IM i\ N R N L A D. GEMENGDE BERICHTEN. eengekomen ziju tegelijkertijd te Londen en te Mexico speciale gezanten te accre- diteeren, met het oog op onderhandelingen over de hernieuwing der diplomatieke be trekkingen. De Britsche minister te Peru is benoemd tot speciaal gezant te Mexico, en Baring tot opvolger van Malet te Cairo, met denzelfden titel, rang en functies. De FranscheKamer heeft hetdebatover de rechterlijke hervorming hervat. Met 420 tegen 34 stemmen heeft zij een amendement aangenomen, strekkende om het ambt van rechter met andere administratieve of elec- tieve functiën onvereenigbaar te maken. Eene motie van Roche, strekkende om hier op voor plaatsvervangers en vrederechters eene uitzondering te maken, werd aange nomen met 372 tegen 79 stemmen. Voor het hof van Assises te Rome is thans het proces aanhangig tegen de personen, die in December van het vorige jaar, naar hun zeggen, in eene beslotene bijeenkomst, volgens de verklaring der po litie, in eene openbare bijeenkomst, Ober- dank verheerlijkt hebben wegens zijn aan slag op het leven van Keizer Frans Jozef. In die bijeenkomst, legde de politie de hand op al de raddraaiers, zoodat de manifes- tatiën sedert dien tijd ophielden. De be klaagden werden verdedigd door niet min der dan 44 advocaten. Men kan nu begrij pen, dat het niet spoedig gedaan zal zijn met het proces. Al de leden der uiterste linkerzjjde der Kamer, die tot de balie be- hooreu, vindt men onder de verdedigers. Ook Crispi pleit voor een der beschuldig den. Het gerechtshof te Xeres heeft eergis teren vier beschuldigden van de bende der Zwarte Hand, van wie het bewezen was dat zij een herbergier vermoord hebben, ter dood veroordeeld. Amsterdam, 1 Juni. Gisteren-middag werd op de Witten burgergracht alhier, een man door een goederentrein een arm afgereden. Vucht, 1 Juni. De ongelukkige 79 jarige persoon, die Maandag-namiddag door de stoom tram onder deze gemeente werd overreden, is na een smartelijk lijden in het gasthuis overleden. Bolnes, 1 Juni. Gisteren-morgen omstreeks 7 uur had aan de aanlegplaats der stoom'oooten alhier eene vrouw, varende op eene der booten van de „Blauwe Ster", het ongeluk buiten boord te valien. Zij werd gelukkig door de bemanning gered Doesburg, 1 Juni. In het plantsoen alhier is gevonden een pasgeboren kind, gewurgd en in doeken gewikkeld. Utrecht, 1 Juni. Met den trein, die Woens dag-avond te half negen uur uit Rotterdam alhier aankwam, werd het lijk van een net gekleed heer aangebracht, die zich ir. een coupé le klasse door een revolverschot van het leven had beroofd. Kuilenburg, 1 Juni. Het lijk van den schip per, die vóór acht dagen order de gemeente Beusichem overboord is gevallen en in de Lek verdronken, is alhier aangedreven en opge- vischt. 's Gravenhage, 1 Juni. Uit het Kanaal is gisteren-ochtend te 6 uur het lijk van een man opgehaald. Het verkeerde in verregaanden staat van ontbinding, doch is later herkend. Venloo, 1 Juni. De 11 jarige Van de Win kel, is door de rijksambtenaren alhier bekeurd wegens invoer van zes liter jenever uit Pruisen. Amerongen, 1 Juni. Onder deze gemeente had men de onvoorzichtigheid een 7 jarig jon gentje een paard te laten hoeden. Het dier bracht het kind een slag toe, waardoor het voor dood werd weggedragen. Krimpen a/d Lek, 1 Juni. In deze ge meente werd gisteren in eene sloot langs zijne landerijen gevonden het lijk van den landbouwer De J. Te Parijs heeft men weer een oude vrouw dood gevonden op haar zolderkamertje, waar ze van gebrek was omgekomen. Intusscheu vond men een waarde van 60,000 franks in den stroozak, waarop ze sliep, 't Mensch was 82 jaar oud en behoefde dus niet meer te sparen voor den ouden dag. Dezer dagen gaf de kapelmeester van het militaire muziekkorps te Posen een con cert in den tuin van een sociëteit aldaar. De Prui sische politie onderzocht het progarama en ver bood twee nummers, als zijnde Poolsche, d. i. ongeoorloofde muziek. Het waren een „polka ma- zurka"en een „polonaise" waarvan de naam reeds onwettelijk klonk, zijnde het gebruik der Poolsche taal bij openbare, min of meer officiëele gelegen heden verboden. Te Metz za! voor 30 0,0 00 Mark een groot beenderenhuis, voor allen in den jongsten oorlog bij Metz gevallen soldaten, gebouwd worden. 0 8 u c c e s s i v e 1 ij k laat men „w a a r- schijnHjk" alle Vorsten naar Amsterdam komen: rrins Alexander, de Prins van Wales, de Shah van Perzië; nu weder de Koning van Portugal; wordt vervolgd. Komt 't niet uit, der Mohr met alle deferentie zij deze spreekwijze toe gepast hat seine Schuldigkeit gethan in onzen tijd van reclame. Een oppassend jongeling, H. D., wonende te Baaksem (Limburg), had het ongeluk Zondag-avond van de kermis te Hom terugkomen de, in de Tonnerloosche bleek te loopen en te verdrinken. Door den heer Staalman, comma n- aeur der zeilmakers bij 's Rijkswerf te Willem soord, is een zeildoeksch bootje vervaardigd, waar in met overleg 2 personen plaats kunnen nemen en dat ruim 150 KG. gewicht draagt. Het hout werk, volstrekt noodig voor 't geraamte, is tot het kleinste minimum beperkt. De lengte van de whaleboot is 3 M., de grootste wijdte 0.75. M. en de hoogte 0.56 M., terwijl de zwa:irte ongeveer 20 KG, zal wezen. Een geoefend roeier komt er snel mede vooruit. Een man neemt 't bootje zon der veel moeite op den schouder en brengt het waar 't noodig is. Eer men het te water laat, moet het eerst worden opgetuigd, hetgeen men in 2 minuten doet. Men meldt ons uit Aksel; De heer S. De Bruijne, dijkgraaf van den Buthpolder, in deze gemeente, heeft, bij de gewone jaarlijksche vergadering van ingelanden van dien polder nu achtereenvolgens 50 jaren die vergadering bijge woond, zonder een enkele maal verzuimd te heb ben. Door het bestuur en de stembevoegde inge landen is hem bij die gelegenheid een prachtig geschenk aangeboden, ter herinnering aan dit zoo hoogst zeldzaam geval. Uit Beverwijk schrijft men, dat reeds aardbeziën, in kleine hoeveelheden, naar Amsterdam worden verzonden en het uitzicht op een overvloedigen oogst blijft bestaan. In de Deutsche Zeitschrift für Chirurgie wordt door zekeren Dr. George Fischer melding gemaakt van eene gelukkig geslaagde, zeer vreemd soortige operatie, die in het stedelijk gasthuis te Hannover plaats had. Bij zekere feestelijkheid was namelijk een geladen geweer, waarin eeu ijzeren laadstok, plotseling afgegaan, met het ge volg dat deze laadstok een anderen feestgenoot in den rug drong en zoo zijn weg nam door hals en hoofd, waaruit hij weer gedeeltelijk te voor schijn kwam. Het voorwerp was tusschen de wer velkolom en het rechter schouderblad naast den vierden borstwervel binnen de borstkas gekomen; ter lengte van 30 cM. kwam hij uit het hoofd voor den dag. Het rechter oog was onbruikbaar geworden. Twintig of dertig hamerslagen waren noodig om den laadstok, die 50 cM. lang was, weer terug te drijver., hetgeen met het beste ge volg geschiedde. Gedurende al dien tijd bleef de patiëut bij bewustzijn. Elf maanden later was hij volkomen hersteld. Twee heeren gingen dezer dagen de volgende weddingschap aan. Een hunner be weerde nl. dat hij in een aantal koffiehuizen een bestelling zou doen en dat alle kellners de twee laatste woorden van zijn vraag zouden herhalen. Hij won de weddingschap. Overal vroeg hij: „Geef mij een broodje met spek.„ „Met spek?" vroegen al de verwonderde kellners. TeKleef is een persoon uit de ge- vangenis ontslagen, die 3jaar daar had door gebracht wegens mishandeling van kinderen. Nau welijks genoot hij de vrijheid weder, of hij viel andermaal een 8jarig kind aan, dat hij den buik opensneed, waarna hij naar Kempen, zijne woon plaats, reisde. De dood van het kind volgde on middellijk en de misdadiger werd bij zijne aan komst te Kempen gevat. Bij hem werd een nieuw mes gevonden, dat volgens zijn zeggen bestemd was om er zijn vrouw den hals mede af te snijden. Een rentenier te Brussel, de heer Barbanson, bladerde dezer dagen in zijne papieren, waarbij zich ook loteu van de stad Brussel be vonden. Tot zijne verbazing bemerkte de man, dat er een bij was, dat in 1881 was uitgeloot met den prijs van 100,000 franks. Te Londen is een nieuw soort tram- way in gebruik geuomen, waarbij de wagens be wogen worden door de kracht van een vaststaande machine, langs een ketting zonder einde, welke ketting is ingesloten in twee buizen onder den grond gelegd en welke loopt over twee raderen. De buis heeft over zijne geheele lengte een over- langsche sleuf, waardoor een tand dringt, die den ketting grijpt en met een voertuig verbind. Een eigenaardig mode1gebruikt tegenwoordig de beeldhouwer Browning, te Parijs, een zoon van den dichter. Hij werkt aan een groep „een nimf met een slang" en heeft daarvoor een slangentemmer van beroep aangenomen wiens „boa- constrictor" nu alle dagen voor hem „poseert". Te Wormerveer werd Zondag-avond het 120-jarig bestaan gevierd van een leesgezelschap dat in 1763 door Abram Vos en Jan Eveliens werd opgericht, met het doel om aan de vele papier makers en olieslagers in die gemeente na hun dag werk goede lectuur te verschaffen. De loop der tij den heett in de inrichting van dit leesgezelschap bijna geen verandering gebracht. Nog heden zijn er 52 leden, en slechts wanneer iemand voor zijn lidmaatschap bedankt, kan een ander als lid wor den aangenomen. Contributie, boekenveiling, alge- meene vergadering, waar men ook thans nog, der traditie getrouw, op kosten van het gezelschap bier drinkt en eene pijp rookt, 't is alles als voor 120 jaren. Te St. Michielsgestel is gisteren een jongen van 14 jaar, die voor het opvoedings gesticht den Ruwenberg dagelijks de brieven van het hulpkantoor der posterijen aldaar haalde en bracht, in den Dommel verdronken. Een Berlijnsch tramconducteur was door een passagiers beleedigd geworden en deed hiervan aangifte bij de justitie. De man die zich aan beleediging met woorden had schuldig gemaakt, werd tot dertig mark boete veroordeeld, en de conducteur kreeg de bevoegheid om het von nis in de tramwagens aan te plakken, alwaar het gedurende veertien dagen door het publiek zal kunnen gelezen worden. Aan wolven schijnt het ook'al moeilijk naar den zin te maken te zijn. Is de winter fel, dan hoort men altijd dat ze zich brutaalweg vertoonen tot midden onder de menschen; ditmaal, na een zeer zachten winter, hoort men hetzelfde. In Lotharingen klaagt men over 4e verregaande brutaliteit en over de tal rijkheid van het gedierte, en bepaaldelijk krijgt de zachte winter er de schuld van. Het schijnt namelijk, dat het ontbreken van sneeuw de ver volging van deu wolf zeer moeilijk en in vele gevallen vruchteloos gemaakt heett. De beweiing laat zich hooren; inmiddels wordt het voor de bewoners tijd naar een middelweg uit te zien tusscheu een harden en een zachten winter. Te Smilde heeft in een der open bare scholen een vogelpaar zijn nestje gebouwd. Een geopend raam geeft hun daar toegang. Reeds zijn er jongen uitgebroed. De schooljeugd ver loochent ditmaal hare gewone neiging tot het verstoren van nestjes. Voor deze beschermelingen maakt men blijkbaar een uitzondering. TeAsdières vermaakten eergis- t.eren drie personen, een jongmensch en twee vrou wen, zich aan den waterkant met een klein hondje. Onder het spelen viei dit laatste te water en de jonk man, die het grijpen wilde, stortte ook in de Seine. Op zijn hulpgeschreeuw snelden de beide vrouwen toe, doch ook zij verloren het evenwicht, en de oeverbewoners, die ter redding aangeloopen kwamen, vonden slechts drie lijken. Weer is een dorp voor een groot gedeelte door brand vernield en wel hst dorp Vars, in het Fransche departement der Opper- Alpen, waar vijftig huizen in de asch gelegd werden en verscheidene menschen om het leven kwamen. Parijsche orgelmannen hebben ook auteursrechten te betalen. Dat heeft onlangs de eigenaar van een draaimolen tot zijn schade on dervonden. Hij had op zijn draaiorgel wijsjes uit de „klokken van Corneville" en de Retraite de Crimee laten zetten, en welzonder uitdruk kelijke vergunning van de componisten. Dit ver zuim is volgens den Code Penal straf baar, en de arme orgelman zag zich tot een geldboete van 500 franks en de kosten veroordeeld. Hij troost zich echter met de gedachte, dat hij de melodieën van Mozart, Boeildieu en Weber ongestraft op zijn orgel mag draaien. 'Een probaat middel tegen orgeldraaiers. „O p zekeren dag, zoo verhaalt een Parijsch dagblad, be zocht Méry den onlangs overleden schrijver San- deau, toen een orgeldraaier onder het venster plaats nam en zijne melodieën begon te „draaien." Sandeau die dit concert zeer vervele d vond, wierp hem een vijftig-centimesstuk toe, met de woorden: „ga nu uws weegs." „Hoe?" sprak Méry, moedigt gij dit schandelijk bedrijf aar.? De man zal morgen terugkomen en u al zijne kameraden zenden." „Maar wat moet ik dan doen, om van die lieden verlost te worden?" vroeg Sandeau. „Dat zal ik u onmiddellijk zeggen. Tk woon in de rae des Martyrs, d. i. in eene straat, waar meer dan elders de orgeldraaiers hunne concerten geven. Nauwelijks was ik in mijne woning gekomen en had ik een venster geopend, toen een dezer vir tuozen voor mijn huis post vatte en eene aria uit Robert begon te draaien. Ik gaf hem onmiddel lijk een teeken van tevredenheid. Na dit aria verblijdde hij mij met een wals van Strauss. Ik nam een stoel en plaatste mij op het balkon. De man speelde vervolgens eene andante van Mozart, en ik applaudisseerde uit al mijne macht. Toen liet hij mij eene variatie op een thema van Chopin hooren. Ik riep mijn bediende, opdat ook hij zich aan het concert zou verlustigen. „Nog iets," riep ik den orgeldraaier toe. Hij begon van voren aan en toen hij geëindigd had, nam hij zijn pet af en reikte ze mij toe. Op dit oogenblik ging ik met mijn bediende naar binnen, sloot het ven ster en beschouwde achter de gordijnen eene scène, die voor ieder ander dan voor mij, hart roerend zal geweest zijn. De man zag mijn balkon wanhopig aan. Eindelijk Dam hij rijn orgel op de schouders en verwijderde zich nadat hij het num mer van mijn huis had genoteerd. Ik heb dezelfde geschiedenis met vijf of zes zijner collega's her haald; geen orgeldraaier vertoont zich meer voor mijne deur. Nog sterker, gisteren-morgen stond ik rustig aan 't venster, toen ik een man met een orgel op den rug zag aankomen. Toen hij mij in 't oog kreeg, verhaastte hij zijn tred en zag mij aan alsof hij wilde zeggen: „gij zoudt wel gaarne een stuk muziek van mij willen hoo ren, doch ik laat mij niet voor de tweede maal beet nemen." Een Nederlander, die in het Kaap- land woont en zich thans in de Transvaal be vindt, heeft aan zijn familie in Holland geschre ven, dat hij verplicht is nog eenigen tijd aldaar te vertoeven, omdat de trekossen, wegens de ge- heerscht hebbende droogte, niet sterk genoeg zijn om de reis naar de Mosselbaai te maken. Dezen zomer zal te Rijkjavik (IJ s- land) eene tentoonstelling van industrie en huis vlijt worden gehouden. „Joris Kom ij n", die aan de hand van J ustus v. Maurik de koloniale tentoonstelling bezoekt, schijnt ook te meenen, dat het met de Roodhuiden in de tent voor de vreemde volksstammen niet alles richtig is; althans hij meent zich te her inneren, dat hij den een reeds vroeger heeft ge zien als vuureter, die levende duiven gebruikte in een tentje voor 10 centen op de kermis! Gedep. Staten van Friesland heb- ben beslist, dat een oom als Raadslid mag meewerken tot de benoeming van zijn neef tot open baar onderwijzer. Toen Abd-del-Kader voor de eer ste maal Parijs bezocht, liet men hem o. a een der bibliotheken bezichtigen, waar hij aan een professor in de Arabische taal voorgesteld werd, die hem natuurlijk in het Arabisch van het In stituut aansprak. Na den geleerde eenige oogen- blikken te hebben aangehoord, verzocht de Emir zijn tolk den professor te zeggen dat hjj geen Fransch verstond. Een tachtigjarige vrouw te Saint Laurent d'Aigouze is door het springen van een petroleumlamp levend verbrand en te Saint Gely du Fese viel bij het schuilhoekje spelen <^en jon gen in een put en verdronk. Hetzelfde was het geval met een heer van Redon, die met vier an deren in een boot was gaan zeilen; door een ver keerde beweging zonk het vaartuig. Uit Sneek schrijft men ons: Giste- ren-avond maakte de veldwachter in het naburige dorp Scharnegoutum zich meester van drie valsche munters, die zich reeds sedert eenige dagen bezig hielden met het uitgeven van hun „bankpapier". Geboeid naar de gevangenis alhier getranspor teerd, wist een der misdagers, toen 't zijn beurt was om het groote huis binnen te treden, te ont snappen. Weinige oogenblikken daarna haalde men hem echter onder een kar vandaan, waarna hij spoedig in het lot zijner kameraads deelde. Alle drie oefenden het beroep van lithograaf uit en ziju vaders van talrijke huisgezinnen. De kroning van Alexander II kost- te drie-en-dertig millioen roebels. De tegenwoor dige keizer vond dat drie millioen genoeg was, en dat het veel beter zijn zou de dertig overige millioen aan nuttige werken te besteden. Men deed echter den Czaar opmerken dat zulks onmogelijk was; de vorst zeide alsdan dat men zooveel moge lijk zou sparen. Thans zal de kroning nog ongeveer 15 millioen roebels of 50 millioen franks kosten. Te Weenen heeft in Je Wachrin- ger-voorstad een gevecht plaats gehad tusschen soldaten en burgers. Veertig personen werden daarbij gewond. De twist ontstond in een kroeg. Te Boston wordt een hospitaal voor dieren gebouwd. Het plan daartoe ging uit van de Harvard-Universiteit. Het hospitaal zal bestaan uit een eigenlijk gezegd ziekenhuis (50 voet diep, 3 verdiepingen en een flink souster- reiu) voor paarden, katten, honden, en een inrichting 5 mijlen buiten de stad, waar de zieke runderen, schapen, varkens volgens de regelen der geneesleer zullen worden verpleegd. Hoe onvoorzichtig het is jonge kinderen alleen te laten, bleek dezer dagen opnieuw te Groningen. Een 3-jarig meisje speelde met lucifers, waardoor de venstergordijnen verbrandden en ook de tafel reeds vuur vatte. Gelukkig kwam nog juist intijds de moeder binnen, en het kind bleef dus ongedeerd. Gèdurende den afgeloopen wiu- ter ving de Tesselsche garnalenvloot 5962 manden garnalen, waaraan door de visschers ongeveer ƒ23.500 werd verdiend. De visscherij begon in November II. en duurde tot 27 Mei. Doordien het weer geene verzending naar het buitenland meer toelaat, moest een tak van nijverheid, die aan honderden gezinnen op Tessel brood ver schaft, nu gestaakt worden. Toen zich Dinsda g-m iddag op de pas voltooide kolossale brug tusschen New-York en Brooklijn een groote volksmenigte bevond, riep iemand plotseling: „De brug zakt in! Tengevolge hiervan ontstond een paniek, waarbij twaalf men schen gedood en zes-en-twintig gewond werden. De timmerman Klaas Haveman, uit Uffelte, prov. Drente, die in den nacht van 14 op 15 Januari jl. in zijne woning aldaar, Jan Mones zoodanig heeft geslagen en verwond, dat hij in dienzelfden nacht is overleden, is door het Gerechtshof te Leeuwarden, wegens moedwilligen doodslag, veroordeeld tot 6 jaren tuchthuisstraf. Door een F'anschman Chatenet genaamd is een klein electrisch toestel uitge vonden, waardoor postzegels op zeer eenvoudige wijze door middel van gloeiende platinadraad van drie ingebrande dwarsstreepen worden voorzien. Hierdoor wordt het onmogelijk op die wijze ge stempelde postzegels ten tweede male te gebruiken. De Koloniale Tentoonstelling te Amsterdam trekt ook te Madrid de aandacht. Een der Madridsche bladen schreef dezer dagen: „Al de schoone Nederlandsche koloniën zijn uitmun tend vertegenwoordigd. Voor het eerst vindt men daar een methodische en beredeneerde rangschik king van een Expositie." De verslaggever van dat blad eindigt echter zijn zeer waardeerenden brief aldus: „De prijzen beginnen reeds gevoelig te stijgen en konden oorzaak worden, dat dui zenden reizigers, die besloten Amsterdam te be zoeken, er alsnog van afzien om levend geplukt te worden. Lo digo, por experiencia, porque a mi me ha sucedido," d. i.: ik spreek bij ondervin ding, daar het mij is overkomen, toen ik heden ochtend mijn nota betaalde." Te Woensdrecht is op eene weide een luchtballon neergekomen, waarin zich een 25jarig jonkman uit Parijs bevond. Den 27sten aldaar te 5 uur opgelaten kwam hij den 28sten des morgens te 9 uur neder. De Noordsche bark Inga, kapitein Cornelissen, heeft op reis van Greenock naar Quebec op een zeemouster gestooten, waardoor het schip zulk een zware avarij bekwam dat de bemanning noodseinen moest hijschen. Dat het schip werkelijk met een levend wezen in aanva ring was geweest, bleek uit het bloed, dat een mijl ver de zee rood kleurde. De bemanning werd door de stoomboot Leerdam gered, die haar be houden te New-York aangebracht heeft. De bark verdween in de diepte. Wie op het Tentoonstellingster- rein te Amsterdam iets koopt, krijgt daar een reispas bij; zonder dat bewijsje, door den 'neer Agostini geviseerd, mag niets van het terrein worden uitgevoerd. Natuurlijk is 't een maatregel tegen diefstal. Maandag-morgen is te Dublin de derde der Invincibles, de 24jarige Michael Fagan, opgehangen, die in zijne laatste oogenblikken de zelfde onverschrokkenheid als Brady en Curley, maar meer onderwerping en berouw heeft getoond dan zij. De terechtstelling trok, in tegenstelling met de twee eerste, toen duizenden voor as gevan genen lagen te bidden, slechts weinig de aandacht; de voor den kerker samengeschoolde menigte be stond uil niet meer dan eenige honderden per-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1883 | | pagina 2