B I i\ R N L A D. GEMENGDE BERICHTEN. twee jaren lang de schrik was van het graafschap Cork en een groot aantal daden van geweld uitvoerde, zijn ontdekt en dezer dagen in hechtenis genomen. Ondanks de officiëele tegenspraak wordt het bevestigd, dat de opgewondenheid in Albanië toenemende is. De houding der Albaansch Muzelmansche stammen is ver ontrustend en versterkingen zijn afgezonden. In de omstreken van Scutari worden on ophoudelijk gevechten geleverd. Te Damiate in Egypte is tijdens de jaarmarkt eene kwaadaardige koorts-epide mie uitgebroken, die eenige overeenkomst met cholera heeft, en waaraan tot nu toe reeds negentien personen zijn overleden. Eene gezondheids-commissie is uit Cairo vertrokken om een onderzoek in te stellen. Volgens tijdingen uit Vera Cruz richt de gele koorts er verschrikkelijke verwoes tingen aan onder de Europeanen en Ame rikanen. Er waren gedurende de twee laatste maanden duizend personen aan de ziekte gestorven. De gele koorts-epidemie te de Janeiro is, volgens de laatste officiëele berichten van daar, op het laatst van April in de stad iets verminderd, maar daarentegen in de haven meer opgetreden. Op Duitsche schepen o. a. waren tot in 't laatst van April slechts 2 gevallen met doodelijken afloop voorgekomen. Een wolkbreuk had er de tem peratuur wel doen dalen, maar men vreesde, dat de door de geweldige regenmassa's op de straten samengevloeide modder aanlei ding zou geven tot uitwasemingen van miasmatischen aard. De Minister van waterstaat heeft op het door de Kamer van koophandel en fabrieken te Zutfen ingediend verzoekschrift om vermindering van het port der brieven voor Nederlandsch Indië, geant woord, dat er bezwaar bestaat om aan dat ver zoek te voldoen. Veenendaal, 26 Juni. De eerste zeven fa briekarbeiders, die hebben deelgenomen aan op roer en aankleve van dien, hebben zich voor de rechtbank te Arnhem te verantwoorden gehad. Het Openbaar Ministerie eischte tegen 2 drie maanden, 3 twee-en-veertig dagen er. 2 ééne maand gevangenisstraf. Nog acht personen moe ten terechtstaan. Stellendam, 26 Juni. Gisteren had een jon gentje van 8 jaar het ongeluk, al spelende aan 't einde der haven van 't plankier in 't Ha ringvliet te vallen. Vóór men hem redden kon, verdween 't knaapje in de diepte en tot heden werd het lijkje niet gevonden. Tilburg, 26 Juni. Onder leiding van den heer mr. Bahlman, lid der Tweede Kamer, werd eene tweede vergadering van fabrikanten gehouden, die druk bezocht en waarin eeii besluit genomen werd om eene petitie aan de Tweede Kamer op te zenden, om in Nederland hel beschermend handelsstelsel in te voeren. De wollengoederenfabriek van gebrs. Swagema- kers is geheel afgebrand. De oorzaak van het onheil is onbekend. Maastricht, -26 Juni. Eergisteren is alhier een jongen van tier. jaren uit de derde verdieping van een huis gevallen en aan de gevolgen over leden. Nieuw-Appelscha, 26 Juni. Terwijl schip per J. Schriemer met zijn vaartuig in 't Stokers- vallaat lag, om geschut te worden viel hij door het breken van den boom voorover in de diepe sluis en schoot onder het schip. De zoon, die aan 't roer stond, sprong dadelijk te water, dook, en had het geluk ziju grijzen vader van onder het schip weg te trekken en naar boven te brengen. Eindhoven, 26 Juni. Gisteren-ochtend is zekere S. in de Dommel alhier verdronken. Hij laat eene weduwe en 4 kinderen onverzorgd achter. 's Gravenhage, 26 Juni. De agent van po litie Waauders alhier, bemerkte Zaterdag-avond te 8 uur een zinkend kind in het water van den Zuid-binnensingel. Geheel gekleed sprong hij zonder te kunnen zwemmen te water en mocht het genoegen smaken het kind, een knaapje van 4 jaar, van den dood te redden. Ter-Neuzen, 26 Juni. Op het kanaal bij Langebrugge, is Zaterdag schipper M. Leunis voerende een lichterschip, door de deining van eene voorbij varende sleepboot over boord geval len en verdronken. Amsterdam, 26 Juni. Zaterdag-namiddag is op het tentoonstellingsterrein albier, een man gearresteerd, die in de Duitsche afdeeling eenige voorwerpen van verschillende etalages had ge stolen. Ook voorwerpen, die sedert eenigen tijd werden vermist, ziju in zijn woning in de Daniël Stalpertstraat gevonden en in beslag genomen. De dader, behanger van beroep, is naar de cellulaire gevangenis overgebracht. Rotterdam, 26 Juni. Gedurende de vorige week zijn alhier aangegeven 19 pokkenlijders, waarvan 8 overleden. Ierseke, 26 Juni. Gisteren geraakte alhier een jongentje van 16 maanden in een put nabij de woning zijner ouders. Toen de moeder het miste en vond, had het waarschijnlijk reeds lang in het water gelegen; althans alle pogingen ook van een geneesheer, om het leven op te wekken bleven vruchteloos. Eene zonderlinge verloving s- plechtigheid heeft plaats op het tot de Nieuw- hebridische eilanden behoorende Mallicollo. Wanneer de jonkvrouw er in toestemt de echt- genoote van den jongen wilde te worden, dan worden haar de beide voortanden van de bovenste tandenrij uitgestooten, terwijl men een stok daartegen houdt, de verloofde slaat tegen dezen met een steen. Als men weet, dat de vrouwen daar het haar kort geknipt dragen en door den neus een stuk elpenbeen steken, begrijpt men, dat deze tandoperatie volgens onze begiippen de schoonheid der dame juist r.iet helpt bevorderen. Den jongen man schijnt evenwel deze operatie wel te beval len. Over den smaak trouwens valt niet te twisten. In een Duitsche ultramarin- fabriek, onder opzicht van een leerling van Von Liebig, is de opmerking gemaakt, dat gedurende veertig jaar geen der werklieden door longtering is aangetast. Dit wordt toegeschreven aan de kleine hoeveelheid zwavelzuur, altijd in de lucht van de fabriekslokalen aanwezig, ontstaan door de altijd brandende zwavel. Een zonderling voorval had dezer dagen te Parijs plaats. Iemand die een muziek instrument wilde schoonmaken, had hiertoe een mengsel gebruikt van olie, zwavelzuur en een soort poeder. Dit mengsel verspreidde een dermate bedwelmende lucht, dat hij die zich hiervan bediend had in onmacht viel en eenige oogen- blikken later overleed. Een kind van vier maanden, dat door de moeder gedragen werd en zich in de nabijheid bevond, geraakte ook bedwelmd, en met veel moeite heeft men het nog kunnen redden. Toen eergisteren te Pernis eene vrouw uit het armhuis moest begraven worden, weigerden de dragers hun dienst, „omdat niet, evenals bij de rijke lui, de klok werd geluid." Toen ten laatste het armbestuur zijne toestemming gaf en de klok begon te luiden, nam de begrafenis een aanvang. Er zijn thans te Londen ongeveer 13000 huurkoetsiers (cabmen), die met hun ge zinnen een bevolking van ongeveer 70000 zielen uitmaken. Voor de eerlijkheid en rechtschapen heid van de Londensche „cabby" sedert haar leden in de Vereeniging eenigen waarborg tegen algeheele verarming vinden, pleit het feit, dal in den loop van 1882 meer dan 19000 in de rijtui gen achtergelaten voorwerpen, waaronder aanzien lijke geldsommen en kostbare sieraden, aan de politie ter terugbezorging aan de eigenaars ter hand gesteld werden, tegen 1800 in 1869, het jaar vóór de stichting van de Vereenigiug. Te Romorantin moest eenkruitma- gazijn van de kazerne worden herbouwd. Men deed gemakkelijker; de muren werden in- en uitwendig geschoord om verzakking te voorkomen en daarop werd een greppel gegraven om het gebouw van de fundeeringen los te maken. In minder dan twee dagen waren de muren van hun grondslagen losgemaakt en het huis rustte nu op vier balkeu in het vierkant, onder welke een soort van rails werd gelegd. Daarna werden de laatste steenbrokken weggenomen en het kruithuis, door twee mannen door middel van een winda3 ge trokken, wandelde 18 el achterwaarts. Nadat de nieuwe fundeeringen waren gelegd, bracht men toen het kruithuis op zijn oude plaats terug. De herbouw was daarmede uitgespaard. Terwijl een kompagnie soldaten in de kazerne te Brescia gereed stond om op te rukken, trad een hunner naar voren en loste zijn geweer op den sergeant, die zwaar gewond werd. De moordenaar had zijn wraak gekoeld omdat de sergeant hem wegens plichtverzuim berispt had. Tegengevallen. Bij gelegenheid, dat r. e- kere welbekende Oosterling van rang tijdens zijn verblijf te Londen de Engelsche Bank kwam zien, had er een zonderling misverstand plaats. Een der beambten van de Bank gaf den voornamen bezoeker een pakje banknoten in de hand, zeg gende dat het een millioen Pond Sterling verte genwoordigde. Zijne Hoogheid, meenende dat het een beleefdheidsgeschenk was, wilde de banknoten in zijn zak steken, en men had veel moeite om hem aan 't verstand te brengen dat men hem die banknoten maar als eene merkwaardigheid in de hand had gegeven en niet als een geschenk. Toen hij dit eindelijk begrepen had, gaf hij ze met een teleurgesteld gezicht aan den directeur terug. Een antiquaar te Amsterdam heeft gisteren te Arnhem gekocht een kristallen glaasje (cristal de roche of bergkristal), gemonteerd met een gouden randje en deksel op het glaasje waren gegraveerd figuren en ornamenten anno 1415 voor den prijs van f 12000. Naar men zegt moet het wel tweemaal zooveel ivaard zijn. Door de Parijsche politie worden thans nasporingeu gedaan naar een Eranschen reiziger, die te Benares uit den Boeddhistischen tempel het eenige oog van het beeld der godin Rali, een saffier ter waarde van 1,000,000 ge stolen heeft. Genoemde Eranschman was, toen men zijn diefstal ontdekte, reeds naar Europa vertrokken, maar de politie reisde hem na. Zij vernam te Londen, dat hij den saffier te koop had aangeboden bij een juwelier aldaar, die ech ter den gevraagden prijs te hoog vond. Hij was daarop naar Parijs vertrokken, en hierheen zijn thans ook zijn vervolgers gegaan, die den dief, met het oog der godin, weldra in handen hopen te krijgen. De burgemeester van Moskou ont- ving op het feest, dat deze stad bij gelegenheid van de kroningsfeesten aan het leger gaf (tevens ter viering van het 200jarig bestaan van het ge regelde Russische leger) een eerbewijs, dat nu juist niet benijdenswaardig kon heeten. Na afloop van het feestmaal, waarbij de keizerlijke familie ge- ruimen tijd tegenwoordig was geweest, gingen de soldaten, volgens een oud Russisch gebruik, te genover elkander staan, ieder greep zijn over- buurmar bij de handen, en de burgervader werd, ondanks zijn tegenstribbelen, door de Jange rijen soldaten omhoog gegooid. Hoe dankbaarder de mannen zich gevoelden, des te hooger vloog de burgemeester in de lucht, tot hij eindelijk, doods bleek en uitgeput, weer op zijn beenen stond. Verscheidene blauwe plekken hebben hem nog eenige dagen pijnlijk herinnerd aan deze ruwe uiting van erkentelijkheid. Te Barcelona woont een negen tig— jarig man, die een familie heeft van 279 perso nen n.l. 16 dochters, 23 zoons, 43 kleindochters, 47 kleinzoons, 45 achterkleindochters, 36 achter kleinzoons, 3 achter-achferkleindochters, 7 2 schoon zoons en schoondochters in 't eerste en tweede gelid. Dr. E. Schaal te Stuttgart geeft in het Wurtembergsche Gewerbeblatt een nieuw middel voor het bekleeden van glazen vaatwerk voor chemisch gebruik om het voor springen te behoeden. Hij bezigt daartoe infusorienaarde, ver mengd met waterglas, dat in dunne lagen op het glas gebracht en gedroogd wordt. De redacteur van het Gewerbeblatt merkt bij deze mededeeling op, dat de gebreken van het gewone mengsel, klei, zand, koehaar en water, voorkomen kunnen worden door er een weinig glycerine bij te voe gen. In hetEngelsch Kanaal heefteene aanvaring plaats gehad van de Waitara met de Hurunai, beide op reis naar Nieuw-Zscland. De Waitara is vergaan. Er zijn 25 personen ver dronken. Te Würzburg zijn bruidskransen uit verschillende winkels, die van overheidswege aan een scheikundig onderzoek onderworpen wer den, alle vergiftig, arsenicumhoudend, gebleken. Tegen de verkoop:rs is een rechtsvervolging in gesteld. Er wordt thans door eene firma te Hankow geperste thee in den handel gebracht, die het voordeel heeft dat zij veel goedkooper is, ook doordien de kosten van vervoer zooveel min der zijn. De op de gewone wijze bereide en ge droogde bladeren van den theeboom worden tot briquetten geperst en in dezen vorm verzonden. Voor het gebruik heeft men slechts een stukje af te snijden en dit op de gewone wijze met ko kend water te „zetten". Het stadje Hallenberg in Westfa- len is door een grooten brand voor een derde gedeelte vernield. Honderd huizen zijn er in de asch gelegd. Te Maasheeze (N.-B r a b a n t) is Don derdagmiddag de landbouwer H. v. d. W., terwijl hij bezig was een boom te vellen, doodelijk door den bliksem getroffen. Uit de lijkschouwing is gebleken, dat de bliksem hem niet geraakt heeft, maar strijkelings langs zijn gelaat is gegaan, waar door hem de adem werd afgesneden. Zijne klee- ren vond men op 20 voet afstand langs den boom in flarden verspreid. Er is weer een moordaanslag op een besteller van aangeteekende brieven gepleegd, en thans te Ajaccio, op Corsica. De man werd in een logement aldaar met ernstige hoofdwonden bewusteloos gevonden, zonder tasch. De schuldige is tot dusver onbekend. Braytou heeft een nieuw werk tuig gemaakt, gedreven door ruwe petroleum. Volgens opgave geven 10 gallons, gedurende 10 uren vijf paardekracht, zoodat een paardekracht per uu" verkregen wordt door ongeveer 4.5 liter pe troleum. Het werktuig wordt in beweging ge bracht door de verbranding van petroleumdamp, gemengd met dampkringslucht. De verbranding geschiedt niet bij tusschenpoozen, zooals bij de gasmachine en geeft dus geen stooten, maar de werking wordt verkregen door de expansie van de verbrandingsproducten. Voornamelijk voor de kleine industrie moet dit werktuig geschikt zijn. Door Engelsche velocipède-lief- hebbers is een hardrijderij ondernomen, waarbij de weg van Londen naar Birmingham in den kortst mogelijken tijd afgelegd moet worden. Als een bewijs van rustelooze be weging van het zand op den bodem der zee langs onze stranden, deelt men ons uit Tessel het vol gende mede: In den herfst van 1882 leed het schip nDaystarten Westen van dit eiland schip breuk en was spoedig geheel verbrijzeld. De la ding bestond uil spoorrails, ter waarde van on geveer ƒ25,000. Toen de bergers eenige dagen na de stranding beproefden de rails te bergen, ontdekten zij dat alles onder het zand was be dolven. Dezer dagen onderzocht men andermaal op de strandingsplaats en bevond nu, dat al het ijzer, nog stevig op elkaar gestapeld, boven op den bodem der zee stond. De bovenste rails liggen 10 voet onder den waterspiegel. Een boei is op de ijzermassa gelegd. Men zal nu met behulp van helmduikers beproeven alles te bergen. Gedurende enkele jaren komen een paar Noord-Brabanders, tegen half Juni, de Bommeler- en Tielerwaard bezoeken. Ook nu zijn ze er geweest; zij hebben de ooievaarsnesten in verschillende dorpen nagezien en de jonge vogels meegevoerd. Het is onaangenaam dit elk jaar te moeten berichten en er nooit eens te kunnen bij voegen: de politie heeft op de dieven de hand gelegd. In de vorige week, zoo lezen w ij in de Maasbode, verhaalden wij welke ontmoeting een Katholiek priester op de Tentoonstelling had. Negers uit Suriname herkenden hem met vreug de als hun geestelijken vader en weldoener. Het Leidsche Weekblad neemt dit bericht over en voegt er nog eenige treffende bizonderheden bij. Onder de Cliineezen. der Tentoonstelling zijn ook eenige Katholieken. Toen deze een Katholieken priester ontmoetten, maakten zij zich als Katho lieken bekend en vroegen zijn zegen. Een priester zag in een der kerken te Amsterdam twee Tur ken op den grond geknield. Hij ging tot hen en vroeg of zij misschien de H. Mis wilden hooren. Toen zij hierop bevestigend antwoordden, merkte de priester op, dat de H. Mis eerst r,a een half uur rou aanvangen. De Turken waren hierover tevreden en bleven geknield, tot de H. Mis ge heel ten einde was. Ziedaar dau de eenheid en Katholiciteit or.zer Kerk op schoone wijze aange toond. Bewoners van een afgelegen hoek van Euro pa, van het verre Azië en het verwijderd Ame rika komen te Amsterdam dezelfde leer belijden. Ziedaar dan, zegt het Leidsch Weekblad, de ver tegenwoordigers van drie nationaliteiten te samen gebracht, die in alles van ons verschillen, maar volkomen één zijn met ons in het geloof en in de gehoorzaamheid aan den Stedehouder van Chris tus. Zoo brengt ook de Internationale Tentoon stelling ons weer de woorden van den Ylaamschen dichter op de lippen: O Moederkerk van Rome, Zoo edel en zoo eroot, Van alle kanten stroomen De volken in Uw schoot! Een jonggehuwd paar te Joinville- le-Pont had de onvoorzichtigheid, tegen den avond in een vrij ruime serre, waarheen het zicb, we gens de avondkoelte in den tuin, na een stevig diner, begeven had, in te slapen; 's ochtends vond men beiden dood, in zittende houding in de rieten stoelen, waarin zij zich neergevleid hadden. Een versteende kat is onlangs bij het afbreken van een gedeelte van het rechtsge- bouw te Leopoldstadt door arbeiders in het met selwerk gevonden. Het gebouw is ruim 200 jaren oud en de kat werd waarschijnlijk bij het bou wen ingemetseld. Er had zich over het vrij goed onderhouden vel een steenen korst gevormd, die het lichaam voor bederf bewaarde. Het merk waardige dier werd naar het anatomisch museum gebracht. Het laatste nieuws in de journal i- stiek is een Chineesch weekblad, dat uitgegeven is te New-York, onder den titel van The Chi nese American. De titel is in het Engelsch en het eerste nommer bevat eene Engelsche vertaling van het artikel der redactie, overigens is de Chi— neesche taal alleen gebruikt. Van drukletters geen sprake, de manuscripten van de schrijvers zijn door middel der pliotolithographie op geel papier overgebracht. Hachelijke avonturen op zee b e - leefde de equipage van den Nederlandschen schoener Mataram, die onder bevel van kapitein Hertzberg in April Hongkong verliet, in ballast naar Amoy. Den 26u van die maand wierp een vreese- lijke storm, die vijf dagen rondom het schip spook te, de Mataram op de klippen van Prata. De manschap zocht een toevlucht in de booten en was ijverig bezig daarin leeftocht over te nemen, toen Chiueesche roovers het schip overvielen en den kapitein noodzaakten met zijn matrozen voor de meerderheid te wijken. Zij ontkwamen te nauweruood in een boot en landen eiudelijk, na vele gevaren en ontberingen, op de Prata-eilanden, waar zij wederom door de Chineezen mishandeld eu van hun laatste stukje goed beroofd werden. De roovers weigerden hun zelfs een dronk water en de kapitein waagde zich ten slotte met den stuurman een matroos in een lichte boot op de open zee. Daar zwalkten zij in den bittersten nood vijf dagen op zee en toen zij meer bij toe val dan afhankelijk van hun wil Hongkong be reikten, waren de manschappen letterlijk uitge put. Onmiddellijk werd de Engelsche kanonneer boot Swift naar de Prata-eilanden afgezonden om te zien of de overige schipbreukelingen te hel pen waren. In een perceel inde Papenbrug steeg te Amsterdam is een geheim dobbelhuis ontdekt, dank zij het scherpziend oog van de politie der 2de sectie. De bezoekers, meerendeels Duit sche kellners, werden op heeterdaad betrapt. Zij zijn reeds, overeenkomstig de vreemdelingenwet, als zonder middel van bestaan over de grenzen ge voerd. Als bewijs, dat de fruitoogst ook in onze etreken dit jaar buitengewoon is, kan dienen, zegt de Zoom, dat de hovenier Munsters Zaterdag-morgen een takje van zijn ke-se- boom brak en als curiositeit mede naar huis nam, welk takje, bij een lengte van slechts'/s M., een gewicht van ruim 7 ons aan kersen draagt. Het takje is letterlijk één kers. Een eigenaardige wijze om op een voordeelige wijze water te koken is onlangs ge patenteerd ten name van John B. Webster in Los Angelos, N. A. Hij gebruikt een lamp voor petro leum of gewone olie, geplaatst in een ijzeren vat, hermetisch gesloten, doch voorzien van verschil lende buizen. Een dezer dient tot afvoer van de verbrandingsproducten en tevens tot het verkrijgen van den noodigen luchtstroom, die door andere buizen beneden de vlam wordt aangevoerd. Nadat de lamp ontstoken en de toestel weder gesloten is, wordt die in een ton of kuip met water ge plaatst, zorg dragende, dat die pijpen boven het water uitsteken. Bijna al de ontwikkelde warmte wordt aan het water medegedeeld. Men raamt het getal personen, dal Zondag 11. de Amsterdamsche tentoonstelling be zocht, op 20 a 25,000. De dienstmeid van den heer Adri- ani, op de Groote Markt te Groningen, was Zater dag 11. tijdens de studentenfeesten, om vooral alles goed te kunnen zien, uit het raam gaan hangen van de derde verdieping. Zij steunde waarschijn lijk op een jaloezie, die uitweek, eu zij viel van boven op een vrouw die op de stoep stond. Deze was langen tijd buiteu kennis, terwijl de meid zelve slechts een weinig beteekenende wond aan 't hoofd bekwam. De kosten der dagvaarding van ge- tuigen in de zaak der millioeueujuffrouw bedragen f685.36. De Duitse heRegeeri n g gaat, waar het den militairen dienst betreft, tegenover de onderdanen van andere Siateu evenzoo te werk als tegeuover de Denen van Sleesivijk-Holstein. Een aantal Nederlanders in het district Viersen, aan de grens, die volgens de Duitsche wet in de termen van den militairen dienst vallen, hebben bevel gekregen, zich te laten uaturaliseeren tot Pruisische onderdanen en hun dienst bij het leger te vervullen, of binnen zes weken het land te verlaten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1883 | | pagina 2