BUITENLAND. BI N N E L A N I). liet Opperhoofd der Katholieke Kerk in relatie zijn gebleven. De Pruisische Regee ring heeft ongeveer twaalf jaren een zelfden strijd begonnen en wat heeft zij er door gewonnen? Niets, integendeel zij heeft ver loren, want zij heeft het veld bereid voor de sociaal-deruocratie. Thans bevindt zij zich, ook na den eersten stap tot den vrede gemaakt te hebben, in groote verlegenheid, hoe zij zich uit dit labyrint zal kunnen redden. Intusschen wat Pruisen, onder leiding von een Voa Bismarck niet tot stand bracht, zal der Fransche Republiek onder een Ferry stellig nimmer gelukken. De heer Barodet heeft in de Fransche Kamer het verwachte ontwerp ingediend tot het verleenen eener amnestie aan de personen die veroordeeld zijn wegens staat kundige misdaden, en aan eenige anderen, onder dezen ook Louise Michel. De heer Clovis Hugues ondersteunde het ontwerp. Hij spak afkeurend over de ongelijkheid dei- straffen, uitgesproken tegen de financiers van Union générale en tegen Louise Michel; sprak met lof over de internationale, en verdedigde de anarchisten. Hevige incidenten waren er het gevolg van. De Minister van biunenlaudsche zaken bestreed het ontwerp. Daar het slechts amnestie beoogt voor enkele op zich zelve staande misdaden, zoo heeft het geen staat kundig karakter. De Minister geeft verder te kennen dat men door het prediken van opstand den vooruitgaug niet bevordert. Men zou het proletariaat met een minder diep ingrijpend ontwerp beter kunnen die nen. (Protest van de uiterste linkerzijde.) De Minister eindigde met te zeggen dat de regeering de uitspraak der jury moet eer biedigen. De heer Courmeaux verdedigde de amnestie, uit naam van het nationale feest op 14 dezer. De hertog Larochefou- cauld-Bisaecia riep uit: Het is het feest van den moord! Hij werd wegens deze uitdrukking met eenparige stemmen van de geheele linkerzijde gecensureerd. De rech terzijde, opstaande, was uitgelaten van woe de. Te midden van een groot rumoer werd de amnestie verworpen met 304 stemmen tegen 89. Te Portsmouth moet het bericht ontvan gen zijn, dat de Indische troepenschepen, zoo lang de cholera duurt, niet door het Suez-kanaal, maar den langen weg om de Kaap de Goede Hoop zullen nemen. Het Lagerhuis heeft met 130 tegen 114 het voorstel verworpen om het kiesrecht voor het parlement uit te strekken tot vrou wen die dit recht reeds uitoefenen in ge meentelijken zin. Te Brindisi heeft een volksmanifestatie plaats gehad, ten einde het ontschepen van de mail uit Indië te belettenMen vreesde dat daardoor de cholera zou worden over gebracht. De overheid moest tusschenbeide komen. Te Xeres zijn 43 anarchisten gevat en in verzekerde bewariug gesteld. De cholera woedt in de havenstad Swatow, in China. GEMENGDE BERICHTEN. De Tweede Kamer heeft, onder dagteekening vau 5 Juli, van den minister van justitie mede- deeling ontvangen, dat, ingevolge 's Konings machtiging, het wetsontwerp houdende wettelijke bepalingen tot het tegengaan van overmatigeu arbeid en 7erwaarloozing van kinderen door de Regeering wordt ingetrokken. Namens Z. M. den Koning heeft de Mi nister van waterstaat den wensch kenbaar ge maakt, om van de Commissarissen des Konings in de provinciën eene opgaaf te ontvangen van de waarde per hectare van vlasland en van den gemiddelden prijs der opbrengst van het vlas in de provinciën. Alkmaar, 10 Juli. In het gasthuis alhier werd eergisteren-morgen opgenomen het uit het water opgehaalde lijk van den kok eener boot,waarmede een Zuidhollandsche familie gisteren een pleiziertochtje derwaarts maakte. Hoe de man in het water is geraakt, weet men niet. Deventer, 10 Juli. Gisteren-avond is alhier een joDgen, die met andere jongens in den IJsel was gaan zwemmen, daarin verdronken. Hillegom, 10 Juli. De Noord-Zuid-Holland- ache Stoomtramweg-Maatschappij ontving in Juni aan personenvervoer J 5257.99, zijnde 6.26 per dag-kilometer. Geldrop, 10 Juli. In deze gemeente is een persoon, bezig met het laden van een hooiwagen, van het voertuig gevallen, met het ongelukkig gevolg, dat hij den nek brak en onmiddellijk op de plaats dood bleef. Rotterdam, 10 Juli. Giste-en-ochtend te ongeveer 7 uur is in de Koningshaven alhier op- gevischt het lijk van een onbekend man, waar schijnlijk een zeeman. Het lijk verkeerde in ver gevorderden staat van ontbinding. Nieuw-Amsterdam, 10 Juli. Dezer dagen werd een arbeider in deze gemeente door een zonnesteek getroffen, met het noodlottige gevolg, dat hij geheel krankzinnig is geworden. Kapelle, 10 Juii. Alhier doet zich het cu rieuze feit voor, dat voor het beheer en onderhoud van een gedeelte parallelweg, door de gemeente over te nemen van den staat, 3500 wordt ge vraagd en f 20 is geboden. Leiden, 10 Juli. In de vorige week werden oinnen deze stad 5 personen door pokken aange tast, terwijl er geen aan die ziekte is overleden. Door de wakkerheid van den stationschef te Vogelenzang is Zaterdagavond een boosdoener gevat, die reeds een paar weken door de politie werd gezocht. Hoogst waarschijnlijk heeft hij zich aan verscheidene diefstallen schuldig gemaakt. Vóór 14 dagen zwierf hij in den omtrek van Haarlem, werd toen door een rijksveldwachter gevat, maar wist zich los te rukken en in het duin te ontkomen. Daarna schijnt hij in de omstreken van Leiden te hebben gezworven. Thans stapte hij te Vogelenzang uit den trein en wekte ver denking bij den chef, die heimelijk de veldwachters van Hillegom en Bloemendaa) deed waarschuwen die spoedig verschenen. Men was hem weldra weder op het spoor en na hevig verzet werd hij gevankelijk naar Haarlem vervoerd. Vanwege de Regeering wordt te Velzen een inrichting gemaakt om eventueel te IJmuiden aankomende cholera-lijders te verplegen. Te Middelburg heeft Zaterdag- nacht een dronkaard, als naar gewoonte beneveld thuis komende, de op de tafel staande brandende petroleumlamp omgeworpen, ten gevolge waarvan zijn kleedereu vlam vatten en hij vreeselijke brand wonden bekwam en de ongelukkige werd naar het gasthuis vervoerd, waar hij echter na eenige uren lijdens bezweek. Tijdens dat alles lag ook de vrouw dronken te bed. De tentoonstelling te Amster dam werd Zondag door 20.000 betalende personen bezocht, welk getal met de vrijkaarten en met hen die, door de steeds openstaande deur achter den restaurant Bon Marché zonder betalen bin nenkwamen, zonder overdrijving op 30.000 mag gesteld worden. Een Duitscher, die al de bezwaren onzer tegenwoordige plaveisels had nagegaan gedruisch, warmte, groote afslijting, gladheid enz. heeft een ander bestratingsmiddel uitgedacht, dat aan geen dier gebreken lijdt. De uitvinding wordt vooral in Nederland, vrijplaats der intellectueele roovers, natuurlijk geheim gehouden; maar men weet toch reeds, dat papier het hoofd bestanddeel is. Men zal dus weldra langs papieren huizen op papieren wielen over een papieren straat kunnen rijden. Te Berlijn zal een proef worden genomen. Het achtjarig dochtertje van R. Beenen, te Ntjensleek, dat Woensdag-avond door een hooiwagen is overreden, is aan de gevolgen overleden. De nieuwe Duitsche Minister van Marine, von Caprivi, die korten tijd geleden van Generaal tot hoofd van dit departement werd be noemd, schijnt niet al te best op de hoogte van scheep9zaken te wezen. Er zijn daaromtrent ver scheidene anekdoten in omloop. Zoo verhaalt men dat hij, toen hij zich onlangs te Cuxhaven aan boord van het admiraalschip Kaiser begaf, de vooruitspringende zijgedeelten der kazematten voor raderkasten aanzag, en zijn verwondering er over betuigde, dat het groote pantserschip wel die kas ten, maar geen raderen had. Muziek der toekomst is bij lang geen nieuws meer, maar van een instrument der toe komst hadden wij tot nu toe nooit gehoord. Dier; naam kunnen wij misschien met alle recht geven aan een nieuwe viool, door den heer E. Van Osch, instrumentmaker te Maastricht vervaardigd en dezer dagen bij den heer E. Veron te Eind hoven tentoongesteld. De viool heeft dubbele niet opgevulde wanden, zoodat zij niet zwaarder is dan een ander instrument van haar soort, terwijl zij ook juist denzelfden vorm draagt. Generaals en soldaten. Spanje heeft in verhouding tot het aantal soldaten de meeste generaals. En werkelijk bezit het 264 generaals bij een leger van 134,000 manschappen, dat is dus 1 generaal op de 500 man. Frankrijk heeft er 300 op 470,000 soldaten, dat i3 dus 1 op de 1556. Duitschland heeft er 282 op de 427,000, dat is 1 per 1514. Italië heelt er 130 op 322,000 man, dat is 1 op de 1675. Nederland is bizon der misdeeld en staat verreweg ten achter bij de andere natiën: het heeft 13 generaals op 65,000, dat is 1 op 5000, en voor het Oost-Ind. leger 3 op 33,000, dat is 1 op 11,000. Een nieuw geval van slaapziekte wordt door de Duitsche bladen gemeld. Een 15 jarig meisje in het Brunswijksche dorp Velpke ligt nu reeds 4'/s maand in een onafgebroken slaap te bed. Mer. geeft haar vier malen per dag voedsel in: bouillon, wijn, enz. In de eerste we ken kostte het moeite haar een en ander in den mond te gieten; maar thans neemt de zieke ge williger in; zoodra men haar een kopje aan den mond brengt, drink zij het leeg; zij opent thans de oogen een weinig, wat zij vroeger niet deed. Een internationaal congres voor dierenbescherming zal den 7en en 8en Sept. a. s. te Weenen gehouden worden. Tot de punten van behandeling behooren: voorzorgsmaatregelen tegen dolle houden; internationale vogelbescherming; het gebruiken van vogels als handelswaar en voor mode-artikelen; het duiveuschieten enz. en het vervoer van huis- en andere dieren in het inter nationaal verkeer. Te Rockport in den sta at Maine woont een man, wiens naam, van achteren naar voren gespeld, dezelfde blijft als van voren naar achteren. Hij heet Esrom Morse. Een spoor weg-reizig er op de Cen- tral-Pacificbaan was in slaap gevallen en riep al droomende: „neem mijn geld, maar laat mij het leven!" Zijn medereizigers dachten, dat de man de nachtmerrie had, maar het bleek dat hij wel degelijk 10,000 dollars bij zich droeg. Dit maakte hem zoo zenuwachtig, dat hij telkens wanneer hij insliep van roovers droomde. Ten slotte werd zijn wensch verwezenlijkt en kwam ziju droom al te letterlijk uit. Ferdinan d de Lesseps is met zijn zoon, op uitnoodiging van de Engelsche Regeering, naar Londen gegaan, om de overeenkomst tus- schen de Suez-kanaal-maatschappij en de Regee ring, over welker grondslagen men het eens is, definitief tot stand te brengen. Een beambte, sinds eenige jaren werkzaam bij de Holl. Uz. Spoorwegmaatschappij, in den laatsten tijd als chef de bureau aan het Station Nieuwe Vaart tegen een salaris van f 110 per maand, vroeg deu 2den Juli verlof, hetseen hem werd toegestaan. Toen hij echter niet terugkwam, kregen zijn chefs achterdocht, de kas werd nagezien en men kwam tot de treurige ontdekking dat f 7000 verdwenen waren. De politie werd met de zaak in kennis gesteld, de- beambte spoedig opgespoord en achter slot ge bracht. Zoeter dan suiker. Eene nieuwe sub stantie, nog veel zoeter dan rietsuiker, is onlangs ontdekt door Dr. Fahlberg, bij een onderzoek van koolteerproducten. Het is than9 gebleken, dat de groote brand van het Victoria Doek te Londen in 1881 is aangestoken door een Deen, Jens Niel sen genaamd. Hij stond dezer dagen te Kopen hagen terecht wegens het brandstichten in vijf pachthoeven in den omtrek dier stad en hij be kende bij die gelegenheid ziju misdaad van voor twee jaren. Zijn doel was, in de verwarring veel te stelen, maar hij werd slechts eenige kleederen machtig. Twee dagen later stak hij een winkel huis, bij London Bridge, in brand en dienselfden middag werd hij wegens diefstal gerat en tot twee maanden gevangenisstraf veroordeeld. De man bij ■vien het brandstichten een manie schijnt te zijn, zal nu zeker wel vooreerst onschadelijk gemaakt worden I n het Pharmaceutisch Weekblad k o m t d e volgende advertentie voor: Op een dorp in Gel derland wordt gevraagd een apothekersbediende, P. G die tevens het wollennaaien verstaat. Men schrijft van Terschelling, dd. 7 Juli. Heden nacht is door den visscher Knop een hier zeer zelden voorkomend zeedier gevan gen; men deukt dat het een zeeduivel is. Het dier is ongeveer een meter lang, en op het breedst ongeveer een halve meter, 't Is een platvisch met een week lichaam; de zeer groote kop is bijna V3 van het geheele lichaam. De vinnen zijn: 2 ztjviuuen, een kleine ver naar achteren geplaatste rugvin en eer. staartvin; daarenboven heeft het dier onder den buik twee zuigpooten. De boven- en onderkaak heeft twee rijen lange, scherpe tanden en op de tong en in't verhemelte zijn twee beenige platen met tanden, zoo spits als naalden. Daar enboven is het bovenste gedeelte van den kop gedekt met eene harde plaat, waarop verschillen de hoornachtige knobbeh zitten. Eenige uren na de vangst is het monster gestorven. Een vrouw uit Tongerle b ij Eind hoven, die zich in den vroegen morgen op weg bevond, werd onverhoeds door een kerel aange vallen, die haar een prop in den mond stopte, op den grord wierp en van alles beroofde wat zij bij zich had. De roover is nog niet opgespoord. De Haagsche kout van de Prov. Gron. Ct. verhaalt, dat bij 't bouwen van het prach tige kasteel van den heer Van der Oudermeulen, te Wassenaar, de eigenaar aan het werkvolk, dat een zeer hoog daggeld verdiende, voorstelde iedere week een gulden te laten staan, welk geld hij op de voonleeligste wijze voor hen beleggen zou, om het na verloop van drie jaar uit te keeren. On danks dit aanlokkende voorstel waren er slechts twee, zegge twee, die er genoegen mede namen. Dezer dagen nu waren de drie jaar verstreken en kreeg het tweetal kapitaal met interest op inte rest terug en bovendien ieder een bankje van ƒ200 toe. Of de andere werklui spijt zullen ge had hebben van hunne weigering om door ge makkelijke besparing een aardige sommetje bijeen te krijgen! Dezer dagen heeft de luit. der ge- nie R. Scheffers, in tegenwoordigheid van den majoor W. Betjerinck en den kapt. W. A. Stak- man, in hel zwembassin der Utrechtsche zwem en badinrichting een proef genomen met een minia tuurbootje (gemaakt naar een ontwerp van Stan ley) dat zou moeten dienen voor het korps der genie, om bij inundatie berichten te kunnen over brengen. Het bootje is zoo gemaakt, dat men het te zamen kan vouwen en het aldus zeer gemak kelijk te vervoeren is; het is vervaardigd van geel geverfd zeildoek, slechts aan een paar latten in de lengte en breedte verbonden om goed in figuur te blijven. De lengte der boot is pl. m. 2 meter en de breedte nog geen meter. In het midden slaat een houten koker die voor zitbank voor den roeier dient en tevens maakt dat het bootje niet spoedig zal kunnen zinken; daarom zijn ook aan beide zijden van het bootje luchtbuizen aange bracht, die maken dat het bijna onmogelijk om kan slaan. Twee, en zoo r.oodig ook drie personen kunnen er gemakkelijk in plaats nemen. In verschillende Noord-Ameri- kaausche steden begint men electrische vuurtorens tot verlichting der straten in te voeren. Da stad Rock-Island, in lllionois, o. a. heeft onlangs een overeenkomst aangegaan met de Brush-maatschap- pij, waarbij deze met 20 krachtige lampen, op 10 torens, voor de geheele verlichting der stad zal zorgen, tegen een som van 18,000 per jaar. De torens zullen elk 45 a 53 meter hoog zijn. Twintig jaar geleden kocht een stoombootmaatschappij te Liverpool terrein aan van eene ongehuwde dame Van twijfelachtigen leef tijd. Zij verkocht haar grond voor een lagen prijs, maar bedong in het contract dat zij en eene reis- genoote altijd vrijen overtocht op een der booten van de maatschappij zouden hebben. Den dag na het teekenen van het contract verkocht zij hare meubelen, verhuurde haar huis, en ging aan boord van de eerste de beste vertrekkende stoomboot der maatschappij, zonder zich over de plaats van bestemming te bekommeren. Sedert dien tijd is de dame altijd aan boord van de eene of andere stoomboot geweest, vergezeld van eene reisgenoote, die zij in de courant aanvraagt, en wier passa gegeld zij opsteekt. Met: berekent, dat zij op die wijze over de twee duizend pond gewonnen heeft, en de maatschappij heeft haar, naar men zegt, voor meer dan die som haar privilege willen af- koopen, maar kan haar tot geen prijs kwijt raken. Amerika is de eenige Republiek, die niet ondankbaar is en dat heeft zij thans op nieuw bewezen, door het geheele dappere garnizoen van fort Moffo aan de Delaware pensioen te verleenen. Dat garnizoen beslaat uit één oude sergeant, den oudsten soldaat des legers, eeu brave, die van 1835 tot 1883 den lande heeft gediend met roem. Dr. Step h an, het bekwame en voortvarende hoofd van de Duitsche Rijkspost, wordt door al zijne ambtenaren geëerd en gevreesd. De volgende anekdote wordt dienaan gaande als -vaar verteld. Dezer dagen gebeurde het dat de onvermoeide doctor het station Dir- schau betrad. Hij bevond zich op de terugreis van de jacht en wilde aan zijne echtgenoote te Berlijn iets seinen. Juist werd den fuugeerenden beambte een bericht getelegrapheerd. Stephau deed het zich brengen en las: „Wees op uwe hoede, Stephau is op weg; hij steekt overal ziju neus in." De gebieder der Rijkspost begon luidkeels te lachen. Dadelijk moest de sidderende ambte naar het volgende dictando terugseinen: „Te laat! De neus steekt er al in Een jongentje van 2'/a jaar, w o n en- de aan de Brouwersgracht te Amsterdam, wist, terwijl de grootmoeder een oogenblik afwezig was, een fleschje met olie en loog onder zijn bereik te krijgen en daarvan eene hoeveelheid te gebruiken. Onder de hevigste pijnen is het Vrijdag jl. ge storven. V r ij d g-a vond omstreeks 10 uur heeft zekere P. R., woonachtig te Sprang, aan J. B. uit Kapelle (N. B.) op de hoogevaart onder laatstgenoemde gemeeute vijf wonden met een mes toegebracht. Eene snijwond even boven het strot tenhoofd heeft een lengte van 7 c. M. en zou zeer zeker, wanneer zij iets lager ware geweest, den dood ten gevolge gehad hebben. Zooals gewoonlijk, was ook hier wee» het misbruik van sterkendrank aanleiding tot het treurige feit. De dader bevindt zich reeds in handen der justitie. Ter vernietiging van onkruid in grintpaden en op binnenplaatsen, waar het door schoffelen niet of moeielijk kan verwijderd worden, raadt een Hauoversch blad het gebruik aan van haringpekei. Men verdunt deze met een weinig water en giet het dan over het onkruid, dat dan spoedig verdwijnt, de onaangename lucht, aan deze pekel eigen, is spoedig niet meer merkbaar. Een nieuw oplichtersstukje. Onlangs had in een onzer groote steden eene oplichterij plaats, die eene geheel nieuwe was. Eene jonge, netge- kleede heer trad een hoedenwinkel binnen en vroeg een zwart zijden hoed. Hij past er eenige, vond er een die hem beviel, ging er mee voor een spiegel staan, onder het uitspreken dezer woorden: Ik moet toch eens zien hoe hij mij staat!" „Als een ezel" schreeuwde op hetzelfde oogenblik een straatjongen, die reeds geruimen tijd voor de winkeldeur had gestaan. En tegelijk pakte de jongen ziju biezen. „Jou gemeene smjou vlegel! wacht, ik zalroept de vreemdeling uit en vliegt met den nieuwen hoed de deur uit. Hij is tot heden niet teruggekomen. Een middel tegen het entbran- dingsgevaar van petroleum, dat wel nog eens herinnerd mag worden, is dat van Schlumberger om nl. een ffesch met ammonia in elk vat met petroleum te plaatsen. Bij ontbranding op de een of andere wijze zou de ffesch breken en zouden de ammoniadampen de vlammen terstond uit— dooven. Dr. Pietro Srnta beveelt dit middel ook aan voor mijnen, waarin gevaar van ontploffing bestaat. Bakken met ammonia zouden onmiddel lijk den brand stuiten, daar die onmogelijk is in een atmosfeer vaD ammonia. Te Ohlweiler in de Rijnprovincie bevond zich een boer met zijn zoontje op 't land, toen een onweer uitbrak. De boer werd plotse ling ter aarde geslingerd en bleef een oogenblik bewusteloos liggen. Toen stond hij op en ging met hevige hoofdpijn naar huis. De jongen ver telde, dat vaders hoofd in brand gestaan had. En werkelijk was de stroohoed dien de boer op het hoofd droeg, geheel verzengd. De man was dus door den bliksem getroffen, maar had blijk baar een „harden kop." Twee knapen waren gisteren bui- ten Rijnsburg gaan zwemmen. Een hunner waagde zich wat te ver, en de ander, hem te hulp ko mende, verdween mede in de diepte. Op het hulpgeroep van een daarbij toeziend knaapje begaf zich zekere A. U. te water, en bracht beide drenkelingen op het droge. Door de behandeling, voorgeschreven door de Maatschappij tot redding van drenkelingen, gelukte het bij eerstbedoelden het leven weder op te wekken, doch bij den an der bleven alle pogingen nutteloos, zoodat zijn dood geconstateerd moest worden. In de afgeloopen week zijn te Rot terdam 30 gevallen van pokken aangegeven en overleden 4 personen aan die ziekte. "Voor het maken van een dame s- hoed naar de laatste mode geeft een Ameri- kaansch blad het volgende recept: Men neemt den een of andereu vorm van gaas, men hecht daar aan vast een paar stukken fluweel en satijn, on verschillig van welke grootte of kleur, daarop wordt een half pond bloemen, een kilo veeren geplakt; vervolgeus een paar kolibrietjes er over gestrooid. Een bosje hooi maakt ook een fraai effect. Nog geeft men met de vuist een flinken deuk op het geheel en de hoed naar den laatsten smaak is kant en klaar. In de gemeente Driel behooren de branden tot geene zeldzaamheid meer; in de laatste acht dagen hadden er drie plaats, welke 7 woningen in de ascb legden. Bij den laatsten brand, welke 11. Vrijdag plaats had, heelt men echter den eigenaar in verzekerde bewaring moeten nemen; diens woning moest eerstdaags voor schuld worden verkocht, en nu schijnt men den notaris aldaar, welke er mede belast was; deze moeite te hebben willen besparen. Als het zoo voortgaat zal deze gemeente spoedig een geheel nieuw uiter lijk bekomen. Tegen G. D. J. lid van den Raad van Srailde, is proces-verbaal opgemaakt, omdat hij aardappelen op de markt te Assen verkocht met een maat die te klein was. Volgens een bericht uit St. Johns (New Foundland) gedateerd 7 Juni, werden in het noorden der golf St. Laurens dertig schoeners, die op de robbenvangst uit waren, door een groot ijsveld ingesloten en waren de mannen den hongerdood nabij. Een ander bericht van 12 Juni meldt, dat ten noorden der straat van B lie Isle 15 robbeuvisschersschoeners in het ijs zaten en dat de bemanning volslagen gebrek aan levens-»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1883 | | pagina 2