B i E L A i). hernieuwing wenschen, zoodat geen geweld behoeft te worden gebruikt; ten tweede, dat de Basuto's in de Kaapkolonie voor een grooter gedeelte in de kosten van be stuur willen bijdragen; ten derde, dat de Oranje-Vrijstaat de orde op de grenzen handhaaft. De navolgende belooningen zijn uitge reikt in verband met het opsporen en aan geven van de moordenaars in het Phoenix- Park te Dublin: Robert Farrell 12,000; Alice Caroll 6000, Gavanagh 6000, met kwijtschelding van straf; Lamie 3000; Smith 3000; Huxley 3000; Emma Jones 1200; Mossley f 3000, met over tocht naar Amerika; Haud en echtgenoote 3600; Joe Hanlon 600; Treynor 240; Mc. Keown en Mc: Enemy ieder 720, met overtocht; Godden j 3300; Mallon f 12,000, en aan vier leden van diens staf ieder 1200. Het proces der zes dynamiet-mannen, beschuldigd van verraad en félonie, eindig de eergisteren-avond. De jury sprak schul dig, Thomas Gallagher, Whitehead, Curtin en Wilson. Ansburgh en Bernard Gallagher werden vrijgesproken. De rechter veroor deelde de vier schuldig verklaarden tot levenslangen dwangarbeid. De Russische keizer heeft het arrest, onlangs in het bekende nihilistenproces gewezen, als volgt gewijzigd De dood straf, waartoe Bogdanowitsch, Fellalow, Slatopolsky, Gratschewsky, Klemenko en Budzewitsch veroordeeld waren, is veran derd in dwangarbeid voor onbepaalden tijd. Voor Stefanowitsch is de dwangarbeid op 8 jaren, en voor de vrouwen Lissowskaja en Prybilewa op vier jaar verminderd. De voorwaarden, verbonden aan de deportatie van Boreisch en de vrouwen Grünberg en Juschkowa, zijn verzacht. Dépêches te Weenen ontvangen uit Skutari melden dat de ontploffing van het kruitmagazijn aldaar veel ernstiger gevol gen heeft gehad, dan eerst vermeld is. Er zijn 150 burgers en soldaten gedood en 53 gewond. Tweehonderd kruitvaten met 6000 patronen ontploften; 40 loodsen werden vernield. Dit Spanje worden weder aardbe vingen bericht. Te Villanueva en te Albe- rica, in de provincie Valencia, zijn zes schokken gevoeld. De inwoners vluchtten verschrikt in het open veld. Er gingen geen menschenlevens bij verloren. Aan de Times wordt uit Philadelphia gemeld, dat een nieuwe Transatlantische Kabel-compagnie gevormd is te New-Fork, met het plan om twee nieuwe oceaan-kabels te leggen. GEMENGDE BERICHTEN. Als een bewijs met hoe weinig politieken ijver vele kiesgerechtigden ia het kiesdistrict Haar lem bezield zijn deelen we onderstaande opgaaf onzen lezers mede Aantal kiesgerechtigden. Aantal kiezers die gestemd hebben. Haarlem 1175 532 Bloemecdaal 128 53 Velsen 145 63 Beverwijk 1 171 79 Wijka/D. j Zandvoort 55 9 Schooten 31 13 Zaandam 290 143 Koog a/d Z. 92 45 Zaandijk 77 34 Wormerveer 149 106 Westzaan 84 19 Assendelft 144 80 Wormer Jisp 147 32 Wijde Wormer Oostzaan 63 13 Landsmeer 54 9 Buiksloot 33 13 Uitgeest 150 85 Heemskerk j Commentaren zijn overbodig; deze cijfers spreken voldoende. Die lauwheid iu het betrachten van bur gerpüchten heeft zich in Nederland echter niet over al voorgedaan. IJlst, b. v. in 't kiesdistrict Sueek, woonplaats van den heer W. Oppedijk, heeft eene interessante hulde aan dien candidaat gebracht. Van de 56 kiezers kwamen er, hetzij om voor of om tegen hem te stemmen 55 op; de eenige die thuis bleef was de candidaat zelf. Vermelding verdient ook Doetinchera. Van de 181 kiezers waren er 8 overleden, ziek of afwezig; de overige 173 kwamen allen op. Groede en Breskens, kiesdistriet Middelburg, maken ook op vermelding aanspraak; ook daar deed zich het zeldzaam geval voor, dat er van de resp. 68 en 33 kiezers, die konden opkomen geen enkele thuisbleef. Ook te Spaarndam zijn alle kiezers opgekomen, iets, dat zoover men zich herinneren kan, daar, nog nooit had plaats gehad. Overledenen, zieken en afwezigen er afgerekend, bleven te Kampen van de 590 kiezers slechts twee thuis. Dat is nu eens een Kamper streek die menigen Haarlemmer beschaamd doet staan. Naar het Vaderland verneemt, heeft de Hooge Baad in de zaak tegen mr. Bahlman be slist, dat er nog geen voldoende aanwijzing' van schuld bestaat, en mitsdien een nader onder zoek bevolen. (Art. 86 wetboek van strafvor dering). Wateringen, 15 Juni. Woensdag 11. vierde de Zeereerw. heer A. M. Van Lottom zijn 50- jarig jubilé als R. K. pastoor. De geheele ge- meeDte was met vlaggen getooid, en vele plaatsen, o. a. de laan bij de It. K. kerk, werden met groen, vlaggen en eerepoorten versierd. Optochten van ruiters te paard en jonge meisjes in 't wit, als strooistertjes, trokken de algemeene aandacht. Er heerschte in de gemeente, die door vele be langstellenden uit de naburige plaatsen bezocht was, eene feestelijke stemming. Aan den hoogge- achten en algemeen beminden jubilaris zijn kostbare geschenken overhandigd. De Zeereerw. heer Van Lottom, die eerstdaags zijn 88sten verjaardag hoopt te vieren, mag zich nog steeds in eene volmaakte gezondheid verheugen. Alge meen is de wensch den eerbiedwaardigen Herder Log vele jaren in ons midden te mogen bezitten. Nijmegen, 15 Juni. Heden namiddag is het fijk vau den achtjarigen knaap Van H., die Zaterdag jl alhier in de Waal verdronk, even beneden de spoorwegbrug uit de Waal opgevischt en naar de bewaarplaats voor drenkelingen over gebracht. Vlissingon, 15 Juni Een dertienjarige knaap alhier, die aan den Zeedijk de koeien hoedde, en inmiddels ter verfrissching een bad wilde nemen, schijnt daardoor jammerlijk om het leven te zijn gekomen. Men vond althans zijne kledingsstuk ken aan het strand, terwijl de jongen vermist is. Niemand is bij het ongeval tegenwoordig ge weest of heeft er iets van bespeurd. Wijmbritseradeel, 15 Juni. Een achtjarig meisje in deze gemeente, zonder weten der ouders eenige bezigheden bij de sloot verrichtende, is voorovergevallen en verdronken. De adders zijn in den laat sten tijd, nu zij niet meer voor de apotheek gebruikt worden en er geen jacht op hen wordt gemaakt, zeer in aantal toegenomen in verschillende depar tementen van Frankrijk, en er kwamen verschei dene gevallen voor van menschen, door een beet dezer slangen gedood. De Regeering heeft daarom besloten, een premie op het dooden van adders te stellen, en de prefecten aangeschreven daartoe bij de generale raden de noodige gelden aan te vragen. De premin zal gemiddeld 50 centimes per stuk bedragen. Kinderen mogen niet meedoen aan de addervangst en de volwassenen zullen nuttige aanwijzingen ontvangen omtrent voorzorgen en maatregelen in geval zij gebeten worden. De jury te Martinique bracht het volgend rapport uit, over een vrouw die opge hangen was gevonden aan een boom: /Overleden tengevolge van ontsteking in de nekspieren en rheumatisme in de knieën. De architect Osborne laat thans te New-York aan de 92e straat een huis van groote afmeting bouwen. Dit huis zal 650.000 dollars kosten, buiten den grond (ongeveer 3'/j millioen.) Het zal aan den voorgevel 150 >oet breed, 80 voet diep en 182 hoog zijn. Het ge deelte aan de straat zal 10 verdiepingen hebben en het tegenovergestelde gedeelte 15 Het spreekt van zelf, dat er ascenseurs zuilen zijn. Door den kantonrechter te Oud- Beierland ziju drie dienstmeisjes veroordeeld tot 10 boete, wegens het niet indienen van hun bewijs van domicilie na langer dan een maand in een gemeente te hebben gewoond. Eene nieuwe tak van n ij verheid is het verzamelen der schillen van doperwten. Een scheikundige heeft namelijk eene behandelingswijze ontdekt, waardoor men met behulp dier toi- nog-toe altijd weggeworpen schillen, een alcohol kan verkrijgen die als drark te gebruiken is. Een Franscb blad verzekert dat genoemde afval reeds door vele voddenrapers verzameld wordt, om vervolgens gewasschen, gehakt en in den distilleerketel geworpen te worden waar de alcohol overgehaald wordt. Men zal dus weldra dop erwten-champagne en doperwten-cognac kunnen drinken. Een groote menigte woonde eer gisteren in de rue Oberkampff te Parijs een vreese- lijk schouwspel bij. Een man, die plotseling krank zinnig geworden was, zweefde aan een stang, ter- hoogte van de tweede verdieping, met een pun tig voorwerp ieder dreigende die hem redden wilde. Eindelijk riep de ongelukkige: ik zal u toonen hoe men duiken moet en stortte zich op straat, waar hij voor dood werd opgenomen. Zuckertort heeft den eersten prijs gewonnen in het groot schaakconcours te Londen. Deze prijs bedraagt £300. Sleiuitz zal vermoede lijk den 2den winnen (£175). ZekereMaliebay, die zich voor een graaf De Baissac uitgaf en op deze wijze zich bij voorname familiën wist in te dringen en groote sommen machtig te worden, is te Parijs in hech tenis. Het eigenaarige van deze zaak is, dat de brieven van groote handelshuizen, waardoor hij zich crediet verschafte, echt waren, doch men niet weet hoe «de graat" er aan gekomen is. Een landbouw er te Waldbillig (Luxemburg), die bij een onwéder onder een boom wilde schuilen, was geen tien schreden daarvan af toen deze door den bliksem gekliefd werd. Eenige seconden later en de man zou gedood zijn geweest. Een milicien van het regiment gre- nadiers en jagers te 's Hage, die eergisteren-ochtend 1 voor zijn ontbijt vier borden soep en zes hectogram munitiebrood gebruikte, na den vorigen avond een even ferm souper te hebben verorberd, kreeg het dien tengevolge zóó benauwd, dat hij naar het garnizoens hospitaal moest vervoerd worden. Zulk eene on matigheid kon voor dien veelvraat wel eens zeer kwade gevolgen hebben. Krachtens bevel van de rechtbank te Arnhem is te Nijmegen een der jongelingen van het gezelschap zoogenaamde dauwtrappers, die in een der jongste Pinksternachten in de om streken van Nijmegen een buitenman van zijne portemonnaie en zijn horloge beroofden, door de politie in hechtenis genomen en naar de gevau- genis te Arnhem getransporteerd. Te Neufchatel (Zwitserland) heeft de voormalige artillerie-overste De Sebille, die op verlangen der Fransche Regeering daar was ge arresteerd, zich in het bureau van den gendarme rie-commandant doodgeschoten. Hij had den Krim- en den Italiaanschen veldtocht meegemaakt; na den val van het Keizerrijk had hij zich uit den dienst teruggetrokken, maar hij bleef ijverig Bo- napartist en gaf verscheiden politieke geschriften uit onder het pseudoniem Sirius. Veel belangstelling we kt in de ge- neeskundige kringen te Londen de ontdekking van een, naar het heet onfeilbaar middel tegen de hondsdolheid. The Standard schrijft daarover; z/Voor eeuigen tijd gaf de heer Bouley, lid der Fransche Academie van Wetenschappen, mede- deeliugen over de ontdekking van een geneesmid del tegen watervrees, waarbij alleen knoflook ge bruikt wordt. Men stelde aanvankelijk weinig vertrouwen in dit verhaal. Sedert is de aanbe volen methode echter beproefd geworden en wel met den besten uitslag. Een Portugeesch arts heeft aan Bouley medegedeeld, in den loop van enkele maanden negen aan den beet van dolle honden lijdende patiënten in behandeling te hebben ge had, allen volgens de nieuwe methode van den Franschen geneesheer en dat hij een volkomen genezing verkreeg, terwijl andere kranken, die vol gens de oude methode van uitbranding van de gebeten wonden behandeld waren, aan de vreese- hjke ziekten stierven." Bouley's voorschrift is het volgende: «De patiënt wordt eerst de wonde met water uitgewasschen en daarna goed met gepul- veriseeide knoflook ingewreven. Buitendien moet de paliëut dagelijks een sterk aftreksel van knof look op water gedureude acht a negen dagen inne men en ook geruimen tijd in een of anderen vorm spijzen met knoflook gebruiken." Uit Sprang wordt ons gemeld: Maandag-ochtend was de jonge karnhond van J. H., die nabij de schuur aan een ketting vast lag, verdwenen, terwijl ketting en halsband nog aanwezig waren. Dinsdag-ochtend kwam de hond terug, voorzien van een nieuwen halsband en ijze ren ketting, waaraan een paal. Waarschijnlijk had er diefstal plaats gehad, doch is de hond van zijne nieuwe verblijfplaats losgebroken om zijn ouden baas weer op te zoeken. Onlangs bood zich in de Times een oud-officier van de zee- en landmacht, zekere Crighton, die tevens is een goed zanger en ver scheidene instrumenten met talent bespeelt, een maal reeds een reis om de wereld gedaan heeft, aan als jongste klerk op een of ander kantoor. Hij is thans nog overtroffen door een secretaris van een onlangs overleden koninklijken prins, oud officier, die vijf talen spreekt en schrijft en in de Latijnsche en Grieksche letterkunde te huis is, voorts schrijver van menig lezenswaardig boek, een kenner van jacht en paarden {first-rate sports man) welke 'persoon zich in de Times aanbiedt voor eene betrekking als rentmeester, secretaris of amanuensis. Waarlijk, de wereld kent hare groote mannen niet. Tegen Garibald's zoon Ricciotti is te Rome een rechtsvervolging ingesteld door ze keren Heer Pareto, die beweert door hem be drogen te zijn, daar Ricciotti hem voor een ge leende som van 3000 fr een bronzen vaas in pand gaf, welke naar zijn voorgeven een waarde had van 20,000., fr maar gebleken is, slechts 50 a 60 fr. waard te zijn. Voor de duizenden, die b ij gedragen hebben om het lot te verzachten van de nage laten betrekkingen der slachtoffers van de ont ploffingen der kruitfabriek bij Muiden op 18 Jan. jl., is het waarschijnlijk niet van belang ontbloot, te vernemen dat de 50 a 60 arbeiders dier fa briek al den tijd dat de fabriek braak ligt het volle werkloon hebben ontvangen en hun dit tot uit. Juni wordt uitgekeerd. Ook de weduwen der arbeiders, die bij de ramp om 't leven kwamen, ontvingen het loon dat hun echtgenooten verdien den. Na uit. Juni treedt de regeling in werking, vastgesteld door het Comité dat zich belastte met het creëeren van een fonds voor deze hulpbehoe venden. Iedere weduwe ontvangt dan f 2 per week zoolang zij leeft, al of niet hertrouwt. Voor de kinderen wordt 11.95 'sweeks uitgekeerd tot hun 23e jaar. Zoo ontvangt dan de wed. D. Dolleman met haar 7 kinderen f 10.75 per week, d.i. nog meer dan haar man gemiddeld verdiende. De rente van het bijeengebrachte kapitaal moet, naar ver zekerd wordt, niet geheel voor deze uitkeeringen voldoende zijn, doch wordt door de eigenaren der fabriek, de familie Bredius, onbekrompen gesup pleerd. Op den laatsten avond dat Adeline Patti, te New-York, gezongen heeft, was zij in het geheel niet langer op het tooneel dan 62 minuten en ontving daarvoor een honorarium van 60.000 gl. Een Amerikaan heeft nu uitgerekend dat haar iedere ademhaling aannemend dat zij 18 maal in de minuut ademhaalt f 54 en en iedere noot f 21 heeft opgebracht. Een v ij and van de kerseboomen is dezer dagen te Camp, aan den Rijn ontdekt, waar hij grooten schik verspreidt, want in die streek is een kerseboom dikwijls een klein kapitaal. Het is een klein zwart kevertje, dat zich gaten boort in de stammen der kerseboomen, en er reeds een aantal heeft doen sterven. De kever doorboort den stam tot op het merg, gaat, zoodra.hij daaraan komt, terug en begiut een weinig verder zijn ver nielingswerk opnieuw. Zoo wordt de boom, door de meestal zeer talrijke insecten, zoo vol gaten gemaakt als een zeef en sterft weldra. De gaten zijn ongeveer zoo groot als een speldeknop. Te Boppard heeft het insect zich ook reeds vertoond. Helena Markovics, die op 23 Oct o- ber des vorigen jaars den moordaanslag tegen Koning Milan beproefd heeft, is in de staatsge vangenis te Poscharewaze dood gevonden. Men herinnert zich, dat deze persoon vroeger reeds in de gevangenis te Belgrado een poging tot zelf moord heeft beproefd. Het zeer ergerlijke gedrag van eenige studenten te Utrecht blijft nog steeds stof leveren tot veel gedachtenwisseling. Van medische zijde wordt veel nadruk gelegd op de omstandig heid, dat de vrouw van den concierge niet ge heel gezond was, zoodat het nog niet boven alle bedeaking zeker is, dat zij rechtstreeks aan de gevolgen van de mishandeling bezweken is. Vrij algemeen staat daartegenover het gevoe len, dat deze medische exceptie maar weinig aan de zaak verandert, en in dat verband wordt het niet overbodig geacht, gelijk de Utrechtsche cor respondent van de N. R. Ct. doet, te herinneren aan de feiten, feiten die nog door niemand weer sproken, iutegendeel door den man der overle dene bevestigd zijn. Ze zijn deze: lo. De jonge lui ziju in het huis gedrongen en hebben de vrouw mishandeld. 2o. De man snelde haar ter hulp en werd afgeranseld. 3o. Zij werden uit hun eigen huis op straat geworpen. 4o. De vrouw valt op straat in zwijm en wordt in huis gedragen. 5o. Zeven dagen later sterft zij. De twee eerste dagen was zij ziek en de vijf laatste «ernstig" ziek. Na deze ernstige feiten heeft men van geen maatre gelen van politie of justitie tegenover de bedrijvers van de mishandeliug gehoord. Dat wekt onte vredenheid. Men kan er dagelijks getuige van zijn dat lieden, die tienmaal minder kabaal maakten dan deze studenten in elk geval gemaakt hebben, onmiddellijk ingerekend worden. «Veritas" schrijft uit Utrecht aan de Standaard: «Velen verwonderen zich te dezer stede over het zon derling feit, dat, niettegenstaande het vele cou rantengeschrijf over het gebeurde op het Mun sterkerkhof, de justitie geen maatregelen neemt tegen net ontsnappen dier 'heeren, waar zij zich toch niet ontzagen om f 15 000, zegge vijftien duizend gulden, aan den echtgenoot der overle- aau te bieden, indien hij slechts, let wel! hen niet te zeer wilde bezwareu, zoo is toch een bewijs, dat hun consciëntie zich in deze zeer luide doet hooren, en zij beducht zijn voor een proces, dat noodwendig niet in hun voordeel zal uitvallen. Het is een waarheid, dat, waar de heeren Van Boetselaer en Van Weede van Dijkveld, mannen van bekende rechtschapenheid en rechtsgevoel, zich de zaak hebben aangetrokken, de heeren ju risten thans geen kans hebben aan het geding te ontkomen; maar juist daarom vinden veleu onzer stadgeuooten het een ongehoord feit, dat de overheid de hand niet op hen legt." Met den aanleg van een spoorweg op den Drachenfels, waarmede in November 11. een aanvang werd gemaakt, is men thans reeds zoover gevorderd, dat de dienst in het begin van Juli geopend kan worden. Men zal alsdan in 10 minuten den top kunnen bereiken. Bij een vreeselijken brand, die eergisteren-nacht in een voddenmagazijn te Nan tes woedde, kwamen twee kinderen in de vlam men om. Door een noodlottig verzuim is onlangs in een provinciaal blad een voor de re dactie bestemde opmerking van den feuilleton schrijver mede afgedrukt. De feuilletonroman sloot hiermee, dat de jonge heldin te Nutzdorf bij Weenen een graf in de golven zocht. Deze zelf moord is met schrille kleuren geschilderd en daarom wordt de lezer te meer verrast door de volgende nota aan het slot: «Mocht u het einde van Louise te jammerlijk voorkomen, dan kan zij ook best blijven leven; laat dan achter regel 46 volgen: «Louise dacht nog dikwijls aan het schandelijk bedrog van den blonden dokter, maar allengs kreeg zij haar kalmte en natuurlijke op geruimdheid terug". De luchtreizigers Godard en Crommelin hebber, ook aan het gemeentebestuur van Arnhem vergunning gevraagd om een of meer malen met hun luchtballon te mogen opstijgen. De Fransche kok van een der voor naamste sociëteiten te New-York bemerkte sedert eenigen tijd, dat telkens eenige fijne schotels be stolen waren. Hij zette zich op wacht en betrapte een groote kat, die een prachligen, gebraden haas met zich sleepte. De kok sprong haar na om den buit te ontnemen, sloeg met een mes naar de kat en hakte een gedeelte van haar staart af. De gewonde kat liep jammerlijk huilende den geheelen nacht op de daken en in den loop der week werd de kok, op aanklacht van den eigenaar der kat, tot 10 dollars boete veroordeeld. Daarna gevoel den 31 personen uit de buurt zich genoodzaakt den kok aan te klagen wegeus storing der open bare rust, hetgeen hem ongeveer 700 dollars aan boete kostte en ten slotte werd hij uit zijne be trekking ontslagen, daar men iemand, die door de rechtbank gestraft was, niet meer in dienst wilde houden. Te Schwetzingen, in Baden, wordt een asperge-tentoonstelling gehouden, waar 187 in zendingen zijn. Het is daar het rechte aspergeland. In het district Schwetzingen wordt jaarlijks een som van 56,000 Mark met den verkoop van as perges verdiend. In de rue de Belleville teParqsis eergisteren een in aanbouw zijnd huis ingestort, waarbij twee werklieden omkwamen. Een derde werd gered door een trap, die als het ware een gewelf boven zijn hoofd vormde. De afd. Amsterdam van het Werk liedenverbond Patrimonium heeft, in een adres aan het werkmansbond De Maas te Rotterdam, adhaesie betuigd met het streven van laatstge noemde vereeniging om den Zondag als rustdag in eere te houden. De afdeeling hoopt dat dit streren voor onzen werkmansstand tot zegen strekke en Zondags-heiliging door Zondagsrust tot eer van God worde bevorderd. In een adres aan de Kamer van koophandel te Rotterdam, verklaart de afdeeling zich «te verheugen dat door deze

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1883 | | pagina 2