NIEUWE \o. 717. Züod&g 12 Augustus f 8e Jaargang. De accljnsen. BUITENLAND. Beren als impressario's. Slecht schrift. A4RLEMSC ABONNEMENTSPB IJS Per 3 maanden voor Haarlem Buiten Haarlem franco per post. Afzonderlijke Nummers J 0,85 I.— 0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG BUK EAU: St. Jansstraat Haarlem. AGITE MA NON AGITATE. COCRIIT. PBIJS DER ADVEBTENTIÉN Van 16 regels30 Cents, Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers KIJPPERS LAUREY. Al wat bestaat moet verdwijnen alleen omdat het bestaat, wanneer het namelijk vroeger ook reeds bestoud. In die stelling lost zich de revolutionaaire wijsheid eigen lijk op. Volgens de moderne politieke wijzen zijn onze vaderen niet meer of minder ge weest dan groote lomperds. Zij hadden summum summarum zoo wat van niets ver stand. Onze hoogverlichte eeuw heeft de wijsheid in pacht; haar echte zonen, dat zjjn die lieden, welke met al de nieuwe op vattingen meegaan, welke alles beter weten dan de geslachten op wier schouders wij staan. Wanneer nu deze of gene, die, in zijne onnoozelheid meent dat er vroeger meer welvaart, meer godsdienstzin, meer zede lijkheid heerschte, iets wil afdingen op de lofspraak aan onze dagen zoo opgeschroefd toegezwaaid, dan wordt hij onmiddellijk voor een stumperd, of nog erger, geschol den. Op geen enkel gebied willen de wijzen dezes tijds erkennen, dat onze vaderen een helder inzicht hadden in de behoeften en eischen des volks. Merkwaardig is het alleen, dat zelfs de modernste onder de modernen met welgevallen de vruchten geniet van de kapitalen door de spaarzaamheid en vlijt van vader, groot- of overgrootvader bijeen gegaard. Met een enkel woord willen wij, naar aanleiding van een feit, dat in de hoofdstad werd geconstateerd, de aandacht richten op de belastingwijsheid van voorheen in tegen stelling met die van thans. In ons vorig nummer namen wij een bericht over uit het Handelsblad,waarin werd gemeld, dat in de maand Juli te Amsterdam f 4000 meer was ontvangen aan vleeschaccijns dan in zomermaand van 1882. Dat verhoogd cijfer moet worden toege schreven aan het groot aantal bezoekers der Internationale Tentoonstelling. Het is die bizonderheid, welke ons noopt te wijzen op het vroeger gevigeerd hebbende, door de verstandigen onder 't levend geslacht af gekeurde stelsel van indirecte belastingen, waarbij wij thans speciaal het oog hebben op de accijnsen - En nu zal er toch niemand gevonden worden, die onbeschaamd genoeg is, ter wille der moderne wijsheid, te beweren, dat die accijnsen, welke vroeger geheven werden, op de welvaart der burgerij drukten. Reeds zooeven constateerden wij dat de groote burgerkapitalen in een vorige phase van ons volksbestaan zijn verworven. Wel wordt FE U1LLE TON. Nog onlangs heeft men in de nieuwsbladen gelezen hoe hevig twee Amerikaanschen impres sario's elkander Patti betwist hebben en hoe ein delijk Mapleson de kunstenares voor een fabel- achtigen prijs geëngageerd heeft. In deu goeden ouden tijd maakte men zooveel complimenten niet, en liet men het. geld minder rollen om de kunstenaars aan 't zingen te brengen. Zekere Jean Abell, eeu beroemd zanger uit de kapel van Karei II, die zich tijdens de revolu tie in 1688 verdacht had gemaakt, vluchtte uit Engeland en kwam na honderderlei avonturen te Warschau, waar hij eindelijk rust hoopte te vinden. Maar hij rekende buiten den waard. De koning van Polen vernam zijn aankomst en liet hem terstond bevelen nog dienzelfde avond voor hem te zingen. Abell, die zeer vermoeid van de reis was, weigerde. Daarop werd hij.zonder ver dere complimenten, in hechtenis genomen en in eene groote zaal gebracht, waar, op eene galerij in het bovenste gedeelte van den wand, het ge- heele hof bijeen was. Beneden in het midden er uu nog door sommigen veel geld verdiend, maar niet in alle kringen van den burger stand vallen bloei en welvaart waar te nemen. Hst grootkapitaal wint veel, de kleine kapitalen worden opgeslurpt door deu Moloch der Coöperatie. Men kan dus als in confesso vaststaande aannemen,dat de accijnsen, noch den handel, noch de industrie belet hebben te bloeien, zich te ontwikkelen en vooruit te gaan. Zelfs bestonden er in de gouden eeuw van Ne derlands zelfstandig bestaan een zeer groot aantal accijnsen. Waarom werden zij dan afgeschaft? hoo- ren wij ons vragen. Die afschaf!ug is een daad van 't radi calisme, een vrucht der moderne theorieën. Wij worden tegenwoordig getiranniseerd door de economie. Maar nu is het toch curieus, dat het er met de huishouders van Staat nooit zoo slecht uitzag, dan thans, onder de werking der Staathuishoudkunde. De nieuwerwetsche economie nu verkon digde ook: een voorwerp wordt goedkooper in prijs, naarmate dat de belasting, welke er op drukt, vermindert. Oppervlakkig zou men oordeelendat spreekt als een boek om dat te leeraren behoefde waarlijk de economie niet op te staan; dat weet wel een kind. Toch bewees de practijk dat de theorie, hoe schijnbaar onwederlegbaar ook, kan falen. De voorwerpen waarvan de accijnsen werden betaald, werden niet goedkooper toen die heffingen vervielen. Niet alle accijnsen zijn opgeheven. Het Rjjk heeft er enkele behouden, die nog goed rendeeren. De Gemeenten mogen geen ac cijnsen meer heffen, al valt het haar ook nog zoo zwaar om langs anderen weg aan den kost te komen. Dat koopje hebben wij te danken aan den Minister Betz, die daartoe hoofdzakelijk overging om Frankrijk te believen, dat zijn wijnen niet langer door een Gemeente accijns wilde getroffen zien. Betz beriep zich natuurlijk ook op de theorie der prijs verlaging. Aan den kleinen (geringen) man vooral, werden gouden bergen beloofd. De uitkomst was zeer teleurstellend. De artikelen van verbruik stegen in prijs, instede dat zij daalden. Het brood alleen werd iets goedkooper. Of het er ook beter op werd? Wie zou dat durven be weren De ouderwetsche bakker builde zijn tarwe en rogge zelf, nadat het op de windmolen gemalen was. Toen wist ieder bakker welke waar hij verhakte. De stoom- molens verdrongen de windmolens; het der zaal stond een leunstoel, waarop de zanger gebonden en daarna door middel van een windas tot op de hoogte van de galerij opgehescken. werd. Toen werden de deuren eensklaps geopend en stormden een zestal beren de zaal binnen, die met hunne bloeddorstige muilen naar den armen omhoog hangenden zanger hapten. //Zing nu," riep de koning, ;/als gij niet lie ver verslonden wilt worden". Jean Abell, wiens keel door angst was dicht- gesnoerd, zong niettemin een vol uur lang, tot dat men de beren weder uit de zaal verwijderd had. Het verhaal luidt, dat het hof deze grap bi zonder vermakelijk vond. Maar het zal wel niet vermeld behoeven te worden, dat Abell, zoo dra hij weer in vrijheid was, zich haastte om het gebied van een vorst te verlaten, die zich op zulk een zonderlinge wijze muzikaal genot wist te verschaffen. Het schrift van groote mannen is in den regel eminent slecht en een ware plaag voor wie het lezen moeten. Zoo schreef b.v, de Hertog van Wellington builen nam een einde. Groot geknoei met de meelsoortenis natuurlijk thans mogelijk. Niet elke partij meel wordt chemisch door de bakkers onderzocht; wij gelooven veeleer dat weinig onderzoek plaats heeft. Het gips speelt dan ook een belangrijke rol bij het wmeffabrikaat. Bovendien namen de groote broodfabrieken, die door de afschaffing van den gemaal-accijns mogelijk werden, aan houderden kleine bakkers het bestaan. En de windmolenaars, die zooveel wind maakten over den gemaal-accijns, zijn juist door de afschaffing weggewaaid. Dat was de practijkEn (om nog een voorbeeld te kiezen) het spek sloeg op met den dag, dat de accijns op het varkens- vleesch verviel. Spreekt dat alles niet duidelijk genoeg? Nog voelbaarder argument voor de accijnsen vormen de heffingen, voor hen in de plaats getreden. Drukkende hoofdelijke omslagen en plaatselijke inkomsten- of verterings belastingen vervingen de niet-dr ukken de accijnsen. Ook die zware lasten hebben wij te dan ken aan de nieuwerwetsche theorieën en bespiegelingen, 't Is daarom meer dan tijd, dat wij terugkomen van den verderfelijken weg. Aan de Gemeenten moet worden ver gund accijnsen op enkele artikelen te leggen, terwijl ook de Staat verschillende indirecte heffingen kan invoeren. De artikelen van nooddruft en behoeften zouden kunnen wor den vrijgelaten; er zijn voorwerpen van betrekkelijke weelde te veel over om vrucht dragend voor Rjjk en Gemeente te worden gemaakt. Reeds al te lang was de theorie aan 't woord; het wordt meer dan tijd dat deprac tijk weder tot haar recht kome. Mogen de tegenwoordige Bewindslieden minstens eenige stappen op dien beteren weg met beslistheid zetten Uit mededeelingeu in het Engelsche La gerhuis is gebleken, dat in Britsch-Indië de cholera reeds in Mei en Juni van dit jaar zeer heeft gewoed. In de provincie Bombay werden op 15 Mei 714 aoodelijk afgeloopeu gevallen van die ziekte aauge- geven. Iutusschen verklaarde de Bombay Gazettedat in werkelijkheid het cijfer veel hooger was. Het karakter der ziekte was alom zeer kwaadaardig. Wijl sedert vele jaren de cholera in Iudië behoort tot de regelmatig optredende ziekten, schijnt zij van regeeringswege aldaar niet bizonder eeus een brief aan een Minister in het Kabinet- Derby, doch niemand kou dien lezen en tot he den toe is het nog onbekend wat de kort daar op gestorven Hertog eigenlijk bedoelde. Lord Brougham werkte nog al veel voor de pers, doch er was in de groote zetterij van mr. Clowes slechts één zetter, die kon uitmaken wat de groote man met zijne hanepooten bedoelde. Deze letterzetter stierf jong en sedert dien is er nooit weer een zetter geweest, die alleen uit de kopij van Brougham kon wijs worden; altoos moest het geheele personeel en dikwijls ook de schrijver zelf er aan te pas komen. Napoleon I schreef druk en gauw. Hij kon 14 zijdjes van een brief binnen een minuut klaar spelen, doch dan stonden er geregeld op iedere bladzijde acht kladden en een lange straal weg gespatten inkt; 't geheel zag er uit alsof een groote spinnekop, een duizendpoot in den intkoker was gevallen, er weer uit gekropen en over bet papier gewandeld had. Horace Greely schreef, zoo mogelijk, nog er barmelijker. Eens schreef hij, in een philoso- phische verhandeling, en terwijl hij zeer ver strooid was. Virtue is it is own reward (De deugd vindt hare belooning in zich zelve;. Dat in het oog gehouden te worden, en zelfs hare uitbreiding niet tijdig de noodige zorg in te boezemen, Anders zou het optreden der ziekte in Egypte vermoedelijk niet zoo schijnbaar onverwachts geweest zijn. In het Lagerhuis zeide Gladstone, dat het plan van Egypte's regeeriug, om be lasting te heffen vau de vreemdelingen, aan de Mogendheden door haar was me degedeeld, doch dat deze het nog niet had den overwogen. Wat de rechtspraak over vreemdelingen aangaat, daarvoor was nog geen plan gereed. Engeland is in beginsel voor eene internationale rechtspraak in crimineele gevallen. Bij het feestmaal in het Mansion House zeide Gladstone dat aide Ministers hopen op eene spoedige voltooiing van het her vormingswerk in Egypte. De regeering vreesde echter dat overijling dit werk be derven zou. Zoodra de taak vervuld is, zul len de Britsche troepen uit het land ver dwijnen. De Regeering (zoo deelde hij verder mee) had uitvoerige berichten ontvangen omtrent het gebeurde te Tamatave. Deze versterken de hoop, dat er geene moeielijkheden be staan, welke niet met behulp van de steeds tusschen Engeland en Frankrijk heerschende welwillende en eerlijke gezindheid zullen kunnen worden opgelost. De Premier ver trouwt stellig dat er uit deze zaak niets zal voortvloeien, wat de eendracht tusschen de beide mogendheden zal kunnen ver storen. De Jury heeft uitspraak gedaan, en de Ieren Deazy, Fetherstone, Oherleky, Flana- ger en Dalton schuldig verklaard aan land verraad, en hen veroordeeld tot levenslan gen dwangarbeid. De beschuldiging hield in dat de gevangenen te Cork dynamiet maakten en daarvan eene zekere hoeveel heid naar Liverpool brachten, om verschei dene openbare gebouwen in de lucht te laten springen. De Iersche verklikkers zijn vau de stoom boot Pathan overgebracht aan boord van het pautserschip Nelson. Volgens den Daily JVms-correspondent te Caïro is er in het verloop der cholera eene opmerkelijke verbetering gekomen. Het vijfzesde gedeelte der aangetasten in het hospitaal aldaar herstelt. Men verwacht dat de ziekte binnen weinige dagen als ge weken kan worden beschouwd. Een gedeelte van het regiment ca valerie te Nagero, in de provincie Logrono, in bezetting,- is in opstand gekomen onder aanvoering van een subaltern officier. De de schrijver it is in plaats van its geschreven had, was voor den letterzetter minder, doch hij kon er geen enkele letter uit maken; na lang turen en overleg werd besloten om het maar zoo getrouw mogelijk te zetten volgens de kopij en nu kwam er te staan: Washing with soap is wholly absurd (Zieh met zeep te wasschen is de dwaasheid zelve). Greely's hanepooten waren toch nog eens eeu keer voordeelig, in plaats van lastig voor een huisknecht, die een nieuwen dienst had gezocht en omtrent wien men bij Greely had geïnfor meerd. Greely kon niet anders getuigen dan dat die persoon in zijne vorige betrekking ge stolen had. Niemand uit het g-zin, waarbij de nieuwe knecht in dienst trad, kon den brief lezen. De knecht kwam later Horace bedanken voor zijn aanbeveling. ,/Hoe heb ik het nu met u, zeide deze verwonderd, ik wil u wel beken nen dat ik de lui ronduit geschreven heb dat ge eeu dief zijt." Dat hindert niets, mijnheer, hernam de bediende, want ze konden er geen woord van lezen en hielden het voor een mooi getuigschrift.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1883 | | pagina 1