N I EU W E No, 688. Donderdag 3 Mei lfc?*3. 8e Jaargang. Kerk en Wetenschap. BUITENLAND, IMMf' Kindervrienden. HHKLinsnii: m ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maauden voor Haarlem 0,85 Buiten Haarlem franco per post. 1, Afz inderlijke Nummers 0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. B U B E A XTSt. Jansstraat Haarlem. PRIJS DEB ADVERTENTIES SfiMTTss, AGITE MA NON AGITATE. Van l6 regels30 Cents Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers K P P E ft S LAUREY. De Katholieke Kerk is tegen den voor uitgang, tegen de vorderingen der weten schappen; ziedaar ëene uitspraak door vele vijanden der Kerk in den nieuwereu tijd gesproken. Laat ons in korte trekken eens nagaan of zij eenige waarheid bevat. Iedereen zal begrijpen wat men onder bovenstaande uitspraak heeft te verstaan. De Kerk belemmert de vrijheid der we- terischap.Zeer zeker, zij belemmert die vrijheid* op dezelfde wijze als zij de vrij heid van den roover en van den moordenaar belemmert, die op de bezittingen en op het leven van hun medemensck azen. Zoo waakt de Kerk er voor dat, met hetgeen de ongeloovigen wetenschap noemen, de raensch zijn geloof en godsdienst niet ver zaakt; zij waakt er voor dat de Christen niet in goddeloosheid en in beidensche ellende vervalt. De Kerk laat de weten schap ongestoord en rustig haren gang gaan, zoolang deze er niet toe overgaat de waarheden der Openbaring aan te vallen. De Kerk heeft er niets tegen, als de weten schap de verbazingwekkendste ontdek kingen doet, zelfs niet wanneer zij de zon derlingste vermoedens uit. Maar wanneer zij zich verstout de onsterfelijkheid der menschelijke ziel te loochenen, als zij den mensch op eene lijn plaatst met het dier, als zij de verplichting der Goddelijke ge boden ontkent, dan moet de Kerk tegen haar opkomen, want zulke dingen zijn strij dig tegen het geopenbaarde Geloof en de wetenschap,* die zulke dingen beweert en verkondigt, bezit de waarheid niet, zij is integendeel op een dwaalweg. Maar de Kerk is eene vijandin van de vorderingen der wetenschap, aldus herhalen onvermoeid de ongeloovigen, de modernen van onzen tijd; de Kerk nota bene, die van haar ontstaan af tot op den liuidigen dag, steeds de ijve rigste beschermster en bevorderaarster van alle ware wetenschappen is geweest. Hooreu we slechts wat een voornaam Franseh ge leerde meldt van hetgeen de Kerk vóór de revolutie van 1789 in Frankrijk heeft ge- gedaan. »Van de twaalfde tot de zestiende eeuw waren er in Frankrijk vier en twintig bloeiende hoogescholen. Vóór de revolutie telde men er vijfhonderd twee en zestig col leges (middelbare scholen) met ruim twee en zeventigduizend leerlingen, van welke bet vier zevende gedeelte het onderricht geheel of ge deeltelijk gratis genoot. Sinds de orde der Benedictijnen was ingevoerd, had elk kloos ter zijne school. In de elfde en twaalfde FEUILLETON. Mei. Volgens sommigen is die naam afgeleid van Maius, en zou Romulus dien gegeveu hebben naar de Romeinsche senatoren, die Maiores ge noemd werden. Anderen beweren, dat hij afstamt van de moeder van Mercurius, Maja genaamd, aan wie men, tijdens die maand, offeranden toe bracht. De ouden stelden deze maand, voor in de gestalte van een man van middelmatigen leeftijd, ren mand bloemen op het hoofd dragende en met den pauw van Juno aan zijne voeten. Er is geen maand, die meer door de dichters, is bezongen, dan Mei. Ten tijde der middel eeuwen was hij het thema waarop voortdurend gevariëerd werd, en men ziet in de toenmalige literatuur maar weinig bladzijden, waarop die heerlijke maand niet in herinnering wordt ge bracht. Gedurende langen tijd vierde men in Europa den eersten dag dezer maand, door voor het huis der personen, wie men eer wilde bewijzen, een boom of een groen takje te plaatsen, dat een eeuw telde men weiuig steden waar geen lagere scholen opgericht waren. In een aantal documenten zien we later de scholen op het platteland vermeld en men kan be wijzen dat de meeste scholen door de Kerk zijn opgericht. In de zestiende eeuw, toen het Calvinisme met zijne verwoestingen in Frankrijk kwam, werd het onderwijs door het Katholicisme allerwege zeer bevorderd. Ook de conciliën brachten tot de verbreiding van het onderwijs het hunne bij. Scholen waar kosteloos onderricht werd verstrekt, werden heinde en verre opgericht en zij bloeiden en groeiden heerlijk onder den weldadigen invloed der Kerk. Zoo ging het tot in de zeventiende en achttiende eeuw. Alleen in de provincie Franche Comté bestonden een hoogeschool en vijf colleges, terwijl elke parochie ia het bezit was van een uitmuntende lagere school. Zoo was het in Frankrijk, zoo was het ook in andere landen. Van de. dertiende tot de zestiende eeuw heeft de Katholieke Kerk niet minder dan zeven en zeventig universiteiten in Europa gesticht en hoe groot de weetlust, de dorst naar kennis was blijkt uit het groot aantal studenten die deze hoogescholen bezochten. Op de hoogeschool te Oxford in Engeland bij voorbeeld telde men in het jaar 1436 dertig duizend studenten. In Praag waren in het jaar 1408 zes en dertig duizend studenten met zeven honderd professoren en in 1538 bedroeg het aantal studenten te Parijs ruim twintig duizend. Uit deze cijfers kan men zien hoe de we tenschappen door de Kerk werden be schermd en voortgeplant. Eu handelt zij ten huidigen dage niet eveuzoo, overal waar zij er toe in staat wordt gesteld? Heeft niet in den laatsten tijd het Katholieke Frankrijk nog meer hoogescholen gesticht door de groote offervaardigheid der Katholieken? Hebben niet de Katholieken in Eugeland vele voortreffelijke scholen opgericht en is het niet de treurige toestand waarin de Kerk in Duitschland verkeert, die eene lang gewenschte oprichting van eene Katholieke hoogeschool in den weg staat? Zeker, zij die steeds den mond vol hebben van de vrijheid der wetenschap,* willen van zulke hoogescholen niet weten, zij zijn er op uit om ze met geweld te onderdrukken, zooals wij dit in Frankrijk kunnen waarnemen, want zij vreezen den wetenschappelijken strijd en daarom geven zij aan verdruk- kings-wetten zoo gaarne het aanzijn. Waarlijk wel een teeken van den onzal'- gen geest, waarmede zulke lieden bezield zijn. Meiboom genoemd werd. In Frankrijk plaatsten sommige schrijvers vroeger een zoodanigen boom op de binnenplaats van het Paleis van Justitie. Later kregen zij de vergunning, het benoodigde hout uit het bosch van Vincennes te halen, dat met groote optochten, door muziek opgeluisterd, plaats had. De goudsmeden fabriceerden een met groen versierd ornament, dat aan de deur der kerk werd opgehangen De boekdrukkers van Lyon richtten een Meiboom op voor de deur van den gouverneur der provincie en hingen er verzen aan, waarin hunne gehechtheid werd be schreven. Deze volksuitingen zijn echter langzamerhand in onbruik geraakt. In Brussel houdt men het planten van den Meiboom nog in eere, maar de feestviering heeft eerst plaats op den 9en Augus tus,'als eene herinnering aan de overwinning der Leuvenaars en Brusselaars op de Geutenaars in het jaar 1213. Vele groote mannen hebben er hun genoegen in gevonden hunne vrije uren in liet gezelschap van kinderen door te brengen. Dit getuigt van een rein en liefderijk hart. Richter zegt dat men Uit onze beschouwingen blijkt, dunkt ons, ten duidelijkste het onwederlegbare feit, dat de Katholieke Kerk de ware wetenschappen niet belemmert, maar ze liefheeft en be vordert. We eindigen ons betoog met de de treffende woorden die Dr. Windhorst den 28sten November 1877 in het Prui sische huis van afgevaardigden heeft ge sproken ik voor mij, zei de waardige man, verlang niets anders, dan dat de mannen van alle geloofsbelijdenissen gele genheid hebben op het gebied der weten schap met de wapenen der wetenschap hunne beschouwingen te laten gelden. Andere mid delen aan te wenden om mijne denkbeelden door te zetten, zal ik ten allen tijde ver smaden. Nu heb ik voor mij de overtui ging, dat wij Katholieken in geenerlei wijze voor den strijd op wetenschappelijk terrein hebben te vreezen en de heeren, die zich het air geven, met eene zekere minachting op de Katholieke wetenschap neer te zien, vergeten, dat zij het licht waarmede zij schitteren, aangestoken hebben aan de fakkel der Katholieke wetenschap. Die heeren echter stellen geen groot vertrouwen in hunne wetenschap, want zij vreezen in eene openbare concurrentie te gronde te gaan en daarom nemen zij het geweld ter hulp en verkondigen: wij alleen willen op de hoogescholen Onderwijs geven. En dit toch is, meen ik, een hoogst onzalig en afkeu renswaardig beginsel.* Na afloop van het debat over de ziek- tekassen-wet zal de Duitsche Rijksdag toch naar alle waarschijnlijkheid, zich zeiven een dubbel dementi gevende, de begrootiug voor 188485 in behandeling nemen en dus aan Von Bismarck, nu deze er den Keizer heeft voorgespannen, diens gril inwilligen. De ForfscAn'tfs-partij evenwel zal zich ten krachtigste hiertegen ver zetten en voorstellen de wet op de verze kering van werklieden tegen ongelukken in behandeling te nemen, waardoor nog beter aan de bedoeling van het Keizerlijk schrijven spoedige verbetering van het lot des werkmans zal worden voldaan, en niet te kort gedaan aan de waardigheid van den Rijksdag. De Duitsche Rijksdag-afgevaardigde Schultze, naar zijne geboorteplaats Scliultze- Delitsch genoemd, is, na een ziekte van eenige weken, in den ouderdom van 74 jaren overleden. In den Franscben Senaat is door den den man, die niet gaarne in liet gezelschap van kinderen is, moet schuwen. Hendrik IV hield bizonder veel van kinderen, en vond genoegen in hunne spelen en grappen. Op zekeren dag, toen hij op handen en voeten door de kamer kroop, en de dauphin op zijn rug liet paardrijden; terwijl da andere kinderen om hem h en den koning aandreven om tega- loppeeren, kwam onverwachts een gezant binnen en verraste het vorstelijk gezin te midden van hunne pret. Zonder op te staan, vroeg Hendrik: «Hebt gij kinderen, mijnheer de gezant?" „.Ja, Sire." „Dan zal ik maar voortspelen," zeide de koning. Napoleon I had de gewoonte zijn kind, den Koning van Rome, in zijn armen te nemen, met hem voor een spiegel te staan, en dan de zotste grimassen te maken. Aan het ontbijt nam hij het kind op zijne knie, en liet het zijne vingers in de saus doopen en er zijn gezicht mede be smeren. De gouvernante van het kind knorde, de Keizer lachte, en het kind scheen groote pret te vinden in de ruwe liefkozingeu van zijn vader. Wie bij zulke gelegenheden den Keizer een gunst President eene aanvrage ter tafel gelegd om vergunning tot gerechtelijke vervolging van den Senator Pallotti wegens overtre ding der wet op de financiëele maatschap pijen. Door de Broglie is verlof gevraagd en verkregen, om de Regeering te inter- pelleeren over het zoogenaamd drievoudig verbond tusschen Oostenrijk, Duitschland en Italië. Iu de zitting der Frausche Kamer ant woordde Herbette, gouvernementscommis saris, op hetgeen Clémenceau Zaterdag had gezegd over het wetsontwerp op de recividisten. Hij weerlegde diens betoog, verdedigde de Regeering tegen zijne aan tijgingen betreffende het strafstelsel, en wees de verbeteringen aan, die in dit stelsel zijn aangebracht. Martin Feuillée verlangde dat het ontwerp tot -hervorming der recht spraak wordt behandeld vóór het einde der zitting, opdat het toegepast worde ge durende de vacantie. De werkzaamheden zullen bespoedigd worden. Met 228 tegen 141 stemmen eene ongedacht groote meerderheid heeft in zijne jongste zitting het Eugelsch Lager huis eene motie van Sir Wilfrid Lawson aangenomen, strekkende om de wensehelijk- heid uit te spreken van esne spoedige wet geving in zake het drank-misbruik. De aangenomen motie bevat de verklaring »dat de beste beste belangen der natie dringend wetgevende maatregelen behoeven, waar door, in overeenstemming met een vroeger besluit van het Huis, de wettelijke bevoegd heid intrekking of vernieuwing van ver- guuningen tot verkoop van sterke dranken worden gesteld in handen van de personen, wier belangen daarmede het meest gemoeid zijn, namelijk de bewoners zeiven.* Het is het vroeger zoo didwijls door het Huis af gekeurde stelsel van Local Optionwaarbij aan de bewoners van elke wijk het recht wordt gegeven bij stemming te beslissen of en aan wie in hunne buurt vergunnin gen tot drank-verkoop zullen worden ver strekt. Na het votum in zake de wet op de besmettelijke ziekten is dit nu reeds de tweede maal dat het Huis verklaart van de Regeering uieuwe wetten te verwachten. In zake de verlaging van het telegrarnport gedroeg de Regeering zich reeds naar een dergelijk besluit van het Huis. Naar aanleiding der bekentenissen van den aanbrenger Devine, hebben te Dublin weêr een aantal arrestatiën plaats gehad en men verwacht er nog meer. Herhaaldelijk kwam, naar men weet, het graven van een parellelkanaal bij het Suez- te verzoeken hadden, waren bijna altijd zeker goed ontvangen te worden. Cato, de Censor, ging, hoe dringend de zaken van het gemeenebest ook waren, nooit van huis zonder zijne vrouw eerst zijn kind te hebben zien wasscheu en kleeden. Als Cicero de laatste hand aan zijne oratiën had gelegd, riep hij zijne kinderen en ravotte vroolijk met hen. Voor Keizer Augustus was het eene groote afleiding met kleine kinderen te spelen, die hem tot dat einde overal van daan gebracht werden; van Moorsche en Syrische kinderen hield hij het meest. Er was een klein ventje onder, Nu- cius genaamd, die maar twee voet hoog was en niet meer dan zeventien pond woog, maar een verbazende stem had; die was zijn bizondere lieveling. Een Franseh geherde zegt, dat niets hem meer genoegen deed dan de pret van spelende kleine kinderen te zien. „Ik beu dikwijls," zej;t hij, „op straat blijven stil. staan, om naar hunne grappen en spelen te kij. ken met eene belangstelling, zooals ik bij niemand anders opmerk."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1883 | | pagina 1