NIEUWE No. 714. Donderdag 2 Augustus 1883. 8e Jaargang. Schooldwang en beschaving. BUITENLAND, feuilleton. Kapitein Webb's waagstuk. iaaiuisch OOHR41 m ABONNEMEHTSPBIJ S Per 3 maanden voor Haarlem Buiten Haarlem franco per post. Afzónderlijke Nummers j 0,8b 1,— 0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIE» Van 16 regels30 Cents Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers KÜPPERS k LAUREY. Ook in ons dierbaar vaderland zijn nu en dan stemmen opgegaan om evenals in het naburige Pruisenin deze gewesten den schooldwang in te voeren. Men wilde namelijk de vrijheid der ouders opnieuw beperken, door hen te noodzaken hunne kinderendie een zekeren leeftijd (6 of 7 jaren) hadden bereiktnaar de school te zendon. Deden zij zulks niet dan vielen de ouders in de handen van den rechter, die hen dan naar omstandigheden tot geldboete of gevangenisstraf kon veroordeelen. Ge lukkig echter bleek het al spoedig dat het Ne- derlandsche volk voor zulk een »beschavings- wetc niet rijp was. Hier en daar werden nog enkele stemmen in haar voordeel ge hoord, doch het mocht niet gelukken de uitheemsche plant op vaderlandschen bodem over te planten. Bij onze Germaansche naburen is men er van overtuigd dat schooldwang en be schaving in een causaal verband staan. In Pruisen vooral houdt men zich overtuigd dat het »volk der denkers* zijn hoogen trap van beschaving aan den schooldwang te danken heeft. Wee dengeen die er aan mocht twijfelen! Als men de zaak echter a tête reposée beschouwt en als men eens kennis neemt met de resultaten van zulk een dwang-opvoe- ding, dan begint men tot andere gedachten overtehellen. Men begint toetegeven dat de mensch ook zonder schooldwang gevormd en ontwikkeld kan worden. Een blik op de geschiedenis leert dan ook tevens, dat een overgroot aantal mannen zonder school dwang hunne plaatsen in de wereldgeschie denis hebben veroverd. Zoo weet men b. v. van den beroemden scheikundige Justus von Liehig, dat bij als schoolknaap zich nimmer heeft kunnen beroemen de tevredenheid zijner meesters te hebben weggedragen en Burger, de groote dichter, zat als knaap in 't zweet zijns aaugezichts de regelen der gramma tica te bestudeeren, zonder die vorderingen te maken, welke men van hem verwachtte. Linnens, de beroemde natuuronderzoeker, bracht zulk een slecht getuigschrift thuis, dat ziju vader, een eenvoudig dorpspredi kant, hem het schoenmakershand werk wilde Het zal onzen lezers ongetwijfeld aangenaam zijn eenige nadere bizonderheden omtrent kapi tein Webb's vermetel waagstuk te vernemen. Wij ontleenen die uit de verschillende berichten die dienaangaande uit Amerika tot ons zijn geko men. Kapitein Webb bereikte Dinsdag-mid dag te één uur den waterval. Er was, onder meer, een gerucht in omloop, dat bij over den waterval wilde gaan in een gom-elastieken bal, maar Webb sprak het lachend tegen, toen de verslaggevers der bladen liem op <le wandeling vroegen, of het gerucht juist was. „De man, die dat uitstrooide, verdient zelf in een bal over den waterval te worden gezonden," dus sprak hij. Tevens gaf hij zijn vast voornemen te ken nen bet waagstuk van den watertocht door de suelstrooming en de draaikolk te bewerkstelligen, ofschoon hij erkende, dat het een zuiver geluk kig toeval zou zijn, indien bij ontkwam. Hij bad, dus zeide hij, den spoorweg-maatschappijen zekere voorstellen gedaan nopens pleiziertreinen, maar zijn vooiwaarden werden onaannemelijk verklaard. Zij waren van oordeel, dat bij zelfmoord ging plegen „iets", dat zij niet wilden aanmoedi gen!" „Geld," vervolgde Webb, „is dus niet er bij te verdienen, maar ik wil den menscben too- nen, dat ik liet doen kan." Hij verklaarde te dik en zwaar te wezen 175 pond maar dit heeft bet voordeel, dat men de koude van het water beter trotseeren kan. Te half vier uur wandelde Webb naar de ri vier, terwijl zijn agent Erank Kyle naar de kolk reed in een rijtuig; daar was bij zeker den ka pitein gezond en wel weer te zien na de zwem- laleu leeren, hetgeen echter door tusschen- komst vau een scherpzinnig geneesheer werd belet. De geschiedenis der letterkunde, kunst en wetenschap levert nog veel dergelijke voor heelden. Sam. Smiles weet er een aantal uit Engeland en Frankrijk te verhalen en aan zijne hand zullen wij er nog eenige de revue laten passeeren. Walter Scott, wiens werken in bijna alle talen der be schaafde wereld vertaald werden, was als schoolknaap algemeen bekend als een groote domoor, die zich meer op 't uitvoeren van guitenstreken dan op 't leeren van zijn lesseu toelegde. Op de hoogeschool te Edinburg werd hem door professor Dolzel toegevoegd, dat er nooit iets goeds van hem zougroeien.De beroemde Swift verder, een bekend Engelsch auteur kon niet voldoen aan het examen der hoogeschool van Dublin en ontving slechts door eene bizondere gunst eene aanbeveling voor de hoogeschool te Oxford. De bekende spreker in het parlement, Sheridan, toonde in de school zoo weinig talent voor 't lee ren, dat zijne onderwijzers alle hoop ver loren achtten. Oliver Godsmith, de En- gelsche dichter en geschiedschrijver, muntte niet uit in het leeren toen hij als knaap de school bezocht. Burns, de beroemde dichter, Ihield zich meer met gymnastische oefeningen dan met taalstudie op en van den Italiaanschen dichter Alfieri weet men dat hij het gymnasium als een onverbeter- ljjken domoor verliet, eu eerst met goed gevolg begon te stuleeren toen hij half Europa had doorreisd. Newton, de groote natuurkundige, wiskundige en sterrenkun dige, was langen tijd als schoolknaap de laatste op de voorlaatste bank. Eerst toen een andere knaap die tegenover hem zat, hem een bewijs van minachting gaf, ont waakte zijn eergevoel, en van dien tijd af was hij zoo vlijtig dat hij weldra nummer een werd iu de klas. De dichter der Jobsiade, Dr. C. A. Kor- tumis iedereen wel bij naam bekeud en wie ziju werk, de Jobsiade, gelezen heeft, zal wel moeten bekennen dat hij tenminste geen onverstandige man is ge weest. En toch was hij in zijne jeugd zoo domdat hij onmogelijk het abc kon leeren. Eerst toen zijn onderwijzer hem de partij! Reeds begonnen menscben op de oevers bijeen te loopen en velen bleven ook staan op de hangbrug. Volgens afspraak, nam Webb plaats in een aan den wal vastgemeerd schuitje van den veerman John Mac Cloy, die hem alsuu naar bet midden van den stroom roeide. Onder weg vroeg de veerman Webb hoeveel geld hij wel verdiend had bij zijn tocht over bet En- gelscbe Kanaal. „25,000 dollars," antwoordde de kapitein. „Alles weg?" vroeg de ander. „Neen", zeide Webb, „ik heb nog 15,000 dollars ervan over". „Man", sprak Mac Cloy ernstig, „laat mij u weder naar den oever terugroeien. Verteerde 15,000 dollars, alvorens dit waagstuk te beproe ven." Webb lachte en zweeg. Hij ontdeed ziek van alle kleederen en hield alleen de zwembroek aan, waarin hij het Nauw ran Galais overstak. Het was even voor vieren toen Webb uit bet bootje in de rivier sprong. Hij kwam gemakke lijk en langzaam in de richting van de suel strooming. Waar zij een aanvang neemt is de rivier nog 500 voet breed, doch versmalt dan plotseling 200 voet. Zes minuten nadat hij in het water was gesprongen, schoot bij pijlsnel on der de spoorwegbrug door en zijn vaart ver meerderde nu met elke seconde. Hij zwom niet meer, maar liet zicli door den razeuden stroom voortsleepen, die hem heen en weer wiegelde als een speelbal. Hij bewoog zich echter nog met gemak voort en elke beweging kon men gade slaan. Beneden de spoorwegbrug beginnen de wa terkolommen van den Niagaraval kokend om boog te spuiten. Nu eens zag men Webb op de kruin eener schuimende golf, dan weer omlaag zinken. De stroom wordt steeds enger en wilder tot aan de kolk. Knersend tuimelen de baren op elkaar; niets evenaart bare kracht en on stuimigheid. Soms verdween Webb in de diepte, letters van fijn banket meebracht en te eten gaf, gingen de geheimen van 't abc uit zijn maag in het hoofd en in het ge heugen. Hogarth, de nog in onze dagen hooggevierde schilder en etser, was hij 't onderwijs niet vlug van begrip; zijne out- wikkeling bleef benedeu het middelmatige. Toch schiep hij in zijne schilderijen eu etsen een uitmuntend gedeukteeken van het karakter van de zeden en van den geest zijner dagen. Napoleon Bonaparte eu Wel lington waren in hunne prille jeugd even eens domme jongensdie zich in niets onderscheidden. Blücher was in zijne jeugd ook al geen bolleboos, maar de Franschen hebben de proef gehad van zijne veldbeers- capaciteiten. Robert Clive, de beroemde krijgsheld en de grondvester der Britsche macht in Oost-Itidiëwas in zijue jeugd zoo weinig bevattelijk, dat zijne ouders hem naar Madras lieten inschepenom maar van hen af te komen. Ulysses Grant, de ex-president der Vereeuigde Staten kostte zijne moeder, zooals hij zelf er kent menige traanomdat hij als knaap zoo dom en onbekwaam was en ook de beroemde Amerikaansche Generaal Stone wall Jackson was iu zijne jeugd wegens zijne domheid en traagheid bekend. De Amerikaan White rector der Cornel universiteit hij New-York, vroeger afge zant aan het hof te Berlijn heeft in 't laatst van 1882 voor de leden van het aardrijks kundig Genootschap te New-York eene voordracht over het onderwijs in Europa gehouden waarin hij tot de conclusie komt dat meu op de meeste scholen der oude wereld de kindereu «te veel te leeren geeft en te weinig te denken.» Volgens zijn oordeel moet de moderne jeugd van louter geleerdheid dom wordenhij verheugt er zich dan ook innig over dat hijde rector der hoogeschoolal dien rommel niet had behoeven te beantwoordendien men in zijne tegenwoordigheid aau jongens van 14 jaren ter beantwoording voorlegde. Hij vindt de Europeesche jeugd te ideaal te onpractisch en te droomerig, de Ame rikaansche te materieel, te oppervlakkig en niet gemoedelijk genoeg en hij dringt ten slotte er op aan dat beide systemen terdege worden herzien en gewijzigd. maar dan was bij weer boven en ademden (le toe schouwers vrijer. Met een duizelingwekkende vaart werd hij voortzweept. Dicht bij de kolk bevindt zicb de kromming naar de Canada'sche zijde. Hier barsten de watermassa's met oorverdoovend geweld tegen de rotsen; hier begint zicb de maalstroom te vormen, die door de bochten dei- rivier ontstaat. Hier zonk Webb in de diepte weg en een kreet van ontzetting ste. g op uit de borsten der weinigen, die zijn bewegingen volg den. Goddank! hij rijst op een afstand weder naar de oppervlakte. Hij vecht en worstelt met de wateren, die hem omknellen. Maar thans nadert hij de kolk, waarin zij met ijzingwekkende snel heid rondwentelen. Hij kroont één seconde de kruin eener reusachtige golf. Hij wendt het ge laat naar Canada. Plotseling heft hij de armen omboog, als om iets te grijpen. Help!... Vergeefs! Het volgende oogenblik verdwijnt liij in de gapende en ziedende diepte en wordt niet meer gezieu! Van de hangbrug tot aan de opening der kolk bedraagt de afstand een en een kwart mijl en dezen beeft de ongelukkige Webb in vijf minu ten afgelegd. Sedert zijn verdwijning beeft men alle pogingen in het werk gesteld om zijn lijk te vinden, doch te vergeefs. Zijn agent looft vijfhonderd dollars uit aan den vinder, maar 't is zeer onwaarschijnlijk of men bet lijk vinden zal. Vele boomstammen, andere drijvende zaken vallen den waterval naar beneden, zonder dat men ze verderop terugvindt. Webb's echtgenoote vergezelde liem naar Ame rika. Haar laatsten brief aan verwanten in West- Engeland was uit Boston, dd. 9 Juli. Daarin Onder de „Gemengde berichten" vinden onze lezers dienaangaande een laterr mededeeling. Waarlijk Alexander von Humboldt had gelijk toen bjjterugziende op de jaren zjjner jeugd schreef: »Ik was 18 jaren oud en ik wist zoo goed als niets nijjne onder- wjjzers meenden dan ook dat er niet heel veel van mjj groeien zou. Nu 'tis nog al wel afgeloopeu. Maar was ik in handen gevallen van de hedeudaagsche sehoolop- voediug, dan zou ik lichamcljjk en geeste lijk te gronde zijn gegaan. Met het hier vermelde willen wjj nu niet gezegd hebben dat ieder vader, wiens zoon in de jeugd dom eu traag is, er zeker van kan zjjn dat zijn lieveling eenmaal een Newtoneen Linneus of een Alfieri zal worden; geenszins; ous doel was slechts bewjjzen aan te brengen dat wjj voor de ontwikkeling onzer kiuderen allerminst schooldwang noodig hebben. De Staat out- houde ons dus de zegeuingen van den school dwang hij kau zich verzekerd houden dat wjj er allerminst begeerig naar zijn. Waar lijk, man kann des Guten zu viel haben. De Belgische Senaat heeft Zaterdag met 35 tegen 27 stemmen het wetsontwerp goedgekeurd, waarbjj bepaald wordt, dat voortaan ook de seminaristen en de kwee- kelingen van normaalscholen aan den mi litieplicht zullen onderworpen zjjn. De Grenzboten heeft het denkbeeld opgeworpen, van het Lutherfeest gebruik te maken tot het vormen eener protestant- sche nationale partjj tegenover de Katho lieke centrumpartjj. De National Liberale Gorr. komt ten krachtigste daartegen op. Zjj vindt het niet christeljjk, niet protes- tantsch, niet nationaal, inaar wel zeer gevaarljjk, zulk een denkbeeld op te werpen, door welks verwezenljjking de kerkeljjk- politieke strjjd zooveel te scherper, de ver warring zooveel te grooter zou worden en de protestanten juist datgene zouden doen, wat zjj aan de katholieke partjj verwjjten. De Nordd. Allg. Ztg. verzekert ten stel ligste, dat er thans nog geen sprake is van het naasten door het Rjjk van al de Duitsche spoorwegen. De Pruisische vice-admiraal Batsch en de sellout-bjj-nacht Berger, zijn thans, op zegt ze, dat ze hoopt, dat men zicb niet ongerust moge maken over Webb's voorgenomen Niaga ra- toebt: alles zou wel goed afloopen! Toch had het den kapitein niet ontbroken aan welge meende adviezen, ook in Engeland van men scben, die hem ernstig waarschuwden. Zijn broe der dr. Webb zeide hem, dat zijne spiereu op 35jarigen leeftijd niet meer de kracht konden bezitten van tien jaren geleden. Webb lachte altoos om dergelijke raadgevingen. Hij bezat een groot zelfvertrouwen. Toch waren zijn longen herhaaldelijk reeds aangedaan ten gevolge van buitengewone kunststukken, gelijk het vertoeven van tachtig of honderd uren lang in bet water. Webb bad een rusteloos karakter. Hij wilde niet op zijn lauweren rusten en verlangde iets te doen, dat alle andere zwemtoeren zou over schaduwen. De New-Yorker correspondent der Standard seinde voor eenige dagen.dat toen nog velemenscben in Amerika het gevoelen waren toegedaan, dat Webb nog leeft en zich enkel schuil houdt, om de sensatie te verboogeu, die op zijn te voorschiju komen moet volgen. Zelfs zijn er gekken, die weddingschappn hebben aangegaan met deze mo gelijkheid tot grondslag! In de Standard wordt bovenstaande mede deeling, nopens bet overblijven van 15,000 dollars uit het Webb-fonds dat in 1875 door bet Engelsch publiek werd bijeengebracht, in de eerste geestdrift, na bet volvoeren van den grooteu Kanaaltocht, tegengesproken. Er is nog 1500, een bedrag, hetwelk in banden zicb bevindt van een curator en niet veel meer opbrengt dan 40 's jaars. Daarvan zullen de weduwe en twee kleine kinderen, waarvan het ééne nog een zuigeling is, moeten leven, tenzij bet publiek weder bij springt, waarop wel kans bestaat.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1883 | | pagina 1