dat dus dit Staatslichaam eenvoudig op recès tot het najaar uiteengaat. Het verdrag betreffende letterkundige werken tusschen Duitschland en Frankrijk kreeg Woensdag-namiddag zijn beslag. bekenden rooken maar geen van allen neemt zijne toevlucht tot alcohol. Dc slotsom, waartoe de verzamelaar komt, is, dat tabak en alcohol voor den gezonden geleerde niet noodig zijn en dat de sterkste denkers zich van opwekkende middelen onthouden. Niettemin blijkt het een in de hoogste male betrekkelijk vraagstuk, en dat ieder wol zal doen voor zich zeiven te beslissen, maar dan naar zijn beste weten en niet zonder nauwkeurige en herhaalde proefneming. Van de tien menscheu, zegt een Engelsch schrijver, zijn er zeker negen, die altijd de deur achter zich openlaten. Zij schijnen niet te weten hoe zij eene deur moeten dichtdoen. Misschien is het eene aangeboren of overgeërfde onhandig heid, evenals sommige menschen geen gehoor voor muziek hebben, en weer anderen zich onmogelijk behendigheid in het hanteeren van gereedschappen eigen kunnen maken. De vindingrijkheid van onzen tijd heeft ge tracht de lijdende wereld eenigszins de onhandig- De Minister van financiën in Frank rijk heeft dadelijk bij de hervatting der parlementaire werkzaamheden, in de Kamer het ontwerp ingediend tot het converteeren der 5 pCt. rente in een 4J/a pCt. fonds. De Minister las de memorie van toelich ting bij het ontwerp voor. Uit Marseille wordt gemeld, dat twee kanonneerbooten, de Lynxgekomen van Toulon, en de Vipère, van la Goulette, bevel hebben ontvangen om naarTougkin te vertrekken. Een bataljon zee-soldaten te Toulon heeft insgelijks order gekregen om zich naar dezelfde bestemming te begeven. De heer De Lesseps heeft in de Sorbonne een rede gehouden, waarin hij, met een toon van gezag, verklaaide: »De Sakara- zee zal er komen, gelijk het Suez-kauaal er gekomen en gelijk het Panama-kanaal in uitvoering is«. Een oud-»ambtenaar« der Commune zekere doctor Albert Regnard, «secretaris generaal van politieonder Raoul Rigault, Cournet en Ferré, tijdens het bewind van brandstichting en moord van '71, is be noemd totinspecteur-generaal der in richtingen van liefdadigheid! De tegenwoordige Regeering had moeie- lijk een scherper contrast kunnen uit denken! Bij voortduring wordt nog in plaatsen van de provincie liet bekende manifest van prins Jéröme Bonaparte aangeplakt. Zoo nu weer te Toulouse, waar een zestigtal O exemplaren aan de muren gehecht zijn. De politie scheurde ze af, gelijk ook elders. Het Hoogerhuis heeft de beraadsla ging over het ontwerp der regeering tot wijziging der wet op de uitoefening der geneeskunde geëindigd. Op voorstel der regeeriug werd het amendement aangeno men, volgens hetwelk artsen uit het bui tenland eu de koloniën op de bij de wet toegekende voorrechten slechts aanspraak kunnen maken, wanneer hun geboorteland aan Engelscke artsen gelijke voorrechten toekent. In het Lagerhuis zeide Fitzmaurice dat het bericht van de Observer nopens onder handelingen met Portugal over de Gongo onnauwkeurig is. In afwachting van den afloop der onderhandelingen is Portugal nog steeds verbonden geen oorlogschepen der waarts te zenden. De inlijving van Nieuw Guinea bij Queensland is door geheel Australië verlangd en zij zou in Australië zeer toegejuicht worden, indien de Eugelsche regeering haar heid of onachtzaamheid van menschen, die nooit de deur achter zich dichtdoen, te vergoeden, door er gewichten aan te hangen of er veeren aan te maken, die kunstmatig doen wat ieder man, vrouw of kind van zelf niet moest nalaten. Maar op die hulpmiddelen is niet eens altijd te vertrouwen. Kortom, wie de deur opendoet, be hoort ze ook weer dicht te doen. Het dichtdoen van deuren moest op school grondig geleerd worden. Bij de eerste les moesten de beginselen er van ingeprent worden. Jongens en meisjes moesten eene deur doorgaan en die ieder voor zich zelf open- en dichtdoen, totdat zij er zoo aan gewend zijn dat zij nooit eene deur op een kier laten staan. Dan moet er tot de fijnere punten overgegaan worden. Er zijn menschen, die altijd eene deur dicht slaan; anderen, die haar openhouden en haar zoo langzaam dichtdoen, dat verkoudheid en keelpijn ruimschoots gelegen heid hebben om er door te komen. Maar zonder het nu juist al te nauw te nemeu, is het toch van belang, dat iedereen leert eene deur op de eene of andere wijze achter zich dicht te doen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1883 | | pagina 1