B1 i\ h L A 1), goedkeurt. In Queensland wordt de inlij ving noodzakelijk geacht. Het Engelsche Parlementslid Bradlaugh moet voornemens wezen, op zijn beurteen rechtsvervolging in te stellen, en wel tegen den gewezen Lord Mayor van Londen, die aan Sir Henry Teyler machtiging gaf tot het onderzoeken van Bradlaugh's bankiers rekening. Volgens den opperrechter, ging Sir John Ellis hierin zijne bevoegdheid te buiten. De tweede beschuldigde in zake den Phoenix-parkmoord, Daniel Curlèy, is mede ter dood veroordeeld. In het Oostenrijksche Huis van Afge vaardigden is een voorstel der minderheid om ten aanzien der wijziging van de school wet eenvoudig over te gaan tot de orde van den dag, verworpen met 174 tegen 158 stemmen. Hierna is met 174 tegen 164 besloten tot behandeling der afzonderlijke artikelen over te gaan. Karei II van Bourbon, gewezen hertog van Lucca en Parma, is te Nice over leden in den ouderdom van 84 jaren. Toen in 1848 Italië de revolutie uitbarstte, deed hij afstand van den hertogelijken troon ten gunste van zijn zoon Karei III en nam hij den titel aan van graaf van Villafrauca. Hij was een der laatste ridders van den Heiligen Geest. Zijn opvolger, die gehuwd was met eene zuster van den graaf van Chambord, viel in 1854 onder de hand een3 moordenaars. Het voor de kroniugs-feesten in Rus land aangewezen, uit de verschillende regi menten samengestelde gardekorps, onder bevel van grootvorst Wladimir, ter sterkte van 13,000 man en 22 kanonnen, wordt, te beginnen met den 2en Mei, afdeelings- gewyze per spoor naar Moskou getranspor teerd. Den 19en Mei betrekt het de wacht posten en de kazernes van het vaste gar nizoen van Moskou en keert, terstond na de feesten, naar Krasnoje-Selo terug. Louis Veuillot. GEMENGDE BERICHTEN. 's Gravenhage, 20 April. De gezanten der vreemde mogendheden, hier ter stede geaccredi teerd, de secretarissen en verdere leden hunner legatiën zijn met hun dames uitgenoodigd tot bijwoning der plechtige opening van de inter nationale koloniale tentoonstelling te Amsterdam- Haarlemmermeer, 20 April. Gisteren-middag te half één uur is afgebrand een woonhuis, staande op den Ringdijk bij de Lijnden, bewoond door W. Kasberg. De spuit No. 1 heeft gewerkt. Het huis enz. was tegen brandschade verzekerd. "Veenendaal, 20 April. Nog is de rust niet hersteld. Slechts met groote moeite konden de betergezinde arbeiders der weverij heden den arbeid hervatten. Men eischte dat de ontevrede nen, aan vvie gisteren de verdere toegang tot de fabriek was ontzegd, wederom zouden worden toegelaten. Middelburg, 20 April. De toestand van de personen die eergisteren alhier met de tram in aanraking kwamen, is vrij voldoende. Beide bee- nen van G. die gebroken waren, zijn gezet kun nen worden, terwijl het gebleken is dat B. slechts kneuzingen aan een been bekwam. Langedijke, 20 April. Ten gevolge der drank wet is in onze gemeente geen enkele tapper meer. Daar, waar vroeger sterke drank werd verkocht, kan men nu alleen koffie enz. bekomen. Montfoort, 20 April. Toen Maandag II. alhier bij bekkenslag werd bekend gemaakt dat er een «briefje van f 1000" was verloren, meldde zich een vroeger wegens oneerlijke handelingen in het tuchthuis te Leeuwarden gedetineerde als de eer lijke vinder aan. Utrecht, 20 April. Op de Biltstraat alhier sprorg eergisteren een buis der waterleiding, ten gevolge waarvan een kolossale waterstraal met zulke een geduchte kracht tegen de woning van den stalhouder Dieges spoot, dat dit huis aan zienlijke schade heeft geleden. Vooral ook aan meubelen en aan den voorraad hooi en stroo is belangrijke schade toegebracht. Amsterdam, 20 April. Een half jaar celstraf heeft de Rechtbank alhier opgelegd aan S. P. die een ;,bon voor 60 sigaren" voor een bauk» biljet van f 60 deed doorgaan. Haarden, 20 April. De heer Jac. Jurrissen alhier, is op de Berlij ische bloemententoonstel ling bekroond met de Staatsmedaille voor zijne ver zameling coniferen. Deze bekroning is eene der hoogste onderscheidingen, die zeker zal bijdragen om den goeden naam der Nederlandsche kweek- kunst bij onze oostelijke naburen te verhoogen. De Union de Vaucluse, een te Avignon ver schijnend blad, karakteriseert den grooten, edelen journalist in de navolgende behartensvvaardige woorden: z/De van nature strijdlustige inborst van Veuil lot viel niet in den smaak der vreesachtigen, lafbartigen en beschroomden, die onder den naam van //gematigden" verkondigen, dat men zich blindelings en lijdelijk onderwerpen moet aan alle grillen van het gevestigde gezag, alleen om dat het gevestigd is en dikwijls is hij gelaakt, gehekeld, ja zelfs veroordeeld door hen, wie) zaak hij ook tot de zijne had gemaakt, en voor wie hij vervolging leed. De H. Stoel gaf hem altijd gelijk tegenover zijne tegenstanders, zoowel onder Gregorius XVI en Pius IX als onder hun opvolger Leo XIII, en zijne aanvallers kwamen er af met de vernede ring, dat zij de publieke loftuitingen moesten ontvangen van zijn woedenste tegenstanders, die tevens de vijanden waren van het Katholicisme en den Paus. Met de handen vol verdiensten heeft hij zich mogen vtitoonen voor den rechterstoel der Op perste Gerechtigheid. God, voor Wien hij zulke harde strijden heeft gevoerd, om Wien hij het voorwerp is geweest van zooveel tegenspraak, en zoovele aanvallen heeft doorgestaan, zal zeker wel vol barmhartigheid geweest zijn jegens Zijn dienaar, want Hij is rechtvaardiger dan de menschen." In de maand Januari II. begaf een soldaat, B. genaamd, van het 6de reg. inf. in garnizoen te Geertruidenberg, zich op een avond per tram met een kameraad naar Breda. Daar deze laatste, zoo men verhaalde, eenigszins be schonken was, moest hij de tram verlaten, terwijl B. hem volgde. Sedert werd deze laatste vermist en bleef de andere steeds geconsigneerd, omdat hij geene aanwijzing wist te doen, nadat zij van elkander waren afgedwaald. Woensdag eindelijk is het lijk van B in verregaanden staat van ont binding uit de Singelgracht te Breda opgehaald. Volgens mannen van het vak is in de nieuwe leening het minst ingeschreven voor rekening van Nederland: ongeveer 48 van de 748 millioen; al het overige is door het buitenland gevraagd, en wel ongeveer 500 millioen door Duitscliland. Het doel zal echter wel zijn: spe culatie, om het meerendeel allengs met winst over te doen aan vaste houders in Nederland. Het proces wegens het vermoor den van Esther Solymossi (de Tissa-Esslar-zaakj komt nu voor de rechtbank te Bereghsza«z. Zoonis men weet, zijn de voornaamste beschuldigden de Israëlietische slachter Schwarz, Buxbaum en Brann en de landlooper Wolner. Vier andere personen zijn beschuldigd van medeplichtigheid aan den moord en nog twee van het verbergen van het lijk. Tweehonderd getuigen zijn opgtroepen in dit proces, dat waarschijnlijk in het laatst van Mei eindigen zal. Naar men uit Weenen bericht, heeft op de Donau bij Melk een aanvaring plaats gehad tusschen de stoombooten Gisela en Melk. Vier passagiers van laatstgenoemde boot zijn daarbij om het leven gekomen. Op een van de te Londen begin nende lijnen der North-Western-Railway-Com- pany loopt een geheel nieuw soort van spoor wegrijtuigen salonrijtuigen, welke de buiten gewoon groote lengte van twee-en-twintig meter bereiken. Deze soort van spoorweg-riji uigen tweelings-rijtuiger. genaamd, bestaat eigenlijk uit twee aan elkaar verbonden wagens. De eene bevat, behalve het eigenlijk salon nog een klein ver trek voor zes personen, waar gerookt mag worden, terwijl de andere wagen samengesteld is uit een salon en een damesboudoir dat eene oppervlakte van bijna vier vierkante meter heeft. De ruimte tusschen beide samengekoppelde rijtuigen is ge heel overdekt en vormt als het ware een soort van vestibule (ook de zijden zijn van wanden voorzien), waarin een conducteur zit, die uitslui tend aangesteld is om de in het tweelings-rijtuig reizende personen te bedienen. Electrische schel len zijn in de verschillende salons aangebracht, die men slechts in werking behoeft te brengen wanneer men de diensten van den conducteur noodig heeft. Te Khardoff, in Rusland, zit thans de commissaris van politie der stad op de bank der beschuldigden, benevens verscheidene gelijk hij thans ontslagen politie-agenten, onder beschul diging o. a. van het organiseeren eener bende van zakkenrollers. Eonige lastdragers van het spoorwegstation hebben getuigd, dat één hunner kameraden, die een zakkenroller wilde aanhou den, door de politieagenten met stokslagen daarin verhinderd werd. In de gemeente Campitellonab ij Bastia in Provence had onlangs de verkiezing van een gemeenteraadslid plaats onder de vol gende omstandigheden. Er was reeds vier of vijf keer gekozen, doch telkens was dc stemming nietig verklaard, wegens onzuivere handelingen, omkoo- ping en bedrog. Toen zich nu weer een Italiaan aan de stembus vertoonde, die niet genaturali seerd was, knalde eensklaps een schot, en de man viel doodelijk getroffen neer. Een tweede schot wondde den voorzitter van het stembureau. Jannetje Struik, de zoogenaamde //tnillioenenjuffrouw", haar broeder G. Struik, benevens A. Hoetink, J. H. Van Zutphen, J. J. Jools, Th. N. Van der Heem en R. D. Consen- heim zijn door de arrondissementsrechtbank te Rotterdam verwezen naar de correctioneele terecht zitting, met last dat al de beklaagden in hechtenis zullen blijven. De Duitsche Kroonprins, zegt het Arnsberger Volksblatt, is, zooals bekend is, een hartstochtelijk rooker; op de jacht, bij de herfat- manoeuvres, te huis, overal smaakt het pijpje hem goed. Nu zal menigeen zich wel eens de vraag gedaan hebben, welk //edel kruid" het is, dat de Kroonprins pleegt te rooken? Wij zijn in staat deze vraag te beantwoorden. De tabak heet //fijne kanaster M. Zoort, beste Variuas Porto Rico en andere Zoorten bij Herman Oldenkotten Zoonen te Amsterdam." De prijs van die waar lijk heeriijke tabak is 7Va Mark per pond. Door den brand bij de uitgevers Kegan Co., aar. het Paternoster-Square, werden o. a. 70,000 exemplaren van Tennyson's werken vernield. Dezer dagen kwamen te Maas tricht twee welgestelde landbouwers uit eene nog al veraf gelegen Belgische gemeente, met het doel eene kaartlegster te raadplegen over het verdwijnen van 190 frank bij een hunner. Daar zij tol hunne teleurstelling vernamen, dat het kaartlegstersbedrijf te Maastricht niet meer wordt uitgeoefend, zetten beiden zich op den trein naar Luik, in de hoop van aldaar te vinden, wat zij te Maastricht vergeefs gezocht hadden. De bekende luchtreiziger Cro m- meiin zal in den Haag in Juni a. s. met zijn ballon opstijgen uit den tuin van het gebouw voor K. en W. Te Avignon is een zonderling maar zeer nuttig werkje verschenen, getiteld Calendrier perpe'tuel, door A. Dupuy Jr., waarin data, niet slechts van voor eeuwen maar tot in de verste toekomst nagezien kunnen worden. Het nut hier van zal dadelijk blijken als men bedenkt dat bij oude stukken, testamenten enz. slechts met weinige gegevens, o. a. den stand der maan, een onzekere dagteekening kan vastgesteld worden. Iu straf zaken vooral valt het nut van zulk een//Eeuwigen kalender" niet te ontkennen; het volgende voor beeld zal dit ophelderen. In den nacht van 29 November 1811 werd een moord gepleegd, waarvan de bedrijvers onbekend gebleven waren. Achttien jaren later werden deze door een onbe dachtzaam ge»prek verraden en in hechtenis genomen; maar vooral moest men zich, op gror.d van hun bekentenis, eerst overtuigen, dat de dag der misdaad een Vrijdag en het heldere mane schijn te 11 uur 's avonds was. De //Eeuwige kalender" doet hierin onmiddellijk uitspraak; hij bewijst onmiddellijk, dat dit alleen plaats had op 29 November 1811, de nacht waarin de moord bedreven werd. De kalender kost slechts 40 centimes en verscheen bij de uitgevers Gros frères te Avignon. De Amsterdamsche brievenbe- steller T. K., die zich in Januari op den Steen- wijker straatweg door het hoofd schoot, is nog in leven en reeds in zooverre hersteld, dat hij het stadsziekenhuis te Meppel, alwaar bij sedert onder behandeling van dr. Stoffels verpleegd werd, weldra zal kunnen verlaten. Gepasseerden Zater dag hebben genoemde dokter en zijn ambtgenoot Van Setteu den kogel met goed gevolg verwijderd, eene operatie die door het uitzagen van een deel van het achterhoofdsbeen in den schedel plaats vond. Een der Deensche bladen maakt met ingenomenheid melding van de steeds toe nemende uitbreiding van „Johan Keilers inrichting voor doofstommen en idioten." De werkzaamheid dezer inrichting is in twee hoofdtakken verdeeld, lo. instituut voor doofstommen, gegrond op de spraak-methode, waarin zij worden opgenomen die nog iets van hun hoor- of spraakvermogen behouden hebben. Hierbij behoort de inrichting van onderwijs voor abnormale kinderen, waarin ook blinde doofstommen en blinde idioten worden opgenomen. Ook sluit zich een werkkamer voor volwassen doofstomme meisjes hieraan. 2o. Oo- derwijs-inrichting voor idioten, waaraan verbon den is een asyl voor onherstelbare idioten, en eene inrichting om idioten werkzaam te doen zijn met het een of ander handwerk, landbouw of huiswerk. Men maakt nu onder anderen ook plan tot het oprichten van een laiulbouw-kolonie met daaraan verbonden werkplaatsen voor idioten. In 1882 telden de Vereenig de Staten van Noord-Amerika 470 vrouwelijke ge ëxamineerde dokters. Van deze begonnen 350 hare studiën als jonge meisjes, 93 gingen daartoe over als gehuwde vrouwen en 27 als weduwen, 341 zijn aanhangsters der allopathie, 13 scharen zich onder de homoöpatische banier en de overige schijnen hare patiënten naar hun verlangen dan op de ééne en dan op de andere wijze te be handelen ot wel volgens een bepaald heilsysteem te genezen. Overigens kunnen zij zich, met en kele uitzonderingen, nog niet in een groote prac- tijk verheugen, niettegenstaande, wat wetenschap pelijke vorming betreft, die gemiddeld bij de Ame- rikaansche geneeskundigen geen zeer hoog stand punt bereikt heeft, bij hare mannelijke colLga's althans niet achterstaan. Van de 470 vonden er slechts 114 reeds in den loop van het eerste jaar een practijk waardoor haar bestaan verzekerd was; 34 hadden daartoe twee jaren noodig en 14 bereikten dit doel eerst in het derde jaar. De overige 300 schijnen zich tevreden te moeten stellen met het magere inkomen, dat ook het deel is van het meerendeel harer Europeesche collega's; 270 dames oefenen de algemeene practijk uit. 54 behandelen uitsluitend vrouwen en kin deren, en 4 speciaal ooglijders. Vele vrouwelijke dokters practiseeren in vereeniging met hare ge neeskundige rchtgenooten, zoodat deze de man nelijke en gene de vrouwelijke cliënten der firma behandelen. B ij C r e p y-e r.-V alois is een van Soisaons komende spoortrein op een locomotief geloopen. Achttien personen werden gewond. In de groote jaarlijksche b ij een komst van de Salvation Army werd door gene raal Booth meegedeeld, dat het leger in Groot- Britannië thans 1202 officieren en 491 korpsen telt; dat het een jaarlijksch inkomen geniet van 12,000, en in zijne //barakken" beschikt over zitplaatsen voor bijna een half millioen strijders. Behalve de g. huurde lokalen, voor welke het jaarlijks 21,000 betaalt, bezit het leger eigen dommen ter waarde van 150,000, waarvan slechts op één derde hypotheek staat. Drie jaren geleden bedroeg de waarde van den eigendom slechts 17,000. De bekende Fransche schrijver Gustare Aimard is naar een krankzinnigenge sticht overgebracht. Sedert een paar avonden worden de brievenbestellers, dienst doende te Kralin gen, door twee hen onbekende personen op den Oost-Zeedijk aangevallen. Een van die bestellers heeft zich, toen hij we d staande gehouden, flink verdedigd, terwijl een andere besteller, toen de kerels op hem aankwamen, de vlucht nam naar het Park Honingen. Men zegt, dat deze aan randing in verband staat met de gewoonte te Kralingen, om aangeteekende brieven met gelds waarde door de bestellers te laten bezorgen. De stadsboden te Amsterdam z ui len voortaan, vooral met het oog op de aan staande feesten, wanneer ze vaak in groot tenue zullen moeten zijn, tot hoofddeksel een steek dra gen, van zwarte vilt met lis, zilveren knoop en kokarde. De pet zal in het vervolg slechts ia klein tenue worden gedragen. Bij den heer Zechmeijer teNeu- renberg is op 't oogenblik eene zeer interessante plaat te zien, die geheel uil postzegels samenge steld en voor de tentoonstelling te Amsterdam bestemd is. Het geheel is meer dan twee Ned. el breed en meer dan vier Ned. el hoog. De on dergrond is uit Nederlandsche postzegels van 12'/» cent gevormd, omgeven door een rand van lichtroode Hongaarsche zegels. De naam der firma is, op een grond van oude Duitsche lichtblauwe 30 groschen zegels, uit kostbare Boliviaansche en Rumeensche zegels gevormd, omringd door een rand van postzegels van Victoria en Peru. Hier boven zijn twee posthoorns, uit zegels van Canada en een brief, uit die van den Kerkelijken Staat en van Sardinië vervaardigd. Onder den naam der firma bevinden zich twee rijk met arabesken versierde vierkante afdeelingen, op hunne beurt omringd door zegels van Lijfland, Servië en den Kerkelijken Staat. Het geheel is met den meesten smaak vervaardigd en zal ongetwijfeld te Am sterdam vele kijkers lokken. In de torens van het hoofdgebouw der tentoonstelling te Amsterdam zullen elevators aangebracht worden, evenals die reeds in het /.■American Hotel" zóó uitmuntend werken, voor hen die van het vergezicht willen genieten, dat men van de torens af over de hoofdstad en om streken heeft. Scutari, de volkrijkste voorstad van Konstautinopel, is dezer dagen het tooneel geweest van een afschuwelijke misdaad. Een ser geant der artillerie er. twee soldaten van zijn regiment hadden des avonds de kazerne zonder verlof verlaten om eenigen tijd op het groote kerkhof door te brengen. Daar ontmoetten zij twee Turksche vrouwen. De militairen bemerkten dat die vrouwen eenige zilveren sieraden bij zich droegen en zij besloten zich daarvan meester te maken. Zij worgden hun ongelukkige slachtoffers en wierpen de lijken in een nabij gelegen droge put, waarna zij rustig naar de kazerne terugkeer den. Den volgenden morgen begaf een der moor denaars zich in de vroegte naar het kerkhof om zich te overtuigen, dat er geen sporen van de misdaad te vinden waren, maar hij ontstelde niet weinig, toen hij uit de put allerlei zuchten hoorde opgaan. Yreezende, dat dit tot ontdekking zou leiden, begon hij groote steenen in den put te werpen. Een voorbijganger zag dit en haastte zich het mee te deeleu aan een officier van een nabij gelegen wachtpost. Deze liet den moordenaar on middellijk arresteeren en de beide vrouwen uit aen put redden; een harer bleek echter reeds overleden te zijn, de andere kon hare belagers aanwijzen, zoodat zij thans voor den krijgsraad terecht staan. Veel hoofden veel zinnen, zegt een spreekwoord, dat echter in Groningen niet bekend schijnt te zijn. Commissarissen der drink waterleiding stellen daar namelijk voor het aantal directeuren dier onderneming van 5 op 7 te brengen. In alle andere plaatsen zou men van meening zijn, dat vermindering van het aantal bestuurders eerder leiden zou tot het beoogde doel: Zuiniger exploitatie. In de nabijheid van Noumea wer den dezer dagen in volle zee twee veroordeelden gevat, die op een eigenaardig toestel de straf kolonie ontvlucht waren. Dit toestel bestond uit twee groote holle cylinders, met puntige einden en niet ongelijk aan sigaren. Zij waren gemaakt van zinken petroleumbussen, ongeveer twee meters lang en met hout dicht gemaakt. Tusschen beide schuitjes was eene soort van wiel aangebracht, hetwelk door middel van twee handvatsels in beweging kon gebracht worden. Het schijnt dat het vaartoestel hierdoor eene groote snelheid kon bijgezet worden. De twee veroordeelden, op dit zonderlinge vaartuig gevonden; zochten een ander op, waarmee zij hunne vlucht naar een gastvrij oord konden volbrengen. Door het tweede kantongerecht te Rotterdam werd eergisteren eene aldaar woonachtige vrouw veroordeeld tot eene boete van f 7.70 of subsidiaire gevangenisstraf van 3 dagen, wegens het zich ophouden met waarzeggen. Naar aan leiding van eene circulaire, door deze vrouw ver spreid, waarin zij zich aanbeval als /,de van ouds beroemde planeetleester", was een politie-beambte in burgerkleeding naar hare woning gezonden, die zich tegen betaling van 50 cent door haar had doen waarzeggen en deswege procesverbaal tegen haar had opgemaakt. Richard Wagner een oordeel over de Wagnerianen te hooren vellen, moet bepaald interessant zijn geweest. Een ingezetene van Bayreuth verbaalt, dat Wagr.er dikwijls zeer ver stoord was op zijne aanbidders, omdat zij al wat hij zeide, steeds voor goede munt aannamen. Vooral ergerde hij zich als zijne aanhangers hem in hun ijver verkeerd verstonden en dan een dom heid begingen. Zoo zeide hij bij de eerste op voering van Parsijal tot het luid juichende pu bliek, dat hij die toejuichingen voor zijne kunste naars in dank aannam, maar dat hij zelf niet gaarne als //auteur" op het tooneel geroepen werd. Bij de volgende acte hoorde men opnieuw applaus, maar tevens een luid gesis van diegenen, welke meenden den meester een genoegen te doen door nu ook de toejuichingen te smoren. Die Wagne rianen riep Wagner nu toornig uit zijn toch in waarheid de domste rekels die men zich denken kan. Zeer vleiend voor die luidjes! Te Napels is 's nachts in het 'na's van de heeren Catuccio een diefstal van geld, schuldbrieven en edele gesteenten gepleegd, ter

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1883 | | pagina 2