B1 i\ h L A N portret er op. Het i3 mooi weder. De Groote Raad van het Zwitsersch kanton Preiburg beraadslaagt over eene wet, om de vervaardiging en het verkoo- pen van brandewijn onder opzicht derpo- tie te plaatsen. Zij heeft natuurlijk ten doel het misbruik van sterken drank tegen te gaan. De voornaamste tegenstander dei- wet is de voorzitter zelf van dit lichaam, Wuilleret, die eene der grootste branderijen bezit en alleen bij art. 2, dat de belasting op brandewijn bepaalt, viermaal zijn voor- zittersstoel verliet om het drinken van bran dewijn te verdedigen. Nog voortdurend hebben in Zwitserland oplichterijen en bedriegerijen op groote schaal plaats. Het wordt eentonig telkens te vermelden, dat deze of gene beambte met een tekort van tien- of tienduizenden franken de vlucht genomen heeft. Zoo kwam dezer dagen de postdirecteur Schmidt te Schaffbausen bij den strafrechter met het bericht, dat in zijne kas een deficit was van meer dan 30,000 fr. De Zwitserscbe bladen bespreken de vraag welke de oor zaak is van het treurig verschijnsel. De meesten meenen, dat republikeinen tegen over elkander te beleefd zijn en het begin sel van gezag te weinig handhaven. De hooggeplaatsten maken van hunne bevoegd heid, om hunne ondergeschikten te contro leeren, geen gebruik of geven van hunne komst kennis. Zij gelooven hen te moeten vertrouwen en gaan met hen op een voet van gelijkheid om. Doch, wat ook de oor zaak zij, de geheele pers dringt op onver wijlde maatregelen aan teneinde het kwaad met wortel en tak uit te roeien. De Zweedsche Tweede Kamer heeft met 153 tegen 44 stemmen het eerste ar tikel van de nieuwe, door de Regeering voorgestelde leger wet verworpen, in plaats daarvan een voorstel aannemende, waar tegen de Regeering zich met nadruk had verzet, omdat het verzwakking van het leger tengevolge zou hebben. De nieuwe Turksche commissie voor de hervormingen is benoemd. In overmaat van ijver heeft de Sultan haar niet alleen met het beramen van hervormingen voor Klein-Azië, maar voor het geheele Rijk belast. De verwoestingen te Racine (Wis consin) bepalen zich tot eigendommen van arbeiders. Uit Illinois worden verdere ver woestingen door den orkaan gemeld; 63 personen zijn er gedood, 200 gewond. Ten gevolge der slechte telegraphische verbiu- ding met Wisconsin, is het verlies van menschenlevens aldaar niet bekend. Twee helden der Kerk in de 16de eeuw GEMENGDE BERICHTEN. Het proces der zaligspreking van Kardinaal Fisher en Thomas Moore, de eerstgenoemde kan selier aan de universiteit te Cambridge, de laatst- vermelde groot-kanselier der Kroon van Engeland, heeft in de h. Congregatie van den Ritus een aanvang genomen. Het zal onzen lezens wellicht aangenaam zijn, in 't kort iets naders te vernemen van deze twee beroemde personen, die ten tijde van Hendrik VIII weerstand boden aar. de aan matigingen van het koninklijk geweld tegenover de rechten van den plaatsvervanger van Christus, en die door 't vergieten van hun bloed, getuigenis gaven van hun standvastig geloof in den strijd tegen bet schisma, waardoor Engeland zich van de Kerk scheidde. Johannes Fisher werd in het graafschap York in het jaar 1455 geboren. Hij was kanselier der universiteit te Cambridge en tegelijkertijd leer meester van denzelfden He drik VIII, die hem later ter dood veroordeelde. Toen Hendrik VIII begon vijandig tegen de Kerk op te treden door de onderdrukking van een klooster, verhaalde hij hem deze fabel„gij vraagt aan het woud een kleinen boomtak, om er een steel voor een bijl van te maken, en als ge dien gekregen hebt, zult ge hem gebruiken, om het gansche bosch te verwoesten." Zulk eene openhartigheid kon de Koning niet verdragen; hij liet Fisher ge vangen nemen. Z. H. Paus Paulus III wilde den verdediger der rechten van de Kerk een bewijs van achting en toegenegenheid schenken en zond hem den Kardinaalshoed. Maar Hendrik sprak: laat de Paus den hoed zenden, wanneer hij wil, ik zal er voor zorgen, dat op den dag waarop hij aankomt, het hoofd, waarvoor hij bestemd is, van 't lichaam gescheiden wordt." Inderdaad werd er met het proces groote haast gemaakt en Fisher werd den 21sten Juni 1535 onthoofd. Hij telde 80 jaren cn had zijn gansche leven aan theolo gische studiën gewijd; zijne werken brachten een aantal bekeeringen te weeg onder welke die van den beroemden Chiliingworth. Thomas Moore is een beroemd historisch per soon. Het is bekend welke glansrijke bewijzen van zijn geest hij in de conferentiën te Cambras aan den dag legde. Zijne minzaamheid en kalmte, zijn vlugheid in de beslissingen der aangelegen heden, zijne onberispelijkheid maakten hem in Engeland tot den lieveling van het volk. Zijn zonen, die hem om betrekkingen vroegen, ant woordde hij: „mijne kinderen, laat mij de recht vaardigheid voor allen handhaven, daarvan hangt uw roem en mijn heil af. Vreest niets; gij zult immer het beste deel hebben, den zegen Gods en der menschen," Hij verliet zijn ambt armer dan hij er ingetreden was, en hij deed er afstand van juist omdat hij geen eed wilde doen op de au toriteit welke Hendrik zich in zaken van den Godsdienst gewelddadig aanmatigde. Hij werd dieusvolgens gekerkerd en na drie jaren gevan genisstraf ter dood veroordeeld. In dezen tijd toonde hij zich als een waa- Katholiek Christen, als een zoon van Christus die slechts zoekt wat hier boven is. Hij had geen vrees voor hen, die wel is waar hét lichaam dooden, doch de ziel niet schaden kunnen; hij had daarentegen een groote vrees voor de zonde en voor God. Treffend schoon zijn de antwoorden welke hij aan zijne vrouw en vrienden gaf die hem kwamen opzoeken en hem aanraadden genade te vragen. „Wilt gij, zeide hij tot laatstgenoemden, eene andere meening koesteren dan de groote Raad var. Engeland." „Tk,„ antwoordde de dienaar Gods, „heb de gansche Kerk voor mij." Tegen zijne vrouw sprak hij de volgende woorden: „hoeveel jaren denkt ge dat ik nog leef?" „Meer dan twintig." En wilt gij nu dat ik voor twintig jaren de eeuwig heid opoffer?" Op den dag van zijn dood schreef hij aan zijne dochter Margaretha: „ik brand van verlangen God te zien en ben geluk kig morgen te sterven, op den dag van 't octaaf van den vorst der Apostelen. Het is voor mij een dag van grooten troost." Hij werd den 6 Juli 1535 onthoofd. Hij heeft zijn Heer en zijn Geloof beleden, daarom wil de Heer hem de kroon, die hij sinds ruim 300 jaren voor zijne trouw draagt door de Kerk plechtig doen erkennen. Met hem en Kardinaal Fisher, zullen nog 300 martelaren die in den hervormingstijd voor het ware Geloof gestorven zijn, de eer der zaligspre king genieten. De naam van den candidaat, die voor het lidmaatschap der Tweede Kamer door de R. K, Kiesvereeniging „Haarlemmermeer" te Haarlem mermeer is gekozen, is Mr. F. M. J. A. Reekers. Een onzer geachte abouné's maakte ons op eene kleine omissie in ors vorig nommer, dien naam betreffende, opmerkzaam. Wij haasten ons het abuis te herstellen. De Eerste Kamer der Staten-Generaal is tot hervatting harer werkzaamheden bijeengeroepen tegen Maandag 4 Juni, 's avonds te 8 uur. Amsterdam, 22 Mei. Ten Raadhuize is in het openbaar verpacht de exploitatie der door de gemeente opgerichte aanplakborden voor den tijd van vijf jaren, ingaande 1 Aug. 1883. Het hoogste bod werd gedaan door de heeren Blikman 4" Sartorius, nl. de som van J 4000 per jaar. Leiden, 22 Mei. Tegen eene 16jarige dienst meid is door de politie alhier proces-verbaal opgemaakt wegens diefstal van geld ten nadeele van een student, bij wiens hospes zij in dienst is. Utrecht, 22 Mei. Alhier zijn, door de Ver- eeniging tot bescherming van dieren, in de Bo termarkt twee nette kasten opgehangen, waarin zich bijna al de vogels bevinden die voor land bouw en houtteelt nuttig zijn en bij de Wet van 1880 in bescherming zijn genomen. Deze maat regel is zeer doelmatig met het oog op de velen die de Utrechtsche Botermarkt dagelijks bezoeken en die deze dieren moeten kennen. Werkendam, 22 Mei. Het lijk van den in het voorjaar te Sleeuwijk verdronken v. Wijn gaarden, knecht op eene der stoombooten van de reeders Fop Smit Co., is te Dewerker. aan gedreven en alhier begraven. Deventer, 22 Mei. H. van Noesel alhier, herdacht verleden week den dag waarop hij toen 60 jaar geleden hij wijlen den Heer H. Belt man in dienst trad. Hij is tot nog toe, ofschoon den ouderdom van 75 jaren bereikt hebbende, bij de zonen van den overledene (de heeren Gebr. Beltman) werkzaam. Zijne patroons roemen steeds zijne eerlijkheid en trouw. Rotterdam, 22 Mei. Deze week zijn alhier aangegeven vijftig poküjd rs en zijn er elf aan die ziekte overleden. 's Gravenhage, 22 Mei. Alhier is heden aan het geheele garnizoen gelegenheid tot koepokin enting gegeven. Voor de onderofficieren en min deren is de inenting verplicht. Mijdrecht 22 Mei. In deze gemeente is het kind van den brugwachter J. Kattevilder al spelende in 't water geraakt en verdronken. In Duitse h land blijkt het even zeer mode te wezen om Fransche en andere uit- heemsche woorden, door de gebruikers zeiven niet verstaan, te bezigen in plaats van de duide lijke, echt nationale uitdrukking. Het Fremden- blatt komt daar in een lang artikel tegen op en citeert personen, die lager en middelbaar onder wijs in overvloed genoten hebben, en u toch kun nen verzekeren dat zij een dokter hebben geïn- sulteerd, hun tuin geblameerd hebbeu, waar zij van de Fernanda uit een heerlijk gezicht hebben etc. Nog onlangs hoorde schrijver een Berlijnsche dame op het perron aan den conducteur vragen: Sie, Manneke, wo is denn aber der Damen- Coupon zweeter Klasse, terwij! zulke personen u later verhalen dat zij in een bijna ledigen flacon gereden hebben. Het aantal boeken die verleden jaar in de Vereenigde Staten werden uitgegeven bedroeg 3,472 tegen 2,991 in 1881 en slechts 2076 in 1870. Naast een „zeewolf" en een "ue- engel" bezit het Aquarium van Natura Artis Magis- tra te Amsterdam, dank zij de goede zorgen der visscherij-raaatschappij Neptunus te Nieuwediep, thans ook een z eduivel en wel een reus ouder zijne soortgenooten; het dier is een en een kwart meter lang en moet door zijn lengte als een groote i zeldzaamheid onzer fauna beschouwd worden. De zeeduivel, door zijne levenswijze, zijne zonderlinge vormen en zijne vreemdsoortige aanhangsels op en langs de zijlijnen van den kop en 't lichaam zoo merkwaardig, wordt aan onze kusten ook hozer.mond of hozenbek geheeten, en is daaren boven bekend onder de namen: kikvorsch, zee- kikvorsch, visschende kikker, wijdmuil en henge laar. Al deze namen zijn aan eigenschappen of aan uitwendige kenteekenen van het dier ontleend. De heer Nathan ltossinot, ha ade laar in antiquiteiten, in de rue Notre Dame de Lor< tte, te Parijs, vond eergisteren-avond de deur van zijn kamer open en 10,000 fr. minder in kas, die eenige ongenoode gasten hadden meege nomen. Een Parijsch advocaat, zekere V i n- cent, heeft aan de „Académie francaise" een jaar- lijksche rente van 1500 fr. vermaakt, die elk jaar zal worden gegeven aan hem of haar, die zich door bizondere kinderliefde heeft onderschei den. Vincent is dezelfde, die vroeger een kapitaal schonk aan de stad Parijs, om van de rente op Nieuwjaar speelgoed te koopen voor de arme kin deren. Een eenvoudige maatregel waar door in verscheidene landen aan het publiek veel moeite bespaard wordt, is dat, hoofdzakelijk in Groot Britannië en de Britsche koloniën, geoor loofd, is, zoowel telegraaf- als wissel- of plakze- gels als postzegels te gebruiken en omgekeerd. Reeds sinds 1870 worden in Spanje de postze gels als telegraafzegels gebruikt en dan na ge bruik in 't midden doorboord, in plaats van af gestempeld. Op de laatste uitgave der Spaansche en Porugeesche zegels is dan ook in 't opschrift aangeduid, dat zij voor beide doeleinden mogen gebruikt worden. Ook in België worden sommige telegraafzegels tot het frankeeren van "expres brieven" gebruikt. Op de nieuwe Engelsche one- pennyzegels wordt door de woorden Postage and Inland Revenue aangeduid, dat zij post- en ook als wissclzegels gebruikt mogen worden. Vooral Nieuw-Zeeland is in dit opzicht het moederland nagestreefd en gaf eene reeks van niet minder dau 20 verschillende zegels uit voor beide doel einden. Zal de tijd nog veraf zijn, dat ook in ons land de gewone postzegels evengoed als telegraaf- en ook als wisselzegels zullen gebruikt mogen wordei In de Soerabaia- courant van 28 Maart leest men; „Met vuur te spelen, schijnt voor ons Nederlanders zeer gevaarlijk. Al salueerende met kanonnen hebben wij blijkens de telegrammen van heden, twee ongelooflijke Kamper stukjes uitgehaald. Te Batjan salueeren wij ons eigen fort in brand, en te Curacao salueeren wij met scherp eene zoogenaamde bevriende mogendheid met een consul aan boord. Dit laatste is zeer zon derling en volstrekt niet grappig." Een internationale tentoonstel ling van velocipedes is dezer dagen in het Aqua rium te Westminster geopend. Men vindt daar het „voertuig der toekomst" zooals het tegen woordig genoemd wordt, in groote verscheiden heid vertegenwoordigd. Twee- en driewielers van allerlei soorten, voor een en twee personen voor het berijden van bergachtige terreinen met nieuwe verbeterde stuurtoestellen, enz. enz. Te Eerbeek (Gelderland) is een 2 2- jarige jongeling overleden tengevolge van een val bij het maken van gymnastische oefeningen. Een dame woonachtig te Amster dam logeerende bij de familie v. H. te Vreeland en nu en dan lijdende aan vallende ziekte, is Vrij— dag-avoud omstreeks 9 uur in de rivier de Vecht gevallen, zonder dat iemand het bespeurde. Na bijkans den geheelen nacht overal gezocht te heb ben, vond men Maandag-ochtend nabij de Vecht- brug haar lijk tegen den wal liggende. De onge lukkige was slechts 29 jaren oud. Ook door ons is indertijd gemeld, zegt het N. v. d. D., dat op de Koloniale Ten toonstelling, afdeeling Transvaal, de pijp te zien is, die Piet Joubert van schrik uit zijD mond liet vallen toen zijn vrouw hem kwam vertelleu, dat de roodrokken op de Amajuba warei Die pijp is te merkwaardiger omdat, naar ons van zeer goed onderrichte zijde bericht wordt, generaal Jou bert nooit ofte nimmer rookt. Hij moet dit voor werp dus expresselijk in den mond genomen heb ben om het te laten vallen, 't Heeft iets van den man, die, een museum bezoekende, op het barsch bevel van den portier: „stok afgeven! zoet naar huis ging om er een te halen. Het terrein der Internationale Tentoonstelling is tegen den vastgestelden entrée- prijs, niet toegankelijk vóór 's morgens 10 uur. Wie vroeger komt, wordt echter toegelaten wan neer hij den dubbelen entrée-prijs verkiest te be talen. 't Is zeer inhalig! Petroleum wordt tegenwoordig veelvuldig gebezigd voor het verdrijver, van vlekken en o. a. ook voor het schoonmaken van handschoenen. Dat dit laatste gevaar oplevert, ondervond dezer dagen eene jonge dame, die, met de gehandschoende hand een draad in de vlam eener kaars willende afbranden, eensklaps hare op bovengenoemde wijze gereinigde hand schoenen vlam zag vatten en dientengevolge zulke hevige brandwonden bekwam, dat zij aan de ge volgen overleed. In Zweden is eene fabriek opge richt, waar men uit houtdraden garen spint, 't welk sterker en goedkooper is dan dat uit hen- nip of katoen vervaardigd. Het Engelsche tijdschrift Nature verhaalt, dat van twee dames, die in een salon bij elkaar waren, de eene waarnam, dat van de japon der andere rook opsteeg. Na onderzoek bleek, dat een begin van brand veroorzaakt wa9 door de zon en wel op de volgende wijze: Op de tafel stond een stcreoskoop, waarvan de glazen zóó geplaatst waren, dat de zonrestralen er door op de japon vielen en als krachtige brandglazen reeds de plek verzengd hadden. Men herinnert zich een dergelijk geval waar een gevulde water karaf, die in de zon stond, een gedeelte vau een vloerkleed deed verzengen. Een'ongeveer vijftigjarige vrouw viel dezer dagen te Parijs op de straat neer. Voorbijgangers brachten haar naar een politie post, waar het bleek, dat de vrouw gestorven was. van honger! In de nabijheid der Mexicaansche havenstad La Paz is een paarl opgevischt, die de kroon zal spannen onder alle kostbaarheden van dien aard, die men kent. Zij heeft een ovalen vorm en de grootte van een duim, en is verblindend wit. Haar bezitter, een visscher van La Paz, vraagt voordien schat niet minder dan 2 millioen dol lars, 5 millioen gulden, en i9 van plan, wanneer hij in Amerika geen kooper voor dit kleinood vindt, het persoonlijk naar Parijs of Londen te brengen. In de gemeente Wester bork heeft een vermogend landbouwer in twee jaar geen boofdelijken omslag betaald, om de eenvoudige reden, dat hij vergeten werd. In Gastan's bekend Panopticum te Berlijn is thans de langste man der wereld te zien, met name de Chinees Changyu Sing, wiens lengte 8 voet, 4 duim bedraagt. Hij vertoont zich in een sierlijk nationaal kostuum. De reus Urek, in de uniform van een grenadier ten tijde van van Frederik Wilhelm I, beweegt zich naast hem; zijne lengte intussehen is slechts 7 voet 2 duim. Te Londen is iemand, die twee val- sche tanden had -ingeslikt, aan de gevolgen daar van bezweken. JitMontfoort meldtmen:In devrij- dag gehouden raadsvergadering deed een der le den het voorstel, om de haven met een hek van den IJsel te scheiden, ten einde zoodoende het vuil te keeren dat er uil die rivier binnendrijft. De voorzitter bracht daarentegen in, dat de IJsel hier minder schuldig was, maar dat de smerige toestand van de haven wordt veroorzaakt door het ingooien van menschen die daar in de buurt wonen" Weder is op het terrein der A m- sterdamsche tentoonstelling een poging tot diefstal verijdeld. Een timmermau poogde in zijn gereed schapskist zijden stoffen mede te nemen, doch werd door de toeziende beambten bij den uitgang betrapt. De rage van hetromanlezen is in de Vereenigde Staten zóó hoog geklommen, dat men poogt ze door wettelijke bepalingen te be teugelen. Bij de wetgevende vergadering van New-York is eene wet ingediend, waarbij „alwie een minderjarige beneden zestien jaar een roman of verdicht verhaal zal hebben verkocht, geleend of ter hand gesteld, zonder voorafgegane schrif telijke toestemming van diens vader en voogd, aan misdrijf zal worden schuldig verklaard en gestraft met gevaugenis of eene boete van hoog stens 50 dollar." Een man in de veenkolonie Hau- lerwijk is wegens zware mishandeling van zijn zoontje door de Rechtbank te Heerenveen ver oordeeld tot een half jaar gevangenisstraf. De electricitoits-teutoonstel- ling te Weenen zal waarlijk meer dan overvloe dig verlicht worden. Alleen de groote rotonde van het tentoonstellinsgehouw zal baden in een zee van electrisch licht ter sterke van 265,000 kaarsen. Voorts worden ook de galerijen en bij gebouwen volgens verschillende stelsels schitterend verlicht, en alle avonden zullen verscheiden Ameri- kaansche reflectors, elk ter sterkte van 10.000 kaarsen, verwijderde voorwerpen, als den Stèfans- toren, de ATarfskerk enz,, verlichten. Men kan rekenen, dat in het geheel eiken avond op de ten toonstelling een lichtkracht van 600,000 kaarsen wordt opgewekt en gebruikt. Dat is vijfmaal meer dan do geheele straatverlichting te Weenen, die slechts een sterkte heeft van 120,000 kaarsen. Het Gerechtshof van Meurthe en Moselle heeft een dagloonster, Marie Louise Sche- der, dertig jaren oud, die achtereenvolgens na elks geboorte drie kinderen gedood had en had doen verdwijnen, tot vijftien jaren tuchthuisstraf veroordeeld. Gedurig wordt door de Ne w-Y o r k e- naars geklaagd over den toestand van hunne straten, waarvan telkens een groot gedeelte door opbreken ten behoeve van gas-en waterleidingen of dergelijken onbegaanbaar en gevaarlijk wordt gemaakt. Ec. nu ook Broadway wordt opgebroken, voor den ondergrondschen spoorweg, den Arcade railrood, een werk dat maanden en jaren zal duren, wordt het zoo erg, dat Harper's Weekly voor stelt om het nu maar zonder straten te doen en de passage voor voetgangers te doen plaats hebben door gemeenschapsdeuren van het eene huis in het andere of, in navolging vaD de luchtspoor- wegen, straten over de daken aan te leggen. Een „internationale machine- markt" zal van 15 tot 17 Juni a. s., te Leipzig gehouden worden. De Nieuwmarkt te Amsterdam is in den laatsten tijd het terrein voor zakkei ro - lers. Herhaaldelijk komen huismoedertjes thuis zonder beursje of portemor.naie, waarin zich de door den huisvader zuurverdiende penningen be vinden. Woensdag werd eene vrouw van haar beursje met f 7 beroofd, een andere vrouw van haar portemonnaie, waarin f 2.50. De politie zond twee rechercheurs, die het geluk hadden een elf jarig knaapje, D. H. genaamd, te arresteeren. Zij hadden den knaap een poosje gadegeslagen, daar slak hij zijn hand in den zak var. den mantel van een meisje, haalde, zonder dat dit meisje het bemerkte, een zakdoek te voorschijn en dacht zich daarmede te verwijderen. Spoedig werd hij achterhaald en in arrest genomen. Het bleek dat in een der punten van den zakdoek ƒ1.07 geknoopt was, dus zijn vangst was nog zoo slecht niet geweest. Vooreerst zal de Nieuwmarkt vau zijn bezoek verschoond blijven, want hij werd naar de cel gebracht. Zeven personen van Italiaanse hen oorsprong zijn op weg naar Fontgillarde, ge meente Moline9 en Queyras (Opper-Alpen), door een sneeuwstorting overvallen. Drie werden on der de sneeuw begraven, terwijl de overigen later in ren erbarmelijken toestand te voorschijn wer den gebracht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1883 | | pagina 2