It I F. L A X P. In memoriam Zuster Aloysia. GEMENGDE BERICHTEN. van Lord Shaftesbury aan, strekkende om die instellingen driemaal in de week tus- scheu zevenen en tienen 's avonds voor het publiek te openen. Volgens de Pall Mall Gazettebegint bet Suez-kanaal in den toestand te geraken van een open riool. Al de oever-stations name lijk loozen er datgene in uit, wat zij kwijt willen wezen; aan doorspoeling ontbreekt bet, en de stank van het water heet on dragelijk te worden. Kelly, door de jury schuldig verklaard, is ter dood veroordeeld. De Fransche vice-consul is te Massoeah door soldaten mishandeld. De Egyptische Regeering heeft een minnelijke schikking aangebodenwelke is aangenomen, waar mee het geschil een einde neemt. Volgens berichten uit Lissabon aan de Standard omtrent het bezetten van Pon- tanegra door de Franschen, waren deze in de uitvoering van het plan geholpen door twee Portugeesche planters, die dientenge volge beiden tegen de woede der volksmenigte moesten worden beveiligd. Toen de Fran seben aan land kwamen, hebben de inboor lingen de Portugeesche vlag geheschen. De Fransche driekleur wappert thaus te Ba nana. De negervorsten hebben de geschen ken der Franschen afgewezen en weigerden levensmiddelen aan hen te verkoopen. Buitenlandsche bladen, o. a. de Köln. Volks ztg. in haar nummer van Dinsdag jl. brengen ver- schuldigden lof aan de nagedachtenis van Zuster Aloysia, generale overste der Franciscanessen, dezer dagen te Haarlem overleden. De Maas- en Roerbode wijdt aan hare nagedachtenis o. a. de voigeudè regelen: Zuster Aloysia (Maria Lenders), geboren te Maastricht in 1832, trad ten jare 1849 in de Congregatie der Franciscanessen te Heithuizen, waarvan zij door hare deugden, bekwaamheid en talenten een uitgelezen sieraad geweest is. Op jeugdigen leeftijd reeds werd zij aan het hoofd gesteld van het klooster te Cappellen en eenige jaren later met voorkennis en goedkeuring van Z. D. Hoogw. Mgr. J. A. Paredis, Bisschop van Roer mond, die hare uitstekende diensten op hoogen prijs stelde, gekozen tot generale overste der Con gregatie. Gedurende zeventien jaren vervulde zij hare ver heven (aak met voorbeeldigen ijver. Na haar ambt neergelegd te hebben bracht zij hare laatste levens jaren door in de beoefening der christelijke vol maaktheid en overleed in het klooster te Haarlem, van welke stad haar lijk Woensdag jl. naar het kerkhof van het Moederklooster te Heithuizen werd overgevoerd. Zuster Aloysia heeft uitstekende diensten be wezen aan de Kerk; immers, zooals Mgr. Frans- sen, rector van het klooster te Heithuizen, in zijn treffende, roerende en welsprekende lijkrede, welke alle aanwezigen in tranen deed wegsmelten, te recht zeide: Zuster Aloysia heeft de Congregatie der Franciscanessen, onder hare wijze leiding, ge bracht tot een voorheen ongekenden bloei en luister. In een kort tijdsbestek gelukte het deze voor treffelijke religieuze als generale overste de ver houdingen van genoemde klooster-vereeniging, welke door de wisselvalligheden der tijden ge leden hadden, weder in volmaakte orde te brengen en de Franciscanessen van Heithuizen in eer, aan zien en hoogachting te doen stijgen bij rijk en arm, bij Katholiekenen andersdenkenden, bij Bis schoppen en veldheeren, bij Pau3 en Keizer. De Voorzienigheid deed ook de verheven deugden van Zuster Aloysia uitschijnen in de oogen der wereld. Hare voortreffelijke hoedanigheden schit terden niet alleen in het midden vau uilgelezen maagden maar zelfs op de slagvelden, alwaar zij en hare medezusters grooten roem verwierven door de verpleging van gekwetsten, zieken en stervenden. Als ziekenverpleegster in het Duitsche leger maakte de generale overste der Franciscanessen den oorlog mede tegen Denemarken en verhond de gewonden in de Duppler Schansen, te Flens burg enz. In 1866, tijdens den strijd tegen Oostenrijk, was zij werkzaam op de slagvelden van Kö dg- griitz, Pardubetz, Nachod, Chlum, enz. In 1870'71 bewees zij groote liefdediensten in het Duitsche hoofdkwartier voor Metz, op de velden van Mars-la-Tour, Ste Maria, aux Cliê- nes en in verschillende hospitalen, waar zij de gewonden en kranken mtt een moederlijke zorg vuldigheid verpleegde. Door Fransche en Duit sche gekwetsten en zieken werd zij dan ook zeer bemind en hoog vereerd. De Fransche sol daten noemden haar: La cliere soeur qui nest pas Prussienne, terwijl de Duitschers, als zij haar zagen verschijnen, uitriepen: Da kommt unsere gute Küchenschweiter Geen wonder dan ook dat Aloysia bij de Duit sche officieren er. generaais, zelfs bij de Keizerin en den Keizer hoog stond aangeschreven. Haar viel de hooge eer en onderscheiding eener keizer lijke audiëntie te beurt, welke haar niet alleen door H. M. Keizsrin Augusta, doch ook door Z. M. Keizer Wilhelm goedgunstig verleend werd. De diploma's, eerelinten en medailles, welke zij na de oorlogen in Denemarken en Bohemen ontving, leggen de getuigenis af dat zij zich in de oogen der Pruisische regeering buitengewoon verdienstelijk gemaakt had. Na den oorlog van 1870—'71 schonk men haar het kruis van verdiensten met diploma, waarbij een door Keizerin Augusta eigenhandig onder teekend schrijven, als beloor.ing en tot erkenning voor de onschatbare liefdediensten, welke zij in den Fransch Duitschen oorlog aan het leger bewezen had. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft, .aartoe i oor den Koning gemachtigd, de bij de weet e amer der Staten-Generaal aanhangige wetsontwerpen tot censusverlaging en tot her ziening van de kiesdistricten-indeeling inge trokken. Steenbergen, 11 Mei. Gisteren werd alhier een jong paard schichtig bij het oefenen, de landbouwerszoon J. B. viel er af en werd zoo danig aan het hoofd gewond, dat hij aan de ge volgen is overleden. 's Gravenhage, 11 Mei. Woensdag-morgen maakten twee militairen door een geweerschot een einde aan hun leven, namelijk de sergeant der veldartillerie v. L. en de sergeant der gre nadiers B. Friezenveen, 11 Mei. Gisteren is alhier een 9 jarig knaapje uit een boom gevallen en na een paar dagen lijdens aan de gevolgen be zweken. Amsterdam, 11 Mei. Heden-morgen is aan de Heerengracht bij het Koningsplein, een reeds in ontbinding verkeerend kinderlijkje uit het wa ter opgehaald. Piersh.il, 11 Mei. Ook ouder deze gemeente heeft zich een geval van pokken voorgedaan. Alblasserdam, 11 Mei. Gisteren is alhier eene vrouw, moeder van drie kinderen, te water geraakt en verdronken. Eelde, 11 Mei. In deze gemeente is een klein kind in eene diepe sloot gevallen en jammerlijk omgekomen. John Brown, de onlangs overleden kamerdienaar der Koningin, heeft in vaste goe deren nagelaten een vermogen van 20 000 pd. st. In zijr. verslag omtrent de tuinen van Kew geeft Sir Joseph Hooker een beschrij ving van den merkwaardigen koeboom, (Pais de VacaJ afkomstig uit de bosschen van Venezucia. Deze boom bereikt vaak de hoogte van 100 voet en de stam die van 70 voet, voordat de takken zich beginnen te vormen. Maakt men insnijdingen in den stam, dan vloeit er een melkachtig vocht uit, dat naar zoete room smaakt en zeer gezond en voedzaam is. Men zegt dat de bestanödeelen in hoofdzaak met die van koemelk overeenkomen. Daar de melk eenigszins kleverig is, schijnt de boom tot de caoutchoucsoort te behooren. Een uit papier gebouwd jacht is het nieuwste op het gebied der Amerikaansche scheepsbouwkunst. Te Tanger worden nog alt ij d sla- v n aar. de markt gebracht en verkocht, ten spijt van de plechtigste verzekeringen van het tegendeel in het Parlement. In een particulieren brief uit Tanger wordt een „marktbericht" van een der laatste weken aangehaald, waarin de volgende prijzen genoteerd zijn: In openbare veiling op de markt verkocht drie slavinnen, elk 11, een negerknaap, 8 jaar oud, 7, een meisje 20 jaar, 1 16 sh. Wat al menschelijke ellende sdiuilt achter dit droge marktbericht! In de laan van Croes te Utrecht zal een nieuwe artillerie-kazerne gebouwd worden, waarran de kosten geraamd zijn op f 530,000. In navolging van B e r g e n-o p-Z o o m biedt een Rotterdamsch sehipper in de Rotterd. Ct. zijn welingerichte jaagschuit aan een of meer familiën of gezelschappen tot het bezoeken van de Amsterdamsche Tentoonstelling aan. Het voor nemen bestaat om, na een verblijf van eenige dagen te Amsterdam, op de terugreis Haarlem, Leiden, 's-Gravenhage, Delft, enz. te bezoeken. De duur der reis is bepaald op 14 dagen. Voor vreemdelingen en renteniers moet dit een aardige reisgelegenheid zijn. Reizen per trekschuit-, en dat in onze eeuw van stoom en electriciteit\ De Heer Van der Oudermeulen werd dezer dagen op de landhoeve, behoorende tot zijn kasteel, onder Wassenaar, door een stier aangevallen. Het beest bracht hem met de horens een hevigen stoot in den buik toe, zoodat de toestand van den verwonde zorgelijk is. Uit Bremerhaven wordt geschreven, dat door den geweermaker H. G. Cordes aldaar een zeer belangrijke uitvinding is gedaan op het gebied van het reddingwezen bij brand. Het doel van zijn toestel is, persouen uit de bovenver diepingen van brandende huizen te redden. De proeven zijn aanvankelijk goed geslaagd. Uit een klein kanon wordt een daarvoor expresselijk ver vaardigd werptuig met een touw in een venster van de bedreigde verdieping geschoten. Dan wordt aan dat touw de toestel zelf naar boven gebracht. De toestel gaat boven van zelf uit elkaar en sluit zich vast achter de opening van het venster of van het luik. Langs die verbinding glijdt dan ee vaarstoel naar beneden, waarin 2 personen plaats kunnen nemen zonder eenig gevaar. De geheele toestel is zeer eenvoudig en wordt op een wagentje vervoerd. Opeen weiland achter de Tentoon stelling te Amsterdam is een „vreedzame annexatie" te zien, nl. de indijking, droogmaking en bebouwing van de Zuiderzee, in miniatuur natuurlijk, maar met echt zand, echt water, echt groen enz. enz. In eene vergadering van de E n- gelsche vereeniging voor statistiek heeft de heer Noel Humphreys een belangrijke voordracht ge houden over de vermindering der gemiddelde sterfte in Engeland. De gemiddelde levens duur is voor mannen van 39 tot 41 jaren en voor vrouwen van 41 tot 45 jaren geklommen. Deze vermeerdering heeft bij de eersten voor 70 percent betrekking op de „nuttige" levensjaren, tusschen het 20e en het 60e jaar. Deze uitkom sten zijn hoofdzakelijk te danken aan den voor uitgang der gezondheidswetenschap en de ver betering der sanitaire wetgeving. Sedert de afkondiging, in 1872, der eerste wet op de open bare gezondheid is de sterfte begonnen af te nemen, zoodat zij in 1880 gedaald was tot 22 per 1000. Te Gladbach steeg Zaterdag een reiziger in een wagen 3e kl. van den Berg-Mark. trein; even voorbij Dusseldorf ontplofte een kistje, j dat hij bij zich had; een vrouw werd gedood en zes personen gewond; het kistje had kruit en andere ontplofbare stoffen bevat. Voorwerpen van hardglas, althans van bepaalde soorten van hardglas, kunnen, gelijk al wederom blijkt, in het gebruik gevaarlijk zijn. Te Hamburg is onlangs een karaf van hardglas, die in de schaduw stond, zonder eenige aanleiding, met een hevigen knal ontploft. Er werd gelukkig niemand gewond door de ver in het rond geslin gerde stukken glas, die alleen de omstaande meubelen beschadigden. Het is dus raadzaam voorzichtig te wezen met deze stof, die naar het schijnt, in de laatste jaren niet meer vervaardigd wordt. Gedurende zijn jongste verblijf in Florida legde President Arthur een bezoek af bij een Indiaanschen chef, Tijgerstaart geheeten, opperhoofd van den stam der Servinolen. Tijger staart had voor deze plechtige gelegenheid groot toilet gemaakthij droeg een wit hemd, toegeknoopt met alligators-tanden, een blauw vest a la Robes pierre, een groene japon, een enormen boord die tot aan de ooren reiktevoorts was zijn lichaam omhangen met shawls en zakdoeken, en waren oude sabelsclieden en bajonetten aan zijn gordel gehecht. Hij wachtte met zijn squau en zijn papooses den President in een palmboschje af, ging hem tegemoet en drukte hem de hand. In den loop van het gesprek bood de President hem een sigaar aan, die hij gretig opstak met de brandende sigaar, welke hij den President uit den mond rukte. Deze liet daarop wat bier komen, waarvan Tijgerstaart een flesch in één teug leeg dronk. Goed, zeide hij. Toen de bijeenkomst was afgeloopen, voelde de Minister van Marine, de heer Chandler, die den President vergezelde, zich aan den mouw trekken. Tijgerstaart deed het en in zijn volle waardigheid hield hij de hand uitgestrekt. De heer Chandler gaf hem 25 cents en daarop ging het Iudianenhoofd tevreden heen. Een nieuwe aardigheid is in de mode gekomen, nl. chocolade-bommen. Dit vrij onschadelijke projectiel wordt in eet: glas gedaan, de lont wordt aangestoken en een ontploffing volgt, die niemand kwetst, doch voldoende is, om de dames eventjes te doen gillen. Als de bom gesprongen is, vindt men een heele verzameling van bonbons, miniatuur-speelgoed en andere aardigheidjes. Te Milaan, waar de vélocipèdes zeer druk gebruikt worden, en er reeds afzonder lijke asphaltwegen voor bestaan, heeft dit „voertuig der toekomst" onlangs aanleiding gegeven tot een proces. Men heeft daar nl. „driewielers" die zoo gemaakt zijn, dat zij op de raiis van de tramwegen kunnen rijden, hetgeen de snelheid natuurlijk zeer bevordert. De tramwegmaatschappij protesteerde daartegen en stelde een rechtsvervolging in, maar de rechtbank was van oordeel, dat de rails tot den openbaren weg behooren en ten gebruike van iedereen zijn, waarom zij de zaak besliste ten gunste van de driewielers. Een slimme pad. EenSaksisch grond- eigeuaar heetl een aantal kuikens, die in een ge deelte van den hoenderhof vrij mogen rondloopen, terwijl de hen opgesloten blijft. De kuikens wor den gevoerd met eenigszins vochtig gemaakt meel, op platte schoteltjes. Als dat meel een weinig zuur begint te worden, lokt het geheele zwermen vliegen. Een slimme pad heeft dit opgemerKt en komt nu dagelijks tegen den avond in den hof, springt op een van de schoteltjes en rolt zich zoolang in het meel, dat zij er geheel mee over dekt is. Dan gaat zij stilzitten en loert op de vliegen, die, door de zure lucht aangelokt, zich weldra op het slimme dier komen nederzetten. Zoo vaak er een haar neus voorbijvliegt, steekt zij de tor.g uit en de vlieg verdwijnt. Het kunstje schijnt zoo goed te werken, dat de pad het ge regeld in toepassing brengt. De kuikens toonen niet den minsten angst voor den lompen, bruinen speelkameraad, en schijnen het als een pretje te beschouwen, zich rondom de pad te verzamelen en het gestolen meel weer van haar lichaam af te pikken. Het behoort tegenwoordig in Amerika tot de hoogste chic voor de bierhuizen de paarden af te spannen en de beesten te trak- teeren op een emmer bier. Er worden zelfs wedden schappen aangegaan tusschen de eigenaars van de beesten, welke van de twee viervoeters het eerst zijn potje bier geleegd heeft. Op de tentoonstelling te Amster- dam is ingezonden eene bergplaats voor scheeps papieren en bewaringstoestel voor papieren en artikelen van waarde aan boord van schepen, een uitvinding van A. van Vliet. Deze toestel heeft ten doel, de aan boord zijnde personen, in tijd van nood of bij het vergaan van het schip, in staat te stellen tot het geven van bericht om trent hun toestand. De toestel bestaat uit een ko peren bal van een voet middellijn en eene ope ning van 4 duim middellijn aan den top, voor 't gebruik van berging van papieren enz. Deze opening sluit men met een schroef-deksel water dicht. In de nabijheid van dit deksel is een ope ning van ongeveer een duim met een schroefje, om in tijd van nood eer. laatste bericht handig er in te kunnen steken, waarna de bal in zee wordt geworpen. Op het deksel is een vlagge- stox aangebracht voor de scheepsvlag aan de eene, en de kleur der natie aan de andere zijde. Tusscher. het schroefwerk is een bel aangebracht die door de werking van het water altijd luidende blijft zoodat het zijne nabijheid altijd doet hoo rei). De ballast, van onder aangebracht houdt vlag en bel altijd boven. Verder is van binnen in 't midden van den bal een cirkelvormige aldeeling van zes duim middellijn voor artikelen van waar de enz. en gesloten met een deksel, zoodat dit altijd in 't middelpunt blijft, al gaat de bal over. Buiten den ballast draagt het een lading 5 a 6 pond. De nieuwste vorm vaneen h e 1 - sche machine is, volgens een Amerikaansch blad, een hooge zwart zijden hoed, die voor een kwart van zijn volumen met nitroglycerine gevuld is. Een valsche bodem verbergt den inhoud en als men een zakdoek uit den hoed neemt, begint de machine te werken. Bij de Maandag te Assen plaats gehad hebbende aflevering en indeeling van de miliciens, lichting 1883, uit de provincie Drente, werd een nieuwe methode toegepast. Deze nl., dat alle miliciens met krijt werden gemerkt, zoo als dit op de markten bij kudden koeien, schapen of varkens plaats heeft. Eer. gedeelte werd met een kruis gemerkt, een ander deel kreeg een cijfer of letter op den rug; of er een bij een andere kudde was verdwaald geraakt, was dus behoorlijk merk baar. Dinsdag isteMaaseijkbijRenan van der Donck de brouwersknecht in den ketel met kokend bier gevallen. In den ouderdom van 32 jaren overleed hij, nalatende eene vrouw met zes kinderen, benevens een ouden vader en moe der, in wier behoeften hij moest helpen voorzien. Een vrouwe lij k e advocaat te M i 1— waukee, die het der rechtbank reeds herhaalde lijk lastig maakte, is dezer dagen beboet voor 50 dollars, omdat zij der rechter een glas water en een inktkoker naar 't hoofd had gegooid. Zij was echter door die straf nog niet bedaard, maar gaf haar boosheid tegenover den rechter nog in alles behalve lieflijke bewoordingen lucht. Het blijkt dus, dat de toelating van vrouwen in de orde der rechtsgeleerden niet onvoorwaardelijk be schouwd kan worden als van verzachtenden invloed op de rechtspleging. Bij Van Couverseiland (Br. Noord- Amerika) is een stoomboot, de Grappler, ver brand. Zeventig menschen moeten bij die ramp om het leven gekomen zijn. De bevolking van New-York. In het laatst verloopeu jaar zijn te New-York 16,000 familiën wegens wanbetaling der huur, langs gerechtelijken weg uit hun woningen gezet. Over de 90,000 huizen zijn aldaar met hypotheek bezwaard. Van del1/» millioen inwoners dier stad zijn er ongeveer 30,000 eigenaar van de woning die zij hebben betrokken. De overige 1.470.000 hebben huizen in huur. Het totaal van hen, die zonder dak zijn en gedwongen in parken, stations gebouwen, wagens, schuren en onder bruggen te overnachten, bedraagt ongeveer 25,000. De mis dadigers van beroep worden op 21,000 geraamd. F. A. O., de vroegere chef-keil ner in het koffiehuis van den Heer Krasnapolsky, te Amsterdam, wiens zaak wij in de vorige week ver meldden, is Donderdag door de Arrondissements- Rechtbank, te Arasterdam, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, tot een celstraf van 45 dagen veroordeeld. De eisch luidde een celstraf van een jaar. Nur immer practisch E e n B e r 1 ij n s c h musicus zou onlangs op een kunstreis in een Thü— ringsch stadje een concert geven. Door bizondere omstandigheden dreigde de opkomst zeer gering te zullen zijn. 's Middags te vier uren bedroegen de ontvangsten aan vooruit verkochte plaatsen nog slechts 11 Thaler. Niet meer dan twaalf menschen hadden zich opgewekt betoond, om den kunste naar te hooren. Deze, een zeer practisch man, berekende dat hij op die manier zijn 20 thaler huur voor de zaal er niet zoo uithalen. Hij schreef daarom briefjes aan de weinigen die plaatsen genomen hadden en verzocht hun daarin hem niet in het groote, ledige lokaal, maar liever op zijn kamer, in zijn logement, te komen hooren. Dit luimige denkbeeld vond zooveel bijval, dat de kamer van den kunstenaar dien avond veel te klein bleek te wezen en de ontvangsten alle verwachtingen overtroffen. De zoon van den Groo t-H e r t o g van Hessen, Prins Hanan, is in staat van faillis sement verklaard. Een inwoner uit Gestel werd, ter- wijl hij op reis was, te Breda aangehouden, ter wijl zijne vrouw aan het station te Eindhoven gearresteerd werd, beiden ouder verdenking van een gouden horloge en dito ketting in een koffiekuis te Gestel te hebben ontvreemd. Later werden deze voorwerpen in een bed in gemeld koffiehuis waar de quasi bestolene eenige uren geslapen had onder het hoofdkussen teruggevonden. Naar men verneemt, hebben de echtelieden eene klacht wegens onrechtmatige aanhouding inge diend. Het steeds toenemend aantal heil- en reddingslegers wordt in Engeland inder daad bedenkelijk. Zij zijn alle op gelijke wijze ingericht als de door „generaal" Booth gestichte Salvation army. Een geheel nieuw regiment is thans weer opgestaan onder den naam van The Kings Owndan volgen het „Christelijke leger", het „Bijbel leger", het „Matigheidsleger van het blauwe lint", het „Heiligheidsleger",het „Hosanna- leger", het „Veiloste leger", het „Marineleger" (sic), het „Koninklijke Evangeliën leger" enz. Het werkelijke, staande leger wordt intusschen door deze vele legerbenden niet in 't minst ver sterkt. Aan boord van het Engelsche stoomschip City of Lisbon, kapt. J. Slack, in los sing liggende aan den spoorweg te Terneuzen, is Dinsdag morgen een matroos uit den mast op het dek nedergevallen, en een paar uren later aan de bekomen verwondingen aldaar in het zie kenhuis overleden. Hij was genaamd H. M. Gee, 49 jaren oud, en behoorde te huis te Whitehaven in Engeland. Uit een bericht van een der in specteurs van de gestichten voor krankzinnigen hier te lande, den heer dr. Ramaer, blijkt, dat op 1 Januari 1882 zich 4533 krankzinnigen bevonden in de 15 gestichten van Nederland. Het grootste aandeel bevond zich te Meerenberg (912); dan volgen 's-Hertogenbosch (met 606); Coudewater (met 541). Het kleinste aandeel bevond zich te Nijmegen (7); dan te Bokstel (68); te Maastricht (70). In de loop van 1881 werden hersteld ontslagen 370 en opgenomen 1091 lijders. De verhouding van de herstelden tot de opgenomenen was 0.35. In 1881 over leden 438 patiënten. (Te Nijmegen worden geen krankzinnigen meer opgenomen, en Bokstel is eene bewaarplaats enkel voor onder curatele gestelden). Veertien dagen geleden werd a a 11 het station van Gagny een mand ontvangen die, poste restante, naar Parijs gezonden was. Daar niemand deze kwam afhalen en er een ondrage-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1883 | | pagina 2