BI N R N L A 1). voor het Russische kroningsfeest thans in zóóver vastgesteld, dat de aankomst van het keizerlijke paar in het Petrowski-paleis op 20, de intocht binnen Moskou op 22, de kroning op 27 dezer, de terugreis naar Petersburg op 10 Juni bepaald is. Naar 't luidt in een telegram uit Xeres, heeft het openbaar ministerie bij de be- behandeling van het proces tegen de bende der Zwarte Hand, voor dertig der leden de doodstraf geëischt. He jongste berichten uit Madagascar spreken van een toenemende vijandschap jegens de Franscheu, die op het eiland ge vestigd zijn. Den 15n April is een Creool van het eiland Reunion, die sedert twintig jaren op Madagascar handel dreef, in de omstreken van Mahanorno met zijn knecht vermoord. De plaatselijke overheden ver klaren zich niet bij machte om de moor denaars te vinden. Een Fransch oorlog schip ligt nog altijd te Tamatave, waar zijn tegenwoordigheid voor de veiligheid Oer aldaar wonende Franschen noodzake lijk is. GEMENGDE BERICHTEN. De Minister van marine, door den Commis saris des Konings in de provincie Friesland in kennis gesteld van de schandelijke handelwijze der Engelsche visschers tegenover die van Mod dergat en Wierum, heeft terstond daarop de noodige bevelen uitgevaardigd, om Zr. Ms. sche pen Bonaire, Marnix en Argus ter bescher ming van onze visschersvloot, zoodra mogelijk, naar het Noorden van Friesland te doen ste venen. Rotterdam, 18 Mei. Heden-ochtend is in de Maas voor deze gemeente in vergevorde den staat van ontbinding drijvende gevonden het lijk van den machinist Pieter Goosen, die sedert den 12 Januari 11. werd vermist. Het lijk is naar de loods voor drenkelingen te Crooswijck overge bracht. Harlingen, 18 Mei. Door den heer Willem Nielsen, is voor de 26ste maal een drenkeling gered. Feijenoord, 18 Mei. Heden-middag viel de scheepmaker L. S.woonachtig te Kralingen, van het dek van een op de helling liggend schip alhier in het ruim. Hij kwam op het hoofd terecht en bleef op de plaats dood. De man laat een vrouw met kinderen achter. Wassenaar, 18 Mei. Een man is onder deze gemeente van zijn portemonnaie met geld, zijn zilveren tabaksdoos enz. beroofd. Door den bri gadier der maréchausées is daaromtrent een uit gebreid onderzoek ingesteld. Vriezenveen, 18 Mei. In de pollen alhier weid gisteren-ochtend het lijk gevonden van den arbeider J. K. De man had den namiddag te voren een geheele flesch Pruisische jenever inéén teug leeg gedronken, en is waarschijnlijk ten ge volge daarvan overleden. Thorn, 18 Mei. In een in hel veld staande kapel alhier is ingebroken en het daaraanwezige geld gestolen. 's G-ravenhage, 18 Mei. Gisteren-ochtend is aan den N. W. Buitensingel in een sloot het lijk gevonden van zekeren T. Men vermoedt dat misbruik van sterken drank de oorzaak van het ongeluk is. Het lijk werd naar het Gasthuis over gebracht. Leeuwarden, 18 Mei. De beruchte Bernar- dus Zweers, die een paar jaar geleden Aruhem en Amsterdam door inbreken onveilig maakte, is in de gevangenis alhier overleden. Vlaardingen, 18 Mei. Zondag-ochtend heeft men getracht een logger van den heer M. Par ser te Seheveningen, alhier aan wal liggende, in brand te steken, terwijl de bemanning afwezig was. De wachter kwam juist bijtijds om het vuur in het vooronder te blusschen. De daders zijn onbekend. Jubbega, 18 Mei. Sedert 23 weken, werd vermist, zekere II. d. G. In de rivier de Jonger is thans zijn lijk gevonden; het verkeerde reeds in ver gevorderden staat van ontbinding. Heerenveen, 18 Mei. Maandag werd alhier gevankelijk binnengebracht zekere H. H.be schuldigd van diefstal van een schaap uit de weide. De eigenaar vond zijn eigendom met den dief op de jaarmarkt te Oudeschoot. Haarlemmermeer, 18 Mei. In de algemeene vergadering van de R. K. Kiesvereeniging „Haar lemmermeer" is met algemeene stemmen tot can- didaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer gekozen de heer Mr. F. J. M. Reekers. Het Venl. Weekbl. geeft de volgende schets van het nieuwe Kabinet: „Het uiterlijk van sommige der nieuwe mi isters is wel geschikt om ontzag in te boezemen. Daar zijn barre ge zichten onder. Aan snorren geen gebrek. Deze heeren steken geweldig af bij den Kabinets-for- meerder Heemskerk, die uiterlijk nog jonger ge worden is. Zijn haar is geknipt en dit maakt hem minder imposant. Het haar is toch eeniger- mate voor den mensch, wat de manen voor den leeuw zijn. De geschoren Samson is de oude niet meer. Overigens heeft de tegenwoordige Premier een van die bevoorrechte gezichten, waarop geen jaren teekenen. Op geen 20 jaar kan men zeg gen, hoe oud hij is. 't Is en blijft een blozend jongeling. Hij vormt dan ook met zijne gebaarde collega's een zonderling contrast. Haast zou men zeggen;" Des brigands de Calabre aangevoerd door een blond kind." Beter laat dan nooit! De Koningin van Engeland heeft den bekenden boekhandelaar dr. IV m. Chambers, te Edinburg, uilgever van Cham bers' Journal, de waardigheid van baronet ver leend. De nieuwe baronet i3 reeds 83 jaar oud. De bevolking van Nederland b e- droeg op 1 Januari dszes jaars 4 172 971 zielen (2 064 392 m„ 2 108 579 v.), d. i. 58 956 z. meer 'lan «n jaar te voren (29 643 m., 29 313 oo o'-r werc*en 60 471 personen (30 606 ra. en 29 3bo v.) meer geboren dan er stierven. Daar entegen vertrokken 1515 personen (393 m. en 552 v.) meer dan zich in het land vestigden. De geboorten bedroegen 146 351, de sterften 85 880. Er vestigden zich 273 210 en er ver trokken 274 725 personen. Te Elten is een conducteur van de Rijnspoorweg-maatschappij onder een trein geraakt en op de plaats dood gebleven. Olie op zee. Van boord van hetEn- gelsche oorlogsschip Sioiftsure wordt medegedeeld, dat op 6 April jl. op de reis van Honolulu naar Esquimalt, gedurende een vreeselijke storm, de proef werd genomen, om door middel van olie de golven, die voortdurend over het schip heen- braken, te doen bedaren. Een zak met olie werd aan de loefzijde buiten boord gehangen en ont last, en inderdaad was de werking zeer zichtbaar, zoodat het schip gelukkig door den storm kwam, ofschoon deze met groote woede aanhield. Eenzeldzame Illustratie is wel de nBudapesther Chronik", waarvan elke week een geïllustreerde aflevering verschijnt en die maar 20 Mark in het halve jaar kost, zooals een architect te Hamburg gewaar werd, die den volgenden brief van de redactie ontvingWel Ed. Heer Wij hebben het genoegen UEd. mede te detlen, dat wij een der aanstaande aflevering van onze Illustratie zullen versieren met UE<ls. portret. Gelieve ons derhalve zoodra mogelijk eeuige datums op te geven, op uwe levensbeschrij ving betrekkelijk, opdat wij een gepast bijschrift rondom UEds. vermaarde buste kunnen plaatsen. Inliggeude kwitautie van 20 Mark geldt voor het loopeude halfjaar; wij twijfelen niet of UEd. zal, de eeue dienst is de andere waard zich willen abonneeren op onze vermaarde Illustratie." De architect begreep bij 't ontvangen vau den brief niet, waaraan hij zijne plotselinge beroemd heid te danken had, doch het slot van dit schrij ven hielp hem uit den droom. Door een Italiaan is een inwoner van Nivelles met eeu parapluie zoo ernstig ver wond, dat hij op de plaats dood bleef. De punt van dat zonderlinge wapen was het slachtoffer acht centimeter door eeu der oogen in hel hoofd gedrongen. Te Parijs zijn onlangs interessante proeven genomen ter bepaling van de spierkracht der beide geslachten. Daartoe werden personen uit de middelklassen genomen, wier spierkracht ten gevolge van hunne levensomstandigheden noch buitengewoon ontwikkeld, noch tiizonder verzwakt was. Tot meting der kracht diende eene inrich ting die de sterkte van den druk aangeeft, dien de hand in staat is uit te oefenen. Voor de proef werden 64 mannen en 52 vrouwen gekozen en het bleek dat de vrouwen gemiddeld slechts 3/b van de kracht der mannen bezitten. De sterkste man oefende een druk uit van 190 pond, de zwazste eeu v«n 90 pondde gem. druk voor mannen beliep 126 pond. Kleine mannen waren ten naastenbij even sterk als groote. Het gem. verschil tusscheu de krachtsontwikke ling der rechter- en der linkerhand bedraagt 22 poud in het voordeel van de rechter. Bij de sterkste vrouw wees de wijzer 99 bij de zwakste slechts 36 pond aan. Hel zwakke geslacht verdient dus wat physieke kracht betreft, dien naam vol komen de gemiddelde krachtsontwikkeling be droeg toch voor vrouwen slechts 74 pond. Bij de vrouwen was gem. de liukerhand slechts 12 pond zwakker dan ue rechter. Als een verrassende uit komst is voorts nog te vermelden, dat kleine vrouwen gem. iets sterker bleken te zijn dan vrouwen van meer dan middelmatige lengte. Wij lezen in de Köln. Volksztg.: II o e- veel zielen heeft een oud-katholiek? Antwoord 27sindien men althans mag afgaan op eene verzekering van het Jaarbericht der Manuheimer oud-katholieke gemeente, vermeldende dat tot die gemeente inhet afgeloopen jaar toetraden 16 leden, zijnde 34 zielen. J. P. Bredius, uit Bergen-o p-Z oom verdwenen, moet zich te Bueuo3-Ayros bevinden. De Turkmenen der oase Merv kennen geen papiergeld en geen papier. Eens za gen zij dat eeu koopman, die toevallig nset hen in aanraking was gekomen, Russische papieren roebels bij zich had. Dat was hun niet ontgaan; eeu reiziger, die hen eeuige dagen later bezocht, ontstalen zij al zijn couranten en brachten die in triumt naar den koopman. Het viel hun bitter tegen toen zij hooren moesten dat niet alle papier evenveel waarde had. Men schat het bedrag, dat te Pa rijs dagelijks in bloemen wordt omgezet, op 100,000 franks. Te Carlisle werd Dinsdag-och- tend bericht ontvangen van een vreeselijk onge luk op den Caledonischen spoorweg bij Locker bie. De posttrein, die Glasgow te 9.15 verlaten had, kwam in botsing met een goederentrein, die vijf minuten vroeger uit Carlisle was vertrok ken. Zeven personen, waaronder de machinist en de stoker van den goederentrein, werden gedood en verscheiden passagiers gekwetst. De personen trein was totaal vernield en beide lijnen zijn ver sperd. In de B ij beltent op de tentoon stelling is een merkwaardige curiositeit te koop, namelijk een „vers" uit het Nieuwe Testament in niet minder dan 215 talen. Zelfs voor dena men dier talen zal menigeen staan! De bekende Amerikaansche hii- raorist Mark Twain ontving dezer dagen van een aanzienlijk waardigheidsbekleeder een brief, die echter onbeantwoord werd gelaten. Daarop volg de ter herinnering aan dit verzuim de toezen ding van een postzegel met een velletje postpa pier. Thans eindelijk antwoordde Mark Twain. Hij schreef op een briefkaart: „Papier en post zegel ontvangen, verzoek toezending van couvert." De St - Ct. bevat de Statuten der „Maatschappij tot exploitatie van de Restaurant Riche" te Amsterdam, (op het Rokin aldaar), kapitaal ƒ300,000. Door conservatieve Fransche bladen werdt er op gewezen, hoe ergerlijk en belachelijk in officiéél goedgekeurde schoolboeken zelfs klassieke stukken worden „gelaïciseerd," d. w. z. ontdaan van alles wat naar godsdienst zweemt. Zoo wordt, om toch vooral het gevoel van atheïstische kinderen niet te kwetsen, van de bekende regels van La Fontaine: Petit poisson deviendra grand Pourvu que Dieu lui prête vie, de laatste verknoeid tot: Pourvu qu'on lui laisse la vie, en in een ander versje de regels: Nous dirons, sans tourner la tête, Notre prière tons les soirs, gewijzigd tot: Nous lirons, sans tourner la tête, Dans notre livre tons les soirs, enz. enz. Treurige toestanden voorwaar! De dagbladen van Sevilla berich- ten, dat de bekende „gouden toren" te Sevilla dreigt in te storten. Uit Hamburg wordt aan the Daily News geschreven: „Despeelhel te San Carlo heeft een der eerste families van Sleeswijk-Holstein in diepen rouw gedompeld. De tweede zoon, een veelbelovend jong edelman, bezocht Monaco op zijn reis door Italië. Hij had een groote som bij zich, die hij aan de roulette verloor. Hij seinde aan zijn familie om meer geld en het werd hem gezonden; maar ongelukkig begon de jonge man weer te spelen en het ongeluk vervolgde hem op nieuw. Toen het laatste geldstuk gevlogen was, en vervolgens zijn horloge en kleinodiën, vroeg hij 460 franks te leen om de rekening van zijn hotel te betalen. Daar men hem niet kende, scheepte men hem met een kleinigheid af. Wan hopig en zijn familie niet voor de tweede maal durvende vragen, schoot hij zich dood." De groote violist August W i 1- helmj, die te Wiesbaden bezig is met het verbouwen van zijne villa, is gevallen en heeft daarbij eene hand verstuikt. Hij zal een tijdlang van alle vioolspel moeten afzieD. De tentoonstelling van levens middelen en voeding, die thans te Parijs ge houden wordt, ontving eergisteren het officieel bezoek der Jury, die de aangename, maar ten langen leste onuitvoerbare taak had om van alles te proeven en te eten. o. a. geheele diners. De groote aantrekkelijkheid van den dag was de wed dingschap van den kok Wagner, van Saint Mau rice, wiens naam in de jaarboeken der edele kook kunst dient vereeuwigd te worden. Deze Vatel onzer dagen had gewed, dat hij in vijl minuten een hoen zou dooden, plukken, schoonmaken en braden, en tot verbazing der aanwezigen bood hij reeds na vier en een halve minuut een lekker boutje aan de Jury aan. De bekende Belgische publicist Hijmans verhaalt in een brief uit Amsterdam aan het Office de publieke te Brussel het volgende: "Daags voor mijn vertrek ging ik met eenige kennissen, allen Belgen, naar het kantoor van Wijn&nd Fockiuk, dat een historische vermaard heid heeft. Het was op een Zondagavond om streeks 9 uur. De winkel was gesloten. Een oude juffrouw kwam op ons bellen de deur openen. Wij vroegen haar een glas witte Curasao. Zij ant woordde ons: „Het huis bestaat reeds twee eeu wen en nog nooit heeft men er des Zondags een glas likeur verkocht." Wij hielden aan door te zeggen, dat wij den volgenden dag zouden ver trekken, en dat wij in allen geval haar waar wil den proeven. „In dat geval", antwoordde zij, "wil ik u wel een borrel tappen," en zij vulde de glazen met heerlijke likeur. „Nu heb ik u een genoegen gedaan", zeide zij, "maar ik neem geen geld aan". Deze trek is karakteristiek en schil dert zeer juist het karakter der brave lieden van dat land, waar zij in grooten getale aanwezig zijn." De blikslagersknecht Jan Boo gaard te Workum, herdacht Zaterdag de dag waarop hij vóór 70 jaren iu dienst trad bij den blikslager de Jong aldaar. Sedert dien dag is hij onafgebroken bij die blikslagersfamilie in dienst geweest, 't Is blikslagers lang! Als de Schali van Perzië eenpel- grimstocht ondernemen zal, dan heeft dat heel wat in. Hij is reeds geruimen tijd voornemens een pelgrimstocht naar Meshed te ondernemen, en zou nu eindelijk daartoe komen, maar men heeft den tocht nu weer moeten uitstellen tot in Juli, na deu oogst. Het graan en paardenvoer is namelijk in de plaatsen aan den weg naar Mes hed zoo schaars, dat men niet genoeg zou heb ben voor den vorstelijken stoet, want Zr.M's. ge volg is zoo talrijk, dat er dagelijks 70 tonnen graan en 85 ton stroo voor noodig zijn. In den Haag is een vrouw, die ver zilverde centen voor kwartjes uitgaf, op heeterdaad betrapt. Verscheidene winkeliers waren reeds haar dupe geworden. De toestellen voor hetelectri- sche licht, dat op het tentoonstellingsterrein te Amsterdam aangebracht zal worden, zijn aldaar in zulk een defecten toestand aangekomen, dat voor hunne herstelling een paar weken noodig zijn. Tot teleurstelling van velen, zulleu de avond-con certen daardoor niet vóór het einde dezer maand een aanvang kunnen nemen. Een Amerikaansche bark, op reis vou Greenock naar Quebec is door een slag van een walvisch zoozeer ontredderd, dat de beman ning genoodzaakt was haar te verlaten. Uit de thans ontvangennaderebe- richten nopens den cycloon, die op 22 April jl, de staten van Mississippi, Georgia enZuid-Caro- lina heeft geteisterd, blijkt, dat het verlies van menschenlevens en eigendommen veel grooter is geweest dan men eerst dacht. In den staat Mis sissippi verloren meer dan 150 menschen het leven, iu Georgia 100. Het aantal gkwetsten is zeer groot, ten minste 4maal grooter dan dat der dooden. Donder, bliksem, stormwind, dikke duis ternis, alles ging samen. In sommige plaatsen zijn van geheele straten de woningen als wegge maaid. De richting van den cycloon was van ZW. naar NO. Een zonderling huwelijksgeschenk werd den onlangs gehuwden hertog van Genua en zijne gemalin door het korps officieren van de Italiaansche marine, waarover de hertog chef is, aangeboden. Hij ontving namelijk een paar prachtig bewerkte, met goud gemonteerde revolvers. Ten huize van een juwelier in de galerie Montpensier van het Palais Royal is Z indag een moord gepleegd, gevolgd door een aanzienlijken diefstal. De vermoorde is de keu kenmeid van deu juwelier; men vond haar dood bij de trap naar de eerste verdieping liggen, en voor een bedrag van ruim 50,000 franks aan voor werpen van waarde gestolen. Blijkbaar waren de dieven goed op de hoogte, want zij hebben het kostbaarste genomen wat zij krijgen konden. De deur droeg geen sporen van met geweld geopend te zijn. Vermoedelijk zijn de dieven te gelijk met de keukenmeid, de eerste der huisgenooten die terugkeerde, binnengedrongen en hebben zij haar na een hevige worsteling doodgeslagen. Men doet nauwgezet onderzoek naar de daders, maar tot nog toe te vergeefs. Een militair, in garnizoenteArn- hera, vermiste dezer dagen uit den stal zijn horloge met ketting, welke voorwerpen klaarblij kelijk waren gestolen. De dief scheen echter be angst voor straf te zijn, waut de beide voorwer pen werden kort daarna, netjes ingepakt, terug gevonden in de brievenbus van de politie. Professor Johann Klein uit Wee- nen, die de cartons voor de groote beschilderde ramen van der. Dom van Keulen, den Dom te Müuster en voor vele andere kerken in Duitsch- land en Frankrijk ontwierp, lid der Academie van beeldende kunsten en van de Commissie voor historische gedeukteekenen, is op eene treffende wijze gestorven. Van Paiiua kwam hij te Vene tië, gaf aan het station zijn kleine bagage aan een facchiuo, bestelde den agent van het Hotel Italia een Kamer, en besteeg een gondel om naar dit hotel te varen. Nadat hij onder het tentje in den gondel plaats had genomen, zette hij den hoed af, strekte zich op de bauk uit en steunde het hoofd op den arm, vervolgens op de reistasch. Toen de gondel hij het hotel was aangekomen, opende de gondoliere, om dit den vreemde te zeggen, het gordijn; pr. Klein antwoordde niet, eu de gondoliere hierdoor verschrikt, riep om hulp. De portier snelde toe, raakte den reiziger aan hoofd en hand, maar deze waren reeds koud. Professor Klein was dood. Men kan tegenwoordig wel spre ken van een tentoonstellingswoede. Een paar Parijsche clubs hebben het plan opgevat eene tentoonstelling te houden van wandelstokken. Daar zullen alle modellen van rottingen worden tentoongesteld, van af de middeleeuwen tot heden. Behalve een aantal historische stokken, zal men er mogen bewonderen allerlei soorten van degen stokken, krukstokken, stokken, die een hengel en auderen die een tabouretje verbergen, de groote knuppels der incroyables, en eindelijk de tam- boer-majoorsstokken. Een der jongste nummers vanden Wiener Tribüne bevat het volgende: „Heden ochtend te elf uur zong Mej. Gutmann (een Jo din) eene solo in de kerk van den H. Augus- tinus. Bij deze gelegenheid bevonden zich vele joden en jodinnen in bovengenoemde kerk. De kiuderen Israels gedroegen zich sans gcue, en voerden, met den rug naar het hoofdaltaar ge zeten, een levendig gesprek, 't Ware inderdaad te weuschen, dat dergelijke debuten aan joden en en jodinnen in Katholieke kerken verboden wer den, al ware het slechts om het biddend publiek de ergernis te sparen, die door zulk een brutaal semietisch auditorium gegeven wordt. In een sy nagoge zou zulk eeu onbetamelijkheid niet geoor loofd zijn." Dat komt er van, als in de heilige tem pelen Gods muziek gezongen wordt, die thuis be hoort in de opera of iu het cafc-chantant, zegt de Tijd. Tegen een vrouw, eerst sedert acht dagen gehuwd, heeft de politie te 's-Hage proces-verbaal opgemaakt, daar zij verdacht wordt iu haar onlangs verlaten dienst, verscheidene hui selijke benoodigdheden te hebben ontvreemd. Een Berlijnsche musicus speelde dezer dagen op een concert iu eeue provincie stad. Toen hij het programma aan den onder nemer overhandigde, scheen het dezen toe, dat de solist wel wat karig iu het aantal stukken was geweest. Stel u gerust, zei de kunstenaar, als er geapplaudisseerd wordt, speel ik nog de Mazurka van Chopin. De ondernemer was te vreden. Op het programma, dat op den concert avond werd uitgereikt, stoud woordelijk de vol gende noot: „Als er geapplaudisseerd wordt, speelt de heer G. nog de Mazurka vau Chopin." Naar wij vernemen zal de beha n- deling der zaak van de zoogenaamde "Mitlioenen- juffrouw" Maandag II Juni a. s. voor de recht bank te Rotterdam aanvangen. Toen Koning Leopold Donderdag ochtend in gezelschap der Koningin een wandel rit naar het Bois de Cambre te Brussel maakte reed plotseling eeu velocipedist in volle vaart het vorstelijk paar voorbij. Het paard des Konings schrikte en wierp dezen uit deu zadel. De Ko ning, die geen letsel bekomen had, haalde zijn ros, dat eeuige schreden verder neergestort was, iu en besteeg het weder waarop HH. MM. hun wandelrit konden voortzetten. Onder de bemanning van het telle- val aangekomen Amerikaansche schip Arabia, heerschen de pokkeu. Er moeten 18 personen op zee eu 2 ter reede aan die ziekte zijn gestorven. Dat de kamerhuur stijgt wanneer er openbare feesten iu een of andere stad plaats hebben, daarvan weten de Amsterdammers, maar ook de Moskouërs mee te praten. De hotelhou der Dusseau bij', adverteert in den Odeszkij Westnik, dat hij nog eenige kamers vrij heeft voor deu duur der plechtigheden van de kroning des Russischen Czaars. O. a. heeft hij een voor kamer met twee ve isters voor 85 roebels eu een kamer, die op een binnenplaats uitziet voor 60 roebels per dag! Bij zulke spotprijzen meent de Heer Dusseau te moeten opmerken, dat even-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1883 | | pagina 2