NIEÜ W E Donderdag 14 Juni 1883. 8e Jaargang. Een woord over 't Proletariaat. BUITENLAND. No. 700. HÜKLUSÜE (IH ElllT. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem Buiten Haarlem franco per post. Afzjnderlijke Nummers 0,85 1.— 0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG BUREATJ: St. Jansstraat Haarlem. MAIMIENDi; l"i-;: AGITE MA NOU AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIÊN Van 16 regels30 Cents Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a-Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers KÜPPERS l.AURET, Het recht van bestaan brengt iedereen op de wereld mee het behoort echter tot de grootste dwaasheden dit recht zoo te interpreteeren, alsof aan een ieder het zoo- veelste deel van de goederen der wereld toekwam, als er menscheu op aarde zijn. Dit zou immers in de practijk niets anders zijn dan een aanhoudend, bestendig deelen, aangezien de menscheu steeds naar voor uitgang streveude, tengevolge van hun meerdere of mindere vlijt, niet allen even veel zouden verdienen en verwerven en dus ook op dien grond steeds van meet aan zouden moeten deelen. De Schepper heeft iu zijne alwijsheid den mensch lichamelijke en geestelijke krachten gegeven, opdat hij die zou ge bruiken om zijn aandeel in hetgeen de schep ping oplevert, te verdienen. Tot het ver krijgen en het behouden van het bestaan wordt derhalve boven alles, eigen mede werking vereischt. Waar deze ontbreekt, houdt, streng genomenhet recht van be staan op. Een groot aantal menschen, die niets bezitten en dus ook niets te verliezen heb ben, laten zich echter door hunne geweten- looze leiders diets maken, dat de wereld onderst boven moet worden gekeerd en dat alle beurzen ten hunnen gunste moeten geplunderd worden. Neen, driewerf neen, zoo ver gaat het recht van bestaan geenszins, reeds deswege niet, omdat daardoor het bestaan van an deren onmogelijk zou gemaakt worden. In onze dagen ontbreekt het zelfs niet aan menschen, die al het bestaande willen om verwerpen en verdelgen. Doch wij willen gevraagd hebben, als heden alle kerken, kloosters, fabrieken en woningen door de vlammen van de petroleum zouden worden vernietigdzou daardoor de wereld beter worden Hoe men de handelingen der fenians, communemannen, sociaal-democraten en nihilisten ook beoordeele, ten laatste zal men tot het besluit komen, dat hunne daden slechts wraaknemingen zijn op de meer ge goede burgers. Verlangen zij echter de plaats dier burgers in te nemen, dan zullen zij wederom moeten opbouwen, wat eeumaal door hen in de asch werd gelegd. Elke dynamiet-patroon, die zij in het eigendom van een ander werpen, vermindert het na tionale vermogen en als zij hunne ver woestingsplannen consequent vervolgen, dan hebben zij ten langen leste slechts puin- hoopen te deelen, waarmee zij niets kunnen FE U ILL ET ON. De blinde Getuige. Vervolg.) Op zulke wijze was hij van Upton naar het dorp Tavistock geloopeu; zijn zuinigheid, het schoone weder en de korte afstand, slechts drie Engelsche mijlen, hadden hem daartoe bewo gen. Op den terugweg had het moordend lood hem getroffen. Onmiddellijk werd het gerechtelijk onderzoek ingesteld. De kooplieden in Upton, met wie Rogers zaken gedaan had, allen geachte lieden, konden slechts verklaren, dat hunne zaken met den bankier van Bristol geheel afgedaan waren. Uit het verder onderzoek bleek weldra, dat er in Upton niemand was, op wien zelfs de geringste glimp van verdenking vallen kon. De moordenaar moest derhalve elders gezocht worden. In overleg met de rechtbank won de sheriff in het geheim inlichtingen in over den verdach ten landbouwer Thomas Pratt. beginuen. Zij zouden na de verdelging van al wat waarde hadnog veel armer zijn dan thans, en om zich wederom te rele- veeren, zouden zij juist hetzelfde moeten doen, wat andereu, bezitters van goederen, vóór hen hebben gedaan. Uit het recht van bestaan, volgt echter voor de gansche menschelijke maatschappij en aan hare spitse voor den Staat, de plicht, zulke maatregele i te nemen, dau een ieder, die al zijn krachten ten beste aanwendt, ook leven kan. De wetten moeten voor den arme even gunstig zijn als voor den rijke. Ongetwijfeld hebben de wetgevers dit ook gewild, doch men mag stellig beweren, dat zij te weinig rekening gehouden heb ben met de macht van het goud en mets deden, om dezen almachtigen factor meer op den achtergrond te dringen. Waar het kapitaal niet een zekere beperking onder gaat, daar zal het zelfs over de beste geeste lijke krachten zegevieren en heerschen. De meeste tevredenheid is te vinden in die Staten, waar de goederen niet in weinige, maar in veler handen verdeeld zijn, waar het iedereen, volgens de wetten van het land, mogelijk is, zich een behoorlijk be staan te verschaffen, met andere woorden, waar de macht van het kapitaal niet in staat is, rechts en links alles op te zuigen. Dit was bij de oude Germanen, die slechts communale goederen kenden, het geval. Ook de Spartanen vonden het vermeerderen van het geld in slechts weinige handen gevaarlijk; de Romeinen echter gaveu aan het individueel bezit grenzeulooze vrijheid. Sinds dit persoonlijk bezit door de Romein- sche wetten ook bij ons naar alle richtin gen bevoorrecht werd, vervielen velen in armoede en ellende, terwijl anderen zich in overvloed en weelde kondeu baden. Tot de Germaansche toestanden keeren we nimmer terug, dientengevolge blijft ons niets anders over, dan het proletariaat zooveel mogelijk te verzachten. Op dit gebied is er nog oneindig veel te doen, alvorens de neteligste toestanden uit den weg geruimd zijn. Een ontelbare menigte menschen behoort tot de paria's, tot hen die geld noch goederen bezitten. Ook voor hen moet de tafel gedekt worden; dit moet echter langs den wettelijken weg geschieden, niet door kruit, dynamiet en petroleum. Waren de menschen nog, zooals iu de middeleeuwen, met den geest des Christendoms bezield, dan zou het gemak kelijker gaan, hen te helpen, zooals toen maals ook geschiedde, want de Kerk zorgde voor allen; zij doorstraalde met haren geest alle instellingen en zij bleef niet zonder Deze inlichtingen vielen zoo ongunstig uitj dat Thomas Pratt gevangen genomen en naar Upton gevoerd werd om verhoord te worden. Bij de verhooren loochende hij wel is waar hardnekkig, dat hij iets met de bloedige daad te maken had, maar er hoopten zich weldra zoovele ernstige bewijzen van schuld tegen hem opeen, dat de rechters ten laatste tot de over tuiging geraakten, dat niemand dan hij de schuldige kon zijn. Pratt was een jonge hoer van omstreeks dertig jaren en had twee jaren te voren eene kleine hoeve gekocht. Kort daarna was hem een kleine hypotheek van twee honderd pond sterling opge zegd geworden, welke hij in dien tijd van geld- schaarschte niet kon bijeenbrengen dan door geld op te nemen bij Samuel Rogeis. Deze rijke woekeraar had hem het geld tegen accept op zes maanden en tien percent interest voorge schoten, bij het. vervallen vau den wissel dezen evenwel niet willen verlengen, ofschoon de arme Pratt hem daarom gesmeekt had. Derhalve had het geld betaald moeten worden en had de in het nauw gebrachte schuldenaar niet alleen de op brengst van een slechten oogst moeten afgeven, invloed op de wetten, zoodat ook deze van Christelijke gezindheid lieten blijken. Ten huidigen dage bezit de Kerk niet meer de O O materiëele goederen om te helpen en zij derft veel van den invloed om de burger lijke maatschappij volgens hare grond stellingen te vormen; nochtans is het de plicht van hare kinderen, haar werk voort te zetten en zoowel in de pers als in de Kamers te werken dat eene Christelijke gerechtigheid in alle standen en op alle plaatsen wederom diepen wortel vat. Bij de behandeling der begrooting over post- en telegraafdienst Leeft de heer Lin- gens in den Rijksdag voorgesteld, den Rijks kanselier te verzoeken, zoodanige regeling te doen maken, dat er op Zon- en feest dagen bij de post niets anders wordt aan genomen, verzonden en besteld dan brieven, briefkaarten en de couranten die in het zoo genaamd postdebiet worden geleverd, zoo dat monsters, drukwerken, paketten, geld en geldswaarden blijven liggen. Ten opzichte van den telegraafdienst stelde hij voor, het tarief voor telegrammen op Zon- en feestdagen te verhoogen met 20 penningen. Na een kort debat is dit voorstel aan gehouden tot bij de derde lezing der be grooting. De heer Beuningsen heeft zijne mandaten als lid van den Landdag en van den Rijks dag nedergelegd. In den jongsten Franschen Minister raad moet de Minister van Marine een telegram uit Saigon hebben medegedeeld, inhoudende, dat al de versterkingen bene vens de batterij thans te Hanoi zijn aan gekomen, zoodat de bezetting thans 1500 man bedraagt zonder de mariniers. De schoonbroeder van den Keizer Tu-Duc voert de Anamieten aan, maar Chineesche troepen zijn niet in de nabijheid. De conventie met China is geteekeud en zal heden met de andere, reeds geteekende overeenkomsten aan de Kamer worden overgelegd. Iu een brief uit Hanoi aan Le lemps wordt betoogd, dat voor de expeditie in Tonkin minstens 6000 man versterking zullen noodig wezen, 't Heet; dan ook, dat opnieuw eene batterij zal worden gezonden. Een dynamiet-ontploffing heeft Zaterdag nacht te Montceau-lès-Mines plaats gehad in het huis van den ingenieur der mijnen van Blanzy Michalomoki. Gelukkig werd niemand getroffen. Het Hoogerhuis heeft met 165 tegen 158 stemmen bij tweede iezing het ontwerp maar ook nog zijne weinige goede paarden eu koeien moeten verkoopen. Dit had hem tot wanhoop gebracht, daar zonder vee en werkpaarden zijn ondergang on vermijdelijk scheen. Op de jaarmarkt te Tavistock had hij in gezelschap van eenige drinkebroers zijn wrok over Rogers onbarmhartigheid in onvoorzichtige bewoordingen lucht gegeven, zooals door getuigen verklaard werd. Hij had namelijk gezegd: de oude woekeraar verdiende dat hem de hersens iugeslageu werden. Hij was een roover en een spitsboef, die een begeerig oog had geslagen op zijne kleiue grondbezitting en die hem opzettelijk in het ongeluk gestort had En als kort daarop de bankier langs de herberg gekomen was, had Pratt achter zijn rug de vuist tegen hem gebald en onverstaanbare dreigementen gemompeld. Pratt erkende dat hij in de eerste opgewon denheid zich op zulk een onvoorzichtige wijze uitgelaten had, doch betuigde dat ziju hart met zijn mond niet in overeenstemming was geweest, Hij was beschonken en had zijn verdriet over zijn ongeluk door zulke dwaze uitingen lucht gegeven. Hij had er echter nooit aan gedacht aangenomen waarin het huwelijk van een weduwnaar met de zuster zijner overleden vrouw wettig wordt verklaard. Zaterdag zijn de feesten te Moskou afgeloopen met een schitterende wapen schouwing, waarna H.H. M.M. de reis naar St. Petersburg hebbeu aanvaard. Naar door Reuter's agent gemeld wordt, zijn ze daar behouden aangekomen. Door eene groote volksmenigte met geest drift begroet, reed het Keizerlijk echtpaar in een open rijtuig naar de Kasan-Kathe- draal. Daarna begaven zij zich, zonder verder oponthoud, per stoomschip naar het landgoed Peterhof. Langs het Newski- prospect waren troepen en haie opgesteld. De stad zag in haar vlaggentooi en met het verrukkelijke zomerweder bizonder fees telijk uit. Mag men een schrijven uit Weenen aan the Daily News gelooven, dan zou het volgend incident te Moskou hebben plaats gehad Toen de Czaar zich naar het klooster van St. Sergius begaf, snelde een vrouw het keizerlijk rijtuig te getnoet en het ge lukte haar, een smeekschrift op de knieën des Keizers te werpen. Deze toonde zich hoogst vertoornd over dit geval, daar hierdoor bewezen is, dat, ondanks al zijn bewakers, een vast besloten persoon tot hem kon doordringen, In Zuid-Rusland zijn onlusten ontstaan onder de boeren. Men heeft tot onderdruk king er van de strengste maatregelen ge nomen. De Kölnische Zeitung noemt den maatre gel van den Czaarwaarbij het hoofd-geld voor de laagste klasse van boeren is af geschaft, eu voor andere klassen vermin derd, een daad die de meeste toejuiching verdient. Dit hoofdgeld, zegt het blad, waarvan de bevoorrechte standen bevrijd zijn, was, naast de lijfeigenschap, het grootste kwaad in Rusland. Bij zooveel teleurstelling verdient dit dan tenminste waardeering. Aan het krachtig 6n beleidvol op treden der Spaansche politie is het gelukt, der beruchte bende van de Zwarte hand reusachtige manchettenaan te trekken. Van de zestien beklaagden der bende van de Zwarte Hand, die thans in Xeres terecht staan, als beschuldigd van moord op een hunner kameraden, die verdacht werd van de bende verraden te hebben, hebben thans de meesten hunue medeplichtigheid aan de misdaad beleden. De meesten dezer heb ben te hunner verdediging aangevoerd, dat, indien zij geweigerd hadden aan de beve- den ouden heer Rogers door moord uit den weg te ruimen. Het slimste was dat hij ziju alibi niet be wijzen kon. Hij was in den nacht van den moord niet tehuis geweest en had zich ook bij geen bekende opgehouden. Toen hij over deze be zwarende omstandigheid ondervraagd werd, verklaarde hij, dat hij zich voor zijne bekom merde vrouw, die hij innig liefhad en met wie hij gelukkig leefde, niet in beschonken toe stand had willen vertoonen. Hij had gedurende den nacht, nadat hij de jaarmarkt verlaten had, op de velden en heuvelen om Tavistock rond gedoold, om in de koele nachtlucht zijn opge wonden, van zorgen voor de toekomst vervuld gemoed, tot bedaren te doen komen. Zijne verklaring werd natuurlijk niet voor goede munt aangenomen. Integendeel maakte men uit de medegedeelde omstandigheid het besluit, dat hij met voorbedachten rade den moord op Samuel Rogers begaan had, en het was hem tot niets nuttig dat hij bij zijn buren en bekenden als een vlijtig landman en liefdevol huisvader bekend stond. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1883 | | pagina 1