NIEUWE No. 708. Donderdag 12 Juli 1883. 8e Jaargang. Frankrijk. Iets over Porselein. Een spoorweg in de toppen van de boomen. Snelheid van gedachte. H44RLEM ABOÏÏHEMENTSPBIJS Per 3 maanden voor Haarlem Buiten Haarlem franco per post. Afzonderlijke Nummers j 0,85 1- 0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUEEAÜ: St. Jansstraat Haarlem. m MAIN XIEN PR jl AGHTE MA NON AGITATE. PBIJS DEK ADVERTENTIÈN Van 16 regels.30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers K P P E R S I.AUEET. Uit alles wat men van vertrouwbare zijde uit Frankrijk verneemt, blijkt zon neklaar, dat de groote meerderheid van het Fransche volk niets anders wenscht dan rust te genieten. De meeste Franschen zijn niet gediend met de onrust en agitaties van de laatste jaren. Maar rust is het laatste, wat de in de Kamer heerschende partij wil toestaanin een rustig en tevre den land hebben de volksmenners geen vooruitzicht om macht en rijkdom te ver krijgen. De radicale patriotten bekooren tot eene klasse, voor welke bet salaris van een afgevaardigde eene groote aantrekkings kracht bezit; dit salaris nu is wel niet groot, doch bedraagt altijd nog meer, dan advocaten zonder cliënten en dokters zonder patiënten in de provinciën kunnen ver dienen. Een Frauschman die een goede broodwinning bezit, heeft geen lust zijne gemeente te verlaten om zes maanden van het jaar in Parijs te slenteren en dien tengevolge is het veld geheel en al open voor die talrijke klasse van slenteraars en koffiehuis-politici, welke eene behoorlijke overredingskracht en een hoogen dunk van hunne talenten en verdiensten bezitten. Eene volksvertegenwoordiging, samenge steld uit zulke elementen is echter nimmer tevreden als ze niet iets beeft af te bre ken of te verwoestenonverschillig of bet eene instelling of een Ministerie is. Dit laatste bij voorkeur, waut immers daar door komen er vele betrekkingen en posten vacant en dit is dan ook de voornaamste oorzaakwaarom in het republikeinscke Frankrijk de ministeries zoo dikwijls ver wisselen. Bij de heropening der Kamers, na de Paaschvacantiehadden vele afgevaardigden verwacht dat er spoedig eene kabioets- quaestie zou ontstaauzij werden echter deerlijk teleurgesteld. Er kwam niets bi- zonders voor dan het bescheiden voorstel van Tirard, den Minister van Financiën, om de leening van 5°/0 te veranderen in eene van 4'/g Zonder twijfel waren de wetgevers bij deze quaestie geïnteresseerd want velen van hen trachten door kleine financiëele operatiëu nog iets extra's te ver dienen: maar nu is een fiuanciëele operatie nog niet geschikt genoeg om een gegrond motief voor eene kabinets-crisis te pr<wocee- ren. Ook de «quaestie Thibaudin» liep met een sisser af. Iu den aanvang heette het alge meen dat Ferry besloten had Generaal Thi baudin die wegens ontrouw aan zijneere woord geen al te beste reputatie bezit uit het Kabinet zou verwijderen. Thibau din, die bij de radicalen zeer populair is, zou van zijn ambt afstand doendoch eerst FEUILLETON. Misschien is het niet van algemeene bekend heid dat het porselein alzoo genaamd is naar de porselein-slak, welker schaal een porseleinacliti- gen glans heeft. Deze slak heet bij de Portu- geezen Porcella (varkentje) omdat haar vorm met dien van het varken overeenkomt. De Por- tugeez-n namelijk brachten omstreeks 1500 het porselein uit China naar Europa over en reeds toen werd aan dit artikel een zeer groote waarde toegekend; om slechts iets te noemen: Angust II van Saksen gaf aan den eersten koning van Pruisen voor 48 stuks Chineesch porselein met witte en roode bloemen, een geheel regiment dragonders. Er is lang gedacht dat de Chineezen het porseleinfabriceeren geheim hielden, maar hunne uitgebreide encyclopaediën, waarin de Chinee zen hunne wetenschappen al sinds eeuwen beschre ven hebben, geven blijk, dat de porselein-bereiding in de Kamer eene rede houdendie aller minst voor den heer Ferry aangenaam zoude zijn Thibaudin wilde namelijk het Kabinet van geheime Orleanistiscbe sympathieën be tichten en als bewijs daarvoor de intimi teit van Ferry met Generaal Gallifet aan halen welke laatste persoon door de rooden als een intrigant van het Huis Orleans wordt beschouwt. Voorts wist Ferry, dat de oude Grévy zijn haat tegen Gambetta op de Gambettisten in het Ministerie heelt overgedragen en dat hij plan had, hem plaats te laten maken voor zijn gunsteling Freycinet om later het gausche Kabinet, be halve Thibaudin (om de rooden te believen) op te ruimen. Op de gematigden in de Kamer kan Ferry evenmin steunen als zijne voor gangers want behalve dat zij geen motief hebben om zich voor den intrigant Ferry druk te maken staan deze philistijnen der mate onder den invloed der rooden, dat men niet het minste vertrouwen op hen kan stellen zoodat feitelijk de rooden in de Fransche Kamer den baas spelen. De sluwe Ferry scheen het dus raadzaam te achten met Thibaudin iu goede ver standhouding te leven en de rooden we derom met een nieuwen cultuurstrijd rustig te houden. Daarvoor liet hij in den Voltaire een door Gambetta gesticht blad en thans het orgaan van hel ministerie, liet volgende verkondigen »Hadden de Bisschop pen slechts een Pauselijke breve openbaar gemaakt, zonder daartoe verlof van den Staatsraad te hebben bekomen, men zou zulk eene strafwaardige overtreding ooglui kend hebben toegelaten, als tenminste de vrede er niet door was gestoord; maar een der Bisschoppen heeft het gewaagd de wet en hare uitvoering in een brief te critiseeren, die van alle kansels van het Bisdom werd afgelezen en voor zulk eene misdaad is eene berisping van den Staats raad niet' voldoende, op haar moet nood zakelijk de strafwet worden toegepast. Op hitsing tot verachting der wetten wordt in eenige gevallen met verbanning, in andere met gevangenis gestraft en het is dus thans de plicht der Regeering de Bisschop pen te vervolgen.o De dwaasheid van zulk een raad, die hier van eene zijde komt die anders op haar opportunisme nog al snoeft, doet vermoeden, dat hier een ander motief' moet bestaan, dan de voorgewende verontwaardiging tegen een Prelaat, die zijne kudde zooals inderdaad zijn plicht was voor de in voering van atheïstische schoolboeken op de lagere scholen waarschuwde. De gansche komedie is waarschijnlijk aan het Gam- bettistische idee te danken, dat de uiter ste linker zijde van eene jacht op een ministerie slechts door een priester- door de Chineezen minder als een gehtim, dan wel als een staatsmonopolie beschouwd werd; zooals ook in Europa hij de eerste vervaardiging van porselein het geval was, omdat de monar chen daariu een milde bron voor hunne uitge putte schatkisten zagen. De geleerde Franschman Jnlien, heeft na eerst liet boek over de leer der Cliin. zijdeteelt vertaald te hebben, thans dat over de porseleinbereiding overgezet. Daaruit blijkt o. a., dat vermoedelijk in 185 n. Chr. onder de heerschappij der Hang's het eerste porselein vervaardigd werd; dat de grondstoffen der Chineezen voor deze fabricatie dezelfde is als die welke de Europeanen eerst in zeer veel later tijd in Europa vonden. De keizerlijke fabriek in China is thans altijd nog voor staatsrekening in werking en heeft 3000 ovens met duizenden arbeiders, welker woonplaats een uitgestrekte fabriekstad vormt. In 1718 werd de eerste porseleinfahrik, wel ker fabricaat namelijk kon wedijveren met het Chin, porselein, in Weenen geopend, en eerst 50 vervolging kan worden afgewend. De Regeering heeft zich iu deze aange legenheid al zeer vreemd gedragen. Aller eerst verlangde zij van den Staatsraad eene verklaring, dat de Aartsbisschop van Albi en vier andere Bisschoppen zich aan over treding hunner ambtsmacht hadden schuldig gemaakt, lo. door eene mededeeling van het Roomsche hof te verkondigen, die niet volgens de wet bekrachtigd en geregistreerd was, en 2o. door een decreet eener Con gregatie, die aan de Fransche Regeering onbekend is, evenzoo te behandelen als of het direct van den Paus kwam, met wien de Regeering in betrekkingen staat, die nauwkeurig door het concordaat zijn aan gewezen. Vermoedelijk heeft de Regeering, die de voetstappen van hare voorgangster volgde, de zoogenaamde organieke wetten bedoeld, die het den Bisschoppen verbieden eene formeele mededeeling uit Rome aan te nemen zonder de tusschenkomst der Regeering; en al antwoorden de Bisschoppen dat deze organieke wetten zelve strijdig zijn met het concordaat en daarom nooit door Rome ziju erkend, 't zal hen bij den tegen woordigen Staatsraad niet veel baten. In de dagen dat men deze zonderlinge wijze van wetgeven uitvond, kon de Re- geeriug alleszins nog hopen, hetgeen in Rome voorviel voor de Bisschoppen geheim te houden, toch sinds ziju de tijden ver anderd, de telegraaf en de speciale corres pondenten der groote dagbladen hebben dit onmogelijk gemaakt. En om het on gerijmde der gansche aangelegenheid nog nader aan te toonen, dient vermeld te worden dat de Regeering machteloos stond tegenover de Bisschoppen die het decreet der Congregatie van den index evenzeer aanbevolen hadden, doch met die aanbe veling hadden gewacht totdat het decreet in de dagbladen was gepubliceerd. Al het geen een Bisschop vroeger direct van Rome ontving, kan hij thans op dezelfde wijze als andere berichten ontvangen. Het recht der Regeering en de voorgewende overtre ding der Bisschoppen heeft geen rai-son dêtre meer; de Regeering kan wel de Bisschoppen noodzaken, de couranten te noemen, op welker gezag zij het decreet verkondigden, maar dat is ook alles. Het blijft steeds een nutteloos recht, vermits de Staatsraad geen middel bezit zijn decreet te doen gelden; hij kan wel zeggen, dat de Bisschoppen hunne macht overschreden hebben, doch daarmee is hij dan ook au bout de son latin; meer kan hij niet doen, zonder in botsing te komen met bet grondwettig recht der persvrijheid. De Regeering erkende het échec van den door haar gedauen stap en zocht hem door een anderen goed te maken. Zij noodzaakte jaar later werd in Frankrijk de porseleinbereidiug begonnen, doordat eerst toen een der benoodigde grondstoffen in Frankrijk werd gevonden. De porseleinfabriek te Sèvivs is tlians, gelijk men weet, beroemd. In liet vermelde Chineesche lees boek zijn niet alleen alle werkzaamheden der porseleinbereidiug opgenomen, maar ook door teekeuingen aanschouwelijk gemaakt. In het graafschap Sonoma, Caledonië in Ame rika, vindt men een werkelijken spoorweg in de boomtoppen. Daar zijn, in eene streek bij de kust, iu een hollen weg, de boomen gelijk af gezaagd en de balken en rails op de stompen gelegd. In het midden van dien hollen weg staan twee reusachtige boomen naast elkander, die een vast steunpunt uitmaken; zij zijn vijf-en- zeventig voet boven den grond afgezaagd, en wagens met zware blokken beladen rijden zoo den Staatsraad te verklaren of de strafwet niet op de Bisschoppen kon worden toe gepast. Volgens twee artikelen van het strafwetboek kan een Priesterdie met een vreemde Macht over politieke of re ligieuze aangelegenheden correspondeert met gevangenis of verbanning gestraft worden. Nu is het onwaarschijnlijk, dat eene rechtbank het verkeer van een Fran schen Bisschop met den Paus strafbaar volgeus de wet zou verklaren; de Regee ring zou dus geen stap gevorderd zijn. Verondersteld echter dat er eene rechtbank zou gevoudeu wordeu, die aau de Miuis- teriëele verwachtingen beantwoordt eu dat er dientengevolge eeuige of alle Bisschop pen verbannen of in de gevangenis zouden geworpeu worden, omdat zij met een Sou- verein correspondeerdendie thans geen wereldlijke macht bezit, wat zal daarvan dan het gevolg zijn? Zou de Republiek krachtig gemaakt wordeu door het schouw spel dat de gevangeuueming of verban ning der Bisschoppen zal aanbieden Neen, integendeel, de ontevredenheiddie in vele Bisdommen reeds heerscht, zou er slechts door vermeerderd wordeu. Wat deden nu de Ministers van Justitie eu Eeredienst? Zij eisehten van den Bis schop van Tulle dat deze Prelaat drie Pas toors zoude straffen (bij weigering zou hun salaris worden ingehouden) omdat zij ver klaard hadden de h. Sacramenten te wei geren aan hen die de op den index ge plaatste boeken van Paul Bert en andere atheïstenzouden gebruiken. Tengevolge van deze herderlijke vermaniug werden in de respectieve gemeenten door de ouders bijna alle schoolboeken vernietigd, en de Bisschop antwoordde, dat de drie Geeste lijke slechts hun plicht hadden gedaan dat de h. Sacramenten slechts volgens ker kelijk voorschrift worden uitgedeeld; dat de Geestelijken de kinderen niet tot onge hoorzaamheid jegens hunne meesters had den aangespoord, doch hen slechts hadden vermaand aan de Kerk te gehoorzamen; als zij echter dit niet anders konden doen dan door ongehoorzaamheid jegens hunne onderwijzers te betoonen, de schuld hiervan ligt in de neutraliteit der scholen, die fei telijk vijandigheid is en de vrijheid van geweten wegcijfert. Voorts verklaarde de Bisschop als er sprake was van schuld, hij zelf schuldiger was dan de drie Gees telijke i, vermits dezeu de bevelen van hun Bisschop hadden volbracht. Ongetwijfeld zal men in Frankrijk te- rugkeeren tot den tijd van de eerste revo lutie, als de eerste beginselen vau gods dienstvrijheid veracht worden en Bisschop pen op geen anderen grond uit hunne dio cesen worden verbannen, dan omdat zij met over cleu weg heen alsof hij volgens alle regelen der kunst was aangelegd. Een heer, die over straat ging met eene flesck geestrijk vocht, dat hij voor geneeskundig ge bruik gekocht had, gleed uit en viel. Hij stak zijne hand niet uit om staande te blijven, maar hield de flesch in veiligheid en plofte met de volle kracht van den val neer. Toen zijn vrienden hoorden wat hem gebeurd was, en hem vroegen waarom hij de flesch niet had losgelaten, om zijn handen vrij te hebber., antwoordde hij „Als de flesch gevallen eu gebroken was, zouden de mensclieii, die mij opgeraapt hadden, de lucht van sterken drank geroken hebben, en gij kunt wel hegrijpen wat zij dan van mij gedacht had den. Mijn hoofd kan heter tegen een schok dan mijn goede naam." Wat kan er iu een oogenblik niet al in iemands gedachten omgaan!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1883 | | pagina 1