BI fi N L A SN D. de expeditie naar Tongkin gevormd. Twee groote transportschepen worden te Toulon gereed gemaakt om die troepen over te brengen. In Portugal is de ministeriëele cri sis weer bezworen, maar men denkt niet voor lang. Zij was ontstaan door oneenig- heid in den boezem van het Ministerie over de aangelegenheden aan de Congo. Maar men heeft vrede gesloten, met het oog (men raadt het al)op de aanstaande tentoonstelling altijd te Madrid die de Koning en de Koningin gaarne ongestoord zouden willen bezoeken. De Lissabonsche bladen vermelden naar in een telegram aan de Engelsche bericht wordt het tamelijk ernstig ge val, dat een Portugeesche kanonneerboot eenige booten, die behoorden tot een Fransch oorlogsschip, dat troepen te Loango wilde landen, in den grond heeft geboord. Bij de Kamer van afgevaardigden in Italië is een wetsontwerp van de regeering ingekomen ter betere regeling van den veiligheidsdienst. Het behelst onder anderen bepalingen omtrent de straffen van perso nen, door wier toedoen uitbarstingen van bommen, patronen, enz. gevuld met ont plofbare stoffen, op straat of andere open bare plaatsen te weeg worden gebracht. Blijkens bericht uit Durban van 17 dezer is Kruger tot President van de Trans vaal gekozen. De onderhandelingen tusschen de Boeren en Mapoch over den vrede zijn afgebroken. Er hebben weder eenige ge vechten plaats gehad, zonder resultaat en van beide zijden met onbeduidend ver lies. Volgens berichten uit Pietermaritz- burg aan de Daily News hebben er in Zu- luland gevechten plaats tusschen aanhan gers en tegenstanders van Cetawayo. De laatstgenoemden moeten daarbij eenig voor deel hebben behaald, tengevolge waarvan Cetawayo een gedeelte der reserve ten be hoeve zijner persoonlijke bescherming heeft opgeroepen. GEMENGDE BERICHTEN. Een buitengewoon nommer van de Staats courant bevat de samenstelling van 't Ministerie als volgt: Binnenlandsche Zaken'- Mr. J. Heemskerk Azn., oud-Minister. Buitenlandsche Zaken; Jhr. Mr. P. J. A. M. van der Hoes de Willebois, oud-Minister. Justitie: Mr. M. W. Baron Dutour van-Bel- linchave, Wethouder te 's Gravenhage. Marine: F. L. Geerling, gepensioneerd Vice- Admiraal. Financiën: W. J. L. Grobbee, oud-Hoofd- Inspecteur van Financiën. Oorlog: A. W. P. Weitzel, gepensioneerd Generaal-Majoor, oud-Minister. Waterstaat: J. G. van den Bergh, Hoofd-In- genieur der Staatsspoorwegen. Koloniën: F. G. van Bloemen Waanders, oud-Directeur van Binnenlandsch Bestuur in Indië. Utrecht, 24 April. Gisteren-middag werden een vijftal personen in eene trapperij baiten de Weerd alhier, op valsch spel betrapt. Het ge lukte de politie, één er van in hechtenis te nemen; de anderen ontvluchtten. Appelscha, 24 April. In de veenkolonie was Zaterdag 21 dezer de oudste ingezetene van ons dorp de weduwe Krom, oud ruim 93 jaar, in 't gure weder alleen op 't veld bezig met aardappelpoten. Amsterdam, 24 April. Op de Leidschestraat alhier is gisteren een man in een kelder geval len. Hij werd met een schedelbreuk naar het gasthuis gebracht en is daar heden-ochtend over leden. 's Gravenhage, 24 April. Gisteren is eene dienstbode, die zich een muntbiljet van f 10 van haren meester toeëigende door de politie aange houden en, nadat proces-verbaal was opgemaakt, naar het huis van arrest overgebracht. Eindhoven, 24 April. Heden-ochtend ge raakte een kind van 6 jaar alhier al spelende te water en werd levenloos opgehaald. Botterdam, 24 April. Gisteren-namiddag te ongeveer 6 uur is uit de Rotte opgehaald het lijk van een vijftienjarigen jongeD, die des mid dags te 12 uur met een viertal anderen was gaan varen. Het bootje, waarin de jongens ge zeten waren, is toen gekanteld, zoodat allen te water geraakten. De vier anderen zijn spoedig gered. Lochem, 24 April. In de afgeloopen week is weder twee malen brand ontstaan in hoogveen eu heide onder deze gemeente gelegen aan den spoorweg, en dit terstond nadat er eeü trein was gepasseerd. Vlissingen, 24 April. De matroos bij bet loodswezen, Weber, die onlangs bij de aanvaring vau het stoomschip Utrecht beklemd geraakte, is aan de gevolgen in het gasthuis overleden. Zwierige titels. De fraai klinkende na men van Indiaanschen oorsprong, die de Bra- ziliaansche adel bij voorkeur draagt, hebben zeer eigenaardige beteekenissen. Zoo beteekent, bij voorbeeld, Markies de Itanlaem: Markies van den Steenen Vijzel; Vicomte de Suassuna: Vicomte van de Zwarte Ree; Vicomte de Uruguay: Vi comte van de HanenstaartkleurVicomte de Muritira: Vicomte van de plaats waar veel vliegen zijn; Baron de Combahy: Baron van den zwarten aap; Vicomte de Iroumitata: Vicomte van „breng mij vuur," enz. enz." Door een aardstorting te V i 11 e— juit geraakten drie werklieden onder het puin, waarvan twee onmiddellijk gedood en de derde zwaar gewond werd. In Frankrijk, tusschen Marve- jols en Neussargues, is men op dit oogenblik bezig met de laatste hand te leggen aan den hoogsten viaduct der wereld, dien van Garabit namelijk. Het hoogste punt van den grootsten boog is 124 meters. De lengte van dezen viaduct is 564 meters en hij dient om twee heuvels met elkander te verbinden. Het geheel is, uit metsel werk en ijzer, in minder dan vier jaar tijds ge bouwd. Een tabaksfabriek te St. Peters burg heeft een bestelling ontvangen van 30 mil- lioen sigaretten, die tijdens de kroning aan het volk en de soldaten uitgedeeld zullen worden. Z a t e r d a g-a vond ruim 10 uur be vonden zich te Zwolle drie boerenknechten uit Zwollerkerspel, die door eenige burgerjongens werden achtervolgd, gescholden en getergd, met het gevolg dat zij handgemeen werden, en een der boerenknechten zijn mes trok, en daarmede een der jongens eene verwonding in de linker borst toebracht. De dader werd onmiddellijk met hulp der militaire macht naar het politiebureau overgebracht. De gewoude is iemand, die reeds verscheidene malen wegens openbare dronkenschap is veroordeeld. D e Gotthardspoorweg vervoerde in het eerste kwartaal van dit jaar 70,000 personen, en de inkomsten overtroffen de uitgaven met 1 mil- lioen. Niet de Amsterdamsche ofHol- landsche straatjongens alleen scheppen er beha gen in, heeren en dames met steenen te werpen; ook in Baden behoort dit tot de vermaken der jeugd. Niet lang geleden hebben de jongens bij Baden-Baden steenen geworpen naar eene amazone, die niemand anders was dan de Keizerin van Oostenrijk. Ondanks het uitdrukkelijk ver bod zijner chefs, nam een Parijsch werkman, die in de riolen bezig was, een paar vrienden mee, om deze merkwaardigheid der hoofdstad te bezien. Met lantarens in de hand liep men voort, toen eensklaps de voorste een gil gaf en in de diepte zakte. Zijne vrienden schoten te hulp, doch't ge lukte hun niet, hem te redden. Zij liepen naar de uitmonding van het riool. Daar zagen ze wer kelijk het lichaam var. den ongelukkige, dat door den slijkerigen stroom werd meegesleept. Ze trachtten hem te grijpen met een haak, doch te vergeefs. De arme man verdween in de Seine. Bij de jongste trekking van het „Crédit Foncier" viel de prijs van frs. 100,000 op een obligatie van eeu Frauschen soldaat, Delafoy, in garnizoen te Romans. Hij had er slechts één. De gelukkige winner heeft nu verlof gevraagd om het geld in ontvangst te nemen. Onder de inzendingen uit Ba tavia zal zeker ook zeer de aandacht trekken die welke door dr. Yorderman bijeengebracht is en op inlaudsche en Chineesche voedingsmiddelen betrekking heeft. Met uitsluiting van atjars en manissans, die geen deel uitmaken van de ver zameling, bevat deze ruim 200 stopflesschen met allerlei spijzen, waaronder, voor zoover de Chi neesche lekkernijen betreft, verscheidene uit allerlei schuilhoeken der dierenwereld afkomstig. De Chineesche en vertaalde namen zijn op de fles- scben geëtiquetteerdterwijl een beschrijvende catalogus oorsprong, gebruik en eigenaardigheden van den inhoud der flesschen mededeelt. Er wordt een onderzoek inge- steld naar de oorzaak van den brand, die Don derdag-avond op de Rijthoeven onder Tilburg 12 woningen heeft vernitld, daar men vermoedt dat hier kwaadwilligheid in het spel is. In de zelfde buurt immers hebben binnen het jaar 5 branden plaats gehad, waardoor 32 woningen ia de asch zijn gelegd. Een vuurwerkfabriek tusschen Wett- schweil en Bonstatten, in het Zwitsersche kanton Ziirich, is Donderdag in de lucht gesprongen. Drie arbeiders werden gedood en de eigenaar der fabriek, de Heer Rungg, werd doodelijk gewond. De oudste, of ten minste een der al leroudste boomen ter wereld is de Bo, een boom in de heilige Indische stad Amarapoora, in Birma. Volgens oude kronieken werd hij in het jaar 288 vóór onze tijdrekening geplant en hij is dus nu 2170 jaren oud. Deze boom, volgens de overle- levering afkomstig van den boom waartegen Boeddha leunde toen hij zijne openbaringen deed, wordt als heilig beschouwd. Pelgrims nemen dik wijls bladeren van hem mede, maar niet anders dan afgevallene, want als heiligdom mag hij niet door schendende handen of messen aangeraakt worden. Te Sonoma County, Californië, is een versteend dennenbosch ontdekt De meeste der indeVereenigde Staten verbruikte halsboorden en manchetten worden te Troy, in New-York, vervaardigd. Dertig jaren geleden waren daar twee fabrieken met 24 arbeiders, en thans zijn er ruim 100 fabrieken, waar 5000 vrouwen en 1000 mannen werkzaam zijn, en dagelijks duizenden boorden en manchetten afgeleverd worden. Men ver bruikt daar niet minder dari 38,000,000 ellen garen per week. De vrouwen, die er werken, zij heeten allen girls (meisjes), maar er zijn grootmoeders onder krijgen weekloonen van 4 tot 35 dollars. Onder toezicht var. een 9jarig zusje speelde eergisteren te Renesse een kindje van 16 maanden in de nabijheid eener sloot en had het ongeluk er voorover in te vallen. Geen hulp was in de nabijheid. Zonder zich te be denken, sprong het 9jarig meisje haar zusje na, wist haar te grijpen, hield het hoofdje tegen haar borst geleund boven water en begon uit alle macht om hulp te roepen. Gelukkig kwam deze spoedig opdagen, en beiden werden gered. V r ij d a g-m iddag had op de Veen laag te 's Hage een koddig voorval plaats. Een boer, die met ezelinnen loopt, stond fn vertrou welijk gesprek met een dienstmaagd, welke bij zoo even een heerlijk glas melk voor haar „volk" had gegeven. Wie schetst echter zijn schrik, toen hij eensklaps een gerinkel van een gebroken ruit vernam en de oorzaak daarvan ontdekte? De grauwtjes, wien het wachten was gaan vervalen, wilden zich omkeeren en alleen hun weg ver volgen, maar moesten zich daartoe vooraf in het gelid scharen; en degene, die zich op den hoek bevond, zwenkte schterivaarts en drukte op deze wijze zeer zachtjes de groote ruit door, die haar in die beweging belemmerde. Dat het vriende lijk onderhoud dadelijk werd afgebroken, behoeft wel wel geen vermelding. Zoo'n stomme ezel! Door bemiddeling van het ge nootschap Liefdadigheid naar vermogen te Am sterdam, zullen in de „gemak- en waschkamers" aldaar vrouwen oppassen, die daarvoor een week loon van zeven gulden zullen genieten. De kabi netten op het tentoonstellingsterrein zijn ver pacht voor tienduizend gulden. Eeu vitrine met doodshoofden 't klinkt zonderling, maar toch krijgt men die op de Amsterdamsche Internationale tentoonstelling te aanschouwen. Keurig, als flesschen in een winkelkast, zijn de bekkeneelen uit het anato misch museum te Leiden er naast elkander neer gezet. Houderden grijnzende koppen zijn er bijeen, geflankeerd door eenige volledige skeletten. Voor de studie van het verschil in gelaatshoek bij de bewoners van den Archipel is deze verzameling ongetwijfeld belangrijk, bezoekers die niet aan gelaatshoeken doen, zullen haar wellicht griezelig vinden. Op het Oranjeplein te 's Grave n- hage had Vrijdag-middag een aankomende jongen de gevaarlijke aardigheid een kameraad met kalk te werpen. Deze stof kwam den U-jarigen knaap in de oogen en kwetste die zoodanig, dat hij na: r het Gasthuis moest worden gebracht. Plattelands-logica. Een platteland s- redenjkerskamer neemt zich voor, een voorstelling te geven ten voordeele der nagelaten betrekkin gen van de verongelukten van Moddergat Nu wil echter het toeval dat de belangstelling in de gaven der heeren zóó gering is bij het publiek, dat de opbrengst der entrées hoe matig ook ge steld, de kosten niet goed maakt, en een der acteurs verklaart daarop: „daar wij ons over schot aan Moddergat zouden hebben gegeven, is Moddergat nu verplicht, ons tekort aan te zuive ren". Of door de kamer al stappen in die rich ting zijn gedaan kon onze berichtgever niet melden. Een ontvanger der registratie en domeinen, die eenige maanden geleder, op een dorp in Limburg in den echt trad, kwam, naar aan de Amsterdammer geschreven wordt, dezer dagen tot de minder aangename ontdekking, dat zijn huwelijk nietig is wegens een gebrek in den vorm. Bij vergissing is bij de voltrekking van het huwelijk een mindèrjaiige als getuige toegelaten, terwijl do wet de meerderjarigheid der getuigen verplichtend stelt. Het paar zal nu genoodzaakt zijn over te trouwen. Bij den brand te Liverpool zijn drie groote magazijnen, voornamelijk katoen bevattende, vernield. De schade wordt begroot op 250,000 p. sterl. De Burgemeester van Rotterdam heeft ter kennis der ingezetenen gebracht, dat een aantal der lijders aan pokken en de over- groote meerderheid dergenen die er aan bezwijken, kinderen zijn beneden de twee jaren, welke niet gevaccineerd ziin, en mitsdien vaccinatie en re- vaccinatie ten z:erste aanbevolen. Door inbraak z ij n eenige indivi duen in de kerk Saint Franqois de Sales te Parijs binnen gedrongen en hebben acht offer blokken bestolen. Op de aanstaande electriciteits- tentoonstelling te Weenen zal men maatregelen nemen tot bescherming van de horloges der bezoekers tegen de werking van de magneten der dynamo-electrische-machines. Er is wel een eenvoudig middel om die werking te vernietigen, nl. naar de tweede pool, aau de andere zijde van de machine te gaan, maar om allen onuoodige last te besparen, zal men aan den ingang der werktuigen-afdeeling blikken omhulsels voor de horloges verkrijgbaar stellen, die dan gedurende het bezoek gedragen worden om de nabijheid der magneten voor de uurwerken onschadelijk te maken. Te Heeren veen heeft de Heer J. Kromhout den dag herdacht, waarop hij voor 30 jaren tot tandmeester werd bevorderd. Hij heeft in dien tijd meer dan 50,000 tanden en kiezen getrokken. De Brusselsche Gazetteschrijft: In onze faubourgs, kan men tegen het vallen van den avond welgekleede heeren door de stra ten zien gaan met een opschrijfboekje in de hand en blaffende! De ontvanger der belastingen ver moedde namelijk, dat een aantal belastingschul digen geen belasting voor hun honden betaalden. Om het bedrog tegen te gaan, liet hij sommigen zijner beambten zich oefenen' in het „blaffen". Wordt hun geblaf uit de huizen, die ze voorbij wandelen, beantwoord, dan teekenen zij de nom- mers op en op die wijze worden de schuldigen ontdekt. Volgens een bericht uit Amerika is de beruchtste van alle Duitsche in-, en uit brekers, Strauss, die vóór een paar jaren zich krankzinnig wist- te doen verklaren, maar uit 't gekkenhuis te Dalldorff ontkwam en naar de Nieuwe Wereld vluchtte, aldaar en flagrant debt bij een inbraak op een hoeve betrapt en door 't volk gelyncht. Te W. had bij de jongste Raad s- verkiezing het volgend voorval plaats. Candidaten waren een rijk grondeigenaar en een negotiant. De ambachtsman S. heeft zijn briefje ingevuld met den naam van den eerste, doch wordt door den laatste van een nieuw biljet voorzien, waarop diens eigen naam prijkt. De negotiant lijdt schip" breuk en vraagt, daar hij meende te zullen zege vieren, aan S., of hij het rechte briefje wel in de bus heeft gedaan, wat deze bevestigt. Op de vraag, waar het eerste briefje gebleven is, zegt S. heel openhartig: „Dat heb 'k mien buurman geven, omdat dij zienent verloren har". Van het parlementsgebouw te Quebec is ongeveer twee derde gedeelte door brand vernield. Eén vleugel is blijven staan. Van de bibliotheek, bevattende 30,000 deelen, moet ongeveer de helft verbrand zijn. Het ver lies is overigens zoo bizonder ernstig niet, daar reeds besloten was een nieuw gebouw te zetten voor 350,000 doll, en de aanbesteding reeds had plaats gehad. Omtrent de oorzaken van den brand schijnt nog niets bekend. Vele menschen, die de grenzen voor 't eerst passeeren, zoeken te vergeefs naar een zichtbare grensscheiding. Behalve de Chi- neescheu muur bestaat er nog in Texas iets van dien aard. Daar vindt men namelijk een ijzeren hek van vijf-en-dertig mijlen lang. 't Dient niet als grensscheiding voor menschen, doch is opge richt, om de groote kudde wild vee, die uit de Noordelijke prairiën komen opdagen, tegen te houden. Het „verdwijnen" schijnt te Arn hem aan de orde van den dag te komen; ver dween onlangs de directeur der Dienstverrichting W. Kraan op weinige kranige wijze, naar men zegt omdat hij tegen de schoonmaakdrukte opzag, zoo werd diens voorbeeld nu weder gevolgd door den welbekenden Oscar Meunier cidevant-Müller. Verschillende zijner crediteuren te Arnhem zul len zijner blijven gedenken. Aaneen hunner zond hij het volgende briefje: „Pressen sie sich an die- ser Schuldforderung die ewige Ruhe an, sie Hun ger leider." Te Hamburg z ij n Vrijdag degroot- ste oliemagazijnen der stad, bestaande uit drie gebouwen, tot den grond toe afgebrand. Niet minder dan 15,000 centenaars olie gingen daarbij verloren. Een waaghals, zooals er in Am e- rika zelfs niet veel zijn, (Gilfoy is zijn naam) heeft in een boot, groot 2 ton, een reis in den Stillen Oceaan gedaan en is er, wonderlijk ge noeg, met 't leven afgekomen. Op 29 Januarijl. werd hij op 160 zeemijlen van Kaap Sandy door de Albert Bittery opgenomen eu vervolgens in Maryborough (Australië) aan wal gezet. De waag hals was den 19 Augustus des vorigen jaars van San Francisco in zee gegaan. Hij voorzag zich van proviand voor 5 maanden, maar had niet gerekend op het overboord gaan of bedorven raken van den voorraad door zeewater. Dit had evenwel plaats door het kenteren van de boot. Uitgeput van honger werd de reiziger dan ook opgenomen. Koningin Victoria's voorbeeld, om het gebruik van lamsvleesch tijdelijk af te schaf fen, ten einde het aantal schapen in Engeland, dat in de laatste jaren door sterfte zeer gedund is, niet nog meer te verminderen, begint navol ging te vinden. Te Edinburgh is de 7raag naar lamsvleesch sterk verminderd; verscheidene be stellingen worden afgezegd, en de prijs is daardoor zeer aanmerkelijk gedaald. Uit Weesp wordt ons van 21 April gemeld: In den afgeloopen nacht brak te ca. 127a uur brand aan den Klompweg onder de gemeente Weesperkarspel. Twaalf woningen waren in korten tijd geheel verbrand, even zooveel ge zinnen zonder dak, zonder dat de noodige bijstand tot blusschen kon worden verleend. Het grootste gedeelte, men zegt 10 van de 12 gezinnen, waren verzekerd. In de laatste drie jaren moet dit reeds de vierde maal zijn, dat brand daar ter plaatse is uitgebroken, vroeger echter steeds tijdig ge keerd, tot r.u de geheele reeks woningen met kleerbleekerijen het offer van het vuur is ge worden. Een fatale drukfout was deze week in het Kunstnieuws van een Oostenrijksch blad geslopen. Er was sprake van de tooneeldichters of libretto-schrijvers Zeil en Genée, die tot nog loe samen werkten zooals b. v. de Erckman- Chatrians. Aan het slot van het bericht, waarin medegedeeld wordt dat de auteur Zeil voortaan zelfstandig zal optreden, kon men lezen: „Voor 't overige is de heer Zeil reeds bezig, ook voor de onderhanden zijode compositie, zelf zijn npe- ratekst te schrijven, dit maal echter zonder Genie." De Gemeenteraad van Venloo heeft besloten eenige antiquiteiten van het stad huis aldaar naar de internationale tentoonstelling te Amsterdam op te zenden. Daaronder bevinden zich roorwerpen uit de 7de eeuw. Dit geschiedt op het initiatief vau den heer Habets, archivaris te Maastricht. Herhaaldelijk was het den deur- waardei G. Van Hilten Hz. te Amsterdam ge bleken, dat zijn bediende A. P. J. v. d. H. zich aan oneerlijkheid schuldig maakte, maar steeds had hij zich door beloften van beterschap doen be wegen hem in dienst te houden. Deze welwil lendheid werd slecht beloond. Toen de deurwaar der eenige dagen geleden om ambtsbezigheden afwezig was, nam de bediende uit eene gesloten cassette circa f 50 weg, waarmede hij zich naar Rotterdam begaf. Nadat het geld in lusban- digheid verspild was, kwam h(j terug eu werd hij door de politie in bewaring genomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1883 | | pagina 2