MARKTBERICHTEN. Laatste Berichten. Voor geest en hart. Karakter. De Zon. Allerlei. DURBAN, 15 Juni. Een zendeling, Schroe- der genaamd, is in Zoeloeland vermoord. PARIJS, 15 Juni. Zes leden der linker zijde hebben in de Kamer van afgevaardig den een wetsvoorstel tot herziening der con stitutie ingediend. LONDEN, 15 Juni. In bet Lagerhuis verklaarde de heer Fitzmaurice op eene vraag van een der leden, dat de Regeering de be trekkingen met Bulgarije niet afgebroken heeit. Zij heeft enkel de mededeelingen aan Bulgarije over den spoorweg van Varna geschorst, totdat hare beide laatste nota s beantwoord zullen zijn. ROME, 15 Juni. Het handelstractaat tusschen Italië en Engeland is heden on derteekend. mede deelingen 10 Cents per regel. Hop-Bitter geeft grijsaards en zieken de kracht der jeugd. Bij de levensverandering is Hop-Bitter het best in staat alle daar uit ontstane kwalen tegen te gaan. Het beste wat grijsaards en zieken gebrui ken kunnen en wat hen het grootste heil kan aanbrengen is Hop-Bitter. beweging onder de werklieden der cargadoors en reeders de gelegenheid geboden wordt, om aan den werkmansstand, aan het huisgezin, aan de maatschappij het voorrecht te helpea hergeven, door God hun geschonken in den zoo heilzamen en onontbeerlijken wekelijkschen rustdag." Overeenkomstig den eisch van het Openbaar Ministerie werd eergisteren W. B. Mel- chers, wonende te Hilversum, gewezen onderdi recteur der ,/Noord- en Zuid-Hollandsche Stoom- tramway-Maatschappij", door het gerechtshof te Amsterdam tot een celstraf van 6 maanden en tot betaling eener geldboete veroordeeld. In het hotel Place Royale Te N ij m e g en is brand ontstaan op eene kamer, waar een zoon van Mevrouw de weduwe De Pinto uit 's-Hage logeerde, en wel doordat een ledikantbehangsel met een bougie in aanraking kwam, zonder dat de Heer De P. bij machte was dit behangsel af te rukken of de vlam te blusschen. De vlammen grepen zoo snel om zich heen, dat de Heer De P. slechts den tijd had om, ongekleed, zich te redden en om hulp te roepen. Zijne kleederen, gouden sieraden en eene aanmerkelijke som aan bankpapier en geld ging door het vuur verloren. Bij de blussching van den brand hebben de politie, zoomede een aantal onderofficieren en min deren van het 5de regiment infanterie met den lsten luitenant De Jongh aan het hoofd, zich bi zonder onderscheiden, en het is daaraan hoofd zakelijk te danken, dat de brand geeue grootere afmeting kreeg. Aan het gebouw en meubilair is meer water- dan brandschade toegebracht. Alles was goed tegen brandgevaar geassureerd. Het waagstuk, door den luchtrei- ziger Lhoste ondernomeu om met zijn ballon het KaDaal over te steken, heeft hem bijna het leven ge kost. Zaterdag-avond is de ballon door een Fran- schen logger in de Noordzee gevonden en Lhoste behouden aan boord van het schip overgegaan. Met zekerheid kunnen wij melden, dat de Vereeniging van leeraren in het boekhou den te Amsterdam heeft besloten, om, in navol ging van de vereeniging Mercurius te Rotterdam, in de maand November e. k. aan jongelieden ge legenheid te geven examens af te leggen in boek houden, handels-correspondentie enz. Deze exa mens zullen alleen door deze vereeniging wor den afgenomen, en niet, zooals vroegei is gemeld, met samenwerking der vereeniging Voorwaarts te Amsterdam. Door de politie te Wageningen is Christina Jsdaasen, wier opsporing door den com missaris van Bergen-op-Zoom was verzocht, aan gehouden, nog reizende met Gerardus Sernitz; zij is naar de ouderlijke woning opgezonden. In het begin van 1882 is aan denDi- reeteur der Bijkslandbouwschool aangevraagd eene verzameling van granen en grassoorten, ten dienste van het Nationaal Museum te Bloemfontein (Trans vaal). Eene verzameling van ruim 70 exemplaren, alle afkomstig van het proefstation der school, werd daarop gereed gemaakt en toegezonden. Thans is van den Curator van het Nationaal Museum, den Heer H. Exton, een schrijven ontvangen, waarbij bericht wordt, dat deze hoogste belang- grijke collectie in het Museum is opgenomen. Op eeuigen afstand van Hartlepool zijn twee Engelsche stoombooten, de Minerve komende van Antwerpen, en de Ocean, op weg naar de Tijne, in aanvaring gekomen. De Ocean zonk onmiddellijk. De bemanning kon zich ter nauwernood redden, en een matroos verdronk. Vóór enkele dagen had in een openbare school op een Noordhollandsch dorp bet volgende voorval plaats. De hoofdonderwijzer schreef in een lagere klasse, waarvoor een jong hulponderwijzer staat, op het bord het versje: Ik ben een kind Van God bemind, enz. De hulponderwijzer nam dadelijk een doek en veegde het geschrevene uit, terwijl hij zijn patroon toevoegde: „Dit is schending der neutraliteit." Wie was hier neutraal? vraagt „de Standaard." In het raadhuis te Velletri in Zuid-Italië is een ledekant, dat den voornaamsten personen onder bizondere omstandigheden tot rustplaats heeft gestrekt. Den 18deu Mei 1849 sliep daarin de uit zijn hoofdstad verdreven Koning Ferdinand II van Napels. Twee dagen later droomde reeds, in hetzelfde bed, Garibaldi van de Vrijheid" van Italië. In 1851 had het de eer Paus Pius op te nemen, en in 1 857 wederom Garibaldi. Boven het ledekant zijn thans de woorden gegrift: Nella dormira piu nessimo. Hierin zal niemand meer slapen. Aan de Prin s-H endrikkade te Am- sterdam is eergisteren-nacht iemand door rijf, voor alsnog onbekende mannen aangevallen en zoo hevig mishandeld, dat hij in hoogst bedenkelij- ken toestand per raderbaar naar het gasthuis moest worden gebracht. Men schrijft uit W inters w ij k aan het Handelsblad: Onze plaats schijnt bestemd, om door bnitengewone omstandigheden bekend te worden. Dinsdag-morgen, deed zich aan de stembus een belangwekkend geval voor. Een twee of drietal biljetten stapelden zich in de bus zoo danig op elkander, dat de bus verstopt raakte. De voorzitter van het stembureau vatte haar aan en schudde haar heen en weder, 't Baatte echter niet; integendeel, de klep sloeg dicht enin het Blot; zij bleef ontoegankelijk voor de volgende biljetten. Goede raad was duur. H«t stembureau besloot, de bus te openen en de zaak in orde te brengen. Een tiental aanwezigen kunnen deze handelingen constateeren. De voorzitter verhaalde het voorgevallene aan tal van later opgekomen kie zers, van wie enkelen de schouders ophaalden. Op de kermis te Numansdorpis de tent van de Wed. Calp in elkander gestort, doordien de stutten moesten weggenomen wor den wegens de passage. Er is te Spa Dinsdagnacht een aardbeving gevoeld, de huizen schudden, glas en vaatwerk rinkelde in de kasten, deuren sprongen open en men hoorde een dof rommelend geluid. Er hadden echter geen ongelukken plaats. In den schoorsteen van een huis te Liverpool ontdekte men Zondagmiddag een man, die daar was vastgeraakt. Hij werd met be hulp van de politie, na groote moeite, door mid del van touwen er uit gehaald. De man bleek een dief te zijn, die Zaterdag in den schoorsteen gekropen was, met het doel om te stelen, en r.iet weer uit zijn benauwden schuilhoek had kunnen komen. De bevolking van Amsterdam heeft het cijfer van 350 000 bereikt. Twee heeren, wien het buitenleven in 'sBijks buitenverblijf begon te vervelen, schreven onlangs ieder een briefje met verzoek om in het Rijks—hotel te Leeuwarden te worden opgenomen, welke briefjes zij in den meer en meer gebruike lijk vorm van bedreigingen met brandstichting inkleedden. Het Hof te Arnhem heeft nu aar. den wensch van J. H. v. S. en A. C. B., verpleeg den in ,/de Schans", voldaan aan den eerste is l'/s, aan den andere 1 jaar gevangenisstraf op gelegd. Een Italiaansch bankier, Cavaliers Guglielmo Osio, directeur van Banca Veneta, te Venetië, heeft „zich verwijderd", met achterlating van een tekort van 2 millioen florijnen. Dr. Hampel, de custus van het Hongaarsche nationale museum, had onlangs met zijn vrouw op zijn huwelijksreis te Sparta een onaangenaam avontuur. Terwijl het jonge paar daar liep te dwepen met de helden van het ver leden, stonden plotseling drie helden van het heden hun voor oogen, die hun beduidden, dat zij roovers waren. De mannen bleken booze plan nen te hebben. Maar toen Dr. Hampel hun vroeg: „Wat zij van archaeologen konden verlangen", werkte dit Grieksche woord een als een toove - spreuk op het drietal, en zij eischten slechts een losgeld van 15 drachmen. „Zooveel betalen" de archaeologen maar riep de aanvoerder fier. Het echtpaar betaalde die som met genoegen en kon daarna ongestoord verder gaan. Te Oldeber zaten drie kiezers tellende te zamen 249 jaar, in één wagen, om hun stembiljet te Makkinga in de bus te bren gen. Op de tentoonstelling te Amster dam werd Woensdag 11. een jongmensch betrapt, die met der. sleutel van een piano, die hij bespeelde, een étalage opende in de Fransche afdeeling. Dezelfde sleutel paste ook op een étalage in de Japansche afdeeling, waaruit in den laatsten tijd gedurig iets werd vermist. Eergisteren werden twee vreemdelingen ver wij erd, die naar het de politie voorkwam, al te nauwkeurig een en ander bezichtigden. Uit de Fransche afdeeling werd eenig porselein ontvreemd; ook werd door de politie een man van het terrein verwijderd, die een soort loterij hield, Steeple Chase genaamd, waarbij men voor een inleg van 50 cent eenige loten, entreekaartjes, bons enz. kan winnen. Alhoewel de man toestemming van de Commissie had, meende de politie dit hazardspel niet te mogen toelaten. Onder de boeren te Sloboda, in het Kussische gouvernement Worvuesch, is een oproer uitgebroken. Zij eischen verdeeling der gronden van hun landheer, Graaf Buterline, die met zijn gezin is moeten vluchten. Roovers op velocipedes zijn wel eén echt Amerikaansche merkwaardigheid. Ame- rikaansche bladen verhalen van een rooverbende, die op tweewielers gezeten, het dorp Essex, in Massachusetts, binnenreden, plunderden, en daarna in ijlende vaart weder verdwenen. Wie weet of dit voertuig niet wel meer in gebruik zal komen bij dieven en roovers. Maar dan zouden er zeker ook weldra politieagenten op tweewielers komen. In een koffiehuis te Bonn is Maandag een Nederlander gevangen genomen, die aanstoot gaf door smaadredenen op den Pruisischen Staat, den Keizer en v. Bismarck. Tengevolge van zijue onvoorzichtigheid zal hij wel behoorlijk gemaszregelt worden. De Pruisische rechters ver staan hein Spasz op 't punt van Bismarck- Beleidigung. In Amerika is bij onderzoek ge- 'bleken, dat sedert 125 jaar in elke kwart eeuw de vochtigheid der lucht steeds met 7 pet. is gedaald. Een vakman aldaar toont op statistieke gronden aan, dat het slechter worden der eranen en ooftsoorten, het toenemen der nachtvorstenen stormschade, ja zelfs de gezondheidstoestand der menschen, nauw samengaan met de uitroeiing der bossehen, waaraan die vochtvermindering alleen moet te wijten zijn. Weldra zal een Fransche graaf in het bezit van een milliard geraken, die hij van zijne vrouw moet erven. Honderd jaar ge leden namelijk verkocht een Amerikaan den bo dem, waarop thans Chicago staat, onder voirwaarde dat deze hem na r.egen en negentig jaar weder zou afgestaan worden. De laatste erfgenaam van dezen Amerikaan is gehuwd met bedoelden graaf. De 99 jaar zijn deze maand verstreken. Geheel Chicago behoort hem dus toe en zal zich moeten afkoopen. Natuurlijk zullen de eigenaars niet be reid zijn zoo gaaf afstand te doen van hunne be zittingen. Door het bestuur van de Tentoon- stelling is besloten, te beginnen met Zaterdag 16 dezer, den toegangsprijs dagelijks te stellen op 50 cents, behalve des Vrijdags. De entree blijft op dien dag één gulden. Die maatregel is geno men vooral met het oog op de bezoekers, daar het moeilijkheden gaf, in verband met de ver schillende entreeprijzen, goedkoope retourtreinen te organiseeren. Onder de Russische veteranen uit het jaar 1882, die te Moscou de inwijding bij woonden van de Verlosserskerk, gesticht door Alexander I, ter herinnering aan de eerste groote nederlaag van Napoleon I, was ook de oud-offi cier Murawjt-ff, die in 1825 wegens deelneming aan den Dekabristen opstand ter dood veroor deeld werd, maar verzachting van vonnis kreeg, naar Siberië verbannen werd en bij de troonsbe klimming van Alexander II naar Rusland mocht terugkeeren. Aan dezen ouden krijgsman heeft de de Keizer thans, bij het legerfeest, de ordë van- St. George teruggegeven, di« de wakkere man zich op 19jarigen leeftijd verwierf, maar die hem bij zijn veroordeeling ontnomen werd. De Keizer sprak bij het feest den diep ontroerden grijsaard vriendelijk toe, en de vorst van Montenegro hechtte hem rijn eigen Danilo-orde op de borst. Murawjeff had reeds van Alexander II het „Cul- merskruis" en de veldtochtsmedaille van 1812 te ruggekregen. Te Par ij s spreekt men thans van een Braziliaan, die veel rijker is dan Rothschild. Zijn jaarlijksch inkomen bedraagt de fabelachtige som v8n 300 millioen. Deze don Rtiardo de Jonza ontleent zijn fortuin grootendeels aan goud- en diamantmijnen. Hij is 35 a 36 jaar en brengt jaarlijks eene maand te Parijs door. Volgens de Alkmaarsche Ct. pompt de kruidenier J. J. Siezen, aldaar, tegenwoordig met zijn welwater „peterolie" op, waarvan hij in de vorige week 120 kan heeft verzameld, 't Is waar schijnlijker merkt het blad op dat bij hem of zijn buren de bodem verzadigd geraakt en hel putwater derhalve bedorven is door het lekken van „peterolie-vaten, dan dat er sprake kan zijn van het ontdekken van een „peterolie" bron. Dwingelandij bouwt mogelijk langzaam, maar altijd zeker op het fundament van haar eigen ondergang. Spreek niet van anderen, maar oordeel u zeiven. Men moet niet nemen den man, aan wien de betrekking past, maar den man die past in de betrekking. De al te groote begeerte om zich te be vrijden van een verplichting is een soort van ondankbaarheid. Niet hij, wien het meeste leed is opgelegd, lijdt het meest, maar hij die het meest zijn leed gevoelt. Menschen zonder karakter stooten zich altijd aan karakter. De deugden hunner vrienden hou den op deugden voor hen te zijn, zoodra die goede eigenschappen hun eigen plannen en voornemens hinderend in den weg treden. Geduld is sterker dan 't Geweld, Met ijzer kunt gij 't ijs wel breken, Maar 't is de zon alleen die 't smelt Tot liefelijke waterbeeken. Vereffend. Er werd bruiloft gehouden. Bij het diner had de bruid het ongeluk drie valsche tanden uit haar mond te laten vallen. Zij wist zich niet beter te redden dan in zwijm te val len. De bruidegom ving haar op in zijne armen. „Waar ben ik?" zeide zij na verloop van eenigen tijd. „In het midden uwer vrienden en in de armen van uwen echtgenoot." „Mijn hemel wat is er gebeurd?" „Ach!" - - „Iets vreese- lijk8 niet waar?" „Ja, iets verschrikkelijks iets om zich de haren uit het hoofd te trekken," en met deze woorden greep de bruidegom naar zijn kuif en trok zijne pruik van het hoofd. Tableau, waarna algemeene hilariteit. De zaak was vereffend Uit de rechtzaal. Rechter. Ge hebt dus den beschuldigde in dien nacht gezien? Kunt ge dat bezweren? Getuige. Bezweren kan ik 't niet, maar ik wil er toch een paar glazen Beiersch onder verwedden. Superlatief. A. 't Komt mij voor, buurvrouw, dat uw zoon den ganschen dag niets uitvoert. B. En dat nog ternauwernood. Een raadselachtig punt. Zeker oud heer was er voor bekend dat hij altijd vuil linnengoed droeg. Een zijner vrienden, die opmerkzaam naar de borst van zijn overhemd had gekeken, zeide eens: „Ik heb u nu al vijf-en twintig jaar ge kend, Mokes, er, toch hebt ge iets over u, dat ik maar niet begrijpen kan. Daar zou ik u wel eens naar willen vragen, als ge er niet tegen hebt. Ge zult het mij, hoop ik, niet kwalijk nemen „O Neen, dat geloof ik niet." „Welnu, dan, Mokes, ge moet eens vertellen wie uwe overhemden draagt, voordat zij vuil zijn." Aristocratisch. Arts. Het is me aangenaam, u te kunnen berichten, mevrouw, dat ik uw kleine zal kunnen vaccineeren var. een gezond kind namelijk van mevrouw Roemer. Barones L. O neen, dokter, dat kan ik onmogelijk permitteeren wij wenschen in geenerlei opzicht intimiteiten met die famillie. Hooge boomen. Een geloofwaardige reizi ger verhaalt, dat er in het „Verre Westen" van Noord-Amerika zulke hooge boomen groeien, dat er minstens drie man voor noodig zijn om naar den top te kijken. De eene kijkt zoover hij kan en de volgende begint waar de ander is opge houden enz. Gemoedelijk. „Jan, hier bebt ge zeven stui vers, haal voor ons twee worsten, een van een dubbeltje en een andere van een kwartje." Nadat Jan de worsten beeft gehaald, zegt de luitenant: „die worst smaakt mij van daag in't geheel niet!" Jan. Met uw verlof, luitenant, u moest ook niet op een paar stuivers kijken, neem ook een worst van een kwartje, want waarlijk die van een dubbeltje deugen niet. Dertiende Muziekuitvoering in den Hout, op Zondag 17Juni 18S3des namiddags van 24 uur, door het stedelijk muziekkorps van Haarlem, onder directie van den heer M. H. MULLER, sted. kapelm Programma: 1. GeDeraal Loder marsch, J. Strating 2. Ouv. Robin dei mers, Nihoul. 3. Wals, Wittmann. 4- Potp. la fllle du régiment, Donizetti, arr. van if. II. Muller. 5. Ouv. Ie droit du Seigneur, Wedighen. 6. Hul- digings-marsch, M. H. M:iller. 7. Potp. Bocaccio, Suppê. Buiten-Sociëteit „Trouw moet blijken." Harmonie-Concert van bovengenoemd muziekkorps op Zondag 17 Juni, des avonds van half 810 uur. Programma: 1. Im leichten Schritt, marsch, Carl. 2. Ouv. Flandre au lion, Gevaert. 3. La Reine du bal, valse, M. H. Muller. 4. Potp. Jerusalem, Verdi, arr. van J. Strating. 5. Ouv. Rosamunda, Schuiert. 6. Thème varié, baryton-solo, Chrislophe. 7. Paraphrase über die Lorelev, Nesvadba. 8. Le réveil -du lion, Konsky. HAARLEM, 13 Juni. Aan de veemarkt van heden waren de aanvoeren, verkoopen en prijzen als volgt; 8 koeien verkocht, 8 voor 1150 a 230; 1 stier verkocht - voor f 50 a - vaarzen, verkocht - voor f a pinken verkocht - voor f a graskalveren - verk. voor f a ,32 nuchtere kalveren, verk. voor 16, a 8, 35 schapen, verk. 27 voor f 22 a 32 234 lammeren, verkocht 202 voor f 14 a 10} biggen ver kocht 6 voor f 11 a varkens, verkocht voor a c. per kilo, paard tot f a Aan de kaasmarkt werden heden aangevoerd en verkocht 96 stapels kaas, 11208 stuks, wegende 22065 kilo, hoog ste prijs f 36.middelbare prijs per 50 kilo LEIDEN, 15 Juni Op de heden alhier gehouden veemarkt waren aanvoeren en prijzen als volgt - paarden a 30 stieren 60 a 145, ossen f a melkkoeien 164 a f 330 kalveren dito 180 355, —vare dito f 148 a 260, vette dito f 178 320, graskalveren f a vette 30 k 75 a nuchtere dito f 4,15 a 16,vette schapen 25 a 46,weide dito J a 2663 lammeren magere varkens /14 a 36, r— biggen f 36, a 14. GOUDA, 14 Juni. Op de kaasmarkt waren 109 par tijen kaas aangevoerd; handel vlug; prijs 30 a 33; Noord- hollandsche f31 a 32. Boter met tamelijken aanvoer; prijs der koeboter f 1.30 1.40 der weiboter f 1.10 a 1.20. per kilo. Handel zeer vlug. SCHIEDAM, 15 Juni. Moutwijn. per ned. vat 12,Jenever f 17,50, spoeling i -,50 dito commissie f 0,80. HOORN, 14 Juni. Ter waag gewogen 299 stapels kaas wegende, 81084 kilo; hoogsteprijsper 50 kilo i 38,^oor kleine, en voor hooikaas commissie 37,50 middelbare, f LONDEN, 14 Juni. Ter Veemarkt zijn aangevoerd runderen 400, Schapen en Lammeren 4000. Kalveren 100, ZwijnenPrijzen: Beste Runderen 44 a 59 Schapen en Lammeren 4 2 a 5 9, Kalveren 5 4 a 6 8 Zwijnen 4 - a 4 9. BEURSBERICHTEN. Amsterdam, 15 Juni 1883. Prijzen der onderstaande effecten genoteer- pCt. de koers. Nederland. Certif. Werk. Schuld21 s V u 8 U H U ...1.4 Hongarije. Obl. Leening' 18675 Goudleening5 Italië. Obl. Pausel. Leen. 1860-64. 5 Oostenrijk. Obl. in papier (MeiNov.). 5 zilver (Jan.Juli). 5 Obl. buiten]. 1853-80 3 bij Hope Comp. Oude Rusieu. 5 Obl. Nic. Spw. 1867 69. 4 1877 Amst. L 20-100 5 Obl. buitenl. 1867, 1871/75. I1 4 1876 2 (Perpetuele) Portugal, Rusland. Spanje. 657/h 783/. 101'/, 83 86V2 - 65"/s 65'Vu 53'/, 98 76 91'/, 2715/i. 45 65 25'/, binnen), f 1250025000. 1 1000—50001 Turkije. Obl. Alg. Schuld 1865 5 1869 6 Hïgy-pte. Obl. Leeniug 1876 5 N.-Amerlk». Obl. Vereen. Staten 1876. 4' 1877 4 Columbia. Obligation4' Peru. Leening 18706 18725 Oostenrijk. Aand. Nationale Bank .divid. Nederland, Holl. IJz. Spw. Aand M. tot Expl. St. Spw. Aand. Cent. Spw. geatemp. Obl. Indische Spw. Aand Rijn Spw. volg. Aand Boxtel Wexel Obl4' 1875 5 Italië. Zuid-Ital. Spoorw. Obl8 Rusland. Gr. Spw. Maatich. Aand. 5 Baltische Spw. Aand8 Jelez Griasi Obl5 Kiew-Brest Aand5 Kursk Chark Obl. 1000. 5 Morschansk Syarau Aand. 5 Riaschk Wiasma 5 Rumeule. Aandeelen Spwdiv. Amerika. Chicago N. W. Cert. Aand. N. York Lake Erie W. S. Aand Illinois Cert. Aand Miss Kansas Texas Obl. Cert. 7 PïtEMIE-LEENIN GEN. Nederland. Loten Amsterdam ƒ100 8 Rotterdam3 Gemeente Crediet. 3 Belgie. Stad Antwerpen 1874 3 Oostenrijk. Staatsl. 1854.4 18605 1864 Rusland. 18645 18665 Geldkoers prolongatie 3'/j, 4 pet. li V» 94 lil'/, 1173/, 30'/, 133/„ 103/, 118?/, 151'/, 122 69 158 135 177/t 52s/8 123'/, 513/s 83 82 87s/» 62'/i6 61*/, 153'/, 37'/, 145 106'/, 114 99'/. 95'/, 957, 101 1133/, 1403/, 131 125'/,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1883 | | pagina 3