BINNENLAND. binnen Moskou den 21sten Mei plaats, de kroning den 27sten en de terugkeer naar de hoofdstad den lOden Juni. De Czaar zou besloten hebben zijn ver blijf te Moskou uit te breiden tot den tijd van drie weken. Gortschakoff's lijk wordt uit Baden- Baden naar Moskou overgebracht, om daar in het Sergius-klooster begraven te worden. In de Moskousche bladen vindt men de volgende raadselachtige gebeurtenis vermeld, waarover de gemoederen in de kroningsstad in angstige beweging gebracht zijn. Yóór een paar dagen speelden in de Serebrjanitschki- straat een vijftal jongens, toen een hun on bekende jongen van omstreeks 12 jaar aangeloopen kwam met een blikken doos in de hand, welke hij zeide op straat ge vonden te hebben. In de meening dat er zich zeker suikergoed in bevinden zou, be gaf het zestal er zich mede in een zijstraatje, waar het te vergeefs trachtte de doos te openen. Eiudelijk rukte een der jongens het busje uit de handen zijner kameraden en wierp het met kracht op de straat- steenen, waarop een vreeselijke ontploffing volgde en twee knapen gewond werden. In een oogwenk waren een aantal menschen en ook politie-agenten ter plaatse, die con stateerden dat de doos dynamiet bevat had. De jongens werden naar het politie-bureau medegenomen, waar het verhaal van den vreemden jongen, die Sergius Maksimow heette en een zoon van een soldaat was waarheid bleek te zijn. De bus was inder daad door hem op straat gevonden en, zooals de politie het bekend maken, een gewone donderbus voor spoorwegsigna len welke een ingenieur blijkbaar ver loren had. Natuurlijk heeft déze verklaring der po litie niemand te Moskou gerustgesteld en blijft het voorval onder de bevolking en de reeds aanwezige vreemdelingen grocte bezorgdheid wekken. Dat overigens de po litie zelve weinig waarde aan hare eigene verklaring hecht, blijkt wel het beste hier door, dat zij sedert de laatste dagen zeer talrijke en omvangrijke huiszoekingen doet plaats hebben. Een Katholieke Bisschop en een liberale Koning. GEMENGDE BERICHTEN. De Aartsbisschop Affre vaD Parijs stierf, zoo als bekend is, als een offer zijner plicht, daar hij, bij de uitbarsting van de Parijsche Februari- revolutie, geen gevaar ontziende, slechts bezield door het verlangen, het bloedvergieten te voor komen, op den morgen van 25 Juni 1848 eene in de voorstad St. Antoine opgerichte barrikade besteeg, om tot vrede en eendracht te vermanen. Nauwelijks had hij de barrikade beklommen en met het kruis in de hand de woorden geroepen: „mijne vrienden, mijne vrienden!" of een moord dadige kogel velde den eerbiedwaarctigen opper herder neder. Doodelijk gewond, werd hij wegge dragen en twee dagen later gaf hij, tengevolge van zijne verwonding den geest. Aan goedheid en menschlievenaheid paarde de Aartsbisschop eene voorbeeldige onwrikbaarheid, daar waar hetgold de rechten derKerkte verdedigen. Dit heeft Koning Louis Philippe meer dan eens moeten ondervinden. Bij de verheffing van den vroegereu vicaris-generaal van Straatsburg, Msgr. Affre, op den Aartsbisschoppelijken Stoel van Parijs, had de Regeering gehoopt, in hem een prelaat te krijgpn die niet opponeeren zou tegen de onrechtvaardige handelingen van het rijksbe stuur. Zij had zich echter deerlijk vergist, lleeds spoedig na zijne troonsbestijging brak het conflict tusschen Z. D. H. en de Regeering uit, maar verzoeken noch bedreigingen konden den moedi gen Herder bewegen, de rechten der Kerk aan het staatsgeweld prijs te geven. 't Kon niet anders of er moest alzoo langza merhand eene koele verhouding tusschen het Hof en den Aartsbisschop ontstaan. Een totale vrede breuk ontstond dan ook in het jaar 1846, toen de Aartsbisschop, bij gelegenheid eener openbare receptie, zich de woorden liet ontvallen: "de Kerk eischt vrijheid, doch geen gunstbetoon." Dat was te veel voor den liberalen Louis Philippe. Als een teeken zijner ongenade liet hij deze woorden in het uitvoerig bericht, dat van de receptie in den Moniieur verscheen, weg. Msgr. Affre zag hierin met recht eene beleediging voor hem en de gansche Geestelijkheid en vóór de nieuwjaars-recep tie plaats had vroeg hij eeneafzonderlijkeaudientie bij den Koning, welke hem werd toegestaan. De Aarts bisschop zelf beschrijft ons deze audiëntie op de volgende wijze: „De Koning, zoo vertelt Z. D. H., begon het gesprek met de woorden: „Ik heb u niets te zeggen, ik ben echter bereid u aan te hooren." „Uwe majesteit kent dus het doel van mijn lesoek," antwoordde ik. „Daar ik mij niet bij herhaling aan eene beleediging wil blootstellen zooals op de vorige receptie heeft plaats gehad, neem ik deze gelegenheid waar Uwe Majes teit de beste heilwenschen aan te bieden van mij en de gansche Geestelijkheid, tevens geef ik Uwe Majesteit kennis dat ik niet op de officiëele re ceptie zal verschijnen." „Een nieuwe aanval op mij," sprak de Koning. „Ik dacht dat de zaak reeds lang vergeten was. Dat ik de door U gesproken woorden niet liet publiceeren, geschiedde omdat zij onbetamelijk wa- „Sire, t was mijne bedoeling niet U te be- leedigen. Vrijheid vragen voor de Kerk en geen gunstbetoon, dat is toch wel een zeer matige eisch." „Maar ik wil U niet zoo hooren spreken," antwoordde de Koning op wreveligen toon Na eene korte pauze ging hij tot een ander the ma over. „Gij hebt onlangs ook een concilie te St. Germain bijeen geroepen?" „'t Was geen concilie, Sire, 't was slechts eene vergadering mijner suffragaanbisschoppen en eenige vrienden; op deze vergadering hebben we eenige punten de tucht betreffende, behandeld." „Zoo, nu ge hebt een concilie gehouden, en weet ge wel dat ge daartoe het recht niet hebt?" Bij deze woorden, verhaalt de Aartsbisschop, zag ik den Koning flink in de oogen en sprak: „vergeef me, Sire, wij hebben het recht, de Kerk heeft steeds het recht, hare Bisschoppen te ver zamelen, om voor hare diocezen te verordenen, wat Haar goeddunkt." „Dat zijn echter aanmatigingen, die ik niet duld; ge hebt ook een afgezant naar den Paus gezonden." „Ja, Sire, wij hebben iemand uit ons midden naar Z. H. den Paus gezonden om hem eenige verzoeken te doen. Dit recht hebben alle geloo- vigen, dus zeker ook de Bisschoppen." „En welke waren deze verzoeken?" riep de Koning; „ik wil het weten." „Sire," antwoordde de Aartsbisschop kalm, „als het mijn geheim was, zou ik het L zeggen, maar het is niet slechts mijn geheim, maar ook dat mijner ambtsbroeders, ik mag het u dus niet open baren." Bij deze woorden, verhaalt Msgr. Affre, stond de Konir.g op, rood van toorn, greep mijn arm en sprak: Aartsbisschop, weet gij wel, dat reeds meer dan een Bisschopsstaf gebroken is?" Ik antwoordde den Koning, terwijl ik van mijn zetel opstond: „dat is waar, Sire, maar ook meer dan eene kroon is gebroken." Zoo eindigde deze laatste audiëntie. Een jaar later vluchtte Koning Louis Philippe over de grenzen; zijn kroon was gebroken. Aartsbisschop Affre stierf den heldendood. Wij vernemen, dat de Staatscommissie, belast met het onderzoek van welke bepalingen der grondwet herziening noodzakelijk en thans raad zaam is, samengesteld is als volgt: tot voorzitter i3 benoemd de heer Heemskerk, Minister van binnenlandsche zaken, tot onder-voorzitter prof. Buys; verder tot leden de heer Van Naamen en Verheijen, leden van de Eerste Kamer, Cremers, Van Nispen, Roëll, De Savornin Lohman, leden van de Tweede Kamer, de staatsraad De Vries, de schout-bij-nacht Biukes, de generaal-majoor Van der Star, de professoren De Geer, Teilegen, Asser, en de heeren mr. Earncombe Sanders en jhr. Beelaerts, referendaris bij het departement van justitie. Tot secretarissen zijn benoemd de referendaris sen Arntzenius, van binnenlandsche zaken, en graaf Van Randwijck bij den Raad van State. Uit den uitslag der verkiezingen voor de Provinciale Staten blijkt, dat ouder de 248 ge kozen leden, 22 anti-revolutionnairen zijn die nog geen zitting nadden, terwijl nog 12 anti- revolutionnairen bij herstemming in de Staten kunnen worden gebracht. Kampen, 15 Mei. Gisteren ochtend was een 16-jarige jongen in 't plantsoen alhier bezig met het uithalen van vogelnestjes; hij had het ongeluk uit een boom te vallen en is reeds in den na middag aan de gevolgen van dien val overleden. Genemuiden, 15 Mei. Een aanvallig knaapje van drie jaar schijnt Zaterdag 11. avond spelende in 't water gevallen te zijn. Toen zijne ouders hem gingen zoeken, vond men het lijkje drijvende tusschen een schip en den wal. Alle pogingen om het leveop te wekken, bleven vruchteloos. Bokstel, 15 Mei. Vrijdag-middag had alhier het zeveujarig dochtertje van v. d. A. het onge luk al spelende in een gevulde looierskuip te vallen, waaruit het levenloos werd opgehaald. Amsterdam, 15 Mei. Nu het weder dezer dagen beter geworden is, komeu de vreemdelin gen ook in grooten getale toestroomen, na tuurlijk met het oog op de tentoonstelling zoodat niet alleen de meest bekende hotels over vol zijn, maar de nog in wording zijnde, on danks al het voorloopige van hun toestand, reeds zijn in beslag genomen. Bergen-op-Zoom, 15 Mei. De jongeling alhier, die dezer dagen in de fabriek van de heeren Wittouck een ernstigen val deed. is aan de gevolgen daarvan overleden. Ooster beek, 15 Mei. In een vlaag van wanhoop heelt zich alhier een huisvader op het graf van twee zij ner kinderen doodgeschoten. Het is al oud nieuws, dat spoor- wegrails van papier gemaakt worden. Nu gaat het papier óók al zware vrachten dragen. Met recht kan men dus thans zeggen: het papier is geduldig. Maar bij de tegenwoordige onzeker heid van de „papieren sporen" staat het met de veiligheid van de reizigers niet al te best. Uit Delft wordt ons gemeld: Za terdag-voormiddag vervoegde zich bij ds. v. d. V. alhier iemand, zich noemende Van Brakel, voorgevende rechercheur van politie te Leiden te zijn en belast te wezen met het opsporen van eenige bij ds. v. d. H. aldaar ontvreemde goe deren. Hij verklaarde, dat die goederen hier waren verkocht, doch dat de kooper ze niet wilde af geven dar. tegen betaling van ƒ14. Daar hij niet in het bezit van die som was, verzocht hij den heer v. d.V., ter voorkoming van oponthoud, hem die som voor te schieten. Om de waarheid van hetgeen hij zeide te staven, vertoonde hij eene verklaring, mat de handieekening van de ec'it- genoole van den Heer v. d. II. voorzien. Ds. v. d. V. liep gelukkig niet in den hem gespannen strik, en liet den man onverrichter zake vertrek ken. Nadat van het voorval aan het politiebureau was kennis gegeven, gelukte het den oplichter aan te houden, die bleek W. P. genaamd en een oude bekende der politie te zijn. Op de Visscherij-Tentoonstel- ling te Londen, bevinden zich vijf Hollandsche visschersmeisjes onder geleide van twee Holland sche heeren en hunne eehtgenooten. Zij werden voorgesteld aan den Prins en de Prinses van Wales. Van de uitmuntende inrichting der brandweer op de tentoonstellingsterreinen te Amsterdam is Zaterdagochtend proefondervinde lijk gebleken. Door de hitte van het verwarmings toestel ontstond brand boven in het gebouw voor de bloemen, maar in een oogwenk waren de vonken met water uit een brandkraan gebluscht door de manschap der brandweer, die in minder dan geen tijd van het gevaar kennis droeg. Op de Zuiderzee is opgevischt en te Takozijl aangebracht het lijk van den Vol lendammer visscher, die den 6 Februari 11. voor de haven te Lemmer over boord sloeg. In Engeland zal het ministerie een wetsvoorstel indienen, waarbij verboden wordt eenige nabootsing hoegenaamd van munten en bankbiljetten te maken, onverschillig of ze als fiches voor kaartspel, als advertentie of surprise moeten dienen. Zooveel misbruik wordt gemaakt van de goedgeloovigheid of onachtzaamheid van het publiek door deze bedriegelijke voorwerpen, dat de regeering hen die ze maakt, verkoopt of gebruikt, wenscht te kunnen straffen. Woensdag werd in de Wille m- straat te Amsterdam een vrouw door haren man dermate mishandeld, dat zij gisteren in het gast huis aldaar aan de gevolgen overleed. Twee maanden geleden werd door zekeren Henry Mariott uit den winkel van den juwelier Kramer, rue Saint-lionoré te Parijs, ge stolen een collier var, diamanten ter waarde van 37 5,000 fr. Mariott was naar Londen gegaan en had zich van daar naar New-York ingescheept. Bij zijn landing aldaar werd hij gearresteerd door Fransehe agenten en dadelijk weer naar Frank rijk ingescheept. Men vond bij Mariot al de ge stolen diamanten terug. De mees te activitteil hebbende Heenvlieters bij de jongste Staten-verkiezing (Briel- le) betoond: zij kwamen allen op. Van de 30 Abbenbroekers bleven slechts 2 thuis. Een Duitscher, de heer Beek te Nordhausen, heeft het oude plan van den be roemden Papin weder opgevat, om de kracht van het buskruit als beweegkracht te gebruiken. Vol gens de Industrie Zeitung zou dit op de volgende wijze worden verwezenlijkt. In een verticalen cylinder wordt een zuiger in beweging gebracht door de gassen, ontstaan ten gevolge der verbranding van kleine hoeveelheden kruit, die beurtelings onder en boven den zuiger werken. De gassen ontsnap pen door zijdelingsche openingen, die gesloten en geopend worden door de werking van den zui ger. Da overblijfselen van het buskruit worden door den zuiger in een ontvanger gedreven, die van tijd tot tijd geledigd wordt. Het kruit wordt ontstoken door middel van een alcoholvlamdie ter hoogte van het midden van den cylinder er mede in aanraking komt. Deze nieuwe beweeg kracht bezit groote voordeelen. De machine neemt een kleine plaats in en het ontstaan der kracht geschiedt oogenblikkelijk. Het verbruik van bus kruit ter verkrijging van een voldoende beweeg kracht om b. v. een vaartuig in beweging te brengen kan niet groot zijn. De IZ. deelt mede, dat zich te Keulen een vereeniging heeft geconstitueerd om dit stelsel te exploiteeren. Ondank is 's werelds loon, Een logement houder te Rochester had een algemeen aanbevolen hulpmiddel voor geval van brand in zijn loge ment toegepast nl. in elke kamer een touw te laten aanbrengen, waarmee de gasten zich door het venster konden redden. Maar reeds in den eersten nacht lieten drie zijner gasten zich met hun bagage langs dat touw naar buiten glijden, en gingen heen zonder hunne rekeningen te be talen. De hotelhouder vraagt nu in de dagbla den naar den Daam van den man die het eerst het genoemd middel heeft aangeraden en wil op hem zijn schade verhalen. Ook al weer ondank! Te Lengerich (Hannover) is een vrouw overleden, die op 45 jarigen leeftijd als marketentster den slag bij Waterloo meemaakte; zij werd dus 116 jaren oud. In een kermistent te L yon wtr d dezer dagen een wilde vrouw vertoond, die rauw vleesch at en door haar Barnum mishandeld werd. Het toeval wilde, dat een Amerikaansche dame haar bezocht, en nu stortte de ongelukkige haar hart uit en verhaalde haar levensloop. De dame deed de noodige stappen bij den Consul der Vereenigde Stalen, en het gevolg was, dat de „wilde" in vrijheid gesteld werd en gelden ingezameld werden om in haar onderhoud te voorzien. Een jongmensch, die Zaterdag een huis in de Rue St. Denis te Parijs met zijn bruid aan den arm verliet om zich op de Mairie te laten trouwen, werd plotseling door een indi vidu overvallen, dat hem doodschoot. De moor denaar waB de voogd der aanstaande vrouw. Een Haagse he veehandelaar zoo verhaalt de N. R. Ct werd dezer dagen door een zoogenaamden kwartjesvinder medege nomen om dat geldstukje te verteren. De her berg binnengekomen, zag hij drie mannen spelen; hij werd uitgenoodigd om een rijksdaalder har tenboer te vinden, en tot twee maal wou hij. Maar toen men de derde maal om f 25 zou spelen, antwoordde onze veehandelaar heel leuk: „Ik heb nu f 5 verdiend en zal daar van avond miju vrouw eens lekker voor tracteeren; we zullen het er nu maar bij laten, anders houên jullie geen cent over." Rafael's beroemde s c h i 1 d e r ij Apollo en Mirsyas" is dezer dagen door den eigenaar, Morris Moore, aan het Louvremuseum verkocht voor 48 000. Een reiziger die onlangs door he t Suez-kanaal voer, schrijft aan the TimesHet kanaal dreigt een brandpunt van ziekten te wor den, wannneer niet onverwijld maatregelen worden genomen. De vele stations bevatten reeds een groot ^antal inwoners, wier faecaliën in het kanaal uit lozen, zoodat die doorvaart bij de steeds toene mende bevolking weldra een open riool zal zijn geworden. Aan een klein station voor anker lig gende, is de stank reeds vrij sterk; aan een groot station is hij ondragelijk en in hooge mate on gezond. Gevallen van diarrhée en andere ziekten komen onder passagiers en equipages veelvuldig voor. Ter nagedachtenis van den be- roemden Italiaanschen sterrekundige, Pater Secchi, zal men in zijn vaderstad, Reggio, een grooten telescoop plaatsen, die 70 centimeter in doorsnede zal zijn. Zaterdag-ochtend had J, L, wonen de aan de Wacht onder 's-Gravendeel, het onge luk bij het uitbrengen van een anker van de daar werkzaam zijnde baggermolens, in de Dordsche Kil to vallen, met het nootlottig gevolg, dat hij in de diepte wegzonk. Zijn lijk is tot heden nog niet opgevischt. L. was een opprssend werkman en laat eene weduwe met drie kinderen achter. Inde reeks der velen die tegen woordig door standbeelden vereerd worden, zal ook de uitvinder van de snelpers Friedrich König, een plaats vinden. Zijn standbeeld wordt in zijn geboortestad, Eisleben, opgericht. Een nieuw middel tegen verhoud- heid hebben Engelsche zendelingen en officieren in Zoeloelaud leeren kennen, en heeft zich ook in Engeland voortreffelijk bewezen. Het is zeer eenvoudig. Men kookt 500 wichtjes afgeschilde uien, met vele insnijdingen, op 1 kan water, mat 80 wichtjes honig en 400 wichtjes melissuiker, langzaam 4 uren lang. Het afgekoeld mengsel wordt door een fijne zeef gegoten, en in een goed gekurkte flesch bewaard. Dagelijks worden 4a6 eetlepels lauw gebruikt. De schoenmaker te Ritthem, die, zooals de aanklacht luidde, in strijd met de waar heid, om zich te onttrekken aan een tegen hem ingestelde vordering tot betaling van een geld schuld, voor het Kantongerecht een eed had af gelegd, is door de Middelburgsche R 'chtbank vrij gesproken. Door het O. M. was veroordeeling tot 183 dagen gevangenisstraf, in eenzame op sluiting, en ontzettingen van zijn burgerschaps- rechten geëischt. De Heer Da Silva geeft eenige be- langwekkende Hizonderheden over de door hem in Februari laatstleden gedane ontdekking van een llomeir.sche stad, die op een afstand van twee kilometer van Thomar in de provincie Es- tramadura gelegen is. Hoogstwaarschijnlijk is deze stad geen andere dan die, welke in de oudheid bekend was onder den naam van Nabontia, wier juiste plaats onbekend was geoleven, ofschoon men met zekerheid wist, dat zij op den linker oever van den Nabao gelegen was. Door uitgra vingen heeft Da Silva het reeds zoo ver gebracht, dat het Forum voor den dag is gekomen, ver der een aantal geplaveide straten, huizen met meer of minder goed geconserveerde mozaïken, een balneum of badinrichting, de overblijfselen van een portiek met zestien kolommen, water leidingen enz. enz. Een oppervlakte van ruim drie duizend vierkante meter is reeds geheel uit gegraven. Behalve hetgeen hier reeds genoemd is, heeft men verder nog zeer aanzienlijke vond sten gedaan, zooals bijvoorbeeld zeer fraaie kapi- teelen, veel voorwerpen uit gebakken aarde ver vaardigd, munten, huisraad en dergelijken. De werkzaamheden, die aanvankelijk gestaakt zijn, zullen weldra weer met kracht worden aangevan gen, omdat men nog een menigte grootere en kleinere voorwerpen van aanbelang hoopt te vin den. Door het uitgraven zoo uitgebreid mogelijk voort te zetten, hoopt Da Silva weldra tempels, baden, amphitheaters, in één woord al die grootere gebouwen te ontdekken, die vroeger steeds bin nen de muren van een Romeinsche stad van eenig aanbelang werden aangetroffen. Een verregaand dronken man werd dezer dagen door de Amsterdamsche poli tie naar het Commissariaat gebracht; hij bleef daar dood. Voor hst gedenkteeken, dat te Moskou zal worden opgericht voor Keizer Alex ander II, is nu een tweede wedstrijd geopend, waaraan zoowel buitenlandsche als Russische kunstenaars kunnen deelnemen. Het gedenkteeken moet den Czaar te paard voorstellen en een welge lijkend afbeeldsel van hem zijn, terwijl het tevens zooveel mogelijk de groote werken die hij vol bracht moet uitdrukken. De te gebruiken mate rialen zijn: graniet, porfier, marmer en brons. De kosten mogen niet meer bedragen dan een millioen roebels. Uit de ingekomen ontwerpen zal een jury de vier beste kiezen, en de makers daarvan ontvangen premië.i van 2000 tot 6000 roebel. Volgens VA v e nir Mil. wordt door de privaat-industrie thans aan de oevers der Tyne een groot arsenaal aangelegd, dat alle soort gelijke inrichtingen in de schaduw stelt, wat be treft de verscheidenheid en belangrijkheid der werkzaamheden, die daar zullen plaats vinden. Er zullen niet slechts oorlogs- en koopvaardij schepen van de meest verschillende grootte aan gemaakt worden, maar ook vuurmonden van de zwaarste soorten. Dit groote resultaat zal ver kregen worden door de samenwerking der huizen Armstrong en Mitchell. De nieuwe vereeniging is geconstitueerd met een kapitaal an vijftig millioen en Armstrong zal presidert zijn van den raad van administratie. Dr. Siemens zal staan aan het hoofd der staalfabrikatie, terwijl kapitein Noble met de artilleristische werkzaamheden en de heer Westmacott met de vervaardiging der machines belast is. De heer White heeft, na 26jarigen dienst als ingenieur-constructeur der

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1883 | | pagina 2