N I E U W E No. 719. Zondag 19 Augustus 1883. 8e Jaargang De toestand in Italië. BUITENLAND. De donder. Een heldendichter in angst. ORLEmHE ABONNEMENTSPBIJ S Per 8 maanden voor Haarlem 0,85 Buiten Haarlem franco per post. 1, Afz ouderlijke Nummers 0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG BUREAU: St. Jansatraat Haarlem. AGITE MA NON AGITATE. PBIJS DER ADVEBTENTIËN Van 16 regels .30 Cents. Elke regel meer Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers KÜPPERS LAUREY. De vereerders en bewonderaars van het »vereenigd« Italië hebben de gewoonte tegenover hunne tegenstanders met groote verwaandheid te suoeveu op de door heu in gevoerde hervormingen, op den vooruitgang der beschaving en op de algemeene welvaart van het land, die, »als de lente na den winter« sinds de vestiging van het mo derne koninkrijk, overal valt waar te nemen. Daar men deze en dergelijke phraseu dikwijls genoeg, zoowel in als buiteu Italië, kan vernemen, zal het zijn nut hebben, nu en dan aan zekere bepaalde feiten te herinneren, die te belangrijker zijn, als zij van niet-katholieke zijde komen. Zulk een getuigenis bracht dezer dagen het in Stuttgart verschijnend tijdschrift ydie neue Zeitin een hoogst belangrijk opstel »over den staathuishoudkundigen toestand van Italië.De auteur van dit artikel schrijft met recht een der hoofdoor zaken van den treurigen toestand van het Italiaansehe volk toe, aan de grootheidsma nie, die in de voorname kringen heerscht en welke Italië als landmacht met Duitsch- land en als zeemacht met Engeland wil vergeleken hebben. De gevolgen der enorme uitgaven, die men in het moderne koninkrijk voor mi litaire doeleinden besteedt, openbaren zich natuurlijk in een vreeselijken belastingdruk. De Staats- en Gemeente-belastingen be dragen in het »gelukkige« Italiaansehe koninkrijk niet minder dan 1825 millioen lire, terwijl de gezamenlijke inkomsten slechts een cijfer van ongeveer 5000 mii- lioeu lire bereiken. Aan deze cijfers kun nen we alzoo de volgende beschouwingen ontleenen. De belastingen bedragen 35 percent, dus meer dan een derde van de nationale inkomsten; zij drukken natuur lijk het zwaarst op de mindere klassen der maatschappij. Niemand is vrijgesteld van de inkomsten-belasting. De geringste bur ger wordt er door getroffen. Iemand die een jaarlijksch inkomen heeft van 2000 lire moet daarvan 170 lire inkomstenbelas ting betalen. De grondbelastingen zijn er schrikbarend hoog opgevoerd. Italië is een land waar veel akkerbouw gedreven wordt; 't is dus vooral de landbouwer, die de FEUILLETON. Ieder kent het zeer afwisselend geluid, dat veelal, na korteren of langereu tijd, op den blik sem volgt. In de verte gehoord is het een dof gerommel; van naderbij: een geluid als van een voortrollend lichaam, dat in kracht toe- en af neemt, en in de onmiddellijke nabijheid gehoord' een hevige knal, dien men meermalen met de losbarsting van zwaar geschut heeft vergeleken en die steeds door een rollend geluid gevolgd wordt. Het is echter hoogst opmerkelijk, dat de don der, zelfs bij de diepste nachtelijke stilte, nooit op grooter afstand dan van 3 of 4 uren gaans Wordt gehoord, terwijl integendeel het gebul der van het zware geschut op 15 tot 20 uren gaans is waargenomen. De reden hiervan ligt zeker groot endeels in de overdreven schatting der sterkte van het geluid des donders; wellicht ook in andere oorzaken. De electriscbe vonk schijnt slechts met een enkelen knal over te springen. Met den blik sem is dit wellicht niet het geval, daar deze of langs den geheelen weg dien bij aflegt, bf bij elke verandering in richting en elke vertakking, een knal veroorzaakt. Uithoofde van de groote snelheid des bliksems is dit niet met zekerheid uit te maken. Het rollen des donders moet uit de groote grootheidsmanie der Italiaansehe politici moet betalen. In eenige provinciën stegen de belastingen tot 40 a 45 percent van de zuivere inkomsten. In Cremona heeft de belasting de bijna ongelooflijke hoogte van 60 percent van de inkomsten bereikt! En deze mededeeling wordt ons niet door den een of anderen agitator gedaan, maar wij ontleenen dit bericht aan eene officiëele kennisgeving door den heer Beauclerc, Engelsch Consul in Italië, aan de Engelsche Regeering ingediend. Ook de door deu Italiaanschen Senaat uitgegeven Atii della Giunta per la Inchiesta agraria. (Acten der Commissie voor het onderzoek der agra rische toestanden) moeten erkennen, dat de toestand der arbeiders in Italië met den dag slechter wordt. Tarwe- of gerste- meel,« aldus vermelden de officiëele be richten, genieten de laagste klassen der Contadini (landbouwers) nimmer, behalve in den oogsttijd eenig meel, dat vrouwen en kinderen hier en daar bij de nalezing verzamelen. Zware arbeid, slecht voedsel, een ellen dig dak (in de provincie Mantua ziet men hutten van leem, met biezen gedekt, niet beter dan die van de Hottentotten of boscbjesmanneu) geen wonder, dat de boer ziek wordt, dat de vreeselijke huid ziekte, de Pellagra, zich meer en meer verbreidt. In het district Lodi vond de met eeue officiëele zending belaste ridder Caraco onder 173,000 inwoners 4030 Pel- lagra-lijders, in Cremona onder 175,000 4190, in Verulanova onder 57,000 zelfs 3400 lijders, dus 6 percent. Zeer laug heeft men willen ontkennen dat de Pella gra een gevolg is van de ongezonde sociale toestanden; ten huidigen dage echter erkent iedereen dat zij de eigenlijko ziekte van de groote ellende is (Zn malattia propria della piu squallida miseria.) Niet veel beter staat het in Italië met den arbeider geschapen. De exploitatie van deu vrouwen- en kinderarbeid is algemeen. Officiëele opgaven, duiden aan dat van de 382,000 personen, die in de Italiaansehe industrie aan het werk zijn, ruim 260,000 vrouwen én kinderen zijn. 't Ligt voor de hand, dat als deze toestanden nog lang blijven voortduren, de Italiaansehe natie phy- sisch en moreel te gronde moet gaan. Ook de auteur van het in bovenvermeld tijd- lengte en den gekronkelden loop der bliksem- «tralen verklaard worden. Deze hebben namelijk dikwijls eeue lengte van verscheiden uren gaans, zooals meermalen gebleken is, wanneer men van den top eens bergs een onweder beneden zich kon waarnemen. Daar nu het geluid zich met oneindig geringere snelheid voortplant dan de bliksem, namelijk 333 meters in de seconde, zal een waarnemer ook niet een enkelen knal maar eene reeks vau ougeregehnatig op elkander vol gende «lagen hooren. Indien men namelijk van uit het oor van den waarnemer lijnen trekt naar de verschillende punten der baan van eenen blik semstraal, dan zullen deze zeer ongelijke lengten hebben. Het geluid moet dan ook zeer verschillende afstanden doorloopen om tot het oor te komen; de daarvoor benoodigde tijd is dus verschillend, en vandaar, dat men niet een enkelen slag maar eeue reeks van slagen hoort, die verschillend in sterkte zijn. Door terugkaatsingen kan bovendien het getal der slagen grooter schijnen dan het werkelijk is, en indien de teruggekaatste met de rechtstreek- sche slagen samentreffen, kan er eene verander lijke sterkte van het geluid onstaan. Aan terugkaatsingen alleen kan het rollen des donders niet worden toegeschreven; want zoowel op zee als op uitgestrekte vlakten, waar dus geen voorwerpen zijn die het geluid terugkaatsen, zoo dat het het oor kan bereiken, wordt het rollen des donders evenzeer gehoord. schrift opgenomen artikel voorspelt het nieuwe Italië eene slechte toekomst. Hand aan hand met de uitbreiding der physische ziekte,zegt hij, »gaat de sociale.* De misdaden, vooral die van diefstal, nemen de overhand. De schrijver der brochure: »la Voce d'un Contadin(de stem van een landbouwer) zegt zelfs, dat zijne klasse uit dieven bestaat. »Wij moeten stelen om vrouw en kiuderen te onderhouden.* De minachting der wetten neemt in gelijke mate met de wanhoop toe; geen wonder dan ook dat wij aanhoudend van boeren- revoluties hooren, die natuurlijk zonder be leid en zonder goed beraamde plannen on dernomen, met zeer weinig moeite worden onderdrukt. Toch vormen deze verschrik kelijke toestanden een dreigend gevaar voor het moderne, vrije Italië.Wat toch ba ten gepantserde schepen en sterke vestin gen, als de bevolking door diefstal en roof den hongerdood weet te ontgaan om echter spoedig een offer der vreeselijke Pel lagra te worden. Uit deze beschouwing zullen onze lezers tot de gevolgtrekking komen dat de inder tijd door de revolutionairen voorspelde gou den aera in htt moderne koninkrijk nog lang niet is aangebroken. Het geprofeteerde gulden tijdperk is trouwens niet meer dan eene illusie, die nimmer zal verwezenlijkt worden. Inderdaad, gestolen goed gedjjt niet. Admiraal Courbet heeft de krijgsopera- tiën tegen Hué geopend. De blokkade der monding van de Hué-rivier is zoo geregeld, dat het verkeer van de hoofdstad van Au- uam met de zeekust afgesneden is. De ad miraal heeft plan, deu 20en Augustus met 1200 tirailleurs der marine Hué aan te vallen.Vier kanonneerbooten zullen den dijk, die Hué beschermt, forceeren en den aan val van de landzijde ondersteunen. Het dezer dagen te Bologna gehouden democratisch congres, waarop het zeer on stuimig is toegegaan, heeft een voorstel, om een bond te sluiten met de Frausche democratie, verworpen. Des heeren Anderson's wetsontwerp tegen het duivenschieten zal vermoedelijk nog in de huidige zitting ook door het Door wolken kan bet geluid worden terugge kaatst, doch in te geringe mate om hier in aan merking te komen. Daar het licht zich met zulk eene schier on meetbaar groote snelheid voorlplant, dat men kan aannemen, dat de bliksem op hetzelfde oogen- blik wordt gezien waarop hij schittert, kan men uit de bekende snelheid van het geluid en het tijdsverloop tusschen het oogenblik waarop men den bliksem ziet en den donder hoort, den af stand van het onweder ten naastenbij bepalen. Want veronderstelt men, dat er 17 seconden tm-scheu licht en slag verloopen, dan doorloopt het geluid in dien tijd 17 malen 333 of 5561 meters. Daar nu een uur gaans 5555 meters is, is de afstand ruim een uur gaans. Zelden of nooit hoort men den donder na een langer tijdsverloop dan van 50 of 60 seconden; in dit geval zou het onweder 50 of 60 malen 383 meters verwijderd zijn, dat is 16650 of 19980 meters, of wel drie of vier uren gaans. De hier grstelde zijn wel de uiterste gevallen die kunnen waargenomen worden, en hieruit is het vroeger opgegevene opgemaakt dat de donder niet verder dan op drie of vier uren afstand kan vernomen worden. De Deensche dichter Oelenschlaeger, die de stoute Noordsche reuzen heeft bezongen, was zelf alles behalve een held. Eens toen hij met twee schilders, de gebroeders Riepenliausen te Hoogerhuis worden afgedaan. Inmiddels haasten zich de liefhebbers te Hurlinggam om aan de straks verboden pret hun hart nog eens op te halen. De Standard verneemt uit Durban dat er een heftig tweedaagsck gevecht in Zoe- loeland is geleverd tusschen de aanhangers van Cetewayo en die van Usibepu, hetwelk eindigde met de nederlaag van den laat ste. Zijne kraal werd ingenomen; vele zij ner volgelingen ontvluchtten te paard. Hij vroeg hulp aan John Dunn, maar deze weigerde. Door Minister Dilke werd eergisteren in het Engelsch Lagerhuis verklaard, dat een on derzoek is gelast naar voorgekomen geval len van pok-ziekte, ontstaan, naar het heette, tengevolge van den invoer van be smette lompen. In het Lagerhuis deelde Fitz Maurice mede, dat Shaw, de eenige Brit die nog door de Franschen te Tamatave gevangen werd gehouden, de secretaris van den ge storven consul, in vrijheid is gesteld. Het Hoogerhuis nam bij derde lezing de wetsontwerpen aan betreffende de cho lera. en betreffende de pachters in Enge land. De electriscbe tentoonstelling te Wee- uen, is door den aartshertog Rudolf ge opend, die in antwoord op eeue rede van deu voorzitter der commissie, de toekom stige beteekenis van de electriciteit als werkkracht deed uitkomen. Het was, zeide hij, misschien niet louter toeval, dat de derde en grootste tentoonstelling van elec triciteit zou gehouden worden binnen de gastvrije muren van Weenen, die alreeds zoovele belangrijke uitvindingen aanschou wen mochten. Deze tentoonstelling zou Oostenrijk en Weenen tot eer strekken. De aartshertog betuigde dank aan de ver schillende medewerkers en eindigde met in naam des Keizers de tentoonstelling ge opend te verklaren. Vervolgens bezichtigde hij de tentoongestelde voorwerpen, en richtte tot de inzenders waardeerende woorden. De minister van financiën heeft den Khedive het verslag over den staat der schatkist aangeboden. Hij berekent dat er over het afgeloopeu jaar een te kort van 191,500 Egyptische ponden is op de alge meene inkomsten, niet gerekend het te Rome, een uitstapje naar Tivoli maakte, besloten zij, wetende hoe bang hij was, eene grap met hem te hebben. Zij maakten hem wijs dat zij in den toon van het weder en eeue gele zwavel achtige tint van de lucht de voorteekenen van eene aardbeving zagen. „Maar wat dan in zulk een geval te doen?" vroeg de heldendichter, met bevende stem. „Ja, wat zou er aan te doen zijn!" zeide een der broeders; „niets anders dan zijn lot maar af te wachten! Gelukkig wie klimmen kan, want in een hoogen boom zit men het veiligst." Oelenschlaeger zweeg, in zich zeiven gekeerd. Eensklaps bewoog een zijner begeleiders met zijne knie de tafel, zoodat de flesschen wankelden en de wijn uit de glazen overliep. Ontsteld sprong Oelenschlaeger op én snelde het huis uit. De anderen zagen uit het venster hoe de zwaarlijvige, onhandige man zich met handen en voeten om den stam van een hoo gen boom klemde en naar boven begon te klau teren. Met ontzaglijk veel moeite gelukte het hem den top te bereiken. Daar zat nu, hoogen droog, de dichter, die den moed van zoo meni- gen Noordlandschen held had bezongen, in doods angst de kramptrekkingen der aarde af te wach ten. Er gebeurde wel is waar niets, maar niet dan met moeite en na vele geruststellende verze keringen was hij te bewegen den boom weer uit te klimmen en naar Rome terug te gaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1883 | | pagina 1