NIEUWE No, 607. Zoodag 3 Juni 1883. 8e Jaargang. Betere elementen noodig. BUITENLAND. De blinde Getuige. IA41111SCHE COMAÏT. ABONNEMENTSPB IJS Per 3 maanden voor Haarlemj 0,85 Buiten Haarlem franco per post. 1, Afzonderlijke Nummers0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. flSXlESDRi AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIÊN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers KÜPPERS LAUREY. De Tweede Kamer is op reces uiteenge gaan. Vermoedelijk zullen de heeren afge vaardigden niet meer bijeenkomen in dit zittingsjaar. Algemeen wordt althans ge loofd, dat de parlementaire werkzaamhe den, wat de Tweede Kamer aangaat, niet zullen worden hervat voor September. Wij gunnen aan onze volksvertegenwoor digers van harte eenige maanden rust; wij behooren niet tot hen, die van oordeel zijn dat het een land slechts dan gelukkig kan gaan als de wetgevende Kamers permanent bijeen zijn. Het is zelfs altijd onze mee- niug geweest, dat het in strijd met letter en geest der Grondwet moet worden gere kend, dat de zittingen der Staten-Generaal een rond jaar, min slechts één dag, duren. De Grondwet heeft dat niet gewild. Zij schreef toch voor, dat de Staten-Generaal minstens 30 dagen moeten bijeen wezen, een termijn, welke beter dan vele betoogen of protesten, doet zien, dat de Grondwet gever geen altijd bijeen zijnde Kamer heeft bedoeld. De gewoonte doodde ook in dit geval het recht. Tegen het in Mei uiteengaan der Kamer zouden wij dus geen bezwaar hebben wan neer het tijdvak van September tot Bloei maand vruchtbaar was geweest voor de vaderlandsche belangen. Het tegenoverge stelde moet echter worden erkend. De Kamer bracht immers niet veel meer tot stand, dan de begrootingen. Zij twistte vaak en luid, zij sprak alzoo ontzaggelijk veel, doch van handelenopgevat ais doenals een daadwerkelijk optreden voor de vervulling van wetgevende behoeften op verschillend gebied, was luttel zichtbaar. En nu zal men ons misschien toevoegen, weet ge dan niet, dat dit onbevredigend resultaat enkel moet worden toegeschreven aan de politieke positie, aan de ministe- riëele crisis. Doch dan antwoorden wij ook daaraan draagt de meerderheid der Kamer de schuld. Openlijk werd toch door leden van de richting welke nog altijd de meerderheid in de Tweede Kamer uitmaakt, verklaard, dat zij niet langer met het vorig Bewind wilde werken. Dat Kabinet had belangrijke wetten gereed en andere zeer gewichtige zouden weldra ontworpe t zijn geweest. In haar revolutionnairen over moed bejegende de Kamer dat Ministerie op zulk eene wijze, dat het vermeende niet langer tot heil van Nederland, 't bewind te kunnen voeren. FEUILLETON. Vervolg.) De hond scheen op dat oogenblik geheel buiten zich zeiven van angst te wezen; hij rilde over het gansche lichaam, en drukte zich huilend vast tegen zijn meester aan, wien zelf een rilling door de leden voer, toen hij de doffe plons hoorde. Nu is het gedaan! sprak de man met de rauwe stem. Drommels! het heeft mij moeite gekost, het stuk hout was zwaarder dan ik dacht. Als uw schurftige hond nu nog lauger bang is, bind dan het lamme beest een steen om den nek en gooi hem in het water. God vergelde het u duizendmaal! sprak de bedelaar, en zich tot zijn hond wendende liet hij er op volgen: Kom! Karo! nu gaan wij gauw naar huis, beste hond! De poedel knorde eu huilde nog wel, toonde echter geen afschrik meer om over de brug te gaan. Integendeel scheen hij te wenschen zoo spoedig mogelijk van den onbekende af te komen. Zoo verlamde de Tweede Kamer opzet telijk de wetgevende kracht, welke steeds van de volksvertegenwoordiging behoort uit te gaan. De onvruchtbaarheid vau deze wetgevende periode komt dus wel degelijk voor rekening van de partijzuchtige meer derheid in de Staten-Generaal. Uit dat oogpunt beschouwt erlangt het spoedig einde van het parlementaire zittingsjaar ongetwijfeld eene droevige beteekenis. Met zulk een Tweede Kamer valt er ook voor het vervolg niet veel goéds voor Ne derland eu de overzeesche bezittingen te hopen. Er bestaat zelfs vermoeden, dat de Kamer ook tegenover het nieuwe Bewind niet veel beter dan ten aanzien van het afgetredene zal ageeren. Wel heeft een lid der liberale partij in een kiezersvergadering beweerd, dat zijn politieke vrienden beslo ten hadden het den nieuwen Ministers voor- loopig niet moeilijk te maken, maar wij willen gevraagd hebben, welke waarde kan men, na al hetgeen reeds van liberale zijde werd beleefd, nog hechten aan eenige verzekering van dien kant ge- geren. Datzelfde Kamerlid betuigt in zijn be nauwdheid voor den grooten Junidag, dat de heeren liberalen het weder eens waren geworden. Ook die mededeeliug beteekent voor ons zoo goed als niets. Toen de jongste Kabinetscrisis zoo lichtzinnig was uitge lokt, werd ook verhaald, dat de liberaleD botje bij botje hadden gevoegd en dat zij opnieuw als broeders samenwoonden. Yan dat gansche verhaaltje bleek later zoo wat niets waar te zijn. De portefeuilles werden aan de leden van bet vorig Kabinet door de liberalen betwist, doch zoodra het er op aankwam om de vacant geworden mi- nisteriëele zetels te bezetten, ontstond er zulk een onderlinge twist, dat welhaast de onmacht der liberale heeren moest worden geconstateerd om een Ministerie samente- stellen. De hooggeroemde eenheid was dus een chimère, anders niet. Onder die omstandigheden komen bij ods de praatjes van het bewust Kamerlid niet ernstig in aanmerking. Wij blijven beducht voor stelselmatige tegenwerkiug, van de liberale banken, der voorstellen, welke door het tegenwoordig Bewind bij de Kamer zullen worden ingediend. Toch bevat dat Kabinet vele elementen van talent en energie, terwijl bet reeds door meer dan een regeeringsdaad toonde door de beginselen van recht en gerech tigheid te zijn bezield. Alleen reeds de Weldra voelde de blinde den vasten grond weder onder zijne voeten, wat veel tot zijne geruststelling bijdroeg. Toen hij ettellijke honderd schreden verder gegaan was en zich derhalve tamelijk ver van de onheilvolle plek bevond, haalde hij vrijer adem en terwijl hij langzaam de stad naderde, maakte hij zich een duidelijk denkbeeld van hetgeen er gebeurd moest zijn. Er is daar een hemeltergende gruweldaad gepleegd, mompelde hij bij zich zeiven. Van de beide mannen, die mij onderweg inhaalden, heeft de een den anderen doodgeschoten en het lijk in den stroom geworpen. Mijn vreeselijk ongeluk van blind te zijn was ditmaal voor mij een geluk, want had ik de misdaad als oogge tuige kunnen waarnemen, dan had de mij onbekende moordenaar ook mij gewis eveneens naar de andere wereld gezonden: nu liet hij mij leven, dewijl ik niets heb kunnen zien. Ik vertrouw evenwel vast dat de Goddelijke gerechtigheid den booswicht straffen zal! Tegen middernacht kwam hij te Upton aan en stapte door de stille straten naar zijne woning in de voorstad. Hij bewoonde een armoedig kamertje, bij een ouden kleermaker, wiens be jaarde vrouw voor het onderhoud van den ^ulpeloozen blinde zorgde. billijkheid zou dus vorderen dat men deze Bewindslieden niet enkel den tijd liet om vele maatregelen van wetgeving voor te bereiden, maar dat men zich wel ernstig voornam om die wetsvoordrachten onpar tijdig te overwegen. Misschien zeggen som migen: welnu, de Regeering beeft immers tbans eenige maanden voor zicb; zij kan tusscben Mei en September hare krachten eens toonen, veel gereed maken dat dan in Herfstmaand der Kamer kan worden voorgezet, en 't zal dan van den inhoud der wetten afbangen, of zij bijval zal vinden. Die zoo spreken zien voorbij: ten eerste, dat bet tijdperk van ruim drie maanden van rust, dat de Ministers voor zich hebben, voor een groot deel moet wor den besteed aan het ineenzetten der be grooting van 1884, een arbeid, die, nu be zuinigen de boodschap is, zeker geen ge makkelijke taak zal zijn. Verder zal de Minister Heemskerk alsPresidentder Grond wetscommissie zijn banden met die com missie reeds vol genoeg hebben. Gesteld echter, de Ministers konden met volle ban den voor de Kamer komen in September, dan nog zouden wij, bleef de Tweede Ka mer samengesteld als thans, niet veel heil verwachten, ook niet van de beste wets voorstellen, omdat de Kamermeerderheid meer dan waarschijnlijk ondanks alle tegen overgestelde beloften bij de stembus, toch van kwaden wil tegenover bet conservatief Kabinet zou doen blijken. Op de kiezers rust dus de plicht om 'er voor te zorgen, dat de hetere elementendie iu de Kamer noodig zijn, daarin ook wor den gebracht. Het vaderlandscb belang vordert, dat een einde worde gemaakt aan partijkabalen en partij-intriges als tot bier maar al te dikwijls in de Kamer wer den beleefd. Om tot die uitkomst te geraken zal bet noodig zijn dat tusscben alle kiezers die het met de liberale theorieën en practijken niet eens zijn, een even ernstig als wel willend overleg worde gepleegd. Waar dat nog niet geschiedde, trachte men bet als nog te doen plaats hebben. Is de tijd, tot zulk een samenspreking gevorderd, te kort, dan overwege ieder kiezer ernstig voor zich- zelveu, aan wien der in zijn district ge stelde candidaten bij de voorkeur behoort te geven. Tot geen prijs en in geen geval stemme een kiezer, aan wien de beginselen van godsdienst en recht, bovenal die van recht voor allendierbaar en heilig zijn, op een Des anderen daags vertelde nu Gilpin aau zijne huisgenooten de avonturen van zijn laatste reis en inzonderheid de angstvolle ontmoeting van den onbekende op de brug in de kloof. Ook voor het oude echtpaar was het niet twijfelachtig, of er was daar een vreeselijke misdaad gepleegd en de overprikkelde fantaisie van de vrouw putte zich uit in de zonderlingste veronderstellingen over het gebeurde. Zij gaf ten laatste als hare vaste overtuiging te kennen, dat wis en zeker een geduchte rooverbende de omstreken van Upton onveilig maakte, zoodat in het vervolg niemand meer zonder levens gevaar, de stad verlaten kou. Toen zij naar de bron ging om water voor liet dagelijksch gebruik te halen, bleef zij na tuurlijk niet in gebreke, de daar talrijk verza melde babbelzieke vrouwen bet avontuur van den bedelaar met de grootst mogelijke overdrijving uit te bazuinen. Het gevolg daarvan was, dat nauwelijks twee uren later iu geheel Upton over den gepleegden sluipmoord gesproken werd en een aantal lieden zich zelfs naar de woning van den ouden kleermaker begaven, om uit Gil pin 's eigen mond het juiste van de zaak te vernemen. Het eenvoudige, waarheidsgetrouwe bericht van den grijsaard verwekte eene algemeene voorstander der revolutionnaire denkbeel den, welke worden voorgestaan door de li beralen. Het is een telkens terugkeerend verschijnsel dat tegen het naderen van den verkiezingsdag de liberale wolven zicb bul len in een schapenvacht; men ontkent dan ten stelligste, dat de liberale begrippen tegen den Godsdienst of de vrijheid zouden zijn gekant. De ervaring, bier, doch ook elders, leert evenwel duidelijk genoeg dat de liberale leer tegen de leer van Gods Kerk onmid dellijk is gericht en dat de vijanden van bet Kruis ook de vijanden der vrijheid zijn. Het is de gewichtige roeping der kiesbe- voegde Nederlanders zicb van dat alles wel te doordringen en dan, onder den in druk van die waarheden, hun stembriefje in te vullen. Als alle welgezinde staats burgers zicb vereenigden wij vreezen echter, dat aan die eenheid veel zal ont breken dan zouden in onze Tweede Kamer werkelijk die nieuwe elementen worden ge bracht, die dat staatslichaam zoo brood- noodig behoeft om ten nutte des volks werkzaam te zijn. Bij de Belgische Kamer zijn gisteren door den Minister van Financiën vijf nieuwe financiëelemaatregelen ingediend, strekkende om de inkomsten der schatkist te verboo- gen. De Minister wil lo. eene belasting beffen van de roerende waarden en wis- sel-operatiën; 2o. de personeele belasting wijzigen; 3o. den brandewijn-accijns ver- hoogen; 4o. de tabaksbelasting opslaan; 5o. eveneens verhoogen de inkomende rechten op koffie, cacao, azijn eu ongebrande kof fie tot 30 franks per honderd kilo; die op onbewerkte tabak tot op 100 franks per 1000 kilo; die op sigaren en sigaretten tot op 300 franksen die op buitenland- scben brandewijn tot op 100 franks. De opbrengst dezer nieuwe belastingen wordt geraamd op 22.300.000 frankseen bedrag dat ongeveer gelijk staat met bet tekort. Maar dan zulleu de nieuwe rech ten voorloopig onmiddellijk moeten worden toegepast, opdat de manoeuvres van spe culanten vermeden worden. Met 50 tegen 39 stemmen is biertoe door de Kamer besloten. Tweeduizend man Fransche troepen vertrekken naar Tongkin. In bet Lageihuis deelde Fitz Mau rice mede, dat Engeland en Mexico over- opgewondenkeid en men gaf den sheriff van het gebeurde kennis, die terstond den blinden viool speler liet ontbieden en diens verklaring deed opteekenen. Het gesprek dat Gilpin zelf met de beide onbekenden en daarna met den vermoedelijken moordenaar gevoerd had, wist hij zeer getrouw weer te geven; noch niet dat hetwelk de beide mannen met elkander gevoerd hadden. Hij had daarop zoo juist niet gelet en kon slechts met zekerheid zeggen, dat de moordenaar van den anderen iets verlangd had, hetwelk deze r.iet had willen toestaan. Na allen schijn had het geldzaken betroffen; namen waren niet genoemd. Nadat de sheriff alles aangehoord en vooral een uitvoerig bericht verlangd had over het zonderlinge gedrag van den vermoedelijken moordenaar op de brug, schudde hij twijfelach tig met het hoofd eu zeide: Ik vrees, Gilpin, dat men u voor den gek gehouden heeft. De een of andere grappenma ker heeft zich een slechte scherts met u ver oorloofd, om door de de dwaling, waarin gij als blinde ontwijfelbaar vervallen moest, onze goede stad in angst en opschudding te brengen en daarbij heimelijk in het vuistje te lachen. Wordt vérvolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1883 | | pagina 1