B i\ K L A GEMENGDE BERICHTEN. merkwaardige inlichtingen geven over het drijven der anarchisten. Volgens de jongste telegrammen uit Madrid hebben de overheden van Xeres op nieuw voorzorgsmaatregelen genomen. De opgewondenheid is afnemende. De Gouverneur van Cadix heeft een se- strenge proclamatie tegen de anarchistische genootschappen uitgevaardigddie gedreigd hebben den oogst te verbranden. De advocaat Gustave Ador, hoofd der nieuwe liberale partij te Genève, heeft bij den Grooten Raad van dit kanton een wetsontwerp ingediend om de rechters voor taan door het volk te doen benoemen. Een paar jaren geleden had de heer Favon een ontwerp van gelijke strekking ingediend, hetwelk toen wegens verschillende gebreken is verworpen. Zoo wilde hij bijv. alle stem mingen ter benoeming van rechters uit sluitend doen houden in de hootdstad en dus alle kiezers van elders noodzaken, aldaar bijeen te komen. De heer Ador wil het den kiezers gemakkelijker maken en heeft daarom in zijn ontwerp de stemming over 24 kiesdistricten verdeeld. Aan de Times wordt uit Durban ge- telegrapheerd dat in Basutoland een soort van wapenstilstand heerscht. Masoepha blijft nog steeds in gebreke het geroofde vee terug te geven. De invloed van kapitein Blyth laat zich reeds gelden. De Kaapsehe troepen zijn uit Maseroe teruggetrokken. Over den toekomstigen gang der zaken loopen de meeuingen uiteen. Aangaande den door de Boeren gevoerd wordenden oorlog is geen ander belangrijk nieuws ge komen als dat de hoofden Schoeba en Tappis zich hebben overgegeven. Dit schijnt eene spoedige algemeene onderwerping der in boorlingen aan te duiden. Op den ver jaardag der Koningin had er eene harte lijke en vriendschappelijke ontmoeting plaats tusschen den Engelschen minister-resident in Transvaal met de leden van het Uit voerend Bewind en den Volksraad. In verband met het in de laatste weken in omloop brengen van nagemaakte bankbiljetten van f 100, is bij resolutie van den Minister van fi nanciën bepaald dat de nummers van die biljetten tot wederopzeggens weder op de borderellen van stortiDg bij de betaalmeesters zullen moeten aan- geteekend worden. Heemstede, 7 Juni. Heden-middag reed de stoomtram bij het omgaan van een hoek tegen een vigelant, waarin de militie-commissaris, de burgemeester van Haarlemmermeer en 2 onder officieren gezeten waren. Het rijtuig is belangrijk beschadigd, doch niemand werd gekwetst. Men zegt, dat de machinist niet waarschuwde en de koetsier geen tijd genoeg had om te wijken. Helder, 8 Juni. Het gedeukteeken voor de slachtoffers van de ramp der Adder zal B Juli a. s.den verjaardag der noodlottige gebeurte nis, plechtig worden onthuld. De Commissie heeft de militaire en burgerlijke autoriteiten alhier tot bijwoning dier plechtigheid uitgenoodigd, alsmede de leden der plaatselijke vereenigingen. Amsterdam, 8 Juni. In de diamantslijperij op het Tuinpad alhier, geraakte heden-ochtend de machinist, een jongeling van 19 jaar, tusschen de raderen der stoommachine. De ongelukkige leefde nog slechts een kwartie'. Alkmaar, 8 Juni. Dezer dagen heeft iemand alhier in zijn tuin een witte musch gevangen; iets wat natuurlijk hoogst zelden voorkomt. Deventer, 8 Juni. In het gasthuis alhier overleed Woensdag-avond de landbouwer O. uit Epe, die Vrijdag te voren, doordien een andere boerenwagen tegen den zijnen aanreed, uit zijn rijtuig op straat viel, en zich zoodanig bezeerde, dat hij in zeer bedenkelijken toestand naar het ziekenhuis werd vervoerd. "Venendaal, 8 Juni. De oproermakers alhier zullen niet correctioneel, maar crimineel terecht staan voor het Gerechtshof te Arnhem. Een van hen bevindt zich op het oogenblik in het bui tenland. Sittard, 8 Juni. Alhier heeft zich gisteren avond een persoon op de rails gelegd zoodat hij door een trein werd overreden. Tilburg, 8 Juni. Een der voornaamste fabri kanten in buckskins en wollen stoffen alhier, heeft de werkzaamheden in zijn fabriek moeten staken, waardoor voor 't oogenblik vele werklie den zonder werk zijn. Het passief moet ruim 2 ton bedragen. Rotterdam, 8 Juni. Woensdag-avond te 6 uur werd bij de Beurs alhier een boer door een persoon aangesproken, die hem voorstelde om samen voor een gevonden kwartje een glas bier te gaan drinken. De boer echter had er geen ooren voor, en antwoordde, dat hij wel wist wat dat beteekende. Breda, 8 Juni. In de fabriek der heeren Bac ker en Rueb, alhier werd eergisteren een gietfleut opgeheschen, toen de ketting brak en het zware voorwerp neerkwam op het hoofd van den mees terknecht C. Smulders, die onder den last ver pletterd werd; de ongelukkige laat een weduwe met 7 kinderen na. Leiden, 8 Juni. Door de politie alhier is tegen eene vrouw proces-verbaal opgemaakt die in verschillende huizen, waar zij als schoon maakster werkzaam was, zich heeft schuldig ge maakt aan diefstal ran gouden en zilveren voor werpen. Middelburg, 8 Juni. Door de politie alhier werd dezer dagen wegens landlooperij een jong- mensch gearresteerd. Deze persoon door misbruik van sterkeu drank tot vagebond verlaagd, was uit een nette burgerlijke familie afkomstig en deed intertijd met goed gevolg zijn examen als hulpapotheker. Het woord beminnen luidt in een I n- disch dialect chemlendamoughkunagogager. t Moet zeer interessant zijn te hooren hoe eene koper kleurige mama uit die streken tot haar idem ge kleurd dochtertje zegt: „mijn kind ik chemlenda moughkunagogager u. Eene van de zalenvanhetpostkan- toor te Washington is onlangs ingericht als mu seum van voorwerpen, die in onbestelbare bri wen en pakjes gevonden zijn. Men vindt daar, zegt de Evening Post, al wat denkbaar is, tot slan gen en padden. Onder de merkwaardigheden be hoort ook eene opgave van het getal onbestelbare brieven met geldswaarde van den eersten tijd van den postdienst in de Vereenigde Staten tot nu toe. De oudste lijsten, over elf jaren, zijn van ds hand van Franklin, en melden er niet meer dan 365. Thans komen aan het „Dead Letter Office" jaarlijks millioenen brieven terecht, of liever niet terecht. In 1882 beliep dit een getal van 4,207.496, en van deze bevatten er ongeveer 97,000 gelds waarde. Klinkende munt werd er in 20,000 ge vonden ten bedrage van ruim ƒ110,000; bank papier, coupons en andere papiergeld, ter somme van vijf millioen, was er in 15,000 brieven in gesloten, en de overige 52,000 bevatten postzegels, ook tot een aanzienlijk bedrag. Al deze millioenen brieven waren naar het „Doode kantoor" gezon den, omdat de personen voor 3A niet te vinden waren; er van was geadresseerd aan reeds ver trokken gasten in hotels, die geen volgend adres hadden opgegeven. Ongeveer 300,000 waren er onvoldoende gefrankeerd, een even groot aantal was verkeerd geadresseerd, elf duizend droegen in het geheel geen adres. Voor zooveel mogelijk wordt, na opening, de onbestelbare brief aan den afzender teruggezonden. Kan dit niet, dan vloeit de opbrengst der geldswaardige zaken in de schatkist. Indien echter de briefschrijvers slechts een weinig zorgvuldigheid bij het verzenden van brieven wilden in acht nemen, zou het „Doode- brief-kantoor" zich het grootste deel van zijn ar beid bespaard zien. En toch neemt het getal on bestelbare brieven van jaar tot jaar toe. Eergistere n-m iddag is te Deventer in de IJsel bij het Pothoofd komen aadrijven het lijk van een aldaar onbekend heer tusschen de 40 en 50 jaren oud. Het lijk verkeerde in staat van ontbinding en is naar de algemeene begraaf plaats overgebracht. In het kerkgebouw te Neder- landsch-Mettray heeft een paar roodstaarijes, onder de beschermende vleugelen van een verguld en gelenbeeldje op het orgel, een nestje gebouwd. Ofschoon de jeugdige kweekeiing-organist, bij de dagelijksche godsdienstoefeningen, op een afstand van pas éen meter van het nestje, het orgel be speelt, heeft dit aan den bouw van het nestje, aan het leggen en het uitbroeden van de eiertjes en aan de opvoeding van de jonge vogeltjes vol strekt geen schade gedaan. Thans zijn deze reeds zoover in het vliegen geoefend, dat zij de ouders door een steeds geopend glasraam, in de vrije natuur zijn gevolgd. In een gewelf der citadel van Ale p- po heelt men twee achterlaadkanonnen gevonden, uit het midden der zestiende eeuw. Zij zijn van geslagen ijzer, de naam van den vervaardiger is: Halebli Mustafa Osia. Dus reeds voor 300 jaren bestond er een Syrische Krupp. Te Vlaardingen heeft een droevig ongeluk plaats gehad. Twee knaapjes, één van 7 en één van 4 jaren, giDgen een boodschap doen. Eenigen tijd daarna kwam het jongste terug, en toen zijne moeder hem vroeg waar de oudste was, antwoordde hij: „die ligt in het water. Men kan zich den schrik der ouders voorstellen. Onmiddel lijk ging men naar de haven, waar het knaapje, volgens het zeggen van den kleine, in het water was gevallen, en al spoedig kon men de treurige waarheid vernemen, toen het knaapje met dreg gen levenloos werd opgehaald. Het is bijna on begrijpelijk, dat niemar.d dit ongeval gezien heeft, daar er op dien tijd honderden menschen op de haven tegenwoordig moeten geweest zijn. Men vermoedt, dat het jongentje aanstonds gezonken is, en dat toen de kleinste zonder iets te zeggen naar huis is geloopen. Het aantal 1 a n d v e r h u i z e r s n a a r Amerika zal dit jaar waarschijnlijk veel minder zijn dan verleden jaar. In Mei 11. kwamen er 69,000 te New-York aan, tegen 88,000 in Mei 1882. Onder Amerongen liepen van een der wagens van een in snellen gang zijnden zand- trein die ook gebruikt wordt om arbeiders van en naar het werk aan de spoorweglijn Amers foort Nijmegen te brengen, twee der wielen af. De ruim 60 personen, die op den wagen zaten, werden een eind ver weggeslingerd en velen hun ner bekwamen ontwrichtingen en werden gekneusd. Yijf-en-twintig loten van de Tu- nische loterij hebben Zondag een Parijsch heer, Graaf A., het leven gered. Hij was aan het scher men met den schermmeester C.. toen plotseling het floret van den laatsten brak en den Graaf in de borst drong. De verschrikte toeschouwers meen den, dat hij gevaarlijk gewond zou zijn, maar hel bleek wsldra, dat het wapen was afgestuit op een pakketje van genoemde loten, die in zijn borst zak staken en de schrik maakte plaats voor alge- i meene vroolijkheid. De uitgave alleen van den Hertog van Edinburgh als officieel vertegenwoordiger van Engeland bij de kroningsfeesten te Moskou, be droegen 6000 f/72,000). Daarvan werd een derde aan de reiskosten, een derde aan woninghuur en een derde aan fooien, illuminatie-kosten enz, be steed. Onze Regeering heeft, zooals men weet, aan het bestuur der tentoonstelling te Am sterdam verlof gegeven tot het houden eener loterij van zes millioen loten a 50c. De Fransche mi nister van binnenlandsche zaken heeft nu op aan drang der Fransche commissie het plaatsen van twee millioen dier loten in Frankrijk toegestaan. Daartegenover heeft het bestuur der tentoonstel ling, of de commissie van aankoop, zich verbon den uit de voorwerpen, tentoongesteld in de Fran sche afdeeling, voor zeker cijfer, hoogstens voor een millioen aan te koopen. Dat het zoeken van kievitseieren aan Tessel een aardig voordeeltje oplevert kan niet ontkend worden. Dit jaar zijn p. m. 20,000 stuks verzonden, voornamelijk naar Amsterdam. Gemiddeld ontvingen de zoekers 16 ct. per stuk, zoodat ze te zamen ontvingen 3200. Het zijn voornamelijk jongens, die zich met het zoeken van bedoelde eieren bezighouden. Dertig jaar geleden waren teBern, welke stad toen 25000 personen tel e, slechts zes bierhuizen. Thans zijn er in Zwitserland 423 bierbrouwerijen, welke in 1867 280 000 hekto- liters bier vervaardigden; 466 000 in 1867; 742000 in 1875; 976000 in 1880 1,009,000 in 1881 en 920.000 in 1882. De verkoopwaarde is jaarlijks 28 a 30 millioen fr. Dooreengenomen drinkt elke Zwitser jaarlijks 37"/s liter bier; elk Beier daar entegen 235 liter; elke Wurtemberger 219; elke Brit 138. Vreemde combinaties. Voor eenTexelsch winkeltje las men dezer dagen: „Ingelegen sla- boonen, ingelegen selderij, bijbels en kerkboeken." Zooals men weet, zijn tegenwoor dig papieren spoorwegwielen, meubelen en huis raad niets vreemds. Wij konden dezer dagen be richten dat de Amerikanen thans papieren rails vervaardigen. Hoe zij daarbij te werk gaan, meldt in 't koit het Tijdschrift van Nijverheid. Het papier wordt ook hier weder onder zeer grooten druk tot een massa gebracht die zoo hard is, dat zij als hout met de bijl moet bewerkt worden. De daarvan bewerkte spoorstaven hebben het voor deel dat zij zeer licht zijn, dat zij door tempera tuursverandering zeer vveinig lengteverandering ondergaan, zoodat zij zonder speling aaneensluitend en daardoor vaster kunnen gelegd worden. Zij zijn breeder dan de gewone. Ook hier zal de practijk uitspraak moeten doen. Te Chicago is Barnums grootste circus, zes bunders oppervlakte beslaande, door brand vernield. Gelukkig kwamen er geen men schen of dieren bij om. Ook Jumbo ontkwam aan 't gevaar. Hij ontving uit Londen reeds tal van telegrammen van gelukwensching. In de Engelsche bladen staat boven het telegram met vette letters: Narrow escape of Jumbo! js. o r t vóór Pinksteren liet een rijke boer in Breilenthal, bij Gerrstein, een zieken os slachten en stukhakken. Weldra vielen als de eerste offers de persoon, die den os had ge slacht, en de man, die hem daarbij had geholpen. Vele personen, die van het vleesch hadden gegeten, werden ziek. Ook de boer, die bij het slachten had geholpen, stierf aan bloedvergiftiging. De ingewanden van den os waren met den mest op het land gekomen. Drie varkens vraten die op, met dit gevolg, dat 1 er van spoedig dood was en de 2 andere herig ziek werden. Een hond en een vos werden op het land dood aangetroffen. Alle honden en katten van het dorp moesten gedood worden. Men onderstelt, dat de os aan miltvuur heeft geleden. Door de politie te Alkmaar is aangehouden en raar Amsterdam overgebracht zekere J. V. J., die zich met een hrief, inhoudende f 135, uit de voeten had gemaakt. Het pantserschip, dat te Stettin voor de Cbineesche Regeering gebouwd wordt en dat den eigenaardigen naam „Eeuwige vrede" Ting Yuen draagt is nu voltooid. Het deed eergisteren zijn proef-vaart, waarbij het 15,384 knoopen per uur maakte, terwijl volgens de voorwaarden slechts 14,5 vereischt werden. Eer lang vertrekt het met vier torpedo-booten naar China. Een gehuwde vrouw te Bolling- ton bij Macclesfield, heeft op een wandeling hare drie kinderen van acht, zes en vier jaren, ver dronken. Zij wilde ook zelve in het water sprin gen, maar werd in tijds tegengehouden. De vrouw bleek niet -vel bij het hoofd te zijn. Ineene der leigroeren te Saint Léonard, nabij Angers, heeft een instorting plaats gehad, tengevolge waarvan achttien werklieden onder eene diepe laag aarde, puin, enz. bedolven werden. Onmiddellijk is men aan 't werk gegaan om, zoo mogelijk, redding aan te brengen. Na veel inspannenden arbeid is het gelukt vier der ongelukkigen, allen zwaar gekwetst, naar boven te brengen. Van de overigen, omstreeks 500 voet onder den grond bedolven, was er geen hoop één zelfs te redden. Het graven naar ijzererts schijnt gaandeweg in de oostelijke provinciën van ons land grootere afmetingen aan te nemen. Behalve dat vele arbeiders daardoor gebaat worden, komt deze meer levendig wordende industrie ook ten goede aan de schipperij. Thans wordt ook in de omstreken van Raalte druk naar „oer" gegraven, en wel voor rekening van Duitsche fabrikanten. In een druk bezochten restaurant te Parijs kwam een man binnen met een kist, die hij met de woorden: „Heeren en dames, ik verkoop ze voor vijftien sous," midden in de zaal opende. Onmiddellijk kropen er een dozijn adders uit. Algemeene ontsteltenis. Borden, glazen en flesschen werden bij het tumult in menigte ge broken, totdat de politie den zonderlingen koop man in hechtenis nam, die verklaarde dat de adders van de gifttanden ontdaan en dus onscha delijk waren. Daar de man geen palent had, werd hij in arrest gehouden en van den restaurateur heeft hij nog een vervolging tot schadevergoeding te wachten. Eergistere n-o c h t e n d is b ij den vuurtoren te Noord-Schouwen aangespoeld het lijk van een onbekend persoon, gekleed in olie- jas en broek, en zonder bizonder ken- teeken. BI ij kens de officiëele berichten is het door geregelde verplichte herenting gelukt, in het Duitsche leger de pokziekte bijna geheel te onderdrukken, terwijl in andere legers, met name in het Fransche, telken jare een aanzienlijk aan tal soldaten als slachtoffers van de pokken val len. In het Pruisische leger werden nog in 1867. 188 ziek en stierven er 2 aan de ziekte. In 1868 en 69 werden slechts 3 en 5 ziek en stierf tel kens 1. Onderden invloed van de epidemie stier ven in 1870 in het geheel 76 en in 1871 zelfs 289, terwijl van de Fransche krijgsgevangenen 7000 ziek werden en 1216 stierven. In 1873 tot 1880 werden alle soldaten en officieren herent, en wel 63 pet. met en 17 pet. zonder gevolg. Bij pokken-epidemiën onder de bevolking bleven de troepen verschoond. In het gasthuis te Leyne, bijCa- hors, is een der muren ingestort. Zes zieken werden gedood en drie gewond, waarvan een ernstig. Een der reporters, die den presi- dent der Vereenigde Staten op zijn reis door Florida volgden, meldt, dat een haai geruimen tijd de boot, waarop de president zich bevond, nazwom. Toevallig viel een wekkerklokje over boord, dat de haai terstond verzwolg. Spoedig daarop liep de wekker af in den buik van den visch, en de reporter noemde het een allerverma- kelijkst gezicht, het ontstelde zeemonster aller lei luchtsprongen te zien maken, sommige wel van twintig roet hoog. Naar wij vernemen zal weldra een nieuw model plakzegel worden ingevoerd, rood van kleur en in bijna zuiver vierkanten vorm. Een valsche munter, tevens anar chist, Aumaréchal genaamd, werd voor eenige weken te Parijs in hechtenis genomen. Zijn zwager, ze- kere Ploquin, protesteerde hiertegen in een revo- lutionnair blad. De justitie, die niet begreep wat Ploquin mrt de zaak te maken had, stelde nu ook tegen hem een onderzoek in, dat tengevolge had dat de bemoeial, met vrouw en zoon, ook gearresteerd werd, overtuigd van valsch geld in omloop gebracht te hebben. Te Bakhuizen wonen drie nichten die alle drie Hendrikje Haarsma heeten, alle drie weduwen en ook alle drie de 70 jaren reeds ge passeerd zijn. Dat beeldhouwers ook tot h e t „g e - nus irritabile vatum" behooren, bewees dezer dagen de heer le Due. Toen het bleek dat zijn marme ren beeld, in het Salon te Parijs, niet bekroond was, sloeg hij het in aller tegenwoordigheid in stukken. Dat er echter bij die heeren ook nog overleg wordt gevonden, zou men mogen afleiden uit de omstandigheid, dat genoemde heer nog in het bezit is van een copie van 't zelfde kunstwerk in brons. Onder Noorden werd Dinsda g-o c h- tend een meisje van 67a jaar uitgezonden om een boodschap te verrichten. Door haar lang uit blijven ongerust geworden, ging men zoeken en vond men het kind verdronken in de sloot langs den weg. Men meldt uit Schoonhoven: Za- terdag-middag maakten de jongelingen der artil- lerie-inslructie-compagnie alhier onder behoorlijk geleide gebruik 7an de zwem- en badplaats, die in slechten toestand was door verzakkingen, als gevolg van de hooge waterstanden in het afge- loopen jaar, waardoor dan ook een jongeling ver dronk. Dreggen of bootjes schijnen niet op de plaats aanwezig te zijn geweest; althans men heeft den ongelukkige niet kunnen redden. Maandag zou hetzelfde met een ander jongeling hebben plaats gehad, zoo niet de jongst aangekomen offi cier bij genoemde compagnie zich gekleed te water had begeven. In de aristocratische kringen te Londen heerscht tegenwoordig een overdreven lief- hebberij voor het tooneel. De geheele aristocratie speelt er comedie. Punch geeselt die zwakke zijde, door een hertogin, die haar zoon aan een rijke erfgename voorstelt, te zijnen voordeele te laten zeggen, dat de jonge man in een dilettanten-tra gedie had meegedaan. Hij was namelijk in een optocht op 't tooneel uitverkoren om een banier rond te dragen. Op de Tessinoen Castelnovate (Italië) is een boot, waarin 28 werklieden de ri vier wilden oversteken, door dien te zwaren last gezonken. Een paar wilden gaan verzitten; de boot kantelde, en liep vol water. Slechts zes man nen werden gered. De overige 22 verdronken; zij laten 37 weezen na. De veelbesproken „pijp van gene raal Joubert," is niet van hem, maar toch merk waardig, wijl ze door den heer Pretorius zelf uit buffelhoorn vervaardigd en zijn eigendom is. Zij wordt thans bewaard bij de Transvaalsche kanon nen, die Zaterdag a. s. voor het publiek tentoon gesteld worden in het gebouw van de Zuiderzee, aan de Van Baerlestraat. Tevens zal men daar een fraaie verzameling photographische afbeeldingen kunnen bewonderen van het Transvaalsche krijgs- tooneel en landschappen aldaar. Te Londen stierven in 't vorige jaar 58 menschen letterlijk van honger. W o e n s d a g-n acht werd door de rijkspolitie te Stiens geadsisteerd door eenige burgers, in hechtenis genomen zekere J. M., O.-I. militair met verlof, die te Stiens en om streken, in gezelschap van een insgelijks met ver lof zijnden huzaar, verregaande ongeregeldheden had bedreven. De rijksveldwachter te Stiens was door hem op hevige wijze met een mes in het aangezicht gestoken en verwond. De woesteling

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1883 | | pagina 2