NIEUWE No. 707. Zondag 8 Juli 1883. 8c Jaargang. De eerste stap. BUITENLAND, 9®jg gÉlj 44RIÏBSC ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem Buiten Haarlem franco per post. Afzonderlijke Nummers j 0,85 1,— 0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. FMAiNiflSBBfcfc AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIÊN Van 16 regels30 Cents, Elke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag- avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers KÜPPER8 LAUREY. Het begin van 't einde van den cultuur strijd is gekomen. Ook het Pruisische Hee renhuis heeft de kerkelijk-politieke wet zooals zij door de Kamer van afgevaardig den is goedgekeurd aangenomen. Het Cen trum heeft na een harden strijd van tien jaren eene overwinning behaalddie wel is waar materieel niet groot, principieel echter van hooge beteekenis is. Men mag althans nu hopen dat eene grondige her ziening der onzalige Meiwetten volgen zal als een huis begint te brokkelen, vallen er aanhoudend groote stukken af. Trouwens de Regeering kan het onmogelijk volhou den aan haar tien millioen Katholieke on derdanen eene missie-zielzorg te bieden die nog minder van beteekenis isdan die in China, Japan en aan het gebied van den Congo. Niet in de geringe voordeelen die de wet biedt, ligt hare waarde, doch daarin dat het tot stand komen der wet de woorden van Reichensperger heeft be waarheid namelijk»dat de moreele macht der Kerk zich niet buigen of breken laat door eene politiek van bloed en ijzer.» Tegenover de macht der Kerk is de politie staat machteloos en juist die partijen van het Pruisische Huis van Afgevaardigden die den cultuurstrijd met den meesten harts tocht aanwakkerden zijn door deze macht te gronde gegaan. Die zich thans nog als cultuurkampers voordoen worden in hunne onverbeterlijkheid slechts door hunne on schadelijkheid overtroffen; zij zijn zwakke en overmoedige epigonen, zooals Von Ey- nern, en levende anachronismen. Vechters bazen als Cuuy, Gneist en Eynern die de gehavende strijd vlag nog willen laten wap peren gedragen zich als mannen uit den pruikentijd en hunne woorden wekken bij ons dezelfde belangstelling als verbleekte schilderijen of antidiluviaansche strijdbijlen. De nationaal-liberalenwier tragisch lot de deserteur Von Bennigsen bezegeld heeft, herinneren aan de tijloos, wier vezels door een windvlaag naar alle richtingen worden verspreid, terwijl de vrij-couser- vatieve fractie op 't punt staat geheel en al te worden opgelost; dit bewijst daghel der hare houding bij de tweede lezing van de nieuwe Kerkwet; de eene keilt stemde voor, de andere tegen artikel 1, en ongeveer 25 leden onthielden zich van stemming. Erbarmelijker heeft eene politieke fractie in belangrijke, beslissende oogen- blikken zich nooit getoond. De geniale veldheer Windhorst, tegen wiens strategie en diplomatie geen tegen stander is opgewassenmocht met recht proclameeren«in geen periode der wereld- FEUILLETON. Een getrouwe hond. Waarschijnlijk is het velen onbekend, dat de geleerde geneesheer Boerhave zonder de schran derheid en trouw van zijn hond een geweldda- digen dood in een moordhol zou zijn gestorven. Deze grootste geneeskundige van zijn tijd, be gaf zich, tijdens hij hoogleeraar in Leiden was, menigmaal op reis, daar zijn hulp in alle oorden der wereld werd gevraagd. Eenmaal op zijne veelvuldige reizen zich te Milaan bevindende, zag hij voor het raam van zijn kamer, hoe een groote, zwarte hond overreden en deerlijk ge kwetst werd. Boerhave, de man met zijn edel, menschlievend hart, beval zijn knecht den hond in huis te halen. Nadat het arme dier gewas- sclien en gereinigd was, verbond Boerhave den ge- kneusden poot en do veelvuldige wondt n, die het arme dier bekomen had. Na eenige weken van fust, goede verpleging en verzorging, was de hond geheel hersteld en ontwaarde Boerhave dat de hond geschiedenis is het aanzien van den Room- schen Stoel grooter geweest, dan in de tegen woordige.» De Paus gebiedt in Ierland, en de golven der revolutie verdwijnen hij zendt een ernstig waarschuwend woord aau den President der Fransche Republiek hetwelk zijn uitwerking voorzeker niet zal missen; tussehen Rusland en het Vaticaan is het verschil bijgelegden de Czaar zal binnenkort een afgezant als officieel ver tegenwoordiger naar den Heiligen Stoel zendenPruisen zit verlegen met den cul tuurstrijd en begint water in zijn wijn te doen doch onwaar is hetals het libe ralisme roept: «de leiders van den Prui- sischen Staat loopen achter den zegewa gen van den Roomschen Paus Von Bis marck staat in den voorhof van Canossa.» Zulke overdrijvingen moet men op reke ning schrijven van de wanhoop der libe ralen. Toch bevatten deze wanhoopskreten voor ons Katholieken eene zekere voldoe ning want zij bevestigendat het den liberalen niet gelukt isde Kerk ouder de Staatsmacht te doen buigen en dat de vele bemoeiingen dergenen die zoo klagen en jammeren, zonder gevolg gebleven zijn. Tien jaren geledentoen de eerste Mei- wetten het licht der wereld aanschouwd haddentoen de cultuurkampers in eene overwinnings-extase verkeerden, schreef men in Juni 1873 in de beruchte Deutsche Ver eins-Correspondent«De kopderRoom- sche hydra zal worden verpletterd; in Duitschland is de macht van het Paus dom gebroken; het Vaticanaille (sic) is machteloos. De Staat verzet zich krachtig tegen den verregaanden overmoed der Gees telijkheid; de Priesters en Monniken ver laten hel land en de paapsche duisternis verdwijnt voor het licht van den Duitscheu geest. De gansche zwarte bende, van de dragers van den bisschopsstaf af tot den laatsten dorpskapelaan, zullen verdreven wordenen de Duitsch-nationale kerk zal zich uit den onfeilbaarheidspoel als een nieuwe phenix verheffen.» En thans! Van cultuurstrijd willen de meesten niet meer weten; de Regeering zelve heeft den strijd voor onhoudbaar verklaard; het Centrum is niet uiteengegaan maar het verheft zich grootsch en machtigde Duitsch-nationale kerk is een vrome wensch gebleven; het oud-katholicisme zal weldra tot de geschie denis belmorende Deutscher Verein voert een zeer kwijnend bestaande Deutsche Vereins-Correspondent is aan de tering over leden de nationaal-liberalen hebben hunne rol afgespeeldde heeren Falk von Sijbel Jung, Von Bennigsen eu tutti quanti zijn geëclipseerdmaar de Priesters zijn nog aanwezig een werkelijk schoon, doch verarmd en verwaarloosd dier was, dat hij niet bij zich kon houden. De hotelhouder was bereid den hond voor zich te houden, doch toen er aanstalten tot vertrek ge maakt, koffers gepakt en opgeladen werden, werd de arme hond onrustig; hij liep heen en weer, zag zijn redder en weldoener verlegen en smeekend aan en liep zelfs om hem heen als smeekte hij: „Verlaat mij niet!" Boerhave, die eene gevoelige ziel bezat, begreep den hond en gaf last hem in den reiswagen te plaatsen. Het leed was voor het dier geleden en de blijdschap daarvoor werd door den hond op luidruchtige wijze betoond, zijn vreugde scheen" grenzenloos! Zoo verliepen er zes jaar. De hond gevoed en onderhouden, was een prachtig dier geworden. Zijn meester verliet hij geen oogenblik en eiken nacht sliep hij voor de rustplaats zijns meester, zoo trouw en zoo waak zaam, dat 't minste geritsel hem wakker maakte. ltuim zes jaar later begaf Boerhave zich naar het Zwabische gebergte, om kruiden te lezen. De hond, zooals nu een vaste gewoonte was gewor den, maakte de reis mede. De slechte vervoer- Wie ia Juni 1883 de klaagtonen van het liberalisme met zijne jubelzangen van Juni 1873 vergelijktzal inzien dat de bemoeiingen van velen »pro nihilo« zijn geweest. «Trapsgewijze,» zeggen de natio- naal-liberale bladen «is de Pruisische Re geering tot Rome afgedaald de benoeming van vijf nieuwe Pruisische Bisschoppen; de nieuwe kerkwet die de eerste bres in de Meiwetten gemaakt heeften nu nog bo vendien het bezoek van den Minister van Eeredienst bij den Bisschop van Fulda een en ander is meer dan genoeg om eene liberale «mannenziel» te knakken. De Re geering wandele van de eene boetedoening naar de anderezoo klagen zijtotdat er niets te doen meer overblijft. De Minister van Eeredienst, de heer von Gossler, be trede zelfs de onderste trapals de heer Windthorst deze vernedering verlangtwant hij heeft immers in het huis van afge vaardigden verklaard«als eene samen werking tussehen Kerk en Staat op den thans gevolgden weg niet te bereiken is en in weerwil van artikel 18 van de wet van 11 Mei 1873, de benoeming der Pas toors binnen de tijd van een jaar nitt volgtdan acht hij het noodzakelijk de geheele Anzeigepflicht over boord te werpen.» Deze verklaring heeft de liberalen tot in 't diepst der ziel getroffen en in hunne droefheid en smart zijn zij tot de volgende interessante uitspraak gekomen«De keer Von Gossler kent van de Katholieke toe standen en van de Katholieke strevingen in Pruisen evenveel als de meeste Pruisi sche Ministers. Dat is een oud gebrek.» Ja, ongetwijfeld, deze uitspraak is zeer juist en als de Pruisische Ministers zich niet bemoeid hadden met zaken die zij niet kennen, dan was het land voor veel ellende behouden gebleven. Trapsgewijze moet er door Pruisen ge daald worden; niet naar Canossa, maar zoover, tot het ware vrijheidsbeginsel ook ten opzichte der Katholieke Kerk gehand haafd wordt. Dit is niet alleen noodzake lijk tegenover den Staat maar ook tegen over de revolteerende elementen. De eerste stap tegenover den vrede wordt door Prui- sens Katholieken met dankbaarheid gezien zij zullen niet rusten alvorens men hun het goed recht heeft teruggegeven en de grondwets-artikelen wederom zijn hersteld. Zij kunnen de seminariën niet missen, vooral thans niet, nu er alom gebrek aau Priesters heerscht. Zij zullen de ordens- geestelijkeu terug eischen, wier werkzaam heden tegenover de hachelijke sociale toe standen zoo dringend noodzakelijk zijn. Zij zullen er op aandringen dat de thans ver bannen Kerkvorsten naar hunne diocezen middelen destijds en totaal gemis aan logementen, waren oorzaak dat Boerhave, door een ongeval aan zijn reiswagen, zekeren nacht in een zeer armoe dig dorp op de grenzen, in een zeer verdachte herberg moest verblijf nemen. Men wees hem een bovenkamer aan, die bij gemis van elk ge mak den vermoeiden hoogleeraar een onaange- namen nacht voorspelde. Boerhave, die zeer ver moeid was, wilde op het vuile bed toch eenige rust zoeken, en begon zich te ontkleedeu; maar wie het hem zou willen gunnen, de hond die bij hem was, scheen het niet te willen. Met gespitste ooren en fonkelende oogen, al naar de bedstede ziende, scheen hij door zijn liefkozingen endoor het trekken aan mantel en kleed, zijn meester te willen beduiden, dat hij zich niet ontkleeden moest, en toen hij zag dat ondanks alle pogin gen zijn meester toch naar bed zou gaan, begon hij te grommen en scheen hem nu met geweld te willen dwingen op te blijven. Boerhave, wien het gedrag van den hond vreemd voorkwam, en eenigszins verontrust door de dieven-tronie van den waard, besloot op te blijven en den afloop terugkeeren en dat het Sperrgesetz nimmer meer als een maatregel van dwang wordt toegepast. En deze eischen doen de Katholieken niet uit overmoed, neen, zij zijn hun recht! De eerste stap is gedaan, er zullen er nog meer volgen en Prins Von Bismarck zal wel zoo verstandig zijn, na zooveel onder vinding, met het oog op de algemeene welvaart van het land, zich niet te storen aan het huichelachtig Canossa-geschreeuw van het woedende liberalisme. In de Belgische Kamer heeft de Minister Frère Orban zich verklaard tegen het in overweging nemen van het bekende voor stel Janson en diens mederadicalen tot her ziening der Grondwet. De Minister gaf zijn overtuiging te ken nen, dat de Kamer het voorstel zou ver werpen. Duitsche Reichs-Anzeiger meldt, dat in eene te Berlijn gehouden bijeenkomst van overheids-personen, onder voorzitter schap van een der Ministers besloten is om, met het oog op het dreigend cholera- gevaar, regelmatig alle cholera-berichten openbaar te maken en alle verdachte per sonen, uit Egypte komende, te weren. Door de Duitsche Zee-oever-Staten zal worden zorg gedragen, dat alle schepen uit besmette streken nauwkeurig worden onderzocht. Tegen hen, die op de, na de ver oordeeling van Louise Miehei, gehouden vergaderingen op rechters en leden der jury hebben geschimpt, zoowel als tegen het blad Bataille, dat die scheldwoorden over nam, zal een gerechtelijke vervolging wor den ingesteld. Dezer dagen is het in de volksvergade ringen te Parijs weer zeer rumoerig toe gegaan. De anarchisten hebben besloten, den 14den Juli ieder voor zich de inwij ding van het beeld der Republiek te gaan bijwonen en op het oogenblik dat het om hulsel zal vallen zwarte vaantjes uit den zak te halen om er mee te zwaaien. Als staaltje van de soort van welsprekendheid in die vergaderiugen, volsta het volgende: »Het zwijn, dat zich in het Elysée vetmest en zijn vlegels van Ministers dienen het eens goed te weten, dat wij willen leven en niet van honger willen sterven. Cames- casse moge al zijn karnuiteu bijeenroepen, wij zullen geen schrede teruggaan, en wee hem wanneer er bloed vergoten wordt. Men heeft de berekening gemaakt, dat de conversie der 5 pet. rente den Staat aan papier, aan extra-loon voor over- af te wachten. Hij kleedde zich weer aan en nam plaats op den eenigen stoel, die zich in de kamer bevond. Toeu scheen de hond weer vroolijk te ziju, ofschoon men kon bemerken, dat hij uiterst waakzaam was. Toen alles doodstil was in en om het huis, ontwaarde Boerhave, dat het bed zeer langzaam zakte, hetgeen door den hond met een woest ge baar werd nagegaan. In den pijnlijksten angst zat Boerhave af te wach ten wat volgen zou; niet lang behoefde hij te wach ten, hij hoorde iemand naar boven komen, de deur werd geopend en de waard kwam, met een dolk ge wapend, binnen, en wilde zich op den armen dokter werpen, maar op hetzelfde oogenblik sprong de hond toe, greep den moordenaar bij de keel en hield hem zóó vast geklemd, dat aan ontkomen geen denken viel. De hond had én het dievenhol én den moorde naar berkend, bij wien hij voor tal van jaren had ge woond en getuige was geweest van onderscheidene moorden, gepleegd op weerlooze reizigers. Boerhave ontkwam en bleef, zoolang hij leefdede dank bare weldoener vau den redder zijns levens.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1883 | | pagina 1