N I E W E No. 720. Donderdag 23 Augustus 1883, 8e Jaargang Alexander Sli en Diderot. BUITENLAND. Verhuizende planten. De Japansche volksbloem. Een aartsvrek. I MILIUM ABONNEMENTSPBIJ8 Per 3 maanden voor Haarlem Buiten Haarlem franco per post. Afzonderlijke Nummers j 0,85 1,— 0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. B UB. EAU: St. Jansstraat Haarlem. AGITE MA NON AGITATE. PBIJS DEB ADVEBTENTIÉN Van 16 regeis30 Cents. Elke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentie n worden uiterlijk Dinsdag- en Vrij dag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers KÜPPERS LAUREY. Hoe zeer Rusland door revolutionaire ideeën ondermijnd wordt en hoe zeer het te vreezen is dat die ideeën ieder oogenblik tot uitwerking kunnen komen, dit alles heb ben de laatste jaren zeer duidelijk gecon stateerd. De vader van den thans regee renden C/aar verloor door een gruwelijken moordaanslag op vreeselijke wijze het leven. Ontelbare aanslagen hebben sinds dien tijd plaats gehad en de gerechtshoven waren overladen met eindelooze schandaalproces sen, zonder dat men ook maar in 't minst de zekerheid had het gevaar meester te worden; integendeel op zekere gronden mag men aannemen, dat er nog meer in 't duister verborgen ligt, dan er in 't openbaar bekend geworden is. In den jongsten tijd heeft men dan ook wederom verschijnselen kunneu waarnemen, die een energiek optreden der Nihilisten doen vermoeden. De regeering van den tegenwoordigen Czaar onderscheidde zich in den aanvang door vele verzoenende handelingen, waaronder net zoogenaamde tolerantie-edikt eene voorname plaats be kleedt. Het was bestemd om aan de Rus sische Kerk zoo althans willen wij het secten-conglomeraat van Rusland betitelen den vrede te schenken. Toch vreezen wij dat de nihilistische partij daardoor opnieuw voedsel gekregen heeft, zoodat eene strengere handhaving der orthodoxe Russische kerk leer, van meer lieilzamen invloed zou ge weest zijn. De Russische clerus is, op enkele gun stige uitzonderingen na, zeer verwaarloosd in zeden en beschaving, zoodat van hem geen heil te verwachten is. Misschien kan de thans met Rome gesloten vrede voor den Russischen clerus van veel nut, zijn, wij althans gelooven dat het van zijne boeien ontdane Katholicisme en zijne Priesters door hun voorbeeld een weldadigen invloed zullen uitoefenen op de Russische Geestelijkheid. Zooals van zelf spreekt kan de noodwen dige wedergeboorte van Rusland slechts door de bizondere medewerking van het Chris tendom geschieden, doch daarvoor zal het dan ook noodzakelijk zijn dat er zoo spoedig mogelijk paal en perk gesteld worde aan de valsche beschouwingen en aan de zeer verwerpelijke, onzedelijke leeriugen van het sektewezen in den Noordschen kolossus. Dezelfde tegenstellingen als in de opvat ting van het Christendom vinden we in Rusland ook in de maatschappij. De Russen uit de lagere standen der samenleving zijn geloovig, doch dikwijls bijgeloovig,en zij ver- F E U1LLE TON. Met de landverhuizers, die uit Europa naar verre streken trekken, worden ook andere pas sagiers geheel kosteloos en onopgemerkt overge bracht, namelijk allerlei planten. Als kleine zaad korrels, die geen plaats innemen, verschuilen zij zich zelfs in de koffers en de zakken der reizigers, en als zij over de zee in een ander werelddeel geland zijn, wachten zij eene gunstige geh genheid af om vrij te worden en zich te ves tigen. De Yankees klagen er dikwijls ove- dat zij door de Duitschers verdrongen worden, en er zijn plaatsen waar de Amerikaansche landbouwer werkelijk voor den Duitschen boer het veld heeft moeten ruimen. De planten voeren ook zulk een strijd om het bestaan en menige Duitsche plant heeft reeds op den inheemschen plantengroei ter rein veroverd. Reeds hebben de Mariadistel eu de artisjok in de Banda-oriental, volgens pro fessor Cohn, de cactussen en ananassen overwon nen; in Yirginië heeft het gemeene speerkruid zich in zulke massa's verspreid, dat in den tijd afschuwen de westerscbe beschaving.De Rus sen uit de boogere klassen daarentegen heb ben geen Geloof meer; zij ziju meestal ruwe encyclopaedisten. Welke houding Alexan der III tegenover het Christendom aanneemt is ons onbekend; aangezien hij echter zijne opvoeding in de laatst genoemde kringen ontving, kan men er weinig goeds van verwachten. Beslissend echter voor ons oor deel is het feit dat de Czaar onlangs eene aauzienlijke bijdrage heeft gegeven voor de oprichting van een standbeeld of monument voor den Franschen pliilosoof Diderot. Do derde Franscbe Republiek kan zich de ge woonte, mouumentalen onzin te debiteeren, nog niet afwennen. Voor Voltaire heeft men een monument opgericht,voor Rousseau even eens; Diderot, d'Alembert en andere cory- pheeën van hetzelfde kaliber, mogen dus niet vergeten worden, nu men eenmaal met die dwaasheid begonnen is. En in dit opzicht is de Fransche Regeering onovertrefbaar. Diderot moge een geuiaal man geweest zijn en veel belangrijks geschreven hebben, maar zijne beginselen waren afschuwelijk; hij toch beweerde dat er dan eerst heil en welvaart op onze planeten zouden komen, »als de laatste Koning met de darmen van deu laatsten, ontweiden Priester zou zijn ge wurgde Hoe het nu mogelijk is dat een Czaar, een zelfheerscher, een man wiens wil als eene wet geacht wordt, dengene, die zulke hemeltergende gedachten uitsprak, een monument wil helpen oprichten, ver klaren wij niet te begrijpen. Hoe moeten de Russische nihilisten zich verheugen nu de Czaar zich zoo onbevooroordeeld toont; hoe zullen zij jubelen, dat hij hun drijven billijkt en met hunne denkbeelden sympathiseert. Waarom, zoo vragen we thans, moest de Russische Czaar deelnemen aan de dwaas heden der Fransche Republiek? Al is de ver standhouding tusschen Rusland en Frank rijk in de laatste jaren nog zoo intiem ge worden en al legt de vriendschap ons zekere verplichtingen op, het kan toch nooit voor iemand plicht worden om met een dol ge worden vriend te razen, zijn eigen begin selen, zich zeiven te verloochenen. Toen Czaar Nieolaas I het kostbare mar mer schonk voor het graf van Napoleon I te Parijs, handelde hij, wel is waar, ook niet als Rus, maar de wereldhistorische grootheid en beroemdheid van den man verklaart eu motiveert het geschenk. Daarbij bezat Napoleon strenge regeeringsbegin- selen; den Frauschen wijsgeer ontbreekt het echter totaal aan wereldhistorische beroemd heid, of men moet willen beweren, dat van zijn bloei de geheele gezichteinder een blauw tapijt schijnt. Het gele vlaskruid is eerstin 1814 in de Vereenigde Staten gekomen, en nu is het er reeds eene onuitroeibare plaag geworden. In den tijd van tweehonderd jaar hebben 260 Euro- peesche planten zich in Amerika het burger recht toegeëigend; in Australië zijn er reeds vijftig. In de vorige eenw werden onze aardbeziën in het Kafferland geplant; sedert dien tijd hebben zij zich daar zoo vermenigvuldigd, dat in den tijd van hare rijpheid geheele vlakten schitteren van die roode vruchten. Op St. Helena, eindelijk, hebben de planten die per scliip uit Europa over gebracht zijn, de oorspronkelijk op het eenzame rotsachtige eiland groeiende, waarvan een-en- zestig soorten zijn, bijna geheel verdrongen. De kersebloesem is de volksbloem van Japan. Kerseboomen worden er bij duizenden gekweekt, maar alleen om hunne fraaie bloesems, want rijpe kersen ziet men er nauwelijks. De takken zijn echter beladen met bloesems, dikwijls zoo groot als eene roos. Picnics heeten in Japan „uitgaan om de bloemen te zien." In Juni gaat het volk bij zwermen naar buiten om onder de goddelooze, lichtzinnige uitspraken, die gansche volkeren verleiden en tot onder gang voeren, een man groot en beroemd kunnen maken. Niet alleen heeft de Czaar door het geschenk voor het monument van den Franschen wijsgeer, die, zooals wij reeds aanstipten, een verklaard vijand van alle gezag was, een soort zelfmoord begaan, doch hij heeft zich daardoor ook het wan trouwen der overige monarchale Staten van Europa op den hals gehaald. Want ieder politicus zal moeten erkennen dat er gewichtige gronden moeten geweest zijn, die den Czaar tot zulk eene handeling heb ben aanleiding gegeven. De republikeinsche bladen in Frankrijk proclameeren en thans ongetwijfeld met een zeker rechtin enthusiastische uitdruk kingen, een verbond tusschen Frankrijk en Rusland. Uit dit oogpunt beschouwd verkrijgt de samenkomst van Keizer Frans Jozef eu Keizer Wilhelm, die den achtsten Augus tus jl. plaats had, eene belangrijke betee- kenis. Zoo lang de twee groote Rijken (Oostenrijk en Pruisen) die het midden vor men van Europa, vereenigd optreden, is eene Fransch-Russische alliantie van weinig beteekenis. Ontegenzeggelijk is de uitmun tende verstandhouding die er in den laatsten tijd tusschen Oostenrijk en Pruisen valt waar te nemen, een gevolg van de tusschen Frankrijk en Rusland ontstane intimiteit, die zich in het geschenk van den Czaar voor het monument van een der meest ra dicale vrijdenkers en republikeinen ten volle heeft geopenbaard. Yoor Oostenrijk en Prui sen heeft die betuiging van sympathie van den Czaar voor de Fransche Republiek eu voor de zoogenaamde wijsgeeren van de vo rige eeuw, die de eerste Fransche revolutie hebben geprovoceerd, hare goede zijde ge had. Wij sidderen echter als we denken welke gevolgen zulk eeu hoogst gevaarlijke han deling hebben kan voor het reeds zoo diep gezonken, rampzalige Rijk der Czaren. Volgens een gerucht zou prins Von Bismarck de verlenging der socialisten-wet niet voordragen; hij zou zich van het on voldoende van die wet tot bestrijding van de sociaal-democratie overtuigd hebben. Het bericht komt voor in liberale bladen. Voorzichtigheid zij dus aanbevolen. Een Poolsch edelman is te Parijs aan gekomen, die van de Regeering het baga telletje van twee millioen komt eischen. kerseboomen te zingen, te lachen en te spelen, of „de sneeuwbuien die niet uit de lucht val len", op te vangen. Tienduizenden gedichten zijn op den kerseboom gemaakt. Sommigen van het volk zijn zoo verrukt over de fraaie bloesems, dat zij zelfs beroemde oude boomeu godsdienstig vereeren. De Vandille, die in de helft der vorige eeuw leefde, is zeker wel een van de sterkste voor beelden hoever de dwaasheid van iemand, die ziju geheele hart op het geld h eft gezet, gaan kan. Hij was te Parijs bekend wegens zijn rijk dom en zijne gierigheid. Vroeger was hij magistraat te Boulogne ge weest. Zijn stelregel scheen te zijn dat alleen het bezit van goud leven is en het verlies er van de dood. Op zestienjarigen leeftijd bezat hij niet meer dan twee franks, die in 1795, toen hij twee- en-zeventig jaar was, aangegroeid waren lot het ontzaglijk vermogen van omstreeks 24 millioen. Op een warmen zomerdag had hij zich te veel verhit door zelf een zwaar pak naar huis te dra gen; eene hevige koorts was er het gevolg van, en voor 't eerst in zijn leven liet hij een chirur- Eeu zijner voorouders zou ul. aan Lode- wijk XIV een som van 280 000 livres ge leend hebben. Men zegt, dat de schuldbe kentenis nog bestaat en aan President Grévy vertoond zal worden. Het Engelsen Parlement en vooral het Lagerhuis werkt wat het kan om den 25steu a. s. met zijn arbeid gereed te wezen. Zaterdag hielden de Commons zitting tot twee uren na middernacht en deden de begrooting van uitgaven en, in derde lezing, het ontwerp betreffende de Iersche tramwegen af. De wreedaardige sport van het duiven- schieten is door het Hoogerhuis in bescher ming genomen. Het Lagerhuis had dat middeleeuwsche vermaak veroordeeld door aanneming van de bill, houdende verbod van die sport, met 195 tegen 40 stemmen. Het Huis der Lords daarentegen verwierp de wet met 30 tegen 13 stemmen. Jlie Standard zegt, dat deze beslissing niemand verrassen zal. Zeer vele pairs zijn geïncarneerde liefhebbers van het schieten op duiven en zij waren natuurlijk in vollen getale opgekomen om het votum van het Lagerhuis ongedaan te maken. Volgens het jongste officiëele telegram omtrent de cholera in Britseh-Indië, maakt die epidemie in Bombay snelle vorderingen. Binnen de 14 dagen, die 7 Juli eindigden, overleden 32 lijders; in de daarop volgende 14 dagen 106; en nu in de jongste twee weken werden niet minder dan 202 per sonen door de ziekte weggerukt. De Standard verneemt uit Durban dat afgezanten van Cetawayo te Maritzburg zijn aangekomen. Zij berichtten dat hun Koning gezond en wel is, en dat hij een onderzoek verlangt. Eene te Londen ontvangen dépêche uit Hongkong bevestigt niet alleen het bericht aangaande de overwinning, door den kolonel Badens den 7deu dezer op de Annamieten of Zwartvlaggen voor Nam-Dinh behaald, maar de dépêche voegt er bij dat de ko lonel, zijne overwinning willende voort zetten, op nieuw een gevecht heeft geleverd aan de Annamieten, die in grooten getale waren teruggekomen om hunne verlorene stellingen te hernemen, en dat toen de ko lonel deu vijand andermaal geslagen heeft. Bij deze en de vorige ontmoetingen zouden de Annamieten niet minder dan 1500 man verloren hebben. Generaal Bouet, die uit Hanoi getrokken was, had zijnerzijds een gevecht met de ongeregelde Chineesche troepen, en was overwinnaar gebleven. gijn komen oin zich te doen aderlaten. De chirur gijn kwam eu Vandille vroeg wat hij voor de aderlating zou rekeuen. De chirurgijn zeide het hem. Dieu prijs vond hij schandelijk hoog, en de chirurgijn moest onverrichter zake heengaan. Nu liet hij een barbier komen, die een diploma had, dat hem de bevoegdheid tot aderlating gaf, en vroeg hem zijne voorwaarden. De barbier zeide dat hij hem elke keer voor één frank zou ader laten; en hij zou zeker wel drie latingen noodig hebben. „Driemaal aderlaten!" riep de oude vrek. „En hoeveel bloed neemt gij mij dan telkens af"? „Zes a acht ons tegelijk", antwoordde de bar bier. „En dus zoudt ge voov eenige onsen bloed meer of minder drie franks willen hebben? Dat is al te gek. 't Is veel te veel. Dat is iemand bestelen. Ik wil het naar mijn eigen zin gedaan hebben. Ik zal u één frank geven, en daarvoor neemt ge mij de geheele hoeveelheid tegelijk af". Dat wilde de barbier niet doen, maar de patiënt drong er op aan, en eindelijk kreeg hij zijn zin. Hij verloor twintig ons bloed tegelijk, en den volgenden dag was zijn rijkdom het erfdeel van den Staat, waaraan de oude Vandille zijn ge heele vermogen had vermaakt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1883 | | pagina 1