N I E w E No. 699. Zondag 10 Juni 1883 8e Jaargang. De school in Albion, BUITEN LA NIK IIUIUiHSdlli UIl iUT. ABONNEMENTSFBXJS Per 3 maanden voor Haarlem j 0,85 Buiten Haarlem franco per post. 1, Afzonderlijke Nummers 0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. B TJ B E A TJSt. Jansstraat Haarlem. i'rsüiifr--.... nc.MMNjJ2:si);u7 AGHTE MA HON AGITATE. PBIJS DEB ADVEBTENTIÉN Van 16 regels30 Cents Elke regel meer 6 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaaubiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers KÜPPERS LAUREY. Een schooner voorbeeld, wat vereenigde krachten van vastberaden mannen vermo gen tot stand te brengen, vinden we in de gansche historie niet dan in de geschie denis van de opvoeding der Katholieke jeugd in Engeland, eu wat de zaak nog zoo veel belangrijker maakt, is het feit dat de inrichtingeu van opvoeding en onder wijs alle gesticht zijn en onderhouden wor den door de vrijwillige bijdragen der ge- loovigen, zonder medewerking van de Eu- gelsche Regeering. Ongeveer negentig jaren geleden bezat de Katholieke Kerk in En geland geen enkel opvoedingsgesticht voor kinderen uit den hoogen of middelstand en slechts eene enkele school voor arme kinderen. Negen eu negentig percent der Katholieke bevolking was gedwongen, hare kinderen op Protestautsche scholen te laten onderrichten en slechts weinigen waren in de gelukkige positie hunnekinderen naar Frankrijktekunnen zen den, waar de kloosters van St. Orner, Douay en andere, bizondere toebereidselen hadden gemaakt voor de Engelsche kweekelingen. In een zeer kort tijdsverloop is die toestand geheel en al veranderd; niemand behoeft meer naar het buitenland te gaan om in het Katholiek Geloof te worden opge voed. De Katholieke Kerk in Engeland bezit thans in verhouding van het aantal harer leden meer scholen, die met haar in nauwe verbinding staan, die door de Geestelijkheid worden geleid en bewaakt, dan elk ander kerkgenootschap daar te lande. De fonda menten voor dit grootsch en heerlijk werk werden .gelegd door een aantal Katholieke kloostergeestelijken die in het jaar 1789 gedurende de revolutie uit Frankrijk waren verdreven. Inderdaad het is eene merk waarde schikking des Hemels, dat, terwijl nu tweehonderd jaren geleden, onder de regeering der heerschzuchtige en fanatieke Elizabeth, Katholieke familiën terwille van hun Geloof uit Engeland moesten vluchten, hunne nakomelingen later daarheen terug keerden om de Moederkerk in hare huidige grootheid en waardigheid te herstellen. Aan deze omstandigheid heeft het van Douay over 't Kanaal verplaatste college, in .Usher bij Durham, zijn ontstaan te danken. De emancipatie der Katholieken in het jaar 1829, maar nog veel meer de nu dertig jaren geledeu herstelde hiërarchie in Engeland, wier leden sinds, als veldover sten, de strijdvaardige troepen naar de over- FEUILLETON. De blinde Getuige. Vervolg.) Daarop klauterden zij van de brug naar be neden om den stroom te ouderzoeker., die in menigvuldige krommingen, door do heuvelrij kronkelt, tot hij eindelijk op de vlakte uitmondt en dan regelrecht naar de Severn vloeit. In de nabijheid van de brug vertoonde zich niets verdachts. Eenige boerenjongens en herders, die op de omliggende heuvelen de koeien lieten weiden, naderden met verbaasde gezichten en hielpen zoeken, zoodra zij vernomen hadden, wat het doel van die nasporiugen was. Eene halve Engelsche mijl ver was geen spoor van een gepleegde misdaad te ontdekken: of schoon de mannen zorgvuldig iedere donkere plek van de heldere stroombedding onderzochten en met hunne stokken op den bodem tastten. Doch plotseling, toen een der herders, die de voorste was, een scherpen hoek van den stroom omsloeg, slaakte hij een kreet van ontzei tin?. Op dien kreet snelden allen toe en ontwaarden nu het lijk van een goedgekleed man, die, aan den linkeroever aangedreven, daar tusschen winning voerdengaven aau het Katho lieke schoolwezen een hoogre vlucht. Met recht kon op de eerste synode der Katho lieke Engelsche Bisschoppen, de Kardinaal Newman entbousiastisch uitroepen: »de win ter is voorbijhet heeft opgehouden te rege nen, de bloesems ziet men in het gausche landheinde en verreen de vruchten rijpen aan den vijgeboom!« Spoedig onstonden er kleine scholen deze werden grooter en uit de grootere scholen kwamen de colleges voort. Thans telt men van de laatste soort in 't geheel 15 stuks, met ongeveer twee duizend kweeke lingen. De voornaamste dier inrichtingen mag zeker wel de groote Jezuïetenschool in Stonyliurst (Lancashire) genoemd wor den, die voor Katholieke knapen uit den hoogen stand hetzelfde is, wat de beroemde Etonschool in de nabijheid van het kasteel Windsor, voorde zonen der Protestautsche Engelsche patriciërs is. Eene andere hoogere school, die door de kinderen van den Katho lieken adel wordt bezocht, is de door den Kardinaal Newman in het jaar 1859 ge stichte school der Oratoristeu in Egbaston, welke onder anderen bezocht werd door het hoofd van het Katholieke leeken-ele- merit van Engeland, den Hertog van Norfolk, die zich ten opzichte van het Katholieke onderwijs in Engeland zeer verdienstelijk heeft gemaakt. Een eigenaardigheid van al deze scholen is, dat de vacantiën slechts negen weken in het jaar duren, terwijl de vacantie-tijd der Protestantsche scholen in het jaar meestal vier maanden duurt. Een voorbeeld hoe goed de middelbare scholen ook verzorgd wordengeeft voor zeker de door Dr. Vaughan, Bisschop van Salford, in Manchester opgerichte school, die aau de Katholieke knapen de gelegen heid aanbiedt, zich in speciale vakken te bekwamen. Deze school heeft veel over eenkomst met de Gewerbeschulen in Duitsch- land en met de écoles spéciales des arts de manufacture in Frankrijk. Om zijn doel beter te bereiken heeft Msgr. Vaughan een comité gevormd, bestaande uit practische kooplieden en industriëelendie hem met hunne raadgevingen trouw ter zijde staan. In Londen hebben de Katholieken aan de rustelooze werkdadigheid van Zijne Emi nentie den Kardinaal-AartsbisschopManning het heerlijke in 't westen gelegen college te danken, dat, in 't klein begonnen, thans honderd internen en een zeilde aantal ex ternen telt. Inderdaad, de Katholieke Kerk kan trotsch eenige groote, in de stroombedding liggende steenen vastgeklemd lag, zoodat het snelvlietende water hem niet verder wegspoelen kon. Dus had de oude, blinde bedelaar zich werke lijk niet vergist en berustte zijn afgelegde verklaring op waarheid. Een schandelijke moord was hier gepleegd, waarvan de eigenaardige omstandigheden tot een hoogst merkwaardig crimineel proces aanleiding zouden geven, wan neer men slechts het geringste kon vinden, wat tot ontdekking van den moordenaar kon leiden. Want de getuigen van de misdaad waren een blinde bedelaar en diens poedel. Dit waren de gedachten, die bliksemsnel het hoofd van den sheriff doorkruisten, terwijl hij het ontzielde lichaam, dat met het aangezicht voorover lag, uit zijn nat graf liet opbeuren eu op het gras aan den oever nederleggen. Het aangezicht van den doode was misvormd door een schot in den rechterslaap van het hoofd, en de druipende, lange, grauwe haren hingen er verward overheen. Zoodra de sheriff ze op zijde gestreken had herkende hij den persoon van den vermoorde. Het is Mr. Samuel Rogers van Bristol, riep hij uit. Het geld moet hier de aanleiding tot den moord geweest zijn! zijn op dit resultaat. Terwijl met uitzon dering der Vereenigde Staten van Noord- Amerika en Oostenrijk, alle andere regee ringen eene Katholieke opvoeding bijna onmogelijk maken, opent het Protestantsche Engeland zijne armen voor allen, die hunne zonen in het Geloof hunner vaderen willen laten opvoeden en van deze gelegenheid maken thans reeds vele Duitsckers en Fran- schen gebruik, die hunne kinderen name lijk zenden naar de Engelsche Jezuïeten colleges, alwaar zij hunne studiën voltooien. En dat deze inrichtingen van opvoeding en onderwijs voortreffelijk bestuurd worden, bewijst het feit dat zij in nauwe betrekking staan met de lioogeschool te Londen van welke zij hare graden ontvangen. Ook vele Duitsche Geestelijken van de orde der So ciëteit van Jezus, die uit hun ondaukbaar vaderland zijn verjaagd, hebben in het noorden van Engeland, op den hun ge schonken grond, inrichtingen doen ver rijzen waar Duitsche knapen naar de grondstellingen van hunne godsdienst on derricht ontvangen en worden opgevoed. Mogeu deze scholen ook in de toekomst groeien eu bloeienmoge het heerlijke voorbeeld van Engeland ook in andere landen navolging vinden! Helaas er doen zich kenteekens voor, dat ook in Eugelaud de Staat meer en meer zijn koude hand op de scholen leggen zal. Geschiedt zulks, dan zal ook menige bloesem worden geknakt. Thans echter zijn de om standigheden waarin de Katholieke scholen in Engeland verkeeren, verreweg beter, gunstiger, dan die op het vasteland. In de afdeelingen dér Belgische Kamer werd eergisteren een aanvang gemaakt met de beraadslaging over de wets-ontwerpen betreffende de nieuwe belastingen. De ontvangst, die aau de ontwerpen ten deel viel, was over het geheel niet bizonder gunstig. Bij de voortzetting van het debat in het Pruisische Huis van afgevaardigden over het kanaalplan is verder nog bepaald, dat met den aanleg van een kanaal van Dortmund naar de Beneden-Eems eerst dan een begin zal worden gemaakt, wan neer de daartoe noodige gronden kosteloos en vrij van lasten aan den Staat in eigen dom zullen zijn afgestaan. Vervolgens is het geheele ontwerp met enkele wijzingin- gen van ïedactie aangenomen. En hij onderzocht vluchtig de zakken van het lijk. Juist! Men heeft hem totaal uitgeplunderd. Portefeuille, horloge en beurs zijn weg! Ik herken den ouden heer ingelijks, sprak een boer; ik heb hem gisteren-voormiddag op de markt te Tavistock gezien. Daar heeft hij geld gehaald bij Thomas Pratt, die naderhand vreese- lijk op hem schold en hem een woekeraar noemde. Thomas Pratt, wie is dat? Een jonge boer te Tavistock, die bij Rogers geld tegen hoogen intrest opgenomen had, dewij] hij elders niets bekomen kon. Nu heeft hij het onverwachts moeten terugbetalen en ook een slechten oogst gehad, derhalve is hij den onder gang nabij. En hij schimpte op Rogers? Vreeselijk! Daarvan moet ik aanteekening houden, sprak de sheriff, terwijl hij zijn zakboekje te voorschijn haalde eu er iets in opschreef. Nu, nu, bromde de boer verdrietig, toen hij de uitwerking zag van zijne onbedachte woorden, ik wil juist niet zeggen dat Thomas Pratt een deugniet is. Integendeel, hij is een brave kerel, al drinkt hij somtijds een glaasje De eerste lezing van de Ougevalswet in o de betrokken Rijksdag-commissie is afge- loopen. Zeer belangrijke paragrafen werden niet goedgekeurd. Ook in Frankrijk pleegt menig gemeente bestuur daden, den Wandalen, gruwelijker gedachtenis, waardig. Zoo heeft nu dat van Agen (Lot et Garonne) besloten, een kostbare torenklok uit de 15de eeuw te laten versmelten om er een buste van de Republiek van te maken. Mgr. Guilbert, Bisschop van Amiens, is tot Aartsbisschop van Bordeaux be noemd. Admiraal Courbet zou eergisteren aan boord der Atalante Algiers verlaten om naar Tongkin te vertrekken. Hij zal er het opperbevel aanvaarden over de scheepsmacht, die bestaan zal uit twee pantserschepen, drie kruisers, een advies-vaartuig, twee kanonneerbooten, twee transportschepen en twee torpedobooten. Een telegram uit Algiers bericht dat het eerste regiment Algerijnsche tirailleurs be vel heeft ontvangen om zich gereed te houden, dadelijk na aanzegging zich in te schepen naar Tongkin. De Standard meldt van den 9den uit Konstantinopel, dat Zaterdag de raad van ministers, onder voorzitterschap van den Sultan, besloten heeft een nota aau de Mogendheden te richten, om zich te ver zetten tegen het voorstel om Turkije tot kostbare hervormingen in Armenië te dwin gen, omdat een bevredigende uitvoering onmogelijk is in verband met den finan- ciëelen toestand. De nota vraagt daarom uitstel, opdat de Porte eerst overeenkom stig het tractaat van Berlijn hare fiuan- ciëele verhoudingen kunne regelen. De Times bevat eene dépêche uit Kon stantinopel waarin wordt geconstateerd dat in Albanië de gisting onder de be volking toeneemt. De Turksche overheid te Skutari vreest dat de beweging alge meen zal worden en een gevaarlijk karak ter zal aannemen. Suleiman Bey Daoudhet hoofd van de brandstichters te Alexandrië, is door het Militair H^f ter dood veroordeeld. Acht tien Egyptische officieren, wier medeplich tigheid bewezen is, werden tot langer of korter dwangarbeid veroordeeld. Eergisteren is het proces tegen de Zwarte Hand« begonnen. Tegen zestien van de achttien beschuldigden heeft het O. M. de doodstraf geëischt. De Rechtbank is in het bezit van geheime stukken, die te veel en slaat daarbij allerlei zotteklap uit. Het is wel! sprak de sheriff. Slaat nu de handen maar even aan het werk, goede lieden, en helpt het lijk in het.rijtuig dragen. Aau dit verzoek werd bereidwillig voldaan. Niet zonder veel moeite evenwel werd het lijk naar boven in de kloof gedragen en in den wagen gelegd, die daarop naar Upton terugreed. In de stad verbreidde zich als een loopend vuur het gerucht, dat de gezegden van den blinden bedelaar op ontzettende waarheid be rustten en men in den persoon van den ver moorde, den ouden heer Samuel Rogers uit Bristol herkend had. Deze tijding verwekte na tuurlijk algemeeue opschudding in de stad, want de schatrijke bankier en beursspeculant Rogers was een der meest bekende personen in het graafschap Worcester. In vele winstgevende ondernemingen had hij zijn geld belegd en groote kapitalen op woekerwinst uitstaan. Zooveel geld mogelijk bijeen te schrapen was het dod zijns levens. Hij was daarbij zoo gierig dat, als hij voor zaken op reis ging, hij, wanneer de afstand niet te groot was, den weg te voet maakte, om de kosten van een rijtuig uit te sparen. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1883 | | pagina 1