N I E U W E buitenland! No. 712. Donderdag 26 Juli 1883. 8e Jaargang. Een dreigend gevaar. i j feuilleto n. De Hyena's van het slagveld. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem Buiten Haarlem franco per post. Afzonderlijke Nummers j 0,8b 1,— 0,06 Dit 'blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. Onder de epidemieën, die de ménschheid nu en dan dikwijls te laat aan hare plicht, zedelijkheid en reinheid te bevor deren, herinneren, bekleedt de cholera, na de pest, eene eerste plaats. Zij heerscht thans op schrikbarende wijze in Egypte. Alle landen van Europa nemen dan ook voorzorgsmaatregelen tegen de gevreesde epidemie, doch niettegenstaande al deze voorzorgen bestaat de mogelijkheid, ten gevolge van het levendig verkeer vau Europa met Egypte, dat de ziekte in den een of anderen Europeeschen Staat wordt overge bracht. Bij de kolossale ontwikkeling van het verkeer zou nit niets buitengewoons zijn. Het kan dus zijn nut hebben eeuige algemeene opmerkingen te publiceeren hoe men zich tegenover de epidemie heeft te gedragen. Allereerst moet men allen overdreven angst op zij zetten. Voor den Christen zal dit niet moeilijk zijn, omdat hi) weet, dat zijn leven in Gods hand is. De ondervin ding heeft geleerd dat bij geen andere ziekte de vrees zoo nadeelig werkt dan juist bij de cholera. Er worden gevallen genoemd, die geheel en al raadselachtig zouden schij nen, als men niet zou willen aannemen dat overdreven angst op bizondere wijze voorbereidend werkt. Zoo hebben wij her haaldelijk gehoord, dat menschen, die uit vrees voor de cholera hunne gewone woon plaats verlieten om in meer gezonde strekeu bescherming te zoeken, zeer spoedig slacht offers der epidemie geworden zijn, en nog wel op een tijdstip dat de ziekle op hunne nieuwe verblijfplaats niet epidemisch heerscbte. Men zal derhalve wel doen, kalm en rustig te zijn en eiken aau val van vrees manmoedig trachten af te weren, niet slechts bij zichzelf, maar ook bij andere personen. Wij hebben steeds waargenomendat Priesters, Zusters van liefde en geneeshee- ren naar verhouding zelden slachtoffers der epidemie werdenofschoon hun ambt of beroep hen noodzaakt dag aan dag bijna onafgebroken met de choleralijders in aan raking te komen. Als de wetenschap nauwkeurig wist, wat de cholera eigenlijk is, dan zou de strijd tegen deze epidemie gemakkelijk te strijden zijn. Men neemt met zeer groote waarschijnlijkheid aan dat het choleraver- De kanonnen zwijgen. De nacht heeft zijn ravenvlerken over de kampplaats uitgespreid. De doodsengel heeft een rijken oogst ingezameld, en de strijders hebben hun wederzijdsche bivouacs betrokken. Zij rusten uit van de geleden ver moeienissen en sterken zich voor een nieuwe slachting. Ze schuren de roode korst van hun wapens een korst van geronnen menschen- bloed; ze wetten en polijsten hun zwaarden; ze onderzoeken het mechanisme hunner Ziindnadel- eu Chassepot-geweren. Morgen is er een nieuwe voorstelling van het bloedige drama. En na morgen weer een nieuwe en nog eens een nieuwe, en zoo dagen en weken achtereen, altijd hetzelfde stuk, maar op een auder tooueel en met afwisselend personeel. De engel der verwoesting heeft zijn dagtaak verricht. De engel der barmhartigheid treedt thans in zijne plaats op het slagveld. Zie ginds die dwaallichtjes over de vlakte huppelen. Zie die donkere gestalten met gebogen hoofd tusschen de lijken loopen. Dat zijn de Broeders van de Johnnniter-orde, de Leden van het Roode Kruis, de Dienaars der Barmhartigheid. Gelijk de hon den van den St. Bernard den onder de lawine bedolven reiziger opsporen, zoo zoeken deze men- sclienvrienden de levenden ouder de dooden. gift uit lagere organismen bestaat. Alhoe wel de geneesheeren tegenover zulk eene ziekte een moeielijk standpunt innemen, toch weteu wijdat zij overal hun plicht hebben gedaanwaar vroeger de cholera- epedimie is uitgebroken. Ook dat werkt geruststellend evenals het bewustzijn, dat in alle landen de Priesters en daar waar meu de Liefdezusters uiet verdreven heeft deze «Engelen van barmhartigheid» de zieken iu hun nood zullen bijstaan. Men prijst in tijden van besmetting alle mogelijke middelen aan tegen de cholera; iu den regel zijn al die middelen kwak zalverij. Feitelijk heeft menigeen zich door het gebruik van dergelijke middelen den maag bedorven en daardoor zelf de later gevolgde besmetting voorbereid. Het beste is, zijne levenswijze niet te veranderen en moeielijk te verteren vooral rauwe spijzen te vermiplen. Van het grootste belang is echter de reinheid en in verbinding daarmede de desiufectie van excrementen enz. Als zeker neemt men aan dat in de menscbelijke uitwerpselen de besmettiugsstof aanwezig is en verspreid wordtals er geen desiu fectie plaats heefteven gevaarlijk is het, kleeren van personen te dragen die aau cholera overleden zijn. Bij de veepest wor den reeds veel offers gebracht om eene verspreiding der epidemie te voorkomen maar bij de vreeselijke cholera moet dat in nog hooger mate geschieden. Wat door een choleralijder ontreinigd is, dient te worden verbrand dan kan men ten minste overtuigd zijn dat de besmettiugsstof ook vernietigd is. Mocht de epidemie wat God verhoede de Nederlandsche gren- zeu overschrijdendan zal het de taak der Regeering zijn om overal voor behoorlijke desinfectie zorg te dragen. In het belang der algemeene gezondheid gevoelen wij ons verplicht aan de bevolking den raad te geven de welgemeende bevelen en veror deningen nauwkeurig op te volgen al gaat zulks dikwijls met eenige moeite en kos ten gepaard. Men kan nooit wetenwelk een hoogen graad van gevaar de epidemie op vele plaatsen kan aannemenvoor namelijk wanneer onreinheid en onzedelijk- heid haar begunstigen. Een ieder moet het derhalve als zijn plicht beschouwen naar zijne beste krach ten aan den strijd tegen eeue epidemie Behoedzaam schrijden zij voort; stap voor stap laten ze liet schijnsel van hun lantaarn vallen op den met menschen bezaaiden bodem. Voor zichtig ontblooten zij de borst van den schijnbaar doode, stelpen het bloed der gapende wouden, leggen de hand tegen zijn hart, drukken de slapen van zijn hoofd en O, zalige verruk king, er is nog hoop hem te behouden. Een zachte draagbaar voert hem naar de ambulance. Daar zal men verder voor hem zorgen. Zij ver volgen hun weg. Als halmen, die bezweken zijn voor de zeis der maaiers, liggen daar, in regel matige rijen, de gevallen offers. Een, twee, drie, tot twintig toe, allen dood. Neen, één nog niet. Stuipttrekkend beweegt hij nog de vingers van zijn rechterhand. Die hand omklemt een brief. „Aan mijn moeder!" Een dankbare blik van den stervende is het loon van den Jolianniter, die dezen brief aanneemt. Dan sluit de zwaar gewonde de oogeu voor altijd. Voort gaan de Dienaren der Barmhartigheid. Hun weg is bezaaid met lijken, maar bij dozijnen toch vin den zij levenden onder de dooden. Niet allen zijn meer te behouden, maar velen worden nog gered; van vele audeien wordt het bange ster vensuur verzacht, het matte hoofd geschraagd, de dorstige mond gelaafd en de laatste groet, een medaillon, overgebracht aan dierbare betrekkin gen. Nog altijd vervolgen de edele mannen hun somberen weg. Helaas! zij hebben den kavalerie- deel te nemen die tot dusver gelukkig nog maar zelden Europa heeft bezocht. De mogelijkheid van een iuval der ge vreesde ziekte blijft echter bestaan en daarom zal het noodig zijndat wij ons op zulk eene gebeurlijkheid met kalmte voorbe reiden. Smeeken wij intusschen den Almachtige dat hij ons behoede voor dien vreeselijken geesel en dat de schrikwekkende epidemie in het Oosten spoedig tot haar einde kome. In de Belgische Kamer hebbenhij de stemming over het eerste artikel van het ontwerp betreffende de verhooging der alcohol-belasting, de stemmen gestaakt. Iu dat geval wordt het voorgestelde als ver worpen beschouwdzoodat hiermede de voordracht is vervallen. De redacteur van den Hamburger Reform is, wegens Godslastering, tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld. Hij had gespot met het leerstuk der Godheid van Christus. Voor de volgende zitting vau den Duit- schen Rijksdag wordt een ontwerp in ge reedheid gebracht tot betere bescherming van gedenkteekenen van oudheidkundige of kunst-waarde. De bestaande verorde ningen zijn namelijk onvoldoende gebleken. De wet zal o a. eene bepaling bevatten, die verplicht van elk sloopplan tijdig aan gifte te doen bij de Regeeringzoodat althans niets in stilte zal kunnen verdon keremaand worden. In de Fransehe Kamer heeft Rayual verklaard dat alle spoorweglijnendoor deu Minister van oorlog met een strategisch doel aangevraagdtot stand zullen wor den gebracht. De Minister eindigde met de bewering te bestrijden dat de Fransehe Regeering zich laat inspireeren door den Pruisischen Raad van Bestuur. De President der Republiek heeft het besluit vernietigd van den algemeeneu Raad van het departement der Seine, waarbij de wensch wordt kenbaar gemaaktom eeue amnestie te verleenen aau de ver oordeelden te Montceau-les-Mines, to Lyon en aau Louise Michel. Louise Michel is voor een paar dagen van de gevangenis Saint-Lazare naar die te Clermont gebracht. Henri Rochefort officier niet opgemerkt, die, op eeuigen afstand van de linie, bewusteloos naast zijn doorgescho ten paard is neergezegen. De arme man opent de óogen, toen zij ïeeds ver weg waren. Daar ligt hij, verlaten, mot verbrijzelde beeuen. Wie brengt verkoeling voor zijn verbrandende wonden? Dank zij den Hemel, daar nadert een andere afdeeling van bet Roode Kruis. Zie maar, allen dragen den witten band met het roode kruis aan den linker arm; een geestelijke in ambtsge waad vergezelt hen. Zie, hoe nauwkeurig zij lijk na lijk onderzoeken. Reeds richt de officier zich op om zijn helpers te roepen. Maar hoe! Ziet hij goed? Dragen zij geen wapens? Het Roode Kruis met wapens? En welke wapens? Een slagers mes, een bijl, ecu hooivork Groote God Het zijn de hyena's, de roofdieren van het slagveld, de schoffeerders.die het wandelende kerk hof volgen gelijk de haai het lekke schip, en die onder begunstiging van bun vermomming sedert lang hun afschuwelijk handwerk dreven. Ongelukkige man! Welk lot wacht u! Had de vijandelijke kogel u in het hart getroffen, gij waart minder te beklagen geweest dan nu hij slechts uw beenen verbrijzeld heeft. Zie die 011- mensclien daar wroeten. Eerst de zakken onder zocht, dan de lijken ontkleed om te zien, wat op het bloote lijf verborgen kan zijn. Alles wordt buit gemaakt: ketting en horloge, geld beurs en brieventasch, alles geroofd, wat maar waarde heeft. En de lijken zelve hoe worden ze heeft in V Intransigeant bitter geklaagd over de harde behandeling die zij te Clermont gevonden heeft. Doch er is geen reden voor die klachten. Louise heeft in hare nieuwe gevangenis meer geriefelijkheden dan in Saiut-Lazare. Het haar is haar niet, gelijk gezegd is afgesneden zij draagt niet de gevaugeuiskleedingzij heeft een bi zonder vertrekheeft pen en inkt binnen haar bereik, kan boven haar rantsoen voor deu iuwendigeu mensch koopen wat zij wil en is niet gedwongen te werken. Kort om de directeur der gevangenis heeft last gekregen haar te behandelen als een staat kundige gevangene. Volgens deu Parijschen berichtgever aan the Times, is het gebeurde op Madagascar van Eugeische zijde zeer overdreven en voelt men dit daar thans ook. In elk ge val is men niet voornemens in deze iets kwalijk te nemen en zoo zal het incident, wanneer er al een mocht ontstaan hoogst waarschijnlijk een zeer bevredigend beloop hebben. Egyptische cholera-dépêches luiden zorgwekkend. Het staat vast dat de epidemie zich schrikbarend uitbreidt. Een vijfhon derdtal menschen sterven dagelijks te Kaïro, waar de paniek groot is. Sommige aan getasten vallen dood neer in de straten. De handel staat stil, de winkels zijn ge sloten, de landbouw wordt verwaarloosd, postdienst en spoorwegdienst zijn geheel desorganiseerd. Naar de Daily News uit Alexandrië verneemt, wordt ook de veepest erger, en gaan de inlanders voort met het vleesch der zieke beesten te eten. De Standard meldt dat De Lesseps gezind is de Suezkanaal-overeenkomst te wijzigen. De Britsche Regeering zal daarom uitstel vragen tot verdere onderhandeling. Ver moedelijk wordt de quaestie uitgesteld tot de volgende sessie. De Times verneemt uit Calcutta dat de Afghaansche Emir het Britsche jaar-sub sidie heeft aangenomen op de gestelde voorwaarden. De Standard verneemt uit Hongkong, dat de Chiueesche Regeeriug ontdekt Leeft dat de Franschen vee inkoopen op Hainan voor Tonkin. Zij heeft den uitvoer van vee derwaarts verboden- De Fransehe stoomer Salte werd diensvolgens te Hongkong aangehouden. De Fransehe admiraal pro testeerde krachtig tegen dezen maatregel, onteerd! Met de ringen worden ooren en vin gers tegelijk losgescheurd en afgekapt. Arme, arme man! Wat zal uw lot zijn, als zij u ontdekken? Zij spareu niets, noch dood, nocli leven. Hoor het rochelen van gindschen wapen broeder, wien ze meedoogonloos het mes in de borst stooten. Verzette de gewonde krijger zich wellicht tegen hun roofklauwen of vreesden zij zijn getuigenis? In elk geval moest hij sterven, Hemel! daar naderen ze. Wat nu? Goed, goed zoo! Ja, ontdoe u van alles! Uw horloge en beurs in het oor van uw paard. Goed, heel goed! Al uw kleeren uit. Goed, best! Het is uw eenige hoop op redding. Zoo, lig nu daar als een uitgekleed lijk! Stil, verroer u niet! De roofhorde komt. Het flauwe schijnsel der lantaarn valt op het half naakte lichaam van den officier. „Niets meer te plukken, is de vee- ren al kwijt," grijnst een der monsters en gaat met de zijnen verder. Goddank! De bende is buiten het gezicht; het o-evaar is geweken. Reeds kleurt de zon het Oosten; reeds komt er beweging op de vlakte, en weldra wordt de officier door vriendenhanden opgenomen en verpleegd. Zijn aanwijzing leidde tot de opsporing der roofdieren. Twee dagen later was de geheele bende onschadelijk gemaakt; hun buit had een waarde van veertig duizend gulden. AGITE MA NON AGITATE. PHIJS DER ADVERTENTlEN Van 16 regels.30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond voor 6 uur ingewacht Uitgevers K P P E R S LAUREY.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1883 | | pagina 1