BINNENLAND, weduwnaar de zuster van zijn overleden vrouw huwt. Volgens dépêches uit Egypte deden zich vier gevallen van cholera voor te Port-Saïd. De cholera ^s ook te Rosetta uitgebroken. Te Damiët te stierven eergisteren 113 perso nen.Tusschen 6 en 11 uur 's morgens nam de paniek steeds toe onder de Europeanen voor al door de overtuiging dat de door Arabi sche soldaten rondom de besmette steden getrokken cordons nutteloos zijn. Het staat vast dat lieden uit Damiëtte door de cordons heeugebroken en te Alexandrië en Port- Saïd aangekomen zijn. Naar de Parijsche Temps meldt, zijn reeds den 12den Mei cholera-gevallen te Bombay voorgekomen. De internationale gezondheids commissie te Konstantinopel had toen stren ge maatregelen verordend: maar de Engel- sche gedelegeerde wist die te verhinderen, daar, zeide hij, de handelsbelangen even ge wichtig waren als die der gezondheid. Te vergeefs waren ook de maatregelen door de commissie voorgeschreven ten opzichte der Mahomedaansche pelgrims uit Java. De gevolgen van Engeland's onverschil ligheid, meent Le lemps, kunnen niet uitblijven. De Britsche handel moge geen nadeel ondervinden, maar als de ziekte zich uitbreidt is deze zelfzuchtige Mogend- heid verantwoordelijk voor de gevolgen. GEMENGDE BERICHTEN. O O Bij de herstemming in het hoofdkiesdistrict Delft, voor een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal (periodieke aftreding van den heer De Casembroot, die bedankt had), zijn uitgebracht 1468 stemmen op den heer Mr. A. H M. Van Berekel, die gekozen, is, en 1385 op den heer Mr. A. E. J. Modderman. [Het aantal kiezers bedraagt 3333. Op 12 Juni jl. kwamen 2694 op en werden uitgebracht op de heeren: Van Berekel 1031, Modderman 918 en jhr. Mr. G. J. Th. Beelaerts von Blok land 730 stemmen. Naar wij vernemen, zou het wetsontwerp tot aanvulling der wet op den kinderarbeid, waar over verleden week het voorloopig verslag ver scheen, door de tegenwoordige Regeering worden ingetrokken. Amsterdam, 29 Juni. Bij het gemeente-be. stuur is ingekomen een verzoek van de VereeDi- ging voor de Koloniale Tentoonstelling om 4000 subsidie voor een in September te houden inter nationalen wedstrijd van harmonie- en fanfare korpsen. Stadskanaal, 29 Juni. In deze gemeente is de scheepsjager Schores, door dronkenschap, te water geraakt en jammerlijk verdronken. Botterdam, 29 Juni. Heden-morgèn stond voor de arrondissements-rechtbank alhier terecht wegens openbare dronkenschap de 63 jarige zoo genaamde pianiste M. A. P. Het openbaar Mi nisterie eischte tegen haar 21 dagen cellulaire gevangenisstraf en daarna opzending voor drie maanden naar een bedelaarsgesticht. Bolnes, 29 Juni. Heden werd alhier in de onmiddellijke nabijheid harer woning eene nagenoeg tachtigjarige weduwe verdronken ge vonden. Zwollerkerspel, 29 Juni. Het lijk van het tienjarig knaapje, dat alhier sedert 5 weken ver mist werd, is gevonden nabij de ouderlijke wo ning, in een zandbelt van de zoogenaamde ko- nijnenbelten, op eene diepte van ongeveer 2 Meter. Men vermoedt, dat een vallende massa zand den jongen, terwijl hij speelde, heeft bedolven. Beverwijk, 29 Juni. Alhier ligt een adres ter teekening aan den Raad tot geheele afschaf fing der kermis of hare beperking tot enkele dagen. Drempt, 29 Juni. Jl. Vrijdag passeerde alhier een zoogenaamde kermiswagen. De bewoners er van hielden een oogenblik rust, waarvan een der vrouwen gebruik maakte om bij een poelier naar guldens te vragen, met het borstbeeld van Ko ning Willem II, om die te wisselen. De poelier voldeed aan het verzoek, maar miste even daarna dertien gulden. Dadelijk achtervolgde hij de vrouw en kreeg met moeite tien gulden terug. Verleden week woedde te Stettin een hevige brand, waarbij een paard omkwam. Ziethier hoe een locaal blad het geval meedeelt: „Het verbrandde paard rende weer terug naar den stal en moest zoo omkomen." Arm dier! Eerst verbranden, dan naar den stal terugrennen en daar nog eens omkomen! A propos van verbrande paarden, komt, ons juist te binnen wat wij dezer dagen in een beschouwing over de Ne- derlandsche kunst te Amsterdam in De Amster dammer lazen over aaugebrande koeien. De heer A. J. vertelt daar, zeer in zijn schik te zijn met een schilderij van Gabriel, omdat „het land is bruin, de koetjes aangebrand, de lucht gal achtig van toon". Wie 't niet gelooven wil, leze het na in De Amsterdammer (bijvoegsel van 17 Juni). Een amusanter beschouwing over kunst lazen wij sedert lang niet. In zake der indertijd gemelde ver- valsching van quinine in de Parijsche gasthuizen is thans de drogist Lacombe veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf eu 40 fr. boete. Een afschrift van het vonnis zal o. a. gedurende 24 uren moe ten aangeplakt blijven aan de deur van den dro gist-winkel en in zijn geheel zal het, op kosten van den veroordeelde, in 12 Parijsche bladen wor den opgenomen. Pnngo, de befaamde gorill a-a a p, in den Dierentuin te Berlijn is ziek. Hij wordt nu in een kinderwagentje, zorgvuldig ingepakt en met den kop in de kussens, rondgereden door een der oppassers. De dokters hebben deze behan deling aanbevolen. Bulletins over zijn toestand worden uitgegeven en lieden uit den hoogsten stand, die zich met deze aperij inlaten, informee- ren naar de gezondheid van Pungo, die veel aan gewonnen heeft in de laatste veertien dagen en reeds 1U zwaarder weegt dan toen hij ziek werd. Bezoekers bieden het beest bloemruikers aan, waar de aap dan deftig aan ruikt. Berlijn is de stad der intelligentie en der Cultur. In een dorp van den Rij n-P f a 1 s heeft een" boer in zijn veld 316 goud- en zil vermunten gevonden, welke daar begraven moeten zijn ten tijde toen de Eranschen (1680) de Pfalz verwoestten. Tegen den verminderden prijs van fr. 25.50 voor de 1ste, fr. 20 voor de 2de en fr. 13 voor de 3de klasse worden aan het station van den Luik-Limburgschen spoorweg te Luik plaatskaarten uitgegeven voor een rondreis in Nederland. Deze biljetten zijn 15 dagen geldig en geven recht tot het bezoeken der steden: Eind hoven, Tilburg, Breda, Dordrecht, Rotterdam, Delft, 's-Hage, Leiden, Haarlem, Arasterdam, Hil versum, Utrecht en 's-Bosch. In 1882 werden te Parijs in de 75 paardenslachterijen 11,265 paarden, muilezels en ezels geslacht, die ongeveer 3 millioen kilogram vleesch opleverden. De reiziger Cameron deelt mede, dat in Midden-Atrika gedroogde mieren een zeer gezocht, handelsartikel zijn, daar zij, bij gebrek aan dierlijk voedsel, in soep gegeten worden. Ook de muggekoeken zijn in den omtrek van Njassa- meer een geliefkoosde spijs. Zij rijn 2'/a centi meter dik er zoo groot als een bord, inwen dig zwart van kleur en smaken als kaviaar of gezouten sprinkhanen. Deze muggen, die be kend zijn onder de naam van Kungo, komen op zekeren tijd in ongehoord groote zwermen voor. Wanneer men door zulk een zwerm heenrijdt, dient men oogen en mond zorgvuldig te sluiten, daar de muggen als sneeuwvlokken neervallen. De in woners verzamelen deze insecten en bakken er dikke koeken van, die millioenen muggen be vatten. Dezer dagen zijn te Tomsk, in Si berië, naar men van daar bericht, weder 2000 veroordeelde staatsmisdadigers op stoombooten aan gevoerd. Zij verkeerden in een deerniswaardigen toestand; er heerschten pokken, lyphus en keel ziekte aau boord. De gevangenis, zoo meldt het telegram verder, is vol zieken. Onder den poststempel Vucht werd dezer dagen een brief verzonden met het volgend adres: Wijze: lo vivat Naar Callantsoog Naar Callantsoog Moet deze brief naar toe Daar woont in 't badhotel een man, W. Hartwijk is zijn naam en van, Naar Callantsoog Naar Callantsoog Moet deze brief naar toe. De olijke poëtaster ging blijkbaar minder met de groote drukte van de postambtenaren dan met zijn eigen luim te rade. Door de Gebrs. Hug teZürichis op de tentoonstelling aldaar ingezonden een piano, het laatste instrument dat Beethoven heeft be speeld. De bezitters legden de bewijzen daarvan over. Door de po1 i t i e te Scheveningen is procesverbaal opgemaakt tegen iemand, die een jongen beneden de 16 jaren sterken drank heeft toegediend, eerst aan het strand en later nog bij het station van de stoomtram, en wel zoodanig, dat die jongen in kennelijken staat van dron kenschap verkeerde. Door medelijdenden is de knaap op een wagen aan het politiebureau ge bracht, waar men door wasschen en andere mid delen eindelijk hem weder bijbracht. Een onderzeesche ballon-captif, een duikerklok, dus eigenlijk eene cloche-captive, be looft eeu der aantrekkelijkheden te zijn van de algemeene tentoonstelling, die dezen winte- te Nice zal worden gehouden. Deze duikerballon is door den uitvinder Toselli van staal en glas ver vaardigd en stevig genoeg, om op de diepte van 120 meter weerstand te kunnen bieden aan den druk van het water. De klok is 8 meter hoog en be staat uit drie verdiepingen. De bovenste is be stemd voor den commandant, die van daar zijn observatorium bestuurt en bewaakt, den passa giers de noodige iulichtingen en verklaringen geeft en hun opmerkzaam maakt op de wonderen der diepte. De middelste afdeeling is ingericht voor acht passagiers, de vloer en de wanden dezer ver dieping zijn gedeeltelijk van glas, zoodat men den bodem der zee met zijne visschen, planten en rotsen nauwkeurig kan bezien. Daar er 70 meter onder de oppervlakte van hel water bijna vol slagen duisternis heerscht, is de duikertoestel van een krachtig electrisch licht voorzien. Voor de passagiers is er een telephoon, vvaaidoor zij spre ken kunnen met de vrienden op de stoomboot die de machine steeds begeleidt en naar de meest bezienswaardige gedeelten van dezen omtrek brengt. De onderste verdieping is voor de ma- chinerië, die zoodanig ingericht is dat de com mandant het geheele gevaarte naar verkiezing kan laten rijzen en dalen, en die tevens voor luchtververschir.g en het eleclrische licht zorgt. In een Duitsch blad waren aan ge- kondigd naaimachines oud model, a 1 mark (60 cents) het stuk. Natuurlijk werden ook op deze aanbieding vele marken ingezonden. De ondernemer zond ieder het b loofde exemplaar in den vorm vau eene gewone naainaald. Te Presburg geraakten twee kna pen van 12 en 13 jaren in twist, doordat de een den ander uitlachte, daar deze bij het schieten op musschen met zijn Plaubert-geweer geen enkele kon treffen. De ongelukkige schutter dreigde zijn vriend in de beenen te schieten, zoo hij niet ophield hem te bespotten. Da laatste kon echter zijn vreugde niet verbergen over het weinige succes van zijn vriend en zette zijn bespottende aanmerkingen voort. Hierdoor buiten zichzelf van woede, legde de schutter aan en loste drie scho ten op zijn vriend. Bij het derde schot zonk hij neder, door een kogel in de borst getroffen, waarop de schutter het hazenpad koos. Eenige minuten later stierf de ongelukkige in de armen van den dokter. Onder de talrijke internationale tentoonstellingen in onze dagen komt nu ook eene van dagbladen. Zij zal van 1-15 September in het oude Hotel des Monnaies te Brussel gehouden worden. Een kersenliefhebber, wiens boo- men een rijken oogst van deze sappige vruchten beloofden was op den inval gekomen om, ter be scherming van zij i kersen tegen spreeuwen en andere vogels, in de boomer, schellen te hangen, die hij door touwen in zijn huis en slaapkamers van tijd tot tijd in beweging kon brengen, en zoo door het gelui de gevleugelde dieven te verjagen. Het ging zeer goed. Maar van tijd tot tijd moest het geheele gezin een poos van huis, en om nu te zorgen, dat de vogels toch niet bij zijn ker sen kwamen, plakte de practische man aan zijn huisdeur, onder den draad van de schellen, een briefje met het verzoek: „Wie maar eenigszins tijd heeft gelieve hier herhaalde malen te schel len". Zijn doel werd volkomen bereikt. De lieve straatjeugd voldeed met zooveel ijver aan zijn ver zoek, dat da buren razend werden van het aan houdende geschel, en er van spraken, een rechts vervolging tegen den eigenaar van de kerseboomen in te stellen. Dezer dagen las men in een der Provinciale bladen de volgende advertentie: „Een aangename woning van 3 kamers in een kinder loos huis tegen 1 Oct. te huur." Dezer dagen werd uit het konink- lijk hospitaal te Berlijn als volkomen hersteld ontslagen, de brandweerman Haase, die aldaar vijf maanden lang onder speciale behandeling van den beroemden chirurg, prof. Von Bergmann had doorgebracht en gedurende dien tijd, behalve de gewone dagslijksche, twee groote, levensgevaar lijke operatiën onderging. De man had een slok uit eeu flesck met loog genomen, in de verbeelding dat het bier was, en daardoor inwendig zulke vreeselijke brandwonden bekomen, dat de slok darm langzamerhand geheel gesloten was geraakt. In dien toestand werd den lijder eerst de maag geopend eu het voedsel in den vorm van rauwe biefstuk, bouillon, eieren en wijn rechtstreeks daar in gebracht, vervolgens van daaruit de slokdarm met de uiterste omzichtigheid door middel van fijne werktuigen weder geopend en eindelijk de maagwand weder dichtgenaaid. Haase, die huis vader met een talrijk kroost is, verkeert thans in den besten gezondsheidstoestand en vervult zonder moeite weder zwaren dienst. Door het goed voed sel en de uitstekende behandeling heeft hij zelfs een welgedaan voorkomen gekregen. Geen wonder dat, toen de hoogleeraar den patiënt voor de laatste maal aan zijn auditorium van artsen en studenten voorstelde, Haase door ontroering overmand, geen woorden kon vinden om prof. Von Bergmann en de jongelieden, die hem in zijn edele taak met zooveel liefde hadden bijgestaan, voor de redding van zijn leven te danken. Eeu eigenaardig feest is in het R. K. weeshuis te Venloo gevierd. De oud-strij der Hendrik Jansen herdacht den dag, waarop hij voor 25 jaren in dit liefdadigheids-gesticht werd opgenomen en al dien tijd verpleegd werd. De 84-jarige jubilaris werd door den 90-jarigen oud-strijder Thomas van Beek, eveneens ver pleegde in dit gesticht, namens al de ouden ge feliciteerd, en de dag werd verder aangenaam doorgebracht. Vanwege de regenten werden den jubilaris eenige kostbare geschenken gegeven. Ter Tentoonstelling te Amster dam vindt men in de Nederlandsche afdeeling een voorwerp, dat niet alleen als een meesterstuk van smidswerk uit de fabriek van den heer B. H. Lupkes, maar ook als van geheel oorspronkelijke en allervernuftigste vinding, de algemeene aan dacht verdient, nl. de Ventilatiekribbe, door een R. K. Geestelijke, den Eerw. heer Jeen, uitgedacht, om bedienden en gei e;sheeren in hun omgang met besmettelijke zieken te vrijwaren en daarenboven de zieken zeiven op velerlei wijzen door middel van de kribbe lafenis aan te brengen. Een ven- tilatie—ledikant voor gezonden en gewone zieken eu bedlegerigen is voorts door denzelfden onuit- pulteüjken ontwerper uitgedacht en reeds gedu rende eenige weken met groote voldoening in ge bruik. Inderdaad is van alles wat men aan den Eerw. heer Jeen op het gebied van verwaï mins en ven tilatie te danken heeft, deze vinding niet de minst nuttige; immers wat is er onaangenamer, onge zonder, en voor de bedden en matrassen verwoes tender, dan die vunzige menschenlucht, die zich zoo vaak in vuile groene en gele druppels, onder tegen de bedden condenseert en waarvan bed en beddegoed steeds doortrokken zijn en onder vele omstandigheden in korten tijd verstikken? Dat alles wordt nu door deze inrichting van ledikanten en matrassen weggenomen. Wanneer men des avonds zijn gordijnen opent om ter ruste te gaau, dan ruiken bed, beddegoed en gordijnen alsof ze zoo van eeu bleekveld kwamen en de benauwde alkoven en slaapkamertjes zijn dan even frisch. Den goheelen nacht kan men de lucht laten door stroomen, daar zij zelfregistreerend zich verwarmt. Ze kan ook geregeld en afgesloten worden, en waar grootere warmte verlangd wordt, daar brengt men slechts een gasvlam onder de aanvoerbuis. „Men behoeft geen profeet te zijn schrijft de inzen der van dit bericht in Ons Noorden om de voorspelling te doen, dat deze kostelijke dingen allerwege in gebruik genomen zullen worden, en naar onze bescheiden meening zouden de dagbladen in het belang der volksgezondheid, in het belang van zieken en gezonden, een zeer verdienstelijk werk doen, door er de meest mogelijke bekend heid aan te geven," Men heeft opgemerkt, dat erte- gemvoordig veel minder zwaluwen zijn dan vroe ger, en men schrijft dit toe aan de mo Ie in het buitenland, waar die vogels bij menigte, worden gevangen en gebruikt tot opsiering van de daraes- costumes. Mogen onze Nederlandsche schoonen bewaard blijven voor het pronken mat zulke ge leende veeren! Weder heeft eeu kolonist uit „le Schans" zich tegen den winter een onderkomen in 's Rijks „hotel" te Leeuwarden verzekerd door een brandbrief te schrijven, aan den Burgemees ter van Hardenberg. Te Hapert huurde een vreemd e- ling deze week eene kamer. De verhuurder spande, op verzoek, zijn wagen in om den inboe del te halen. Toen beiden een eind van 't dorp verwijderd waren, gaf de huurder voor nog iets vergeten te hebben en verzocht den boer op hem te wachten. De vreemdeling ging nu tot de vrouw van zijn huisheer, en maakte haar wijs dat zij 15 voor haar man geven moest. Toen de 011- noozele vrouw dit bedrag hem ter hand gesteld had, koos de vreemdeling het hazenpad en liet den boer in den steek. Het bestuur van het Groote Bad- huis te Scheveningen heeft aan drie kooplieden hun bewijs van toegang tot het Scheveningsche strand ontnomen; een daarvan is de persoon, die beschuldigd wordt een knaap van 15 jaar te hebben dronken gemaakt. De Koning van Kaffa, in Oost- Afrika, is, naar de Eransche reiziger Paul So- leilet verhaalt, onzichtbaar voor zijne onderdanen. De Ministers en grorten des Rijks komen, als zij audiëntie hebben, achteruitloopend en met een zak van dierenvel over het hoofd binnen. Z. M. houdt zich in de zaal achter een gordijn ver borgen. Wil hij het paleis verlaten dan heeft de Koningin hem in een zak; men zet hem op het oudste paard van den stal; vier hooge Staats ambtenaren houden de teugels terwijl er een groote troep bedienden den koninklijken ruiter omstuwt en de nieuwsgierigen mit zweepslagen uit den weg jaagt. Wie zich beroemt, den Koning gezien te hebben, loopt gevaar onthoofd te wor den.In Europa het moet g:zegd worden gaan sommige zich afzonderende vorstelijke per sonen toch niet zóó ver. Op de Prinsengracht b ij de T u i n- straat te Amsterdam viel eergisteren-morgen te 10 uur een knaapje onder het spelen te water. Ofschoon dadelijk hulp verleend werd, bleek bij het ophalen, dat hij reeds gestorven was. De heer Ohatwood, de fabrikant der bekende brandkasten, is voornemens bin nenkort aau eenige genoodigden een lunch aan te bieden in zijn reusachtige brandkast, die in de Engelsehe afdeeling der machine-galerij van de kol. tentoonstelling te Amsterdam geplaatst is. De kast weegt niet minder dan 12,000 kilo en beslaat eene oppervlakte van negen vierkante meter. Woensdag 11. werd in het Padaogsche huis op het terrein van de gamelang de Indische rijsttafel geopend. Men gaat te twaalf uur aan tafel. Voor Gambetta's gedenkteeken is tot dusver 210,743 franks bijeengebracht. Dat is, over.de geheele bevolking genomen niet veel meer dan een halve centime U Cent) per hoofd. De statistiek der zelfmoorden, wijst, in de drie laatste maanden, voor Berlijn op een zeer hoog cijfer: in Maart 57, in April en Mei 51. Enkele die evenwel niet onder boven staande getallen begrepen zijn, werden nog tijdig genoeg ontdekt, om ze in 't leven te behouden. Ónder de levensmoeden, wier zelfmoord officiëel vaststaat, is elke leeftijd vertegenwoordigd, van den negenjarigen knaap, die uit vrees voor straf, tot den 75 jarigen grijsaard, die uit levenszatheid zich (jen dood gaf. William Chambers, die teEdinburg als boekhandelaar begon met een kapitaal van eenige shillings, heeft ruim 91,000 pd. st. nagelaten. Hij vermaakte 20,000 pd. st. voor de restauratie van de kathedraal van St. Giles. Een eieren-eiland. Een visscher vanSan- ta Barbara (Californië) heeft nabij San Miguel een klein eiland ondekt, dat een uitgestrektheid van ongeveer 3 acres heeft. De bodem is met een laag guano bedekt, waarin allerlei soort van zee vogels hun eieren leggen, zoodat de oppervlakte bijua geheel daarmee bedekt is. De ontdekker ver haalt, dat hij moeielijk kan loopen zonder op de eieren te trappen, welker aantal zoo groot is, dat een geheel schip er mee gevuld zou kunnen worden. Twee schooljongens te Bovenka r- spel kregen Dinsdag-middag onder de les met elkander twist, die op bedekte wijze onder 't oog van den meester werd voortgezet. Terwijl de mees ter met andere leerlingen bezig was en zich naar dezen keerde, gaf de eene jongen den ander een schop, die zóó ongelukkig aankwam, dat de knaap eenige uren daarna stierf. Het Engelsehe Lage rh uis ont ving dezer dagen een petitie, waarin aangedron gen wordt op sluiting van de drankhuizen op Zon- en feestdagen, onderteekend door 500 000 landgenooten. De petitie was 1400 meterlangen woog 180 kilogram. Wilt ge weten wat de groote slokop Parijs wekelijks verslindt? Ziet dan de volgende statistieke opgaven. Van 14 tot 20 Juni werd alleen in H.ilies Centrales 644 623 Ned. pond vleesch verkocht, d. i. bijna 100 000 Ned. pond daags. Aan visch werd verkocht 292 955 Ned. pond zeevisch en 47 923 Ned. pond zoetwater- visch en om een lekkere saus voor deze massa's zeebanket te maken, werden verkocht 262 284 Ned. ponden boter. Bovendien deden de koop vrouwen 5 195 000 eieren van de hand en 92838 Ned. ponden kaas. Gebrek aan vruchten was er evenmin; want 408 451 Ned. ponden kersen, aard beziën, frambrozen, bessen, perziken enz. gingen grif van de hand. Aan vogels werden 299 045 Ned. ponden aan den man gebracht. In de abat toirs werd -verkocht 2 692 796 Ned. pond ossen-, schapen-, kalfs- en varkens vleesch. Een jongen te Amsterdam, dieon- langs bij het tentoonstellingsgebouw Heye's Vlagge- lied liep te zingen, bleef dezer dagen, op het ge zicht van al de fletsche en verlepte nationale wim-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1883 | | pagina 2