NIEUWE No. 715. Zondag 5 Augustus 1883. 8e Jaargang De conservatieve partij in Pruisen. BUITEN LAN i). Wij moeten echter protesteeren tegen eene door de Norddeutschen Allgemeinen Zeitung verkondigde theorie, welke op grond van vorstentrouw heel wat van de individu- eele vrijheid van den meusch durft eischen. De N. A. Zeitung vergt namelijk van de eonservatieveu onbeperkte gehoorzaamheid het orgaan van den Rijkskanselier verlangt dat de conservatieve partjj elk plan, van welken Minister ook, zonder morren zal ondersteunen. Dan eerst, meent genoemd blad, toont men de ware vorstentrouw. te bezitten. Men bewijst zijn gehechtheid aan den Koning slechts daardoor, dat men in alle gevallen de Ministers steunt. Te zeggen: wij zijn trouw aan den souvereiu doch we opponeeren slechts tegen dit of dat voorstel van den Minister, is in de oogeu van de Norddeutschen niets dan eene uitvlucht. Zulk gezwets, zegt zij, kan men ook eiken dag hooren van de leden der Fortschrittspartij. Ook dezen ontkenden dat zij republikeinsch gezind zijn en pochten zelfs op hunne monarchale gevoelens, doch ter zake van hunne aanhoudende oppositie, zjjn ze niet beter dan de slechtste dema gogen. Amerikaansclie terechtzittingen. HitIIHUSH01KtIT. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem Buiten Haarlem franco per post. Afzonderlijke Nummers j 0,85 1- 0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG BÏÏEE Aïï: St. Jansstraat Haarlem. jITMAINTIE-NDRjT- AGUTE MA NON AGITATE. PBIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag- avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers KÜPPERS LAUB.EY. Het devies der Pruisische conservatieven is het Evaugelische woord: .vreest God, eert den Koning.Dit is een voortreffelijke zinspreuk; intusschen huldigen vele con servatieven practisch slechts het tweede deel van hun wachtwoord, dat voor verreweg de meesteu van meer gewicht is dan het eerste deel. De Koning en zijn huis worden door de Pruisische conservatieven formeel aangebe den. Niemand zal loochenen, dat men zich in het betuigen van den eerbied, welken den wettigen Vorst toekomt, ook aan overdrij ving kan schuldig maken, en in Pruisen wordt in dit opzicht veel overdreven. Wij zullen het den conservatieven niet kwalijk nemen. In onzen aan revolutionuaire gis tingen zoo rijken tijd is sit venia verbo een beetje te veel vorstentrouw nog altijd beter, dan te weinig. Wij zullen een voorbeeld aanhalen, om te bewijzen, hoe dwaas het is, van eene conservatieve partij onbeperkte gehoorzaam heid aan eiken Minister te eischen. Juist de meest conservatieve monarchen van Europa, de Vorsten van Oostenrijk en Prui sen, hebben herhaaldelijk Ministers gehad, die hen niet aangenaam waren, doch die hun, door tijdsomstandigheden waren op gedrongen. Beide Vorsten hebben Ministers gehad van verschillende richtingen, en geen verstandig man zal nu willen aannemen, dat beide Keizers telkens hunne overtuiging veranderden, als er een Ministerwisseling plaats had. In vele gevallen zal dus de oppositie voor en de Regeeringspartij tegen de bedoelingen van den Vorst gestreden hebben. Reeds dit eenvoudig voorbeeld be wijst hoe dwaas het door de N. A. Ztg. geproclameerde schiboleth van ware vor stentrouw is. FEUILLETON. In Louisiana is onlangs door een Sherif, den vertegenwoordiger van het Openbaar Gezag, die de orde moet bewaren, gedureude de terecht zitting een moord begaan. Dit gebeurde in het graafschapsgerechtshof te Millno in Texarkana. Een jonkman, Johnson genaamd, was beschul digd van heimelijk deel te hebben aan een speel- huisouderneming. Zijn aanklager was de Sherif Dixon, die sedert eenigen tijd de speelhuizen met verbittering vervolgde. In den loop van de behandeling der zaak, waarbij Johnson zich zeer onbewimpeld over den Sherif Dixon uitliet, haalde deze een revolver uit zijn zak en schoot op Johnson. Deze zonk voor de rechtbank neder, eer de gezworenen, de advocaten en toehoorders tusschen beide hadden kunnen komen. In Saint-Louis, in de provincie Missouri, heeft bij de volle terechtzitting het niet zeer stichte lijk schouwspel plaats gehad van een vuistge vecht tusschen twee advocaten, den Heer Krum, voormalig rechter, en den Heer Bowman. Als de Ministers wetten maken, die ge schikt zijn de achting voor het gezag te verminderen, die het koningschap tot een speelbal van parlementaire partijen maken en den weg voor de revolutie bereiden, moet dan een royalist, een conservatief ook zijne vorstentrouw daardoor aan den dag leggen, dat liij elk wetsvoorstel van den Minister ondersteunt? Deze vraag zal wel, behalve door de Norddeutschendoor niemand be vestigend worden beantwoord. Herinneren we ons de Ministers van den ongelukkigeu Koning Lodewijk XVI. Waren reeds de gevierde Turgot, Malesherbe en Necker, mannen, welke door hunne liberale hervormingsplannen den weg bereidden voor de revolutie, omdat door hunne politiek voor de verbreiding der revolutionnaire denkbeelden gezorgd werd, zoo gaf het Girondijnen-ministerie van 1792 (Rolaud Dumouriez, Clavière en Servan) aan het gezag en aan de macht van het koning schap den genadeslag. De echtgenoote van den Minister Roland, een halfkrankzinnige blauwkous, schreef zelfs een open brief aan den Koning waarin zij hem wegens zijne hardnekkigheid en plichtverzuim duch tig de les las. Zou de Norddeutschen Ztg. er ook op durven zweren, dat het de plicht der Frauscbe royalisten en conservatieven geweest ware, het ministerie Roland te steu nen? Wie inconsequent wil zijn, komt na tuurlijk tot zulk eene ongerijmdheid. Het meergenoemde officieuze orgaan pre dikt onder het masker van royalistische gezindheid niets anders dan een Miuister- absolutisme. Als een Koning eer. verrader in zijne nabijheid heeft, dan is het de plicht der koningsgezinden tegen den Minister oppositie te voeren in het belang van den Vorst. De theorie echter van de N. A. Ztg. staat onder zekere omstandigheden gelijk aan verraad. De conservatieve partij in Pruisen is ver deeld in twee nuances, die ook vroeger reeds aaneengesloten partijen vormden. Wij be doelen de oud- en de nieuw-eonservatieven de vrij-conservatieven zijn inderdaad niets anders dan eene variëteit van het natio- naal-liberalisme. De oud-conservatieven zijn de eigenlijke dragers der behoudende be ginselende nieuw-conservatieven zijn de regeeriugsgezinden parti) par excellencezij hebben met Falk den cultuurstrijd tot stand gebracht en met den heer von Puttkamer ook de noodzakelijkheid eener andere methode der behandeling van kerkelijk- politieke zaken ingezien. En het zou na tuurlijk niets vreemds zijn, als een andere Falk hen met dezelfde gemakkelijkheid op nieuw bekeerde. Een geestig politicus zei onlangs: »de oud-conservatieven willen het oude conserveeren en de nieuw-conserva tieven het nieuwe.In zekeren zin kan dat waar zijn, doch de nieuw-conservatieven zullen ook het nieuwe moeilijk kuuneu con serveeren, als de Regeeriug anders besloten heeft. Sinds die heeren zich met de oud conservatieven hebben vereenigd, schijnen ze toch te begrijpen, dat het geen waardig ideaal voor eene groote partij kan zijn, Er was eene zaak in behandeling die het faillissement van een der logementen in Saint Louis betrof. De heer Bowman had gezegd dat zijn collega Krum vroeger ten voordeele van de eigenaars van dat logement gesproken had en dat hij de quitantie van het daarvoor ontvangen honorarium had gezien, waarop Krum hem toe voegde: «Gij weet zeer goed dat gij een leuge naar zijt." Bedaard haalde Bowman de quitantie, waarvan hij gesproken had, uit zijn zak te voor schijn, legde die de rechters voor en zeide: „Hier is de bedoelde quitantie; mijnheer ziet dus wel dat hij een leugenaar is." Krum springt van zijn stoel op, grijpt een stok en brengt Bowman op het oogenblik dat hij zich omkeert, een hevigen slag op de schouders toe. Bowman wendt zich naar zijne tegenpartij, en terwijl hij met den linkerarm de slagen af weert, hamert zijn rechtervuist onophoudelijk op het gezicht van Krum. Daarna maakt hij een achterwaartsche beweging strekt den linkerarm vooruit en geeft Krum een geweldigen slag on der den kin. Op dit oogenblik bereikte de op schudding in de rechtszaal haar toppunt. De ge zworenen, de advocaten, de toeschouwers, allen staan op. De een roept: „Stil!" de ander hitst voor iedereu Minister ootmoedig te buigen. Dat de meeste conservatieven het vreest God« vau minder gewicht achten dan het »eert den Koning® hebben wij reeds vroe ger aangestipt. Men zou zich dan ook zeer vergissen, als men de Protestantscbe con servatieven van Pruisen allen voor orthodoxe Protestanten zou willen houden. De meesteu zijn positief geloovig, doch men heeft er ook aanhangers en vereerders van Strauss, Darwin en consorten ouder. Dat zijn de zoogenaamde Conservatieven ohne Piëtis- mus,« en men kan dus wel nagaan als zij in het parlement tegen de liberale theorieën te velde trekken, de zaak hen toch niet zoo bizonder na aan 't harte liggen zal. Zulke mannen zouden zich in eene liberale om geving zeker meer thuis gevoelen; 't meest zou hun eene partij behagen, die liberaal en tegelijkertijd reactionnair is. Om zulk een partij te stichten, zou men niemand meer bereid vinden dan den heer von Bennigsen. Overigens moeten we erkennen dat we het ideaal van een conservatief niet in die heeren zien, welke sterk in «piëtisme» doen, integendeel, gelooven wij, dat deze heeren te eeuigertijd nog zeer gevaarlijk voor den confessioneelen vrede kunnen worden. Men weet, dat de meeste Protes tantscbe predikanten in Pruisen tot de conservatieve partij behooren, ofschoon de conservatieven nu juist niet bijster op hunne sympathie gesteld zijn. De Nordd. Allg. Ztg. gaf zelfs der conservatieve partij eenmaal met hare gewone openhartigheid den raad, deze elementen niet al te zeer op den voor grond te laten treden. De orthodoxe theo logen hebben overal de minderheid; niet zij, maar de hooggeplaatste ambtenaren en de groote grondbezitters zijn de steunpi laren der conservatieve partij in Pruisen. Der waarheid wille kunnen wij niet nalaten te verklaren, dat de conservatieve Regee- ringsraden en Landraden tegenover hunne Katholieke medebroeders veel verdraagzamer zijn, dan de conservatieve orthodoxe theo logen. Er zijn hooge ambtenaren, die vroe ger tot de nieuw-eouservatieve partij be hoorden en geenszins piëtistischzijn, die zich echter vrij wat netter tegenover de Katholieken gedragen, dan de beruchte Stöcker en zijne trawanten ooit gedaan hebben. Wij gelooven derhalve dat het voor de conservatieve partij in Pruisen even schade lijk zou zijn, wanneer de orthodoxe theo logen, als wanneer de regeeringsgezinde eïemeuten grooteu invloed bij haar verkre gen. Het best zal dus zijn te zorgen dat de conservatieve partij niet in uitersten valle. 't Zou zeer gevaarlijk kunnen worden als de conservatieve partij eene vertegenwoor diging werd van eene bepaalde theologische richting der Pruisische Staatskerk. Ge schiedde zulks, en zouden in de fractie de orthodoxe theologen domineeren, dan kou men zich waarschijnlijk op een nieuwen dertigjarigen oorlog voorbereiden. Als men nagaat, welk een fanatieken haat in den de kampvechters nog meer aan. De gerechtsdie naars loopen heen en weer en trachten de orde te herstellen. De rechter, achter de tafel ver schanst, klopt er herhaaldelijk op. De vechten den hebben elkander intusschen aangegrepen en zijn nu aan 't worstelen. Een slag van Bowman heeft Krum op de tafel van den rechter gewor pen; de tafel valt om, en de rechter er onder. In zijne verdrukking hoort men hem nog met ge smoorde stem: „Orde, Orde!" roepen. Eindelijk worden de kampvechters gescheiden, zooals men twee bulhonden scheidt. Men had ook den rechter dadelijk uit zijn benauwden toestand bevrijd, en nadat elk van de beide kampvechters zoo goed, als het ging zijn kleediug weder in orde had gebracht, stelde Bowman heel eenvoudig voor de behandeling der zaak te hervatten bij het punt waar men ge bleven was. De rechter verklaarde echter gaarne te willen hooren wat de heeren advocaten tot verontschuldiging van hunne groote heftigheid te zeggen hadden. Krum nam 't eerst het woord, en verontschul digde zich bij het gerechtshof er over, dat hij zich door zijne drift had laten verleiden om met ongepaste taal en betreurenswaardige handelingen laatsten tijd de orthodoxe theologen tegen over de Katholieken aan den dag leggen, dan begrijpt nien dat eene parlementaire fractie, die zich met zulk een onedel drijven vereenzelvigt, de aartsvijaudin der Katho lieken moet worden. Gelukkig hebben Prui- sens Katholieken in den strijd zich steeds defensief gedragen, terwijl alle Katholieke schrijvers hunne Kerk steeds op uitmun tende wijze hebben verdedigd. Geen ver vergadering van Katholieke Geestelijken of leeken heeft zich ooit met de aangelegen heden vau het Protestantisme bezig ge houden, terwijl op Protestantsche verga deringen op de ergerlijkste wijze de Ka tholieke Godsdienst werd verguisd en be- leedigd. Zulke handelingen zou men in Pruisen nauwelijks bij de liberalen onder vinden; 't is dus te hopen, dat de conser vatieve partij er niet mee gediend is en dat zij zich door confessioneele vooringeno menheid niet zal laten afhouden met de Katholieken samen te werken in het belang der natie en tot welzijn van het vaderland. Met 219 tegen 184 stemmen verwierp de Fransche Kamer een Regeeriugsout- werp betreffende het leggen van een tele graafkabel naar Cochin-China, omdat het strekte dien kabel, schoon op voordeelige voorwaarden, te doen leggen door een En- gelsche Maatschappij. De beterschap van den Graaf vau Cham- bord blijft aanhouden. In zijne zitting van eergisteren heeft het Engelsch Lagerhuis in derde lezing een wetsontwerp goedgekeurd tot verbete ring van het lot, met name ook wat de woningen betreft, der Iersche pachters. De plaat in het jongste nummer van Punch is een zinnebeeldig pleidooi ten guuste eener lotsverbetering ook van den stede ling in deze, voor wien gezondheid en ge luk, bij vunze krotten die hij soins moet bewonen, vaak het geheele leven lang on bereikbare idealen blijven. Engelsche Politie-beambten vertrekken naar de Kaap om O'Donnell af te halen. Deze zal te Londen te recht staan. Steeds nog gaan de officiëele tele- grammeu voort aan de lezers in schijnbaar nauwkeurige cijfers mee te deelen hoeveel ongelukkigen in Egypte het slachtoffer werden van de gevreesde cholera. Men weet reeds hoe weinig betrouwbaar die cijfers zijn Toch kunnen zij dienst bewij zen, voorzoover zij worden aaugevuld door de opgaven van de correspondenten der groote bladen. Wat dezen gedurende de beide laatste dagen berichtten, leverde niet veel bizonders op. Het blijkt intusschen dat te Caïro de epidemie harer grootste hevigheid heeft verloren, 't Is opmerkelijk dat terwijl in het Engelsche kamp zich wèl gevallen voordoen, de soldaten van het Egyptisch leger voortdurend vrij ziju gebleven. Alle berichten stemmen overeen in de verzeke ring dat het karakter der ziekte minder kwaadaardig is geworden. Nog steeds ko op de tegen hem gebezigde uitdrukkingen te ant woorden. Bowman zeide, van zijn kant, dat bij, als be- leedigde partij, geen verontschuldigingen behoef de te maken, dat hij de- wapens, waarmede de natuur hem had toegerust, had om den heer Krum voor zijn aanval te bestraffen, hij ech ter den moed erkende, waarmede deze zich ver ontschuldigd had. De rechter besloot het voorval met deze kleine toespraak tot de kampvechters: „Het tooneel, dat wij hebben bijgewoond, is hoogst lakenswaardig en belachelijk. De rechtszaal is de plaats niet voor zulke vechtpartijen. Ik hoop dat voortaan de advocaten en alle leden van het gerechtshof zich als gentlemen zullen gedragen. In mijne kwa liteit als burger, gentleman en rechter ben ik verplicht den heer Krum eene geldboete van 25 dollars, eu den heer Bowman eene van 10 pd. st. op te leggen. De zaak is tot morgen verdaagd, dan zullen wij kalmer en beter in staat zijn haar te behandelen," Zoo gaat het bij terechtzittingen in sommige gewesten van Amerika toe.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1883 | | pagina 1