BUITENLAND. Ï51 E N L A N D. Bisschoppen en Priesters in de gevangenis en joeg hen over de grenzen, men hief de kloosters op, men sloot derriester-seminaries en kloosters, men protegeerde de Staats- en oud-Katholieken en men ontnam aan meer dan duizend parochiën den Geestelijken Herder. Thans echter werden er vijf nieuwe Bisschoppen geïnstalleerd, een gezant naar Rome gezonden, terwijl de nieuwe kerkwet, wat de zielzorg aangaat, ten minste het noodzakelijkste mogelijk maakt. Veel is er niet gewonnen, maar toch iets. De eerste stap tot den vrede is gedaan, verdere stap pen zullen er volgen. De partpen van den cultuurstrijd hebben geliquideerd en het Centrum staat pal, door velen ten hoogste benijd. Het oud-Katkolicisme zal weldra tot de geschiedenis behooren en de actiën der Katholieken rijzen van dag tot dag. Zoo doende kunnen wij met recht beweren, dat ook deze strijd tusschen geloof en on geloof zijn toppunt reeds lang heeft bereikt. Als altijd, hebben in den loop der 1800 jaren, waarheid en recht, over leugen en ontkenning gezegevierd, want in den strijd van het materiSele en dierlijke, moe ten noodzakelijk de hoogste en eeuwige ideeën overwinnen, anders zou de gansche wereld te gronde gaan. In de politieke kringen te Berlijn is men zeer onstemd over de gebrekkige wij ze, waarop in Engeland tegen het over brengen van de cholera naar Europa wordt gewaakt. Groot-Britannië zoo beweert men neemt nog veel ernstiger maatre- O O gelen als het 't gevaar van de veeziekte betreft, dan nu het duizenden menschen- levens geldt. Zekere Lebeau, oud-directeur van het dagblad la Communeis plotseling krank zinnig geworden. Met het oog op hetgeen de man zoo al geschreven heeft, kan men vragen of hij het niet reeds lang was. Louise Michel is eergisteren naar het tuchthuis van Clermont overgebracht, om er zes jaren te blijven.... als de politieke wind uit denzelfden hoek blijft waaien. De Kamer van afgevaardigden heeft met eenparige stemmen het door de regeering aangevraagde crediet van 100.000 fr. goed gekeurd, dat haar in staat zal stellen Fransche werklieden naar de tentoonstel ling te Amsterdam te zenden. Graaf Drée te Annecy, die den nationa- len feestdag voor zijn geopend venster de door het stedelijk muziekkorps gespeelde Marseillaise heeft uitgefloten, is deswege tot eene gevangenisstraf van acht dagen veroordeeld. Den löden dezer hebben op nieuw ge welddadigheden te Roubaix plaats gegrepen. Personen liepen de straten af, roepende: »Leve de sociale Revolutie!plunderden ver scheidene winkels en kwetsten eenige per sonen. Vijf der oproerlingen zijn in ver zekerde bewaring gebracht. Eene dame heeft de officierspalmen der Academie gekregen. Het is mevrouw Henri de Barraldirectrice van een in Frankrijk welbekend opvoedingsgesticht. Het Lagerhuis heeft de wet tot be scherming der visscherij op de Noordzee bij derde lezing aangenomen. In het Lagerhuis zeide Gladstone dat hij Maandag zal zeggen hoe hij ten opzichte van de schikkingen aangaande het Suez- kanaal denkt te handelen. In elk geval zal de beraadslaging vóór het einde van deze maand plaats hebben. De minister van binnenlandsche zaken in Spanje, heeft in de Kamer van afgevaar digden, in antwoord op eene vraag van een der leden verklaard, dat ^ich in het geheele land geen geval van cholera had voorge daan. Door den Minister van Justitie zijn, bij circu laire met de gemeentebesturen waar gevangenis sen zijn, de noodige voorzorgsmaatregelen geno men bij het eventueel uitbreken van cholera, tot het verplegen van gevangenen voor Eijks rekening in de stedelijke hospitalen of zieken huizen. Blijkens bericht van den diplomatieken agent en consul-generaal der Nederlanden te Alexandrië is door hem van de Indische Regee ring de mededeeling ontvangen, dat de cholera, sedert den 14en dezer, epidemisch heerscht te Palembang (Sumatra). Naar De Tijd van welingelichte zijde ver neemt, is de mededeeling van den heer Haffmans omtrent Vet voornemen der Regeering om de landbouwproducten door invoerrechten te be schermen, volstrekt niet overeenkomstig de inzich ten der Regeering. Zij moet blijkbaar op een mis verstand berusten. Door ruim 90 fabrikanten in wollen goe deren te Tüburg is aan Z. M. den Koning een adres gezonden, waarin zij verzoeken „tot eene rationeele herziening van ons tarief van invoer rechten over te gaan". Zij weuschen geene pro tectie, maar dat op den voet der gelijkheid het Nederlandsche tarief meer in overeenstemming moge gebracht worden met de invoerrechten van de ons omringende rijken. Zandvoort, 20 Juli. De Kroonprins van Zweden wordt de volgende week verwacht in het Kurhötel, om hier geruimen tijd te verblijven. Kuilenburg, 20 Juli. De werkman, die in Mei 11. bij het scherpen van zagen in de stoom zagerij van de heeren S. alhier, zoo vreeselijk aan hoofd en aangezicht verwond is geworden, is gis teren overleden. Nieuwer kerk a'd IJsel, 20 Juli. Woens dag-avond zijn alhier twee zwarte ooievaars gezien. Amsterdam, 20 Juli. Het knaapje, dat door eer. tramwagen op de Spuistraat alhier overreden werd, is een uur nadat hij in het gasthuis ge bracht was, aau de bekomen wonden overleden. Sappemeer, 20 Juli. In deze gemeente is het tweejarig dochtertje van D. Rijkens in het achterdiep geraakt en verdronken. Zutfen, 20 Juli. De smidsknecht G. M. Thijsr sen, alhier die dezer dagen den 80 jarigen leef tijd'bereikte, geniet sinds 1 Juli, de welverdiende rust na een werkzaam leven. Zeven-en-zestig ja ren had hij op hetzelfde aanbeeld geklopt, bij dezelfde firma, achtereenvolgens onder vier patroons. Strijen, 20 Juli. Alhier'is een jongentje van twee jaar al spelende in het water geraakt en levenloos opgehaald. Barneveld, 20 Juli. Te Garderen, nabij deze gemeente, is een 2 jarig kind door een vracht wagen overreden. Het hoofdje was geheel verbrij zeld en de dood volgde onmiddellijk. Leeuwarden, 20 Juli. Het gerechtshof alhier heeft Jan Melis, uit Onderdendam, die be schuldigd wordt in den nacht van 6 op 7 Mei jl. zijne huishoudster Margaretha Meijer op zettelijk door verstikking te hebben gedood,. vrijgesproken, daar de schuld niet wettig was be wezen. Arkel, 20 Juli. Een mau, lijdende aan val lende ziekte en werkzaam in een fabriek alhier, is in een kuip met kokend water gevallen en jam merlijk om het leven gekomen. GEMENGDE BERICHTEN. Hoe het in een Ne w-Yorkscke fa briek van olieverfschilderijen toegaat, beschrijft een daar verschijnend blad als volgt; Het linnen wordt vochtig gemaakt, op lange ramen strak ge spannen en op de vereischte grootten afge sneden, waarna de stukken door een machine op houten lijsten gespannen en vastgemaakt worden. Dan wordt de achtergrond op het linnen gemaakt van een helder blauwe kleur. Zoodra die droog is, begint het werk van den schilder. De grond wordt met olie gedrenkt, men legt een patroon van dik papier er op, waarin de stukken die op de schilderij dezelfde kleur moeten hebben, uitge knipt zijn en een meisje of knaap, die een aan tal potjes met verf voor zich hebben staan, wrijven zeer snel die plekken met verf van de vereischte kleur in. Dan wordt een tweede patroon er op gelegd, vervolgens een derde, een vierde enz. tot al de kleuren er zijn. Daarna komen de bonte klodders in handen van een vrouw, die den achter- grondt bewerkt met penseelen, de verschillende kleuren in elkander laat loopen en eindelijk doet een man den voorgrond dezelfde bewerking onder gaan. Dan komen nog eenige personen die voor het bijwerk, beeldjes, licht en schaduw enz. zorgen, ook al met vervaarlijke snelheid, en zoo kunnen acht „kunstenaars" 125 olieverfschilderijen op een dag fabriceeren, die hoe slecht en duur zij ook wezen mogen, voor de chromolithogra- phieën geduchte concurrenten zijn. De expositie van diamanten te Amsterdam is Woensdag-ochtend eenigen tijd voor het publiek gesloten geweest. Er waren nl. eenige Amerikanen, die belangrijke inkoopen deden. Men achtte het raadzaam het publiek zoo lang te weren. Gedurende eenige avonden was de Wijstraat te Schoonhoven in rep en roer; tal van bij- en lichtgeloovigen, nieuwsgierigen en ande ren bewogen zich, tot zelfs na middernacht, in en nabij het huisje van zekeren L., wiens één jarig kind men zeide betooverd te zijn. Gisteren avond eindelijk werd de bron van zooveel ellende door een der bezoekers aangewezen; 't was eene vlieg, die bij hare omzwervingen om een nachtlichtje in het bedje van „'t behekste" kind zulke verdachte, afzichtelijke, angstverwekkende, duivelsche schaduwen afwierp. Of de bijgeloovigen genezen zijn, valt te betwijfelen. Te Bucharest is Zaterdag een pro- ces ten einde gebracht, dat in 1735 was begon nen. Het liep over een stuk grond en heeft ver scheiden families geruïneerd. Men is eindelijk tot een minnelijke schikking gekomen. Ongelukkig voor het slachtoffer, maar gelukkig voor den dierentemmer Rousseil, stak een werkman zijn linkerarm in de kooi van den leeuw. De „Koning des Wouds" liet zich dit extra smulpartijtje niet ontglippen en hapte gretig in den arm. Als het niet waar is, is het toch een prachtige réclame voor Rousseil, die daarin zijn collegas Pezon en Bidel ijverig navolgt. Alleen op de lijn Cagliari Oris- tano, op Sardinië, is in een tijdvak van eenige dagen 5000 lire schade aangericht door de von ken der locomotieven. In Breslau heeft eer. industriëel zoogenaamde „waterschoenen" uitgevonden; dat zijn kleine vischvormige vaartuigen, met herme tisch gesloten luchthaffen en die een draagkracht bezitten van 175 pond. Het voorwaarts gaan op de waterschoenen, dat op de wijze van het schaat senrijden geschiedt, wordt door een van buiten aangeb achte motor zeer vergemakkelijkt. Bskwame schaatsenrijders kunnen met deze schoenen des zomers op het water „rijden". Naar het Handelsblad meldt, heeft een man van omstreeks 102 jaar, wonerde inde omstreken van Utrecht, een bezoek gebracht aan Amsterdam. Da oude moet zich kostelijk vermaakt hebben en menigmaal hebben verklaard; „Zoo iets zag ik in mijn leven niet." De vraag, hoe men zich in spoor wagens te slapen moet leggen wordt door dr. Outten aldus beantwoord: De ligging met het hoofd naar de locomotief is te verkiezen, daar hel bloed dan door de beweging van den trein uit het hoofd gedreven wordt, waarvan een lichte en rustige slaap het gevolg is. Indien men daarentegen, gelijk de ge woonte is, met de voeten naar de machine ge richt gaat liggen, stroomt het bloed uit de onder ste lichaamsdeelen naar het hoofd, verdrijft den slaap en veroorzaakt in vele gevallen hevige hoofd pijn. Dr. Outten's raad berust op zijn eigen er varing en op die van personen, welke sedert jaren reizende zijn. Het eerste vereischte om eene gelijke ondervinding op te doen, zal echter wel zijn, dat men de noodige ruimte voor het volgen van de slaapmethode hebbe, en die zal nu in het reis- seizoen, als alle plaatsen in een rijtuig bezet zijn, zeker niet beschikbaar worden gevonden. Met 7 tegen 5 stemmen is do or den Raad van Zutfen het besluit genomen, dat zede lijke lichamen, die een eigen vast inkomen heb ben, voortaan ook in de gemeentebelastingen be hooren bij te dragen. Sociëteiten zullen dus vrij zijn, terwijl weeshuizen, kloosters en andere gestichten aan de heffing van belasting zullen onderworpen worden. Zoo wil hel de vroedschap van Zutfen. Sinds 1869 is het Departement van Binnenlandsche Zaken geabonneerd op Uilen spiegel. Het Dep. van Waterstaat heeft behalve een abonnement op Uilenspiegel, ook nog de Hollandsche Illustratie. De kosten werden steeds gekweten ten laste van het artikel van de be grooting der departementen waarbij voor bureel- en lokaal behoeften gelden worden toegestaan. Dit maal heeft de Algemeene Rekenkamer voor het eerst op dergelijke uitgaven aanmerking gemaakt, omdat naar haar meening „de lezing van deze bladen niet wel als een behoefte voor de werk zaamheden in de bureelen kan worden beschouwd." De ministers waren zeer boos over deze aanmer king en verklaarden, dat de Rekenkamer niet het recht heeft te beoordeelen of Uilenspiegel een bureelbehoefte is, maar het einde zal dan toch zijn, dat de abonnementen worden opge zegd. Hoe jammer voor de ambtenaren, die, als zij zich in bet vervolg te veel vervelen, niet meer door Uilenspiegel en Hollandsche Illustratie kun nen opgevroolijkt worden. Maar tevens een bedroevend staaltje van de hooggeroemde zuinig heid aan de Departementen! De directeur van de Ediso n-m aal- schappij te Parijs vereerde onlange op een bal, dat door hem gegeven werd, aan iedere dame die aan den dans deelnam, een bloemruiker in welks midden een allerliefst electrisch lampje schitterde, dat door een batterijtje, onder de bloemen verscholen, werd gevoed. Drie jongelieden gingen te Nogent- sur-Marne bootjevaren, maar wisten niets van roeien en sturen, zoodat het vaartuigje omsloeg en allen verdronken. Hetzelfde lot trof vier dames, die op de Creuze, bij Eguzon (Indre) op het water frissche lucht gingen scheppen, doordat ook haar bootje omsloeg. Gelukkiger waren vijf personen, die te Marseille met een pleizierjacht uit zeilen waren. Een windvlaag wierp het scheepje om, doch de opvarenden werden gered. De Zweedsche bladen melden dat het Zweedsche fregat Vanadis den lsten Decem ber een reis om de wereld zal ondernemen die anderhalf jaar duren zal. De uitreis zal plaats hebben door de straat van Magellaan er. de te- huisreis door het Suez-kanaal. Prins Oskar zal als officier aan boord dienst doen. Voortaan kunnen ookaangetee- kende brieven met een aangegeven geldswaarde f 600 niet te boven gaande en gewone en tele— graphische postwissels per expresse worden besteld, terwijl het expresseloon van pakketten bestemd voor personen, wonende binnen den rechtstreek- schen bestellingskring van een postkantoor, dat tot dusver 25 cent bedroeg, gelijkgesteld is met dat voor brieven en verdere stukken en derhalve 15 cent bedraagt. Het expresseloon voor bestelling buiten den rechtstreekschen bestellingskring van een postkantoor, zoowel voor pakketten als voor brieven en verdere stukken, is bepaald op 25 cent voor eiken afstand van 2.5 KM. 1 uur gaans) of gedeelte daarvan. Veergelden en andere dergelijke onkosten zijn natuurlijk hieronder niet begrepen Uit Nieuwendam wordt ons van 18 dezer gemeld: Gisteren-middag verkeerden op het 1* twee personen in een zeilschuitje in groot gevaar. Het zeilen bleek een moeielijker werk te wezen dan men zich had voorgesteld, en op een gegeven oogenblik sloeg de schuit om. Gelukkig werd het ongeval opgemerkt door een drietal wakkere knapen uit Nieuwendam, K. Cleijnert, Chs. Cleijudert en F. Meursink. Hoewel niet ouder dan 12 a 14 jaren, snelden zij met mannenmoed in een roeibootje over het yrij onstuimige water te hulp en wisten met veel handigheid de twee drenkelingen veilig aan wal te helpen. De bladen van Genua verhalen, dat de directeur van het dagblad II Ficcanaso, die aldaar in de gevangenis zat, zich van honger heeft laten omkomen. Transvaalsch goud. Volgens een E n- gelsch blad zou in zes weken tijds, van half Mei tot 30 Juni, voor meer dan een halve ton aan goud van Zuid-Afrika naar Engeland zijn ver voerd, ongerekend verscheiden groote stukken, die met het stoomschip Moor verleden week zijn aangebracht. Een stuk van bijna 300 onsen werd voor eenige dagen uit Transvaal gezonden, aan den eigenaar van een gou lplaats aldaar, die tijdelijk in Engeland vertoeft. In de laatste weken schijne.n verschillende eigenaren van goud plaatsen in de Transvaal, persoonlijk of door hunne agenten, den goudrijkdom van dat land mot de sterkste kleuren af te schilderen met de bedoeling om een stroom van Eugelsche goudzoekers daar heen te lokken. Onlangs brachten een paar dam es een bezoek aan een verbeterhuis in een der voor steden van Londen, waar zij door den hoofdop zichter werden rondgeleid. In een der kamers zagen zij drie vrouwen zitten, bezig met naai werk. „Hè" fluisterde eene der bezoeksters, „wat hebben die schepsels een boosaardig, ongunstig voorkomen! Waarom zitten die hier?" „Omdat zij geen ander thuis hebben. Dit is onze zitkamer en dat zijn mijn vrouw en mijn twee dochters," was het zoetsappig antwoord van den hoofdop zichter. Te Wijk Selissen (N.-B.) werd deze week doodelijk door den bliksem getroffen de tweede vrouw van E. Van Nistelrooy. Zijn eerste vrouw verloor het leven door van een hoogte te vallen. De directeur eener Munchener bierbrouwerij heeft een advies over het bierschen- ken uitgebracht, dat thans in de Duitsche pers de ronde doet: „Het is niet genoeg zegt hij goed bier in de wereld te zenden: men moest ook nog aan kastelein en drinker de behandeling leeren. Van de 10 kasteleins nu kunnen 9 niet schenken, en van de 10 drinkers 9 niet drinken. Het bier moet zijn koolzuur behouden tot aan de lippen des drinkers; want slechts het koolzuur maakt, dat het bier ons goed bekomt. Gaat dat gas door verkeerde behandeling te loor, dan krijgt het bier een onaangenamen, flauwen smaak, ligt als lood in den maag of veroorzaakt hoofdpijn en allerlei onaangename gewaarwordingen. Herhaald óverschenken en verwarming doen het koolzuur vervliegen. Een eerste vereischte is dus: aanraking van het bier met lucht en warm worden van het vocht zooveel mogelijk te vermijden. Ten tweede moet het bierglas bij het tappen, zoo dicht moge lijk onder de kraan van het vat worden gehouden. Zeer verkeerd is het zoogenaamd "hoogschenken", het op en neer bewegen van het glas tijdens het tappeu en het inpersen van lucht, waardoor het koolzuur vermoord wordt. Slechter en dwazer kan men het bier niet behandelen. Het domme gros der bierdrinkers wil echter veel schuim zien en de kastelein is het met dergelijke klanten eens. Waar zij echter bij een schuimend glas welbe- hagelijk verklaren „dat is je biertje!" zucht de kenner en spreekt zijn gemoed: „Dat is geen bier!" Bij den brand van het Feestge- bouw te Delft is toch nog iets gered, nl. de kas der entrées. Een bediende van de Polytechnische School, Olman, nam zoodra de brand uitbrak de ontvangen gelden, ongeveer f 900, in verzekerde bewaring en snelde er mee naar zijn woning en toen ieder dacht dat, mat de banieren en al 't overige in de feestzaal, ook het aan den ingang van 't bureau geborgen geld was verteerd door de vlammen, kwam de eerlijke man het aan de Feestcommissie brengen. Te Weenen heeft een aap zijn mees ter, die met hem in een kermistent stond, een leelijke poets gespeeld. Daar het dier de toe schouwers bizonder vermaakte, gaven sommigen hem vruchten en versnaperingen. Gebruik makende van een oogenblik, dat zijn meester in de tent was, ging hij op den stoel van zijne meesteres zitten, achter de kas, en wierp, evenals hij in de pauzeeringen deed, het publiek bjj wijze van reclame koperen penningen toe. Maar, o schrik, de aap had zich in het laadje vergist, en wierp de menigte de geheele ontvangst van dien dag toe, zijnde een bedrag van 280 gulden in klein geld. Men kan zich den schrik van zijn meester voor stellen, toen deze, naar buiten geroepen door het aanhoudend gelach der omstanders, juist zijn aap de laatste kreuzer zag wegwerpen. Vele personen gaven terug wat zij hadden kunnen oprapen, maar er kwamen toch nog 100 gulden te kort. Gerustellend voor vischliefheb- bers was een voordracht, die onlangs Prof. Hux ley te Londen hield over den vischrijkdom der zee. Hij schetst den overvloed van kabeljauw aan de kust van Noorwegen in Januari en Februari als een kabeljauwberg van 150 a 180 voet hoogte en bestaande uit 120 millioen visschen op een vier kante mijl. Het aantal haringen dat deze kabel jauwen per week eten schatte hij, als elke visch een haring per dag neemt, op 840 millioen, terwijl de Noorweegsche visscherij nog nooit het cijfer van 400 millioen heeft bereikt. Deze visscherij is, vol gens zijn meening, onuitputtelijk. Al de volken der wereld vangen te zamen nog geen vijf per cent van de visch die het voorwerp is der groote visscherij: kabeljauw, haring, sardijnen, raakree- len enz. De SpaanscheRegeering heeft, met het oog op het daarvan in den Egyptischen veldtocht door de Engelschen verkregen nut, de constructie bevolen van een gepautserden spoor trein van 28 wagens, niet enkel voor troepenver voer, maar ook als verplaatsbaar fort en bergplaats van oorlogsmateriëel. Ofschoon eerst onlangs uit een celgevangenisstraf van twee jaren ontslagen, moest J. L. L., te Amsterdam, de zoon van fatsoenlijke ouders, weder door de politie in hechtenis geno men worden. Eenige dagen geleden bracht hij een in de Quellijnstraat wonende weduwe, uit naam van zijn patroon, de boodschap, dat haar een erfe nis uit Indië van "ijftienhonderd galden was toe- beschikt, welke som ontvangen kon worden. Hij zou haar die zelfs komen brengen maar hiertoe waren hare geboorte-, trouwakte enz., benevens ƒ37.50 voor onkosten noodig. De zaak kon waar zijn, daar de weduwe familie in Indië had. Al was zij met het gevraagde bedrag voor de onkosten niet dadelijk gereed, toen L. een paar dagen daarna terugkwam, had zij het tot ƒ30 gebracht, die door hem werden medegenomen; het tekort zou door zijn patroon worden voorgeschoten. Hij kwam noch met, noch zonder de erfenis terug, en de zoon

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1883 | | pagina 2