N I E U W E i\o. 694. Donderdag 24 Mei 1883 8e Jaargang. Merkwaardige getuigenissen. BUITENLAND. De blinde Getuige. haam ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem 0,8b Buiten Haarlem franco per post. 1, Afzuuderlijke Nummers 0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUK. EAU: St. JansstraatHaarlem. mi MNT1ENDPv.4i AGITE MA NOU AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIÉN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters wordeu berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag- avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers K P P E R S LAUREY. Geen tak der wetenschap heeft voor den studeerende grootere aantrekkelijkheid, dan het gebied der geschiedenis. Evenals er in den mensch eene zekere neiging bestaat om de toekomst uit te vorscheu en de vraag op te lossen:wat zal er geschie den?zoo gevoelt de mensch ook een ze keren aandrang om te onderzoeken, hoe de zaken in den verleden tijd geschapen stonden. Het zal voor velen, dunkt ons, niet geheel en al van belang ontbloot zijn, eenige historische aauteekeningen te ver nemen, die de behartiging wel waard zijn. Voor heden zullen wij er ons toe be palen eens te informeeren naar den histo- rischen duur der oude, reeds te gronde gegane volkeren en zien of en in hoeverre die duur met dien van de Katholieke Kerk kan worden vergeleken. Uit de bij- belsche geschiedenis zullen onze lezers on getwijfeld kennis gemaakt hebben met het volk der Babyloniërs, Perzen, Romeinen, Grieken enz. Wanneer en hoelang echter die volkeren hunne macht ontwikkeld en gebruikt hebben, zal aan velen niet met zekerheid bekend zijn. Ernst Lasaulx heeft in zijn werk:»Phi- losophie der geschiedeniszeer belangrijke datums en feiten, betrekking hebbende op de i duur van afzonderlijke volkeren, aan gehaald, waaruit wij het volgende ontleenen: Het machtigste van alle Aziatische voorchristelijke wereldrijken, het Babylo nisch- Assirische Rijk bestond van Ninus tot Sardanapalus (2040823) dus circa 1240 jaren. De grootste Europeesche wereldmacht, het oude Rome, van Ro mulus (754 voor Christus) tot Romulus Augustulus (474 na Christus) dus 1230 jaren; -het nieuw Romeiusch-Byzantijnsi h Rijk van Constantijn den Groote (330 na Christus) tot Constantinus Paleologus (1453 na Christus), dus in 't. geheel 1123 ja ren; het vroegere Duitsche Rijk van Karei den Groote van 800 na Christus tot 1806, alzoo 1006 jaren. Zeker, voor menschelijke instellingen zijn dit respectabele cijfers en in onze dagen waarin tijd, omstandigheden en verhoudin gen met bliksemssnelheid veranderen, schij nen ze ons bijna ongelooflijk toe. En toch, in vergelijking met den duur der Katho lieke Kerk zijn ze onbeduidend. Wij zullen dienaangaande in 't kort drie mannen laten spreken, die zeker niet verdacht kuu- FEU1LLE TON. I. Iu het begin dezer eeuw woonde in Upton, een klein stadje in het Engclsche Graafschap Worcester, een oude blinde vioolspeler, William Gilpin genaamd, die reeds sedert jaren in zijn levensonderhoud voorzag, door regelmatig de jaarmarkten der in den omtrek liggende steden en dorpen te bezoeken en ouder de opgeruimde menigte zijne vroolijke of treurige deuntjes te laten hooreu. Was zijne kunstvaardigheid ook gering, zijn ongeluk roerde toch veler hart. Menig stuk geld viel in den hoed van den oude, wanneer hij zijne eentonige bede stamelde: „Om Gods wil eene aalmoes voor den armen, blinden vioolspeler! En wanneer hij dan een aalmoes ontving, riep hij even eentonig: „God zal u duizendmaal loonen!" Afgezien echter van de aalmoes die men hem uit medelijden gaf, betuigde hem zijne ïnede- menscheu weinig deelneming. Hij stond toch ge heel alleen in de voor hem voor eeuwig in duisternis gehulde wereld, zonder familie of nen worden sympathieke gevoelens voor den Katholieken Godsdienst te koesteren. De eerste is de Protestantsche Engelsche geschiedschrijver Macaulay. Deze zegt: »Er bestaat op aarde geen werk der mensche lijke politiek en nimmer heeft er een be staan, dat in zoo hooge mate eene studie verdient, dan de Roomsch-Katholieke Kerk. De geschiedenis dezer Kerk verbindt twee groote tijdperken der beschaving, de oud heid en den nieuwen tijd. Er bestaat geen andere instelling in Europa, die ons tot den tijd terugvoert, waarin de rook van het offer uit het Pantheon (een afgoden tempel in Rome) opwaarts steeg. De oudste Koningshuizen zijn in vergelijking met de lange rij der Roomsche Pauzen, als van gisteren. In de negentiende eeuw kroonde een Katholieke Paus Napoleon den Eerste; dui zend jaren vroeger kroonde een Katholieke Paus Karei .den Groote en achthonderd jareu voor Karei den Groote liet Keizer Nero den Katholieken Paus Petrus te Rome aan het kruis nagelen. »Als ik denk aan de vreeselijke stor men,zegt dezelfde Macaulay, welke de Katholieke Kerk heeft doorgestaan, dan valt het mi] moeilijk een weg te vinden, die'tot haren ondergang zou kunnen leiden. Het Duitsche Rijk is weg, de Hoi'iandsche Republiek heeft opgekoudeu te bestaan, de Raad van Venetië, het Zwitsersch Verbond, het Huis Bourbon, Fraukrijks parlement en zijn adel, zij zijn verdwenen. Maar de onveranderlijke Roomsch-Katholieke Kerk staat nog in vollen glans en glorie. Aan dit grootsch en eerlijk getuigenis over den duur en de verhevenheid der Katholieke Kerk, geboekstaafd door een beroemden, Protestautschen geleerde, voe gen wij de uitspraken van twee Protes tantsche vorsten, die eveneens zeer behar tigenswaardig zjjn. Frederik Willem IV van Pruisen zeide: »Vier en veertigmaal zijn de Pausen reeds uit Rome verdreven, maar allen, die ten nadeele der Pausen, Rome zijn ingegaan, zijn er weder uitge trokken; de Pausen echter, die er uit verdre ven waren zijn er allen weder teruggekeerd. En Frederik II, Koning van Pruisen, schreef aan VoltaireDe Paus krijgt altijd zijne soldaten terug. Hoe zulks geschiedt? Gij, heeren philosofen, spant al uwe krach ten in om tot uw doel te gerakeu, maar de Paus zal op één dag alles om verwerpen, wat gij met moeite en zorg in twintig jaren hebt opgebouwd. naastbestaanden. Niets bezat hij, clan de armzalige bedelaarsplunje waarin hij stak, een oude viool en eindelijk een trouwen, kleinen poedel, die zijn eenige vriend was en hem op zijne moei tevolle zwerftochten als verstandigen wegwijzer diende en voor gevaren behoedde. Op zekeren schoonen, helder door de maan verlichten Septemberavond van het jaar 1805 keerde hij van Tavistok, na afloop van de daar plaats gehad hebbende jaarmarkt, naar Upton terug. De weg is slechts drie Engelsche mijlen lang en loopt door een heuvelachtige, bosclirijke streek. Op zeker punt omstreeks halfweg tusschen bet dorp en de stad, worden de heuvelen steil en en een duistere holle weg loopt door de kloof op welks boclem een bergstroom vloeit die iets verder door de Severn opgenomen wordt. Een eenvoudige, houten brug is er over heen gebouwd. I)e blinde schreed op zijne gewone, voor zichtige manier, maar toch zorgeloos door de kloof; hij was deze menigmaal op zijn zwerf tochten doorgegaan en daarbij kou hij op de waakzaamheid van zijn poedel vertrouwen, wiens kort leidsel om ziju linkerpols vastgemaakt was. Er lag geen door stormwind en regen van de Een heerlijk en waar woord! »De Paus zal op één dag omverwerpen, wat zijne vijanden in twintig jaren met moeite en zorg hebben opgebouwd Mochten toch deze woorden ingang vin den in de harten van de vijanden der Kerk van Christus, van hen die er dagelijks op uit zijn, de Kerk, haar Opperhoofd, hare Bisschoppen en Priesters te bespotten, te belasteren en te beleedigen en die geen heilig Sacrament, geen nog zoo eerwaardige in- richtiug der Kerk onontheiligd kunuen laten. Mochten echter ook zoogenaamde groote geleerden, aangespoord door zulke getui genissen, met meer toewijding zich met de daarin verkondigde waarheden bezighou den, dan zouden zij zeker niet tot de be wering komen, die men helaas in onzen tijd vaak hoort uiten, dat er slechts ééne macht op aarde bestaat, de Staat namelijk, en dat aan die macht de Kerk van Christus is onderworpen. Hunne Majesteiten, de Koning en Ko ningin deden Maandag-namiddag te twee uur hun intocht in Luxemburg onder heerlijk weder. De Koning droeg als ge woonlijk een huzaren-uniform, de Koningin een perzikkleurig kostuum. De zanggezel schappen defileerden voor het paleis en brachten H.H. M.M. den wellcomsgroet. Er heersehte groote geestdrift. De Koning, de Koningin en de Regeeriug verschenen op het balkou. Tot het gevolg behooren de heeren Van A.uerongen van Woudenberg, kamerheer; Van Amerongen van Natewisch, secretaris; De Ranitz, referendaris; Gevers Deynoot, secretaris; De Villers; en de hof dames Van de Poll en van Ittersum. De Koning schonk een prachtigen welkom beker aan het schutterskorps als vertegen woordigende de burgerij en als erfgenaam van de vroegere francs-arcliers. De stad is zeer levendig; de illuminatie zal fraai zijn. De Koning heeft, naar men zegt, verklaard dat de vesting genoegzaam gesloopt is naar het Londensche tractaat, en zal ze zelf dezer dagen bezichtigen. Palen wijzen aan, hoe hoog vroeger de werken waren. Bij de Fransche Kamer is Zaterdag het rapport ingekomen van de commissie voor de nieuwe wet op de rechterlijke or ganisatie. Het is dringend verklaard en zal reeds Donderdag a. s. in behandeling wor den genomen. De commissie voor de begrooting van hoogten mede gevoerden steen of boomtak in den weg, welke de schrandere hond niet zoo zorg vuldig zou vermeden hebben dat zijn meester er niet over struikelen kon. De oude viool droeg Gilpin in een zwarten wasdoeken overtrek op den rug en in de rechterhand hield hij een langen dunnen staf, dien hij als wandelstok gebruikte. Nog had hij de brug niet bereikt, doch naar zijne berekening kon hij er niet ver af zijn. Hij placht namelijk steeds zijn schreden te tellen, wanneer hij op den Weg was om door dit hulp middel zijn geheugen zulke kenttekem-n in te prenten, welke hij door gehoor en gevoel kon waarnemen. De straatweg was zeer eenzaam en lag als uitgestorven. Sinds een uur had Gilpin geen menschelijke ziel bespeurt, zoo min als het ra telen van een rijtuig of het snuiven van een paard. De bezoekers en kooplui der jaarmarkt uit Upton, die Tavistock voor pleizier of voor zaken bezocht hadden, waren al reeds lang huiswaarts gekeerd. De oude blinde kon slechts langzaam en omzichtig voortgaan en hij had tot stelregel aangenomen de jaarmarkt-bezoekers grootendeds te laten vertrekken, alvorens hij zich zelven op weg begaf. Hoe eenzamer zijn pad was, des te Eeredienst heeft slechts 443,000 franks daarop geschrapt, in plaats van de 7 a 8 millioen, die door sommige leden waren voorgesteld. Bij de onlangs plaats gehad hebbende verkiezing in het zestiende arrondissement van Parijs is de legitimist Calla met 3036 stemmen tot afgevaardigde gekozeu. Bou- teillier verkreeg 2999 en Renaud, oppor tunist, 1134 stemmen. Te Lyon is de uitgever van het socia listenblad La Lutte tot twee jaren gevan genisstraf veroordeeld omdat hij in een artikel tot het vermoorden van den Czaar had opgewekt. De Standard verneemt uit Durban dat Cetawayo andermaal verslagen is. Zijne volgelingen moeteu sterk verminderen. Zondag-avond om 6 uur zijn de Kei zer en de Keizerin van Rusland met hunne kinderen en de Grootvorsten Alexis en Paul van Gatchina te Moskou aangekomen en door de bevolking met gejuich ontvangen. Zij namen hun intrek iu het Petrowsky- Paleis en zullen daar blijven totdat zij hun nen intocht in het Kremlin houden. De toevloed van vreemdelingen is zeer groot en overal heerscht de beste orde. De bizondere berichtgever van DailyNeu-s meldt, dat alle menschenmogelijke voor zorgsmaatregelen voor de veiligheid van den Gzaar genomen zijn. Duikers hebben zelfs de wateren van de Moskowa onder de wallen van het Kremlin onderzocht, en hij gelooft dan ook dat het feest goed zal afloopen en zelfs slagen zal. De Nihilisten zouden aan den Czaar hebben doen weten, dat ze de kroning zonder incident« zullen laten afloopen, maar dat men dan ook maatregelen van clementie verwacht. De Keizer en Keizerin ontvingen Maan dag-namiddag de gezanten en het corps diplomatique, die voltallig waren opgeko men. Iu de stad heerscht eene buitenge wone levendigheid en eene onbeschrijfelijke geestdrift. Naar het Kremlin dringen nieuws gierigen in menigteom de deputatiëu en de vele vreemde kleedingen en uniformen te zien. De vertegenwoordigers der buiten- landsche pers ontvingen heden vergunning om de kathedralen en het Kremlin binnen te gaau, ten einde de toebereidselen voor de kroning in oogenschouw te nemen en de kronings-insigniën te bezichtigen. Al de journalisten zijn voorzien van een zil veren herkenningsteekeu, alsook van een passage-biljet met hun photographisch minder dreigde hem gevaar door voorbijrijdende wagens omgeworpen, door wilde paarden ver trapt of door beschonken voetgangers aange rand te worden. Zoo stapte de arme blinde nog een poos met zijn trouwen poedel voort, door den helderen nacht, die voor hem echter zoo pekdonker was als zijn geheel met gestadige duisternis omfloersd leven. Plotseling begon zijn hond zacht te brommen, een teeken hetwelk Gilpin dadelijk verstond. Aha! er ziju menschen op den weg, zeide hij, geef acht, Karo, en gedraag u naar behooren! De poed el gaf door hernieuwd knorren ant woord, alsof hij de vermaning verstaan had en hield zich daarna doodstil." Middelerwijl vernam het sterk geoefende ooi- van den blinde (1e voetstappen van twee menschen, die denzelfden weg gingen en hem binnen weinige minuten zouden inhalen. De stappen van den eenen persoon klonken hard en zwaar, die van den anderen lichter en zachter. Een oogen'lik later onderscheidde hij ook duidelijk twee mannenstemmen. Wordt virvolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1883 | | pagina 1