BI N R i\ L A I). GEMENGDE BERICHTEN. hun verzoek, op wachtgeld gesteld. Men zal zich herinneren, dat de beide heeren onmiddellijk na het weder benoemen van een generaal tot chef der Admiraliteit verlangden uit den dienst te treden, en en dan ook verlot aanvroegen. De door de Britsche Regeering ge ëngageerde twaalfEugelsche cholera-artsen zijn Donderdag-avond naar Egypte ver trokken. Behalve de reiskosten ontvangen zij een maandelijksch tractement van f 1800. Volgens de Galveston-News zou er een* hoogloopend geschil tusschen Mexico eu Spanje op handen zijn, op grond dat de Mexicaansche Regeering geweigerd heeft de schuld aan Spanje te betalen. De Spaansche gezant zou dientengevolge te ruggeroepen zijn. Uit Kaapstad meldt men dat een passa gier aan boord der Kinfciuns-Castle, die verondersteld werd James Carey (de aan klager in het proces te Dublin) te zijn door een anderen passagier, O'Donnell ge naamd, is doodgeschoten. De Khedive heeft te Caïro de hos pitalen bezocht in gezelschap van sir Evelyn Wood, commandant der Engelsche troepen. De houding van Tewfik-pacha maakte op de bevolking den besten indruk. De trein, die den Khedive en zijn gemalin weer naar Alexandrië terugbracht werd aan het station nabij die stad gedesinfecteerd. Te Caïro beklaagt men zich voortdurend over de nonchalance der autoriteiten. De lijkeu worden nog steeds zonder kisten be graven. liet voorschrift om de kuilen, waarin begraven wordt, van chloor te voor zien, wordt zoo goed als niet opgevolgd, onder voorgeven dat het chloor de haar vlecht zou vernielen waaraan de Muzel mannen naar het volksgeloof, naar den Hemel getrokken worden. Nog een ander staaltje van de oorzaken, die de ziekte in de hand werken, deelt men uit Alexandrië aan the Times mede: »Een Sheik stierf te Mehallet en de bevolking dronk het water, waarmede het lijk ge- wasschen was. Of nu deze mededeeling waar is of niet, het is een feit, dat ik nog geen inlander ontmoet heb, die het bericht niet voor waarschijnlijk houdt en slechts zeer enkelen die daarover huu af keuring te kennen gaven.* Aan de Standard werd uit Hongkong geseind dat de Frauschen met groot suc- cès een uitval hebben gedaan. Den 19den Juli embarkeerde de helft van het garni zoen aan boord eener jonk, waarmede de troepen het kanaal afvoeren en daardoor den vijand in den rug kwamen. Daags daarna overrompelden de Franschen de Annamieten, die in alle richtingen vloden in de grootste verwarring. De Franschen schoten meer dan duizend neer en ver meesterden zeven kanonnen, waaruit de aanwezigheid bleek van de Annamsche keizerlijke troepen. De verliezen waren voor de Franschen allergeringst. Zij heb ben thans het voornemen Zondag de An namsche positie te Schaus aan te vallen. Tevens zal de Fransche vloot langs de Chineesche kust demonstreereu. De Chi- neesche regeering liet 156 aangehouden Hainan-ossen vrij, maar verbood verderen vee-uitvoer. De militaire attaché bij het Chineesche gezantschap te Berlijn, Tchen-Qui-Tong is op zijne doorreis te Parijs door deu voorzitter van den ministerraad en door den minister van buitenlandsche zaken ten gehoore ontvangen, 6n heeft hun de stelligste verzekeringen gegeven van de vredelievende gezindheid van het hof te Peking. Wel is waar heeft de Chineesche regeeriug het samentrekken van een leger korps van 35.000 man in Yunan bevolen, doch dit heeft slechts ten doel om die pro vincie in staat te stellen een mogelijken aanval van de bende der Zwarte Vlaggen aan de grenzen af te slaan. De Fransche Regeering heeft zich dus niet te veront rusten over militaire maatregelen, die al leen bestemd zijn om de onzijdigheid te handhaven, welke China in de quaestie van Tongkin in acht neemt. Z, H. de Paus heeft mr. J. G. De Bruyn, lid van de Eerste Kamer, bevorderd tot comman deur der Orde van den H. Gregorius den Groote. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wetsontwerp om voor commiezen en referenda rissen van staat het thans gevorderd speciaal examen af te schaffen en alleen voor die betrek king benoembaar te verklaren doctoren in de Staatswetenschap, in de rechtswetenschap of in de heide rechten en de benoeming te doen ge schieden op aanbeveling van een dubbeltal door den Eaad van State. Plet U. D. verneemt thans met zekerheid, dat de heer F. W. J. baron van Aylva van Pal- landt voor de benoeming tot lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal heeft bedankt. Zutfen, 31 Juli. De Rechtbank alhier heeft een 16jarige zakkenrolster veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf, wegens vier proeven van haar handigheid. Avenhorn, 31 Juli. Iu de nabijheid dezer gemeente is gisteren een man van Schelliukhout, die een stier naar de Beemstermarkt zou brengen, door dit dier gedood. Het lijk van den onge lukkige is naar hier gevoerd. Amersfoort, 31 Juli. De Gemeenteraad heeft thans besloten tot eigen exploitatie van een gas fabriek. Zaandam, 31 Juli. Zondag-morgen is de jongen die Vrijdagavond door een zijner makkers bij de oefening van de vrijwilligers-brandweer, onder de spuit werd geworpen, aan de bekomen kneuzin gen overleden. Apeldoorn, 31 Juli. Op het Loo zal voortaan een detachement Koninklijke Maréchaussee, van de divisie in Limburg, iu den politiedienst voor zien. Een onderofficier wordt met het bevel belast. Rotterdam, 31 Juli. Heden voormiddag i» een werkman, op het terrein van den Rijnspoor alhier werkzaam, in het ruim gevallen van een daar liggend vaartuig. Hij is onmiddellijk daarna aan de gevolgen overleden. Zwolle, 31 Juli. Een remplacanten-baas, uit Grave, is alhier gevankelijk binnengebracht onder verdenking dat hij de papieren van een gedeser- teerden Koloniaal (Duitscher) heeft vervalseht. Zuid-Beierland, 31 Juli. Zaterdag-namiddag is een meisje van omstreeks 5 jaar verdronken gevonden. Waarschijnlijk was zij van eene plank gevallen die over eene sloot lag. Sas-van-Gent, 31 Juli. Den buitengevvonen opzichter van den rijks-waterstaat A. Caljouw alhier, die op 3 dezer het ongeluk had het linker been te breken, heeft men dat been moeten afzetten. 's Gravenhage, 31 Juli. In de Brood- en Meelfabriek alhier zal weldra het gaslicht worden vervangen door electrische verlichting. In Duitsch-Zwitserland is het nemen van loten een ware hartstocht geworden. Het land wordt door loterijen als overstroomd: uit Duitschland, Oostenrijk, Italië. Er zijn Staats-, liefdadige-, gelegenheids-loterijen. Ougeloofelijk groote sommen worden daarmede verspeeld. Tegen een gelukkige zijn er 100 ongelukkigen. In een zwavelmijn te Cultaniz et- ta heeft een ontploffing plaats gehad, waardoor van de 70 mannen die er werkten 35 gedood werden. In de vorige week z ij n te Rotte r- dam aangegeven 23 poklijders, overleden 8. Eene dame stapte Vrijdag aan het station Saint. Lazare in den trein naar Saint Ger main, en onmiddellijk na haar namen zeven in dividuen plaats. Toen de dame een goedgevulde portemonnaie voor den dag baalde, waarin haar plaatsbiljet zich bevond, werd zij door de kerels aangevallen, die haar een doek in den mond stopten en uitplunderden. D e Lumiere électrique maakt gewag van eene nieuwe toepassing van de electriciteit, door een Amerikaan, Sheridan genaamd, uitgevonden en waarop hij octrooi heeft gekregen. De uitvin ding bestaat daarin dat aan een ter dood veroor deelden misdadiger de straf voltrokken wordt zon der hem pijn te veroorzaken. Men plaatst hem namelijk op een geïsoleerden leunstoel, welks beide armen verbonden zijn met de beide polen van een dynamo. Zoodra de veroordeelde gezeten is, brengt de beul hem een electrischen schok toe, en dade lijk volgt de dood. Een met zilver bestrate wegwas onlangs te zien in het district Clinton, van den Amerikaanschen Staat New-York. Een mijnbezit- ter aldaar had bij het maken van een weg het afscheidsel van het ijzererts uit zijn ovens gebruikt. Men ontdekte weldra daarin kleine glinsterende stukjes metaal, die zuiver zilver bleken te zijn. Bij ouderzoek bevond men, dat de ijzermijn een zilverader bevatte. Het zilver was onbemerkt in den oven vau het ijzererts afgescheiden en met de ander bestauddeelen voor deu weg gebruikt. De eigenaar heeft nu spoedig het zilverhoudend materiaal laten verzamelen en smelten. Het voorbeeld vandenongeluk- kigen kapt. Webb heeft reeds aanleiding gegeven tot navolging, met even treurig gevolg. Een slachter tc Preston had zich in het hoofd gezet een dergelijk waagstuk te ondernemen en de rivier de Ribble bij Stone Delpli, eeu zeer ge vaarlijk punt, waar bij hoog water eeu draaikolk is, over te zwemmen. „Ik volg kapt. Webb na." riep hij, toen hij in tegenwoordigheid van ver scheidene toeschouwers iu het water sprong, en hij verdronk, evenals de vermaarde zwemmer. Een ander, minstens even dwaas waagstuk werd eergisteren-ochtend te Dover ondernomen. Daar begaf zich een heer, Terry genaamd, een gewezen zeeman, op een driewielige velocipede, die men met linnen tot een soort van boot had gemaakt, in zee, om het kanaal over te steken. Hoe die tocht afliep is uog niet bekend. Er wordt door de Academie van Wetenschappen te San Francisco een expeditie uitgerust, die zich ten doel stelt het Zoutmeer, waaraan de bekende Mormonenstad Sait-lake-city gelegen is, te onderzoekeu. Dit wonderbare meer is 98 geogr. mijlen (ca. 727 kilometer) lang, 45 g.m. (334 kilometer) breed, en heeft een aantal rivieren die er in uitmonden, als de Jordaan, de Berenrivier enz., maar geen zichtbaren afvoerweg. Het heldere water is zeer zout (een deel zout op 3 deelen water) en er worden geen visschen of andere zeedieren gevonden, behalve oesterë, die er met vrij goed gevolg worden geteeld. Maar de oevers worden door groote scharen van watervogels bezocht, daar de geheele oppervlakte van het meer met millioenen kleine vliegen is over dekt. De e x-K eizerin Eugenie bood, zooals men weet, der stad Marseille het paleis, waarover zij een proces met haar voerde, ten ge schenke aan. Thans heeft het bestuur dier stad eindelijk besloten het geschenk te aanvaarden onder de gestelde voorwaarde: voldoening van al de kosten van het door Eugenie gewonnen rechts geding. Uit Linz wordt gemeld, dat een jonge dame uit die plaats, de gade van een zeer geacht advocaat, de baden gebruikende in een „fcurort" van het Salzkammergut, dezer dagen onwel uit het bad terugkeerde, een boosaardige ziekte in 't hoofd kreeg en binnen drie dagen volshgen blind was. De jonge, sc'.ioone vrouw had bij 't baden de voorzorg verzuimd om, alvo rens in 't water te gaan, zich af te koelen. Der gelijke gevallen zijn niet zeldzaam. Te Frankfort werd dezer dagen een soldaat, die ravenzwart haar had, binnen enkele dagen zilverwit, nadat hij gezwommen en vergeten had zich af te drogen. De vrouw van den Secretaris der gem. Ooststellingwerf, moeder van zes kinderen, is benoemd tot hulpmderwijzeres aan de openbare school te Makkinga. Op het eiland Corfu is het in de laatste dagen vrij onrustig. Eerst had eene aard beving plaats, die gelukkig geeue onheilen ver oorzaakte; eenige dagen later trad de zee plotseling terug zoodat groote schepen een paar uur lang op het droge zaten, en nu hebben er ongeregeld heden tegen de Joden plaats gehad, waarbij het kerkhof het moest ontgelden, doch waaraan door de Regeering spoedig eeu einde is gemaakt. Het Hof van Cassatie heeft een lid der Rechtbank van Sarlat bij verstek twee jaren geschorst, omdat Z.E.A. met een gescheurde toga op de zittiug verschenen was en in de gangen van het Paleis van Justitie een pijp gerookt had. Teneinde in het warme seizoen de bewaring van zoete melk te bevorderen, geeft de 's Gravenhaagsche Melkinrichting de volgende maat'egelen aan, die met het beste gevolg door haar iu toepassing worden gebracht: Alle voor werpen, zoowel van metaal, hout als aardewerk, die gebruikt worden tot het bewaren van melk, moeten met koud of lauw water omgespoeld en uitgewasschen, en daarna zoogenaamd in de broei gezet, (dat i3 met kokend water gevuld) worden. Dit moet er 20 a 30 minuten in blijven staan met dit water het voorwerp omspoelen dan nogmaals met koud water omspoelen en uitwas- schen en vervolgens later uitdruipen en lucht- droog worden. Men gebruike nimmer zeep om uit te wasschen of doeken om uit te drogen. In vaatwerk, op deze wijs behandeld en op eene koele plaats gezet, kan de melk langen tijd zoet bewaard worden. Te Spandau boezemt de romanti sche geschiedenis van een jong officier, die aldaar in garnizoen ligt, den bewouers veel belang in. Genoemde officier verkeerde tot heden in den waan, dat hij de zoon van een armen school meester iu Silezië was; hij had als zoodanig het leidekkersvak geleerd, was soldaat geworden eu ten slotte tot officier bevorderd. Nu echter moet hem uit een brief die per vergissing in zijne handen gekomen is, gebleken zijn, dat hij de zoon is van een in Amerika wonend schatrijk man en dat hij door zijne pleegouders opzettelijk van zijn betere afkomst onbewust gelaten is, en in armoedige omstandigheden is groot gebracht. In een advertentie in een der te Bieda uitkomende bladen luidt een aanbeveling voor een candidaat bij de verkiezingen voor den gemeenteraad //die, als kaarsenfabrikant, een man voor de verlichting is!" Wij vernemen dat de beproeving van graaumaaiwerktuigen en zelf binders, in ver band met de bekroniugen op de Internationale Landbouiv-tentoonstelling in 1884 te Amsterdam, zal worden gehouden op de gronden vau den heer D. F. A. Bauduin, iu den Houtrakpolder bij het station Halfweg Haarlem-Amsterdam, op Woensdag 8 Aug. a. s., aanvangende des mor gens te 10 uren. Met het oog op de belangrijke deelname aan den wedstrijd zullen zeker vele be langstellenden tegenwoordig zijn, waartoe de on middellijke nabijheid van het station der Holl. IJz. Spoorweg-maatschappij zeker veel zal bij dragen. Te Toulouse is een man in hec li tems genomen, die zijn zwager en neef opgeslo ten hield om hen langzamerhand te doen ster ven, ten einde zich van hun vermogen, groot 100 000 frs., meester te maken. De ongelukkigen werden half dood en van hun verstand beroofd iu een hok gevonden. Leipzig was jaren lang bekend als het middelpunt van den Duitschen boekhandel, maar thans begint Berlijn de uitgeversstad naar de kroon te steken. In het jaar 1881 werden in de hoofdstad meer boeken uitgegeven dan te Leipzig, al scheelde het maar 32; het totaal van beide steder. was: 2464 en 2432. Maar in 1882 kwam Leipzig weer vooruit. Het aantal boeken, daar iu dat jaar uitgegeven, bedroeg 2628, tegen 2245 te Berlijn. In laatstgenoemde stad versche nen verreweg de meeste rechtsgeleerde en staat kundige werken. Het volksgeloof wil weten, dateen slaapwandelaar zelfs op de gevaarlijkste punten, in dakgoten enz., veilig wandelt. De onwaarheid daarvan bleek dezer dagen weer te liuisen, waar een slaapwandelaar van een zolder doodviel. De landverhuizing naar de Veree- nigde Staten is bepaald aan het verminderen. Gedurende het jaar eindigende met 30 Juni 11. kwamen er 599,114 landverhuizers aan, tegen 788,992 in het vorige jaar. Duitschland leverde de meeste, nl. 191,643; daarop volgde Engeland en Wales met 79,852, Canada met 64 971', Ierland met 63,720 enz. Iu bijna al die landen nam het aantal landverhuizers af, alleen in Schotland nam bet toe. De heer Diepenbach, photograaf te Eindhoven, had voor iemand te Valkeusweerd portretten gemaakt, en zou die verzenden, doch hal het adres vergeten. Goede raad was duur. Hij nam een photographie uit het pakje, en plakte die op het adres mat het opichrift: Aan den hier bijgevoegden persoon te Valkensweerd. Het pakje werd aan den rechten persoon besteld. Aangaande den polderjongen, wiens lijk in de gemiente Smdlingerlaud is ge vonden, vernemen wij 't volgende: Hij had met twee kameraden onder een stevig glas jenever pret gemaakt om den volgenden dag afscheid van hen te nemen. Toen de beide makkers vertrokken waren, ledigde hij alleen nog een fl;schje gevuld met jenever, waarop hij iu slaap viel op den open baren weg. Toen hij daar gevonden werd, kon de geroepen geneesheer slechts den dood constatee- reo. Geen geweld, zooals men meende, maar mis bruik van sterken drank is de oorzaak van zijr. dood. Iu Juli werden langs de tramweg- lijn van Gorredijk naar Heerenveen gemiddeld 632 personen per dag vervoerd. Voor dien tijd per diligence, bedroeg het verkeer nauwelijks 16 per dag. Pietro Tranini, bediende b ij den Engelschen consul te Rome, maakte dezer dagen, naar Pungolo meldt, eeu einde aan zijn leven, uit wanhoop omdat hij het, tot een kostbaar porse leinen servies behoorende, lievelingskopje van zijn mevrouw had gebroken. Waren de dienstboden bij ons even aantrekkelijk, dan zag het er naar uit! De Grieksehesponsenvisscherq neemt buitengewoon toe; de vloot.telt tegenwoor dig reeds 723 schepen, waarvan 183 van dui- kerzakken skafantravoorzien zijn. Alle schepen tellen 5 tot 7 koppen en varen gewoonlijk af uit de havens van Aegina, Hydra, Kranidon, Her- meones en Trikerie. Do visscherij begint in den aanvang van April en eindigt ultimo Augustus; die schepen, welke duikerzakken aan boord heb ben, gaan naar de kust van Atrika bij Sfax, waar zij de groote sponseu opvissehen, en de rest blijft in de Aegeische Zee of bij Candia, waar men de fijne sponsen opvischt. Van April 11. tot heden werd voor 2,400,000 drachmen opgevischt. Terwijl twee knechts van een P a- rijschen vuurwerkmaker eenige stukken vuurwerk naar St. Denis brachten, ontbrandden deze plotse ling door een schok van den wagen. De beide mannen en een voorbijgaande dame werden ern stig gewond. In Zweden wint de matigheidsbe- wegicg aanmerkelijk veld. De afschaffersbond van werklieden te Stockholm telt, naar men van daar bericht, reeds 16000 leden. De kroeghouders, wier zaken aanmerkelijk verminderen, zien de toe komst met bezorgdheid tegemoet. Vier arbeiders afgevaardigden van een matigheidsvereeniging, had den dezer dagen een audiëntie bij den Koning van Zweden, die geruimen tijd met hen sprak en hun van zijn steun en zijn sympathie voor de matigheidsbeweging verzekerde. Koning Oscar wees voorts in dit merkwaardig onderhoud er op, hoe zijne Regeering er op uit is, de lasten, die op den werkenden stand drukken, te verminderen, maar hoe hij, tegenover de zivaartste, de gemeente lijke belastingen, de handen gebonden heeft. Door het muziekgezelschap der schutterij te Vlissiugen is op de Pottenkaai onlangs een concert gegeven. Als muziektent deed dienst,... een oude bark, die aan de kade gemeerd en met lampions versierd was. Men moet zich maar weten te helpen! Het water in de meren van West- Zwitserland wordt verontrustend hoog. Zoo is het meer van Genève te Morges reeds 60 centimeter hooger dan bij den hoogen waterstand van het vorige jaar. Gelijke berichten verneemt men van elders. Uit onderscheidene gegevens meent men te kunnen opmaken, dat het water nog tot in het midden van Augustus stijgen zal. In Zwitser land valt ook tegenwoordig veel regen; de weers gesteldheid is guur. Wolkbreuken hebben in Walliserland plaats gehad. Evenals ten vorigen jare worden bittere klachten geslaakt over het, bij vorige jaren vergeleken, zeer kleine getal vreemdelingen, die het land bezoeken. Te Herwijnen is Donderdag de bliksem geslagen in een akker met suikerbieten. Een breede streep planten zijn verzengd, en in deu grond is een gat van drie meter diep, alsof het door een projectiel geboord was. Door de maatschappij voor dieren- bescherming te Rome is een goede maatregel genomen. Sedert eenige dagen staat bij de Tre Cannele in de Nazionale-straat een fraai, stevig paard met een voerman in een blauw boezeroen. Dat dier is bestemd om de paarden van zwaar beladen karren tegen de helling van de Nazio- ale straat op te helpen. Zoo wordt het ergerlijk schouwspel van de bovenmatige inspanning der arme karrepaarden voorkomen. Man en paard kosten te zamen 4.50 per dag. Een van de candidaten voor het hoofdonderwijzers-examen, dat dezer dagen te 's-Gravenhage werd gehouden, heeft met succes daaraan deelgenomen, zonder bij het schriftelijk werk, met inbegrip van het schoonschrift en het teekenwerk, gebruik te maken van zijn rechterhand. Een nieuw soort van zolen. De buitenste, draderige schors van de kokosnoot wordt tegen woordig op Jamaica voor zolen van laarzen en schoenen bereid. Daartoe worden de vezels onder sterke drukking met een lijmachtig vocht door trokken en dan in den behoorlijken vorm gepe rat. Zoo verkrijgt men eene substantie, die Veel over eenkomst met het leder heeft, zeer goedkoop en bizouder sterk, en tegen nat volkomen bestand is. Proeven daarvan, die op de Londeusche markt gebracht zijn, hebben zeer voldaan. Te Heilouw, aan den publieken weg heeft een gezin van man, vrouw en zes kiu- deren van horden en riet een hut gebouwd, die zeer goed op een varkenskot gelijkt, om zich daarin metterwoon te vestigen. Onder deMuzelmannenvanBritscb- Indië heerscht groote opgewoudenheid, om dat eerlang de wereld zal vergaan. Mahomed is zoo beleefd geweest, iu eigen persoon het nieuwtje te komen vertellen aan de wachters bij zijn graf. De groote gebeurtenis zal, naar hij aankondigde,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1883 | | pagina 2