B1 i\ L A D. kort van bet domeinbestuur en de kosten van het bezettingsleger. De minister be toogt dat eeue blijvende vermindering van uitgaven tot een bedrag van 150,000Eng. pond, dringend noodzakelijk is. Die som, gevoegd bij de normale vermeerdering van inkomsten is bestemd om te dekken den dienst der nieuwe leening, welke men voor slaat, ten einde te kunnen betalen de ei- sehen om schadeloosstelling en de buiten gewone uitgaven voor den veldtocht naar Soudan. De Fransche wetenschappelijke commissie tot het houden eener enquête naar de cho lera is te Alexandrië aangekomen. De Spaansche Regeering heeft bij de Fransche op Zorilla's uitzetting uit Frank rijk aangedrongen. Uit Moskou wordt als zeker gemeld dat het hoofd van het gemeentebestuur, de bekende hoogleeraar Tschitscherin, zijn ont slag heeft ingediend. De Vorst van Montenegro heeft, bij gelegenheid van zijn vertrek naar Konstan- tinopel eene proclamatie uitgevaardigd, waarin hij deze gebeurtenis toelicht. Hij is inderdaad, nadat houderdtallen jaren tnsschen Turkije en het kleine Vorstendom werd strijd gevoerd, en de vrede nu einde lijk werd gesloten, de eerste beheerscher van Montenegro, die een bezoek te Stam- bul aflegt. Vorstin Milena neemt het regentschap waar. Voor eenigen tijd werd gemeld, dat de Emir van Afghanistan een hem door Engeland aangeboden jaargeld welwillend had aangenomen. Thans blijkt, dat dit jaargeld 112 lafch ropijen (ongeveer D/s mil- lioen gulden) bedraagt, dat daarvoor gee nerlei overeenkomst met den Emir is ge troffen, ook geenerlei handels-verbintenis aangegaan, en dat het doel der schenking is den Emir in staat te stellen aan de moeielijkheden en bezwaren het hoofd te bieden, waarmede hij bij het voeren van 't bewind te kampen heeft. Feitelijk betaalt dus de Eugelsche Re geering de troepen, die in het Rijk van den Emir de orde handhaven. GEMENGDE BERICHTEN^ Helder, 17 Aug. Eergisteren herdacht de Zeer Eerw. Heer B. II. Brinkman, R. K. Pastoor alhier, den dag waarop Z. E. voor 30 jaren de prieserlijke wijding ontving. Bij deze gelegenheid was de kerk smaakvoi versierd en ontving de ge leerde en algemeen geachte en beminde jubilaris tal van bewijzen van innige belangstelling en waardeering. Amsterdam, 17 Aug. De Internationale Ten toonstelling is tot op heden bezocht door onge veer 800,000 betalende personen; abonnementen niet medegerekend. Maastricht, 17 Aug. Uit de Zuid-Willems vaart alhier, is heden opgehaald het lijk van een onbekend manspersoon, tusschen 40 en 50 jaren oud, dat in vergevorderden staat van ontbinding verkeerde. Haarlemmerliede en Spaarnwoude, 17 Aug. De Zeer Eerw. heer J. Karsten herdacht eergisteren den dag waarop Z. E. 25 jaar gele den de II. Priesterwijding ontving. Dinsdag-mid dag te 3 uur werd Z. E. aan de grens der ge meente plechtig ontvangen en gecomplimenteerd door heeren kerkmeesters, onder geleide van eene eerewacht, bestaande uit 15 jongelieden te paard. De kerk was smaakvol versierd en voor de pas torie prijkte een keurig geschilderde eerepoort, van toepasselijke inscriptiëu voorzien. Een en an der was vervaardigd door den ook voor kerke lijke versieringen gunstig bekenden kunstschilder de heer H. Hartman te Haailem. Nog waren door eeuige inwoners voor de pastorie guirlandes, bloe men en groen aangebracht, welk een en ander eer, fraai effect maakte. De den Jubilaris aangeboden geschenken bestaan uit een compleet kamer-ameu blement, een prachtig tafelservies en andere zaken. Als kerkgescheuk ontving Z. E. eene fraai gebeeld houwde eikenhouten communiebank. Eindhoven, 17 Aug. Vijf werklieden der fa briek van de heeren Mignot en De Block alhier, vierden dezer dagen hun 25 jarigen trouwen eu eerlijken dienst aan die fabriek, en ontvingen bij deze gelegenheid van den patroon iedet een gouden remontoir. Ossendrecht, 17 Aug. Eergisteren is het 27a jarige kindje van den smid A. Vermeulen op noodlottige wijze om het leven gekomen. Men vond het kind met het hoofd naar beueden in eens gevulde waterton. Rotterdam, 17 Aug. De Rechtbank alhier heelt 3 maanden celstraf opgelegd aan een dienst bode, die ten nadeele van den geneesheer Nolen, bij vvien zij iu dienst was, successievelijk i'1100 gestolen had. Zij moet o. a. dit geld alhier heb ben zoek gemaakt. s' Gravenhage, 17 Aug. In de St. Jozefs- Kerx, alhier, werd Woensdag 11. op plechtige wijze het 2a jarig priesterschap herdacht van den Zeer Eerw. heer B. van Buuren, Pastoor dier kerk. Vele blijken van belangstelling ontving de hoog geachte Jubilaris van zijne gemeeutenaren. Na de plechtige H. Offerande ontving de Zeer Eerw. heer van Buuren ten zijnen huize de gelukwen- schen van zijne vele vrienden en vereerders. Seheveningen, 17 Aug. Eergisteren-ochtend werd aan het strand alhier het lijk gevonden van een jongen, naar gissing 11 a 12 jaren, dat later herkend werd als van een te 's Ilage thuis behoo- rend knaapje. Het kind was gaan baden voorbij het hotel d'Orange, en zoo verdronken. Heerenveen, 17 Aug. In den tuin van den hovenier H. P. De Vries, alhier, is een kool ge oogst, die ruim 18 pond woog. Kralingen, 17 Aug. Woensdag jl. vierde de Zeer Eerw. heer G. Scheiberling, pastoor alhier, zijn 25jarig priesterschap. De Kerk was prachtig met groeu en bloemen versierd en zoowel van onderscheidene corporatiën als van vrienden en vereerders ontving de jubilaris een aantal kost bare geschenken. De pakketboot Baron Mackay, welke, volgens een bericht van Lloyd, in de straat van Karimata schipbreuk heeft geleden, is, naar men ons mededeelt, van de Nederlansche-Ii.dische Stoombootmaatschappij en voer, van Batavia uit, op verschillende kustplaatsen. Blijkens latere dé pêche van Batavia, zijn al de opvarenden gered. Anno 1883 heeft men in Nederland, in de gem. Achtkarspelen, een nieuw middel tegen de varkensziekte gevonden, nlde kat des huizes op te hangen! 't Is alleen maar jammer, dat het niet hielp, zooals trouwens voor de hand lag. De Gemeent e-o nlvanger H., te P u t- ten, is door het Gerechtshof te Arnhem veroor deeld tot 5 jaren tuchthuisstraf en f 600 boete. Door de brandweer te Goes is een nieuw middel beproefd om persouen te redden, die zich op hooge verdiepingen in brandgevaar bevinden. Het bestaat In het schieten van een dunne, lichte lijn door het raam. Tot dusverre werd dit gedaan met een geweer. Te Goes is men op het denkbeeld gekomen de lijn aan een ge wonen pijl te bevestigen en dezen door middel van een gewonen handboog naar binnen te schieten. De proeven zijn, naar vermeld wordt, uitstekend geslaagd. Aan de lichte lijn kan eene zwaardere lijn en daaraan de reddingszak worden opgehaald. Het krankzinnigengesticht van Southal Park te Londen is gisteren-nacht afge brand. Vijf der verpleegden zijn in de vlammen omgekomen. Wij lezen in een Duitsch blad: "Door het gerechtshof te Amsterdam is barones Colin, de echtgenoote van een officier, tot 14 dagen gevangenisstraf veroordeeld, daar zij, bij een eeni gen tijd te voren gevoerd proces, had opgegeven 29 jaren oud te zijn. De verdediger van de aan geklaagde iu het genoemde proc s bewees, dat de barones reeds de vier kruisjes achter den rug had, en het gerechtshof, daarin een schending van den eed ziende, veroordeelde daarom de ofliciers- vrouw tot de genoemde stral". O komkommertijd! Er is thans een reis tusschen Queenstovvn en New-York gemaakt in 6 dagen 20 uren en 30 minuten. Een boot van de Auchor- lijn, de City of Rome, bereikte dat minimum. Wij zullen eerstdaags een wedstrijd beleven tus schen een ballon en een stoomboot, 't Zal dan de vraag zijn wat gevaarlijker is. Photographieën van den bliksem zijn de jongste overwinning van het bliksemsnel photographeeren. De Heer Haensel, te Reichen- berg, is, na vele mislukte proeven, onlangs er in geslaagd, verscheidene bliksemstralen te photo grapheeren. De afbeeldingen vertoonen lange elec- trische vonken in de lucht. Bij een der bliksem stralen werd een gedeelte van het landschap mede gephotographeerd, en Haensel kon daaruit de plaats, waar de bliksem ingeslagen was, vrij nauw keurig berekenen. Ongetwijfeld zullen stelselmatige studiën van dien aard vele merkwaardige uitkom sten betreffende het verloop en de ontwikkeling van onweders kunnen opleveren. Te Dar wen in Engeland keerde een werkman, die slecht leefde met zijn vrouw en deze met hem, Maandag van zijn werk, greep zijn vrouw in koelen bloede aan, doodde haar met een scheermes eu bracht vervolgens zich zelf om het leven. Op de Kalvermarkt te 's H a g e werd Woensdag-middag slag geleverd. Een koloniaal, die zich reeds op Atjeh waande, sloeg duchtig los op iemand, die ten slotte een zenuwtoeval kreeg, terwijl een vrouw, die tusschenbeide kwam, onder den voet geraakte. Eindelijk daagde een politieagent als vredestichter op en in den vorm van een sigaar werd de vredepijp aangestoken. De Holla udsche wachtmeester G. van H. die zich in Juni j.l. te Bonn onvoegzaam en beleedigend over den Duitschen Keizer uitliet, is aldaar, met aanneming van verzachtende om standigheden, tot eene gevangenistraf van 7 maan den veroordeeld. Uit Vlissingeu wordt ons gemeld: Een onzetteud ongeluk had hier in den laten na middag plaats. Een jong paar, dezen morgeu in de katholieke kerk in ondertrouw opgenomen, 't geen morgen voor den ambtenaar van den bur gerlijken stand zou geschieden, ging een zeiltochtje op 't kanaal maken, toen kort na hunne afvaart op de hoogte der zoetwatermachine, tengevolge van een rukwind de zeilboot omsloeg en onmid dellijk zonk, met het ongelukkige gevolg dat de bruid in de diepte verdween, nadat haar bruide gom, zeeman hij het Belgische loodswezen, die een goed zwemmer was, te vergeefs alles tot hare redding had ingespannen eu eindelijk zelf met moeite kon gered worden, en ten slotte geheel bedwelmd per rijtuig naar de stad werd vervoerd. Een noodlottige droom had o n- langs een jonkman te Königgratz. Hij droomde, dat hij iu een spoortrein zat, die dreigde te ver ongelukken, en sprong uit den waggon, naar hij meende, maar in werkelijkheid uit het open staande venster zijner slaapkamer, op de tweede verdieping. De ongelukkige kreeg door den val een hersenschudding en brak een been. Een eigenaardige straf legde de president van het kantongerecht te Clerkenwell een man op, wiens gezicht in dronkenschap zoo geducht toegetakeld was, dat zijn eigen vrouw hem niet meer kende. Mr. Iiannay beval name lijk den dienstdoenden politie-beambte, den man een spiegel voor te houden, opdat hij zelf zien zou, hoe hij er voor anderen uitzag. Dit werd tredaan, en de dronkaard schrok zoo van zijn uiterlijk dat hij zich plechtig voornam, nooit meer een drop te drinken. In Engeland s c h ij n t het publiek niet veel op te hebben met de briefkaarten m-.t "antwoord betaald". De verkoop blijft ver bene den de verwachting. De juweliers Kornitzer, Heffes en Durker te Parijs, die gele diamanten door een scheikundig preparaat wit gemaakt hadden en als zoodanig verkocht, waren in Maart door de rechtbank vrijgesproken. Het Openbaar Ministerie kwam echter in hooger beroep en het Hof heeft de drie beschuldigden op grond van artikel 405 C. P. tot zes maanden gevaugenisstraf veroor deeld. Wegens de niet-t o e t reding van Nederland tot de druifluis-conventie is dezer dagen aan het grenskautoor te Aken de invoer gewei gerd van alle bewortelde planten, waaronder eenige waggons aardappelen. Deze maatregel treft voor al de groentenhandelaren te Maastricht en om streken. Als een middel tegen de vliegen, die het ons in de zomerdagen zoo lastig kunnen maken, wordt aanbevolen een half theelepeltje ge stampte zwarte peper, een theelepel suiker en een eetlepel room goed dooreen te mengen en dit op een schoteltje in de kamer neer te zetten. De vliegen zullen dan spoedig verdwijnen. Ook beveelt men voor hetzelfde doel sterke koude, groene thee met suiker aan. Dit is tevens een bewijs voor de bewering, dat de groene thee door het drogen op koperen platen vergiftig is geworden. In menige werkplaats is er steeds een zondenbok, die door de overige werklieden geplaagd en gesard wordt. Deze kinderachtigheid kostte eergisteren in een fabriek te Dugny aan een der plagers het leven; want de mishandelde geraakte eindelijk zoo in toorn, dat hij deze dood sloeg. Een koorddanser, die te Sedan over een koord Zondag de Maas zou passeeren, is niet zoo gelukkig geweest als Blondiu. In het midden gekomen brak het koord en daar dit aan de tribunes der toeschouwers vastgemaakt was en deze niet meer ondersteund werden, stortte zij in, waardoor o. a. een meisje verpletterd en verscheiden personen gewond werden. De koord danser kwam met een nat pak vrij. Elder Co. te Glasgow bouwen tliau3 voor de Cunard-lijn twee stoomschepen, die de reis over den Atlantischen Oceaan in minder dan zes dagen zullen moeten volbrengen. Zij zullen 13,000 p. sterk zijn, en 8000 t. meten. Inde zomerdagen wordt menig- een met familie verrast, die hij in stilte op de Mookerhei zou wenschen. Toch zal zelden iemand een verrassing ten deel zijn gevallen als den heer Arthur Peel, lid vau het Eugelsche Parlement voor Warwick, die Maandag een 300tal van zijn kiezers overkreeg met vrouwen en kinderen, die het Parlement eens kwamen zien en natuurlijk eerst hun Afgevaardigde gingen opzoeken die hen wel den weg zou willen wijzen. Mr. Peel geraakte over zooveel genegenheid schier buiten zich-zelf. Evenwel koos hij, met het oog op de eerstvol gende verkiezing, de wijsste partij, bood den hee ren en dames ecu kop koffie met een boterham aan eu geleidde zijn gasten toen iu partijen door de gebouwen van het Parlement. Het Gerechtshof van het depart e- ment du Rhone heeft zekeren Gammarchon ter dood veroordeeld, omdat hij een ander omgekocht had om den vader van eerstgenoemde te ver moorden. De omgekochte moordenaar werd tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld. Naar aanleiding van de herhaal- delijk gedane mededeeliug omtrent het smake lijke van jonge brandnetels, deelt een onzer lezers ons mede, dat ook bladeren van bloemkool, op de gebruikelijke wijze van savoye en witte kool toebereid, een zeer lekkeren schotel met groente geven. Wijl de bladen gewoonlijk weggeworpen wor den, zou men licht de proef kunnen nemen. De vraag, of telephooudraden ge- vaar opleveren bij onweer, is nog niet op afdoende gronden beantwoord. Dat de draad den bliksem aantrekt, is ontwijfelbaar; dat de draad, die, voor den aardstroom, de telephonische toestellen met den grond verbiuut, als afleider dienst doet, is even stellig bewezen. Bij ieder onweder trekt de eene draad aan, en leidt de andere af. De vraag slechts is, of dit afleiden in voldoende mate geschiedt. Een bericht uit Indiana is iu deze niet zeer ge ruststellend. Het universiteitsgebouw is daar 12 Juli in brand gevlogen door een telephoondraad, die ir de directiekamer uitkwam. Een nieuwe vleugel, waarin het laboratorium, het museum en de bibliotheek, zijn geheel vernield. Eene ééuige verzameling visschcn van dr. Jordan is er bij ver loren gegaan. De schade, ook aan de bibliotheek, is, uil een wetenschappelijk oogpunt, onherstelbaar. Het gebruik van tabak bij verschil lende volken wordt met de volgende cijfers aange geven: Engeland, Frankrijk en Rusland 5, Italië 7, Cuba 11, Oostenrijk 14, Duitschland en Noord- Amerika 15, België 24, Nederland 28. Mexico echter spant boven alle de kroon. Daar rooken zelfs de kindereu in de school. D e ge meente-geneesheeren in Pruisen zijn van regeeringswege uitgenoodigd bij het invullen hunner opgaven voor de ziekte-sta- i tistieken voortaan te vermelden of de patiënten zich aan drankmisbruik schuldig maken. Op die wijze wil de Regeering een volledige statistiek van de Pruisische dronkaards verkrijgen en van de ge volgen, die het alcoholisme op de openbare ge zondheid heeft. Da verlangde vermelding bestaat uit de letter P, achter den naam des lijders, het geen beteekent Potator (dronkaard). Een eigenaar van een hond te's Gravenhage, had onlangs de aardigheid dit dier tegen een vrouw aan te hitsen, zoodat deze nog al verwond geraakte. De eigenaar is nu door de R:chtbau.k voor dit feit tot een maand celstraf veroordeeld. In Zwitserland hebben, nu de post- beambten, door beperking van den Zondagsdienst tot vier uren op alle kantoren, een groote ver lichting van hun arbeid op den Zondag verkregen hebben, ook de telegrafisten zich gewend tot den Zondagsboud aldaar, zoowel als tot de Regeering, om vermindering vaD hun drukkenden dienst. Zij wijzen er op, en hierin bestaat eene treffende over eenstemming met hetgeen ook in ons land is op gemerkt, dat verreweg het meerendeel der tele grammen, die op den Zondag verzonden worden, volstrekt overtollig zijn en over onverschillige zaken loopen; ze behelzen veelal groeten van zich op reis bevindende personen aan hunne achterge blevenen en uitingen van blijdschap over hetgeen zij geniet in. Niet over noodzakelijken arbeid be klagen zij zich, maar hierover, dat, om „futiele reden", die arbeid op den Zondag hun wordt op gelegd. De heeren fabrikanten van verf stoffen Lucius en Brüning te Frankfurt a/M. heb ben patent genomen voor de vervaardiging van paranitrobenzylidenchlorid. Och Kaatje, haal eens even om den hoek voor 27j cent paranitroben zylidenchlorid. Maar vergeet het r.iet, hoor! Marwood, de Eugelsche beul, heeft aan een medewerker van de „Press association" zijn beschouwingen over het verworgen van ter dood veroordeelde misdadigers medegedeeld. Hij beweert dat het door hem toegepaste stelsel veel doeltreffender is dan elke andere executeer-me thode in de bekende wereld. Sedert jaren heeft hij van het vraagstuk dan ook een onderwerp van ijverige studie gemaakt, zoodat hij nu zoo ver gekomen is van te kunnen verzekeren dat zijn methode zoo snel als de bliksem werkt en zijn delinquenten er niet de minste pijn onder lijden. De veroordeelden zijn niet alleen dadelijk dood, maar ook het trekken van het lichaam is bij deze methode tot een minimum beperkt, zoodat zij zelfs de voorkeur verdient boven het guillotineeren. De hals wordt snel verrekt, de wervelkolom ge- brokeu, de strik trekt door den zwaren val van het lichaam dicht, waardoor de luchtpijp gesloten wordt, de longen ophouden te werken en een beroerte intreedt. De delinquent verliest onmid dellijk de bezinning en de dood treedt feitelijk in een oogenblik in. Marwood beweert dat zijn „modus operandi" voor geen verbetering vatbaar is. De Norddeutsche Lloyd te Brem en heeft beslag gelegd op een torpedovaartuig, dat aldaar voor de Spaansche marine is gebouwd en gereed lag om van stapel te loopen. De inbe slagneming had plaats wegens vergeefsehe invor dering eener som van 6000 dollars, die de Spaansche Regeering schuldig is voor vracht eener lading erwtenworst naar Cuba, tijdens den opstand aldaar. Laatstleden Maandag is te Berlijn het elfde schoorsteenvegers-congres gehouden. Er waren ongeveer 150 afgevaardigden uit 1500 cor poratiën. Uit het verhandelde bleek onder ande ren, dat er in 1881 in het Duitsche rijk onge veer 15000 branden hebben plaats gehad. De ge zamenlijke schade wordt begroot op 54 millioen mark. Er werden bij die branden 107 beambten en manschappen der brandweer gekwetst, terwijl 8 daarbij het leven hebben verloren. Daarnevens waren 790 andere persouen gewond en 197 om gekomen. Voor zoover men kou nagaan, waren er ruim 1700 branden ontstaan doordien men had verzuimd den schoorsteen te doen vegen. Naar aanleiding daarvan werden nu in het con gres onder anderen ook besluiten genomen, om bij de Wetgevende Macht en de bevoegde antori- teiten aan te dringen op het nemen van maat regelen tegen dit verzuim. Bij het maken van het vuurwerk te Fermo in Italië ontbrandde dit. Het gevolg was, dat een huis een prooi der vlammen werd, twee personen gedood eu twee zwaar gewond werden. Ten opzichte van het vertrekken van vogels vóór het uitbreken van cholera be helst de Nature nadere mededeelingen, die, omdat ze van elkander onafhankelijk zijn, groote waarde hebben. Vooreerst van den heer O. Fischer, die in 1849 een bloedverwant bij Salisbury wilde be zoeken, doch allen voor de cholera gevlucht vond, Van een tuiuman vernam hij toen, dat de knecht die belast was met het smeren van den windwijzer, even vóór het uitbreken van de cholera, naar be neden gekomen was met het verhaal, dat het daarboven zulk een vuile lucht was geweest. Geheel iu overstemming hiermede is, dat een uit Indie teruggekeerd officier iu 1849 bij het beklimmen van den toren te Salisbury op eens uitriep. „Ik ruik cholera". Een of twee dagen later brak de choleia er uit. Ook de vogels, met de zwaluwen, zegt de berichtgever, H. Cecil, hadden dadelijk iets geroken; althans reeds vóór de cholera waren zij verdwenen. Herhaaldelijk doen zich gevallen voor van zonderlinge toepassing van den op zich zelf goeden maatregel dat geen personen met pak jes het tentoonstellingsterrein te Amsterdam mogen verlaten dan met een "laissez passer" geteekeiid door de verkoopers. Een heer verliet o. a. Zondag het terrein met zijn kinderen, die 5 wafels in een papier hadden. Geen quaestie van doorgaan. De portier vorderde een „laissez passer." Hij was beleefd genoeg een formulier meê te geven ter teekening door den wafelbakker, die eerst bezwaar maakte te onderteekenen, omdat hij geen Franscb verstond. Gelijktijdig wilde een ander heer, die een zakje saucijzenbroodjes meenam, het terrein verlaten, doch vond dezelfde moeielijkheid. Hen1 werd echter vergund het formuliertje zelf te on derteekenen eu hij gaf zichzelf dus een „laissez passer" door een oogenblik voor worstenbrood- hakker door te gaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1883 | | pagina 2