B1 i\ E L A D. GEMENGDE BERICHTEN. wijl die strijdig is met het tractaat. Ook de Britsche consul protesteerde wegens de aanhouding van 156 Hainansche ossen, door jeene Britsche firma voor JFransche rekening gekocht. De gezondheidsraad te Alexandria heeft besloten, dat alle personen vóór hun vertrek uit Egypte aan een geneeskundig onderzoek onderworpen worden. Hij heeft ook in over weging genomen permanente gezondheids maatregelen te bevelen ten aanzien van schepen, komende van Bombay. Volgens nadere berichten uit Valpa raiso zijn in het jongste gevecht de re- ruaansche troepen ouder Oaceres door Gorostiago en diens Chilenen geheel ver slagen. De Peruanen leden groote verlie zen en moesten üun artillerie in den steek laten. Caceres zocht zijn heil in de vlucht. Door den Minister van Financiën is bepaald, dat de declaraliën van hooger dan 10, welke als stukken van uitgaaf worden overgelegd, van den natten zegelstempel moeten voorzien zijn, ook al bedragen de daarop voorkomende aandeelen min der dan 10. Declaratiën, bestemd ter voorloo- pige uitbetaling, behoeven niet gezegeld te zijn. Heerenveen, 24 Juli. De Mormonen-zende lingen alhier hebben Dinsdag en Donderdag-avond in eene vergadering hunne leer verkondigd. De zaal was telkens overpropt vol en een paar personen hebben zich bij hen aangesloten. Men vreest echter niet, dat hunne prediking veel re sultaat zal hebben. De zendelingen zijn reeds we der uit Heerenveen vertrokken. Krimpen a/d IJsel, 24 Juli. Een kantoor bediende uit deze gemeente, die zich gelden ten nadeele van zijn patroon toeëigende en daarmee op reis ging, meldde zich gisteren vrijwillig bij de politie te Amsterdam aan. Amsterdam, 24 Juli. Eergisteren-middag is een man in de Eoeliedwarsstraat alhier in be schonken toestand van de trappen gevallen en dood gebleven. Roermond, 24 Juli. Een alhier alleen wo nende bejaarde vrouw had Vrijdag het ongeluk in den kelder van haar woonhuis te vallen en werd heden door de buren daarin levenloos ge vonden. Noordwijk, 24 Juli. Alhier is in de vorige week op het strand gevonden een klein vaatje, gevuld met kruit en gemerkt A Hausing Co. Hamburg. Men vermoedt dat dit afkomstig is van de Adder. Schagen, 24 Juli. Zaterdag had alhier een ernstig ongeluk plaats. Door het losgaan van het lemoen geraakte een paard op hol, met het ongelukkig gevolg, dat de bestuurder van het rijtuig inwendig zoo zwaar werd gekeusd, dat hij eenige oogenblikken later overleed, 's Gravenhage, 24 Juli. Eergisteren-middag is alhier een persoon, aan de Lijnbaan wonende, in de jenever gestikt. Hardingsveld, 24 Juli. In deze gemeente is eene dienstbode in het water gevallen en ver dronken. Aalsmeer, 24 Juli. Zaterdag-middag is in een onbewaakt oogenblik te Oosteinde een driejarig knaapje te water geraakt en verdronken. Muziekliefhebbers, die eventueel de Intern. Tentoonstelling te Amsterdam mochten bezoeken, verzuimen niet hun aandacht te schen ken aan de vlak tegenover den ingang eener afdeeling geplaatste Harmonies Prchistoriques van M. Baude. Dit vreemdsoortige muziekinstrument bestaat in een rij grillig gevormde sleenen van allerlei grootte, hangende aan een ijzeren staaf. De eigenaar die er naar hij verzekert 30 jaren aan besteed heeft om de collectie bijeen te brengen, weet, door er met een paar gewone steentjes op te tikken, er de liefelijkste en onbe rispelijk zuivere melodiën aan te ontlokken. Het effect is inderdaad verrassend. Eergisteren is, des nachts inge- broken in de cellulaire gevangenis bij Gro ningen, die in aanbouw is. Uit de brandkast des aannemers werd ruim 4000 gestolen. Jaren geleden zon er eens een Eneelsche Vorst naar de residentie komen en het land doortrekken, zoodat onze marine hem begroe ten moest. Ongelukkigerwijze ontbrak er toen juist een muziekkorps, zoodat men het Engelsche volks lied niet aan boord spelen kon. ,/Dan zingen wij het maar", zeide de commandant. „Msar de matrozen kennen het niet!" werd hem tegengeworpen. Wel zeker! Die kunnen toch wel zingen: Een sleeperspaard op hol, dat is een ouwe knol, enz.P Ja, maarDat is de wijs van „God save the Queen!" En zoo gebeurde het. Het hooge personage werd aan boord ontvangen en Janmaat zong uit volle borst: „Een sleeperspaard op hol!" De Vorst of Minister gaf zijn verbazing te kennen, dat die lui zijn nationalen zang zoo goed kenden, maar zei, dat hij van de woorden niets begeep. Zeker vertaaid? Ja Excellentie, met de grootste nauwkeurigheid vertaald. Het personage gaf zijn bizondere 'ingenomenheid met dit huldeblijk te kennen en roemde de ontwikke ling onzer zeelieden. Een der twee Arrowakken, behoo- rende tot de Surinaamsche inboorlingen, welke op het tentoonstellingsterrein te Amsterdam te zien ,ls zatUfdag op een-en-twintigjarigen leeltyd aan de gevolgen eener borstkwaal overleden. Het Hof van het departement der Somme heeft een afschuwelijk wezen, zekere we duwe Chevalier, ter dood veroordeeld. Dit wijf had vroeger haar moeder op stroo laten sterven „om haar beddegoed te sparen." Doch voor deze misdaad stond zij niet terecht. De megera had haar zoon aan een vrij rijk meisje uitgehuwelijkt, die haar bruidschat bij testament aan haar man vermaakt had. Om nu dit geld machtig te worden, had de schoonmoeder de jonge vrouw met een steen doodgeslagen en haar lijk in den stal onder de pooten der paarden gelegd om aan een ongeluk te doen denken. In het cadettenkamp op de Tete- ringsche heide heeft men nu en dan, ten nadeele van den kantine-houder, eenige flesschen bieren andere versnaperingen ontvreemd. Als vermoede lijke daders zijn de politie-wacht, bestaande uit 1 korporaal en 4 man, gearresteerd. Uit Amsterdam meldt men ons: Aan de ingangen tot de tentoonstelling is men eergisteren tot de ontdekking gekomen, dat een groot aantal representanten-kaarten op onregel matige wijze aan personen zijn verstrekt. In de foule van bezoekers drongen n.l. would-berepre- sentanten binnen, wier toegangsbewijzen onduide lijke photographiën en gteuszius het conterfeitsel van den houder waren. De portretten moeten valschelijk met den naam van den commissaris- generaal onderteekend en alzoo in den handel gebracht zijn. Ten gevolge dezer ontdekking moeten alle representanten-kaarten herstempeld werden. Op de Parijsche Beurs is een vrouw in manskleederen in hechtenis genomen, die onder deze vermomming zwendelde en reeds vele slachtoffers gemaakt had. De trichine komt in N.-A m e r i k a veelvuldiger voor dan in Duitschland. Onder de 2701 zwijnen, die in 1881 in Massachusetts onderzocht werden, waren volgens het officiéél rapport van den „Commissionar of health" 154 besmet. Dr. Wolf te Chicago vond zelfs 8 pCt. van de onderzochte varkens trichineus. Dat noch tans de trichinose in Amerika zelden of nooit voorkomt, vindt zijn grond hierin, dat de Ameri kanen varkensvleesch nooit rauw gebruiken. Dank zij der zorgen, die men in een tropisch klimaat als het Indische om der vormen wille wel genoodzaakt is aan het toilet te wijden, is het mogelijk dat in Batavia nog altijd de wittejasquaestie kan bestaan, 't Geldt de vraag of het geoorloofd is in de komedie een witte jas aan te hebben ot niet. Een onvermoeid voorstander van het gemak en de luchtigheid, vertegenwoordigd door dit kleedingstuk, heeft reeds vroeger getracht deze mode daar ingang te doen vinden, met het enkele resultaat echter dat men hem spoedig den uitgang deed vinden. Niet beter verging het hem toen hij het den 15 Juni bij eene opera-opvoering nogmaals beproefde. Een zonderlinge toevalligheid is het, dat de po- litie-schout, die hem eenigszins hardhandig ver wijderde, juist Witte moest heeten. De romp van het ongeluksschip, de Daphne, werd dezer dageu boveu water ge bracht. Men vond daar binnen nog een dertig tal lijken. In het geheel zijn er nu 117 gevonden. Elf werden er nog vermist. De walvisch die, een week geleden, door een visscher bij Selsea-baai gevangen en in het aquarium te Brighton geplaatst is, blijkt te zijn een stompneuzige dolfijn, een dier dat wellicht nooit in een aquarium is te zien geweest. Het is in een kom geplaatst, die 110 voet lang is en 100,000 gallons water bevat, zoodat het, daar het zelf niet grooter dan tien voet is, eenige vrijheid van beweging heeft. Het is in welvarenden toestand en heeft gedurende zijne gevangenschap zelfs iets in zwaarte gewonnen. Het weegt thans ruim 800 pond. Het is zeer tam en neemt het voedsel aan van den oppasser. Tegenwoordig leeft het van makreel, die daar thans het gemak kelijkst te verkrijgen is; het heeft vijf maaltijden in het etmaal en gebruikt er een 400 stuks in de week. Tegen den tijd, dat de makreelvangst ten einde is heeft men ander voedsel te vinden, 't welk evenzeer in den smaak valt. In het eerst was het schuw. Het kroop weg in den eenen hoek der kom. Na een week waagde het zich naar het andere eind. Daar zwemt het thans rond in wijde kringeD. Het zwemt dicht aan de oppervlakte, met bevallige golvende bewegingen, en verheft zich er nu en dan boven, ten einde, om de drie of vier keeren dat het boven komt, een nieuwen voorraad levenslucht op te doen. Naar de Amsterd. verneemt, wordt de beschadiging van twee rijtuigen in de Engel sche afdeeling der Amsterdamsche tentoonstelling toegeschreven aan ijverzucht van andere exposanten, hoofdzakelijk met het oog op den aankoop voor de verloting. De politie moet de daders op het spoor zijn. Eindelijkisookde Cu nar d-m aat- schappij, die zich tot dusver had verzet tegen het opnemen in hare lijn van groote „snelbooten", er toe overgegaan om bij John Elder Co., te Glasgow, twee kolossale booten, ieder van 8000 ton draagvermogen en 13.000 p.k., te bestellen. Bij het contract is bepaald, dat de schepen eene snelheid van 19 knoopen in het uur zullen hebben. Zij zijn bestemd voor de vaart tusschen Liverpool en New-York. Hare lengte is 500, breedte 67 en ruimdiepte 40 voet. Twee ongelukken, die ook elders kunnen gebeuren als men niet voorzichtig is. Een tramway-springer geraakte bij Brescia onder de wielen en werd verbrijzeld, en te Donnaz, in d'Aosta, zijn drie personen levend verbrand door het roekeloos omgaan met petroleum. Aan den heer CitroeD in de K a 1- verstraat te Amsterdam werd voor een paar dagen een briefkaart bezorgd, houdende het verzoek van twee personen om hun des avonds, op het Singel bij de Munt, honderd gulden te doen brengen. Bleef hij in gebreke, dan zou zijn huis in brand gestoken en hij zelf of een lid van zijn gezin vermoord worden. Toen de politie, in wier handen de briefkaart gesteld werd, op de genoemde plaats kwam, vond zij er J. G. W. W. en J. O., die hechtenis werden genomen, hetgeen blijkbaar juist in hun bedoeling lag. Er is te Parma een hoogleeraar, Sharbaro genaamddie veroordeeld is tot een maand gevangenisstraf, omdat hij een collega had afgeranseld; tot zeven dagen omdat hij een dag bladredacteur uitgescholden en geslagen had, en tot twee maanden omdat hij den rector der uni versiteit had beleedigd, en voorts tot een schade vergoeding van 200 franks aan den laatstgenoemde. Die professor herinnert aan den schoenmaker uit Nestroy's Lumpacivagabundus, die zijn loopbaan begon met de „ongelukjes,/, dat hij te Budweis zijn leermeester bont en blauw sloeg en te Iglau een leerjongen bijna verscheurde. Er zijn tegenwoordig, volgens op gave van de „Internationale Telophoonmaatschap- pij", in de geheele wereld 303 steden waar de telephoon in gebruik is en 78,808 personen, wier woningen of kantoren telephoniscti verbonden zijn. Daarvan zijn in Europa 161 steden met 30,066 verbondenenïn Azië 7 steden met 420 verbon denen; in Afrika 4 steden met 240 verbondenen; in Amerika 126 steden met 47,185 verbondenen en in Australië 5 steden met 897 verbondenen. Wanneer men tegenwoordig Kat- wijks strand bezoekt is men geneigd aan een reus achtig internationaal schilders-atelier te denken. Men vindt er een Schot, een Amerikaan, Duit- schers, Hollanders, Pranschen, Zwitsers en Zweden, allen hunne studies makende en bij zonnig weder beschut door hunne ombrella's. Tal van nieuws gierigen bespieden het schilderen van zeeschepen, lucht en wolken, schaduw en luchteffecten. Op vele dier studiën is ook de kerk een hoofdzaak de kerk welke door allen als een der schilderachtigste voorwerpen aan onza Nederlandsche kust wordt geroemd. En toen aan sommigen der artisten werd verteld dat men te Katwijk aan Zee voornemens was een nieuw kerkgebouw te stichten en het oude voor amotie te verkoopen, was de verontwaardiging over dat wandalisme zoo groot, dat men in deze alle recht heeft van eene internationale veront waardiging te spreken. Het was abominable, schrecklich, very shocking. Een kind van anderhalfjaar viel Zaterdag-middag te IJselmuiden in de vrij diepe trekvaart naar Zwolle. De moeder, die het kind zonder aarzelen was nagesprongen, voelde zich den grond ontzinken en geraakte in gevaar van met haar kind om te komen. Gelukkig kwam K. Jonker op het hulpgeschreeuw toesnellen en 'oraeht moeder en kind behouden aan wal. Dan. De Lange, de bekende muziek- ciriticus, deelt in het N. v. d. D. als zijn ge voelen mede, dat de Gamelan-spelers op de ten toonstelling voor hun taak niet berekend zijn althans om een harmonisch geheel daar te stel len. Verre boven hen stonden de Gamalan-spelers van Arnhem in 1879. De verwarring, die het ge hoor van den Europeaan zoo pijnlijk aandoet, be staat vooral in de valschheid der toonverhoudingen. Een vriend van den criticus deelde hem mede, dat de instrumenten die hier bespeeld worden on geveer gestemd zijn in Europeesche toonverhou- houdingen. Wat dat zeggen wil zal men gemak kelijk begrijpen wanneer wij hier de stemming van een der Oostersche toongeslachten mededeeleu, het is 't geslacht Sléndrö. De toonladder bestaat daarbij uit de tonen C. D. (een toon tusschen E. en E,) G. (een toon tusschen A. en Bes) O. Daar nu de Javanen niet recht schijnen te be seffen wat zij met onze E. en E., en met onze A en B. zuilen aanvangen, hoort men de won derlijkste verwarringen. In sommige toon-combina- tiën toch spelen zij welgemoed een E. of A., ter wijl alleen de Javaansche tonen EE of A Bes het ware vertegenwoordigen. Hij meent met deze aan haling te kunnen volstaan, om een denkbeeld van de verwarring te geven. Ten slotte zegt hij, dat hem verder den moed ontbreekt om nog naar die uitvoeringen te gaan luisteren. Dezen middag bemerkte een juf frouw op den Hofdijk, te Rotterdam, dat iemand aan het zakje van haar regenmantel kwam. Toen zij zich omkeerde, maakte een jongen zich uit de voeten met haar portemonnaie, waarin zich vier gulden bevond. Zoodra de jongen achterhaald werd, wierp hij twee gulden weg tn verdween met de rest. Het Duitsche leger is thans ver deeld over 304 garnizoenen. Van deze hebben 39 een bezetting van meer dan 2000 man, en 2 van meer kan 10,000 man, namelijk Berlijn met 17,813 en Metz met 14,433 man. S-dert 1880 is het garni zoen van Metz, dal toen 10,793 man telde, met 6640 vermeerderd, Straatsburg daarentegen is se dert 1880 verminderd van 9048 op 8968 man. Mainz telt 7712, Keulen 6635, Coblentz 6353, Koningsbergen 6384, Maagdenburg 6068, Pots dam 6580 en Spanda 3339 man in garnizoen. Als een bewijs van het taaie lev en van een olifant dient dat de olifant van den dierentuin te Batavia, die wegens ziekte moest afgemaakt worden reeds twee kogels in den kop had, zonder dat er van sterven nog spraak was. Eerst de derde kogel, mede op den kop afge- sohoten, trof het doel. Door den Eranschman Sain t-P a u 1 en zijn echtgenoote is aan de Parijsche academie 25,000 fr. ter beschikking gesteld als prijs voor hem, die een middel tegen diphteritis ontdekt, dat door de medische faculteit als werkzaam verklaard wordt. De gevers hebben uitdrukkelijk bepaald, dat de prijs zonder onderscheid van na tionaliteit zal worden toegekend. De rente der 25.000 fr. zullen jaarlijks worden uitgekeerd aan hem, die over die ziekte het beste werk geschre ven heeft. Eergisteren namiddag is te Zwolle de metaaldraaier F. Kloeke, in den constructiewinkel der Staatsspoorwegen met den arm tusschen een drijfriem geraakt: vóór men de machine kon doen stilstaau, was hij 8 of 10 maal om het draaispil heen geslagen, waardoor hij op twee plaatsen den arm heeft gebroken. Op echt A m e r i k a a n s c h e manier bracht de algemeen bekende eigenaar van de New-York Herald, de heer Bennet, verleden Za terdag, vergezeld door een zestal heeren, een be zoek aan het eiland Marken en Monnikendam. Met een sierlijk stoombarkasje voeren zij naar Marken,waar zij slechts korten tijd vertoefden, maar tot groot genoegen der bewoners met kwistige hand zilver-, soms goudstukken uitstrooiden. In Monnikendam had hetzelfde plaats Sedert onze laatste opgaaf zijn weder 70 vreemdelingen, waaronder 15 vrouwen en 16 kinderen, door de politie over de grenzen van het Rijk verwijderd. 43 wegens gemis van papieren, 9 als zijnde zonder middel van bestaan, 15 wegens landlooperij en 3 wegens bedelarij. Dat men te Londen men gestreng- heid de hand tracht te houden aan de hoeda nigheid der levensmiddelen blijkt wel uit het vonnis, dezer dagen door eau der politie-recht- banken aldaar over een varkensslachter geveld. De man werd wegens het te koop aanbieden van bedorven vleesch veroordeeld tot een geldboete van 100 en de kosten, en alleen de omstan digheid, dat dit zijn eerste misdrijf van dien aard was, deed hem een gevangenisstraf vrijloopen. De politieke part ij en in Engeland hebben nog andere middelen dan het woord en de beginselen om haar krachten te meten de liberale en conservatieve leden van het Parle ment zullen dezer dagen een cricket-wedstrijd houden! Figaro verhaalt de volgde anecdote van deu Graaf van Chambord, toen deze nog een kind was. Toen hij zes jaren oud was, leerde hij schrijven. Dit deed hij zeer slecht; zijn levendig hu meur en zijn lust tot spelen in de open lucht deden groot nadeel aan de leerlust. Karei X in formeerde dikwijls naar de vorderingen van zijn kleinzoon; doch men kon hem weinig anders laten zien dan de gebruikelijke hanepooten. Wanneer de schrijfmeester hem wilde beknorren, r.ag de kleine knaap hem met ziju blauwe oogen zoo dee moedig aan, dat de man het niet over zijn hart kon verkrijgen, het Prinsje ernstig te bestraffen. Op zekeren ochtend zag de kleine Hertog van Bor deaux, dat zijn schrijfmeester weende; hij kon de reden niet ontdekken, totdat een der bedienden hem die ophelderde. De arme man moest een schuld van 1000 franks betalen voor zijn zoon. Bij het déjeuner zeide de jeugdige Prins tot zijn grootvader: „Sire, als ik een week lang goed schrijf, geeft u mij dan wat?" „Ja", was het antwoord. „Zoudt ge mij 50 Louis willen geven?" „Vijftig Louis? dat is veel. Wat wilt gij er mee doen?" „Dat is mijn geheim." De Koning beloofde d« 50 Louis. De jonge Hertog werkte de geheele week vlijtig zonder zich door het heerlijke lenteweer of het spel zijner makkers te laten aftrekken. Met inge houden adem en de grootste inspanning volgde hij zijn schrijfvoorbeeld. De onderwijzer begreep er niets van. Toen het eene week geduurd had, ging de kleine Henri met zijn schrift naar den Ko ning. Eenige oogenblikken later kwam hij terug met duizend franks. Hij overhandigde ze aan zijn onder wijzer met de woorden: „Daar hebt ge den prijs van mijn arbeid; voor u heb ik zoo hard gewerkt." Het is algemeen bekend, dat het klimop (Hedera helix) eerst in hoogen ouderdom bloemen en vruchten voortbrengt zich dan niet al klimmende vasthecht, maar vrij opgroeit. Min der bekend is het echter, dat men, wanneer men in dezen ouderdom van dit gewas stekken neemt daarvan kleine boompjes kan kweeken, die zich in het geheel niet vasthechten. Door het instorten van een gedeelte van het dak van het tenloonstellinsgebouw te Nice, werd een Italiaansche werkman gedood en vier anderen gewond. Twee honderd vijftig Italianen wilden bij de begrafenis van den doode een de monstratie houden, maar zij werden door de over heid daarin verhinderd, en toen zij een dreigende houding aannamen door de politie uit elkaar ge jaagd. De Parijsche Figaro zorgt wel voor afwisseling ook in deu vorm van zijn berichten. In zijn nommer van Donderdag-avond geeft hij het verslag der dien middag gehouden kamer zitting vrij uitvoerig geheel op rijm. De verzen zijn geestig en de vorm laat slechts weinig te wenschen over. In het Charlottenburger Slot- park, waar de Berlijners gewoon zijn zich te verpoozen, zijn thans aan beide zijden van de zich daar bevindende banken papiermanden aan gebracht, waarin de bezoekers de vettige pa pieren kunnen werpen, waarin hun medegevoerd proviand gewikkeld is geweest. Tot nog toe zag men die onoogelijke papieren, evenals elders in parken voorkomt, overal op den grond liggen. Te Eibergen had een knecht van den bierbrouwer en landbouwer Reirink het on geluk met zijn hoofd in een paardenhaam of halster verward te raken enin letterlijken zin zijn nek te breken. De ongelukkige was onmiddellijk een lijk. Een antiquair kocht dezer dagen in Noord-Holland een klein kastje van eikenhout, gebeeldhouwd met figuren en ornamenten, met een beslag van ijzer er om, in Renaissancestijl. Het was geheel overgeverfd en toen hij het van die verfstof had ontdaan, verkocht hij het aan een Fransch koopman voor deu prijs van f 1800. Hij had het ingekocht voor f 40. Zaterdagmorgen is een der oudste oud-strijders van Nederland te Veenhuizen ten grave gebracht. Het was Josua Vuistman, oud 89 jaar, bezitter van zes medaljes, waaronder die van Waterloo en een gouden voor 't vervoeren van Napoleon I naar St. Helena. Bij het droogleggen van een ge- deelte der veenderij „Raasdorp", onder de gem. Sloten, is een zeer bizonder dier gevangen. In gedaante komt het overeen met een paling, doch de kleur is zw rt en wit en en met gouden sterren bezet. Het weegt KG. Het diertje is ten geschenke aangeboden aan de directie van Natura Artis Magistra te Amsterdam, die het geschenk dankbaar aanvaard heeft.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1883 | | pagina 2