1] I i\ E i\~LA D, Op de kermis te Neuilly wint Graaf De C. die zich expres een geheel jaar in 't spel geoefend heeft, achtereenvolgens 63 messen in een van die bekende messententjes, die ook hier te lande op de jaarmarkten niet onbekend zijn. De messeneigetiaar is wanhopig, zijn geheel kapitaal zoo op eens te zien verdwijnen. Het is den jongenheer echter alleen om het recht van 't spel, niet om de knikkers te doen. Na een poosje zijn triumf genoten te hebben, geeft hij de 63 messen aan den kramer terug. Deze is uitge laten van blijdschap, maar wil van zijn kant ook iets doen. Laat mij niet in onmin van u schei den zegt de edelaardige man r.eem dezen sou van mij aan als bewijs van vriendschap. Omtrent het natuurverschijnsel op het eiland Krakatoêa, waarvan in de mail berichten melding wordt gemaakt, wordt thans uit Suez door den heer G. Mackenzie, kapitein van het stoomschip Zeeland, het volgende geschreven: Zondag 20 Mei 11. van Batavia gaande, passeerden wij des avonds circa 6 uur de eilanden Poeloe Bezel en Krakatoêa, in straat Suuda. Bij eene heldere lucht werden we eensklaps door een vreemd natuurverschijnsel overvallen. Vlak boven 't eiland Krakatoêa hing een donkere zwarte wolk. Onder een aanhoudend geknetter, dat meer op mitrailleuse-vuur dar, op donder geleek, ont lastten zich duizenden bliksemstralen uit die wolk. Vlak bij het eiland rezen hentelhooge waterzuilen op, veel op waterhoozen gelijkende. Na eenige oogenblikken dit prachtige, doch ook angstwekkende tooneel aanschouwd te hebben, werd het eensklaps verbazend donker, eu werden we door een or.doorzichtbaren asch- en steenregen overvallen. Onder het aanhoudende geluid der stoomfluit liet ik langzaam vooruitstoomen; doch toen er geene verandering kwam, achtte ik net raadzaam, met volle vaart door te gaan om zoo doende uit die duisternis te komen. Inmiddels waren de kompassen aan boord gedurende een vol uur aanhoudend blijven ronddraaien, en bleek het mij naderhand dat ze niet minder dan 12° waren afgeweken; 't geen door eer.e electrische werking van buitenaf moet veroorzaakt zijn. Om drie uur 's nachts begon het helderder te worden, en konden we weer iets onderscheiden; intusschen was de geheele boot bedekt met een dikke asch- laag; terwijl het dek vol lag met lavasteenen, waaronder vele ter groote van een duivenei. Wat het was, heb ik noch zelf kunnen bepalen, noch te Padang kunnen vernemen. Modern, Griekenland is voornemens een deel van zijn schuld af te lossen en daartoe eeu nieuwe leening van 25 millioen aau de lief hebbers te presenteeren. Een Duitsch vorst, Alexander zu Sayn WittgensteinSayn, heeft om der liefde wille van zijn vorstendom en zijn plaats in den hoogen Duitschen adel afstand gedaan en met vergunning van den Keizer den titel Graaf van Hachenberg aangenomen. De aanleiding tot dien stap nl. is een huwelijk van den Vorst met een dame beneden zijn stand. Een Hollandsche jongen, die den Hollandschen van Hildebrand nog overtreft, had een onderwijzer te L. dezer dagen onder zijne leerlingen, aldus schrijft de Limburger Courier. Om dat te staven, laat hij volgen, wat de onderwij zer in de zakken van den jongen vond. Een por- temonnaie met een viertal lucifers, een verroeste spijker, een griffel in hout gevat, een dito in de huls van een patroon, een ijzeren kettinkje, een ko peren dito, een stukje krijt, de voet van eeu wijn glas, een koperen schroef, 17 kersenpitten en twee schoengespen in een stuk courant, een blad van een scheurkalender, een stuk stopverf, een potlood, een roode kei, een steentje om griffels op te slijpen, 27 pijpesteelen, 14 kier,glaasjes, anderhalve cent, 51 knikkers, 12 knoopen en 28 eikels, een halve eierschaal, een eind gevlochten touw van l'/a M. lengte, een balein van een cor set, een breinaald, een ijzeren schroef en een pij pen wroeter, 2 bikkels, een varkensbeentje een stukje van een lepeltje, en een gedeelte van een peperbus ir een blauwen zakdoek, een strik van paardenhaar gevlochten, een kluwen van dito als een biljartbal, een tweede zakdoek, een sigaren- pijp, een eind draagband van een pantalon, 13 paar lemoeren slakjes, 47 grifjes, eenige paardeboonen, een eind franje van een mantel, een gebarsten kopje, een eindje kaars, een bijna geheel lampe glas, twee zakjes voor knikkers, eeu tabaksdoos gevuld met fiin gesneden eindjes van sigaren, een tabakspijp, welker dop aan den steel was verbonden met een stukje elastiek eener zuig- flesch, een korst brood, een halsdoek, een stuk elastiek, eenige kluwentjes touw, 7 blokjes hout eneen pet. Wie durft nu nog tegen spreken, dat onze tegenwoordige jongens geen Hollandsche zijn? Ter gelegenheid van de tentoon- stelling te Amsterdam zal de Eransche Begeering aan de Kamers machtiging vragen om in de orde van het Legioen van Eer, boven het bij de wet van 1873 voorgeschreven maximum, 2 komman- deurs, 5 officieren en 30 ridders te benoemen. Z o n d a g-o cht, end werd bij de spoor- wegbrug aan het station Spijck (Griethuizen) het lijk gevonden van den stationchef Muller. Sedert Zaterdag-ochtend was hij vermist. Het schijnt dat hij door een val van de brug, langs welke hij 's nachts moet gaan, den nek heeft gebroken. Een onzer correspondenten, zo° lezen wij in het N. v. d. D., die tijdelijk in het buitenland vertoeft, schrijft ons dd. 2 Juli: Om den Keizer te zien heb ik mij van morgen naar Ems begeven. Dagelijks 's morgens te 8 uren, komt de grijze Vorst aan de bron zijn glas drin ken, in eenvoudige burgerkleeding, wandelt daar na in gezelschap vau twee heeren, onderhoudt zich met dezen en genen, neemt nog een glas, begeeft zich vervolgens naar de colonade of den tuin, en keert te ongeveer 9 ureu naar zijne vertrekken terug. Eiken avond bezoekt de Keizer de kome die, waar kleine, lichte stukken vertoond worden. Ik was bij de colonnade wij zeggen passage toen de Keizer aankwam; het publiek wijkt links en rechts uit; veel heeren en vooral veel dames doen het mogelijke om 'sKeizers attentie te trek ken en buigen en neigen zeer hoffelijk. Dat er meer tot 's Keizers omgeving behoort, dan wat men ziet, moest ik helaas ondervinden. Ik was dan bij de galerijen, de Keizer nadert. Daar word ik plotseling van achteren vastgegrepen, zoodat ik mij niet kan keeren. Men rukt mij uit de hand wat ik er in tracht te houden, toen ik het moest prijsgeven sla ik de hand uit naar mijn brieventasch en mijn horloge. Eindelijk het ging gauw in zijn werk en de Keizer was intusschen voorbijge gaan ben ik vrij en kan mij omkeeren. Toen wordt mij mijn eigendom teruggeven een: Frem- denführer in Bad Ems und Umgegend," dien ik had geleend, en om het boekske niet te bezoede len in een gebruikte enveloppe met mijn adres had gestoken. Twee heeren of twee dienders in heerenpak hadden in mij een suppliant gezien, die den Keizer een verzoekschrift wilde overreiken. Nu kwamen er wel excuses, vooral toen men zag dat mijn schrik in drift overging, en ik zei, dat ik Hollander was, dat ik met bun Keizer niets te maken had en hem alleen eens wou zien; er volgden gemoedelijke woorden en klopjes op den rug, evenals wanneer men een wild paard tot be daren wil brengen, maar ik kreeg de kalmte eerst terug toen ik wandelend Ems verliet en nadacht over Duitsche Verhaltnisse en persoonlijke vrij heid. Door het geneeskundig Staats- toezicht in Limburg zijn eenige stalen van gekleurde cretonnes, en meubelsits onderzocht en arsenik- houdend bevonden. Het onderzoek wordt thans dientengevolge op grooter schaal in verschillende steden van Limburg voortgezet. De Minister van Financiën heeft op een vraag door den heer J. K. Oosterwijk tot hem gericht, te kennen gegeven, dat een brief kaart, niets anders inhoudende dan een bericht, met de ouderteekening bekrachtigd, luidende: „Ik heb uw postwissel ontvangen," niet aan het zegel recht van vijf cent onderworpen is, „vermits zulk een briefkaart geen quitantie is, en ze ook niet de erkenning inhoudt van het geheel of gedeelte lijk te niet gaan eener geldschuld." Twee ernstige tramway-ongsluk- ken worden bericht. Het eene had plaats te Chi cago, waar Zondagavond een tram bij het over steken van den Pittsburg en Fort-Wayne spoor weg door een trein werd aangereden en verbrijzeld. Drie passagiers werden daarbij gedood eu ver scheidene andere gewond. Het andere gebeurde in de Engelsche stad Huddersfield. Daar is een tram van Lindley bij het afrijden van den sterk hellenden weg, in volle vaart, op een zeer ge vaarlijk punt ontspoord en van een vrij aanzien lijke hoogte gestort. De passagiers buitenop wer den met geweld op den grond gesmakt eu zwaar gekneusd en die binnenin werden op en over elkander geworpen. Vijf zijn gedood, en onder 16 gewonden zijn nog eenigen die waarschijnlijk aan bun wonden zullen sterven. De spoorweg op den Drachenfels i s nu geheel gereed. Men rijdt in 10 minuten naar den top van den berg. Het laatste gedeelte, dat van den Alten Garten, is het steilste, maar de locomotief gaat er even vlug en veilig overheen als over het begin van den weg. Men heeft op den tocht zeer schoone vergezichten. Dinsdag vervoegde zich te V1 i s singen op het Eng. vice-consulaat de gezagvoerder van den ter reede liggenden Engelschen schoener Lady Bute, met zijn stuurman, die leed aan waan zin. Een geneesheer werd geraadpleegd wiens ad vies luidde, dat de man wel ongeschikt tot dienst doen, doch niet gevaarlijk was en gerust naar Engeland kon medevaren. Woensdag-avond keerde de Lady Bute evenwel uit zee terug; de patiënt was totaal wild geworden, en nadat hij in zee gesprongen eu met veel moeite gered was, zag men zich genoodzaakt hem op te sluiten en te Vlissingen weer aan wal te brengen. werk op de nationale drukkerij, aan oprich ting van hulpgebouwen ter inwisseling der schuldbrieven, enz. op niet minder dan een millioen te staan komt. Uit een particulieren brief aan het dag blad Paris uit Honaï (Tonkin) blijkt, dat al de officieren, die bij het jongste, voor de Franschen ongelukkig afgeloopen ge vecht, gedood of gewond werden ook com mandant Revierite samenmet de sol daten 84 in getalin handen der lieden van de zwarte vlaggen zijn gevallen. Deze sneden hen de hoofden af, staken die op lansen en droegen ze bij wijze van zege- teekenen door alle provinciën des lands. Het Heerenhuis in Engeland heeft de wet tot bescherming van jonge meisjes in derde lezing aangenomen. Luidens berichten uit Londen van 1 dezer, worden de vooruitzichten voor den oogst van week tot week gunstiger. Over het ge heel belooft het jaar 1883 een buitenge woon vruchtbaar jaar te worden. Tarwe, gerst, haver, boonen, erwten en aardappe len staan voortreffelijk. De hop in Kent, Surrey, Sussex en Hampshire zou in lange jaren niet zoo veelbelovend geweest zijn, als op dit oogenblik. Van boomvruchten belooft er mede een groote overvloed te zullen zijn. De Standard heeft eene dépêche uit Shanghai, waarin gezegd wordt dat Li-Hun- Chang, China's gevolmachtigde, voor goed Frankrijks voorwaarden in de quaestie van Tonkin verworpen heeft. Hij verzocht den Franschen gezant zich van nu af te wen den tot het bestuur der buitenlandsche zaken te Peking. De Fransche gezant verklaarde dat, wat de Chineesche regeering ook mocht besluiten, Frankrijk zich zijne vrijheid van handelen voorbehoudt. De Japansche Regeeriug heeft mach- tiging gevraagd om eenige officieren naar Tonkin te zenden, ten einde er de militaire operatiën te volgen. Volgens eene dépêche uit Brisbane van den 5en veroorzaakt de beslissing van het Engelsch Gouvernement volgens welke de annexatie van Nieuw-Guinea als ongedaan moet worden beschouwd, aldaar ontevre denheid. De voorzitter van den Raad ver klaart dat het gouvernement te Queensland ai het mogelijke zal doen om de annexatie te voleindigen. De voorzitter van den Raad te Melbourne weigert de beslissing der En gelsche regeering in deze zaak als eene definitieve aan te nemen. Blijkens een bij het Departement van Kolo niën ontvangen telegram van den Gouverneur- Generaal van Nederlandsch lndië, heeft er een vijandelijke inval plaats gehad in Toba (Sumatra's Westkust), en zijn troepen derwaarts gezonden. Op Zaterdag 1 Sept. a. s. zal in de ver gadering der Nederl. Juristen-vereeniging te Utrecht te houden o. a. over de volgende vraag worden beraadslaagd: Behoort de verplichting van ouders en voogden, om hanne kinderen en pu pillen onderwijs in de voor allen noodzakelijke kundigheden te verschaffen, door strafbepalingen te worden gesanctioneerd. Tevens zal er wor den gestemd over de volgende vraagstukken: 1. Is de Staat in het algemeen bevoegd, de ver plichtingen van ouders en voogden, om hunne kinderen en pupillen onderwijs in de voor allen noodzakelijke kundigheden te verschaffen, door strafbepalingen te sanctioneeren? Zoo ja: 2. Moet de Nederlar.dsche Staat van die bevoegdheid ge bruik maken Helder, 5 Juli. De Minister van marine arri veerde heden per trein van 12 u. 32 m. in deze gemeente, ten einde tegenwoordig te zijn bij de onthulling van het monument op het graf te Huisduinen, van de op den 5en Juli 1882 zoo noodlottig omgekomen bemanning van Zr. Ms. monitor Adder, en hier ter aarde besteld. De onthulling van het monument had te on geveer 2 uur plaats. Behalve de Commissie wa ren daarbij tegenwoordig de Minister van marine, vlag-, hoofd- en verdere officieren van zee- en landmacht en de schutterij, burgemeester en wet houders en gedelegeerden van verschillende cor poration te Helder gevestigd. Helders mannen koor voerde eene toepasselijke cantate uit, de stafmuziek der marine treurmuziek, en de wees kinderen zongen liederen. Arnhem, 6 Juli. Een l'/a jarig schippers- meisje is gisteren in den Rijn overboord gevallen en verdronken. Valkenburg, 6 Juli. Maandag-namiddag werd nabij het station de landbouwer W.uit Simpelveld, die ondanks de hem gedane waar schuwing zich op de rails begaf, door den van Maastricht komenden sneltrein overreden. De on gelukkige was terstond een lijk. Blankenham, 6 Juli. In deze gemeente is een grasmaaier, door het drinken van koude kar nemelk terwijl hij erg bezweet was, plotseling overleden. Amsterdam, 6 Juli. Burg. en Weth. hebbeu den Raad voorgemeld de gaslevering aan geen der inschrijvers te gunnen en te besluiten tot het oprichten van een gemeentelijke gasfabriek. Noorbeek, (Limburg), 6 Juli. In deze ge meente is een meisje van 23 jaren te water ge raakt en verdronken. Vlissingen, 6 Juli. Bij het rangeeren had eergisteren-ochtend de wisselwachter J. Openneer bij het wachthuis No. 66, in de nabijheid van het Havenstation alhier, het ongeluk tusschen de buffers van twee waggons te geraken, waardoor hem de borst werd ingedrukt. De dood volgde onmiddellijk. De man was kostwiuner eener oude moeder. Venendaal, 6 Juli. Bij een zwaar onweder werd aan de kade alhier heden zekere J. A. een 56 jarig man door den bliksem getroffen. Hij was oogen'olikkolijk een lijk. Haarlemmermeer, 6 Juli. De jaarlijksche paardemarkt te Hoofddorp zal gehouden worden op 25 Juli. Herten, 6 Juli. Alhier is het lijk van eene vrouw uit de Maas opgevischt dat reeds in verren staat van ontbinding verkeerde en wier identiteit men niet kan bewijzeD. Markeloo, 6 Juli. Tengevolge van de hitte en te veel verkoelend drinken, is Zaterdag alhier eene dienstmeid bij het hooien plotseling overleden Zandvoort, 6 Juli. Na het eervol ontslag, door den burgemeester aangevraagd en verkregen, als secretaris dezer gemeente, heeft thans He Baad als zoodanig benoemd den heer F. T. Roeters van Lennep, sinds ruim een jaar ter secretarie alhier werkzaam. GEMENGDE BERICHTEN." D i n s d a g-a vond te 8 uur is te Amsterdam een man, werkzaam in het Entrepot dok, naar huis gaande, op de Oudeschans door de hitte neergevallen en een half uur daarna in zijne woning, in de Korte Koningstraat overleden. Een Duitsch blad bevatte onlangs een advertentie, waarbij tegen toezending van drie Mark een onfeilbaar middel voor de verdelging van ratten werd beloofd. Een boer, die zeer veel last van deze knaagdieren had, zond zijn geld en kreeg na een paar dagen het beloofde middel. Toen hij het vrij groote pak opende, vond hij daarin een knuppel met een gedrukt briefje, in houdende: „Sla elke rat die gij ziet met dezen knuppel gevoelig op den kop en gij zult u on middellijk van de onfeilbare uitwerking van ons middel kunnen overtuigen." Te Stockholm is wegens verval- sching van papieren, gearresteerd een jonge dame, dochter van een majoor, die meer dan 140.000 kronen bezat. Zij heeft ter waarde van 60.000 kronen aan papieren met valsche namen in om loop gebracht. Een diefstal, met groote balda- digheid gepaard, heeft bij den heer G. J. Thieme in de Ketelstraat te Arnhem plaats gehad. Diens bekende schoolschriften werden geborgen in eene groote met laken bekleede kast in de vestibule. Daarin was eene opening gemaakt, waardoor een waarschijulijk jeugdige dief de schriften kon weghalen. Het laken werd vernieuwd en den eersten dag na de vernieuwing vond men het op dezelfde hoogte waar de schriften liggen, door gesneden en een geheel pak schriften ontvreemd. Men zal nu waarschijnlijk eerlang ook van Parijs via Berlijn naar St. Petersburg kunnen reizen met een doorloopenden sneltrein, een train éclair, welke, evenals die naar Kon- stantinopel, de reis aanmerkelijk bekorten zal. Te Tlorö (Noorwegen) is onlangs een vrij hevige aardbeving gevoeld. De eerste stoot duuide een minuut, de tweede -en derde waren korter en zwakker; men hoorde een dof dreunen als van donder in de verte. Zoover men waarnemen kon, kwam de beweging van het westen of noordwesten. Den buitengewonen opzichter bij den waterstaat te Sas van Gent, A. Caljouw, trof Dinsdag-avond aldaar het ongeluk, met zijn linker been tusschen twee stukken werkhout beklemd te raken, waardoor het onderbeen als het ware ver- morseld werd. Meer dan waarschijnlijk zal men tot de amputatie van het been moeten overgaan. Een dochter van een winkelier te Breda, 20 jaar oud, meende deze week 's avonds omstreeks 10 uur eenig geritsel in den winkel te hooren. Zij sloop op de teenen in den winkel en ontdekte onder de toonbank een knaap, bezig in de geldlade te wroeten. Bij het zien van het meisje ging hij op de vlucht. Het meisje was daarmede niet tevreden, en achtervolgde den jongen tot in de Lange Brugstraat, -vaar ze hem ter beschikking stelde van twee juist passeerende politie-agenten. De persoon, die in de vorige week bij een vechtpartij te MechelenWittem door een messteek in den buik werd verwond, is aan de gevolgen overleden. De justitie heeft zich ter plaatse begeven, om een gerechtelijke lijkschouwing te houden. Zooals men weet, is de dader gearres teerd. N e w-Y ork en Chicago zullen op eene eigenaardige wijze aan elkander worden verbonden. Men is namelijk van plan eene pneu matische leiding te maken van ijzeren buizen, met een middellijn van 6 duim, waardoor brieven, monsters granen, en soortgelijke lichte pakjes, tegen laag tarief, kunnen worden geblazen. De kosten worden geraamd op 4.450.000 dollars f= pl. m. 10.700.000). Te Cleveland, Buffalo en andere tusschengelegen plaatsen zullen bij kantoren worden opgericht. Te S c h i n o p-G eulle (Limburg)zijn twee kinderen, een meisje van 6 jaren en haar 5jarig broertje, over een plank het water willende overgaan, daarin gevallen en verdronken. De Koning van Saksen, in Vogt- land reizende, bezichtigde Woensdag-namiddag de fabriekinrichtingen van George te Mitau. De as- censeur, waarmede de Koning en zijn gevolg naar boven zouden gaan, bewoog zich onverwachts naar beneden, terwijl zware gewichten van boven vie len. De Kreishauptman Hübler werd gedood en de directeur der fabriek, Glad, zwaar gewond. Z. M. en overige personen op den ascenseur bleven on gedeerd. De Koning, diep geschokt, maakte een einde aan zijne reis en keerde terug naar Dres den. Op Urk is groot gebrek aan dri nk- en waschwater. In geen 40 dagen is daar regen gevallen. Schuiten moeten het water haler, uit den Kamperketel. Het wordt dan op Urk ver kocht voor 2 cent den emmer. Het is wel niet dwaas, doch klinkt toch ietwat vreemd, zeggen we met de Am- sterd. wanneer, zooals Zondag-morgen in de Nieuwe kerk te Harlingen geschiedde, de predi kant thans opwekt tot liefdadigheid „bij >het stijgen der behoeften bij het naderen van den winter", terwijl de hoorders in het zweet huns i aanschijns zitten toe te luisteren. In het Hotel des Pays-Bas te A m s t. is aangekomen de heer Mackay, de bekende Ameri- kaansche millioenen-koning. Het juiste aantal der slachtoffers van de ramp te Glasgow is nog niet bekend, maar volgens de laatste berichten moeten er 150 dooden zijn, voor een groot gedeelte werklieden. De angst hunner vrouwen en kinderen die zich op en voor de werf verdrongen, leverde een treurig schouwspel op. Van hen, die op het dek van de Daphne waren toen zij omsloeg, werden verscheidenen gered door de booten, die spoedig te hulp kwamen. Maar er waren zeer velen bin nenin aan het werk en zij hadden, bij het on verwacht ongeluk geen tijd om boven te komen. De reden, waarom er zooveel mannen aau het werk waren, was, dat men spoed wilde maken met de algeheele voltooiing van de stoomboot. Volgens de verhalen vau ooggetuigen gleed de boot eerst in de beste orde snel van stapel; maar verloor zij toen opeens haar evenwicht en liep onmiddellijk vol water. Bij het zien van het on geluk was men in hel eerst als verlamd van schrik; maar weldra deden allen wat zij konden om te redden wie nog te redden waren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1883 | | pagina 2