NIEUWE No, 687. Zondag 29 April 1883. 8e Jaargang. De vrijmetselarij in Frankrijk. BUITENLAND. siJiPn ®r# HAAMIMSCH I 1 (III ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem Buiten Haarlem franco per post. Afzonderlijke Nummers J 0,85 1- 0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. ISBekBb 1 AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentie n worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers K P P E R S i.AUKEÏ. Lang heeft de vrijmetselarij in Frank rijk haar politiek karakter geloochend. Thans voelt zij zich echter sterk genoeg om er openlijk voor uit te komen, dat zij het publiek misleidde door, onder het mas ker der philantropie, haar werkelijk aan gezicht te verbergen. Zij heeft immers in de democratische republiek, wier Ministers allen tot hare dienaren behooreuniets meer te vreezen dus ook niets meer ge heim te houden. Als de leden van de vrij metselaarsorde thans openlijk de verdel ging der Kerk en de omverwerping der Monarchie als hun doel en streven deere- teeren en zich tevens beroemen op de re volutie met deu koningsmoord, gepleegd in 't einde der vorige eeuwdan verkrijgt men een helder begrip van hunne onzalige beginselen. Men lette echter daarbij op, dat de vrijmetselarij nooit 'sterk genoeg zou geweest zijn, om de toenmaals bestaande politieke orde omver te werpen, ware zij niet door de regeeringen langen tijd be schermd en ondersteund geworden. Frank rijke heerschers hadden drie eeuwen lang de verdedigers van de sociale orde en van het gezag vervolgd, terwijl zij de vrijmet selaars, dm zich op huichelachtige wijze als hovelingen der absolute macht voor deden, met eerbetuigingen en invloedrijke ambten overlaadden. Zonder deze mede plichtigheid der koninklijke Ministers zou de loge nooit zulk een machtigen politie- ken invloed hebben kunnen uitoefenen. Zij zou in de Kerk een sterken dam tegen hare revolutieplaunen hebben gevonden, als de gouvernementen de Kerk niet van hare vrijheid hadden beroofd. De geheime vereenigingen beroemen er zich op, de eenheid van Italië tot stand gebracht te hebben, maar wat zouden alle proclama ties van Mazzini, Garibaldi, Cavour en Victor Emanuel gebaat hebben als Napo leon III niet 200,000 Fransche soldaten naar Italië had gezonden Men zegt dat de gezamenlijke vorsten van Europa plan hebben een internatio naal verbond tegen de geheime vereeni gingen in het aanzijn te roepen. Dit ver bond zou gericht zijn tegen nihilisten, feni- ans, socialisten en alle andere elementen der revolutie; maar van de vrijmetselarij is geen sprake, zij wordt beschouwd als een onschuldige, humane instelling, die tot algemeene beschaving en ontwikkeling bij- FEUILLETON. Het geeuwen. Wat is geeuwen? Dat weet iedereen wel. Men geeuwt van slaap, van honger, van luiheid, van verveling. Maar altijd is het iets onhevalligs en dikwijls iets zeer onaangenaams om te zien. De boer ziet het liever van zijne koeien dan van zijne knechts, zegt een oud spreekwoord. De redenaar, die het zijn auditorium ziet doen, acht' er zich door beleedigd; evenzoo de gastheer, die aan zijne tafel zijn gasten een geeuw ziet onderdrukken als zij toch waarlijk geen reden hebben om van honger te geeuwen. En hoeveel meer andere voorbeelden nog zouden er niet op te noemen zijn van den onaangenamen indruk, teweeggebracht door die zenuwachtige aandoening, die bovendien aanstekelijk is; want men geeuwt als men iemand ziet geeuwen, als men over geeuwen spreekt, of als men, zoo als nu, van geeuwen leest. Op gevaar af dat het bij zijne lezers deze uit werking zal hebben, deelt een Duitsch physioloog in een der tijdschriften zijne beschouwingen over de minder algemeen bekende oorzaken en de bijkomende verschijnselen van dit onwillekeurig openen van den mond mede. draagt. Tegen die uitspraak echter stellen we de woorden der Monde magonniquedie nog onlangs de revolutionnaire daden der O loge niet slechts openlijk erkend, maar ook hoog geprezen heeft. Wij laten het ar tikel van het Fransche hoofdorgaan der loge hier woordelijk volgen Dit is zeker, dat van de toonaange vende mannen der Fransche democratie, verreweg de meesten hunne politieke op voeding in de loge hebben genoten. On betwistbaar is het voorts dat wij door alle eeuwen heen het bijgeloof ('den godsdienst) en het despotisme hebben bestreden; dat wij de revolutie in 't aanzijn hebben ge roepen, dat wij zoo voor als na deze groote gebeurtenis steeds voor deu politieken, socialen, intellectueelen en moreelen voor uitgang gestreden hebben. Wij zeggen »wij«, omdat de vrijmetselaars van heden de in- tellectueele afstammelingen ziju van de vroegere, omdat zij hun. werk voortzetten en omdat wij aan onze kinderen dezelfde taak zullen opdragen, aan welke wij ge arbeid hebben, in de stellige overtuiging, dat zij, hunnerzijds, evenmin hunne solida riteit zullen verzaken. »De haat der clericalen tegen de vrij metselarij ontstaat daardoor, dat deze ver- eeniging in werkelijkheid de georganiseerde democratie is. Deze haat bewijst boven dien dat de vrijmetselarij haar werk nog niet voleindigd heeft. Zij heeft het abso lutisme ,gn de mouarchie bestreden en om vergeworpen; de theocratie is ook wel ge knakt en verzwakt, maar zij leeft toch nog; zij werkt den vooruitgang op ener gieke wijze tegen en tracht het despotisme onder allerlei vormen overal in te voeren. »Slechts de eeuwenoude vrijmetselarij heeft de macht, door hare geheimenissen door haren ritus en door hare tradities de eveneens eeuwenoude theocratie te bestrijden. »De gebeurtenissen, die wij beleven, en waaraan wij deelnemen, zijn slechts voor boden van den strijd tusschen deze twee oude vijanden. »Op den niet ver verwijderden dag, dat wij op politiek gebied de volkomen over winning behalen, zullen wij den strijd op sociaal terrein voortzetten. Ook daar is het de plicht der vrijmetselarij, welker symbool volstrekt socialistisch isde emancipatie van het volk aan te vangen en te vol eindigen. Ten huidigen dage doet zich de vrij metselarij iu Frankrijk voor als de »geor- „Als wij met gespannen opmerkzaamheid naar iets zien ol luisteren," zegt hij, „houden wij den adem in, of ademen althans zwakker; is de span ning voorbij, dan halen wij dadelijk weder diep adem. Hetzelfde is 't geval als wij opzettelijk den adem inhouden wanneer wij in het water duiken, of als wij in ééne teug een groote hoe veelheid drinken; na het nederzetten van het glas halen wij diep adem, uit volle longen, omdat wij het onder het drinken niet doen konden. In deze aangehaalde voorbeelden is het alleen de long, die voor een oogenblik huiten werking wordt gesteld, en daarom toont zij daarna eene ver hoogde werkzaamheid; de spieren daarentegen hebben niet gerust en behoeven dus ook hare schade niet in te halen. Maar als wij in een g'e- zel-chap gedwongen zijn om ons een geruimen tijd geestelijk en lichamelijk stil te houden, wordt de bloedsomloop trager en de ademhaling van lieverlede.langzamer en zwakker; de spieren die het inademen bevorderen, werken niet op de gewone wijze, de andere spieren rusten bijna geheel, en bij ongestoorde rust zouden wij in slaap vallen. „Als dit echter niet het geval is, maar er nu en dan oogenblikken var. opwekking zijn, worden de genoemde organen zich van hunne werkeloos heid bewust en beijveren zich door snelle en ver hoogde werkzaamheid om het verzuimde weer goed te maken; dat wil zeggen: de inademing en ganiseerde democratie.In het jaar 1879 stelde zij zich aan als de beschermster der regeerders tegen de overheersching der Kerk, -natuurlijk slechts, om na de ver nieling der altaren, de tronen te verdelgen. De club der Jacobijnen, die in gansch Frankrijk hare vertakkingen had, was slechts de tot daden overgaande vrijmetse larij. In onze dagen is het evenzoo. Al deze locale clubs die met de centrale club te Parijs verbonden waren, herinneren aan de organisatie der loges, die in gansch Frankrijk met het groot-oosten en den hoogen raad verbonden zijn. De ideeën en begrippen zijn dezelfde, en de hoofden der revolutie waren de leiders der oude loges. Ten tijde van het consulaat nam de ge heime arbeid der leden van de loge een aanvang. Met het presidentschap van Grévy zijn zij wederom openlijk ten toorieele ver schenen. Zij duchten niets meer en verkon digen, dat hun werk nog niet volbracht is, dat zij zich niet ontwapenen, alvorens zij hun doel hebben bereikt, het socialisme namelijk en de emancipatie van het volk. Dat is de kreet der oproerlingen van Mout- ceau-les-mines. Dat is het nihilisme, dat onder verschillende vormen in Spanje, Rus land, Duitsckland en in nog meer andere landen brutaal optreedt. Het Fransche volk zou nog niet geëmancipeerd zijn! Het heeft toch genoeg revoluties gehad. Waar voor zou het er nog meer noodig hebben? »Er zullen altijd menschen gevonden worden, die voor de emancipatie van het volk willen strijden. De vrijmetselaars hebben daartoe slechts getrouw te blijven aan hunne thans bekende antecedenten, waarvan zij trouwens geen geheim meer ma ken. Men weet ten minste nu, met wien men te doen heeft,zegt de Parijsche Monde. Deze vermaning, die hare oorzaak vindt in de onthullingen van de Monde magon nique, dient ongetwijfeld ook in andere lauden zeer behartigd te wordeu. Het hof van assises te Moulins heeft de anarchisten Guesde en Lafargue veroordeeld tot zes maanden gevangeuistraf. Een andere beklaagde, Ohapoulie, is vrijgesproken. In den Frauscheu Senaat erkende de mi nister Tirard, dat de financiën niet heel gunstig zijn. Dientengevolge trachtte de regeering door eene conversie tot besparing te komen; maar de houders van 5 pCt. de uitademing, die daarvan het gevolg is, worden sterker. Dat daarbij, in tegenstelling met de vroeger aangehaalde voorbeelden, ook de mond wijd geopend wordt en de gelaatsspieren zich samentrekken, komt niet door het ruimer adem halen,want dat vereischt volstrekt geen inspanning, maar omdat de spieren na lange rust ook dezelfde behoefte aan werkzaamheid lubben. Vandaar dan ook dat het geeuwen, als wij ons niet behoeven te geneeren, maar het naar hartelust kunnen doen, met rekken van het geheele lichaam ge paard gaat, omdat alle in rust geweest zijnde spieren weder naar werkzaamheid verlangen. „Na een langen, verkwikkenden slaap hebben dezelfde verschijnselen plaats, hetg.en als een bewijs aangevoerd zou kunnen worden dat, niet tegenstaande men het er algemeen voor houdt, het greuwen juist geen teèken van slaap is. Onder het slapen geeuwen wij niet omdat wij van de behoefte daaraan niet bewust zijn; die be hoefte is ook niet zoo sterk dat zij ons uit den slaap zou wekken. Eerst in het oogenblik van ontwaken gevoelen wij die behoefte en voldoen er aan. „De rust der spieren, de ^daarmede in verband staande en gedeeltelijk daardoor veroorzaakte trager bloedsomloop, de onvoldoende werkzaam heid der longen, zijn de oorzaak van het geeuwen. Het is door proefnemingen bewezen, dat de af- rente blijven nog in een bevoorrechten toestand. De minister verklaarde verder dat hij de lasten der begrooting zoekt te verminderen. De onderhandelingen met de groote spoorwegmaatschappijen zijn tot een goed einde gekomei. Daardoor wordt de regeeriug in staat gesteld de uitgaven te verminderen. De heer Oscar de la Vallée viel de re geering aan en verweet haar door ont hullingen de beursmanoeuvres in de hand gewerkt te hebben. De minister kwam nadrukkelijk hierte gen op. De Senaat heeft vervolgens de conver sie-wet goedgekeurd met 200 stemmen tegen 71. In de Kamer vau afgevaardigden heeft de minister van marine een krediet aan gevraagd van lJ/j millioen voor de expe ditie naar Tongkin. De New-Yorker Ilandelszeitung van 10 Maart bevatte een artikel, onderteekend door den Amerikaanscben gezant te Berlijn, waarin het verbod op deu invoer van Amerikaansch spek enz. op vrij scherpen toon werd gecritiseerd, met verklaring dat Amerika in dit, onder valsche voorwend sels uitgevaardigde verbod niet kan berus ten. De Norddeutsche Allg. Zeitung neemt hem dit geschrijf zeer kwalijk en vraagt, wat men iu andere landen wel zou zeggen wanneer aldaar een Duitsch gezant zulke dingen schreef. De Directeur der posterijen te Dublin heeft een auoniemen brief ontvangen, hou dende mededeeling dat er een komplot be staat om hare bureeleu in de lucht te doen vliegen. De voortzetting van het proces tegen Kelley is bepaald op 30 April. De behandeling van het proces tegen Fagon, den vierden beschuldigde, werd eergisteren voortgezet. Jozef Ilanlon een nieuwe aanbrenger, getuigde Fagon met de andere beschuldigden in het Phoenix- park gezien te hebben op het oogenblik van deu moord. Verscheidene getuigen a décharge verklaarden dat Fagon toen niet in het park geweest is. De rechtbank van politie in Bow-street heeft gisteren het proces ter zaken van de dynamiet-ontploffingen hervat. Verscheidene fabrikanten verklaarden dat Whitehead aanzienlijke hoeveelheden stoffen, vereischt ter vervaardiging van dynamiet, van hen gekocht had. scheiding van het koolzuur vermindert hoé langer de lucht in de longen blijft en hoe meer kool zuur zij vroeger reeds hebben opgenomen. Dus heeft bij trager bloedsomloop, bij zwakke en lang zame ademhaling (de oogenblikken, die, zooals is aangemerkt, het geeuwen voorafgaan) eene betrekkelijke ophooping van koolzuur plaats. Daar dit nu, gelijk men weet, ongeschikt is om de ademhaling te onderhouden, door het bloed gretig opgenomen wordt, maar het verhindert krachtig en voedend door het lichaam te vloeien, kan men het geeuwen opvatten als het zichtbaar teeken van het streven der organen om zich tegen het koolzuur te verzetten. Het geeuwen is eigenlijk) hoewel in veel minder graad, hetzelfde als de verschijnselen, die bij stikkiug worden waargeno men. ,,'t Is opmerkelijk, dat een bepaald geeuwen ook sommige diersoorten eigen schijnt te zijn. Bij eenige vleescketende diereu (honden, kat ten, leeuwen, tijgers) ziet men het dikwijls; bij plantetende soorten bespeurt men ook wel eens een uitstrekken vau den hals en een gelijktijdig openen van den bek, dat als geeu wen beschouwd kan worden, maar toch niet zoo duidelijk dat er geen andere uitlegging aan te geven zou zijn."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1883 | | pagina 1