N I E W E No. 693. Zondag 20 Mei 1883. 8e Jaargang. Actucele opmerkingen. BUITENLAND. De kracht der zonnestralen. Munten. Lange nagels. HÜRLMCM (IIII111. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem Buiten Haarlem franco per post. Afz ouderlijke Nummers 0,81» 1 - 0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIÊN Van 1^—6 regels.30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers K P P E R S LAUREÏ. Er zijn bij de eerste ontmoetiug tusschen de nieuwe Ministers en de Tweede Kamer zeer harde woorden gesproken van de ban ken der volksvertegenwoordigers. Men heeft, 't valt niet te loochenen, het nieuwe Ka binet bejegend op eene wijze, welke niet goed te vereenigen is met de betamelijk heid, die ook in 's Lands raadzaal dient te worden aangenomenwil althans de volksvertegenwoordiging in overeenstem ming blijven met de volksovertuiging. Het komt ons niet overbodig voor bij deze gelegenheid eens te wijzen op de nood zakelijkheid, dat alle factoren van Be stuur en wetgeving zich houden binnen de grenzen hunner bevoegdheid en dus ook binnen de grenzen eener gepaste po lemiek. Den Koning is bij de Grondwet het recht verleend om zijne verantwoordelijke Raads lieden (de Ministers) naar welgevalle i te benoemen. Hij behoeft dus niet vooraf aan de Kamers, veel miuder nog aan een van haar leden, te vragen: wie hij nu wel tot de waardigheid van dienaren der Kroon verheffen mag. Wij drukken op de woorden dienaren der Kroon, daar zij zeer duidelijk de quaestie stellen, reeds door wijleu Mr. Thorbecke geposeerd, hebben wij een parlementair of een koninklijk Ministerie. Thorbecke was, gelijk bekend is, van oordeel, dat in Ne derland, volgens onze Grondwet een konink lijk Bewind bestaat. Later weken zij, die zich geestverwanten van dien grooten staatsman noemen, geheel af van zijne opvatting; men legde de Constitutie zoo uit, alsof zij den Koning geen ander recht gaf dan om naar 't welgevallen der Kamers zijn Mi nisters te benoemen. Het ligt voor de hand dat zulk een practische exegese der Grondwet moet lei den tot de omverwerping der bestaande staatsinstellingen. Om die reden hebben wij het zeer betreurd, dat bij de eerste aanraking welke plaats had tusschen de nieuwe Ministers en de leden der volks vertegenwoordiging, woorden werden ge sproken, die niet te rijmen zijn met dien eerbied, welke men aan een Kabinet dooi den Koning, volgens het grondwettig recht, aangesteld, onmiskenbaar verschul digd is. Wanneer tdch de Staten-Generaal hunne bevoegdheid overschrijden, dan verliezen zij het zedelijk recht om te protesteeren, als (hetgeen wij schier onmogelijk achten, FEUILLETON. Hoeveel kracht ontwikkelen de zonnestralen op een helderen zomerdag? Het antwoord op deze vraag heeft een bekend Franscli natuur kundige, de h< er Deprez, op de volgende wijze gegeven. Indien de zon helder schijnt, stooft zij de aarde dermate, dat zij uit een oppervlakte gronds, ter grootte van een vierkanten meter, gemiddeld genomen per uur een kilogram vocht doet ver dampen. Frankrijk heeft een oppervlakte van 500,000 vierkante kilometer, zoodat naar den gegeven maatstaf op een fraaien zomerschen dag een hoeveelheid water van 500 milliard kilogram verdampt. Aangenomen dat men deze massa water moest doen verdampen in stoomketels, want een enkelen stoomketel daarvoor te leveren zou wat veel be zwaar in hebben, dan zou men daartoe noodig hebben 60 millioen ton steenkolen. Met andere woorden, men zou tot dat einde moeten verbruiken een vijfde gedeelte van de gansche massa steen- doch alleen onderstellen ter wille vau de kracht van ons betoog) de Kroon haar bevoegdheid 'tegenover de Kamers te bui ten ging. De hevige aanval, waaraan de Ministers blootstonden, was geheel ongewettigd, daar in de taal, welke door hen bij de ontmoe ting met de Kamer geuit, volstrekt niets lag, dat ook maar in de verte aanstoot kon geven. De Minister Heemskerk had er zich blijkbaar (ook volgens het eenparig getuigenis der hpm niet gunstig gestemde pers) op toegelegd, om elk debat te ver mijden. Zijn officiëele introductie vau het nieuwe Bewind was zoo kleurloos (te weinig getint zelfs) mogelijk. Door den Minister werd een beroep ge daan op de welwillende medewerking van de Kamer. Geen andere houding was tegen over die miuisteriëele uitnoodiging de aan gewezene, dan die van een bescheiden afwachten. De meerderheid der Kamer toonde dan ook in 't minst geen ambitie om nu reeds oppositie te voeren. Wij we ten natuurlijk niet wat de heeren Kamer leden in hun binnenste overlegden, in hoever daarin gedachten woelden van verzet tegen de Ministers, doch naar buiten kwamen die gevoelens bij nagenoeg allen niet. Het is zelfs merkwaardig, dat ditmaal de liberalen niet het initiatief voor een bepaalden aanval op de groene tafel waag den. De wanklank van een ongewettigde oppositie kwam dezen keer uit de gelede ren der rechterzijde. Die omstandigheid vooral is het, welke wij innig betreuren. Zij toch, die beweren overtuigd te zijn geworden van de dwa lingen der revolutie, moeten zich met nauw gezetheid wachten van elke revolutionnaire daad. Waar moet het heen, als de tegenstan ders van de liberale heeren, zich even al gemeen schuldig gaan maken, aan de po litieke zonden, welke zij tot hiertoe enkel op rekening stelden der radicalen? Het schijnt ons toe, dat wij dan met onrust wekkende snelheid zullen nederploffeu in dien afgrond des verderfs, waarin audere volken reeds lang verzonken liggen. Zoodra men overtuigd is van de ont zettende macht der revolutie, welke ook het allerheiligste, ja zelfs den Allerheiligste niet ontzie*, dan moet men alles doen wat in zijn vermogen is, om tegen de re volutionnaire theorie e i practijk te strijden. Dat deed men niet van de zijde, van welke in de Kamerzitting van 10 Mei met kolen, die de nijverheid, de stoomvaart, enz., enz., over de gansche wereld per jaar noodig heeft De zonin stralen, welke Frankrijk koesteren, zijn in staat om 80 millioen locomotieven, ter gezamenlijke hoeveelheid van 40 milliard paar- dekrachien, in beweging te brengen. 't Behoeft niet gezegd, dat Frankrijk, hoewel een groote, krachtige Staat, slechts een verbazend gering gedeelte is van de opjiervlakte der aarde, want deze bedraagt niet minder dan 507.166.165 vierkante KM. Voor hoeveel honderden millioenen locomotieven en locomobielen zou de zou wel stoom maken op de gansche aarde op een enkelen dag? Die berekening laat zich uit de gegevens> hier vermeld, gemakkelijk opmaken. De geschiedenis vermeldt, dat reeds bij de oudste volken het gebruik bestond uit edele en onedele metalen-munten te slaan. De Spartanen hadden ijzer geld, de Syracusnnen hadden het van tin; andere volken bezaten gouden, zilveren, koperen en zelfs blikken munten. De oorsprong van munten is bij het voornaam ste handelsvolk der oudheid, de Phoeniciers, te zoeken, hoewel deze voornamelijk gestempelde zulk een bijna ongekende heftigheid tegen de Ministers werd uitgevallen. Verblijdend was het daarom, dat van dieuzelfde rech- terkaut, vanwaar de zoo bedenkelijke op positie werd gevoerd, tegen haar onmid dellijk werd geprotesteerd. Dit neemt ech ter niet weg, dat de indruk, door dit in cident teweeg gebracht, niet gunstig bij alle onpartijdigen kan wezen. De volksvertegenwoordiger, die zoo de duidelijke leer en wil der Grondwet kan voorbijzien, draagt niet bij tot het verhoo- gen van 't prestige van het college waarvan hij deel uitmaakt. Ons verzet tegen machtsoverschrijding van de zijde der Kamer wordt ons niet ingegeven door besliste sympathie jegens ee:i Bewind, waarvoor wij evenmin besliste antipathie gevoelen. Wij wenschen de daden van het Kabinet af te wachten; wij doen dat in de hoop, dat het Ministerie ons moge bewaren voor liet volgen van eene staatkunde, welke wij niet beter weten aan te duiden dan als een water-en-melk- politiek. Het Ministerie bezit bepaalde be ginselen; welnu, het hebbe den moed ze, natuurlijk met verdrag en verstand, toe te liassen. De geschiedenis van het Kabinet van Lijnden heeft opnieuw bewezen, dat dankbaarheid niet behoort tot de eigen schappen van de liberalen; zij accepteeren alles, doch reciproceeren niets. De liberalen zijn lieden, 't is overbekend, die 't best worden gekarakteriseerd als men van hen getuigt: zij hebben liéber (zelfs 't liefst) alles. Wil men nu het drijven van die lieden zooveel mogelijk onschadelijk maken, dan moet streng aan de behoudende beginselen ook in de politiek, worden vastgehouden, Daartoe behoort zeker wel in de eerste plaats dat elke macht in deD Staat niet strève naar de oppermacht welke haar niet toekomt. Was dat beginsel door ieder Ka merlid in het oog gehouden op 10 Mei, dan zou een tooneel, dat een bedenkelijk karakter droeg, niet zijn aanschouwd, 't Is nu nog maar te hopen, dat het gebeurde leerzaam voor velen zal blijken; dat men er althans die winst mee zal doeu, dat men voor het vervolg zich zal wachten voor dezelfde dwaling. En wat nu het Kabinet aangaat, zoo wenschen wij in het belang van Land en Koning, dat het den moed en de kracht zal bezitten om aan eiken inconstitutiouee- leu aanval weerstand te bieden, doch te vens, dat het bereid zal worden bevonden, om, zooveel dat binnen de grenzen zijner zilverstaven gebruikten. De Grieken en Romeinen voerden werkelijke munten in, waarop afbeel dingen van dieren gestempeld waren. Later liet Julius Cesar de munten met zijn eigene beeltenis stempelen en zijne opvolgers deden bet ook. Zoo kwamen er hoe langer hoe meer verschillende munten, en tegenwoordig vinden wij er bij dui zenden in de groote muut-verzameliugen, met de afbeeldsels van goden, helden, vorsten, wijzen en zelfs van beroemde vrouwen. Op de oudste mun ten staat volstrekt geen schrift, maar op de latere wel, en daarom zijn die voor deskundigen voor werpen van belangrijk onderzoek. Eerst van lieverlede kregen de munten ook bepaalde namen. De eerste munten in Duitschlnnd waren de R» meinsche Solidi en Denarii. De eerstgenoemden waren dikwijls maar op de eene zijde gestempeld, grof en onsierlijk en bestonden uit zilver of goud. Van de Solidi is de Duitsche schelling afgeleid. De Denarii werden later penningen genoemd: zij werden zelden uit goud, veelal uit zilver, maar mec3t uit metaal van minder waarde geslagen. De eerste dukaten liet Koning Rogerius van Sicilië voor het hertogdom (Dukatus) Apulië in 1140 slaan, en zoo moeten zij aan hun naam ge komen zijn; anderen leiden dien af van zekeren bevoegdheid ligt, alles te doen, wat de kern der Natie verlangt, 't Weerstaan vau nationale rechtvaardige wenschen is eeu politieke 'fout, waarop voor eeu Kabiuet, naar de parlementaire geschiedenis leert,, spoedig deii dood volgt. Op de eerste aanvraag van het Bestuur der Algemeene Muziekvereeniging hebben 81 muziek- en zangvereeuigiugeu in het groothertogdom Luxemburg hare mede werking toegezegd voor de feestelijke ont vangst vau H.H. M.M. de Koning en Ko ningin in de hoofdstad op aanstaanden Maandag. Van wege het Gemeentebestuur worden aan de openbare gebouwen ver sieringen aangebracht. Men wil dat de Pruisische gezant bij het Vaticaan, de heer Vou Schlözer, met drie maanden verlof Rome zal ver laten. De Germania voegt aan dat bericht de opmerking toe, dat de gezant gerust met onbepaald verlof Rome zal kunnen verlaten, zoo de Pruisische Regeering er niet toe komt, om tot een geheele her ziening der Meiwetten over te gaan. Op Pinkstermaandag werd in Hyde- park eeu volksmauifestatie gehouden ten voordeele van het sluiten der herbergen op Zondag. Een individu had Dinsdag-namiddag op 't oogeublik dat de Prins en de Prinses van Wallis het Gaiety-theater verlieten, waar zij een weldadigheidsvoorstelliug hadden bijgewoond, de flauwe grap om zich op hun weg te plaatsen en te roepen: »Leve de Republiek! Weg met de Koninklijke Familie!« Hij had er echter niet op ge rekend dat die grap hem zeer duur te staan had kunnen komen. Het volk be antwoordde onmiddellijk de manifestatie met den man ouder den voet te loopen en de aanrukkende politie had groote moeite, hem uit de handen van de woedende me nigte te bevrijden. Zoo kwam de »grappige republikeiner echter niet af: onder een oorverdoovend gejuich voor den politie rechter gebracht, werd hij stante pede ver oordeeld om f 24 boete te betalen. Sedert eenigeu tijd overstroomden de anarchisten de kazerne van Saint Germain en Laye met revolutionnaire brochures en trachtten vele soldaten in hun netten te verstrikken. De Paris zegt, dat er reeds eenigeu dier oproerkraaiers gearresteerd zijn. Naar men verneemt is het programma Duca, dat wil zeggen vorst, in Ravenna, Lugino genaamd. In Zwitserland lieeten de ducateu scliild- frauken. De eerste guldens waren de Florini.t eene gouden munt, die in het jaar 1252 te Florence geslagen werd en al spoedig ook in an dere landen in omloop kwam. De Chineezen hebben, zooals men weet, veel eigenaardigheden: onder anderen besteden zij bi- zor.der veel zorg aan hunne nagels. Zij beschou wen het als een bewijs dat iemand een fatsoenlijk man is, of ten minste dat hij niet met handen arbeid zijn kost moet verdienen, als hij lange nagels heeft. Soms laten zij die groeien tot de buitengewone lengte van acht of negen duim. Om ze niet te beschadigen, is elke nagel in een soort van koker van uitgehold bamboes g. stoken, zoodat de zoo zonderlinge versierde hand bijn;l onbruikbaar is. De Chineesche dames inzonderheid dragen veel zorg voor het behoud van hare nagels, die soms op al de vingers een of anderhalve duim lang ziju. De kleur er van heeft veel- overeenkomst met eene gedroogde krab, en als zij in lengte toenemen, krullen zij aan de einden om.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1883 | | pagina 1