B 1 i\ Ji L A GEMENGDE BERICHTEN. 60 penuingen te verminderen met 10 j tegen 8 stemmen ingetrokken en het Re- geeringsontwerp onveranderd aangenomen. Delauey en Coffrey, de zesde en zevende der beschuldigden in zake den moord in het Phoenix-park, hebben thans hunne schuld bekend en zijn ter dood veroordeeld. Blijkens nader bericht heeft Dalaney de verklaringen van Carey en Cavanagh ten volle bevestigd, en onder anderen gezegd dat Burke en Cavendish vermoord zijn door Brady en Kelly. Het opstandje te Port-Saïd is volgens de berichten in de Engelsche bladen nog al van beteekeuis geweest, heeft zich den volgenden dag herhaald en ook in Kaïro nog al beweging gewekt. Intus3cheu zullen die berichten wel overdreven ziju: de Engelsche bladen houden er van den toestand des lands als zeer onrustig voor te stellen om de noodzakelijkheid der En gelsche bezetting te doen uitkomen. Wat de rol der Engelsche troepen in Egypte moet zijn, werd zeer openhartig door Lord Dufferin uitgesproken op een afscheidsmaal, dat hij dezer dagen aan de officiereu gaf. Onder allerlei huldebetuigingen aan den Khedive en Cherif voegde hij liuu toe: «Vergeet niet, dat gij hier ondergeschikten zijt, maar neemt daarbij een voorbeeld aan uw eigen vrouwen, die u onderdanig be- hooren te zijn, maar u in stilte weten te leiden en u een succes weten te bezorgen, dat gij, alleen uw instinct volgende, nooit zoudt bereiken. Naar de Presse verneemt is er te St. Petersburg eene uitgebreide militaire samenzwering ontdekt, ten doel hebbende de keizerlijke regeeriug omver te werpen en de republiek te procfameeren, wier gou vernement alsdan zou worden gevestigd te Sinoleusko. Aldaar ter plaatse zijn be langrijke documenten gevonden. Daarbij zijn tevens dynamietbommen, naar een Dieuw model vervaardigd, in beslag geno men. Voorts zijn er dientengevolge acht personen gearresteerd, onder welke een kolonel, leeraar aan de kadettenschool, twee officieren der artillerie en drie van de marine. Blijkens bericht van den consul-gene raal der Nederlanden te Port-au-Prince, is de haven van Miragonne door de regee ring der republiek Haïti, met ingang van van 3 April jl., in staat van blokkade verklaard. De berichten uit Soudan luiden vrij verontrustend. De Egypti- che troepen avan ceeren niet, en tot overmaat van ramp komt een telegram uit Khartoum, dat hun aanvoerder Abd-el-Kader dood is. In Khar toum zelf begint het te gisten. Een Zwit3ersch reiziger Gottfried Roth, van de Zwitsersche aardrijkskundige ver- eeniging, is in handen van den valschen profeet gevallen. De Minister van Koloniën heeft, voor zooveel zulks het departement van koloniën betreft, dezer dagen benoemd de leden der jury voor de toe kenning der bekroningen op te internationale koloniale- en uitvoerhandel tentoonstelling te Amsterdam. Op de door Gedeputeerde Staten van Noord- Holland vastgestelde lijst der hoogstaangeslagenen komen 226 namen voor. De hoogstaangeslagene is de heer jhr. J. B. van Merlen te Heemstede, met een bedrag van 6113.727s, de laagstaan- geslagene de heer J. H. de Boer te Amsterdam, met een bedrag van 756.02. Bij koninklijk besluit van 1 Mei is de heer Mr. C. J. A. Heydenrijck, Lid van de Tweede Kamer der S. G., benoemd tot Lid van den Eaad van State. Werkendam, 4 Mei. Alhier is een meisje van ongeveer 9 jaar gestorven, doordien zij op aansporing van haar zusje dronk uit een tlesch met olie. Kralingen, 4 Mei. In de afgeloopen maand heeft zich alhier maar één geval van pokken (dij een niet gevaccineerde) met doodelijken afloop voorgedaan, terwijl er slechts 3 gevallen van mazelen werden geconstateerd. Hedel, 4 Mei. De wisselwachter uit deze ge meente, die ongeveer 14 dagen geleden met zijn voet onder een wagen kwam en dientengevolge een amputatie onderging, is eergisteren aan de ge volgen overleden, nalatende een weduwe met zes jonge kinderen. Delft, 4 Mei. De mazelen heerschen alhier in zoo hevige mate, dat de openbare bewaarschool aan de Moslaan voor onbepaalden tijd is ge sloten. Vrijenban, 4 Mei. Door den tuinier G. Van der Eik alhier werden de eerste nieuwe aardap pelen van den kouden grond, benevens aardbeien naar Rotterdam verzonden. Groningen, 4 Mei. In onze stad komen se dert de vorige maand verscheiden gevallen voor van typhus, uitgegaan uit een verblijf van slads- bcstedelingen. Alle zieken zijn successievelijk opge nomen in de barak voor patiënten aan besmet telijke ziekten. Er zijn er tot 3 .uit een huis gezin. Maastricht, 4 Mei. Ook aan den Burgemees ter onzer stad is, als raiddel om in de gevange nis te komen, een dreigbrief geschreven. Renswoude, 4 Mei. In deze gemeente zijn door een niet bekende oorzaak ruim 5 hectaren bosch en heide, toebeboorende aan mr. M. J. H. baron Taet.s van Amerongen van Renswoude, af gebrand. Amsterdam, 4 Mei. Dinsdag 11. is aan een igezetene van Harderwijk, die hier was gekomen ter bijwoning van de opening der tentoonstelling, een beurs met f 60 gerold. Men zij dus voor zichtig. Aan de politie is van het geval kennis gegeven. Medemblik, 4 Mei. De daghuurder K. was Woensdag II. met zijn schuit uitgegaan om modder te baggeren. Ruim een uur hierna vond men de schuit gezonken en werd de man levenloos op gehaald. Naar aanleiding van bij eenige korpsen genomen proeven, die uitmuntend voldaan hebben, zal voor het leger voortaan een ander schoeisel vervaardigd en r.a verbruik van het thans in de ceritraal-migazijnen voorhandene, circa 2 a 3 jaren, in dienst gesteld worden. Deze schoenen hebben zcodanigen vorm, dat de teer.cn der voeten zich op de zolen beter in de natuurlijke richting kunnen uitstrekken, en de proeven moeten hebben geleerd dat de manschappen met dit schoeisel langdurige marschen kunnen doen zonder dat de voeten gewond worden. Zeker jongmersch, hard loope r van beroep en bijgenaamd de „mensch-zwaluw", heeft een weddingschap van 10000 frs. aange gaan, om in dertien dagen van Parijs naar Nizza te loopen, een afstand van 880 mijlen langs den grooten weg. De hardlooper mag tchtor bijwegen nemen. Men kan zich op een zeer eenvoudige wijze een werktuig verschaffen om de vochtigheid der lucht waar te nemen en eenigermate deier- anderingen van hel weer te voorspellen. Men be- vestige daartoe aan een in muur of schutting ge slagen spijker of draadnagel een kort bindgaren, aan welks uiteinde eenige kippe- of ganzeveeren zijn gebonden. De plaats, waar zich dart het onderste deel van het bundeltje veereu bevindt wordt door een streep aangeteekend. Bij naderend regenachtig weer zal het bundeltje naar beneden hangen, terwijl het wederom zal rijzen als droogte komt. Het rijzen of dalen geschiedt 9 a 12 uren voor de weersverandering. De vergiftigde beet van de sem- bilang beeft eeo nieuw slachtoffer gemaakt. Pak Anoe van Assem llowo (Oost-Indië) bezig met wat visch uit zijn laban te halen voor zijn diner, ontving een steek en was binnen weinige minuten, na een hevigen koortsaanval, een lijk. De republikeinse hc gemeenteraad van Parijs heeft de opvoering verboden van „Henri III," wijl het bedrijf, waarin koning Henri IV zijn zegevierenden intocht houdt, altoos luide wordt toegejuicht. Men verwacht nu nog een besluit, in Parijs het gebruik verbiedende van schaakborden, met koningsfiguren en van speelkaaarten met koningspoppen. Amsterdam mag het bezoek van een gezelschap van 21 Spaansche Studenten tege moet zien, dat, door de tentoonstelling aangetrok ken, met mandolines en guitaren een concert zal geven in den geest van die, welke reeds enkele jaren geleden, tijdens de overstroomingen in Mur- cia, in ons land vele kunstvrienden lokten. Zij zijn allen van de universiteit te Madrid en be- hooren tot verschillende faculteiten. Op het oogen- blik bevinden zij zich te Brussel. Te Leersum heeft plotseling eene hevige windhoos o. a. het dak eener woning groo- tendeels vernield. Bij den uitgever Albert De Lange, Damrak, te Amsterdam, is eergisteren het eerste nummer verschenen van het Vreemdelingenblad, dat in verschillende talen allerlei inlichtingen be vat voor vreemde bezoekers tijdens den duur der Tentoonstelling. Te Rotterdam werden dezer dagen onder streng polietoezicht 12 kisten dynamiet gelost en naar de overzijde var. de Maas geirans- porteerd. Voortdurend worden zij nog streng be waakt. Waar een ervaren geneeskundige moeite heeft om één deugdelijke generswijze te vinden, zegt het Maandblad tegen Kivakzulverij, roepen de kwakzalvers met luider stem, dat re het op honderd manieren kunnen. Een electrische haarborstel geneest, een electrische halsketting geneest, een gezondheidshemd geneest, en ook electropatiscbe zolen genezen allerlei kwalen, indien men de verkoopers maar wil gelooven. Die electropatiscbe zolen worden thans in onze bladen geadverteerd eu zijn in Rotterdam ver krijgbaar. „Deze zolen" zoo staat er in de advertentie met veel geleerden bombast „geven een bestendig vloeienden electrischen stroom en zijn vervaardigd naar de wetenschap der Thera peutische werking van gecombineerde melalen op de zenuwen," endaarom zijn ze uit stekend voor rhumatiek en jichtlijders en moeten deze zich voor f 3.60 een paar aanschaffen! Eu toch durven we wedden, dat de man reeds vele dozijnen verkocht heeft. Er is niets zoo dwaas of er zijn inenschen die het gelooven! Den 13 der. April is, tusschen 8 en 9 u. voorm., een merkwaardige luchtspiegeling gezien te Obta gemeente Sala, een twintig uur teu W. van Upsala, in Zweden. Men aanschouwde zeer duidelijk een in Oosterschen stijl gebouwde stad, zij lag aan zee, had kerken en minarets, terwijl aan den linkerkant een schoon bosch van cypressen zich vertoonde. Op den voorgrond zag men een zich bewegenden spoortrein, terwijl een troep soldaten, met hunne in de zon schitterende bajonetten, langs een weg trok. Het geheel was bijna een uur lang te zitn, tot dat het langzamer hand verdween. Volgens de A m s t er d. zal de heer Oscar Carré op de a.s. kermis de reputatie af breken van het spreekwoord i,zoo dom als een os", door nl. een vijftal gedresseerde ossen te ver- toonen, die vernuftig moeten zijn als Betsy en andere pachydermen. De belangrijke resultaten, die de photograaf Muybridge met zijn photographische opname van in beweging zijnde diereu en menschen verkregen heeft, zijn voor andere ondernemende photografeu een aansporing geweest tot dergelijke proefnemingen. Zoo heeft Barnard in New-York, een vioolspeler, gedurende zijn muziekvoordracht gephotographeerd en bovendien nog van meer dan honderd zangers, tooneelspelers, pianisten, decla matoren en toonkunstenaars opnamen vervaardigd, die voor de juiste houding, vingerplaatsing, mond beweging enz. uitnemende voorbeelden zijn, daar de gephotographeerde personen uitstekende kun stenaars waren. Terwijl de Frar.sche Kamer aan het haspelen is over de verschillende strafstelsels in Frankrijk hebben de „logeergasten" van de strafkolonie te Donaires ook een woordje willen doen liooren. De boeven kwamen eergisteren in opstand; een bewaker werd met een bijl gewond; doch het recht hield de bovenhand. Dezer dagen werd door de politie te Nijmegen in hechtenis genomen zekere V. O., molenaar, die met de justitie nog onderscheidene gevangenisstraffen had af te rekenen, waaraan hij zich sinds lang wist te onttrekken, hoewel hij in het politieblad gesignaleerd was. Honderdjarigen komen zoo nu en dan nog wel eens voor. Weinigen echter hebben een zoo merkwaardige eeuw achter den rug als Josephine Mazurkiewicz, woonachtig te Anichee, dép. du Nord, en weduwe van Daniel Ristkoski, exkapitein-adjudar.t van het Poolsche leger, uitge weken naar Frankrijk. Zij werd den 13c Maart 1783 te Warschau geboren en was de dochter van een hofkamerheer van Koning Stanislas en de zuster van den artillerie-generaal Mazurkiewicz, intertijd aide-de-camp van Napoleon I. Als nicht van een chirurgijn-majoor van het Poolsche leger had zij weldra zooveel var. de wondheelkunst geleerd, dat zij in dat leger dienst kon nemen. Josephine Mazurkiewicz telt onder haar dienst jaren twaalf campagnes (oorlog met Polen en Rusland) en ontving twee wonden. Op het slag veld werd zij gedecoreerd met de orde van Sta nislas. Als hulpwondiieelster maakte zij den geheelen Krim-oorlog mee bij de divisie Kozakken van den Sultan. Van de vijftien kinderen, die zij had, zijn de meesten dood; van de overigen is het verblijf haar onbekend. Zekere Wallemberg, Duitscher van geboorte en commissionair te Parijs, heeft zich verwijderd, nadat hij de hem geleverde goe deren tot geld had gemaakt. Alleen Zaterdag werden wissels, terwaarde van 45 000 fr. te vergeefs aangeboden. Welke verontschuldigingen een Javaan denkt te kunnen beproeven, bleek bij zeke ren Moe, die gevonden was met een kip van een ander onder zijn slendang verborgen. Het beest, zeide hij, was in 't vuil gevallet, door hem ge red en afgewasschen, nu werd het aan zijn boe zem door hem verwarmd. Hij bleek echter een slang in zijn boezem gekoesterd te hebben: de kip toch bezorgde hem 4 maanden dwangarbeid. Mejuffrouw OlgaDe S. te Par ij s bezit een prachtigen blonden haardos. Geruimen tijd had zij de enkele hoofdharen, die aan de kaptafel deserteerden, zorgvuldig bewaard en stelde ten laatste dien overgegaarden schat aan haar kapper ter hand, om er een vlecht van sa men te stellen. Toen het kunstwerk eindelijk werd afgeleverd, bleek de grootste helft der kostbare hoofdharen er aan te ontbreken. Dat „misbruik van vertrouwen" gaf der jonge dame aanleiding een klacht tegen den haarkunstenaar in te dienen, zoodat men eerstdaags over die zaak een belang rijk proces verwacht. Een van zelf opengaand regen scherm. De firma Knauth en Co. te Leipzig heeft octrooi gevraagd op een regenscherm dat van zelf opengaat zoodra men op het handvat in den stok drukt en op dezelfde wijze weder toe slaat. Het eerste wordt door een veer, die zich in het binnenste van den stok bevindt, bewerkt, en die bij het sluiten weder saamgedrukt wordt. Uit het onlangs verschenen jaar- bericht van de centrale gezondheidscommissie te Londen over 1881 blijkt, ten aanzien van de pokkensterfte aldaar, dat toen onder de 10 jaren aan die. ziekte zijn overleden 907 kinderen, waar van 782 bij niet-ingeënten en 125 bij iugeënten. Daar er van genoemden leeftijd 25,000 kinderen niet en 861.000 wel ingeënt waren, zoo kwamen op het gelijke aantal niet-ingeënte kinderen ongeveer honderdmaal meer sterfgevallen aan pokken voor dan bij wel ingeënte. De commissie rekent, dat p. m. 12,000 kinderen te Londen in 1881 zijn in het leven gehouden door de inenting. De Parijsche gemeenteraad heeft met eenparige stemmen besloten te procedeeren tegen de gasmaatschappij, die geweigerd heeft genoe gen te nemen met de door den prefect der Seine bevolen vermindering van den gasprijs, waartoe bij en de Raad, krachtens het bestaande contract, meenden gerechtigd te zijn. Het p o 1 i t i e-b ericht geeft omtrent het vinden van een gehangene de volgende nadere bizonderheden: Zondag-morgen is aan den Waals- dorperweg onder Wassenaar, nabij 's-Gravenhage, aan een boom hangende gevonden het lijk van een onbekenden man, naar gissing oud 50 jaar, tamelijk lang, voorhoofd hoog, haar zwart met kalen schedel, wenkbrauwen zwart, oogen bruin, neus groot, mond gewoon, kiubaard en knevel zwart, aangezicht ovaal, kleur geel en postuur gezet gekleed met donker grijs geruite jas, broek en vest, zwarten strikdas, zwart geribte pet, die kruisgewijze met satijn is afgezet en een knoopje er op, blauw en wit gestreepte boezeroen, wit hemd, grijze sokken, wit keperen ouderbroek, alles ongemerkt; twee roode zakdoeken, de een geheel gebloemd, de ander alleen met gebloem- den rand, eveneens ongemerkt: laarzen, waatvan aan de linker de zool is afgevallen. Op het lijk is gevonden een halve cent. Dit lijk is naar Wassenaar vervoerd. De politie verzoekt inlich tingen omtrent den naam van den overledene. In de vorige week zijn in het vischwater der gemeente Zaltbommel 68 zalmen en ongeveer 2000 elflen gevangen. Voor 1873 werd de visscherij verpacht voor slechts f 30 's jaars. De tegenwoordige pachter, de heer H. Th. Rink, te Haaften, betaalt f 650 's jaars. Wanneer in 1885 weder de publieke verpachting zal plaats hehben, zal de pachtsom zeker niet lager worden. Bij de jongste trek kir. g d e r B r u s- selsche loten viel de prijs van 100,000 frs. op het lot van een vrouw uit den werken ten stand te Roubaix. Daags te voren had zij zich verloofd met een wever. Het huwelijk zal over twee maan den worden voltrokken. Toen Dins da g-o chtend een Zuster van de orde van St. Vincentius di Paulo de kerk St. Eloi te Parijs verliet, sprong een drukkers knecht op haar toe en bracht haar een hevigen slag in het gelaat tos, zoo dat het bloed haar uit den neus vloog. Toen zij den ellendeling vroeg wat zij hem gedaan had, wilde hij haar op nieuw slaan, doch eenige werklieden kwamen ter hulp en brachten den lafaard naar den commissaris van politie. D e Times verneemt uit goede bron, dat op 10 Mei een bijeenkomst van voorname scheepsreeders zal worden gehouden waar defini tieve stappen zullen worden gedaan tot vorming eener maatschappij, voor het graven van een tweede Suez-kanaal. In de menagerie van Barnum kreeg de olifant Pilot ruzie met zijn buurman Gipsy. De kornak bracht het beest tot bedaren; maar eensklaps kreeg Pilot een vlaag van woede en greep den armen oppasser met zijn slurf om den hals en verwondde hem met zijne slagtanden. Eindelijk slingerde hij den man weg en begon tegen de omringende voorwerpen te slaan. Met veel moeite bracht men hem in bedwang door zware ketenen; doch Pilot bedaarde niet. Men schen en dieren in zijne nabijheid verkeerden voortdurend in levensgevaar, zoodat men besloot hem te dooden. Zijn oppasser schoot hem twee kogels in de borst en een in 't oog. 't Dier was terstond dood. Hij woog 9000 porid. 't Was altijd een lastige klant geweest; hij had reeds eenmaal een oppasser doodgeslagen. Te Eed e is door het algemeen armbestuur openbaar uitbesteed het verplegen der armen. O. a. werd eene vrouw met haar kind uitbesteed voor een jaarlijksche som van f 29, waarvoor haar en haar kind alles, zelfs kleederen, moeten verstrekt worden. De oorlog tusschen Hollandsche en Rhijn-spoorweg-maatschappijen heeft de eerste er toe geleid, 50 pCt vrachtverlaging toe te staan voor paarden en rijtuigen, voor de in 1883 te houden wedrennen te Bussum, Nijmegen enz. bestemd De uitvinder van een water-velo- cipèile van nieuwe constructie heeft eergisteren te Antwerpen, in bijzijn van een tiental genoo- digden, op het water van het zwemdok zijn toe stel beproefd. De proef is gelukt, en zal ook voor het publiek worden gedaan. De Antwerpsche Koophandel zegt o. a. dit er van: De water- velooipède is zeer eenvoudig samengesteld, 't Is een driewieler, in alles gelijkende aan de gewone driewielers. Er zijn vooraan twee groote wielen, die bij middel van pedalen in beweging gebracht worden door den velocipèüst, die schrijlings in den zadel gezeten is. Een klein niet draaiend wiel, achteraan geplaatst, dient als roer en moet de wending aan het vaartuig geven. De voor wielen, in plaatijzer, zijn breed en hol en daar zij dienst doen als boei, houden zij het geheel boven water. De wielen zijn voorzien van 64 paletten en werken juist gelijk de paddels van eene stoomboot. De wielen welke bij de twee meters doorsnede hebben, verdwijnen slechts eenige decimeters in 't nat en verplaatsen eene aanzien lijke massa water. Wij moeten echter doen op merken dat de water-velocipède niet zeer snel vaart, want alhoewel, hij zeer licht schijnt, is hij zeer zwaar om in werking te houden. Deze nieuwe uitvinding heeft dit voordeel op de roei- booten dat men voor zich uit ziet en zich niet gedurig moet omkeeren om te zien welke richting men neemt." In de middengalerij van het hoofdgebouw der Tentoonstelling werd Dinsdag middag een Chineesche vaas van f 3000 door iemand uit de menigte gebroken. De eigenaar was eenigszins ontstemd. Het proces tegen Tagnetti en vier andere personen ingesteld, beschuldigd van poging lot moord op den persoon van Cocapiel- ler, Afgevaardige van Rome, is voor het gerechts hof van Rome afgeloopen. Tagnetti is tot vijf jaren tuchthuisstraf veroordeeld. Zijn vier mede beschuldigden zijn vrijgesproken. De prospectus is verschenen eener Long Distance Telephone Company die ten doel heeft vijfiig voorname steden van Groot Britanje telephonisch te verbinden. Sedert eenigen tijd ontving de Wester-spoorweg-Maatschappij herhaalde klachten over diefstallen van goederen, uit Bretagne naar Parijs verzouden. Het nauwlettendste toezicht werd uitgeoefend en geheime politie-agenten aan het goederenstation op post gesteld, doch alles te ver geefs: het bleef gegronde klachten regenen. Eer gisteren merkte echter de hoofdconducteur bij aankomst op, dat een zijner ondergeschikten een gevulde zak achter een kruiwagen trachtte te ver bergen en bij onderzoek bleek, dat de langgezochte man eindelijk gevondep was, die ten slotte be kende, sedert anderhalf jaar dit oneerlijk hand werk gedreven te hebben. Te Amsterdam vierde een echtpaar een viervoudig feest n.l. den geboortedag van een meisje, de kerkelijke aanneming van een zoontje, de geboorte van een nieuwen spruit en de koperen bruiloft. In het bekende koffiehuis van den heer Krasnapolsky te Amsterdam laat, bij den grooten dagelijKschen omzet, de verantwoording der voor de gemaakte verteringen betaalde gelden wel eens iets te wenschen over. Om daaraan te gemoet te koinen is o. a. een fictieve munt in gevoerd, bestaande uit koperen penningen, waar van dagelijks aan iederen bediende een zekere hoeveelheid wordt verstrekt, om daarmede aan het buffet het door hen gevraagde te betalen, om later daarvoor een daarmede overeenkomende gelds waarde te verantwoorden. Nu stond dezer dagen voor de arroiidissements-reclitbank te Amsterdam een zekere F. A. O., een der voornaamste bedienden dier inrichting terecht, omdat hij zulke aan het buffet betaalde penningen opnieuw aan bedienden

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1883 | | pagina 2