BINNENLAND. zoo goed als gereed zijn. Zooals men weet, is voor die feesten een uitgestrekt veld ge kozen achter het Petroffsky-paleis. Er is daar een paviljoen geplaatst, van waar het keizerlijk paar de feestvreugde zal gadeslaan. Daartegenover staan vier groote houten schouwburgtenten, een circus en an dere gebouwen, waarin gratis voorstellingen gegeven zullen worden, terwijl rondom acht hoekige kramen staan, waar al de deelne mers aan het feest kosteloos van koeken en andere lekkernijen voorzien worden, alsmede tal van ontzaglijk groote vaten, waaruit gratis bier getapt wordt. Sterke dranken worden niet geschonken. De kroning van den Czaar zal in al de provinciesteden van het Russische rijk op den dag na de plechtigheid gevierd worden. Volgens een bericht uit Rome aan de Londensche Morning Postheeft de heer Perfetti bij Sassoferrato, in de moerassen, een goud- en zilvermijn ontdekt. Berichten uit Konstantinopel melden dat volgens officieuse bladen de Commissie voor de Armenische hervormingen haar rapport heeft ingediend, gebaseerd op de nota der Porte van October 1880. Het hervormingsplan dier Commissie omvat alle rijksprovinciëri. De macht der provinciale gouverneurs wordt uitgebreid. De provin ciale inkomsten moeten gedeeltelijk aange wend worden voor de behoefte aan plaat selijke openbare werken en de aanmoedi ging der plaatselijke nijverheid. De gen darmerie en plaatselijke politie worden georganiseerd. Op Krakatoa (eiland in de straat Sunda) heeft sedert 20 dezer eene hevige vulcanische uitbarsting plaats. Volgens tjjdingen van Mozambique is door Makalolo en andere inlandsche hoof den den oorlog aan Portugal verklaard. Eene kanonneerboot met troepen is van Mozambique naar de rivier Schire tegen de inlanders afgezonden. Rotterdam, 25 Mei. Gisteren-morgen is alhier in de Lamsteeg een persoon plotseling neergestort en onmiddellijk overleden; waarschijn lijk tengevolge van een hartsgebrek. Kampen, 25 Mei. De R. K. kerk alhier zal belangrijk gerestaureerd worden; de kosten van dit werk, dat drie jaren zal duren, zijn geraamd op ƒ35.000. Zwollerkerspel, 25 Mei. Gisteren-middag is het sedert 8 dagen vermiste zevenjarig zoontje van Gerhardus Van der Vegt alhier, levenloos opgehaald uit de Willemsvaart bij het Kater- veer. Arnhem, 25 Mei. Wegens dronkenschap is alhier proces-verbaal opgemaakt tegen een knaap van 14 jaar. Amsterdam, 25 Mei. Op de Prins-Hendrik kade alhier, is weder eens een vrouw, die bezig was met glazen zeemen, uit een venster der tweede verdieping op straat dood gevallen. Vlissingen, 25 Mei. De sergeant B. alhier, wiens verdwijning vroeger is gemeld, keerde na ongeveer 4 weken terug en is onmiddellijk in arrest gesteld. Leeuwarden, 25 Mei. Door de politie alhier is procesverbaal opgemaakt, wegens het onbe voegd uitoefenen der geneeskunde, tegen een winkelier in galanterieën, die rhabarber-, slijm en maagpillen, en twee andere winkeliers, die hoofdpijnwater van Prof. Raspail verkochten. Deventer, 25 Mei. Gisteren-avond lieten alhier twee jongens een schip door eer brug buiten de Bergpoort passeeren. Zij vergaten echter de brug weder vast te grendelen, met het ongelukkig gevolg dat. toen eene vrouw daarover passeerde de brug weder in beweging geraakte en de vrouw daartusschen geklemd werd. Zij bleef op de plaats dood. Eindhoven, 25 Mei. Bij een hevigen twist die gisteren tusschen vader en zoon alhier plaats had, knelde de laatste den eersten een stuk van zijn vinger tusschen de deur af. GEMENGDE BERICHTEN. Een 13-jarige knaap te Amster dam is het slachtoffer geworden van de gewoonte om zich achter rijtuigen vast te klemmen. Toen hij namelijk achter het rijtuig te voorschijn kwam, werd hij op hetzelfde oogenblik door een hard- rijdenden melkwagen overreden, met het gevolg dat hij kort daarna overleed. Het huwelijksgeschenk der zes- en-negentig Pruisische steden aan Prins Wilhelm, den oudsten zoon van den Kroonprins, is nu ge reed en hem dezer dagen door de vertegenwoor digers van die steden aangeboden. Het bestaat uit een zilveren tafelservies voor een maal van 50 personen. De stukken, ongeveer 300 in getal, zij zeer fraai bewerkt en wegen te zamen 1500 kilogram. De waarde wordt op ƒ120,000 geschat. De Prins is met het waarlijk vorstelijk geschenk zeer ingenomen en deelde in de toespraak, waar bij hij de gevers dankte, mede, dat het servies ook bij feestelijke gelegenheden in het huishouden es Keizers gebruikt zal worden, en wel voor de eerste maal bij het feestmaal na de groote voor jaarsparade. In de Laurierstraat te Amst. is een meisje van 5 jaren in een tobbe met heet water gevallen, naar het Gasthuis vervoerd en aldaar aan de gevolgen overleed. De cursus van prof. Brown Séqu- ard in het „College de Prance" te Parijs werd door het volgende incident gestoord. De hoogleeraar is een voorstander van de vivisectie en doet in 't openbaar zijn proeven. Ditmaal had hij tot ob ject gekozen een jong aapje, dat onbewust van het gevaar dat dreigde, de les door zijn lustige grimassen opvroolijkte. Op het gegeven oogenblik greep de professor het beest, zonder het vooraf een verdoovend middel toe te dienen, bij den nek en zou juist zijn ontleedmes gebruiken, toen een dame hem dit werktuig met haar entoutcas uit de hand sloeg. Men begrijpt, de verbazing van den heer Brown. Hij sommeerde de profane toehoorderes, dat zij de zaal onmiddellijk zou ver laten. Maar op vasten toon weigerde zij, zeggende op die wijze te willen protesteeren tegen de bar- baarsche practijk van de vivisectie. De concierge was al even weinig in staat om de dame te be wegen de zaal te verlaten. Eerst op verzoek van een politie-beambte besloot zij met dezen mee te gaan naar het commissariaat van politie, waar zij zich ve antwoordde. Te Lentigny in het Zwitsersch kanton Preiburg heeft men in een tumulus, een achtzijdigen gouden armband, zwaar 12 gram, met meetkunstige figuren versierd, van uiterst fijn goud en zeer schoon bewerkt gevonden. Met denkt dat de band van Etruseischen oorsprong is. Zijne bewerking herinnert aan de gouden kroon, welke, te Chatonnaye opgegraven, in het kantons museum te Preiburg bewaard wordt en beschreven is in Au i/Etrennesfribourgeoisesn 1881. De brace let is het eigendom van den juwelier Weiszen- bach te Preiburg. Over de veetentoonstelling te Bern bericht het Berner Bund in een telegram: „Het klauwzeer belette verscheidene bezoekers te komen." Onlangs was in hel district Rizan (Turksch (Armenië) een telling van de Kurden vrouwen verordend. Maar de Kurdische dames waren .daarop volstrekt niet gesteld. Toen tot de telling overgegaan zou worden, viel een bende van 500 woedende vrouwen op de beambten aan en dreef hen met de soldaten die hen ter bescher ming gegeven waren, op de vlucht. De overheid heeft nu versterking der militaire macht aange vraagd. Men maakt thans kunst-ivoor van caseïne en albumine met bijtende kalk, azijnzure aluinaarde, aluin, gips en olie. De commissaris van politie teVer- viers is tegenwoordig in 't bezit van een vernuf tig toestel, om photografiën te maken. Tegenover den commissaris staat in het bureau een stoel, waarop iemand kan plaats nemen. Op de schrijf tafel staat een gewoon kistje, dat een objectief bevat en juist op den gevorderden afstand van den stoel is, om een duidelijk photografie te kun nen nemen. Terwijl de bezoeker of ondervraagde met den politie-ambtenaar spreekt drukt deze on gemerkt op een knopje waardoor de toestel in werking wordt gebracht. En zoo is in een oogen blik het portret verkregen; zonder dat de patient het vermoedt. De rechtbank te Arnhem heeft uit- spraak gedaan in zake de rustverstoringen in Venendaal. De eerste vijf beklaagden werden ge- geheel vrijgesproken en de zesde en zevende die van een gedeelte van het hun ten laste ge legde werden vrijgesproken werden veroordeeld: de zesde tot 21 dagen en de zevende tot 42 da gen gevangenisstraf. Dat men de couranten soms al wat ter plaatsing durft aanbieden, bewijst de volgende correspondentie, die wij in het Rott. Nieuwsbl. lezen: J. B. O. alhier. Scheldwoorden vinden al of niet onderteekend, in ons blad geen plaats. DeUrkervisschersschuit U. K. 76 bevaren door schipper Willem De Jong, Dinsdag namiddag van de uitoefening van zijn bedrijf met de vangst naar het Nieuwediep willende terug- keeren, nam hiertoe den kortst mogelijken weg over de gronden. Voor men zulks kon voorkomen, zeilde het vaartuig op het onzichtbaar, aldaar ge zonken stoomschip Gulf of Panama, waardoor het een zwaar lek bekwam en plat op het water viel. Twee der opvarenden schipper en knecht werden door andere visschersvaartui- ger. gered, doch twee knapen (de één het zoontje van den schipper, de ander dat van den knecht) vonden hun graf in de golven, niettegenstaande men alle mogelijke pogingen had aangewend om hen te redden. Het lijk van het zoontje des schippers werd kort daarna opgehaald en naar Urk vervoerd. De stoomsleepboot Hercules, uit gezonden om het vaartuig op te sporen, vond het op korten afstand van de Koog drijvende, doch nadat men het reeds een geruimen tijd op sleeptouw had gehad en de mast intusschen over boord was gevallen, zonk het in de nabijheid der kust, dwars van de Oostbatterij in de diepte weg. Door afgevaardigden der rijks- werklieden van de inrichting te Delft, 's-Gra- venhage, en Woerden, alsmede van de Marine werf te Hellevoetsluis is, in eene in de vorige week te 's-Gravenhage gehouden bijeenkomst met algemeene stemmen besloten een adres te richten aan de Ministers van Oorlog en Marine tot ver krijging van rijks-pensioen. Een Duitsch hoogleeraar, Prof. Münter te Greifswald, dringt er op aan om kleine zeetochtjes onder de gewone geneesmiddelen voor borstlijders op te nemen. Hij zelf werd door dit middel van een hardnekkig asthma genezen en hij is van oordeel dat een dagelijksche tocht van drie of vier uren op een stoomboot, die alle ge makken van het huiselijk leven aanbiedt en tevens het volle genot van de frissche zeelucht geeft, voor vele patiënten een zeer belangrijk genees middel zal zijn. Het is bekend, dat zeetochten meermalen met goed gevolg als geneesmiddel voor borstlijders zijn aangewend, maar Prof. Münter wenscht de passagiersboot meer algemeen als Luftkurort toegepast te zien. Te Ruitenbroek iseene koe in dolle vaart een winkelhuis binnengerend, en heeft, na daar aanmerkelijke schade aangericht te heb ben, twee personen ernstig gewond. Het dier werd door een geweerschot gedood. Bij onderzoek bleek, dat de koe voor eenigen tijd door een dollen hond gebeten was. Aan bierhuizen is te Berlijn geen gebrek. De Eriedrichstrasse telt 278 huizen en daarin zijn 68 bierlokalen gevestigd. De Linien- strasse heeft er 258 met 54 dergelijke inrichtingen. In de Orauiënstrasse staan 211 huizen en in 84 daarvan kan men elk oogenblik van den dag zich laven aan den koelen drank. Een groot gedeelte van de Müllerstrasse vertoont nog borden zonder tal met „bouwterrein te koop" er. voor 185 per- ceelen is er plaats; toch vindt de dorstige wan delaar er reeds 44 bierlokalen en van de 122 huizen der Chausseestrasse zijn er 54, waar bock-, wit- en ander bier op zijn tijd verkrijgbaar is. In vijf straten der hoofdstad telt men dus 325 gelegenheden van dien aard! Dinsdag namiddag sprong een be schonken man te Nijmegen in de rivier de Waal, doch werd door twee politie-agenten met veel moeite er uitgehaald. Toen hij op het droge was, ging hij als een razende tegen zijn redders te keer, omdat deze hem in zijn voornemen om zich te verdrinken hadden verhinderd. Hierover zal hij zich nu voor de justitie hebben te verantwoordeu. Dat de Chineezen inde keus hun ner eetwaren een anderen smaak hebben als de onze is welbekend, al zij het ook, dat vele hunner gerechten ook voor onze westersche tongen verre van verwerpelijk zijn.Dit ondervond een Engelsche reiziger, die zieh ir. een Chineesche restauratie juist aan een smakelijken schotel te goed had ge daan. Hij wenschte met dat al toch gaarne te weten waaraan hij gesmuld had en de taal van het land niet verstaande, wenkte hij de knecht en vroeg hem op de afgekloven beentjes op zijn bord wijzende welke hij voor de overblijfse len van een eendvogel hield:,, Kwek, kwek, kwek?!" „No," antwoordde de knecht: „Baf, baf, baf! Te Deventer is eene vrouw, die naar haar bovenwoning wilde gaan, van de trap pen gevallen en heeft het nekbeen gebroken. Zij overleed kort daarna. Voor het gerechtshof van 't depar- ment Maine et Loire stond dezer dagen een meisje van twintig jaar terecht, die getracht had, hare grootouders te vergiftigen. Ze had aan de oude lui een gebak gebracht, waarin ze een groote hoe veelheid rattenkruid had gedaan. Het meisje was begeerig naar de erfenis. Deze is haar evenwel ontgaan; want de vergiftiging kwam bij tijds aan 't licht, en de grootouders leven nog. Deacte van beschul digingtegen Jaantje Struik, de millioenenjuffrouw, bevat tegen haar vier punten van bedriegelijke oplichterij metzesderlei be- driegelijke middelen. Gerrit Struik en Antonie Hoetink worden beschuldigd van medewerking tot het afgeven van gelden en het bergen daarvan. Van Zutfen, Jools, van der Heek en Consen- heim wegens berging van voorwerpen, wetende, dat deze door diefstal verkregen waren. Dus alle zes als medeplichtigen wegens heling. Voor de, ten gevolge van het door den heer Swets te Ameide genomen ontslag, open gevallen betrekking van dijkopzichter van de Alblasserwaard hebben zich aangemeld ruim 200 sollicitanten. Op de rivier Stour, indenabijheid van Ramsgate, verongelukten Maandag vijfjonge mannen tijdens een pleziertocht, dien zij op een miniatuurstoombootje ondernamen. Het smalle vaartuig kantelde toen een der vroolijke gasten op den kant sprong, en van het tien personen tellend gezelschap verdronk de helft. Te Southampton is dezer dagen een zeeveteraan, Stephen Lewis, in den hoogen ouderdom van 106 jaren overleden. Hij had den zeeslag van Gibraltar meegemaakt. Dezer dagen overleed te Ooster hout in den ouderdom van 89 jaren plotseling Jan Keulemans, die 78 jaren op de snijderstafel zitting had, waarvan hij 68 jarer. onafgebroken voor de firma Kooperberg aldaar werkzaam was. Zijn gezichtsvermogen was nog zeer helder, zelfs zoo, hij dat geheel zonder hulp nog op zijn sterfdag het garen door het oog der fijnste naald wist te steken. Nooit had hij van een bril gebruik gemaakt. TeUtrecht is gisteren-ochtend den heer K. een gouden horloge met ketting ontvreemd op de vischmarkt. Dinsdag-middag had onder de gemeente Loon op Zand een heidebrand plaats, die in een paar uren ruim 53 hectaren heide en maatenbosch verslond. Door de activiteit van den onbezoldigden rijksveldwachter en agent van politie De Bree uit Tilburg, wist hij de toeschouwers zóó te bezielen, dat men door eendrachtige samen werking er in slaagde den voortgang van het vuur te stuiten. De zaakwaarnemer R.. te 's Gra- venhage, die zich eenigen tijd geleden in het open baar op smadelijke wijze over den persoon des Koniugs had uitgelaten, is gisteren door de arron dissementsrechtbank aldaar, in aanmerking geno men zijne vroegere veroordeeling tot een celstraf van langer dan 6 maanden, veroordeeld tot een celstraf van één jaar. Hoe gevaarlijk het is met geweer of ander vuurwapen in of op woningen met rieten of stroodak te schieten, is eergisteren weer te Ba- bylor.iënbroek gebleken. De zoon van den timmer man G. H. schoot met het geweer op een vogel, die op de schuur zat; een poos later werd op het dak brand ontdekt, die zich ernstig liet aanzien, doch door krachtige hulp is het de brandweer mogen gelukken het gevaar te keeren. De Amerikaan, die de boeren in Noord-Holland in verbazing brengt door de hooge prijzen, welke hij besteedt voor edel vee, zal op zijne terugreis een aantal puike koebeesten naar zijn land meevoeren. Een boerenzoon uit de Beem- ster voelt zich dermite tot hem aangetrokken, dat hij de reis mede zal maken, om een jaar of lan ger in de Nieuwe Wereld de veefokkerij te be- studeeren. Een aardbeziënplanter, die jaar op jaar wanhopend dreigd e te worden onder de verwoestingen der slakken, heeft een middel ge vonden om zijn veld van dit ongedierte te zuiveren en geeft het allen medeplanters ten einde er de proef van te nemen. Men bestrijke kool- of sla bladeren met sterke boter of bedorven vet en legge die tusschen de planten, 's Morgens zal men een heele menigte vinden, die er zich aan vergasten en met de bladeren gemakkelijk zijn te verwijderen. Na acht avonden nieuwe te heb ben neergelegd en acht ochtenden ze te hebben weggehaald zullen de bedden geheel zijn gezuiverd. Er schijnt een middel t e z ij u g e- vouden tegen de phylloxera, door prof. Maudon te Limoges. Hij boort in den stam schuins, ter zijde van het merg, een gat van 1 duim diep en giet daarin dan een oplossing van phenylzuur (1 op 100). Een schippersknecht, die op naam en op last van den schipper bij een koopman te Leeuwarden een vrij aanzienlijke som geld in ontvangst had genomen, beweerde den volgenden dag niet te weten waar dit geld was gebleven, onder voorgeven, beschonken te zijn geraakt en in het plantsoen liggende te zijn ontwaakt, be roofd van al zijn geld. De politie, met hét ge beurde in kennis gesteld, wist na gedaan onder zoek den verdachte tot bekentenis te brengen, waarop het geld in de ouderlijke woning werd teruggevonden, gedeeltelijk verborgen ouder de turf op den zolder in bloempotten met aarde gevuld en het bankpapier achter den spiegel. De Keizer van Rusland heeft aan de nagelaten betrekkingen van den minister Ma- koff, die zich onlangs van het leven beroofd heeft, omdat er groote verduisteringen in zijn departe ment ontdekt zijn, een jaargeld toegestaan. Hier uit maakt men de gevolgtrekking, dat Makoff on schuldig geweest moet zijn. B 1 ij k e n s de Semaphore is de aanvoer van kwartels uit Egypte met de vele booten, die in Zuid-Frankrijk (te Marseille) uit Alexan- drië en Messina aankomen, sedert eenigen tijd weder zeer druk aan den gang. In kisten, goed van voeder voorzien, worden zij bij 100 stuks verzonden. Eenige schepen brengen op ééne reis op die manier meer dan 20,000 6tuks over. Reeds op het einde van Februari begon de invoer te Marseille. In de vorige week werden er over de 70,000 stuks aangevoerd. Al dat gevogelte, dat sinds 30 April in Frankrijk is verboden, nam zijn weg over Marseille naar Calais en vervolgens naar Engeland. De Franschen zijn dus thans van dit lekker beetje verstoken. Uit Ouddorp wordt ons van 19 Mei gemeld: Heden werd door den Burgemeester een gratificatie van f 80 uitgereikt aan de schippers L. Nieman, T. Zandburg, W. Sperling, A. Schra- ver, C. Sperling, J. Admirand en N. Nieman, hun door de Zweedsche Regeering verleend, voor de door hen aangewende, slechts gedeeltijk met succes bekroonde pogingen tot redding der equipage van het op den 18en December 1881 op de kusten dezer gemeente gestrande schip Trepolia. Te Poortugaal hebben voor de herstemming ter verkiezing van een lid der Pro vinciale Staten in het kiesdistrict Ridderkerk van de 28 kiezers 26 hunne stem uitgebracht. Daar weten dus de kiezers hun plicht te doen Te N i e u w-B eierland doet zich weder een geval van pokken voor bij een niet gevaccineerd meisje van 16 jaar in een gezin met 6 kinderen, allen niet gevaccineerd. Het meisje was dienstbode te Piershil in een gezin waar een niet gevaccineerd kind aan de pokken is bezweken. Van de internationale landbouw- tentoonstelling te Hamburg, die aan de vee-ten toonstelling aldaar in Juli te houden verbonden zal zijn, heeft men groote verwachtingen. Voor de prijzen en gebouwen zal een som van ƒ420,000 besteed worden, en men verwacht tal van voor name bezoekers, o. a. den Koning van Denemar ken en den Prins van Wales met zijn gemalin. D e 1 u i t. t z. 2 e k 1. j h r. H. M. S p e e 1- man, de bekende Noordpoolvaarder, commandant van den gaffelzeilschoener Argus, zal, naar men verneemt, waarschijnlijk tot Burgemeester van Har- lingen benoemd worden. Te Goes, waar tot nog toe des Zon dags vijf postbestellingen plaats hadden, zullen voortaan op dien dag slechts driemaal brieven besteld worden. Dit is een gevolg van een door 375 personen ingediend verzoekschrift aan den Minister van waterstaat. Een tweejarig dochtertjevanden arbeider B. te Appelscha, dat volgens 't oordeel van bijgeloovigen „betooverd" was en daarom medicijnen had gebruikt van den beruchten won- der-dokter te Kuijpe, is na veel pijn bezweken. Eenige straatjongens „vermaak ten" zich eergisteren bij het Luxembourg te Pa rijs met steenen gooien, terwijl een vrouw met een kind voorbijging; de kleine werd door een steen getroffen en stierf in de armen der rade- looze moeder. Een sprookje van Moeder de Gans, meegedeeld door Figaro. Een beroemd geneesheer komt op straat een arme vronw tegen, die hem een aalmoes vraagt. Hij voelt in den zak, maar heeft geen klein geld. Het vrouwtje wekt echter zoo zijn mededoogen op, dat hij haar een goudstuk geeft. Oumiddellijk verandert het oudje in een fee die tot hem sprak: Als belooning voor uw goede daad, wil ik u een wensch toestaan. Vraag maar. De dokter dacht even na en zei toen wat ik wensch te vragen, is zeer moeilijk. Maar daar ik toch met een tee te doen heb, zal ik het maar wagenIk lijd aan schrikkelijke hoofdpijn; wijs mij een dokter die mij van die kwaal weet te verlossen!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1883 | | pagina 2