BI i\ R L A D. GEMENGDE BERICHTEN. De gendarmerie te Seternil, provincie Cadix, heeft eene vergadering van leden der Zwarte Hand overrompeld. Bij den secretaris is de lijst gevonden van de namen der personen, die tot eenige groepen der bende behooren. Op die wijze is de overheid met de namen van 278 deelgenooten bekend geworden. Alle papieren zijn in beslag ge nomen, ook wapens. De Herald berekend het aantal door de cycloon in Misssisippi, Georgia en Zuid- Carolina gedooden op 2 a 3 honderd en het aantal gewonden op 1000. De kroning van den Russischen Czaar te Moskou zou thans bepaaldelijk zijn vast gesteld op 27 Mei. e. k. Te Weenen heeft Dinsdag de begra fenis plaats gehad van de onlangs over leden Aartshertogin Marie Antoinette. De Keizer en zijn hof woonden de plechtigheid in de Capucijner-kerk, de begraafplaats der Keizerlijke familie, bij. Het gerucht loopt van een verschil van gevoelen tusschen Dufferin en den Khedive en Cherif, die het plan eener definitieve en volledige scheiding van Egypte en Turkije verwerpen. Te Philadelphia zijn gisteren de zit tingen eener Iersche Conventie geopend, wier doel schijnt te wezen eene afzonder lijke league voor Amerika op te richten, die zich zal aansluiten aan Parnel en bij gevolg zich afwenden van de dynamiet- mannen. Het doei der vereeniging is: op hervormingen aan te dringen en vestiging van een onafhankelijk grondbezit, om zoo tot een eigen Parlement en vervolgens tot volkomen onafhankelijkheid te geraken. 's Gravenhage, 27 April. Heden-ochtend kreeg een jongeling van 14 jaren op de Turf markt plotseling een hevige bloedspuwing, met het treurig gevolg dat hij letterlijk in het bloed stikte. Middelburg, 27 April. Door de politie alhier, is proces-verbaal opgemaakt tegen zekere vrouw K.wegens het verleenen van geneeskundige hulp, zonder daartoe bevoegd te zijn. Venloo, 27 April. Door het voor'oijstoomen van een trein schrikte te Hinsbek, niet ver van deze stad, het voor een kar gespannen paard van een landbouwer, waardoor de kar omsloeg, de voerman er onder kwam en onmiddellijk den dood vond. Amsterdam, 27 April. Het werk voor de tentoonstelling vordert goed en er zal op 1 Mei al heel wat te zien zijn, al mag men nu reeds als zeker aannemen, dat met geheel gereedkomen nog een veertien dagen zal zijn gemoeid, en voor de machinegalerij allicht nog wgt langer. Leersum, 26 April. Alhier is heden opge- vischt het lijk van zekeren Cornelis N. Of men hier aar. misdaad of ongeluk heeft te denken, weet men niet. De politie doet onderzoek. Rozendaal, 27 April. De commies J. C. H., die een tweetal knapen op zoutsmokkelen betrapte, werd door den vader dier knapen, een berucht zoutsmokkelaar, zoodanig geslagen en mishandeld, dat hij sedert zijn dienst niet meer kan waar nemen. De dader is naar België gevlucht. Delft, 27 April. Voor de betrekking van ge meentebode alhier, waaraan een jaarwedde van f 700 verbonden is, hebben zich 58 sollicitanten aangemeld Venendaal, 27 April. De rust is weder ge heel hersteld. Voor het eerst behoefden gisteren avond de militairen de wacht niet meer te be trekken. Het gerechtelijk onderzoek heeft plaats gehad; een aantal personen zijn gehoord. Naar men verneemt, is van 7 of 8 belhamels de schuld genoegzaam gebleken. Dalen, 27 April. In deze gemeente is een kind in een veenput geraakt en gestikt. Te R e e n e n verweet een vrouw in een twist haar man: „Je bent een groote dief; je hebt het ijzer, dat boven op zolder ligt, ook gestolen!" Daar de vrouw zeer hard schreeuwde, hoorde een veldwachter het op straat, nam een kijkje op den bewusten zolder, en het gevolg was, dat de man als dief werd aangeklaagd. Een eigenaardige gevangenis be- staat er te Naples in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika. Zij bestaat uit niets anders dan uit een groote vierkante kuil in den grond uitge graven. Als de gevangenen er ir. gebracht wor den, geeft men hun kennis dat het eerste hoofd dat zich boven den grond verheft op eene lading lood kan rekenen. Dientengevolge heerscht er een uitmuntende tucht in de gevangenis; ont vluchtingen hebben er nimmer plaats. Te Dover, in den Amerikaanschen staat Delaware, heeft een volksmenigte den troep van een circus aangevallen, toen deze met zijn wagens de stad wilde verlaten. Veertien der man nen van het spel werden gewond; een der eige naars zelfs geraarlijk. De politie herstelde ein delijk de orde. Verleden Dinsdag wandelde eene dame te Parijs met een Newfoundlandschen hond, toen deze zich plotseling losrukte en zich op den conducteur van een omnibus wierp, dien hij woe dend beet. Achtereenvolgens bracht hij vier andere conducteurs min of meer ernstige beten toe, tot men hem eindelijk meester werd. Bij onderzoek bleek, dat hij eenigen tijd te voren door zulk een beambte mishandeld was. Een zonderling heeft den Engel- schen scherprechter Marwood een eerezwaard cadeau gedaan „voor bewezen goede diensten". De firma Patek Philippe te Genève zal te Amsterdam het horlogefabrikaat in alle détails tentoonstellen, van het minste spilletje der beweging af tot het horloge in zijn grootste volkomenheid; in het bizonder zal uit munten een comble var. samengesteldheid, een horloge hetwelk, behalve de uren en minuten, ook de maanden, datums, maansveranderingen enz. aanwijst, een meesterstuk van geduld en kunst in den volmaaksten vorm. Bij een keuring d e r m i 1 i c i e n s i n den Pfaltz ontdekte de officier van gezondheid op den arm van een boerenjongen het door inbranding voortgebracht devies, in tamelijk groote lettters: „Doodt de rijken." Op de hem gestelde vraag antwoordde hij, dat hij sociaal-democraat en dat het genoemde „brandmerk" zijn levensspreuk was. Te veel ijver schaadt. Dit geloofde eek- ter niet een jong politieagent van Helmond, maar moest het ten zijnen koste ondervinden. Sinds de nieuwe wet op den verkoop van sterken drank in het klein, had eene vrouw het „borreltjes schenken" vaarwel gezegd en verkocht nog slechts aan hare gasten een heerlijk schuimend glaasje Ilelmonds gerstebier. Doch zie, eene kwaad sprekende tong had der politie weten diets te maken, dat er bij genoemde vrouw jenever ge schonken werd. Verleden Zondag trad een in burgerkleeding gestoken politieagent haar lokaal binnen en verlangde een glaasje „klare." De vrouw ging naar den kelder en bracht welwil lend het gevraagde bij haren bezoeker, en toen deze haar een rijksdaalder ter hand stelde, stak zij dien niet minder bereidvaardig in den zak. Zij was echter niet thuis, toen de man geld terug verlangde. Gegeven blijft gegeven, sprak de vrouw, ik tracteerde je met genoegen op een glaasje, gij gaaft mij een rijksdaalder, dank je wel voor je goedheid. {Tableau!) Een persoon van de zoogenaamde natte gemeente, te Parijs, meldt zich bij een voudige, welgestelde inwoners aan met de ver klaring dat hij vanwege het stedelijk scheikundig laboratorium is gekomen tot het onderzoek van wijnsoorten. En het verhaal voegt er bij, dat er nog tal van onnoozele halzen worden gevonden, die den man een flesch Saint-Jullien meege ven met het vriendelijk verzoek hun vooral mee te deelen of hun wijnkooper ook al knoeit. Terwijl de stoomtram van Luik naar Jemeppe in volle vaart was, bemerkte de machinist op den weg een man, die recht op de locomotief aanliep. De man was fatsoenlijk ge kleed en hield zijn schoenen in de eene, een valies en een parapluie in de andere hand. De machinist zette onmiddellijk den remloestel aan en 't gelukte hem, den trein tot stand te krijgen op een paar meters afstaud van den zonderling, die op 't punt stond, overreden te worden. In plaats van een dankbetuiging liep de machinist echter een aantal verwenschingen op, en het individu beklom de machine, om hem op slagen te trakteeren. De conducteur schoot te hulp en met moeite maakte men zich van den vreemden gast meester. Deze riep: „Sla mij niet; ge ziet immers, dat ik dood ben!" De machinist vónd, dat hij voor een doode nog al stevige knuisten had. Men had blijkbaar met een gek te doen. „Als ge dood zijt", hernam de conducteur, „ga dan liggen buiten den tramweg en laat ons voor bijgaan." Werkelijk deed den man dit; hij legde zich neer op den straatweg, en de trein vervolgde zijn reis. Een uur later lag de gek nog in dezelfde positie. De politie kwam er bij en bracht hem in een krankzinnigengesticht. Quiperdgagne. Zondag deed een heer te Amsterdam aan een der politie-bureelen aan gifte wegens het verlies van zijn ziKeren cilin derhorloge. Een paar uur later kwam hij weder, nu wegens de vondst van een gouden broche met 28 pareltjes. Uit Marseille wordt gewag ge maakt van eene verschrikkelijke ontploffing in een kruitmagazijn te St. Chamas, dat 3000 kilo buskruit bevatte. De vlammen stegen tot eene hoogte van 25 meter. Het geheele magazijn is vernield. Steeubrokken werden 200 meter ver heengesliugerd. Slecnts één persoon, de opzichter, is bij de ramp omgekomen, en niemand is ge kwetst. De ontploffing had namelijk plaats toen hel werkvolk naar huis was. Op een ander uur zouden wie weet hoe velen het leven er bij ver loren hebben. Op verschillende plaatsen zijn stuk ken van het lijk van den opzichter gevonden. De schade bedraagt verscheidene honderdduizend frank. Dee x-d irecteur van het Ring-theater Franz Jauner en de insgelijks veroordeelde Gei- zinger hebben gratie van den Keizer gekregen. Wat een fatsoenlijke elegante Pa- rijsche dame zooal noodig heeft, begroot een in zendster aan een Fransch blad, in antwoord op een daaromtrent gedane vraag, als volgt: Ver onderstel, dat zij in het bezit is van een volle- digen voorraad kleederen en toiletbenoodigdheden, dan heeft zij noodig: aan naaisters en modemaak sters 15,000 fr., linnengoed 4,000 fr., schoen maker 1,500 fr., handschoenen, kousen, linten, dassen en andere kleinigheden 6,000 fr., kanten 3,000 fr., parfumerieën en kapper 4,500 fr., regen en zonneschermen 500 fr. Voorts nog ongeveer 600 fr. per maand aan de waschvrouw en 500 fr. per maand voor het nieuw garneeren en verven, het veranderen en herstellen van kleederen enz. Dat maakt een totaal van 47,700 fr. In de Rietlanden te Amsterdam is aangebracht en naar de tentoonstelling ver-- voerd een hardsteenen stoep van 4 treden, be stemd voor eene villa. Het stuk had eene voor breedte van 3.70 M„ eene diepte van 1.70 M. en eene hoogte van 94 cM., en was geheel uit één stuk steen gehouwen. Te Roosendaal heeft een treurig ongeval plaats gehad. Een werkman, H. S., die uit Antwerpen was gekomen, om in de nieuwe kandijfabriek van den Heer Castelot leidingen voor stoomcontröle aan te leggen, kwam met zijn werkkiel in aanraking met het drijfwerk eener machine, waardoor hij, na verscheidene malen meê in het rond te zijn gesleurd, zoodanig ge kneusd werd, dat hij reeds na eenige minuten den geest gaf. Omtrent het goud, te Lagemierde opgegraven, deelt men ons nader het volgende mede: Het goud werd opgegraven, terwijl men bezig was den vloer op te breken van een ge bouw, vroeger pastorie en behoorende tot de abdij van Postel, thans gemeente-eigendom. De vondst bestaat uit een groot openslaand bisschoppelijk kruis met ketting, een zegelring met een diamant versierd, een reliquie, Spaansche matten, rijders, dukaten, sovereigns, te zamen 860 stuks en we gende 10 pond. De schat, in een tinnen kan gesloten, is door den burgemeester der plaats ver zegeld en in bewaring genomen, totdat uitgemaakt zal zijn, wien deze kostbaarheden moeten worden toegewezen. Men meent dat in de abdij van Postel de aanwijzing dezer vermiste voorwerpen berustte, en dat daarna meermalen vergeefsche nasporingen in gemeld huis werden gedaan. D e India Faser Company te Berlijn brengt een Chaiselonguebed in den handel, dat met recht Entoutcas wordt genoemd. Het heeft uitgeslagen den vorm van een gemakkelijke sofa met een verstelbaar gedeelte, zoodat men allerlei houdingen kan aannemen. Dichtgeslagen vormt het een weinig ruimte innemende en gemakkelijk te ver plaatsen kast, waarin men overdag het bedde- goed bergt. De prijs is veel geringer dan die van een gewone sofa. In een Amerikaansch blad is het volgende te lezen: Een onzer stadgenooten heeft een nieuwe machine uitgevonden om kunstmatig kippeneieren uit te broeien en waarbij de kuikens bij electrisch licht het ei verlaten. Hij had op gemerkt dat de kuikens, die kunstmatig uitge broeid worden, eenzelvig zijn en minder eetlust toonen dan die welke een moeder hebben. Om in dit gebrek te voorzien heeft de uitvinder een telephoon aan zijn machine verbonden, die de beestjes terstond na hun verschijning het geklok van een hen doet hooren en hen daardoor in hooge mate opmontert." Het moet gezegd worden dat men in Amerika ook op het gebied der hoen- derologie niet stilzit. Er vertoeven thans twee Ben- gaalsche rajahs in Eugeland. Zij zullen ook in iulandsch costuum Amsterdam bezoeken. Vervalsching van koffie. „Roode aarde, meel, koffiedik, gebrande stroop of dito suiker, talk, loodstof, sodapoeder, boonenstof, erwten en lupinen, broodkorsten, zaagmeel; stof van baksteen, asch, mahoniespaanders, zand, enz." Deze lange lijst komt voor in de Februari-opgaaf van den direc teur van het Parijsche gemeente-laboratorium voor onderzoek van levensmiddelen, ten aanzien van de gevonden vervalschingen van koffie aldaar. Bij de betere soorten van koffie l%ek de ver- valschingsstof vooral uit cichorei te bestaan, maar de cichorei zelve was op haar beurt toch ook weer vervalscht. Van 91 soorten van koffie, die in Februari te Parijs werden onderzocht, werden 13 zuiver bevonden. Zeker is het, dat men het best doet, nergens gemalen koffie te koopen. De Amsterdamsche „Begrafenis- vereeniging" heeft 447 begrafenissen verricht in 1882, tegen 240 in 1881; het tarief loopt van f 350 in de le tot f 42 in de 5e klasse. Het dividend over 1882 bedraagt 3 pCt. Het waarschijnlijk achtende dat Amsterdam dezen zomer niet in staat zal zijn, aan alle vreemdelingen verblijf te verschaffen, en dat bovendien velen hooge Amsterdamsche prijzen zullen zoeken te ontgaan, door hun vast verblijf in naburige plaatsen te vestigen, heeft de directie der Nederlaudsche Rijnspoorweg-maatschappij aan de Regeering machtiging gevraagd tot uitgifte van retourbiljetten voor alle klasse tegen den prijs der enkele reis, van Amsterd. m naar Utrecht, Gouda, Den Haag en Rotterdam, geldig op den dag van uitgifte voor de treinen, die des avonds na 6 uur van Amsterdam vertrekken, en voor de terugreis op den volgenden dag voor de trei nen, die vóór 10 uur des ochtends te Amsterdam aankomen. De Duitsche marine heeft vier nieuwe oorlogschepen gekregen, die de namen dragen, van Wesp, Bij, Hommel en Mug. Waarom niet? Zij hebben niets anders te doen dan in zee te steken. De heer Ivan de Woest ij n e, red ac teur van de Figaro, een bereisd man die o. a. een tocht om de wereld heeft gedaan, is voornemens in de aanstaande groote vacantie met 400 studenten en jongelieden een reis te maken langs de kusten van de Middellandsche Zee. De FHgaro deelde de voorwaar den mede, waarop men daaraan kan deelnemen. Voor 450 fr. zal men Marseille, Ajaccio, Messina, den Piraeus, Konstantinopel, den Bosphorus, Smirna, Port-Stïd, het Suez-kanaal, Tripoli, de woestijn, Malta, Tunis en Algiers bezoeken, en bovendien kunnen bijwonen voordrachten over de landen, over sterrenkunde, zeevaart, enz., voor welke voordrachten eenige leeraars worden geën gageerd. De heer A. H. R. van Maasdijk, de jeugdige schilder, wiens werk op de jongste ten toonstelling zeer de aandacht trok, zal naar wij vernemen, de reis medemaken. Men meldt ons uit Franekeradeel: Naar wij vernemen, is voor eenige dagen uit de sloot, waarin op 22 Mei van het vorige jaar het lijk van R. S. met afgesneden hals werd gevon den, een scherp geslepen mes te voorschijn ge bracht, dat diep in de modder stak. Te Dordrecht is onlangs de ho og- drukwaterleiding gereed gekomen. De aannemer is reeds betaald, en men zou den ln Mei met de levering van zuiver drinkwater aanvangen. Reeds eenigen tijd had men echter hooren mompelen, dat het werk van den sta Isbnwm sester niet zou deuger., en in eene vergadering van den Gemeen teraad werd op voorstel van den Heer Hordijk besloten eene commissie van onderzoek te be noemen. Deze commissie, bestaande uit de heeren prof. Henket, te Delft, en de ingenieurs De Bruijn en De Jong, heeft dezer dagen haar rap port ingediend, waaruit blijkt, dat het werk zoovele gebreken heeft, dat eene geregelde exploitatie on mogelijk is. Onder anderen zijn de filters zoo ge bouwd, dat een groot gedeelte van het water verloren gaat. Belangrijk zullen de kosten zijn om het werk te herstellen; evenwel is daartoe be sloten in eene Dinsdag jl. gehouden Raadsver gadering. Intusschen zullen de abonnés op de waterleiding zich, volgens advertentie van den Directeur, met bezonken water moeten behel pen, daar gefiltreerd water niet geleverd kan worden. Naar aanleiding van het adres van belanghebbende winkeliers-draukverkoopers, heeft het Volksbond tegen drankmisbruik zich tot Z. M. den Koning gewend met het verzoek geen wijziging voor te dragen van het art. der drank wet, waarbij bepaald is, dat met 1 Mei 1884 combinatie van verkoop van sterken drank met andere nering in dezelfde localiteit niet meer ge oorloofd zal zijn. In een spoortrein van Zweibrüc- ken naar Permasins is een pakket met dynamiet ontploft. Een beambte werd ernstig gewond. Weinige dagen geleden is naar de nationale tentoonstelling te Zurich verzonden eene plastische voorstelling van het kuroord Divos Piatz, vervaardigd door den horlogemaker MaxGötzin- gen te Bazel. Het is uiterst zorgvuldig bearbeid en bij uitnemendheid geschikt Davos meer be kend te maken. De kosten bedragen 10,000 fr. en worden door de hoteliers en ingezetenen van Da vos gedragen. In den aanstaanden zomer wacht den Parijschen honden een groote verrassing. Men ziet namelijk achter de groote winkelruiten breede hondenbraceletten, die aan de linkerpooten van Byou, Joli, Ami enz. moeten schitteren. D« mode schrijft voor witte honden gouden en voor zwarte honden zilveren braceletten voor. Wat zullen die diertjes een vermaak hebben in deze praalzucht van hunne meesteressen. En welke schoone vooruitzichten voor de P.irijzenaars met lange vingers! Op den St. Gothard is een Ber- lijnsch koopman, die den berg van Airoio uit wilde beklimmen, verdwaald, in een afgrond ge stort en doodgevallen. Hij was door gidsen ge waarschuwd voor het gevaar van dezen tocht in dit jaargetijde, maar hij sloeg hun raad in den wind. De meubelmaker W. werd door de rechtbank te 's Hage tot drie maanden celstraf veroordeeld wegens oplichterij, hierin bestaande dat hij een papier, bevattende de woorden veertig gulden „Nederlandsche Wensch", doch in vorm en kleur overeenkomende met een bankbiljet van dat bedrag, bij eene dienstbode had ingewisseld, die, na ontdekking vau het bedrag, slechts f 10.90 van de f 40 terugkreeg. Eenige leerlingen van de Parij- sche Ecole de Mines willen een reis naar het verre noorden van Europa, Noorwegen en Spits bergen ondernemen, als zij genoeg metgezellen vinden, om de kosten te dekken. Zij zullen met een stoomschip, onder bevel van een ervaren Poolvaarder, kapt. Christensen, in het begin van Juni uit Havre vertrekken, eerst naar Christiania gaan, en van daar, langs de kust, naar Ham- raerfest, de Noordkaap en Spitsbergen. Twee afgevaardigden van het Parijsche museum van natuurlijke historie maken de expeditie mee die twee maanden zal uitblijven. Een monster heilbot is eergist e- ren te Pernis aangebracht door de sloep Castor, stuurman Koster. Deze visch had eene lengte van 190 en een breedte van 90 centimeter en moest door drie man gedragen worden. Eenige dagen geleden heeft op den top van den berg San Francisco in het ge hucht Madaino, bij Rimini, en bewoond door 1700 inwoners, een aardschuiving plaats gehad. Een gedeelte ging met boomen er. huizen in de hoogte en het andere naar de laagte, alsof een reus achtige hand den grond had omgekeerd. De in woners namen de vlucht; een klooster, dat zich op den top bevindt, dreigt in te storten. Amsterdam telde op 1 Januari 1 L 350,201 inwoners. Naar men berekent wordt jaar- lijks 1600 millioen KG. tabak aan de markt gebracht, waarvan Nederland 8.500,000 KG. pro duceert. In Rusland, Frankrijk en Engeland zou den per inwoner '/a KG. verbruikt worden, in Italië 0.75 KG., in Oostenrijk 1.12 KG., in Duitschland er. N.-Amerika 1.5 KG„ in België 2 2 KG., en in Nederland niet minder dan 2.8 KG. per hoofd. Bij een brand in eene meubel' makers werkplaats te Warschau zijn 16 personen omgekomen. De bekende luchtreiziger, de heef Pierre Crommelin, zal niet, zooals eerst het plan was, met een vastgelegden ballon opstijgen op het tentoonstellingsterrein, maar wel een reeks van opstijgingen doen, waarvan de eerste in het begin van Juni zal plaats grijpen in den tuin van den Parkschouwburg. Verder zal de heer Crommelin in dit seizoen opstijgen te 's Hage, Rotterdam, Leiden en andere plaatsen. Voor electrische ver lichting, onder aan het luchtvaartuig, kon hij geen toestemming krijgen. Ook te Besooijen en te Waal w ij k zijn bijna alle regenbakken ledig, zoodat men zich met welwater moet behelpen, hetwelk over het algemeen slecht is. Op de tentoonstelling heeft z 0 het geval reeds voorgedaan, dat een Hollandsch meisje tegen een Hollandschen lomperd, als heer

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1883 | | pagina 2