BUITENLAND. BMNENLANlü GEMENGDE BERICHTEN- Dinsdag-middag te 1 uur zijn de Graaf en de Gravin van Vlaanderen met talrijk gevolg te Luxemburg aangekomen. Met een extra trein, die op last van den Koning- Groothertog was beschikbaar gesteldreden zij naar het kasteel Berg om HH. MM. een bezoek te brengen. Te 4 uur zijn zij van daar teruggekeerd. Door een wolkbreuk in het gebergte zijn de nevenstroomen van de Oder buiten hunne oevers getreden. Vele plaatsen staan nu gedeeltelijk onder water, zooals Glatz, Schweidnitz, Hirschberg. Vele huizen zijn ingestort en bruggen weggescheurd. De spoorwegverbinding is afgebroken. Er is ook veel vee omgekomen. Louise Michel en hare acht mede gevangenen hebben de drie laatste dagen dezer week terechtgestaan, wegens het plun deren van een bakkerswinkel en oproerige handelingen. De Minister van Binuenlandsche Zaken heeft machtiging verleend tot het houden van stierengevechten te Béziers. De vorige Regeeringen hadden steeds machtiging daar toe geweigerd. De Fransche Kamer heeft aangenomen het voorstel der regeering, strekkende tot aanschaffing van geschut voor fortennadat zij een tegen-voorstel van Reille, dat Thi- baudin bestreed, had verworpen. De Koningin van Engeland heeft uit haar particuliere fondsen een jaarlijksch pensioen van 200 aan Lucien Bonaparte toegelegd, wegens zijn linguistische werken in Engeland. In het Lagerhuis zeide Fitzmaurice dat men eerst volledig ingelicht moet zijn om trent de laatste bewegingen der Franschen op Madagascar, eer men beoordeelen kan of het maken van opmerkingen noodzake lijk of zelfs wenschelijk is. Sir Will Gurdon is benoemd tot specialen commissaris voor de herziening der con ventie met de Transvaal, overeenkomstig de jongste verklaring van Gladstone in het Parlement. Het was Woensdag 11. (20 Juni) 47 jaar geleden dat Koningin Victoria den Britschen Troon besteeg. Van de 17 leden der bende van de Zwarte Hand, die te Xeres terecht stonden, als beschuldigd van moord op zekeren Blanco, zijn 7 ter dood en 8 tot langdurigeu dwang arbeid veroordeeld; 2 zijn vrijgesproken. Deze Blanco heeft een tijdlang tot de bende behoordmaar hij werd later ver dacht van haar verraden te hebbenen toen werd hij van kant gemaakt. Op verzoek der Rumeensche Regeenng vertoeft de bekende Belgische genie-officier, luitenant-generaal de Brialmondte Bucha rest, ten einde een plan te ontwerpen ter verdediging van de grenzen van Rumenië en om van Bucharest, thans een open stad, een geretrancheerd kamp te maken. Na een verblijf van ruim 14 dagen in de hoofd stad, zal de generaal een plaatselijke in spectie der grenzen houden. "Waalwijk, 22 Juni. De wethouders in deze gemeente hebben zich eergisteren andermaal tot Ged. Staten gewend om hunne tusschenkomst in te roepen, aangezien de burgemeester geene uitvoe ring wil geven aan eenige door B. en W. geno men besluiten, terwijl de wethouders niet tot de behandeling van andere zaken willen overgaan, vóórdat de oude afgedaan zijn, en de belangen der gemeente op zoodanige wijze niet behartigd kunnen worden. Wessem, 22 Juni. Dinsdag-namiddag viel in deze gemeente een 4 jarig kind in een onbewaakt oogenblik in de Maas. Korten tijd daarna werd het levenlocs daaruit opgehaald. Utrecht, 22 Juni. De heeren prof. Taltna en dr. Broudgeest zijn door de justitie aangewezen om een nader onderzoek in te stellen ter zake van de oorzaak van den dood der vrouw op het Munsterkerkhof alhier. G-erwen, (N. B.), 22 Juni. Terwijl de wed. Van B. op het veld werkzaam was, kreeg zij plotseling eene hersenontsteking. Naar hare woning vervoerd gaf zij, zonder teekenen van bewustzijn, spoedig den geest. Amsterdam, 22 Juni. Van 11 tot 18 Juni zijn alhier 7 gevallen van pokken aangegeven, waarvan 4 lichte varioloïden. Purmerend, 22 Juni. Toen gisteren-avond een zandtrein in vollen gang deze gemeente pas seerde, sprong de spoorwegarbeider C. Bloemer van een der wagens, met het ongelukkig gevolg dat hij onder de wielen terecht kwam en terstond vermorseld werd. Arnhem, 22 Juni. Gisteren is alhier een per soon het huis zijner schoonmoeder binnengedron gen er. heeft deze toen zoodanig toegetakeld, dat zij levensgevaarlijke wonden bekwam. Assen, 22 Juni. Wegens bedelarij zijn alhier gisteren ruim 30 personen door de arrondisse- ments-rechlbank veroordeeld, met bevel om in de kolonie Veenhuizen te worden opgenomen. Dordrecht, 22 Juni. Alhier is het 14jarig zoontje van den schipper A. V. ongelukkig te water geraakt en levenloos opgehaald. Ondanks alle pogingen en geneeskundige hulp, kon men slechts den dood van den knaap constateeren. Ben Fransche luchtreiziger, Jo- vis genaamd, heeft Zaterdag te Marseille, in ge zelschap van een actrice en een koopman, een poging gedaan om per luchtballon de Middel- landsche Zee over te steken. De tocht mislukte échter; een uur na zijn vertrek kwam de ballon met de reizigers in zee terecht. Zij werden door een vaartuig behouden aan wal gebracht. Bijdrage tot de geschiedenis van de beschaving in de 19e eeuw. De opening van een nieuwen „Bierkeiler" is voor het bierdrinkende Munchen een gebeurtenis. Zulk een „Keiier" is, moet men weten, een tuin met „Bierhalle", bij de buiten de stad liggende brouwerijen, en wordt slechts in den zomer des avonds bezocht. Donderdag avond werd de nieuwe „Lówen-braükeller" inge wijd. Ongeveer 6000 gasten „versloegen", bij de tonen van drie muziekkorpsen, 13 000 liters bier, naar verhouding een geringe hoeveelheid, want dat is slechts iets meer dan 2 liter per hoofd, terwijl vroeger bij zulke gelegenheden ieder 10 liter dronk. In den „Braustubel" werd tot den ochtendstond uit een emmer gedronken. Te Kopenhagen werd onlangsin het bijzijn der Koningin en haar gevolg een pre- mie-uitdeeling gehouden onder pleegmoeders uit het volk, die zich onderscheidden door liefderijke behandeling der haar touvertrouwde kinderen. Zekere boer Pierre Ardause, te Parijs aangekomen om 18 000 frs. bij de Bank te halen, had intusschen keunis gemaakt met twee individuen, zooals er in de hoofdstad duizenden zijn. Toen hij zich uitliet dat hij 's avonds per trein naar Bayonce moest, herinnerde zich een der twee „vrienden", dat hij ook naar diezelfde stad moest. De derde vergezelde de twee reizi gers. Op aanraden van zijn nieuwe keunissen had het boertje zijn portefeuille in den koffer van zijn reisgenoot geborgen, die hem korten tijd daarna dezen koffer in bewaring gaf, zeggende dat bij iemand spreken moest en dadelijk terug zou ko men. De boer wachtte, en toen hij eindelijk, des wachtens moede, de koffer openmaakte, zag hij dat zijn „vriend" hem bestolen had. In afwachting van een tweede Suez-kanaal zal men waarschijnlijk, om aan de eischen van het steeds toenemend verkeer te vol doen, het bestaande Kanaal 's nachts electrisch verlichten. De Lesseps sprak dezer dagen van dit plan in de Academie vau wetenschappen, en ver zocht deskundigen, de beste wijze van verlichting te overwegen. Te Besangon wil men een chrono- metrisch observatorium oprichten, met het doel om met mathematische juistheid voor de chrono meters de tijdsbepaling te vinden. Besancon is voor de oprichting van dat observatorium gekozen, omdat die plaats liet middelpunt is van de Fran sche uurwerkfabrieken. Om te weten welk een vlucht die tak van nijverheid aldaar genomen heelt, is het genoeg te weten, dat er gemiddeld 1200 chrono meters per dag vervaardigd worden. Men begrijpt dus het belang, dat de plaats bij de juiste tijds bepaling heeft. De stad heeft der. grond voor het observatorium afgestaan en zij neemt ook de kosten van den bouw op zich, die op 200,000 fr ge raamd worden. De Staat heeft zich bereid ver klaard de werktuigen voor de waarnemingen, ter waarde van 100,000 fr., te verschaffen. In zijn jongste uPennekr assen" be spreekt de heer De Bergh ook het gebeurde in Utrecht en de pogingen om den dood der vrouw van Van Rooijen niet als gevolg van mishande ling te beschouwen. De heer De Bergh roept daar tegenover uit: 't Mankeert er nog maar aan, dat er beweerd zal worden: de vrouw is uit blijdschap gestorven, omdat zij na de mishandeling nog zeven dagen in leven bleef. Dezer dagen, zegt de Maasbode, had op de Amsterdamsche Tentoonstelling de volgende treffende ontmoeting plaats. Een Katholiek Geeste lijke, die jarenlang als missionnaris onder de in boorlingen van Suriname geleefd heeft, maar sedert eenigeG tijd om redenen van gezondheid hier in 't vaderland is teruggekeerd, kon de verzoeking niet weerstaan om eens op de Tentoonstelling te gaan zien hoe men daar zijne voormalige zwarte medeburgers had uitgekraamd. Verbeeld u zijne verbazing, toen hij, tot hen naderende, op eens een bekenden vreugdekreet hoorde en, terwijl hem de uitroep: „daar is Vader, daar is onze Vader!" in de ooren klonk, zich eensklaps door een aan tal zijner voormalige zwarte parochianen omringd zag, die voor hem nederknielden en zijn zegen vroegen. Hij voldeed natuurlijk aau hun verlan gen, zeaende hen, richtte hen op, en vervolgens op zijn eerste vraag: „wel kinderen, zijt ge ge trouw gebleven aan uwe doopbeloften, zijt ge nog altijd brave Christenen?" ijlden er eenigen weg, blijkbaar om iets kostbaars te halen, en daar kwa men zij teruggevlogen met hun Cathechismusboek in de hand, om „Vader" te laten zien, dat zij hunne lessen nog kenden; zij toonden hem zelfs in hun Catechismusboek ingeplakt hun „Paasch- briefje," ten blijke dat zij aan hun laatsten Paasch- plicht als Katholieken voldaan hadden. Na nog een kwartier allerhartelijkst met hen gekeuveld te heb ben, beloofde hij hunne godsdienstige belangen aan een der Pastoors van Amsterdam te zullen aanbevelen en nog eens spoedig te zullen terug komen. Men deelt ons nog mede, dat zij aar. dien Geestelijke zouden verklaard hebben zeer ver legen te zijn met de rol, dien men hun hier spelen laat. Zij hadden nooit gedacht hier zoo in een kijkspel tentoongesteld te zullen worden en waren ook maar weinig tevreden over het karig loon van f8.'smaands, dat zij er voor ge noten. Voor de juistheid van laatstgemelde mede- deelingen durven wij echter niet instaan. Alleen de ontmoeting als boven omschreven is historisch. Het plan, om de warmte van het gloeiende binnenste der aarde practisch te ge bruiken, dat reeds meermalen ter sprake kwam, heeft een Fransch schrijver, Graaf Chousy, de stof geleverd voor een fantasie in den trant van Verne, welke onlangs onder den titel lgnis (het vuur) verschenen is en in geleerde en leeken- kringen opgang maakte. De schrijver verhaalt, hoe een put van 12000 meter diepte in de aarde gegraven wordt, een werk dat van groote gevaren vergezeld ging, en waarbij op het laatst, om de hitte, alleen negers gebruikt konden worden, en hoe men bij dien put eer. stad Industria stichtte, vanwaar warmte en warmtekracht geëxploiteerd werd. In die stad wist men, door pijpen in den grond en in de lucht uitkomende warmtebuizen, een tropisch klimaat te scheppen; alle machinaal werk wordt er verricht door automaten; ijzeren koet siers, knechts, venters enz. krioelen er door elec- triciteit gedreven door de haven heen en weer; spoorwegen steken, in eeu door electriciieit ge dreven besloten pont, binnen 80 minuten den Atlantischen Oceaan over enz. enz. Ter eere van iemand, die het tijd- stip herdacht, waarop hij gedurende 50 jaren de Leidsche veemarkt bezocht, prijkte verleder, week de Beestenmarkt aldaar met een gedecoreerd varkens hok. Een eigenaardige hulde voorwaar! Het gebeurt dikwijls dat erwten, boonen, linzen enz. door het koken niet gaar willen worden. Als middel daartegen gebruikt men gewoonlijk eeu weinigje soda (koolzure pot- asch) maar de spijs krijgt daardoor een flauwen, onaangenamen >maak. Het is veel beter, in plaats van soda, een weiiig suiker te gebruiken. Peul vruchten met suiker gekookt en daarna behoor lijk gezouten, worden goed gaar en krijgen een lekkeren smaak. 'Er zal eerlang te Munchen een werk verschijnen van den vontelijken geneeskun dige, Prins Lodewijk Ferdinand van Beieren (geb. 1859), ouder den titel Monographic über die Zunge. Het zal 105 tabellen in kleureudruk be vatten. Men klaagt over hooge prijzen in sommige restaurants op de Tentoonstelling. Die zijn echter nog zeer bescheiden, wanneer men ze vergelijkt bij die van het Scheveningsche Groote Badhuis. Twee kennissen van den Haagschen correspondent van de Gron. Ct. ontbeten daar ieder met een gebakken tong en gebruikten te zamen een flesch wijn. Daarvoor moesten zij. zeven gulden betalen! De rookers, snuivers en pruimers in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika heb ben, sedert de invoering van de tabaksbelasting (1862), 625 millioen dollars (ruim 1560 millioen gulden) aau de schatkist opgebracht. Voor het loopende jaar wordt op een opbrengst van 40 millioen dollars gerekend. De ramp in Victoria Hall te Sun derland heeft in 't geheel 197 slachtoffers ge- ëischt. In nog geen vijf minuten was alles ge beurd. In de kleine ruimte voor de fatale deur en op de vier onderste trappen lagen de arme kleinen. Van de vijfde trede tot boven aan toe bleven de kinderen gespaard. De huisbewaarder verklaart bij al wat heilig is, dat de trapdeur van de galerij nog enkele minuten vóór het on geluk wijd open stond en dus vermoedelijk dicht gewaaid en in de klink zal geschoten zijn. Een der jongens, die er goed afgekomen is, heeft nog medegedeeld dat iemand van het tooneel ge roepen had, dat wie het eerst beneden zou zijn, een prijs zou krijgen. Daarop vlogen alle beenen van de banken en daar hij nogal vooraan zat, kwam hij een van de laatsten aan den trap en zag beneden gedrang en een deur slechts half geopend. Een andere geredde knaap verklaart dat na afloop der voorstelling een bediende van den goochelaar Fay op de galerij kwam en den kinderen toeriep, naar beneden te komen, waar zij dan ook geschenken zouden krijgen. Hij ging aan de fatale deur staan, die toen wijd open stond. Toen het gedrang te groot werd en eenige jongens, ongeduldig, hem een paar boekjes uit de hand rukten, riep hij: „dat gaat zoo niet" sloot de deur en ging langs een anderen trap weer naar de galerij. Terwijl hij nu boven voort ging met het uitdeelen van cadeaux, had beneden achter de door hem gesloten deur het vreeselijk drama plaats. Deze verklaring wordt ook door een anderen knaap, Simpson genaamd, bevestigd. Hij werd onder de massa kinderlijken begraven, maar hij kon gelukkig nog tot bewustzijn worden gebracht. Juist toen hij den trap afkwam werd de deur „door een heer dien hij eerst op het tooneel had gezier" gesloten. Ik werd op den grond geworpen" zeide hij „en sliep in". Ook een klein vijfjarig meisje, dal gered werd, zeide: „wij zijn laat thuis gekomen, omdat we op den trap iugeslapen waren!" Het schijnt dus dat, zoo nitt alle, dan toch zeker de meeste verongelukte kinderen, door de stiklucht bedwelmd, gelukkig een niet pijnlijken dood gevonden hebben. Onder voorzitting van den burgemeester is een volks vergadering gehouden, waarin besloten werd, een fonds tot bestrijding van de begrafeniskosten te vormen en de tragische gebeurtenis door een mo nument te vereeuwigen. Men spreekt t e g e n w o o r d i g v e e 1 van de zonderlingheden der Duitsche tolbeambten; maar dat zij vroeger nog wel zoo erg waren, be wijst een „tol-curiosum" van tien jaren geleden, dat door een der Duitsche bladen in herinnering gebracht wordt. Toen werd een bezending doods hoofden, voor het museum van een der hooge- scholen, door de grensbeambten gebracht onder de rubriek „gedragen artikelen." Het gezicht van een rechtgeaard Duitsch student moet, gelijk bekend is, met naden en andere houwwonden misvormd zijn, anders is hij geen kranige jongen. De justitie begint er echter meer en meer anders over te denken. Twee dezer hesren zijn nl. dezer dagen wegens een tweegevecht, dat den 26n Februari in het hotel Orlando di Lasso, bij het Hofbraiihaus, plaats gehad heeft, tot 3 maanden vestingstraf veroor deeld. De medeplichtige kreeg 1 maand en een ander 23 dagen van dezelfde straf. De twee ver oordeelden zijn studenten, de twee anderen de hotelhouder en de pedel. Den 26n Februari had men den geheelen dag er op losgehouwen en een zwaar verwond. Een zonderling duel had VYoens- dag-nacht te 2 uren in het Bosch van Boulogne te Parijs plaats. Twee heeren kregen in hun (jarcle twist, reden onmiddellijk naar huis om degens te halen en daarop terug naar het Bosch, waar zij bij het licht der lantarens van hun fiacres duel leerden. Een der vechtersbazen werd gewond. Wanneer de duels bij electrisch licht? vraagt een blad. Vanwege de Zwitsersche Regee- ring zullen eerlang proeven genomen worden met ondergrondsche torpedo's, waardoor de veelbe sproken verdediging van Zwitserland gemakkelijker gemaakt zou worden. D,/ze torpedo's zijn de uit vinding van een Oostsnrijksch officier, von Lubo- witz genaamd, en kunnen onder den grond geplaatst wegen en bergpassen ontoegankelijk maken. Men kan ze op een bepaalden tijd laten ontploffen of ze zoo schikken, dat zij ontploffen zoodra zij op eenige wijze worden aangeraakt of bewogen, en hun vernielingskracht is veel grooter dan die van de zwaarst geladen mijn. De Oostenrijksche Re geering heeft het geheim der uitvinding gekocht; maar zij gaf von Lubowitz vergunning aan de Zwitsersche Regeering zooveel van deze torpedo's te leveren als zij verlangt. Door de directie randen London and North-Western-spoorweg rijn, ter bevordering van de veiligheid van het publiek, geldelijke belooningen en onderscheidingsteekenen ingevoerd voor beambten die zich bizonder verdienstelijk maakten. Men kan daar dus gedecoreerde spoor wegbeambten zien, en mag gerust voor die deco raties even veel eerbied hebben als voor militaire onderscheidingsteekenen. In de laatste b ij eenkomst van het Noorsch wetenschappelijk genootschap besprak prof. Lochmann de wonderlijke eigenschap van sommige personen om stroomend water te ont dekken met behulp van een tak, dien zij in de hand dragen en die zich naar den grond buigt, waar het stroomende water zich bevindt. Hij zelf, zeide hij, had nooit aan die eigenschap geloofd tot hij toevallig ontdekte dat hij haar zelf bezat. Dat had plaats toen hij in zijn tuin over een plek ging, waaronder de waterleiding doorliep, en hij had daarna proereu genomen. Hij kon het ver schijnsel niet verklaren, maar drong er op aan, dat de vereeniging proeven zou laten nemen, ten einde de oorzaak er van te ontdekken. Hij voor zich rangschikte het onder dezelfde physiologische verschijnselen als b. v. de bizondere invloed van sommige metalen op bepaalde personen. De vergadering kwam tot het besluit de zaak te onderzoeken. Van vertrouwbare zijde wordt aan het Handelsblad medededeeld, dat er een klein abuis is ingeslopen in het ook door ons, onder reserve, overgenomen bericht, als zouden 18,000 Amerikanen zich hebben aangemeld aan Cook's touristen-bureau, om Amsterdam te be zoeken. Er staat in die opgaaf eenvoudig een nul te veel. Een gerechtshof van Weenen heeft uitgemaakt, dat de naam „Bismarck" als scheld woord gebezigd, beleedigend is. Een winkelier die een kruidenier „Bismarck" noemde, is veroordeeld geworden tot een boete. D e Gazette de Hollands, die de belangen der Fransche inzenders op de Tentoonstelling te Amsterdam behartigt, vermeldt een merkwaardig geval ten bewijze vau de uitmuntende inrichting der politie in het „Vénise du Nord." Drie dagen geleden nam een harer vrienden, te ongeveer 9 uren 's avonds, een rijtuig op den Dam om hem naar het Centraal Station en vervolgens naar den Schouwburg te brengen! Hij verliet zijn coupé betaalde den koetsier zonder het nummer van het rijtuig te bewaren en vergat, uit onachtzaamheid in de kap van het rijtuig eene portefeuille met geldswaarde en belangrijke papieren. Hij haastte zich onmiddellijk aan den Hoofd-Commissaris van Politie van Amsterdam te schrijven met verzoek hem in het opsporen van de vermiste voorwer pen behulpzaam te zijn. Den volgenden morgen te elf uren was de bewuste portefeuille aan het Amstel-Hötel. De koetsier had niets bemerkt van de waarde die in zijn rijtuig was achtergebleven het was de politie die in deze had gehandeld^ De meikevers zijn in Holstein zoo talrijk, dat een landeigenaar op zijn hoeve in den laatsten tijd niet minder dan 11,350 pond van deze lastige insecten heeft laten verzamelen. Dr. Holub, de bekende reiziger, die zich toerust voor een nieuwen tocht door Afrika, ontving gedurende zijn verblijf te Weenen een eigenaardigen brief van een schoenmaker. De man verklaarde daarin geen geld te hebben, maar toch iets te willen doen om de onderneming van den wakkeren reiziger te steunen. Hij verzocht daar om, Dr. Holub de maat te mogen nemen voor eenige paren laarzen, die geschikt voor het rei zen in Afrika, niet te zwaar en toch sterk zou den zijn. Het aanbod werd dankbaar aangenomen en de vurige bewonderaar van de pionniers der be schaving leverde met blijdschap zijn geschenk in goede orde af. Wat bij ons de drukke aardbeziën- tijd heet, haalt nog niet bij hetgeen men uit Ameri ka verneemt, waar één enkele pachter in Tennessee 140 acres met die vrucht verbouwt en derhalve de „aardbeziën-koning" wordt genoemd. Op eeu dag in het begin van Juni hield hij 525 personen op zijn velden bezig. Zeldzaam voorbeeld van oprechtheid en onpar tijdigheid. Een winkelier biedt in een Limburgsch blad aan: „Eau de Botot, het meest beroemde van alle tandwaters, per flacon f 1,80 en in dezelfde advertentie: „Eau dito de Botot, een namaaksel van het echte, per flacon f 0.40. Onze Marine is niet gelukkig in den laatsten tijd. Woeusdag-ochtend te vijf uur brak in de op stapel staande schepen op de marinewerf te Amsterdam een brand uit, die met zooveel kracht voortwoedde dat twee schepen, de Kortenaer en de Doggersbank weldra in lichte laaie stonden. De brandweer was in voile kracht aanwezig. Er werden aanhoudend dikke stralen water op het vuur gericht, dat echter langen tijd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1883 | | pagina 2