NIEUWE No, 692. Donderdag 17 Mei 1883» 8e Jaargang. De Europeesche legermacht, BUITENLAND. Dames speculanten. Over Hollandsche zindelijkheid. HiiRiriisms; (oi rut. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem0,85 Buiten Haarlem franco per post. 1, Afzmderlijke Nummers0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. AGHTE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVEHTENTIÊN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers KÜPPERS LAUEEI. Cijfers sprekeu, cijfers betoogen zegt het spreekwoord. Op dit beginsel berust de statistiek die in onze dagen algemeen be oefend wordt en die voor de beoordeeling van vele verhoudingen van grooten invloed is. Statistieke vergelijkingen over verhou dingen en omstandigheden, inrichtingen en toestanden in een en hetzelfde land, 't zij over één tjjdvak of over verschillende pe rioden, alsook over verschillende landen van een zelfde tijdpunt uit, bieden dik werf hoogst belangrijke oplossingen en verklaringen zooveel over den socialen en politiekon toestand als over de algemeene welvaart der Staten. Ook geven zij mees tentijds, duidelijker en tegelijkertijd een voudiger, korter en overtuigender oplos singen, dan lange philosophische, acade mische redevoeringen. Wij zullen ons voor heden bepalen om uit de voor ons liggende officiëele statistieken slechts eenige verge lijkingen te maken. Wij kiezen daarvoor op de eerste plaats, de statistiek van de Europeesche krijgsmacht in tijd van vrede. Het leger der gezamenlijke Europeesche Staten bedraagt in ronde cijfers 3.282.000 man, daarbij is niet gerekend de militie en burger weer. Gerekend naar het leger in tijd van vrede worden de Europeesche Staten gerangschikt als volgt: Aan 't hoofd staat Rusland met 970.000 man, dan volgt Fiankrijk met 445,520 man, de gendarme rie die 26,570 man telt, meegerekend, doch niet de troepen in Algiers die uit 52.950 man bestaan. Duitschland neemt de derde plaats in met 427.970 soldaten, dan volgt Oostenrijk met 285,800, Italië met 210,800, Engeland met 188.800 geregelde troepen (60,000 man Marine, 208,300 vrijwilligers), Turkije met 160,000, Zwitserland met 116,000, Spanje met 94,000, Nederland met 65,000, Griekenland met 54,000, België met 46,575, Zweden met 41,000, Portugal met 28,000, Servië met 25,000, Rumenië met 23,770, Noorwegen met 18,000 Dene marken met 17,000 Bulgarije met 16,625 man. De gezamenlijke Europeesche krijgsmacht op voet van oorlog, bedraagt het respec tabele cijfer van 10,144,000 soldaten. Daar van heeft Rusland wederom het grootste getal. Zijne legermacht bestaat uit 2,618,000 man, de tweede plaats neemt Duitschland in met 1.700.000, de derde plaats Frankrijk FE U1LLETON. De dames te Chicago houden tegenwoordig ook beurs. Door een ingezetene wordt daarvan de volgende beschrijving gegeven: «Ruime en aangenaam ingerichte vertrekken in Randolph-street zijn dagelijks gedurende de beursuren vol dames van jeugdigen en middel baren leeftijd, die daar bijeenkomen om de no teeringen van de rijzing en daling der graanprijzen, zooals die haar worden overgeseind, op te nemen. Ongeveer vijftig stoelen zijn met vrouwen, dochters, weduwen en geëngageerde meisjes bezet, terwijl in de hoeken verscheidene groepen met ernstige en bezorgde gezichten over de vooruit zichten van den graanoogst spreken. «Maartsoh- koorn drie kwart," gilt de schelle stem van een klerk met een blond kneveltje, achter een toon. bank, waar de kassier en zijne assistenten de koop- en verkoop-contracten voor de vrouwe lijke graanspeculanten opmaken. De dames zijn over 't geheel elegant maar stemmig gekleed; er zijn velen onder, die in de voornaamste kringen verkeeren, en allen is het aan te zien dat zij met 1.600,000 Italië met 900,000, Turkije met 600,000, Spanje met 600,000 man enz. enz. Bij het groote cijfer dat de Russische krijgsmacht heeft aan te wijzen, moet men wel in aanmerking nemen dat de troepen niet zoo goed geoefend zijn, als die van andere mogendheden, dat daarbij begrepen zijn de ongeregelde troe pen (Kozakken) alsmede de rijksweer. Daarbij bedenke men wel dat Rusland bij zijn kolossalen omvang, bij de gebrekkige communicatiemiddelen in vele zijner Staten en op vele andere gronden, niet eens ap proximatief het op 't papier opgegeven soldateutal in een veldtocht op één gebied samenbrengen kan. De onlangs op gerichte Triple-Alliantie, die wij in ons nommer van 22 April bespraken, Duitsch- land-Oostenrijk-Italië beschikt over ruim 3,960,000 soldaten, overtreft dus ook nu meriek, Rusland en Frankrijk, welke beide laatstgenoemde landen gezamenlijk over 3,818,000 man kunnen beschikken. Bij deze cijfers zijn commentaren over bodig. Dat de verhoudingen, welke zulk eene overspanning der beste krachten van de volkeren noodzakelijk gemaakt hebben, ongezond en op den duur onhoudbaar zijn, ligt, dunkt ons, op de vlakke hand. Men behoeft slechts de jaarlijksche finan- ciëele resultaten der Staten te bestudeeren, om tot de erkenning te komen, hoe veel moeite de militaire Staten steeds hebben om hunne uitgaven met hunne inkomsten te doen balanceeren, terwijl groote industrie- en handelsstaten met minder groote leger macht, zooals bij voorbeeld Engeland en voornamelijk de Yereenigde Staten van Noord-Amerika, niet alleen jaarlijks een voordeelig budget-saldo van millioenen kun nen aanwijzen, doch ook de welvaart, het par ticulier vermogen hunner bewoners van jaar tot jaar zien vermeerderen, In de tegenwoordige periode van anar chie en nihilisme schijnt een goed gedisci plineerd leger het eenige middel te zijn om de Staten van een algemeeneu ondergang te redden. Het middel is echter ver van afdoende,en men zal er dan ook weinig succes mede behalen; historische feiten hebben het genoeg bewezen. Neen, het eenige duur zame en krachtdadig middel om den schrik- verwekkenden vijand van geheel het tegen woordig menschelijk geslacht te bedwingen, bestaat in het terugkeeren tot Godsdienst hazardspelen gewoon zijn. De kenmerkende uit drukking, die ik op al de gezichten waarnam, was strakheid. Hare oogen waren kalm en en teekenden vastheid en diep nadenken, maar geen enkele gelaatstrek verried wat er in haar geest omging. Een dame van een gebiedend voorkomen, in kostbaar zwart zijde gekleed, is de grootste speculante. Zij is Mevrouw L., de vrouw van een koopman, die lid van de Kamer van Koophandel is, en heeft van haar echtge noot, die gewoon is thuis over zaken te spreken, den speculatiegeest overgenomen. Zij heeft op het Januarikoorn omstreeks 8,000 dollars ge wonnen. Miss H., die vroeger in St. Louis woonde, heeft den naam van een stoutmoedige speculante, en is doorgaans nog al gelukkig: 't is van haar bekend dat zij op één dag 50,000 schepels koorn heeft omgezet.Een treurig voorbeeld wordt aangewezen in de persoon van eene bevallige jonge weduwe in den zwaren rouw. Omstreeks tien maanden geleden stierf haar man plotseling, zij hadden op een grooten voet ge leefd, en toen de bezittingen van den overledene te gelde werden gemaakt, brachten zij niet meer op dan 10.000 dollars. Om haar jaarlijksche uitgaven te kunnen bestrijden, begon de wtduwe te speculeeran. Binnen drie maanden was de ongelukkige vrouw haar geheele kapitaal kwijt, en moraliteit. Ongeloof cn materialisme hebben echter zooveel bederf in de wereld gebracht dat het nog lang, zeer lang zal duren alvorens men wederom teruggekeerd is tot eene staatsregeling die gegrondvest is op geloof, zedelijkheid en wet. Tot zoo lang zal de aan de volkswelvaart knagende gewapende vrede blijven voortduren en zullen de Vorsten en machthebbers het de vies si vis pacempara helium ten koste van het geluk hunner onderdanen, blijven huldigen. 't Is treurig, doch waar! De Hygiënische Tentoonstelling te Ber lijn is door den Kroonprins feestelijk ge opend, in tegenwoordigheid van verschei dene vorstelijke personen, gezanten en overheden. De Prins zeide dank aan de commissie, de exposanten, en allen die tot het slagen der tentoonstelling hadden mee gewerkt. Met voldoening, zeide hij, kon men hetgeen er totstandgebracht was ga deslaan. Hij hoopte dat dit strekken mocht tot het daarmee beoogde doel: het lenigen van pijn en nood, en het bevorderen van ge zondheid en welvaart. Bij de behandeling der zaak van de Cimbria voor het Seeambt, bracht de ver tegenwoordiger van den kapitein der Cim bria, de advocaat Stammaud, in het mid den, dat er op de plaats waar de aanva ring had plaats gehad, eene derde stoomboot moet aanwezig geweest zijn en dat de Sultan om voor die stoomboot uit te wijken iu de Cimbria moet geloopen zijn. Het Seeambt besloot, op voorstel van den Rijks commissaris, drie deskundigen te benoemen, ten einde te onderzoeken of de in de Sul tan gevonden ijzerdeelen van de Cimbria aanwijzing geven, dat gebreken iu den bouw of in de uitrusting van de Cimbria tot de ramp aanleiding kunnen gegeven hebben. Het Mémorial diplomatique meldt, dat de Sultan van Turkije verklaard heeft, Engelands suprematie over Egypte slechts aan te nemen, indien zijne (des Sultans) souvereiniteit over Egypte bij een bizonder tractaat erkend en door alle onderteeke naars van het tractaat van Berlijn gecon trasigneerd wordt. Het proces tegen Louise Michel zal ver moedelijk behandeld worden voor het hof van assises, daar de aanklacht luidt dat zij en sedert dien tijd is zij snel verouderd. Het laatste overschot van haar vermogen heeft zij nu in Meikoorn gewaagd. Over 't algemeen is de speculatiezucht in de laatste jaren ontzaglijk toegenomen. Er zijn in de stad 5,322 commissionairs en makelaars in granen die voor hunne committenten op den aanstaanden oogst speculeeren. Zoowel leden van de Kamer van Koophandel als de kleinste beun hazen drijven dezen windhandel want anders is het niet te noemen voor niet minder dan 475.000 personen, die uit winzucht hun geld wagen. Hun half millioen lastgevers wonen niet alleen in Chicago, maar in bijna elke stad en 'gehucht van het Noordwesten, ja in eiken staat van Noord-Amerika zijn er. De jaarlijksche omzèt voor deze speculanten bedraagt do ont zettende som van 180,000.000 dollars. Het geld van de meesten wordt door den maalstroom verzwolgen; slechts weinigen speculeeren zich rijk. De Hollandsche zindelijkheid, een noodzake lijkheid van het klimaat, daar de vochtigheid, werd tegen haar geen voorzorg genomen, weldra elk voorwerp van zijn glans zou berooveu en op de metalen en op het hout allerlei schimmel planten zou doen ontstaan, levert zekerlijk een aangezet heeft tot samenscholing op den openbaren weg en tot plundering van bakkers. De rechter van instructie heeft de stukken aan den procureur-generaal doen toekomen. Het plan is geopperd om in 1889, ter gelegenheid van het eeuwfeest der Frausche Revolutie, te Parijs eene wereldtentoonstel ling te houden. Arm Frankrijk! Bij besluit der regeering is bepaald, dat met 16 dezer aan de houders van 5 pet, Fransche rente, die hunne obligatiën niet geconverteerd, maar afgelost wilden hebben a pari, het bedrag hunner vorderingen uit gekeerd zal worden. De commissie, belast met het uitbrengen van rapport over het door de regeering aangevraagde crediet voor de expeditie naar Tongkin, heeft zich vereenigd met het voorstel. Zij heeft besloten aan het crediet de bepaling toe te voegen, dat on middellijk na af kondiging der wet een ci- viel-commissaris voor Tongkin benoemd worde en dat deze over alle burgerlijke en militaire autoriteiten gesteld zal zijn. De accijnsen van de stad Parijs hebben tot 1 Mei l3/4 millioen minder opgebracht dan het vorige jaar, zoodat men voor 1883 een tekort op het gemeentelijk budget verwacht. De prin3 en de prinses van Wales, vergezeld van de overige prinsen, de Ko ninklijke familie, de ministers en het corps diplomatique, hebben de internationale visscherp-tentoonstelling, in tegenwoordig heid van een zeer talrjjk publiek geopend. Het geheel bood een schitterenden aanblik. De prins van Wales betuigde in ziju toe spraak zijn leedwezen over de afwezigheid der Koningin, wees op de voordeelen, welke deze tentoonstelling kan afwerpen, en bracht uit naam der Koningin, dank aan alle vreemde landen en koloniën, die aan de tentoonstelling deel nemen, alsmede aan hunne vertegenwoordigers voor de flinke medewerking bij de voorbereiding. Brady werd Zaterdag-ochtend vroeg bin nen de gevangenis te Kilmaiuham opge hangen. Buiten het gebouw, dat door eene sterke afdeeling grenadiers en dragonders beschermd werd, was eene groote volksr menigte bijeen. De rust werd niet ver stoord. Toen de zwarte vlag aankondigde dat het vonnis voltrokken was, ontblootte de menigte het hoofd. Naar uit goede bron vernomen wordt, heeft de intocht van het keizerlijk paar eigenaardig schouwspel op aan den vreemdeling, gewend aan droger luchtstreek. Jean Aicard, die in 1878 ons vaderland bezocht, uit zich daarover in zijn «Visite en Hollande" op de volgende wijze: Het is Zaterdagmiddag één uur. De dienst boden wasschen de drempels met een groote hoeveelheid water. De emmers stroomen; de sponsen wrijveu; de dweilen worden gewrongen, de trottoirs zijn als het ware onder water gezet. Het is twee uur. Zoo spoedig mogelijk ver laat ik mijn hotel. De dienstboden wasschen, poetsen, wringen. Op de stoepen van de fraaie woningen, in de onderhuizen, op de venster banken van de hooge verdiepingen, poetsen en wasschen de dienstmeisjes en wringen zij de dweilen. Als ik 's middags om vier uur van een bezoek in de Sarphatistraat terugkeer, zijn de dienst meisjes nog altijd bezig met wasschen, poetsen, wringen. Om vijf uur naar mijn hotel gaande om te diuteren, zie ik haar nog altijd hetzelfde werk verrichten. Het is zes uur, zij wasschen nog steeds. De klok slaat zeven uur, nog altijd wasschen zij, poetsen zij, wringen zij.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1883 | | pagina 1