N I E U W E No. 705. Zondag 1 Juli 1883. 8e Jaargang. De vaccine-quaestie. BUITENLAND. ■99991 Een heilzame wenk. HHMEMSCM IIÖBÜIT. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem Buiten Haarlem franco per post. Afzonderlijke Nummers 0,86 1- 0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. MAlNïlIMUi «Ép»® AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIÈN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groöte letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers K P P E R S LAUREL Onder de vele quaestiën, welke tegen woordig aan de orde van den dag zijn, behoort ook die nopens de vaccine. Door een allernoodlottigste geschiedenis werd het ineutings-vraagstuk in den laatsten tijd zelfs zeer brandend.* Onze lezers weten wat er te Dordrecht gebeurde. Daar werden een aautal miliciens gevaccineerd, na welke kunstbewerking velen een roosachtige ontsteking kregen aan den arm, terwijl zelfs één door typhus werd aangetast en aan die vreeselijke ziekte bezweek. Zeer natuurlijk gaf dit incident aanleiding tot het ontstaan eener vaccine-beweging. Wanneer wij dat natuurlijk noemen, dan willen wij daarmee volstrekt niet te kennen geven, dat wij de agitatie, zooals zij zich voordetdgoedkturen; wij ziju integendeel van oordeel, dat men niet wel deed van naar aanleiding eener exceptie te gaan be- toogen, dat de vaccinatie in 't algemeen bedeukelijk moet heeten. Toch rekenden wij het natuurlijk, in den zin van alleszins begrijpelijk, dat zulk een eclatant geval als zich te Dordrecht voordeed, bij de op pervlakkige menigte wantrouwen ten aan zien der inenting moest wekken. Daarbij kwam nog dat de Calvinistische richting het treurige feit ten gunste van haar streven exploiteerde. Deze droeve richting telt onder haar aanhangers er niet weinigen, die godsdienstig bezwaar hebben tegen de inenting. Hun redeneering komt neder op de bedenking dat men zich niet mag laten vaccineeren of revaccineeron, daar dit ongeloof in Gods alles beschikkende macht verraadt; als men de pokken moet krijgen zoo ïedeneeren zij dan zal bovendien de inenting toch niet baten. Het Calvinistisch gemoedsbezwaar tegen de vaccinatie berust mitsdien op de leer der praedestinatie. Men zal beseffen, dat wij in dat bezwaar volstrekt niet deelen. Het Christelijk geloof is met die opvatting in volkomen strijd. Wij gelooven aan een Godsbestuur over de vrije daden der menschen. De menseh is dus verplicht alles te doen, wat God binnen zijn bereik heeft gesteld om zijn belang en levensveiligheid te waarborgen en eerst dan mag hij biddend de uitkomst aan God over laten. Alles geschiedt voorzeker door Goddelijk FEUILLETON. Dynamiet. Deze sterk ontplofbare stof, die tegenwoordig maar al te zeer een politieke rol speelt, is in 1867 door M. Robel, een Zweedsch scheikundige, uitgevonden en wordt voortgebracht uit nitro glycerine, dat door den chemicus Sobrero, een leerling van Pelouze, ontdekt is. Het laatstge noemde is eene verbinding van glycerine (eene olieachtige vloeistof, die een bestanddeel van vet uitmaakt) en salpeterzuur of sterkwater. De bereiding er van is hoogst eenvoudig. Men vermengt naar het gewicht een deel salpeterzuur en twee deelen zwavelznur; dat verwekt eene warmte, die men laat verkoelen. Nadat dit mengsel genoeg is afgekoeld, giet men er, onder gestadig roeren, van lieverlede het zesde deel van zijn gewicht stroopacktige glycerine bij; als de buitenlucht warmer is, moet men den pot, waar in het mengsel gemaakt wordt, in koud water zetten. Na verloop van eenige minuten, wordt alles met eene acht- a tienmaal grootere hoeveelheid koud water aangevuld. Nu ziet men de nitro glycerine, die zwaarder is dan het water, als eene geelachtige olie op den bodem van den bestuur of onder Gods toelating; doch juist daarom gelooveu wij, dat God aan Jeuner de gave der wetenschap in die mate, als hij haar bezat, heeft gegeven, om van haar dat gezegend gebruik te maken, in welks gevolgen de menschheid zich verheugt. De Calvinistische leer voert tot het absurde. Consequent doorredeneerende zou men, van dat standpunt, zijn huis en huisraad ook niet tegen brandschade mogen verzekeren, zou men zich aan geen geneeskundige be handeling mogen onderwerpen bij ziekte, zou men zelfs geen parapluie op onze wan delingen mogen medeuemen als regen dreigt, omdat de meusch zich in geen geval zou kunnen onttrekken aan de on verbiddelijke gevolgen van de praedestinatie. Tegenover die Calvinistische dwaling stellen wij met de Kerk de leer, dat men den Heer zijn God niet mag verzoeken, met welke uitspraak de Godmensen de verlokking afwees van den booze die van Hem verlangdedat hij zich van de tinne des tempels zou werpen. Eu nu is het zeer stellig een verzoeken van God, wanneer men moedwillig een middel tot leveusbe- veiligiug niet aanwendt dat Godin Zijne goedertierenheid ter onzer beschikking stelde. De Heer laat het aan onzen eigen wil overof wij van de middelen en we gen, in ons belang door Hem verordend en geopendal dan niet gebruik zullen makenmaar voor de gevolgen vaD ons verzuim zijn wij aansprakelijk. In beginsel dus zijn wij warme voorstan ders van de inenting. Vaccinatie en revac- cinatie juichen wij, tijdig en doeltreffend verrichtzeer toe. Toch dringt het gebeurde te Dordrecht ons tot het doen hooren van een waarschuwing en een wensch. De waarschuwingwelke wjj willeu uitenbetreft het uitoefehen van regee- ringswege van een streng toezicht op de vaccinatie. Het komt ons voor dat wel eens te weinig op de beteekenis der inenting wordt gelet. Vele geneesheeren nemen die zaaknaar onze beschouwing, te licht op. En toch hangt er zooveel af van de wijze, waarop de kleine kunstbewerking plaats heeft. Hier denken wij allereerst aan de stof met welke de vaccinatie geschiedt. Humane of animale stof, daarover loopt de quaestie. Nu is het bekenddat de geleerden het er vrij wel eenparig over eens zijn, dat de inenting met humane stof niet zonder ge pot ziuken. Dan scheidt men de nitroglycerine van het water af, en bewaart het in goed dicht- gekurkte flesschen. Men kan er niet te voorzich tig mede zijn; bij den minsten stoot zonder eenige wrijving ontploft de nitroglycerine met een ge weldigen knal, en hare uitwerking is veel ver- r.ielender en ook wel honderd- of honderdtienmaal sterker dan die van het buskruit. Een enkele dreuning zelfs in een vertrek waar nitroglycerine staat, is genoeg om de geheele massa te doen ontploffen; dit heeft men onder anderen in 1868 kunnen waarnemen toen bij het dorp Quenast, in de nabijheid van Brussel, een geheele wagen met vaten nitrogly cerine beladen, hetzij door een schok of het afvallen van een der vaten, of door welk toeval ook, in de lucht gevlogen is, tengevolge waarvan in den omtrek eene verwoesting was aangericht alsof er een orkaan gewoed had. Later heeft er ook eens te San Francisco eene ontploffing plaats gehad bij het lossen van eene pakketboot, waar door niet alleen de magazijnen in de nabijheid, maar ook een gedeelte van de kaai vernield werd en waarbij vele menschen het leven verloren. Het gebruik van nitroglycerine als eene nut tige en sterk werkende ontplofbare stof, ging dus met zooveel gevaren gepaard, dat men er van had moeten afzien als de scheikundigen niet een middel gevonden hadden om het gevaar af te vaar moet geuoemd worden. Uit eeu onder zoek, deswege in Duitschland door ver- sehilleude deskundigen ingesteldis dag helder gebleken dat de pokstof van men schen afkomstig, in zeer vele gevallen hoogst gevaarlijke smet- of liever giftstof was. De kunstbewerking had onder die omstandigheden de meest verderfelijke ge volgen. Het rapport in den Duitschen Rijksdag over de desbetreffende adressen ingediend bevatte, hoewel de voorstauders der vacci natie de gro'-te meerderheid in de commis sie voor de verzoekschriften vormtten slotte het verzoek aan de Regeering om de zaak zeer ernstig te doen nagaan. De doctorendie zich in den Rijksdag over de conclusie van het rapport deden hoo ren hadden tegen die enquête niets in te brengen. Het debat liep enkel over de vraag: of de te benoemen commissie uit personen buiten den officiëelen kring ge kozen zou bestaan. De tegenstanders van den vaccine-dwang weuschten het laatste. Wij zouden verlangen dat ook in Neder land een serieuze enquête nopens de wijze van inenten werd ingesteld. Wellicht zou men dan ook hier komen tot hetgeen men nu in Duitschlaud wil: het bij de wet ver plichtend stellen van het bezigen van animale stof. De Regeeriug zou dan voor het steeds voorhanden zijn van die stof te zorgen hebben. De bemoeiingen van het Staatstoezicht zouden dan in die richting moeten worden uitgebreid. Dat zouden wij een weldadige Staatszorg noemen. Als men veler waarschuwing ten opzichte van de vaccinatie in den wind slaatzou men zich dat wel eens te laat kunnen beklagen. De tegenstand tegen de inenting wordt op die wijze niet weinig gevoed. Na de waarschuwing onze wensch. Naar het ons toeschijnt zou het namelijk wen- schelijk zijn dat de vaccinatie-dwang werd opgeheven. Heeft de Staat volkomen recht om ieder van zijn scholen te weren, die niet is ge vaccineerd; het gaat naar onze overtuiging, te ver, om de bizondere scholen aan de^- zelfde bepalingen te onderwerpen. De ouders, die hunne kinderen naar scholen zenden, van welke zij weten dat zich daar ook niet-gevaccineerde kinderen bevinden, zijn persoonlijk voor die daad aansprakelijk. Men kan de opvatting van zulke ouders betreuren, maar men heeft daarom nog wenden. Door nitroglycerine met zand of aarde te vermengen verkrijgt men bet dynamiet. Dat zand zuigt de vochtigheid in, en kan, zoo ge droogd, in kisten, in vaten en kruiken zonder eenig gevaar bewaard worden. Zelfs moet het dynamiet bepaald aangestoken worden om zoo geweldig te ontploffen en dezelfde sterke uitwerking te hebben als nitroglycerine. Men kan een brandende lucifer op het dynamiet leggen, of het in een papieren zakje in het haardvuur werpen, en het zal als elke gewoon aangestoken bom ontbranden zonder verder te knallen; ja, al legt men ook een zekere hoeveelheid dynamiet op een aanbeeld en slaat er mot een hamer op, dan zal het nog niet ontploffen, zooals het geval is met niti oglyceriue; maar met eene brandende lont of zoo iets in aanraking, dan eerst ontploft het dynamiet en ontwikkelt het al zijne ver schrikkelijke kracht. Zooals bekend is, leefde Friederich Wilhelm IV zeer gelukkig met zijn vrouw. Hij kon zich alleen ontzettend driftig maken, maar een vrien delijk woord of een kleine wenk waren ook mees tal voldoende om de booze bui te doen over drijven. Even voordat hij de regeeriug aanvaardde, vroeg geeu recht om hen te dwingen anders te haudelen. Als vrijheidlievende Nederlanders zijn wij met den vaccine-dwang niet ingenomen. Van de Regeering zouden wij dus wenscheu, dat de wetsbepalingen nopens de vaccinatie aan eene herzieuiug werden onderworpen. Dwang is nimmer echt Nederlandsch. Wer den de inentingsvoorzorgen vermeerderd, dan zou misschien de tegenstand, althans voor zooveel zij uit vrees voor de gezond heid wordt geboren, worden gebroken. Men zou in dit geval veel gewonnen hebben. Le Paris verzekert, dat verscheiden kamer leden bij den "neer Grévy stappen gedaan hebbeu om gratie voor Louise Michel te verkrijgen en haar voor onbepaalden tijd uit Frankrijk te verbannen. Gelukkig voor de andere lauden, die zulk een logee best missen kunnen, heeft de President zich stijfhoofdig getoond en wil niets van gratie wtten. De anarchisten organiseeren, naar gezegd wordt, eeu meeting tegen Maandag a. s. om zich te verstaan over een manifestatie, welke zij aan het Elysée zouden doen om gratie voor Louise Michel te verkrijgen. Woensdag-namiddag hielden de ree- ders te Londen eene vergadering om in overweging te nemen de adviezen van twee uitstekende advocaten aangaande het recht van den heer De Lesseps op een monopolie over de landengte van Suez. Die adviezen waren ten eenemale in strjjd met de aan spraken van De Lesseps, en zullen de grondslag zijn, waarop de reeders dadelijk aan het werk tijgen, om bij de autoriteiten te ijveren voor het maken van een tweede ka laai, dat onder Engelsehe controle zou staan. In het Lagerhuis deelde Fits-Maurice mede, dat op Engelands voorstel betref fende het Suez-kanaal van verscheidene mogendheden opmerkingen waren ontvan gen, die een geheel vriendelijk karakter droegen, maar tot dusver was men het niet definitief eens geworden. Onder de Britsche troepen i i Egypte zeide hij verder had zich geen geval van cholera voorgedaan. Het Hoogerhuis verwierp met 145 tegen 140 stemmen, bij derde lezing, het wets ontwerp, waarbij wordt toegestaan dat een de zachtzinnige Kroonprinses liem eens, of hij dan nooit zijn drift zou leeren beheerschen. „Laat ik eerst maar eens Koning zijn," gaf hij lachend ten antwoord; dan zult gij nooit meer over mij te klagen hebben." Koningin Elizabeth had niet vergeten, wal haar doorluchtige gemaal aan de Kroonprinses beloofd had, en toen de Koning eens op een dag tegen een zijner raadsleden zoo heftig uitvoer dat zijn toornige woorden de toevallig in het zijvertrek aanwezige Koningin ter oore kwamen, deed de verstandige vrouw schijnbaar haastig de deur open, maar bleef aarzelend op den drempel staan: „Ik vraag verschooning voor mijn vergissing," sprak zij: „ik dacht den Koning hier te zullen vinden, maar nu merk ik dat het de Kroonprins is." Een oogenblik keek de monarch haar verbaasd aan; toen ging hij zijn gemalin glimlachend te gemoet, en terwijl hij de Koningin door de kamer geleidde, hoorde de verwonderde raadsheer hem weer op zijn gewonen vriendelijken toon zeggen: „Gij hebt een beter geheugen dan ik, Elizabeth; maar de Koning heeft u begrepen en dankt u voor uw wenk.' Vervolgens wendde hij zich geheel verzoend, tot den verbaasden raadsheer en verhaalde hem vrijmoedig, aan welke kleine episode de Konin gin hem daareven herinnerd had.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1883 | | pagina 1