N I E U W E buitenland! Dm der lag 28 Juni 1883. 8e Jaargang. Zondag. No. 704. If Laarzen en schoenen oudtijds en nu- Luie correspondenten. HilRIEm'HE ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem 0,85 Buiten Haarlem franco per post. 1, Afzonderlijke Nummers 0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. AGHTE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 16 regels30 Cents Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Adverteutiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers K P P E R S k li AU RE Y. CVervolg en Slot.J Sinds het oogeublik dat onze stamouders uit het paradijs verdreven werden, is de aarde een tranendal en is het met 't kla gen en jammeren der lijdende menschheid nimmer gedaan. Doch in de laatste jaren is dat klagen algemeener geworden dan vroeger, en het wordt nog steeds grooter en dringender. Hoe komt dat? Onder de vele oorzaken zullen wij de voornaamste noemen: het is de ontheiliging der Zon-en feestdagen. Daardoor, zegt een beroemd theoloog, wordt eene vroeselijke bron van den vloek Gods geopend, die zich over alle toestanden uitstort en de ellende overal verspreidt. Wil men die bron van Gods vloek verwijderen? Wil men de bron van den Goddelijken zegen weder doen vloeien? Welnu het middel is spoedig gevonden: het bestaat in de heiliging der Zon- en feestdagen naar 't gebod van God en Zijne Kerk. Laten we vooral indachtig zijn aan de gewichtigheid van een gebod dat door God vóór andere werd ingesteld. En geen gebod heeft God in 't verloop der eeuwen en in de gansche heilige Schrift zoo dikwijls her haald en ingescherpt, dan juist dat van de heiliging van den aan God gewijden rustdag. Op den berg Sinaï werd het op de eerste der twee wetstafelen geschreven en juist bij dit gebod heeft God een ver scherpende uitdrukking gebezigd, die bij de andere geboden niet voorkomt. Hij zegt namelijk: Memento! d. w. z. GedenkHer inner u wel! Yergeet het nimmer! Houd het steeds voor oogen! Wees er steeds op bedacht den Sabbatlulag te vieren. Nog dringender heeft God de gewichtig heid van dit gebod doen uitkomen door de heerlijkheid van het loon voor de nako ming van het gebod en door de grootheid en veelvuldigheid der straffen voor de over treding van het heilig bevel. Behalve de eeuwige belooning, welke toch de voor naamste is, geeft God den trouwen navol ger van dit gebod meestal op deze aarde gezondheid, een lang leven, geluk en tevre denheid in het huisgezin, zegen en vrucht baarheid op den akker, voorspoed in de opvoeding der kinderen en ten laatste een gelukkig en zalig sterfuur. Door de ont heiliging van den Sabbathdag gaan daar entegen al deze belooningen verloren en de tegenovergestelde straffen komen er voor in de plaats, naar het woord des Heeren. Was de Sabbathdag in het Oude Verbond van zoo groote beteekenis, van hoe veel FEUILLETON. Parijs geeft tegenwoordig zijn bezoekers weer veel belangwekkends te zien in de tijdelijke tentoonstellingen, die nu geopend zijn. Daaronder verdient de sclioeuententoonstelling vooral ge noemd te worden. Men ziet daaruit, dat in de vroegere eeuwen het hoofddoel van den schoen maker was dat een schoeisel goede diensten deed. Een opperhoofd van - barbaren gaf er niet om of het sierlijk was. Wat hij noodig had was zijne voeten tegen dorens en scherpe steeuen te be schermen en hun daarbij de meest mogelijke vrijheid van beweging te lateu. De Kelten vonden eene halve laars uit, die bizonder geschikt was om er mede door moerassen en over steenachtige bergen te loopen. Het water verdampte er uit zoodra de geheele voet niet langer ingedompeld was. Voor lucht was ook gezorgd. De Kel tische laars was taai en elastiek en gemak kelijk te vervangen als er maar ongelooide huiden bij de hand waren. Toen de Keltische opperhoofden niet langer te voet gingen maar te paard reden, werden hunne schoeisels sierlijker en minder gemakkelijk. meer belang is dan de Zondag in het Nieuwe Verbond. Want de Sabbathdag was daarom zoo heilig, omdat hij de gedenkdag was van Gods heerlijk werk, namelijk van de schepping der wereld. In het Nieuwe Verboud werd deze heilige rustdag door de Aposte len overgebracht op den Zondag, ter her innering aan de twee veel hoogere, heili gere genadenvolle werken Gods, namelijk de verlossing en heiliging van het mensche- lijk geslacht. Want op Zondag voleindigde de Heer het werk "der Verlossing door Zijne Verrijzenis en wederom op Zondag vol bracht de heilige Geest de heiliging der meuschen door Zijne zichtbare nederdaling op de Apostelen Zoo is alzoo de gewich tigheid en heiligheid van onzen aan God gewijden rustdag driemaal hooger dan in het Oud Verbond: die dag moet dus ook met driemaal grootere trouw geheiligd worden. Voor de heiliging der Zon- en feestdagen zijn twee zaken geboden: wij moeten ons onthouden van slafelijken arbeid en wij moeten door aandachtige deelnemiug aan de godsdienstoefeningen, God verheerlijken en onze ziel heiligen. God heeft de onthouding van den slafe lijken arbeid streng geboden en daarmede beoogt Hij ons heil naar ziel en lichaam. De arbeidskracht van den mensch heeft verkwikking, versterking en verfrisschiug noodig. De nachtelijke slaap is niet vol doende. Er moet noodzakelijk op bepaalden tijd één dag zijn, die geheel en al aan de rust is gewijd, opdat zij, die in't zweet huns aansehijus arbeiden, niet te vroeg ten grave zullen dalen. Maar 't is niet voldoende dat er rust zij; het moet ook eene religieuze, eene godsdienstige rust zijn. Met deze verdraagt zich echter zulk eene ontspanning, die zedig, matig en alzoo waarlijk verkwikkend is, anders zou men al licht naar ont spanningen grijpeu, die onzedig, onmatig, en dus schadelijk en verwoestend zijn. Want de onmatigheid vernietigt de krachten des levens veel meer, dan zelfs de onafgebro ken arbeid. Bovendien verslindt zij het loon van den verrichten arbeid, maakt zij onbekwaam voor het werk en laat zij niets achter dan vloek en ellende. De mensch heeft de religieuze plicht, de nood wendige behoefte en het natuurlijke recht op Zon- en feestdagen te rusten en geen sterveling heeft de bevoegdheid, hem dit recht te ontnemen. Terwijl de mensch alzoo van den arbeid uitrust, heeft hij den tijd het tweede ge deelte van het gebod te vervullen, namelijk Verder kon de ongerijmdheid niet gedreven worden dan ten tijde van Karei den Waanzinnige. De schoenen waien toen dun, lang, spits en aan de teenen opgedraaid. Heeren en dames, naar de mode, luidden de punten van hunne schoenen met kettingen of linten aan hunne gordels vastgemaakt. De dames zijn er altijd voor geweest schoen makers te begunstigen, die zich aan geen ana tomische wetten storen en grillige fatsoenen maken. Catharina de Medicis was daarop eene uitzondering. Zij zorgde niet door hare schoenen in hare vlugheid belemmerd te worden op hare wandelingen door hare tuinen of als zij hare architecten controleerde. Als men de laarzen en schoenen van de zeven, tiende eeuw ziet, is het gemakkelijk te begrijpen waarom de koets eene noodzakelijkheid werd voor den grand Seigneur en de hofdame. De hielen waren zeer hoog en de laars was groot en zwaar- Molière hield zich aan de schoenen met vierkante teenen, op de wreef geregen, die de Parijsche burgers bijna anderhalve eeuw gedragen hadden. Hij was ten naastebij geschoeid als een Engelsch Puritein en kon Erankrijk doorzwerven zonder de hulp van een lindoornsnijder. Onder de regeering God te verheerlijken en zijne ziel te hei ligen. Men moet dus op aandachtige wijze deelnemen aan de godsdienstoefeningen. Evenals Maria en Johannes onder het Kruis, zoo kunnen ook wij het groote Ver lossingsoffer bijwonen, de vruchten der Verlossing verkrijgen en onze groote, veel vuldige schuld bij God voldoen, de schuld der dankbaarheid en der aanbidding. Wat zal men ten slotte zeggen tegen hen, die de Zou- en feestdagen doorzonde en misdaden ontheiligen? O, mochten zij toch tot inkeer komen en wel overwegen dat de arbeid reeds den dag des Heeren ontheiligt, de arbeid die op zichzelf niet slecht en op gewone dagen bepaald geboden is. Hoe verschrikkelijk moet dus de ont heiliging zijn door zulke zaken, die steeds verboden en groote beleedigingen Gods ziju en met een eeuwig lijden zullen worden gestraft. Op het zesde congres van de congregatie der Katholieke kooplieden in Duitschland, werd onlangs het besluit genomen aan de Duitscke Regeering eene petitie te zenden, inhoudende het verzoek eene wet uit te vaardigen tot invoering van eene alge- meene Zondagsheiliging. Inderdaad dit loffelijk voorbeeld diende ook in andere landen te worden nagevolgd. Aan tal van onderteekenaars zou het stel lig niet ontbreken. De schrikwekkende misdaden, waaraan onze periode onmiskenbaar lijdt en die zich in onzedelijkheid, diefstal, moord en zelfmoord openbaren, maken het den waren volksvriend tot plicht, over middelen tot be teugeling van het kwaad natedenken en aan 't herstel van een gezonden toestand van het volksleven met alle kracht te arbeiden. Het Huis van afgevaardigden in Pruisen heeft het kerkelijk-politiek wetsontwerp bij eindstemming aangenomen met 224 tegen 107 stemmen. De Fransche consul-generaal Challet te Triest weigerde een adres mede te tee kenen, hetwelk aan zijn Duitschen collega werd overhandigd, bij gelegenheid van diens 50-jarig ambtsfeest. Volgens bericht uit Saigon zijn de Aua- mitische consuls uit Gochinchina ver dreven, omdat zij saamgespannen hebben tegen de Fransche overheerscking. Bij den Parijschen gemeenteraad is de stedelijke begrooting voor 1884 iugediend. De uitgaven, gewone en buitengewone, zijn van Lodewijk XV werd het loopen, behalve op de vlakke, harde terrassen van Versailles, eene onmogelijkheid! De hak was onder de zool van den voet geplaatst en de geheele zwaarte van het lichaam rustte op den grooteu teen. Madame de Pompadour droeg in huis Aziatische pantoffels, maar zij offerde aan de mode wanneer zij aan het hof kwam. Marie Antoinette's hakken waren lager, maar haar schoen liep in eene spitse punt uit. Bij hare landelijke partijtjes op Trianon was zij blijde op haar herderinnestaf of op den arm van eene hofdame te mogen leunen. Op de ten toonstelling zijn schoenen, die men zegt dat aan haar en de Prinses de Lamballe toebehoord hebben. Als zij alleen gemaakt waren om bekeken te worden zouden zij een meesterstukje van bewer king geweest zijn, want het stiksel en borduursel laat niets te wenschen over; maar zij moeten den voet verschrikkelijk gekneld hebben. Bij de revolutie was het met hooge hakken en spitse teenen gedaan; toen was men meer op gemak bedacht. Men moest schoenen hebben, die niet knelden, om des te sneller van de eene plaats naar de andere te kunnen loopen. Sedert het begin dezer eeuw tot de laatste helft van het Tweede Keizerrijk, toen de chaussures d la Louis geraamd op frank 263,284,201 de out- vangsten op 12 millioen meer. Louise Michel is veroordeeld tot zes jaren opsluitiug en plaatsing gedurende tien jaren onder politie-toezicht. Pouget is veroordeeld tot acht jaar opsluiting en 10 jaren politie-toezicht; Moreau tot 1 jaar, Thierry, Targot en Contumaces tot 2 jaren opsluiting. De overigen zijn van rechts vervolging ontslagen. Het Hof van cassatie heeft de voorzie ning van Bontoux en Feder tegen het arrest van het Hof van appèl verworpen. De Daily News zegt, dat het gerucht aangaande eene schikking tusscheu Frank rijk en China over de Tongkin-quaestie ten stelligste door Tseng wordt tegengesproken, terwijl hij tevens constateert dat er op ver scheidene punten in de provincie Quangsi, Qwangtimg en Junuau Chiueesche troepen worden bijeengetrokken. In het Lagerhuis heeft Gladstone mede gedeeld, dat de Regeering aanstaanden Don derdag een ontwerp zal indienen tot ver betering van bestuur in Schotsche aange legenheden. Bij vergelijking van de zienswijze der Regeering en die der Suez-kanaalmaat- schappij blijkt., dat er op verschillende pun ten eene groote eenstemmigheid bestaat, maar dat dit nog niet het geval is ten opzichte van eenige andere punten, onder anderen wat betrtft den tijd voor tarief- verlaging. De Regeering heeft er in bewilligd, een vertegen woordiger der Transvaal tot her ziening der conventie te ontvangen, zoodat zij geen specialen commissaris naar de Transvaal zal afvaardigen. In een bericht uit Curragh wordt ge- O o meld, dat aldaar eergisteren-avond tusschen eenige soldaten twist was ontstaan over geldhetwelk met spelen was gewonnen. Daar eenige dezer manschappen tot de mi litie van Nortn-Mayo en anderen tot die van Dublin behoorden, werd de twist alge meen, zoodat de soldaten van het eene regiment partij kozen tegen die van het andere, waarbij geweerschoten werden ge lost, met het gevolg dab er vijfmanschap pen doodgeschoten en velen gekwetst wer den. De orde werd hersteld door officieren, die dreigden op de vechtenden te zullen schieten. De Onderkoning van Ierland heeft der Regeering aanbevolen in Ierland op groote schaal openbare werken te doen onderne men om werk te verschaffen aan het volk, dat grootendeels zonder arbeid rondloopt. De leden van een Moonlight-bende, die Quinze herleefden, hebben de dameslaarsjes en schoenen weinig verandering ondergaan. Onder de regeéring van Louis Philippe droegen de dan dies lichte, elegante en gemakkelijke laarzen. Zij dansten veel en hielden van entre-chats en der gelijke luchtsprongen. Toen het Tweede Keizer rijk in zijne laatste dagen was, waren schoenen met spitse punten de mode voor heeren en die hebben het volgehouden tegen eene poging om de vierkante teenen, zooals Molière droeg, weder in te voeren. Een Fransch postbeambte heeft berekend, dat gemiddeld een Engelschman tien dagen laat verloopen eer hij een brief beantwoordt, en een Fransch man twaalf. De Zwitsers schrijven maar om de veertien dagen, de Wurtemburgers om de zeventien dagen, de Duitscbers om de twintig dagen. Dé bewoners van Rusland schrijven nau welijks éénmaal 's jaars een brief, terwijl de Bulgaren zich om familie en vrienden, die op andere plaatsen wonen, zoo weinig bekommeren, dat zij in de drie jaar maar ééns een brief af zenden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1883 | | pagina 1