B I R \Ta 1), GEMENGDE BERICHTEN. heeft aan den gouverneur van Cocliiuchina getelegrafeerd om op de dagorder voor de troepen en de scheepsdmsie in Cochinchina en Tongkin de volgende dépêche te plaat sen: De Kamer heeft met eenparige stem men het crediet voor Tongkin goedge keurd. Frankrijk zal zijne roemrijk ge vallen zonen wreken.* Admiraal Courbet heeft bevel gekregen om naar de Indisch-Chiueesche wateren te vertrekken met eene scheepsdivisie, sa mengesteld uit de Bayardeen ander ge pantserd vaartuig en een snelzeilenden kruiser. Naar de Central News meldt is er op Madagascar eene koninklijke procla matie verschenen,, waarin alle Fransche ingezetenen worden aangemaand het land ten spoedigste te verlaten. De Standard ontving uit Damascus eene bevestiging van Abd-el-Kader's dood. Hij stierf verleden Vrijdag. Vele duizenden, on der welken alle notabelen, woonden de begrafenis bij, die in de Ranahiel-Moskee met buitengewone pracht plaats had. Al gemeen is de rouw. De Standard verneemt uit Kaïro dat ka pitalisten aldaar zich vereenigd hebben om de pogingen tot het verkrijgen van een tweede Suez-kanaal te steunen. Men verzekert, dat het Egyptische Gouvernement voornemens is, in strijd met de capitulatiën eene belasting te leggen op de onroerende goederen der vreemdelingen O O daar te lande. De wijdings-plechtigheid is te Moskou den 27sten dezer te 2 uur afgeloopen. Er is niets bizonders hierbij voorgevallen. Nadat alle personen, die eene uitnoodi- ging ontvangen hadden tot bijwoning der kroning in de kerk, hunne plaatsen hadden ingenomen en de kroningsstoet zich in de zalen van het Kreml gevormd had, ver scheen het keizerlijk paar en nam onder den baldakijn in de troonzaal plaats. Te 9 uur 30 minuten verliet de keizerlijke stoet het Kreml-paleis, begroet door geest driftvolle toejuichingen. De ceremonie duur de van 10 tot 123/4 uur. Toen de Czaar geknield het gebed voor het volk uitsprak, overweldigde hem zijne aandoening zóó, dat hij luid weende. De aanwezigen, die gedurende het gebed stonden, waren diep geroerd en herhaaldelijk hoorde men luid snikken. Het hierop volgende gebed namens het volk voor den Keizer werd door den metropolitaan-bisschop van Nowgorod en de aanwezigen geknield uitgesproken, ter wijl de Keizer stond- Na afloop der plech tigheid ging het keizerlijk paar te voet naar de Blagowestschensky en de Archan- gels-kerk, waar zij een kort gebed uitspra ken. Daarop keerde de stoet over de met roode tapijten gedekte trap naar het paleis terug; waar de Keizer en de Keizerin zich op het aan de Moskowazijde gelegen terras aan het volk vertoonden, driemalen voor de toejuichingen dankbaar buigende. Te 3 uur begon het feestmaal in het Granowi- taja-palcis. De houding der bevolking was voorbeeldig; overal heerschle een ernstige en eerbiedige stemming. Ons Vorstenhuis heeft opnieuw een verlies ge leden. Uit Erbach in den Rheingau is het telegra- phisch bericht ontvangen, dat H. K. H. Prinses Marianne der Nederlanden, tante des Kouings, gisteren-ochtend te 5s/< uur aldaar op haar kas teel Rheinhartshausen is overleden. Omtrent de laatste levensdagen van Prinses Marianne verne nen wij, dat de prinses reeds zóó in beterschap was toegenomen, dat zij de zieken kamer verlaten had en in den tuin mocht wan delen. Zelfs hoopte zij spoedig naar Voorburg terug te keeren, en had reeds dienstpersoneel vooruitgezonden. Met het oog op hare zwakte dacht H. K. H. niet per spoor, maar per boot het vaderland te bereiken. Nog in de laatste dagen hield de Prinses zich met haar geliefkoos- den arbeid, borduren, bezig. Een hartaandoening, gepaard met zware benauwdheden, maakte een einde aan haar leven. Erp, 29 Mei. Gisteren-namiddag is eene vrouw uit deze gemeente door de stoomtram van Vechel naar Gemert overreden. Zij bleef op de plaats dood. Vermoedelijk werd het ongeluk door eigen onvoorzichtigheid van de vrouw ver oorzaakt, doordien zij namelijk, in een waggon le klasse gezeten, wilde overstappen in een 2e kl.-waggon. Rotterdam, 29 Mei. Gisteren zijn hier per stoomboot van de Ned. Stoomboot-reederij 30 personen uit Duitschland aangekomen, met het voornemen zich te Vlaardingen voorde haring- visscherij te laten aanmonsteren. Heden kunnen er nog een 40tal verwacht worden. Kollum, 29 Mei. Een knaapje van 6 jaar alhier heeft een jongen van 13 jaar in drift met een mes een gevaarlijke wonde toege bracht. Groningen, 29 Mei. Alhier zijn in den loop dezer week twee valsche bankbiljetten, ieder van f 100, in omloop geweest en door de justitie in beslag genomen. Maastricht, 29 Mei. Alhier heeft zich giste ren de rijkstelegrafist De G. door het lossen van drie revolverschoten, waarvan twee in den mond, van het leven trachten te berooven. in levensgevaarlijken toestand is hij naar het ge sticht Calvariënberg overgebracht. Meerkerk, 29 Mei. Gisteren is een meisje van 13 jaar in het water gevallen en ver dronken. Grevenbicht, 29 Mei. Zaterdag-avond zijn alhier 17 huizen door brand vernield. Oorzaak onbekend. Amsterdam, 29 Mei. Gedurende de tentoon stelling zal Blondin alhier eene reeks van voor stellingen geven. Gisteren kwam de held der koorddansers om noodige voorbereideude maatre gelen te nemen. Het programma voor de in 1884 t e Amsterdam te houden Internationale Landbouw tentoonstelling is thans verschenen en wordt al gemeen verspreid. Het is voor belanghebbenden op franco aanvraag kosteloos verkrijgbaar bij den Seer.-taris van het Uitvoerend Comité, den heer P. F. L. Waldeck, te Loosduinen, bij 's Graven- hage. Zoo spoedig mogelijk zal dit programma in de Fransche, Engelsche en Duitsche talen ver schijnen. De uitlovingen bij het prog am ma be dragen, paarden ƒ27,910, voor rundvee ƒ34,180 voor wolvee f 5530 voor varkens 3060 voor boter en kaas ƒ10,050, voor werktuigen 12,690 voor landbouwonderwijs ƒ1000, voor bijen f 510, te zamen f 94,930. Nedim Pacha, de onlangs overlr.- den Turksche staatsman, was eerst recht een bruikbaar man, een minister voor alles. Hij fun geerde achtereenvolgens als Minister van koop handel, marine, justitie, buitenlandsche en bin- nenlandsche zaken; voorts viermaal als Gouverneur in Europa, Azië en Afrika en tweemalen als Groot- Vizier. Kinderen, die te München raa de trams gebruik maken, zullen voortaan gemeten worden, alsof zij lotelingen zijn. De Gemeenteraad heeft n. 1. besloten, dat niet meer, zooals vroe ger, kinderen onder de drie jaren, maar kinderen die minder dan een meter groot zijn, half geld znllen betalen. Er zal daartoe in alle wagens een meet-toestel komen. Een uitgever te Londen stelt zich voor, elk uur van den dag een vliegend blaadje voor een halve penny uit te geven, dat de nieuwste depêches, beurs- en marktberichten zal bevatten. Frisse he lucht op het water, een frisch bad in het water, ja zelfs de le vende IJ-visch, alles wordt den Amsterdammers met petroleum vergiftigd door de petroleum-ba- ven, die bovendien een onrustbarend brandgevaar oplevert. Niet alleen heeft de Kamer van Koop handel dienaangaande een adres ingediend, maar het N. v. d. D. fulmineert nu zelfs tegen het ,/hel— levocht", „het kwalijk riekend vet, te kwader ure aan de ingewanden der aarde onttrokken", 't Is zeker slecht den Amsterdammers het leven zóó te verbitteren; maar deze banvloek over het vocht uit 's aardrijks ingewanden is tocb wel wat kras, in den mond van een freetrader vooral, zegt het Dagblad. De vrouw te St. Jacobi Parochie, die, zooals wij vroeger meldden, bij den terug keer van de voltrekking van het huwelijk harer dochter door een geweerschot werd gewond, is aan de gevolgen overleden. De dader is in hech tenis genomen. Er is zeldzaam veel liefhebber ij onder de luiaards om op 's Rijks buitenverblijf, Veenhulzen den zomer door te brengen; terwijl de boer snakt naar knechts, komen er geregeld elke week 50 a 60 kerels te Veenhuizen aan, een aanvoer zoo groot als men zich in geen jaren herinnert. Vrijdag heeft er een, uit onvoorzich- heid of moedwil, eens eenige bunders bosch in vlammen doen opgaan. Daar te Rotterdam de pokziekte nog steeds epidemisch is, wordt aan de zich al daar bevindende zeemiliciens voorloopig verlenging van verlof toegestaan tot 1 Juli a. s. Tusschen twee officieren, de heeren Schlayer en Bolzar, heeft te Weenen een duel plaats gehad, waarbij eerstgenoemde het leven verloren heeft. De aanleiding tot het twee gevecht was dat de heer Bolzar, die redacteur der Milit&r Zeitung is, in zijn blad geschreven heeft dat de heer Schlayer de bekwaamheid miste om ais overste van het nieuw op te richten spoorweg-regiment benoemd te worden. Laatst genoemde, over die critiek vertoornd, zond zijne getuigen, waarna het duel 's morgens vroeg in de kazerne plaats had. Schlayer, als de beleedigde, had het eerste schot, maar miste. Zijn tegen stander Bolzar, die zeer bijziende is, schoot den ander door het hoofd, zoodat de dood spoedig volgde. Daar beide personen zeer bekend zijn, maakt dit ongeluk de grootste sensatie, te meer daar, volgens de valsche begrippen over militaire eer, een duel onvermijdelijk was, wilde men niet als eerloos uit de gelederen worden gejaagd. 1 n Eigen Haard komt een vers voor van den predikant Vogellius „tegen de maene of paardehayren en blesken (het tegenwoordige pon- ny) der vrouwen en mannen (Enkhuizen 1644)." Het schijnt dus, dat ook die mode weinig aan spraak op nieuwheid kau maken. Het lot kan soms grillig zijn' maar is toch niet altijd or billijk. Te Schipluiden bedeelde het een leerling van de openbare school voor de tweede maal met een, wegens getrouw schoolbezoek uitgeloofd, zilvéren horloge. Ditmaal werd het geschenk in een zilveren ketting ver wisseld. Genoemde jongeling verdiende het echter ook dubbel, want gedurende twee opvolgende jaren had hij noch door ziekte noch door andere oorzaken één enkelen schooltijd verzuimd. De groote brug tusschen New lork ea Brooklyn, waarvan wij onlangs melding maak ten (zij is ongeveer een mijl lang en kost 15Va millioen Dollarsis Donderdag feestelijk geopend. President Arthur en tal van autoriteiten woon den de plechtigheid bij, die door goed weder be gunstigd werd en zeer indrukwekkend was. Beide steden waren met vlaggen versierd; er werden sa luutschoten gelost, al de klokken luidden ter eere van de opening en er hadden verscheiden feeste lijkheden plaats, 's Avonds hield president Arthur een rec.-ptie en werd een vuurwerk op de brug ontstoken. Nordenskjold is in de vorige week met het schip Sofia uit Gothenburg vertrokken op zijn expeditie naar Groenland. De kassier van de Spaarbank te Annecy is wegens verduistering van gelden in hechtenis genomen. Hij heeft aehttien jaren lang verschillende sommen tot een gezamenlijk bedrag van 400,000 fr. ontvreemd ten bate van de bank Rochette, waarin hij deelgenoot was, en welker directeur dezer dagen gevlucht i3 met een som van 500,000 fr. Te Joure is eenigen t ij d geleden het water in de gemeentepomp door petroleum bedorven. Tot nog toe heeft men de pomp nog niet voldoende kunnen zuiveren. Men schrijft ons uit Alkmaar van 26 Mei: Zekere A. Bommer van Noordscharwoude sedert lang verdacht zich schuldig gemaakt te hebben aan in den laatsten tijd in den omtrek gepleegde diefstallen van vee, werd op de vee markt alhier, toen hij zich door het vragen van te geringen prijs blootgaf, aangehouden. Hij be kende reeds zijn misdaad. Volgens de Novoe Vremja wordt de waarde san de Russische Keizerskroon, die van Paul I afkomstig is, op 3 millioen roebels ge schat. In den scepter prijkt een van de grootste dia manten, die 1943/, karaat weegt. Niettegenstaande bij herhaling het groote nut der mollen is bewezen, gaat men in sommige streken van Friesland nog altijd voort ze te laten vangen, zelfs tegen 15 it 25 cents per stuk. Uit Lissabon schrijft men dat de Koningin en de Kroonprins van Portugal voor nemens zijn in den loop van dit jaar een groote reis te ondernemen, waarbij waarschijnlijk (volko men zeker is het nog niet) ook aan ons vader land en met name aan de hoofdstad, een bezoek zal worden gebracht. De moeilijkheid om electrisch licht op locomotieven aan te brengen, bestaat in het schudden en stooten van de machine, waar door de toestel van de electrische lamp in wanorde geraakt en het licht niet gelijkmatig doorbrandt, ja zelfs uitgaat. Om hierin te voorzien, hebben Sedlaezek en Wikulill eene lamp gemaakt, waar van de kolen bevestigd zijn aan pistons, die in buizen beweegbaar zijn en die door hydraulische drukking in evenwicht werden gehouden. Met deze lamp zijn proeven genomen op de Prins Rudolf- baan in Oostenrijk, die zeer goed voldaan hebben. Zaterdag-voormiddag had ten hui ze van den landbouwer J. Daalwijk, in de buurtschap Egede onder Hellendoorn, een treurig ongeval plaats. De knecht belast met eenig stroo van den zol der te halen had het ongeluk te vallen, ten ge volge waaraan hij binnen twee uur overleed. In een derj o>4 ste b ij eenkomsten van de Sociéte d'encouragement is door Meijer een nieuw soort van onbrandbaar papier vertoond met een daarvoor geschikten inkt, die evenmin iets door hitte verandert. De samenstelling heeft hij nog niet gemaakt, wijl hij nog de octrooien uit Amerika en Duitschland wachtende was. Hij vertoonde een teekening in waterverf, die eenigen tijd aan de hitte van den porseleinoven was blootge steld geworden. Een geschreven stuk hield hij eenigen tijd in een gasvlam. Een lithographie werd tusschen twee lagen gesmolten glas gebracht en daartusschen gelaten tot het was afgekoeld. Al deze proeven toonden de volkomen onbrandbaar heid zoowel van papier als van inkt. In den nacht van Vr ij dag op Zater dag is schipper Jan Eens, op reis van Zwoile naar Enkhuizen, in de Zuiderzee, op eenigen af stand van het eiland Schokland, overvallen door een windhoos, die het vaartuig een oogenblik ge heel op zijde deed vallen, waarbij alle goederen, die zich op het dek bevonden, over boord vielen. Aan de zeemanschap van Eens en zijn knecht, alsmede aan het goede scheepswant, is het te da i- ken, dat vaartuig en bemanning niet verloren zijn gegaan. De aanvoerders van het „Verlos- singsleger" in het Zwitsersche kanton Neuchatel, waar verscheidene adressen tegen die secte bij de Eegeering in overweging zijn, hebben besloten daar hunne godsdienstoefening te staken en naar elders te gaan. Bij gelegenheid van het jongste Pinksterfeest werd des nachts op een eenzamen weg in de omstreken van Nijmegen een buiten man door eenige hem onbekende personen over vallen, die hem van zijn horloge met ketting, en zijn portemonnaie met een aanmerkelijke som gelds beroofden, waarmede zij in de duisternis verdwenen. Het is der politie thans eindelijk mo gen gelukken een tweetal jongelingen in handen te krijgen, die toen tot ten gezelschap zoogenaamde dauwtrappers hadden behoord en die als de bel hamels van deze euveldaad, moeten worden be schouwd. Het gestolen horloge met ketting werd nog in het bezit van een hunner gevonden, terwijl het bleek, dat de andere zich de portemonnaie had toegeeigend. Zij, en wellicht nog meer leden van dit dauwtrappersgezclschap, zullen zich daar over bij de justitie hebben te verantwoorden. Als een reclame bericht het huis Goulet en Co, in de Pall Mall Gazette, dat zijn champagne de „eenige champagne is, die door den Koning van Holland bij de opening der Am- sterdamsche tentoonstelling gedronken werd." Een schouwburggebouw op wie len zal eerlang door een Amerikaansch tooueel- gezelschap van Kansas-City in gebruik genomon worden. Het zal uit acht spoorwagens .bestaan, die door een vernuftig uitgedacht mechanisme in korten lijd tot een schouwburglokaal met tooneel en zitplaatsen ingericht kunnen worden. Het kan op de spoorwegen van de eene plaats naar de andere vervoerd worden, en zal verplaatsbare rails meevoeren, waarop de wagens afgehaakt en iu elkaar gezet kunnen worden. De goud- en zilvermijnen van Mexico hebben sedert de verovering van dat land door de Spanjaarden, iu 1537 voor een gezamen lijke waarde van 6.000,000.000 opgeleverd. En kele mijnen zijn sedert dien tijd onafgebroken in ontginning geweest. De Keizer van Rusland heeft het verder verdeelen van zijue kronings-proclamatie te Moskou doen verbieden, omdat de lieden elkan der letterlijk dooddrongen om exemplaren mach tig te worden wanneer de herauten ze onder het volk wierpen. Het eigendomsrecht van den on langs tc Lage Mierde gevonden schat zal, naar de 's-Bossche Ct, meldt, een punt van behan deling uitmaken bij de arrondissementsrechtbank te 's-Hertogenbosch. De burgemeester van Lage Mierde, thans in het bezit van den schat, is voor die rechtbank gedagvaard door den werkman, die den schat vond, tegen den SOsten dezer maand, tot afgifte der helft. Voor den eischer treedt op mr. Louis Rits, advocaat en procureur te 's-Bosch. In het bosch van Poulcrey, bij Avricourt, wisten twee beren hun geleiders te ontsnappen. Twee houthakkers zotten de beesten na, maar een hunner werd door het dier ver scheurd. Later heeft men de beren weten te dooden. De heer Rochas, een Fransch ge- leerde, geeft als verklaring van het verschijnsel dat door olie op golvend water te gieten deze beweging bedaart, de volgende reden aan: De wind, over het water strijkende, heeft meestal eene richting evenwijdig aan de watervlakte. Ware het water even snel in beweging, en in gelijke richting als de wind, dan zouden er geen golven ontstaan; maai de snelheid van 't water is ge ringer dan die der lucht. Komt er dus sterke wind, vooral als 't water zich in tegengestelde richting beweegt, dan ontstaat er schuring en golfslag. Giet men nu olie op die watervlakte dan wordt de wrijving minder; de olie werkt als kleine rolletjes tusschen water en lucht. Die rol letjes worden door dé lucht voortbewogen. Zij rollen over elkander, en die wenteling is in de meeste gevallen voldoende om bijna de geheele kracht vac den wind op te nemen, zoodat het ondergelegen water schier uit zijn beweging ge raakt en dus effen wordt. Het aantal arbeiders dat dit jaar uit Limburg naar Duitschland trekt om steenen te bakken, is bizonder groot. Alleen uit de ge meente Schiuveld, wier bevolking ruim 1100 zie len bedraagt, zijn tot dat doel niet minder dan 400 de Pruisische grenzen overgetrokken. Bij een gunstigen zomer keeren allen tegen den herfst met welgevulde beurs naar hunne haardsteden te- rug. Een reusachtige spons, die on langs bij Smyrna gevonden werd, is tegenwoordig te Rouaan tentoongesteld. Zij beeft een omvang van niet minder dan 2>/a Meter en weegt als zij droog is 2400 gram. Als zij vol water is kunnen twee mannen haar nauwelijks optillen. De spons is bij zonder zacht en fraai van vorm. De kortste brief, die ooit geschre ven is, een enkele lezer weet het misschien nog niet bestond uit ééne letter, en dat nog wel eene zeer kleine. Een Fransche dichter schreef aaR Piron twee Latijnsche woorden: Eo rus, het geen zeggen wil: "ik ga naar buiten,,, waarop Piron, die het zich in kortheid niet liet afwiunen, antwoordde met de enkele letter: I, wat in het Latijn zeggen wil "Ga.„ De kortheid nog verder te drijven zal wel onmogelijk zijn. "Krasnapolsky,,, te Amsterdam, heeft in het vorig jaar 8 pCt. winst aan de aan deelhouders opgeleverd. Een locomotief als muziekinstru- ment is zeker wel het nieuwste op het gebied der mechanico-acoustische vindingen. Een Italiaan, Curico Segano heet hij, laat den ontsnappenden stoom, door een rij orgel-en fluitpijpen strijken die de machinist-locomotivist beurtelings opent en sluit. Voor het amusement van de passagiers kan deze toepassing zeker tot interessante concerten op tusschenstations aanleiding geven. Om in de gevangenis te komen nam te Amsterdam zekere G. H. uit den winkel van een broodbakker in de Warmoesstraat een brood weg. Door de politie werd aan zijn verlan gen voldaan, hij werd achter slot gebracht. Een dame die te Frankfort a/M. in voorname kringen verkeerde, maar geen geld be zat, had eeu eigenaardig middel bedachtom zich geld te verschaffen. Zij maakte er namelijk haar beroep van jongelieden, die gaarne in voorname gezelschappen wilden verkeeren, toegang tot die kringen te verschaffen, tegen betaling van 100 a 200 Marie. Een harer beschermelingen, wien het in den kring, waar zij hem gebracht had, tegen viel, vatte de zaak practisch op en eischte terug betaling van zijn geld, dat hij als haar geleend beschouwde. Toen zij het niet wilde geven, nam hij de justitie in den arm, en zoo komt de zon derlinge geschiedenis voor het gerecht. Te Bremen is eene Engelsche stoomboot gecharterd, om daarmede een zee- pleiziervaart naar de Amsterdamsche tentoon stelling te ondernemen. Het vertrek is bepaald op 16 Juli. De tocht zal 8 dagen duren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1883 | | pagina 2