Voor geest en hart. De Macht der vrouw. All erlei. STEDELIJK NIEUWS. Haarlem, 30 Juni. In de vestibule van het Raadhuis alhier is een keurige buste in terra cotta van den Haarlemschen schil der Frans Hals geplaatst, vervaardigd en aan de gemeente ten geschenke aangebo den door den heer Strackébeeldhouwer alhier. De slaapsteêhouder C. Bruinenbergalhier woonachtig, is naar het huis van arrest overgebracht, wegens diefstal van een zakje met geld, dat hij onder de gemeente Heem stede met geweld een bakkersjongen had ontnomen. INGEZONDEN. L. LEOPOLD door zichzelf overtroffen. AKEN, 29 Juni. EeD hevige brand is hier uitgebroken. Negen huizen en een der beide oude raadhuistorens staan in vlammen. HAMBURG, 29 Juni. Bij de heden gehou den verkiezing voor den Rijksdag is de sociaal-democraat Bebel gekozen. 10 Cents per regel. Geen hospitaal noodig voor zieken die IIop- Bitter gebruiken, dat hen thuis in korten tijd geneest. Geene goede gezondheid met dun, onzuiver bloed; Hop-Bitter geeft rijk bloed, kracht en gezondheid. Waar Hop- Bitter gebruikt wordt kan geene verstop ping, zwakke maag of ongesteldheden in de darmen ontstaan. pels, die daar fladderen, in den eersten regel plotse ling steken. dit Den Haag wordt ons gemeld: Gisteren-avond had in de sociëteitstent in het Haagsche Bosch, waar muziekuitvoering was, een eigenaardige plechtigheid plaats. De generaal-ma- joor Weitzel, Minister van Oorlog, naderde den oud-strijder van 1830 den heer Gallas, van Helvoet- sluis sprak hem toe: „ik feliciteer je," en nam van zijn eigen borst het lint der Militaire Wil lemsorde, om dat te hechten op die van den heer Gallas. Het schijnt dat genoemde heer eerst na zoovele jaren de Willemsorde heeft geëischt, welke tij nu ontvangen heeft en zulks ter zake van zijn moedig gedrag als 2den luit. van het 3de bat. der 4de afdeeling mobile Zuid-Holl. schutterij bij den aanval op den Doel, op 23 December 1832. Zware stormen en regens hebben in verscheidene deelen van Engeland groote schade aangericht. Te Chattam werden vier mannen door den bliksem gedood. In Cornwall en Devonshire werd een schok van aardbeving gevoeld die de huizen deed schudden op hunne grondvesten. Bisschop „de gedachtenlezer" heeft zich nu, in een door de Times opgenomen schrijven aan het partementslid Labouchère, bereid verklaard, om met al de vijftig door dezen op gegeven heeren de proef te nemen van zijn talent. Hij zal hun allen schriftelijk verzoeken een banknoot te verbergen en het nummer te onthouden. Dan zal hij hen achtereenvolgens in hun huis komen bezoeken en in tegenwoordigheid van verantwoorde lijke getuigen, beproeven het nummer, dat alleen den persoon die de proef ondergaat bekend is, op te geven. De luchtballon, Donderdag-avond te half zes uur te Utrecht opgestegen, waarin plaats genomen hadden de heer Crommelin en zijne 70 jarige mo'eder, benevens de heer Godard tn de heer de Vries van Zaandam, is, na de Zuiderzee overgetrokken te zijn te 10 uur in de buurtschap Orden nabij Apeldoorn neergekomen. tn het proces tegen de millioenen- juffrouw c. s. heeft de Rechtbank te Botterdam, gisteren, bij gemotiveerd vonnis uitspraak doende, Jaantje Cornelia Struik, wegens twee oplichterijen en diefstal van juweelen, veroordeeld tot gevange nisstraf van 5 jaren en twee geldboeten elk van f100. subs. 14 dagen gevangenisstraf; Gerrit Struik vrijgesproken, Antonie Hoetink vrijgesproken-, Jan Hendrik van Zntphen veroordeeld tot 2 jaren ge vangenisstraf; Jools Jacob J jola vrijgesproken-, Pk. Nic. Van der Heem vrijgesproken-, Em. Dav. Consenheim veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf. Allen hieldei. zich kalm, behalve Consenheim, die in snikken uitbarste. Te Londen werd Maandag op een veiling van kostbare violen een instrument van Antonius Stradivarius (1687), bekend als de „Spaansche Stradivarius" en door Ole Buil nanr Engeland gebracht, met 500 guinjes betaald. Twee violen van Joseph Guarnerius (1738 en 1739) haalden 290 245 en een knie-viool van Erancesco Bugerius, vroeger het eigendom van Koning George IV, bracht 330 op. Een koopman in oudheden te Utrecht kocht onlangs op een publieke verkoo- ping voor f 25 een klein porceleinen vaasje met koper gemonteerd, dat later bleek Fransch por- celein te zijn (Sèvres). Eenige dngen daarna verkocht hij het weder voor eenige honderden guldens. In het huis van Afgevaardigden te Washington is een electrisch stemtoestel inge voerd, die het opnemen der stemmen zeer be spoedigt. Ieder volksvertegenwoordiger heeft op zijn plaats drie knopjes voor zich, „ja," „neen„ en "ik vraag het woord." Door het drukken op een van die knopjes wordt de naam van den af gevaardigde automatisch op de lijst geplaatst en zijn stem door een nedervallend balletje geteld. Vóór zijn vertrek naar Europa, nam de Amerikaansche spoorwegkoning Vander- bilt een millioen dollars uit de nationale bank te New-York. Op de vraag van een zijner vrien den, wat hij met al dat geld doen wilde, ant woordde hij zoo spot de Herald dat men in Europa gewoon was om fooien te geven. In hettuchthuis te Leeuwarden ontstond Woensdag-avond, te 97s uren, vermoede lijk ten gevolge van broeiing van goederen, in het magazijn een begin van brand, welke ech ter spoedig met behulp van twee extincteurs werd gebluscht. Verschillende spuiten waren aangerukt, doch werden niet binnen het gebouw toegelaten. Het spoedig verspreid bericht van „brand in het tuchthuis" bracht allerwege groote drukte in de stad teweeg. Om het gebruik van zee-en rivier- baden in naburige plaatsen gemakkelijker te ma ken, heeft de Duitsche Begeering bepaald, dat leerlingen van hoogere en lagere scholen uit plaat sen waar geen zweminrichting is, met de hen ver gezellende onderwijzers, op de staatsspoorwegen naar beter bedeelde kunnen reizen tegen prijzen, zooals die door militairen worden betaald. Hij die zijn eigen ik altijd op voorgrond stelt, ls slechts een klein figuur, door velen niet geteld. Waar zelf beheersching is, is ook tevredenheid, Een glanzend staal, dat binnen kracht verspreidt. Gelijk het zout onmisbaar is voor spijze, Is menschenmin voor d'echte levenswijze. Gelijk 't kompas zich naar het noorden richt, Moet steeds de mensch tot poolster hebben: plicht. De zelfverloochening geeft zedelijke macht, He zelfzucht die ontneemt altijd die schoone kracht. Eene goede vrouw is de kracht vao het ver stand des mans: eene slechte is verwarring, zwak heid en wanhoop. Geen toestand is voor een man hopeloos als de vrouw geestkracht en spaarzaam heid bezit. Geen uiterlijke welvoeglijkheid kar. |egen onachtzaamheid, verkwisting en dwaasheid ln huis opwegen. Geen geest kan slechten in— Hoed verdragen. De man is sterk, maar hij heeft geen hart van steen. Hij heeft behoefte aan een rustig gemoed, en vooral als hij een verstandig ®an ïSj (j;e 2jjn ]100f(l gebruikt, heeft hij in den strijd des levens zedelijke kracht noodig. Tehuis doet ziju ge.sl rieuwe kracht op om met frisschea moed den arbeid en de beslommeringen des levens te gemoet te gaan. Maar als hij thuis geen rust vindt, en daar te kampen heeft men kwade luim, jaloezie of neerslachtigheid of met klachten en onaangename aanmerkingen bestormd wordt, ver vliegt de hoop, en hij vervalt tot wanhoop en ellende. Onhandige sympathie. „Ach groote He mel!" riep een beginnend jong genie zuchtend uit, terwijl hij zijne pen nederwierp en afgemat in zijn stoer achterover leunde, „wat is het toch veel aangenamer en gemakkelijker mijne gedich ten te lezen dan ze te maken 1" „Arme vent," zei een deelnemend vriend, die bij hem zat, „wat moet jij dan wel niet lijden!" Troef. „Waar handelt gij in?" vroeg onlangs een reiziger aan een zijner collega's. „In ver stand," antwoordde deze. „Zoo," hervatte gene, „monsters hebt ge zeker niet bij u?" Homogeen in de hoop. Chef de bureau. Hoor eensmijn waarde, ik hoop dat ik niet meer gewaar word, dat er hier op 't bureau ge rookt wordt. Ambtenaar. Diezelfde hoop, koes ter ook ik, geachte chef. Een type van beleefdheid. Aan den eisch, dien de hertog de Morny stelde om een beleefd man te zijn, is niet gemakkelijk te voldoen. „Een beleefd man," zeide hij, „is iemand, die met be langstelling luistert naar iets, waar hij alles van weet, als het hem verteld wordt, door iemand, die er niets van weet." Gepraaid. Twee schepen ontmoeten elkaar in de Noordzee op zeer korten afstand en wis selen door den scheepsroeper de volgende woor den: „Wo kummst du her?" „Von Huil!" „Wat hest du loden?" „Wulll" „Wie is de Fracbt?" „Vuil!" „Wie heit dat schip?" „John Buil!" Un de Kapiteen?" "Krull!" Waarop de vrager woedend terugschreeuwt: „Minsch, du biist jo wull dull!" Het eenig gebrek. A. Nu ik den ezel ge kocht en betaald heb, verzoek ik u beleefd de goedheid te hebben mij eerlijk te willen zeggen of hij gebreken heeft. B. Gebreken heeft hij niet hij is slechts een weinig kort van memorie. B. Hoe moet ik dat verstaan? A. Dat zal ik u ver klaren; ziet ge, nauwelijks heeft hij slaag gehad wegens halsstarrigheid en is hij drie of vier stap pen vooruit gegaan of hij heeft de slagen reeds weder vergeten en hij blijft weer onbewegelijk op den weg staan. Ad rem. Frans I, Koning van Frankrijk, wilde, een geleerde tot een hoogen rang verheffen; nu was hij nieuwsgierig te weten of hij wel van adel was. „Sire," antwoordde de geleerde op 's Konings vraag, „ze waren met hun drieën broers in de ark van Noaeh; ik weet ongelukkig niet, uit welken van die drie ik afstam." Mijn geschrift: De Leesboeken voor de Volks school van L. Leopold beoordeeld, heeft de aan dacht van velen, die in eenige betrekking tot het Lager Onderwijs staan, tot zich getrokken. In de eerste plaats, van den heer L. Leopold zelf. Deze heeft ongeveer drie weken na het verschijnen van mijn geschrift, ter wederlegging ervan, eene lijvige brochure geschreven, en die aan alle hoofden, zoo wel vau openbare als van bijzondere scholen en aan vele andere personen hier te lande, gratis verstrekt. Daarin worden door hem van de ongeveer drie honderd bijzondere aanmerkingen,die ik, behalve de algemeene aanmerkingen, maakte, slechts een zeer gering aantal als juist erkend. Schier alle groote bladen des lands, de Oprechte Haarlemsche Courant niet uitgezonderd, deelden die uitkomst aan het publiek mede, en beschouwden de zaak als nietig, als nauwelijks de moeite waard, dat men er kennis van nam. Ook bladen van het Onderwijs, zooals de Wekker, het Schoolblad, het Nieuwe Schoolblad, het Volksblad, zwegen over de zaak, of namen stukken op van hen, die de ge noemde Leesboeken verdedigden, terwijl bijdragen ter wederlegging niet werden opgenomen. Niet alzoo echter de Tijd, de Maasbode, de Nieuwe Haarlemsche Courant, Ons Recht, en vele plaatselijke bladen; inzonderheid niet het Weekblad i, Vooruit"onder redactie van den heer G. A. Vorsterman van Oijen te Aardenburg. Deze laatste ondersteunde mij zoo krachtig en met zooveel be kwaamheid, dat ik zwijgen kon. In een twaalftal nrs. van ^Vooruit" wees hij op zoo vele fouten en ongerijmdheden, in bovengenoemde Leesboeken voorkomende, dat de heer L. Leopold en rijn Uitgever ter Horst (firma J. B. Wolters te Gro ningen) tot de overtuiging zijn gekomen, dat het aantal fouten in de beide reeksen Leesboeken legio is. De heer L. Leopold getuigt openlijk, dat hij na rijpe overweging de waarheid er van erkennen moest. Schrijver en Uitge ver hebben daarom besloten, al de genoemde Leesboeken te herdrukken, na er eene menigte veranderingen in aangebracht te hebben, die reeds tot een paar duizend in de verschenen acht Lees boeken zijn geklommen. Op aanvrage per brief kaart worden deze nieuwe drukken gratis en franco aan onderwijzers toegezonden. Van de nieuwe uitgaven trok het achtste deeltje van de reeks A., Bonte Steenen, het eerst mijne Acht van de zestien leesboeken zijn reeds in herdruk verschenen (die te gelijk met de vorige uitgaven, bij het klassikaal onderwijs niet te gebruiken zijn) doch de her drukken van de acht andere, die voor 1 Mei jl. zoude,, uitkomen, zijn er nog niet. aandacht, omdat dit werkje den heer Vorsterman van Oijen zooveel stof had geleverd, en omdat door hem daarin eene menigte fouten waren aangewezen. Die fouten zijn nu door den heer L. Leopold erkend, daar ze, bijna zonder uitzondering, allo uit dezen achtsten druk verdwenen ziju. Had de heer L. Leopold met die omwerking niet zoo veel spoed gemaakt, dan had hij in de andere boeken, een aantal fouten op liet gebied der Na tuurlijke Historie, na het verschijnen van de her drukken, door den heer Vorsterman van Oijen aangetoond, eveneens kunnen verbeteren. Zooals bekend is, bestond en bestaat dit Lees- bo:k, Bonte Steenen, geheel uit stukken aan de werken van voorname Schrijvers cn Letterkundigen ontleend. Die stukken zijn genomen uit de werken van de dichters Coornhert, Huygens, Bilderdijk, Ter Haar, Arntzenius, P. J. Koets, de Bull, Beets, N. S. van Winter, van Rijswijck, Heye, Lau- rillard, de Brauwere van Steeland, Dautzenberg enz., en uit die van de prozaschrijvers S. Stijl, Hildebrand, Kneppélhout, Ten Brink, Cremer, Schimmel, Hofdijk, Snieders, Conscience, van Hoèvell, Winkler Prins, Mevr. Bosboom-Tous- saint, Mevr. van Westrheene, Tliineus, P. Harting en anderen. Bijna al de verzen, voorkomende in Bonte Steenen (zevende druk) zijn door den heer L. Leopold hier en daar veranderd, en zóó in den achtsten druk opgenomen. Alleen de verzen vau Ter Haar, Molster, Beets, Frans de Cort, Gouverneur en Coornhert zijn onveranderd gebleven; maar die van Arntzenius, de Buil, enkele van Heije en lluijgens hebben hier en daar een tikje gekregen en een veer moeten laten. Dit laatste is niet het geval met de verzen van Bilderdijk, Bellamy, van Rijswijck, N. S. van Winter, de Brauwere van Steeland, Dautzenberg en vooral niet met die van Koets, want die onder gingen, hier meer, daar minder veranderingen van beteekenis. In de stukken van ongebonden stijl is nog veel meer veranderd, dan in de gedichten. Daaronder komt geen enkele bijdrage voor, die geheel on veranderd is gebleven. Al de schrijvers zondig den, volgens den heer L. Leopold, tegen Taal en Stijl, en maakten zich aaa aan fouten in hun moedertaal schuldig. Hildebrand wel het minst, want in een stukje, ééne bladzijde groot, zijn slechts drie veranderingen aangebracht. Dan volgt dr. Jan ten Brink, die op twee bladzijden maar zeven veranderingen noodig had. Verder achtte de heer L. Leopold het noodzakelijk in een stuk van Shakespeare, vertaald door den heer van den Bergh (1), op acht bladzijden veertig verande ringen te maken. Mevrouw van Westrheene maakt 'altijd volgens den verzamelaar dezer stukken in een stuk van negen bladzijden vijftig fouten en Cremer zondigt in een stukje van éóne bladzijde zes maal tegen Taal en Stijl. Kneppelhout heeft op drie-kwartbladzijde, ook al zes overtredingen. Hofdijk en van Hoëvell tellen per bladzijde door elkander tien misstellingen. Bij S. Stijl, Schimmel en Anonymus (van der Palm?) bij Winkler Prins, Bosboom-Toussaint, Thineus, Harting enz.klimmen de vergissingen tot zestien, ztventien en achttien per bladzijde, en bij Snieders en Conscience nog veel hooger. Het aantal veranderingen in Bonte Steenen, een leesboek van honderd en tien bladzijden, poëzy en proza, bedraagt te zamen ongeveer negen honderd, dat is acht op iedere bladzijde dooreen gerekend; voor de prozastukken komen door elkander per bladzijde twaalf fouten. Volgens het voorbericht (8ste druk) is de' Hoogleeraar Dr. M. de Vries geraadpleegd aan gaande de voorgenomen veranderingen, voorna melijk van de stukken van Conscience en Snie ders. Deze deelde opmerkingen mede en gaf in het algemeen vingerwijzingen. Of zijn raad is opge volgd, mag betwijfeld worden, want aan het om werken van Conscience en Snieders, zou, dunkt mij, Zijn Hooggeleerde zich kwalijk durven wa gen, zoo min als hij iets zou willen te kort doen aan den roem van Huygens, Bellamy en Bil derdijk. Hoogstwaarschijnlijk is het, dat de Hoogleeraar Dr. M. de Vries in de meeste veranderingen en zoogenaamde verbeteringen de hand niet heeft gehad. Is dat wel het geval, dan komt een deel er van ter zijner verantwoording. En dat die veranderingen zijn aangebracht in overleg met de nog levende Schrijvers, en met de Uitgevers der werken van overleden Schrijvers, komt mij twijfelachtig voor. Of zij er mede ge diend zullen ziji, dat hunne stukken aan den Uitgever van Bonte Steenen afgestaan, door den Verzamelaar als foutieve opstellen zijn behandeld, betwijfel ik nog meer. Indien men de omwerkiug van den heer L. Leopold vergelijkt met het oorspronkelijke werk der Schrijvers, kan men met bijna volkomen juist heid beweren: zooveel ontsieringen, zooveel fou ten, zooveel bederf. Waar de heer L. Leopold de Gedichten aan grijpt, verdwijnt de dichterlijke gloed, het fijn ge- teekende, het diep gevoelde. Het botte snoeimes van den ruwen boomschender snijdt bloem en knoppen af. Waar de heer L. Leopold het Ondicht aan tast, blijkt het, dat hij de schoonheden niet vat, of den zin niet verstaat, of de behandelde zaak niet kundig is. En vergelijk hetgeen hij van Conscience maakt, met Conscience's eigen woorden. Dan aanschouwt gij een daad van wandalisme. Van den geestigen Vlaamschen schrijver, die zijn landaard schetst in sprekende, eigenaardige taal, maakt de heer L. Leopold den „botten Hollander." De heer L. Leopold moest weten, dat hij, enkele echt Vlaamsche woorden en uitdrukkingen, door Hol- landsche vervangende, den Vlaamschen schrijver niet omzet in een Noord-Nederlanschen vertel ler. Broddelwerk is dit. In de taal toch, in de opvatting, in de uitwerking, in alles ligt het eigenaardig Vlaamsche, niet in enkele woorden of zegswijzen. Waar moet het heen, als men aan Neêrlands jeugd, stukken der beste schrijvers aanbiedt, zoo verhaspeld en bedorven. Die zoo handelt, doodt het aangeboren taalge voel, verstikt voor de toekomst Nederlands roem. Haarlem, 25 Juni 1883. H. HEMKES Kz. (i) Dit stuk, bijna geheel in rijinelooze verzen geschreven, is voor den heer L. Leopold proza. Commissariaat van politie te Haarlem. Aldaar zijn gedeponeerd de navolgende goederen die dagelijks, uitgezonderd Zondags, tusschen 12 en 2 uur door de eigenaars kunnen worden afgehaald. Een gouden slot van eene halskettiug. Een zwart kan ten sjaaltje. Een geldstuk. Een zijden dasje. Een potlood houder. Een parapluie. Twee knipmessen. Een katoenen waschzak. Drie paar witte kousen. Een ceintuur. Een witte zakdoek gemerkt B. v. d. H. Een sigarenkoker. Een luier. Een rozenkrans. Eenige losse sleutels. Alles op straat gevonden. In den tramwagen achtergelateneen zwart zijden en- touscas. Terug te bekomen bij den Heer G. C. v. Meeu wen, Wagenweg, No. 22: een parkiet vogel; bij den heer J. Vermon in het Krom, No. 18: een barnsteenen sigareu- pijp. Een zak met vuil waschgoed terug te bekomen aan perceel No. 80 op de Nieuwe gracht. Zeventiende Muziekuitvoering in den Hout, op Zondag 1 Juli 1883, des namiddags van 24 uur, door het stedelijk muziekkorps vau Haarlem, onder directie vau den heer M. H. MULLER, sted. kapelm. Programma: 1. Teufelsmarsch, 5uppé. 2. Ouv. Pique dame, Suppé. 3. Walzer, Weiss. 4 Fantaisie Macbeth, Verdi. 5. Ouv. Flandre au lion, Gevaert. 6 Auf. der Wandel-schaft, Clarens. 7 Fant. Ie pardon de Ploërmej Meyerbeer. MARKTBERICHTEN. HAARLEM, 27 Jnni. Aan de veemarkt van heden waren de aanvoeren, verkoopen en prijzen als volgt; 3 koeien verkocht, 3 voor 1185 a 240;- stier verkocht - voor f a - vaarzen, verkocht - voor f a pinken verkocht - voor f a graskalveren- verk. voor f a 20 nuchtere kalveren, verk. voor t 16, a 10, 44 schapen, verk. 38 voor f 20 a 36 56 lammeren, verkocht 50 voor f 16 a 10, biggen ver kocht 3 voor f6 a 8; varkens, verkocht voor a e. per 7 kilo, 1 paard tot f 95 a Aan de kaasmarkt werden heden aangevoerd en verkocht 108 stapels kaas, 13865 stuks, wegende 27418 kilo, hoog ste prijs f 34.75, middelbare prijs - per 50 kilo AMSTERDAM, 27 Juni. Ter veemarkt van heden wa ren aangevoerd: - runderen, 219 vette kalverenlBte qual 0,95, 2de qual. -,85, per kilo, 2 graskalf - a 74 nuchtere kalveren, f 9 a 14, - schapen en lammeren J- a 179 vette varkens 40 a 48 c. per kilo. LEIDEN, 29 Juni Op de heden alhier gehouden veemarkt waren aanvoeren en prijzen als volgt - paarden a stieren f aossen a 154 melkkoeien f 154 a f 280kalveren dito 170 292, vare dito f 143 a 253, vette dito f 170 325, graskalveren f a vette 35 a 75 a nuchtere dito f a vette schapen 23 a 38,110 weide dito 17, a 24,lammeren 57 magere varkens /15 a 33,biggen f 4,50 a 12. GOUDA, 28 Juni. Op de kaasmarkt waren 100 par tijen kaas aangevoerd; handel vlug; prijs 31 a 34; Noord- hollaudsche f 34 a 36. Boter met tamelijken aanvoer; prijs der koeboter fl.30 1.40 der weiboter f 1.05 a 1.20. per kilo. Handel zeer vlug. SCHIEDAM, 29 Juni. Moutwijn. per ned. vat 13,75, Jenever f 19,25, spoeling f 1dito commissie f 0,80. HOORN, 28 Juni. Ter waag gewogen 409 stapels kaas wegende, 11121 kilo; hoogsteprijsper 50 kilo f 38,50 oor kleine, en voor hooikaas fcommissie (31, middelbare, f LONDEN, 28 Juni. Ter Veemarkt zijn aangevoerd runderen 200, Schapen en Lammeren 5000. Kalveren 100, ZwijnenPrijzenBeste Runderen 4 4 a 5 9 Schapen en Lammeren 5 4 a 6 8, Kalveren 5 4 a 6 8 Zwijnen 4 4 a 5-, BEURSBERICHTEN. Amsterdam, 29 Jur.i 1883. Prijzen der onderstaande effecten pCt. Nederland. Certif. Werk. Schuld2' Portugal. Rusland. Spanje. Turkije. Egypte. 5 1' 4 2 4 Hongarije. Obl. Leeuing 18675 Goudleening5 Italië. Obl. Pausel. Leen. 1860-64. 5 Oostenrijk. Obl. in papier (Mei—Nov.). 5 zilver (Jan.Juli). 5 Obl. buiten], 1853-80 8 bij Hope Oomp. Oude Russen. 5 Obl. Nic. Spw. 1867 69. 4 1877 Amst. L 20-100 Obl. buitenl. 1867, 1871/75. 1876 (Perpetuele) binnenl. J 1250025000. 1 1000—50001 Obl. Alg. Schuld 1865 5 a a a 1869 6 Obl. Leeuiug 1876 5 N.-Amerika. Old. Vereeu. Staten 1876. 4' 1877 4 Columbia. Obligatien4' Peru. Leening 18706 18725 Oostenrijk. Aand. Natiouale fiauk divid. Nederland. Hol], IJz. Spw. Aand M. tot Expl. St. Spw. Aand. Cent. Spw. gestemp. Obl. Indische Spw. Aand Rijn Spw. volg. Aand Boxtel Wezel Obl4' a u ii r 1875 5 Zuid-Ital. Spoorw. Obl8 Gr. Spw. Maatsch. Aand. 5 Balti8che Spw. Aand. .8 Jelez Griasi Obl5 Kiew-Brest Aand5 Kursk Chark Obl. ƒ1000. 5 Morschausk Sysran Aand. Riaschk Wiasma Rumeuie. Aandeelen Spw. Amerika. Chicago N. W. Cert. Aand, N. York Lake Erie W. S. Aand Illinois Cert. Aand Miss Kansas TexaB Obl. Cert, PREMIE-LEENINGEN. Nederland. Loten Amsterdam ƒ100 Rotterdam Gemeente Crediet. Belgie. Stad Antwerpen 1874 Oostenrijk. Staatsl. 1854. 1860 1864 Rusland. 1864 1866 Italië. Rusland. S 5 div genoteer de koers. 667„ 783/u 101 98 82'Vis 8675 6513/is 657a 535/ic 983/4 753/4 927,, 2 ;3/< 4a 603/a 257s 97l6 10'3/,, 92 111 11774 297a 133/„ 9 3/4 11974 152 122 683/a 160 134 19 527I6 1217a 51 84 82 877s 623/a 62 1557a 36'/s 1447j 1067, 1133/4 993/„ 957, 95 1013/4 1137a 1407a j297a 1247a Geldkoers prolongatie 5 pet. LAATSTE BERICHTEN MEDEDEELIHGEN

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1883 | | pagina 3