MARKTBERICHTEN. Laatste Berichten, Voor geest en hart. Terechtwijzing. A11 e rl e i- Muziekbeoordeeling. IngezondeD. Correspondentie. admiraliteit zijn entslag als zoodanig genomen, ten einde de directie van den scheepsbouw op zich te nemen. De heer Stuart Eeade wordt belast met het administratief beheer. Een hevige twist ontstond Zater- dag 11. tusschen twee vrouwen, woonachtig in den Zandhoek te Amsterdam. Eéne van de twee maakte, zich daarbij zoo driftig, dat zij krankzinnig geworden en in het Buiten-Gasthuis opgenomen is. Een slimme landlooper had een nieuw middel bedacht om steenen harten tranen at te persen. Hij deelde een dame, die in eene der Londensche voorsteden woonde, zijn ongeluk- kigen toestand mede, en vroeg haar of hij wat van het gras in het tuintje voor haar huis mocht eten. De dame, verbaasd over zulk een dwaas verzoek, zeide//Wel zeker.// Hij ging dus op handen en voeten kruipen, op de zelfde manier als Nebukadnezar, die zoo weinig navolging heeft gevonden, en zulk een kost scheer, hem ook even min te bevallen als dien ouden zondaar van weleer. Het duurde niet lang of hij kreeg de dienstmaagd in 't oog, die hem aan het zijhek wenkte. Hij dacht dat hem eene rijke beloocing voor zijne nederigheid wachtte,' en kwam dadelijk bij haar. «Hebt ge mij gewenkt?// vroeg hij. „Ja.„ //Wat heb ge mij te zeggen?" vroeg hij weder met eene uitdrukking van blijde hoop. „Als je wilt, kun je ia de achtertuin gaan; daar is het gras hooger." Een dagbladredacteur te Bres- lau is veroordeeld tot zes maanden gevangenis straf, omdat hij in een schouwburg, tijdens de herfstoefeningen van het leger, - oneerbiedig over den Keizer gesproken heeft. Ten gevolge der drankwet zijn ook in het dorp Terwoude (Friesland) alle tap perlier. van sterken drank verdwenen. Den 12den Mei jl. is daar het laatste borreltje verkocht. Dat eenige meerdere duidelijk- heid in handteekeningen, boe vaak ook aanbe volen, nog steeds niet volkomen overbodig blijft, blijkt uit een vergissing van de Arnh. Ct. Onder een adres meende haar Eedactie als etrsten onderteekenaar te lezen: „mr. H. H. Van Cap- pelleen een dag later verzekert zij daterstond:„ü. Meijer//, zich verontschuldigende met //een on duidelijkheid in het handschrift//. Een' werkzaam mensch werd ge vraagd: wat is een hengel? Op staander/ voet antwoordde bij: „Een lange stok met een worm aan het eene eind en met een dagdief aan het andere." Zondag ontstond er brand in een huis nabij de kerk der gemeente Strijp, juist terwijl bijna de geheele bevolking de h. Mis bij woonde. Eene vrouw stormde de kerk binnen onder het geroep: „brand! brand!" Dit verwekte groote opschudding en gedrang, zelfs zóó, dat er oor bellen, horlogekettingen enz. in de kerk verspreid lagen. Ongelukken hebben er echter r,iet plaats gehad en het gelukte den brand spoedig mees ter te worden. Door de politie te Leiden is pro ces-verbaal opgemaakt tegen zekere H. F., die, eene portemonnaie met ƒ23 gevonden hebbende, het geld gedeeltelijk ten eigen bate had aangewend, en de portemonr.aie vernietigd. Zaterdag vond men ir de Oude Kninder, een zijtak van de rivier de Kuinder of Tjonger, ongeveer ren half uur van Oldeberkoop een lijk in verregaande» staat van ontbinding. Hoogst waarschijnlijk is dit het lijk van H. De Groot van Hoornsterzwaag, die sedert omstreeks half D:cember vermist werd. De directeur der Eijks-academie van beeldende kunsten rie dt mede dat in het ge bouw der academie op 11 Juni het examen begint, dat men moet hebben afgelegd om te wor den toegelaten tot den wedstrijd in de schilder kunst. Zij die zich aan dat examen willen on derwerpen, moeten zich voor 3 Juni aanmelden bij den directeur. Het examen betreft de aesthetica, de kunstgeschiedenis, de ontleedkunde en de door- zichtkunde. De wedstrijd bestaat in het vervaar digen van een schilderij de jury geeft drie on derwerpen op. De wedstrijd begint 2 Juli en de jury doet uitspraak tusschen 22 September en 15 October. Wie den gouden eereprijs is waardig gekeurd en blijken heeft gegeven van groot talent en buitengewonen aanleg, kan, op gemotiveerde aanbeveling der Co nmissie van toezicht, door den Koning gedurende vier jaren met een jaargeld van 1200 worden begunstigd. Als verdediger van Jaantje Cor nelia Struik, de zoogenaamde „millioenenjuffrouw" zal optreden mr. Ph. A. Haas Az., advocaat te Amsterdam, en als advocaat van hare mede-be schuldigden Th. N. Yan der Heem en C. D. Consenheim, mr. J. Van Gigch Jz., advocaat te 's-Gravenhage. Hygiënisch allerlei. Door den invloed der locomotieven, zou gelijk de militaire dokter Bürg heeft pogen te bewijzen door middel van allerlei statistieke mededeelingen, het klimaat in eer. reeks van steden van New-York tot Philadelphia werke lijk zich hebben verbeterd. De Fransche genees heer Léon Colin valt over het aigemeen zijn Ame- rikaanschen collega bij en toont daarop aan, dat liet ontsteken \an vuren reeds lar.g als raiddel om miasmen te verwijderen is bekend. Te Eome heerschen in de volkrijkste buurten, waar zich de meeste vuurhaarden bevinden, de koortsen het minst. Ook te Civita-Vechia en in den omtrek van het station Eome, hebben de spoortreinen een gunstigen invloed uitgeoefend. Doch de schoor- steeuen te Eome werken niet op het klimaat, doch slechts op de kiemen van de malaria, die zij als ventilatietoestellen den hoogeren lucbt- stroomingen te gemoet voeren en door de ont smettende bestanddeelen van den rook onschade lijk maken. Men deelt ons uit Eoermond mede: Ken teekenen der in omloop gebrachte valsche bankbiljetten van f 100 zijn: De geheele teekening is groezelig en egaal van kleur en de lijnen zijn niet scherp, hetgeen vooral uitkomt bij het vrou wenkopje; de letters, waaruit de woorden „secre taris" en de datum zijn zeer gebrekkig weerge geven. Het zoogenaamde watermerk mag dezen naam niet dragen, er. schijnt later in het papier te zijn geperst, terwijl het ook niet is genuan ceerd in tint met schaduw. De cijfers, waaruit het nommer bestaat, zijn vee! lichter van kleur; het begin der vier regels van de op de keerzijde ge drukte strafbepaling blaat niet juist schuin-recht, «floopende van boven naar bent den, onder el kander; de daarin voorkomende woorden „worden", in den eersten en tweeden regel, staan niet recht onder elkander; zijnde voorts kleur en netwerk aar. de keerzijde zrer onvolkomen weergegeven. Tiet schijnt dat er weinig bezwaar zou bestaan om de veelbesproken triple—alliantie (tusschen Duitschland, Oostenrijk en Italië) uit te breiden. Maar neemt men daarin ook andere Staten op, dan zal de naam moeielijk onveran derd kunnen blijven. Komt Denemarken er bij, dan zal het een ZLï/i/wZ-alliantie moeten worden; met Rusland en Frankrijk zou zij een knuppel- alliantie wellicht moeten heeten; en omvat zij ten laatste geheel Europa, dan ware misschien een Z-alliantie de meest geschikte benaming. Een congres van neger journalis ten zal in Juli a. s. te St. Louis (Ver. St.) ver gaderen. Er zullen, volgens de Amerikaansche bladen, niet minder dan 177 couranten ver tegenwoordigd zijn. In de Elbe, bij Hamburg ving men dezer dagen een steur van 831 pond. Twee tap ij ten, door de Koninklijke Deventer Tapijtenfabriek op de Internationale Tentoonstelling te Amsterdam ingezonden, zijn nu reeds door een Heer uit Brussel aangekocht. Een waaghals, die eergisteren de „aardigheid" beging om aan een der leeuwen van madlle. Caro, op de kermis te 's Hage, een stukje vleesch toe te reiken, ontving tot belooning van den koning van 't woud een liefkozing, die hem een vinger kostte. Als de bliksem schoot de leeuw op het vleesch toe en hapte en passant de vinger mede. De luchtreizen van Eugène Go- dard en Pierre Crommelin zullen iti Juni a.s. te Amsterdam een aanvang nemen met den ballon la Com'ete, inhoudende 1,500,000 liters gas. De Amsterdamse he Omnibusmaat schappij vervoerde gedurende de heide Pinkster dagen 105.000, en de havenbootjes te Amster dam 39,550 personen. Tegen een burgemeester in het arrondissement Maastricht, die valschheid in de registers van den Burgerlijken Stand heeft gepleegd, is door de Eechtbank aldaar rechtsingang verleend. Door de politie te Amersfoort is een valsch bankbiljet van ƒ100 in beslag geno men. In Haarlemmermeer doen zich sedert eergisteren drie gevallen van pokken voor. Werken en bidden is de voortdurende leering van het Evangelie. Wee den rijken, die troost en heil zoeken in den vergankelijken schat van aardschen rijkdom. Zonder menschenvrees moeten wij de waarheid huldigen, belijden, verkondigen. Ontvlucht de gierigheid, zij is een bron van veel kwaad. Al hetgeen gij te veel hebt is u tot niets nut. Gij verlengt door geen schatten uw aardsch leven, ook niet één stip tijds. Het aardscbe leven is het ware leven niet, en voor dit laatste hebben uwe schatten geen waarde. Voor de eischen van het Godsrijk moeten alle andere belangen en overwe gingen zwichten. Hoe weinigen onzer zijn voor gestrenge terechtwijzing, waar die verdiend is, ont vankelijk Wij worden veeleer door ernstige vermaning tot gramschap, dan tot berouw gestemd. En echter betaamde het vooral den Christen, ook de meest gestrenge leering, welke onze verbetering ten doel heeft, met dankbaarheid te ontvaDgen. In den nood. Bewoner. Zeg eens, wat moet jij? Dief (verrast dat hij iemand thuis vindt) Ik wou u een glas schoon water vragen. Vadertrots. Winkelier. Verbeeld je, amice, daar komt gisteren uw ondankbare zoon en vraagt mijue klandizie, biedt mij daarenboven aan, alle goederen 5 percent goedkooper te leveren dan gij. Mozes. Sjcmaai, heb ik toch altijd gedacht, wat is mijn Isaac een. onpractisch mensch, nu zie ik dat-i is een juweel van een koopman. Rekenkundig juist. Pleitend advocaat (tot de rechters) Mijneheeren, als reeds éen rechter dwalen kan, hoeveel gemakkelijker dan drie. Troostrijk. Vader (tegen zijn zoon, die van de academie thuis komt). Schulden hebt ge niet, niet waar? Zoem. Drie duizend gulden. Vader. Drie duizend gulden? Zoon. Wees er trotsch op, papa, dat we zoo'n groot crediet hebben. Modem Student (tegen zijn vader, een een voudig kastenmaker) Zie eens, vader, ik heb weer een jas afgedankt, die kan moeder nu voor u in orde maken. Rechtsuitspraak. Kantonrechter (Nadat hij beide partijen gehoord heelt). Gij hebt gelijk en gij hebt ook gelijk. Aanklager. We kunnen toch onmogelijk beiden gelijk hebben. Kantonrechter. Nu hebt gij gelijk. In den geest der rol. Tooneelspeler. Kellner, een biefstuk, maar een bloedige, ik heb zoo ever. den Macbeth gespeeld. STEDELIJK NIEUWS. Haarlem, 16 Mei. De Ilaarlemsche Tramway-Maatschappij heeft gedurende de Pinksterdagen vervoerd 8056 passagiers, in geld 930.62V2- Gisteren heeft in »Felix Favore* alhier de openbare aanbesteding plaats ge had van de levering van steenkolen voor het geneeskundig gesticht voor krankzin nigen Meerenberg. De levering van 11,000 HL. Westphaalsche vlamkolen is gegund aan den laagsten inschrijver, den heer S. Bruyns Jr. alhier. Fleur s a Vexposition coloniale Amsterdam par H. J. Messink is de titel van een muziekstuk dezer dagen bij de uitgevers Berkhout Comp. te Helder verschenen. Keurige melodieën, oorspronkelijkheid van gedachte en goede harmonische bewerking, zijn de eigenschappen dezer allerliefste compositie. Groote technische moeilijkheden bevat het stuk niet, de uitvoering valt onder het bereik van een middelmatig geoefend pianist. Wij zijn overtuigd dat aan deze compositie, welke zich in alle opzichten zeer onderscheidt van gewone gelegenheidsstukken, een groot debiet te beurt zai vallen. Het sierlijke uiterlijk doet den goeden smaak der uitgevers alle eer aan, terwijl de prijs (f 0,90) zeer billijk genoemd mag worden. Aan de Redactie der Nieuwe Haarlemsche Courant. Namens den Zcereerw. pater A. Le Roy, missionaris in Tunis en Algiers, heb ik de eer U beleefd een plaatsje te verzoeken voor onderstaande regels. Het is den Katholieken hekend, hoe Z. H. Paus Leo XIII, de voetstappen van Vader Pius z. g. volgende, de missiën in Afrika aanmoedigt. Tal van priesters hebben vaderland en familie verlaten, om met opoffering van leveu en ge zondheid, te gaan arbeiden aan de bekeering dier wilde staramen. God zegent hun Apostolisch werk, doch hoe meer zij vorderen, des te meer is er noodig, om te voor zien in de behoeften van die nieuwe Christengemeenten. Z. Em. kardinaal Lafigerie, aan wiens herderlijke zorg de missie van Tunis is toevertrouwd, doet dan ook een beroep op de liefdadigheid der Europeanen. Gemachtigd door den Bey van Tunis, heeft Z. Em. een loterij samen gesteld, uit welker opbrengst een kerk, een gasthuis en een weeshuis met scholen zal worden opgericht en dit wel op dezelide plaats, waar de H. Vinccntius van Faulo als slaaf heeft geleden en gebeden voor de bekeering van die ongeloovigeu. Wat eene. schoone gelegenheid voor alle Katholieken en bizonder voor de leden der Vincentius-Vereeniging, om dit werk van den H. Vincentius a Paulo voort te zetten. Is er schooner monument deukbaar bij het gouden jubel feest der Vincentianen? In Nederland zijn slechts weinig parochies, welke in derdaad de hulp van anderen noodig hebben, om kerken en gestichten te houwen, doch wat zal er van de Afri kanen worden, indien Europa hen niet bijstaat. De loterij i« ook zeer aanlokkelijk. Ieder lot kost slechts vijftig cents. De prijzen trekken in eens uit. Indien men een prijs trekt, heeft men ook iets wat men gebruiken kan, want het is geld. Er zijn vijf hoofdprijzen ieder van honderd duizend frankenen de minste prijs is 500 franks. Te Rotterdam zijn ze te bekomen hij de heeren P. Wil- lemse, J B. Krekel en H. A. Van Weerelt, te Schiedam bij A. J. J. Jansen, te O verveen bij den heer P. A. Twee- huijsen, te Vinkeveen hij «Tacobus Kok, te Hilversum hij M. Pompe en te Nieuwer-Amstel bij N. M. Roof. Naar plaatsen, waar zij niet verkrijgbaar zijn, worden zij franco opgezonden, indien men het geld franco zendt aan den hoofdagent W. P. Peeters te Oudenbosch of aan den on- dergeteekende. Die honderd loten bestellen ontvangen er 105. Hartelijk dank zeggende voor uwe goedheid, blijf ik TJWelEd. Dw. Dienaar, H. M. WERKER. Amsterdam11 Mei 1883. L. D. te 's Gr. Aan uw verlangen is voldaan. De Red. HAARLEM, 15 Mei. Ter graanmarkt van heden gedaan: roode tarwe 9,a -,witte dito f 7,50 a 9,— rogge J 5.75 a -,haver 3.75 a 4.60; gerst J a f duivenboonen -,a - bruineb. bruin mosterdz akarweizaad f a per50 kilo, oliezaad -,— kanariezaad f-a geel mosterdzaad a f LEIDEN, 12 Mei. Aan de markt van heden waren de aanvoeren en prijzen der granen als volgt: 5 heet. tarwe winter- a zomer- -,— a f -, 5 heet. rogge winter- J -,a -,zomer- -. a 9 heet. gerst zomer- -.a -.chevalier -,a -,20 heet. haver, zware- a lichte- f a - heet. duivenboonen a -. heet. paardenboonen f -, a alles per hectoliter De prijs der boter was heden per vat 1ste qual. 60.— a 2de qual. f 40.a 50.—. ROTTERDAM, 15 Mei. Op de veemarkt waren gisteren en heden aangevoerd: 5 paarden, 1119 runderen, 157 vette- en graskalveren 53 nuchtere kalveren. 18 scha pen of lammeren, 445 varkens, 220 biggen, 5 bolkken of geiten - ezels. De prijzen van het vee, besteed ter markt van heden waren als volgt: Runderen 1ste qualiteit 92 c. 2de qual. 72 c., 3de qual. 52 c.; kalveren 1ste qual. 115 en 2de qual. 95 c., schapen 95 c., alles per kilo. De aanvoer van weivarkens was heden beter dan gepasseerden marktdag; de prijzen waren echter voor goede qual. in een doen. Men besteedde van 46 tot 48 c. per kilo. Voor Londen blijft de aanvoer nog even weinig prijs a c. per kiln. Op de botermarkt wei den aangevoerd 144/8 ton, 111/16 toncen, 1013 stukken a l kilo. De prijzen der botei waren heden als volgt 1ste f58 2e qualit. f54, 3de qnail. f48. PHRMEREND, 15 Mei. Kaas: aangevoerd 134 stapels prijs der kleine kaas f40 middelbare Boter 5 per kilo. Runderen: aangevoerd stuks vette koeien hoog. in prijs; melk- prijshoudend; gelden beter in prijs kalfkoeaen Vette kalveren aaDvoer stuksprijs a c. per kilo, handel vlug; nuch tere dito: aanvoer stuks, prijs f a per stuks handel vlug. Vette varkens: aanvoer stuks, prijs c. per kilo met matigen handel;magere dito aan voer stuks, prijs f a per stuk met stuggen handel. Biggen aanvoer stuk» prijs f aper stuk met stuggen handel. Schapen en lammeren: aange voerdstuks, vette schapen magereoverhouders eu lammeren Eieren f a per kopboter akippen eenden a c.kipeieren a eendeneieren f per stuks, SCHIEDAM, 8! Mei. Moutwijn per Ned. vat f 11,—. Jenever f 16,50, Amsterd. proef f 17,75, Spoeling f 0,60 dito commissie f0,70. HOORN, 12 Mei. Op de weekmarkt van heden waren de prijzen en aanvoeren d. granen als volgt: 2 heet. tarwe f 9,50, a heet. rogge f-,6 heet. gerst f 5,50. 2 heet. haver f 5,mosterdzaad f 29,50 a karwijzaad f 13,75 heet. boonen: heet bruine f 16,a 23 gele heet paardeboonen f a - heet. erwten 18 a 20,— heet. groene a'heet. grauwe 22.a 20,— heet. witte heet. n. aardappelen -,a -,— alles per heet.; manden appelen -.a-.kilo., De aanvoer van vee en de daarvoor betaalde prijzen waren als volgt: 7 paarden van f -80 tot 225 veulens fa ,207 koeien van f 180 tot 300, 23 kal veren van f 5 tot 18, 620 schapen van 32 tot 42 1300 lammeren van 12 tot 22,22 varkens van 17 a 26, 3 zeugen 40 a 60 210 biggen van f4a 10; bokken -,a f-, geiten -.a AKLMAAR, 12 Mei. De aanvoer van vee en daarvoor bestede prijzen volgt: 46 koeien/ 180a 275, 68 nuchtere kalveren 4 a 18, - vette kalveren a503 schapen J 22 38 varkens f a per kilo, 185 ma gere dito 15 a 27,42 bokken /4a 9,— 3 paarden 85 k 275, 1470 lammeren f 10 A 18. LONDEN, 15 Mei. Ter Veemarkt zijn aangevoerd Rnnderen 2100, Schapen en Lammeren 5000, Kalveren 1.00 Zwijnen -,Prijzen Beste Runderen 4/4 a 5/9. schapen en Lammeren 5/4 a 6/6, Kalveren 4/9 a 6/4 Zwijnen 4-4 5 -. AMSTERDAM, 15 Mei. Ter veemarkt waren aangevoerd 686 runderenvan welke de prijzen waren lste qnaliteit 0,88, dito 2de qnaliteit 0,82, dito 8de qualiteit 0,75 per kilo; melk- en kalfkoeiec f 140 a 340, - graskalv. f a 107 nuchtere kalveren 4 a 9, 613 schapen en lammeren 28 a 10 vette varkens 44 a 55 c.; beiden per kilo. 22 biggen 7 a 11; paarden a ALKMAAR, 11 Mei Granen. Men besteedde voor tarwe 8,25 a 10,- rogge a gerts 6,25, a -,dito chev. 6,a 6,50 haver f 4. f 4,50 paardenboonen a -,bruine dito a 10—. a 21,50, duiven dito -.kanariezaad 12 rood mosterdzaad a geel dito karwijzaad a blauw maanzaad groene erwten 14,a 19,grauwe dito 21,a 24,vale dito a Witte f a Kaas. Heden zijn ter waag gewogen 250 stapels, wegende 53,661 kilo. Gras-, kleine f commissie fmid delbare f 38,50 laagste prijs fhooi-, kleine f,39com missie fmiddeib. f38,laagste fper 50 kilo. BEURSBERICHTEN. Amsterdam, 15 Mei 1883. Prijzen der onderstaande effecten pCt. Nederland. Certif. Werk. Schuld2' 8 Hongarije. Obl. Leening 18675 Goud leeningi Italië. Obl. Pausel. Leen. 1860-64. 5 Oostenrijk. Obl. in papier (MeiNov.)5 zilver (Jan.Juli)5 Portugal. Obl. buiten], 1853-80 8 Rusland, by Hope Comp. Oude Russen. 5 Obl. Nic. Spw. 1867 69. 4 1877 Amst. L 20-100 5 Spanje. Obl. buitenl. 1867, 1871/75. 1' 1876 2 (Perpetuele) 4 binnenl. 12500—25000. 1 1000—50001 Turkije. Obl. Alg. Schuld 1865 5 u 1869....6 Egypte. Obl. Leeniug 1876 5 N.-Amerlka. Obl. Vereen. Staten 1876. 4' s 1877 4 Columbia. Obligatien4' Peru. Leening 18706 18725 Oostenrijk. Aand. Nationale Bank divid. Nederland. Holl. IJz. Spw. Aand M. tot Expl. St. Spw. Aand. Cent. Spw. gestemp. Obl. Indische Spw. Aand Rijn Spw. volg. Aand Boxtel Wezel Obl4' 1875 5 Italië. Zuid-Ital. Spoorw. Obl8 Rusland. Gr. Spw. Maatsch. Aand. 5 Ballische Spw. Aand. .8 Jelez Griasi Obl5 Kiew-Brest Aand5 Kursk Chark Obl. ƒ1000. 5 Morschansk Sysran Aand. 5 Riaschk Wiasma 5 Rumenie. Aandeelen Spwdiv. Amerika. Chicago N. W. Cert. Aand. N. York Lake Erie W. S. Aand a Illinois Cert. Aand Miss Kan.as Texas Obl. Cert. 7 PREMIE-LEENIN GEN. Nederland. Loten Amsterdam ƒ100 8 Rotterdam,8 Gemeente Crediet. 3 Relgie. Stad Antwerpen 1874 3 Oostenrijk. Staats). 1854 1860. 5 1864 18645 1866. 5 Geldkoers prolouzatie 4'/. 5 pet. Ruslftnd. genoteer de koers 65>A 77>/s 101'/,, 96 82'A 86 653/, 653/. 523/« 96'/, 76Va 90Vs 283/« 44 599/i. 257, 10'3/„ 12'/i. 92'/, 110'/, 117 29'/, 12'7/s 93/„ H83/lt 160 120 74'/, 158 135 18'/s 52 124'/, 5078 823/< 82 85*/. 613/« 603/« 1533/4 355/is 144 106 112 100 95 96'/, lOO'/a 113'/, 143 V„ 130 126 WEENEN, 15 Mei. De Wiener Allge- meine Zeitung meldt uit Triëst, dat de ge zondheidstoestand van den graaf van Ckain- bord zeer bedenkelijk is. PARIJS, 15 Mei. De Gaulois meent te weten dat in de algemeene vergadering der aandeelhouders in het Suèzkanaal, die den 4 Juni zal plaats hebben, deze zeiven een voorstel zullen doen om een tweede kanaal te doen graven, waartoe de Fransche maat schappij het initiatief zou nemen. De kos ten van zulk een kanaal zouden 125 mil- lioen niet te boven gaan. Het eene kanaal zou dan dienen voor de opvarende eu het andere voor de afvarende schepen. Ju de Kamer heeft de Minister van buitenlandsche zaken de Tongkin-quaestie geschiedkundig toegelicht en verklaard, dat de regeeriug niet aan het bezetten van verwijderde en ongezonde landstreken denkt. Het krediet ten behoeve van de Tongkin- expeditie is toegestaan met 358 tegen 50 stemmen. T DURBAN, 15 Mei. De Volksraad der Transvaal is door Paul Kruger met eene redevoering geopend, waarin hjj de meening uitsprak dat de tijd gekomen is om met Engeland onderhandeling aan te knoopen over een wjjziging der conventie van 1881. KONSTANTINOPEL, 18 Mei. Een Tra de des Sultans, betreffende de tabaksrégie, is met alle bijbekoorende documenten aan de Porte gezonden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1883 | | pagina 3