BI i\ft i\i L A kanaal ter sprake, omdat dit laatste niet, meer .aan de eischen der scheepvaart vol doet en ook, omdat het nog niet geheel onder Engelsche controle staat. Thans spreekt men, gelijk aan de Daily News wordt gemeld van twee andere plannen, heide ten doel hebbende een kanaal te graven van Alexandrië naar Suez. Volgens het eene plan zal dit kanaal loopen over Kaïro, volgens het andere noordelijker. Te Warschau hebben er onder de werklieden ongeregeldheden plaats gehad, waarbij de militairen op hen hebben ge vuurd. Er zijn er dood en gekwetst. In de Zweedsche Kamer verklaarde de minister van buitenlandsche zaken, naar aanleiding van een voorstel van een der afgevaardigden tot neutralisatie van Zweden, dat het bij alle Regeeringen bekend is hoe Zweden slechts dan oorlog voeren zal, wan neer het er op aankomt zijne zelfstandig heid te verdedigen. Alle geruchten omtrent heimelijke verdragen en dyuamitische over eenkomsten van Zweden's zijde waren ge heel ongegrond. Het bedoelde voorstel werd door de Kamer met groote meerderheid verworpen. Te Port-Saïd hebben tusschen Grie ken en Arabieren bij gelegenheid van het Grieksche Paaschfeest weer de niet onge wone vechtpartijen plaats gehad, waarbij aan beide zijden dooden vielen en lieden gekwetst werden, ook gendarmes werden gekwetst. Engelsche troepen en matrozen hebben de Grieksche kerk beschermd en de Grieksche Consul vluchtte aan boord van de Falcon. De orde is hersteld, maar de gisting houdt aan. De Nationale Iersche Conventie, te Philadelphia vergaderd, is Zaterdag voor onbepaalden tijd verdaagd, na eerst een Uitvoerenden Raad van 7 leden benoemd te hebben. O'Donovan-Rossa en zijne dyna- miet-mannen hielden eene afzonderlijke, geheime vergadering, waarin de bovenge noemde fenian verklaarde, dat men groote plannen had, maar die eerst na de uitvoe ring bekend worden. GEMENGDE BERICHTEN. Bij kon. besluiten van 29 April zijn nir. O. Th. Graaf van Lijnden van Sandenburg, eervol ont slagen minister van Financiën, en mr. A. E. J. Modderman, eervol ontslagen minister van Justitie, benoemd tot minister van Staat. Haarlemmermeer, 1 Mei. Een tweede geval van pokken komt alhier voor, doch in een ander deel der gemeente. De eerst aangetaste is over leden. Groningen, 1 Mei. Alhier zal in Augustus a. s. een wedstrijd worden gehouden van voor werpen, uit ijzer vervaardigd. Vlissingen, 1 Mei. Gisteren-ochtend is bij de voormalige Marinesluis alhier het lijk opge haald van een matroos, behoorende tot de equi page van Zr. Ms. stoomkanonneerboot Hydra, die waarschijnlijk in dronkenschap te water is ge raakt. Dordrecht, 1 Mei. In deze gemeente heer- schen de mazelen epidemisch in de vorige week zijn 2 lijders aan die ziekte overleden. Tilburg, 1 Mei. In eene herberg in de Pius- straat, alhier, heeft eene hevige vechtpartij plaats gehad, waarbij niet alleen de strijdenden elkan der met messen vreeselijk toetakelden, maar ook de dochter des huizes met een mes gewond werd. Door de politie is proces-verbaal opge maakt. Botterdam, 1 Mei. In de vorige week zijn alhier 53 pokkenlijders aangegeven, terwijl elf overleden zijn. Zaandijk, 1 Mei. Op eene der poelen of uit wateringen van de Zaan, tegenover deze gemeente is een 22 jarig jongeling, varende op eene schuit, door het breken van den vaarboom te water ge raakt en in de modder gestikt. Eeuige uren later vond men zijn lijk. Nieuw-Amsterdam, 1 Mei. In deze gemeen te is een meisje van 13 jaar bij het scheppen van water in het kanaal geraakt, en eenige oogen- blikken daarna levenloos opgehaald. Gorinchem, 1 Mei. Tegen een der meest ge goede ingezetenen dezer gemeente, den heer M. T.is door het O. M. bij de rechtbank alhier een celstraf geëischt van 14 dagen en daarna opzending naar een bedelaarsgesticht voor den tijd van 6 maanden, ter zake van herhaalde dron kenschap. Amsterdam, I Mei. Een Eransch werkman viel Maandag-middag op het tentoonstellingster rein alhier van eene hooge ladder, en was on middellijk een lijk. Leiden, 1 Mei. Professor R. P. A. Dozy, sedert 1857 hoogleeraar bij de letterkundige facul teit aan de Universiteit alhier is eergisteren avond te "half tien overleden aan de borstkwaal, die reeds geruimen tijd zijn gestel onder mijnde. Volgens den Haagschen corresp. van de Zutf. Ct. is de minister du Tour zijn werkzaamheid als minister var. justitie begonnen met een bevel, dat alle ambtenaren van zijn de partement, hoog of laag geplaatst, 's morgens precies om 10 uur present moeten zijn. Prof. Lenström, van het Finsche Poolstation in Sodantyia, heeft eene belangrijke ontdekking gedaan. Het is hem namelijk gelukt het Noorderlicht na te bootsen. Op den heuvel Oratunturi stelde hij eene galvanische batterij op, die met hare ge.leiddraden eene oppervlakte van 900 vierk. M. bedekte. Toen dit gereed was, vertoonde zich boven dien heuvel een geelachtig witte ring, die een zwak maar duidelijk beeld van het Noorderlicht gaf. Dit bewijst duidelijk (zegt Prof. Lenström), dat het Noorderlicht door electriciteit wordt te weeg gebracht en opent ten nieuw veld voor de studie van de physische ver houdingen van onzen aardbol. De Prof. heeft later deze proeve herhaald, en dezeifde uitkomst verkregen. Bij de op 29 D-c. 1882 gedane proe ven, vertoonde zich een loodrechte noorderlicht straal boven het galvanisch apparaat, en hij ver moedt dat de electrische stroom van de aarde ophoudt onder den boog van het Noorderlicht, terwijl de atmospherische stroom snel toeneemt, hoewel deze voortdurend afhankelijk is van de grondvlakte, die door de galvanische batterij be dekt is. De „Avondschool voor volwas- senen" te Amsterdam, wordt, naar men verze kerd, sedert eenige weken reeds druk bezocht door conducteurs en koetsiers der Amsterdamsche Tramway-maatschappij. Zij moeten daar extra lessen ontvangen in het Fransch, Engelsch en Duitsch, om bij het vervoer van zooveel vreem delingen gedurende de intern, tentoonstelling, althans eenigszins op de vele vragen om inlich ting te kunnen antwoorden. Verzekering tegen spoorwegrampen. Deoudste te Londen opgerichte maatschappij, ten doel heb bende, om, tegen eene geringe premie, aan de nagelaten betrekkingen öf van gedoode öf van gewonde spoorwegreizigers eene som gelds te ver zekeren, ontvangt gemiddeld 'sjaars aan premiën 27s a 3 millioen gulden. Gedurende haar onge veer 27jarig bestaan, keerde zij een en vijftig— duizendmaal schadevergoeding uit, tot een ge zamenlijk bedrag van 12 millioen gulden. De verzekeringen kunnen aan elk station worden ge sloten door den beambte, die de kaartjes afgeeft, tegen eene pri mie van 50 a 80 cents per per soon, naar gelang van de klasse waarmede men reist, en voor een enkele rei», onverschillig hoe ver men gaat; voor hen, die veel reizen, bestaat echter ook gelegenheid om zich tegen eene jaar- lijksche assurantiepremie te verzekeren. Naar men zegt, geeft de maatschappij zeer goede dividenden. Naar wij vernemen, is de „Mil li oe nen-juffrouw" zeer ernstig ongesteld, lijdende aan verzwakking, zoodat men hare overbrenging naar het Ziekenhuis heeft noodig geacht. Dit is ook de oorzaak, dat de behandeling van de zaak door de Rotterdamsche Rechtbank is uitgesteld. Men zou meenen, datmetpapie- ren hoeden, papieren vaatwerk en spoorwegrade ren enz. zoo ongeveer de grens was bereikt van 't geen uit papie.r kon gemaakt worden; 't heeft er niets van. Thans echter is in Breslau een schoorsteen van rijftig voet hoog opgebouwd uit papierpap, natuurlijk vooraf met scheikundige middelen onbrandbaar gemaakt. Wat zal nu aan de beurt zijn? Eergisteren is te Amersfoort o p- gevischt het lijk van zekeren U. een oppassend huisvader, wonende te Amersfoort, die sinds 14 dageD werd vermist. De ongelukkige laat een weduwe met zes kinderen na. Tijdens de feesten der kroning zal het Kremlin met de torens, de vier paleizen, de vier kerken en de twee kloosters, benevens de hooge toren van Iwan, welke zich binnen de murer. verheft, electrisch worden verlicht, waarvan de indruk elke beschrijving te boven zal gaan. Van den toren van Iwan zullen 3500 Edison- lampen in den vorm van het Keizerlijk wapen, „omgeven door guirlandes, palmen en laurieren, een stroom van licht over de geheele stad werpen. Gelijke zinnebeelden zullen boven den gevel van elk paleis geplaatst worden. Op den spits van eiken toren, die het prachtige Kremlin omringen, zullen electrische zonnen geplaatst worden, waar van de lichtkracht gelijk zal zijn aan die van 30000 kaarsen en zóó gerangschikt, dat zij den loop der Moskowa beschijnen, alsook de tuinen om het Kremlin en de metalen koepels der voor naamste kerken der stad. De geleiddraden, ter lengte van 170000 voet, zijn besteld-bij de fa briek van Siemens. De Edisonlampen komen van Parijs. Er zijn 33 locomobielen en 70 electrische machines noodig om de noodige hoeveelheid electriciteit voort te brengen. De meeste machines zullen buiten het Kremlin, aan den overkant der Moskowa, opgesteld en door geleiddraden ver bonden worden, die op palen over de rivier ge spannen zijn. Het tafelzilver van den Czaar is naar Moscou overgebracht, waar het tijdens de kroning dienst moet doen. Onder dit zilver, dat een waarde van dertien millioen roebels verte genwoordigt, wordt vooral opgemerkt het servies Orlof met zijn zestien zilveren vazen, in 1767 te Parijs vervaardigd. Var, de drie-er.-twintig gala koetsen, die het Hof zullen vervoeren, vallen vooral in het oog een vergulde en gebeeldhouwde koets, door Frederik den Groote aan Keizerin Elizabet geschonken, en twee rijtuigen, welke Catharina II door de Fiansche schilders van dien tijd liet versieren. M a a n d a g-n acht is tusschen Stra- tum en Tongelre een moord gepleegd op den persoon J. Klaassen te Stratum. Zijne kinderen, ongerust over zijn laat thuiskomen, gingen zoeken en vonden hem met verbrijzelden schedel aan den weg liggen. De politie heeft de vermoedelijke daders reeds in handen. De v i c e-c onsnl van Italië te Routsohouk, de heer Matteo Jachini, is in den nacht van 13 op 14 April vermoord. Drie ge maskerde mannen waren in huis gedrongen en hadden de dienstboden gebonden, waarop zij in de slaapkamer des consuls gingen, en een hunner hem met een me9 de borst doorboorde. Om de vrouw de3 consuls te dwingen, hun de plaats te wijzen, waar het geld verborgen was, rukte een hunner het kind uit de wieg en sloeg het tegen de muur dood. Toen de moeder hierop in zwijm viel joegen de booswichten haar een kogel door het hoofd. Voor Surinaamsche rekening is wederom per West-Indische mail van Suriname voor ruim f S0.000 aan stofgoud uit dc delve- rijen aldaar te Amsterdam aangebracht. De heer J. Dreese te Amsterdam, de welbekende kunstenaar in het diamant-lijpen, heeft een ruwen steen, ongekloofd en ongesneden, 6 karaat wegende, na een een noesten arbeid van anderhalf jaar, in de vrije avonduren, op een door hem zelf vervaardigde slijpmachine geslepen in den vorm van een wapenschild, zoo zuiver mogelijk, een bewerking die de zwaarte van den steen tot twee en half karaat deed verminderen, maar hem een als zeldzaamheid niet te schatten waarde heeft gegeven. Op het schild heeft de heer Dreese zelf de Amsterdamsche drie kruizen gegraveerd. D.: steen maakt deel uit van een smaakvol arrangement, dat de kunstenaar zal ten toon stellen bij de collectieve inzending van de diamanthandelaren. Van Catania wordt geschreven, dat nieuwe schokken van aardbeving te Nicolosi gevoeld zijn. Een groot aantal huizen is ingestort. In genoemde stad heerscht een groote paniek. Do Ne w-Y orker A. Bliven heeft een stoomschip the Meteor gebouwd, dat in kracht en snelheid alles verre achter zich zal laten, wat tot nu toe door Europeanen is vervaardigd. De Meteor is nog slechts een proefschip, en meer booten zullen volgens dit stelsel gebouwd worden. Het heeft machines van 1600 paardekracht, ter wijl gewoonlijk stoomschepen van dezelfde grootte (150 voet lang) slechts 200 paardekracht hebben. De schroef moet 350 omwentelingen in de minuut maken. Nog grootscher is net geheel vlak ge bouwde schip van kapitein Luudborg met zijne vier machines, te zamen met 18,000 paardekracht en met kajuiten voor 1600 passagiers. Beide schepen moeten den Oceaan klieven in 6'/j a 7 dagen, zoodat men van New-York naar Londen minstens 2 dagen bespaart. Voortaan zal dage lijks eenLundborgsch stoomschip vertrekken. Er is een nieuw soort van electri sche gloeilamp uitgevonden door Ehrenfeld en Werner te Lindenthal, bij Keulen. In de nieuwe lamp behoeft geen luchtledige ruimte gemaakt te worden, zooals bij Edison, Swan en anderen. De kooldraden zijn vervangen door dunne kool staafjes opgesloten in een cvliudertje van gewoon glas. De Duitsche Stoomvaartmaat- schappij de „Kosmos", te Hamburg, heeft op een harer schepen een electrischen profector aange bracht van groote lichtkracht, voor aan den boeg. De kapitein, die daarmede eene reis uit en terng naar New-York heeft gemaakt, roemt de inrich ting zeer en zegt daarmede zelfs in de gevaar lijkste wateren te durven varen bij nacht. De Maatschappij heeft tengevolge van dit rapport besloten, alle booten daarvan te voorzien. Bij de Oostenrijkscbe Lloyd zijn alle schepen er ook reeds mede uitgerust. De nieuwe hygièn e-t entoons tel ling le Berlijn, in plaats van de verleden jaar zoo ongelukkig afgebrande, zal den lOen Mei a. s. geopend worden. Men schrijft ons uit Maarsen; Bloempjes plukkende aan den waterkant, geraakte een 4-jarig jongetje met zijn wagentje achter zich in de Maarzenbroeksche wetering. Het kon daar niet lang gelegen hebben, toen het door een voorbijganger werd opgehaald, maar hoewel eerst door dezen, later door een geneeskundige, de regelen, door de Maatschappij tot redding van drenkelingen voorgeschreven, werden toegepast, was het helaas, te laat; het leven keerde niet weder. Naar uit Stockholm berich.t wordt, zal prof. Norder.skiöld den 20sten Mei, per stoom schip Sophia, kapt. Emil Nilsson, van Gothen burg, zijn tocht naar Groenland aanvaarden. Hij wordt vergezeld door 24 personen order welke de planten-paleontoloog dr. Nathorst, en rekent in October terug te zullen zijn. Donderdag 11. zou te Kampen een schipperszoon in den echt verbonden worden. De huwelijksakten waren reeds gereed. Even vóór het bepaalde trouwuur kwam de huwelijkscandi- dnat zich echter tet secretarie vervoegen met de mededeeling, dat zijn vader beloofd had hem een schip ten huwelijk mede te geven, doch bij slot van rekening zijn belofte niet wilde nakomen. Enkel met Hymen's bootje van wal te steken en zonder een stevig schip de huwelijkreis te aan vaarden, durfde hij niet wagen, zoodat de amb tenaar van den burgerlijken stand de huwelijks akten moest doorhalen. Volgens een lucifer-statistiek, onlangs in Frankrijk openbaar gemaakt, bedraagt het aantal lucifers, dat dagelijks in Europa ver bruikt wordl, twee miliarden. De Engelschman gebruikt door elkander acht lucifers per dag; de Zweed negen; de Duitscher elf en de Fransch- man vijftien. Den 22sten April j 1. ontving de burgemeester van Amsterdam per post een brief, onderteekend J. F. H. waarin deze aan het adres poste-restante f 100 verzocht; gebeurde dit niet, dan zou hij den burgemeester het leven benemen. Natuurlijk werd het geld niet gezonden, maar de brief in handen der politie gesteld, die den schrijver welke zijn waren naam opgegeven had en candidaatnotaris van beroep, doch thans zon der betrekking was, in arrest nam. Hij verklaarde door armoede tot deze misdaad te zijn gekomen; een soortgelijken brief had hij ook aan den bur gemeester van Abcoude geschreven. Uit Genève wordt gemeld, dat men in Zwitserland in geen vijftig jaren eene zoo barre lente heeft gekend, als die wij thans bele ven. De Jura is nog even wit besneeuwd als de Alpen. Maandag sneeuwde het dik ts Lugano en elders aan de Italiaansche meren. De heer J. C. H. M. Denis, o u d- adsistent-resid., heeft op de Amsterdamscheten- toonstelling ingezonden een door hem uitgedacht en door de firma Cuypers te 's Hage vervaardigd instrumentje, waardoor dilettanten (bv. pianisten in het binnenland van Indië) in staat worden gesteld, hun piano's zeiven te stemmen. Set werktuigje draagt den naam van „polychord". Nu de phylloxera de wijngaarden verwoest en den wijn dreigt uit te roeien van den aardbodem; zint men natuurlijk op twee middelen: een om de plaag te bestrijden en te overwinnen, een om de ledige plaats van den wijn door iets anders te doen innemen. Het eerste' is nog niet gelukt; het tweede is reeds geruimen tijd er. op grooter schaal dan de argelooze wijndrinker denkt in toepassing. Een agro noom nabij Marseille heeft zich dan ook verdien stelijk gemaakt door openlijk een surrogaat aan te bevelen, dat, zonder op den naam „wijn" aanspraak te maken, ruiterlijk in zijn qualitelt van „krotennat" optreedt, maar door zijn uitstekende qualiteiten beter is dan de zg- echte wijn. Deze suikerhoudende beetwortel-soort, zegt onze agronoom, geeft na gisting een wijn, die voor de Zuid-Fransche soorten niet behoeft onder te doen, terwijl zij bovendien in alle luchtstreken groeit en van de phylloxera niets te vreezen heeft- Wie zou den heer Aug. Deleuil, te Gardanne (bij Marseille) dus niet dankbaar zijn? Terwijl de familie G. te Heins- berg bezig was met het inpakken van den huis boedel, om de reis naar Amerika te aanvaarden, nam eergisteren-ochtend hun 8jarig kind een revolver in de hand. De moeder springt toe en wil het wapen haar lieveling ontnemen, maar een schot en een schreeuw de moeder lig' dood ter aarde. Van de hand van den tegen rfoor- digen Minister van Koloniën, den heer Van Bloe men Waanders, bevat de Landbouiv-Courant in haar jongste nommer eene aardige beschrijving van een familiair dineetje, waarin op het veel zijdig nut van de zoo versmade „brandnetel" gewezen wordt. Uit een en ander, daarin mede gedeeld, blijkt dat de kwade reuk, waarin deze plant staat, onverdiend is. Zij ontwikkelt zich zeer spoedig en vormt eene smakelijke groente in een tijd, als nog geen andere versche groenten verkrijgbaar zijn. Hoe jonger zij geplukt wordt, des te beter van smaak, mits zij vooraf behoor lijk worde gewasschen. Te Katwijk a/R. zijn Zaterdag de eerste asperges van den kouden grond gestoken. Het schijnt dat de ondernemers der restauraties op het tentoonstellingsterrein te Amsterdam, de heeren Adlon Toat, die aan pachtsom en inrichting der etablissementen p. m. f 200,000 betalen, geen geringen dunk hebben van het bezoek dat zij verwachten. Dezer dagen althans werd ten dienste der buffetten alleen aan glaswerk voor ongeveer f 10,000 ontpakt. In de Rietlanden te Amsterdam zijn twee steenkolen-dragers te water geraakt, waar van één verdronk en de ander gelcwetst werd. Sobbe, de moordenaar en beroover van den brievenbesteller Cossuth, is door de jury schuldig bevonden en door de rechtbank ter dood veroordeeld. Hij bekende het moordplan den 4 Maart te hebben opgevat, nadat hij in eene cou rant van het vermoorden van een Weener brie venbesteller door Francesconi gelezen had. Desloep van de Ocean, een der sche pen van het eskader te Toulon ter reede liggende is door de branding omgeslagen en ter reede ge zonken. Van de 17 matrozen worden 7 vermist. De overigen werden gered. Onder de rechthebbenden opde veelbesproken erfenis van den millionair Ott, welke nu verdeeld wordt, zijn er eenigen die in zeer behoeftige omstandigheden verkeeren. Zoo erft te Kleini. dergeld een daglooner, Henneberger, een kapitaal van 222,000 Mark. Hij en zijn kinde ren, waarvan de oudste als boerenmeid diende, zijn nu plotseling als beweldadigden in een toover- sprookje menschen van geld geworden; maar zij gevoelen zich toch nog niet recht thuis in hun nieuwe positie. Van den heer Damala, den man van Sarah Bernhardt, wordt een heldendaad ge meld. In Algerië, op den weg tusschen Soussa en Sfax, hadden twee bandieten een Arabischen stam aangevallen. Een compagnie werd uitge zonden om de plunderaars te vatten. Het gelukte een peloton onder bevel van den kwartiermeester Damala, zich van een der bandieten, wiens pink gekwetst was (en die dus niet loopen kon?!), meester te maken. Een dagbladredacteur te Raven na is dezer dagen het slachtoffer van zijn be roepsplichten geworden. Hij had een strenge critiek geschreven over een weeshuis aldaar, en de directeur van dat gesticht zocht hem op en bracht hem met een revolverschot een wonde toe, waaraan hij binnen weinige oogenblikken overleed. De misdaad heeft groote opschudding verwekt in de stad, waar de vermoorde algemeen bekend en geacht was. Een bizonderheid mag het voor zeker worden genoemd, dat bij Gebrs. Van Rooijen te Wateringen reeds rijpe druiven voor handen zijn. Bij het uitzet der onlangs met den Hertog van Genua in het huwelijk getreden Prinses Isabella van Beieren bevonden zich juweelen en kostbaarheden tot een bedrag van 297.000 franks. De voornaamste daarvan waren: 1. collier, bracelet en broche van paarlen en saphir van den Koning van Beieren, 20.000 franks; 2. diadeem en collier in brillanteu vau den Koning van Italië 100.000 franks; 3. broche en bracelet van saphir en miniature van den Hertog van Genua, 20.000 franks; 4. een zelfde stel in saphir van Prinses Adelbert, 5000 franks. 5, collier en broche in robijnen van de Hertogin

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1883 | | pagina 2