B 1 ft L A Een feestmaaltijd van 200 couverts is aan generaal Canzio aangeboden, waarbij vele toosten op de eendracht tusschen Frankrijk en Italië en op de verbroedering der volkeren zijn uitgebracht. De gemeen teraad zal Woensdag officieel den degen van Latour d'Auvergne van Canzio in ontvangst nemen. De minister van justitie en eeredienst heeft op nieuw de bezoldiging van 21 Pries ters ingehouden, dertien in het Noorder departement en acht in Tarn. In een zijner jongste zittingen ver wierp het Lagerhuis, op aanbeveling der Regeering, een voorstel van den afgevaar digde Burt, dat de strekking had om eene betere werking te verzekeren aan eene, ongeveer twee jaar geleden aangenomen wet, waarbij de patroons aansprakelijk wor den gesteld voor verminkingen van werk lieden in hun dienst overkomen. Langza merhand nu is het misbruik ingeslopen, dat de patroons hunne werklieden een con tract laten teekenen, waarbij dezen ver klaarden van die wet geen gebruik te zullen maken. De Regeering bracht hulde aan de be doeling van den voorsteller, maar meende, dat de wet nog te kort in werking was (twee jaren) om er thans reeds wijzigingen in te brengen. Te Dublin meent men weer een geheim complot ontdekt te hebben, met het doel al de verklikkers, en met name James Careyuit den weg te ruimen. Carey wordt nu voorloopig nog maar in de gevangenis gehouden. Men heeft hem al herhaaldelijk gezegd, dat cipier of eene andere betrekking in de gevangenis op het oogenblik eigenlijk het eenige veilige baantje voor hem is in geheel Ierland. Premieleeningen. GEMENGDE BERICHTEN. Onder bovenstaand opschrift bevat de Amster dammer in de rubriek „Ingezonden stukken" een opstel, dat wij hier laten volgen als eene waarschuwing tegen speculatiën van zekere lieden op de beurs van het goedgeloovig publiek. „Vooral in den laatsten tijd is nog al eens een betoog geleverd over het onzedelijke onzer Staatsloterij, die echter behouden blijft, eensdeels om onze landskas niet te berooven van de daar uit voortspruitende baten, doch ook om hen die er eenmaal aan gewoon zijn geraakt hun geluk te beproeven, door het bedrag hunner belasting vrijwillig te verhoogen, de kans te verschaffen enkele guldens (misschien wel een kapitaal!) rijker te worden. Hoe men ook denke over deze liefderijke wijze van kansverschaffing oenerzijds en onverplichte belastingbetaling aan den andereu kant, zeker is het dat het aanwakkeren van nieuwe loterijen, die in de meeste gevallen niets anders zijn dan onverplichte belastingbetaling, zooveel moge lijk moet worden tegengegaan, voornamelijk bij beu die zich misschien uitgaven voor noodige zaken moeten ontzeggen door aan loterij deel te nemen; maar te meer verdient het afkeuring dat tegen betaling van betrekkelijk veelgeld, een zoo kleine kans gegeven wordt als dit het geval is bij het tegenwoordig meer en meer debiteeren van certificaten voor een enkele trekking in eenige premieleeni ïg, waarvoor in den regel meer moet betaald worden dan tienmaal den prijs, dien men ter beurze daaraan toekent daargelaten nog dat ook deze veel te hoog is. Doch hoe winstgevend een dergelijk zaakje ook zijn kan voor hem die zich met zulk een debiet belast, en hoe gemakkelijk men daarbij ook zijn geld kan kwijt raken, winstgevender voor den eerste is het volgende geval, waarbij men nog gemakkelijker en zekerder zijn spaar penningen enz. ziet wegvloeien. Door de Premiëuha«£ Carl Bruck te Am sterdam, zijn uitgegeven bewijzen van aandeel, waarbij men tegen betaling van 37 maal vijftien gulden (of 555) aandeel bekomt voor een twin tigste gedeelte in 20 Amsterdamsche loten, 20 Antwerpsche loten, 20 Brusselsche loter, van 1874, 20 Hongaarsche loten, groot nominaal fl. 50, en 20 Oostenrijksche loten 1864, groot nominaal fl. 50, om na albetaling van de geheele som eigenaar te worden van één van ieder der genoemde loten. De beurswaarde nu van gemelde loten is on geveer 355 en men betaalt derhalve voor de verdeeling der kansen, gedurende den tijd dat nog niet alles betaald is, waarvoor men dan ook voor één twintigste participeert, in de eventueele premiëo, waarmede een of meer der loten mocht uitloten, ongeveer f 200; werkelijk wel een winst der moeite waard om een mooi uitge- stalden winkel op één der hoofdstraten er op na te houden. Erger is echter de bepaling, op de keerzijde gedrukt, dat men geregeld maandelijks moet betalen en bij gebreke daarvan zijn recht verliest op de loten zoowel als op de eventueel daarop gevallen premiën, met verbeurte van het geen reeds is gestort. Het geval deed zich dezer dagen voor dat iemand, die reeds twintig stortingen had gedaan, dus 300 had betaald, doch, om welke reden ook, eenigen tijd achterstallig was gebleven, alle nog verschuldigde stortingen wenschende te be talen, ten antwoord bekwam dat hij wegens wanbetaling, overeenkomstig de voorwaarden, was geroieerd en derhalve alle rechten had verloren. De Premiënbank Carl Bruck was derhalve door deze wanbetaling gekomen in het ongestoorde bezit van 300 en de eigenaar van het niets waardige aandeel had, wanneer hij zijn geld had bespaard en dit nu het nog slechts f 50 had vermeerderd in het bezit kunnen zijn van de loten, waarop hij nu alle aanspraak heeft verloren. Het is te betreuren dat men zoo slecht ge bruik maakt van het vele of weinige wat men in zijn jeugd leerde, zelfs r.iet naleest de con tracten, die men met iemand aangaat, en zich door klatergoud laat verlokken om zijn dikwijls zuur verdiende penningen op bovengenoemde wijze te offeren. Wie toch, die een waarde van 355 aan loten wenscht te bezitten, en deze niet stuk voor stuk voor 50 a 120 kan doen aankoopen, is bij machte 37 maauden achtereen 15 te be talen, al kan hij hst eenigen tijd doer.? De lezing van het bovenstaande zal voldoende zijn de overtuiging te bekomen, dat ik mij ver plicht rekende tegen genoemde praktijken met den meesten ernst te moeten waarschuwen." Arnhem, 19 Juni. Omstreeks middernacht hield gisteren alhier een agent van politie een man staande, die een zak droeg. Bij onderzoek bleek de zak zout te bevatten, dat door den dra ger uit eene zoutziederij, waar hij knecht was, door middel van valsche sleutels ontvreemd was. Op deze wijze werd een kruidenier door hem goedkoop van zout voorzien. Leiden, 19 Juni. Gisteren is uit het water van den Morschsingel alhier, opgehaald het lijk van een 22 jarig jongeling, die sedert eenige dagen was vermist. Hardenberg, 19 Juni. Gisteren-middag is alhier eene bejaarde weduwe door den zolder harer woning gevallen. Men vond haar stervende op den grond liggen. Ridderkerk, 19 Juni. In deze gemeente is een vijfjarig knaapje in het water geraakt en ver dronken. Nijmegen, 19 Juni. Een tapper alhier, die sedert de invoering der drankwet tweemaal wegens openbare dronkenschap is veroordeeld, heeft thans zijn vergunningsrecht voor den kleinhandel in sterken drank verloren. Rotterdam, 19 Juni. Gisteren-namiddag is aan het Haringvliet, nootdzijde, het lijk opge haald van een man, die even te voren aldaar had zitten visschen en in het water is ge raakt, zonder dat het door iemand was opge merkt. Wonseradeel, 19 Juni. Gisteren hebben twee maaiers zulk een hevigen twist gekregen, dat de een den ander met een mes heeft doodge stoken. Veldhoven, 19 Juni. Het eenige kind eener weduwe alhier, speelde eergisteren alleen op den weg, geraakte in eene sloot en verdronk. Nieuwolde, 19 Juni. Gisteren-namiddag werden alhier twee voor den ploeg gespannen paarden, waarmede de arbeiders op het veld werkzaam waren, door den bliksem gedood. De arbeiders kwamen met den schrik vrij. Warmenhuizen, 19 Juni. Zaterdag is alhier een kinderwagen, waarin een kind van twee jaren zat, door een rijtuig overreden. Het kiud was onmiddellijk dood. Dronkemansstatistiek. In het afgeloopen jaar zijn te Arasterdam 8874 perso nen wegens dronkenschap aan de verschillende politiebureelen „in bewaring" geweest, dus ge middeld 24 daags of 1 op de 10,000 inwoners, zuigelingen medebegrepen. Dat geheele aantal was 3311 of bijna 10 daags meer dan in 1881. Men zou echter verkeerd doen uit die belangrijke ver meerdering de gevolgtrekking te maken, dat on der de drankwet, die het vorige jaar is ingevoerd, de toestand zeer is verergerd. De toeneming is hoogstwaarschijnlijk een gevolg van het scherper toezicht, dat juist tengevolge dier wet is toege past, omdat nu meer zekerheid van veroordeeling bestaat. Er zijn dan ook op grond der drankwet 8122 processen-verbaal opgemaakt. Het aantal vergunningen, dat voor verkoop van sterken drimk ir. het klein alhier gevraagd werd, was 2067; daarvan zijn 1874 verleend, maar waren na af trek van de vervallen vergunningen, op 31 Dec. nog 1657 van kracht, waarvan 1290 voor het leven, en 315 voor 20 jaren. Er waren nog 185 bij Ged. Staten in behandeling. Er moeten dus nog heel wat vergunningen uitsterven, eer het wettelijk maximum van 1 op de 500 inwoners (dus thans 700) is bereikt. Ten bewijze hoe verschillend de wet tot bescherming van nuttige vogels in Ne derland uitgevoerd wordt, meldt men ons uit Woerdeu, dat aldaar de politie-agenten, in uni form en met hun sabel op zijde, publiek een nest met drie jonge lijsters aan de huizen der ingezetenen ten verkoop aanboden, welk nest nog wel was uitgehaald uit den tuin van het huis, bewoond door den afgetreden Burgemeester. Saartje Bernhardt brengt thans den Stockholmers het hoofd op hol. De inwo ners van de stad der „utan svafvel och fosfor" maken bij duizenden „haie" als de kunstenares zich 'savonds van haar hotel naar den schouw burg begeeft. Alle avonden brengt men haar een serenade. Aan een haar ter eere aangericht ban ket aan boord van een schip vertelde haar de intendant van het Koninklijk theater, met een champagnekelk in de hand, dat zij „de eerste leven de actrice" was. Van aandoening biggelden dikke tranen der magere tragédienne uit de oogen. De geestdrift was „nie da gewesen". Ook een extra vaart naar Seltsjon werd gemaakt, om der artiste het nooit door haar geziene wonderbare schouw spel van een zonsopgang te laten bewonderen. Toen de zon niet precies programmatisch aan den gezichteinder wilde verschijnen, zei een van Sarah's gloeiendste bewonde-aars: „Ze is bang om voor haar groote collega dona Sol op te treden?„. Verder is men te Stockholm nog van plan, voor de groote artiste op staatskosten een monument op te richten in den vorm van een vuur toren! Een gekkenhuis ware misschien beter. Te Nice zal gel ij k wij reeds meld- den den 1 Dec. a. s. een Internationale Ten toonstelling van producten van Landbouw, Nijver heid en Schoone Kunsten geopend worden. Deze tentoonstelling zal duren tot 1 Mei 1884. Nadere inlichtingen voor inzending enz., zijn te verkrij gen bij den Heer Henny, P. O. Hoofistraat 79 te Amsterdam. Een Weener blad verhaalt van een hondenmoeder, die een paar jonge haasjes zoogt. De hond, die op eer. landgoed te Ober- Rohrbach is, had onlangs twaalf jongen gekregen, en twee daarvan mogen behouden. Dezer dagen bracht een arbeider een paar jonge haasjes mee, die hij in een hol gevonden had en men legde deze diertjes bij de jonge honden in het hok. Zij werden door hunne pleegmoeder met groote liefde ont\ angen en zij zorgt zelfs nog beter voor hen dan voor hare eigen jongen. Want neemt men de jonge hazen weg en legt ze voor het hok, dan komt de hond hen terstond weder naar binnen halen, terwijl zij de jonge hondjes in dat geval eerst een poosje laat schreeuwen. Een ander geval van dien aard doet zich thans in de dier gaarde te Amsterdam voor, waar een hond een jong wolfje zoogt, aanvankelijk met het meest gewenschte gevolg. John Barnet t, de eerste spoor- wegconducteur van de wereld, is den 15n te Darlington overleden. Hij vergezelde George Stephenson 'op den proefrit met de oude locomo tief genaamd No. 1. Inde Echo des Mines et de la Metallurgie leest men de beschrijving van een elcctrisck ge weer, waarmee men vijf of zes schoten achter elkaar kan doen door middel van geleiddraden van verschillende dikte. De houder der electri- citeit, die, eenmaal geladen, den geheelen dag dienst kan doen, wordt in de kolf van het geweer geplaatst, of wel de jager steekt die bij zich. Volgens genoemd blad zal het electrisch geweer ook op de tentoonstelling te Amsterdam worden geëxposeerd. Te Rotterdam zijn deze week aan- gegevent pokkenlijders. 34, overleden 14. In een Belgisch blad stelt ie mand voor, aan koetsiers, die zich door beleefd heid en geschiktheid onderscheiden, een eereteeken te geven, om aan hun hoed te dragen. Ieder, die een rijtuig verlangde, kon zich dan in de eerste plaats tot een der gedecoreerde heeren wenden. Op deze wijze zou, volgens den voorsteller, de degelijkheid van net koetsiersgilde zeer worden bevorderd. Uit S -mlin wordt bericht, dat de grootste Servische spoorwegtunnel, tusschen Bel grado en Rippiani, is ingestort. Op de Place PinelteParijs, niet ver van de barrière d'Italie, waar de meeste huizen op catacomben gebouwd zijn, is een de zer woningen eergisteren plotseling diep in den grond weggezakt. Drie personen kwamen onder het puin terecht, doch werden gered. Al de an dere bewoners wisten het op invallen staande huis nog bij tijds te ontvluchten. Dezer dagen werd de lynchwet toegepast op een geheim politieagent te VVeenen. Het Prater werd onveilig gemaakt door zakken rollers en 't gelukte der politie er vier van te snappen, waarvan er zich een,'n 20 jarige slagers knecht, losworstelde, en het op een loopen zette. Een der detectives snelde hem achter na onder het geroep: Houd den dief! Een zakkenroller!" Wijl hij in burgerkleeding was, verbazend snel liep en het publiek meende dat zijn geschreeuw diende om de politie te misleiden, werd hij aan gegrepen en op een duchtig pak slaag onthaald. Het duurde vrij lang, eer het misverstand was op gehelderd. Z o n d a g-o chtend omstreeks 63/< uur werd de vergulde bal, staande op de R. K. kerk in de Haarlemmerstraat te Leiden, door den bliksem vaneengespleten. Een deel er van viel op den stoep voor de kerk neder, terwijl het andere op de binnenplaats van een belendend hofje ne- derkwam. De bij den vroegdienst aanwezige per sonen kwamen allen met den schrik vrij. In ettelijke gemeenten nabij Dordrecht is het opstootje tegen de vaccinatie dezer dagen voortgezet. Overal het bekende buur- wijvenpraatje, dat de kinderen met geweld op school zouden worden ingeënt; een der koffie vrouwen had zelfs „gezien", dat er een groote pot met kotpokstof in school was gedragen, en dergelijken onzin meer. Zoo hebben de uitgestrooide leugens o. a. reeds de gemeenten Sliedrecht, Bol nes, Oud-Beijerland en lJsselmonde in beweging gebracht en zijn zelfs feiten voorgevallen, die zeer na aan strafbare handelingen grenzen de arme misleiden tracht men echter, natuurlijk, liever door overtuiging tot rede te brengen, maar 't gaat moeielijk. Zaterdag is te Weenen de groote internationale schaakwedstrijd geopend. Achttien personen nemen er deel aan, als 2 Engelschen, 2 Eranschen, 4 Oostenrijkers, 1 Hongaar, 4 Duit- schers, 3 Amerikanen, 1 Pool en 1 Rus. De eerste prijs is 4000 gulden, en de Keizer van Oosten rijk heeft er 1000 gulden aan toegevoegd. Dat men in de Noordel ij ke Provin ciën nog niet zoo bizonder op de hoogte is van de wettelijke bepalingen op den postdienst blijkt uit het volgende: Eer. milicien uit de provincie Groningen te 's Bosch in garnizoen, ontving van zijne ouders een brief met dertig centen in spe- tie. Het porto echter van dien brief beliep 27Vs cent. De arme jongen was radeloos. Gelukkig voor hem de geachte directeur van het post kantoor houde ons deze indiscretie ten goede, de milicien kreeg zijn dertig centen.... zonder be zwaar van 's Rijks schatkist. Twee meisjes van Steinselt (Elzas), die bij een onweder een schuilplaats onder een boom gezocht hadden, werden door den bliksem getroffen. Het eene kind werd gedood, het andere verlamd. Op de Route d'Italië te Par ij s, waar trouwens het rooverbedrijf thuis behoort, is eergisteren-nacht bij een mastroquet, alias wijnslij ter, ingebroken. De dieven waren blijkbaar echte proevers, want de fijne wijnen namen ze mede en de mindere soorten lieten zij staan. Na de geldladen doorsnuffeld te hebben, die ongelukkig voor hen den vorigen avond geledigd waren, lie ten zij op de tafel een briefje van den volgen den inhoud achter: „Aan het einde der maand komen wij terug." Geteekend: „de Schrik van de Butte aux Cailles". Te mooi was het met de verkiezing van 12 Juni in de gemeente Kerkwijk. Daar zij" 46 kiezers, die ook allen stemden; geen enkele bleef er weg; bij de opening der bus kwamen er echter 47 biljetten uit. De luchtballon La Comete zal in Tivoli te Utrecht opgaan den 28 Juni. Deze ballon, eigendom van en bestuurd door de heeren Godard en Crommelin, kan 1,500,000 liter gas bevatten; de opstijging zal te 4 uur plaats heb ber. Algemeen roemen de eigenaren van dezen ballon den gasaanvoer dezer stad, daar Amster dam met zijne 2 fabrieken niet in staat is zoo veel gas te leveren, dat de ballon daar kan op stijgen. Na deze eerste opstijging zullen aan de beurt komen Den Haag, Haarlem en Arnhem. Een d r i e-e u-t achtig jarige vrouw te Torbach moet onlangs, onder veel pijn, nog drie nieuwe kiezen gekregen hebben. Te Lichte li stein, kanton St. Gal- len, werden eenige voorstellingen gegeven door een gezelschap uit Beieren. De dochter van een burger aldaar werd op een der kunstenaars verliefd en eene verloving scheen ophanden, toen de burgemeester den minnaar 25 stokslagen liet toedie nen en over de grenzen brengen. De Beiersehe gezant te Bern heeft zich over deze mishandeling van een zijner landgenooten bij den Zwitserschen Bonds president beklaagd. Er wordt den len Juli te Par ij s een tentoonstelling van insecten geopend, die drie we ken duren zal. Uit Drechterlard (Noor d-H o 1- land) schrijft men ons, dat de boeren in die streken veelal een soort van verdelgingsoorlog voeren tegen de mollen. Dit komt, omdat men de weiuige schade, die zij veroorzaken wèl, hunne nuttige werkzaamheid niet ziet, Vele landbouwers weten nog altijd niet, dat het voedsel van den mol uit maskers van meikevers, regenwormen en andere voor den landbouw schadelijke, diertjes be staat, en dat hij dus van onberekenbaar nut kan zijn. Op het terrein van de Dutoitspan- mijnbouw-maatschappij in Kimbcrley is een gele diamant van 273karaat gevonden. Men schrijft uit Amsterdam: Kras is gereed. Dat wil zeggen: 70 Kamers staar, al weer meer open tot ontvangst van het reizend publiek. Och, zegt het voort! Laat men weten, laat het vooral ver doordringen over de grenzen, dat er geen sprake i3 van woningnood; de hotels zelfs, die niet verbouwd en vergroot zijn, heb ben nog logies te kust en te keur, tegen het ge wone tarief. Protesteeren we tegen het vreemde lingenbureau, dat door zijne tarifeering van ka mers tot f 9 daags, alleen voor nachtverblijf en ontbijt, den schrik heeft gejaagd in en buiten het land. Volkomen begrijpelijk, dat men liever eenige malen eene retourkaart voor een dag neemt met het spoor, öf wie te ver af woont, eenvoudig van het plan afziet om Amsterdam en de tentoon stelling te bezoeken, dan zijne nachtrust zoo duur te koopen.... als de marktschreeuwers wel deden gelooven. Neen, op de fraaiste gedeelten der stad hebben de best ingerichte hotels nog plaats in overvloed, en de table d'höte, ondanks haar wei- toebereid gerecht, wacht hare gasten. Schrijver dezes heeft dezer dagen, om eene proef te nemen, in een der dagbladen eene gestoffeerde kamer ge vraagd. Voor die eene, die hij (uiet) noodig had, werden hem 122, zegge 122 aangeboden, tegen den hoogsten prijs van f 30 's maands. Waarlijk, ik zou bijna willen concurreeren tegen het vreem delingenbureau en op mijne beurs de kamers, waarover ik dus beschikken kan, uit pure gast vrijheid aanbieden; maar ik pas, ik zou er geen zaken mee maken. Er zijn hier veel vreem delingen, maar en het seizoen is toch zoo uitstekend gunstig betrekkelijk volstrekt niet meer dan in gewone zomers. De toevloed moet verbazend toenemen, zal er in de hotels geen plaats meer zijn. Een rijk grondeigenaar van Faenza in Italië de heer Martini, is door roovers wegge voerd, die eerst 80 000 lire losgeld eischten. Ook bandieten schijnen te overvragen; want later werd de gevangene tegen betaling van 10 000 lire in vrijheid gesteld. Op de Regulierstraat te Amster dam is Maandag-avond half negen formeel slag geleverd tusschen eenige politie-agenten en.be woners van de aangrenzende „Duvelshoek". Een schutter in half kennelijken staat zwaaide ietwat met zijn „spuit", aldus noemt de schutter zijn geweer, ea zou in de wacht worden gesleept. Hij verzette zich en de Duivelshoekers snel den te hulp, ontzetten hem en namen hem triom fantelijk in hun vesting. De politie trok sabel en stok, sloeg er duchtig op in, wat een verbazen der. toeloop van publiek tengevolge had, waar door oponthoud in tramverkeer, maar moest zonder delinquent aftrekken, waarbij de Duvelhoekers dc hand aan den neus brachten. Naar de Amsterdammer verneemt, heeft de commissie van toezicht op 'sRijksmuseum van schilderijen en teekeningen, ontstemd over de be noeming van den heer Obreen tot directeur van het Rijksmuseum, eenparig haar ontslag gevraagd. In Duitschland daar echter niet alleen heerscht groot gebrek aan apothekers bedienden. De oorzaak van dat verschijnsel moet worden gezocht in de te hooge eischen, welke men bij het examen voor apothekersbediende stelt. Bovendien is het beroep van apotheker veel min der winstgevend dan vroeger, daar de geneeskunde in dezen tijd veel meer bestaat in het maken van goede diagnose dan in het toedienen van veel medicijnen. De natuur wordt te recht als de beste geneesmcesteres beschouwd en geschat. Een ambtenaar bij het ministerie van buitenlandschs zaken iu Eraukrijk, de heer Lecomte, is door de gele koorts aangetast. De smetstof is overgebracht door een pakket met

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1883 | | pagina 2