BINNENLAND. muiters zijn gevlucht in de richting van het gebergte. Verscheidene kolonues zijn hun achterna gezonden. Volgens het ge rucht hebben zij de spoorstaven opgebroken. Woensdag had er ook iD eene voorstad van Barcelona eene oproerige manifestatie plaats. Er werden oproerige kreten aange heven. De orde is er hersteld. De Koning heeft een besluit geteekend, waarbij alle constitutioneele waarborgen in het gansche land geschorst worden, en waarbij den ministers volmacht wordt ge geven om overal waar zij het raadzaam oordeelen den staat van beleg af' te kon digen. De generaal en de prefect te Badajoz zijn afgezet. Het Columbiaansch Congres is door den President- geopend met eene boodschap waarin hij het belang aantoont van de handhaving des vredes en van de herstel ling van het crediet des lands door stipte betaling der rente. Dat laatste, weet men, laat sedert eenige jaren te wenscheu over. De Tran3vaalsche Volksraad heeft, na langdurige beraadslaging, het jaargeld van den President bepaald op 2000 pond sterling en en 300 pond vergoeding voor huishuur. Het jaargeld van den Staats-Se- cretaris, dat 600 pond bedroeg, is door den Raad met 50 pond verminderd. De Britsc'ne Resident in de Transvaal verdient dus nog 20 pond per jaar meer dan de President. Zijne Regeeriug salari- ëert hem met 2320 poud. Dépêches uit Egypte melden, dat het gevaar eener overstrooming van den Nijl imminent is. De stand is te Cairo reeds reeds 10 pies boven die van het vorige jaar. Het is bijna zeker dat Cetewayo nog in leven is. Hij zou zijn aangekomen op het gereserveerd grondgebied. In eene depêche uit Rome, bevattende de na men van een groot aantal den 9den dezer in het con sistorie gepreconiseerde Bisschoppen, komt voor Mgr. P. M. Snickers, laatst Bisschop van Haarlem, voor den Aartsbisschopszetel te Utrecht. Tiel, 10 Aug. De directeur-boekhouder der bank van leening alhier is ontslagen. Het in zijne administratie ontdekte tekort moet eenige dui zenden bedragen. Er moet reeds eene klacht te gen hem zijn ingediend bij de justitie wegens het zoek maken van gelden. Weststellingwerf, 10 Aug. In deze gemeente is de heer B. De Ruiter, die aan zenuwtoevallen leed, in de vaart gevallen en verdronken. Scheveningen, 10 Aug. Ons dorp heeft de eerste telephonische verbinding verkregen. Dezen ochtend zijn bet Hotel Garni en de stalhouderij van den heer J. Waterreus, Keizerstraat alhier, telephonisch verbonden met het aan het strand gelegen Oranje-hotel. Deventer, 10 Aug. De landbouw-tentoonstel- ling, welke van 27 tot 28 Augustus alhier zal gehouden worden, belooft zeer belangrijk te zijn. Er zijn van verschillende zijden zeer vele inzen dingen toegezegd. 's Gravenhage, 10 Aug. Dinsdag-avond is in de wachtkamer van het Ned. Rhijnspoorstation alhier eene dame plotseling overleden. Arnhem, 10 Aug. Aanstaanden Woensdag zal D. C. H. vroeger ontvanger der gemeente Rutten, die beschuldigd wordt ƒ1500 te hebben verduisterd, voor het Gerechtshof alhier terecht staan. Als zijn verdediger zal optreden de Heer Mr. A. A. de Vries, advocaat te Amersfoort. Gaasterland, 10 Aug. In deze gemeente heeft een knaapje van drie jaar, die twist kreeg met een makker van denzelfden ouderdom, dezen in drift met een hamer tegen het hoofd geslagen, Wat den dood van het audere kind ten gevolge had. Amsterdam, 10 Aug. Gisteren is in een der hotels alhier een der logeergasten in verzekerde bewaring genomen, daar hij, een valschen wissel van 25 pond sterling had afgegeven op eene Bank in Londen. Rozendaal, 10 Aug. Een heer, die met zijne echtgenoote uit Parijs alhier kwam met het doel de Amsterdamsche tentoonstelling te bezoeken, ontdekte, toen hij uit de visitatiekamer was ge komen, dat hem eens portefeuille, onder meer in houdende 3 bankbiljetten van ƒ1000, was ont vreemd. Alle pogingen der justitie om op het spoor te komen van den diefstal bleven vruchte loos, daar de reiziger de nommers der bankbil jetten niet had opgeschreven. GEMENGDE BERICHTEN. Te Loanne, in het Eransche depar- tement Loire, hebben weer twee ontploffingen van qynamiet patronen plaats gehad. De eene in een koffiehuis, de andere in eene fabriek. In het kof fiehuis werd een der gasten aan de hand ver wond, maar, voor het overige richtten de ontplof fingen geen schade aan, dan een aantal gebroken glasruiten. Aan de besturen der ingeschreven muziekcorpsen voor den Internationalen wedstrijd van fanfares en harmonie-muziek is door de Rege lingscommissie bericht, dat de wedstrijd, door Onvoldoende inschrijving voor enkele afdeelingen, niet plaats zal hebben. Naar wij vernemen, zal het hooger beroep van Jantje Struik c. s. den 2en October a. 8. voor het Gerechtshof in den Haag worden behandeld. Om zich een denkbeeld te vorm en van de ontzaglijke getalsterkte des Duitschen le gers kan dienen, dat wanneer het, nacht en dag voortgaande, een gewone poort moest doortrek ken, in marschkolonnes, het een volle maand zou noodig hebben! De zeeslang, een oude kennis, is eens weer voor den dag gekomen, ditmaal op 't droge. Zonderling als altoos had het beest nu besloten om gelijk een lid der Alpenclub de ber gen te bestijgen, niet echter den Matterhorn, waar onlangs zoo velen al klimmende het leven lieten, maar voorzichtigheidshalve te Witteberg in Zuid- Afrika. De correspondent vau de Cape Argus heeft ze gezien en er is dus ook geen twijfel mogelijk. Hij was op de konijnenjacht en wachtte geduldig op de knaagdieren die niet komen wil den, toen hij een geweldig spektakel hoorde. De correspondent echter was niet bang, doch ver beidde gelaten de dingen die daar komen zouden. Daar verscheen de slang, de echte rechte zee slang, welke alleen journalisten bezoekt. De slang die ook onzen journalist wel kende, was ditmaal niet expres gekomen, maar verdwaald; het beest had een kalfskop en was zeer schubbig; alleen haar hals was 2 voet lang en de totale lengte, met staart en al, was, gelijk gebruikelijk is, circa 25 ellen. De slang naderde den correspon dent en toen bleek het eerst dat het dier kwam met vijandelijke bedoelingen, misschien wel om hem eer. hoofd kleiner te maken. De correspon dent retireerde; hij had nog willen schieten, maar bedacht zich; hij had slechts met hagel geladen. Den volgenden dag trokken jagen in massa naar de bergen om de zeeslang op te sporen, maar niemand ontdekte eenig spoor; het waren dan ook maar jagers en geen dagblad-corres pondenten. Nabij de kust van Texel werden vóór een paar dagen twee jonge haaien gevangen, die den bek vol hagelwitte tanden hadden, ofschoon de dieren nog nauwelijks twee voet lang waren. Al spoedig na de vangst zijn zij ge storven. In den Londenschen dierentuin heeft men van het geld dat Jumbo, de veelbe sproken olifant, heeft opgebracht, een fraai ge bouw voor de slangen en kruipende dieren op gericht, een paleis, waar zij in verwarmde glazen hokken veel beter gehuisvest zijn dan in hun vorig verblijf. Maar het verhuizen van al die pythons, adders, ratel- en andere slangen, was geen gemakkelijk werk. Daar waren pythons die zich met woede tegen hun vervoer verzetten; een alligator vluchtte in een waterpijp en kon slechts met groote moeite er uitgehaald worden. Een grooten Amerikaanschen krokodil moest men den bek met touwen dichtbinden, om hem over te brengen, en in zijn nieuw hok moest hij door zes mannen in den vijver geduwd worden. Het vervoer geschiedde in zakken en vele dieren wa ren bijna niet "daaruit te krijgen. Zij kwamen echter eindelijk allen zonder ODgelukken over. Te Chicago is een maatschappij opgericht tot het bouwen van luchtschepen voor het vervoer van passagiers en goederen. Het ka pitaal bedraagt 2,000,000 dollars. D e Tablet behelst het totaal der jongste volkstellingen en der metingen van den aardbol. Vierk. kilometers. Bewoners. Europa 9,500.000 325.500.000 Afrika 30.000.000 205.679.000 Azië 44.500.000 835.000.000 Australië 9.000.000 4.031.000 Amerika 43.000.000 89.570.000 Hieruit ziet men o. a. dat Azië, ofschoon niet veel grooter dan Amerika, meer dan de helft van het menschelijk geslacht herbergt en dat Europa, hoewel, op Australië na, het kleinste werelddeel, meer bewoners telt dan Afrika, Aus tralië en Amerika te zamen. Te Oudemirdum (Gaasterland) kregen twee knaapjes van 4 jaar twist. Een van de twee kinderen greep een hamer en gaf daar mee den anderen een slag op het hoofd, die zoo hevig aankwam, dat het gekwetste kind aan de gevolgen is overleden. Ten einde de Rotterdammers, nu de kermis geschorst werd, toeh in de gelegen heid te stellen nationaal „kermisgebak", wafels en poffertjes, te genieten, hebben eenige gere- nommeerden in dat vak benedenhuizen gehuurd op verschillende standen van Rotterdam en deze naar de bekende houten getimmerten doen in richten. De kermisgezinden houden zich zeer rustig en maken druk gebruik van deze inrich tingen. Ore' een gewoonte vau visschen, waarvan visschers gemakkelijk partij kunnen trekken, deelt een Engelech blad het volgende mede: Men heeft dikwijls opgemerkt, dat vis schen stroomopwaarts langs den linker- en stroom afwaarts langs den rechteroever zwemmen. Een huis te Lansinburg legt thans de laatste hand aan een kleine stoomboot van papier, die voor een maatschappij te Pittsburg gemaakt wordt. Het bootje meet 6.10 M. in de lengte en kan 25 personen vervoeren. De buiten huid van het scheepje bestaat uit een zeer sterk blad karton van tien streep dikte. Om de hecht heid er van te beproeven heeft men op een af stand van 4 voet er een revolverschot op gelost, waarbij de kogel zelfs de buitenhuid niet scheurde. Bij Libau in het Russische gov v er- nement Koerland is een landheer, Nolde genaamd, op een tocht in h t bosch door sluipmoordenaars doodgeschoten. De mistboei van kapitein Cator, aanwezig op de visscherij-tentoonstelling te Lon den, moet dienen om bij mist een schip te waar schuwen, dat er een ander vóór is. Zij wordt ge bruikt evenals een patent-log, en drijft achter het schip. Door de voortgaande beweging van den boei brengt het water eene schroef in beweging, die op hare beurt den hamer van eene bel be weegt. Hoe sneller het schip loopt, des te snel ler beweegt zich ook de boei, en bij gevolg ook de schroef. De slagen op de bel geschieden dus met langer of korter tusschenpoozen, en hieruit kan de snelheid van het schip, dat men vooruit heeft, afgeleid worden. Een rijke eigenaar uit de Eaubourg St. Germain te Parijs werd eergisteren door een op hol zijnd paard overreden, met het ongeluk kig gevolg, dat hij binnen een paar uren aan de bekomen wonden bezweek. Hij laat een vermogen van ongeveer 3 millioen na en zijne eenige erfgena men zijn twee nichten, die tot heden in de diepste armoede verkeerden. In de gevangenis teTavastehus (Denemarken) werd onlangs een vrouw gebracht, veroordeeld tot een jaar en drie maanden gevan genisstraf omdat zij een kind gestolen had, dat een week oud was. Daar er in het Wetboek geen straf voor kinderdieverij genoemd is, werd deze misdaad onder de rubriek: mishandeling gerang schikt, de angst van de moeder in aanmerking genomen. Fredericksvarn de kleine vesting aan de punt van de bocht van Laurvig, is door brand voor twee derden vernield. Eenige open bare gebouwen werden nog gered. Volgens be richt uit Christiania wordt de schade, alleen wat de gebouwen betreft, op meer dan een half mil lioen begroot. Op Ischia beginnen de bewoners langzamerhand zooveel mogelijk hun werk te hervatten dank zij vooral de bepaling van den Minister van openbare werken, dat alleen aan de mannen, die niet in staat tot werken zijn, on- stand verleend zou worden. Er zijn nu in de houten hutten bakkerijen en slagerijen ingericht, zoodat men niet meer van alle levensmiddelen van buitenaf voorzien behoeft te worden. De stad Ischia is door den Minister onderzocht, en deze heeft bevonden dat geen der huizen in een ge vaarlijken toestand verkeert. Van slechts enkele waren een paar muren gespleten. Van verschil lende zijden, uit binnen- en buitenland, komen giften in voor de noodlijdenden. Een som van 20,000 die te Triëst bijeengezameld was voor de stichting van een doorloopende tentoonstelling aldaar, wordt nu afgestaan te hunnen behoeve. In 1882 en in het eerste halfjaar van 1883 vervoerde de Amst. Omnibus-Maat schappij per tram gemiddeld resp. 22.300 en 27,200 personen daags; in Juli jl. is dat ge stegen tot 43.300 en thans bedraagt het ongeveer 50,000 personen daags. In Frankrijk heeft men 4 soorten van landbouwscholen. Een hoogeschool voor land bouw te Parijs; voor onderwijs en examen be taalt men 144. Er zijn drie landbouwscholen van de tweede soort waar practijk en theorie gepaard gaan. Ieder leerling heeft op zijne beurt toezicht op het werk. Op de provinciale sch den betalen de leerlingen 200 's jaars. Zij moeten veldwerk verrichten. Het doel is bestuurders te vormen van groote boerderijen. Eindelijk zijn er zoogenaamde leerhoeven, waar zonen van land bouwers gratis onderwijs ontvangen om zich voor te bereiden voor eene hoogere inrichting van landbouwonderwijs, of om na afgelegd examen naar huis terug te keeren. De feestvierende leden van het Koek- en Brood-bakkersbond met hnnne dames maakten Donderdag 11. uit Amsterdam, per Balon- stoomboot Polphijn, een tochtje naar IJmuiden, om daar de havenwerken in oogenschouw te ne men. Zij vertrokken om 101/» uur. De muziek aan boord der boot liet zich bij het vertrek hooren. Eene monsterkrakeling versierde den vlaggestok. Evena 1s in de bescha afde landen geeft ook in West-Afrika de mode tot groote dwaasheden aanleiding. Om bet gelaat te ver fraaien gebruikt men daar niet zooals hier een wit poeder, maar roode verf, in de ooren draagt men geen meer of minder reusaehtige oorbellen maar eenvoudig stukjes hout van oen vinger dikte. Bizonder ijdele jonge dames zijn van meeuing, dat ook de neus op zulk een versiering recht heeft en steken er stroohalmen, stukjes hout of kleine beentjes door. Te Bezooien deed een man vernis in een kruik met vitriool, zoodat hij de massa n het gezicht kreeg en zijn geheele aangezicht verbrand is. D e Figaro berekent, dat van de 557 afgevaardigden 317 sedert de opening der Kamer zitting (9 Jan.) tot 2 Augustus,, waarop die ge sloten werd, geen mond opendeden, dat 44 minder dan 5 minuten het woord voerden, 8 wegens persoonlijke motieven; 188 hielden langere rede voeringen. Het aantal zittingen was 106, te zamen 451 uren. De Miuisters hadden 19 interpellaties en 22 vragen te beantwoorden. De president sprak 2926 malen en paste 4 malen de censuur toe, In eenige der Fransche vesting en van het oostelijk frontier is een photograaf aan gehouden, die toegang tot de kazerne had, om de manschappen voor lagen prijs te photogra- pheeren. Zijn welwillendheid strekte zich evenwel verder uit, daar hij tevens afdrukken nam van de vestingwerken zelf, die evenwel, en dat was erg jammer, niet te koop waren. Een nader onderzoek heeft aan den dag gebracht, dat deze ijverige iudustriëel in het bezit van een vrij complete collectie photographieën var. de voornaamste Fransche vestingen was. De over het algemeen zoo welwillende Fransche autoriteiten hebben zich niet bizonder ingenomen geloond met dit bewijs van overgroote belangstelling. De Duitschers schij nen toch niet stil te zitten! Bij een brand in eenmodemaga- zijn te Parijs werd een groote partij dure witte zijde zwaar beschadigd. Door rook en water uit de brandspuiten kregen de stukken over de ge heele breedte zeer eigenaardige nuances. Die be schadigde stukken werden aan handelaars te Londen verkocht, en daar ondergingen zij een merkwaardige verandering. Men maakte daarvan die zijde voor aanzienlijke dames kleedjes, geheel met welige waterplanten en groene slingers ver sierd, en de bruine rook- en watervlekken waren daarbij een zeer bedriegelijke nabootsing van den moerassigen grond, waaruit die planten verbeeld den te groeien. Aan het hof maakten deze „moeras japonnen" veel opgang en het moeras-dessin, dat de Parijsche spuitgasten uitvonden, heeft veel kans, op de vleugelen der mode gedragen, een reis om de wereld te doen. Een ontsmettingsmiddel, dat tot dusver weinig bekend was, maar uitstekend wer ken moet, wordt door Engelsche bladen aanbe volen. Men lost daartoe een halve drachme (1,75 gram) lood nitraat of salpeterlood oxide in een liter kokend water op en twee drachmen keukenzout in een kuip met water. Die twee oplossingen giet men bij elkaar, laat ze staan tot zich een neer slag gevormd heeft en dan is het middel gereed. Het aldus verkregen vocht is volkomen reuke loos en een zeer sterk desinfectie-middel. Een doak in die vloeistof gedoopt, en in een door vuile lucht verpeste kamer opgehangen, zuivert de lucht van die kamer terstond. In grachten of sloo- ten gegoten, of over mesthoopen gesprenkeld werkt de oplossing zeer goed en zij onderdrukt terstond elke onwelriekende uitdamping, Ook kan men het vocht zeer goed gebruiken voor het ontsmetten van lirnen, kleederen enz Op de huid werkt de oplossing, die opzichzelve vergiftig is, niet schade lijk. Toch is voorzichtigheid aan te raden. Een miniatuur-stoomboot met drie heeren is 'op de Merwede, in het midden der rivier, omgeslagen. De opvarenden zouden ver dronken zijn, ware het niet dat juist een schip per voorbijkwam, die hen allen redde. Uit het onderzoek omtrent het kind te Deventer, dat op den schoot der moeder is doodgebleven, is gebleken, dat de moeder, toen zij het kind de borst gaf dit waarschijnlijk te dicht aan zich heeft gedrukt, waardoor het gestikt is. De vrouw was dronken, en sedert lang maakte zij misbruik van sterken drank. Zondag-morgen was haar man op reis gegaan, om zijne familie te bezoeken. Voor hij vertrok liet hij eenige levens middelen halen, welke hij aan zijne vrouw met 25 centen ter hand stelde. Zij verkocht de levens middelen ver beneden de waarde en gebruikte al het geld om haar jeneverdorst te lesschen. Hare kinderen zouden dien dag honger hebben geleden zoo niet een familielid hen van het noodige had voorzien. Te Velp, Dieren, Brummen en o in streken moeten alle losloopende honden ge durende 4 maanden van eene muilkorf voorzien zijn, wegens een vermoedelijk geval van honds dolheid te Hummeloo en Keppel. De heer Pasteur te Par ij s heeft aan de heeren die naar Egypte gaan om er de cho lera te besturen, een wenk voor hunne onder zoekingen gegeven. Hij heeft hun als zijne mee ning medegedeeld, dat de besmetting der cholera hoogstwaarschijnlijk, zro niet zeker, niet door de ademhalingswerktuigen, maar door de verterings organen het menschelijk lichaam binnendringt, uitgezonderd in sommige, zeer zeldzaam voorko mende gevallen. In de groote zaal van een hötel-res- taurant te Ziirich kwam onlangs, tegen den avond een jonkman, die een meisje van ongeveer 6 ja ren bij zich had. Het kind had een sluier voor, was blijkbaar zeer zwak en kon niet loopen, want de heer droeg het in zijn armen, en zette het op een stoel naast zich neer. Hij bestelde een biefstuk en een glas bier, en juist toen de knecht het bestelde wilde gaan halen, riep het kind in het Fransch „ik ook een glas en een biefstuk." De gasten die in de nabijheid zaten, verbaasden zich over het zonderlinge kind en luisterden naar de gesprek ken tusschen het meisje en den heer, die nu in het Duitsch gevoerd werden, en over allerlei nieuw tjes, de tentoonstelling, eindelijk zelfs over poli tiek liepen. Toen de knecht het avondeten bracht, beval de heer toornig, den door het kind bestel den biefstuk weder weg te nemen. Zonder zich aan het snikken van het kind te storen, at hij zijn biefstuk op, nam het meisje weder op en ging de deur uit. Maar nauwelijks was hij weg, of men hoorde een hulpgeroep en de afgebroken woorden; „help, help! Hij slaat mij dood!" Allen snelden, met stokken gewapend de deur uit, naar den tuin. Daar zag men den man, buiten zichzelven van woede, het kermende kind onbarmhartig ranse len. Toen men het arme slachtoffer, dat reeds bewusteloos scheen, aan zijn woede ontrukte en wilde beproeven het tot bewustzijn te brengen, bleek het... een pop te zijn. Nadat het algemeen gelach eenigszins bedaard was, helderde de zaak zich op. De jonkman was de Engelsche buik spreker Vox, en had, bij wijze van reclame, het tooneeltje met de ziekelijke jongejuffrouw ver toond,op het voetspoor waarschijnlijk van dien Amerikaanschen buikspreker, die een gansch hotel in rep en roer bracht toen hij een zoogenaamd kind met een mes wilde doodsteken. Uit West-Afrika is t ij del ij k in Duitschland teruggekomen de heer Hermann Soy- aux. Hij heeft zich gedurende 5 jaar opgehouden in Gaboon, aan de Westkust van Afrika. 3. was vroeger deelgenoot (voor de plantkunde) van de bekende Giissfehitsche expeditie naar de Loango- kust. De door S. te Gaboon gevestigde koffieplan tage van een Hamburger handelshuis, is naar weusch gelukt. De vraag betreffende den arbeid met vrije negers in die streken is in dezen naar weusch opgelost. Het daar gevestigde station komt ook ten nutte der botanische en der meteorologische wetenschap. Door de politie te Nijmegen is de hand gelegd op een paar broeders, oud 12 en 13 jaar,die eergisteren-avond een slachterswinkel aldaar zijn binnengeslopen en uit de toonbanklade een bakje met geld hebben gestolen. De jeugdige schavuiten hadden reeds een groot gedeelte van het ontvreemde geld versnoept. Dat de ouders hunne kinderen veel langs de straat laten zwerven in plaats van hen behoorlqk naar de school te zenden of een ambacht te laten leeren, moet als de oorzaak beschouwd worden dat deze knapen reeds zoo vroeg met de justitie kennis maken. Een tweede juweelen collier, eveneens ter waarde van 100,000 franks, is, als voor de verloting aangekocht, in de middengalerij van het tentooustelling-gebouw geëtaleerd. Woensdag kwam een schip in de sluis aan de Roode Vaart, dat vermoedelijk tusschen een der zwaarden en de romp van het schip een drenkeling heeft medegevoerd; althans toen het schip geschut werd, ontdekte men daar een lijk. Het was gekleed in een blauwe boeze-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1883 | | pagina 2