BINNENLAND. GEMENGDE BERICHTEN. La Correspondencia van Madrid meldt, dat in de diplomatieke kringen verzekerd wordt, dat de Keizer en de Keizerin van Oostenrijk iD hun onderhoud met den Duit- schen Keizer dezen vertrouwelijk kennis hebben gegeven van de mogelijkheid van een huwelijk tusschen den broeder van den Kroonprins van Portugal en Prinses Ma ria Letitia, nicht van Aartshertogin Va leria. Op een concert, door Duitsche zan gers te Pavlosk, bij St. Petersburg, gegeven, hebben de toehoorders een anti-Duitsche manifestatie gedaan en schreeuwden: weg met Duitschland! De politie zag zich ver plicht, eenige der belhamels in hechtenis te nemen, waaronder een advocaat. Dertig personen te Alexandrië, die zich verzet hadden tegen de cholera-maat- regelen der Regeering, zijn ieder tot drie maanden dwangarbeid veroordeeld. Eerst tegen het einde der maand, zal de Khedive naar Caïro terugkeeren. Het sanitair cordon om Alexandrië heeft 120,000 Pond Sterling gekost. De Koning van Rumenië, die zich met zijn minister Bratiano te Berlijn be vindt, zal op zijne terugreis naar Bucharest zich naar Weenen begeven om den Keizer van Oostenrijk eene visite te maken. Dit bezoek is van politiek gewicht, daar de verhouding tusschen beide staten, naar aan leiding van Rumenië's houding in de Donau- quaestie zeer gespannen is. Men weet dat nog kort geleden een Rumeensch staatsman bij een publiek feestmaal de noodzakelijk heid betoogde dat Zevenbergen en het Ba naat bij Rumenië gevoegd zou worden. Reeds is gemeld, dat de commissie voor de grondwetsherziening in October a. s. met haren arbeid denkt gereed te zijn. In verband daarmede verneemt men thans, dat het wetsvoorstel tot beslis sing van de vraag of grondwetsherziening nood zakelijk is, reeds in het aanstaande zittingjaar aan de wetgevende macht zal worden voorgelegd. 's Gravenhage, 21 Aug. Gisteren-ochtend werd aan het Spui alhier een meisje van 4 jaren uit het water opgehaald, dat den vorigen avond daarin gevallen was, maar toen vruchteloos ge zocht is geworden. Arnhem, 21 Aug. De gewezen gemeente ontvanger tc Putten D. C. Horseling, die dezer dagen, wegens verduistering van gelden door het gerechtshof alhier tot 5 jaren tuchthuisstraf is veroordeeld, heeft van dat vonnis appèl aangetee- kend. Gronsveld, 21 Aug. In deze gemeente is een meisje van 24 jaren door een stier zoodanig ver wond, dat zij na een lijden van drie weken aan de gevolgen overleed. Amsterdam, 21 Aug. Dezer dagen is tegen vier koetsiers proces-verbaal opgemaakt wegens het niet ter hand stellen van een tarief aan hunne passagiers. Dedemsvaart, 21 Aug. Gisteren is een lOjarig meisje, terwijl het eenige bezigheid aan den wa- terkaut verrichtte, voorover in het water gevallen, waaruit het weinig tijd later levenloos werd op gehaald. Haarlemmerliede en Spaarnwoude, 21 Aug. Het 25-jarig priesterjubilé van den Zeer Eerw. Heer J. Karaten, pastoor alhier, werd eer gisteren in den Houtrakpolder gevierd. Eene eerewacht te paard haalde den jubilaris van de pastorie en geleidde Z. E. naar de feestelijk getooide kerk, waar eene talrijke schare tegen woordig was. Aan het einde van de godsdienst oefening werd den algemeen geachten jubilaris een feestlied toegezongen. De algemeene armen ontvingen een gift in geld. Bergambacht, 21 Aug. Bij het terugkeeren van de kermis alhier kreeg gisteren nacht een 16-jarig jongeling van Ammerstol een messteek in het hoofd achter het oor, die een zwaar bloed verlies ten gevolge had. De politie is den ver- moedelijken dader op het spoor. Tessel, 21 Aug. Eene bejaarde vrouw te Ou- deschild is eergisteren plotseling gestorven van schrik over het in brand geraken van een petro- leum-kooktoestel. Wageningen, 21 Aug. Vrijdag 31 Aug. zal op Oranje Nassau's-oord, namens Z. M. den Koning, een concert worden gegeven door het muziekkorps van het 8e reg. infanterie uit Arn hem. De bewoners uit de omliggende gemeenten hebben dan vrijen toegang. Eijgelshoven (Limburg), 21 Aug. In deze gemeente is een kind van twee jaren, dat voor een oogenblik zonder toezicht was gelaten, in eene sloot geraakt en verdronken. De autoriteiten in Canada hebben ter openbare kennis gebracht, dat voortaan elke poging tot overzwemming van de Niagara behan deld zal worden als een daad van krankzinnigheid, en derhalve ieder, die zulk een daad zich voor neemt m hechtenis genomen zal worden. Bij lange winteravonden kunnen de ohedragers der petroleumlampen in 't alge meen niet genoeg vocht inhouden, om gedurende den geheelen avond de vlam te voeden. Naarmate de peer der lamp groot of klein is, moet vroeg of laat op den avond de lamp opnieuw worden gevuld. Dit opnieuw vullen is hoogst onaangenaam, kost betrekkelijk veel tijd, daar brander, ballon en gla3 eerst moeten verwijderd worden, en is door on handige behandeling dikwijls oorzaak geweest van brand. Deze last is nu overwonnen door James Ilinks Son, te Birmingham, die een brander in den handel hebben gebracht, waarbij het vullen, pit afknippen en aansteken geschiedt, zonder dat brander, ballon of glas behoeven verwijderd te worden. De lamp kan al brandende, zonder eenig gevaar hoegenaamd, met gemak bijgevuld worden. Twee Surinaamsche inboorlingen ter Tentoonstelling zijn, onder miauwend gezang, thans bezig met de vervaardiging van een kano. Volgens het verslag van den uit- nemenden deskundige Sir Edward Reed, moet het omslaan van de Daphne het ongeluksschip dat bij zijn afloopen een 120 menschen naar de diepte sleepte hoofdzakelijk geweten worden aan de geringe stabiliteit van het vaartuig. Dit (verzekert Reed) is een gebrek van de meeste nieuwere bo dems der Britsche koopvaardijvloot, die zonder de hulp van lading of ballast geheel onbekwaam zijn tot het rechtop drijven. De commissie, die te dezer zake Reed ter zijde stond, aarzelt niet te verklaren, dat zeer vele verliezen van schepen, die kortweg moeten verantwoord worden als vermist, zijn toe te schrijven aan omslaan wegens het ge mis van de noodige stabiliteit. Te Rome is een kinderdief gepakt op het oogenblik, dat hij een 3-jarig meisje weg voerde. Het volk, dat te hoop liep, wilde hem in den Tiber verdrinken, maar de politie redde den ellendeling van den dood. Ten gevolge van een scherpe po lemiek zouden de hoofdredacteur van het Fransch- Arabisch blad Et Mobasser en die van l'Inde- pendant, beiden te Algiers verschijnende duel- leeren. De Pransch-Arabische journalist maakte eehter kortere metten en sloeg toen hij zijn col lega ontmoette, dezen met zijn rotting half dood. Daar dit feit niet alleen staat schijnt deze wijze van parate-excutie tot de gewone manieren der Algerijnsche pers te behooren. Naar het schijnt zal de parelvis- scherij in de Golf van Mexico de grootste ver wachtingen overtreffen. De meeste schelpen die uit de diepte worden opgehaald, hebben paarlen in zich, en aan de kusten van de golf heerscht eene agitatie, die slechts met die bij de ontdek king van nieuwe goudvelden kan vergeleken worden. De paarlen zijn vaak van ongewone grootte en zuiverheid. In December des vorigen jaars werd er eene gevischt, die 75 karaat woog en ter plaatse zelf (ver beneden den waren prijs) voor 14,000 dollar verkocht werd. Twee andere paar len wogen elk 47 en 40 karaat, en zijn thans te La Paz tentoongesteld. Een kolossale kei, van omstreeks 7500 Ned. pd. is dezer dagen van den Lun- terschen Berg vervoerd naar het Heidepark te Barneveld. Eerst wa3 er sprake van, dat ze ge plaatst zou worden op het graf van mr. C. A. Nairac, die zooveel van de verzameling van zeld zaamheden hield. In het plantsoen, door wijlen den burgemeester aangelegd, is zij nu een eigen aardige gedenksteen. Aan het strand te Norderney is een der badgasten, die zich te ver in zee ge waagd had, voor de oogen der verschrikte me nigte verdronken. Hij was herhaalde malen ge waarschuwd, maar sloeg de vermaningen in den wind. Een klassieke toespraak werd op een feestmaal ter gelegenheid van den laatsten schaak wedstrijd te Londen gehouden door den bekenden Poolschen kampioen Winawer, die slechts gebrek kig Engelsch spreekt. Hij wilde zijn dank betui gen voor de ontvangst en zeide kort en bondig: „Mijneheeren! Als ik Poolsch spreek, dan ver staat gij mij niet; als ik Engelsch spreek, nog veel minder. Daarom zeg ik bij dezen alleen: Ik dank u voor alles!" De werkstaking der Amerikaan- sche telegrafisten is als volkomen mislukt te be schouwen. De weinig populaire Western Union maatschappij, die nu door nieuwe beambten geheel in den dienst voorzien heeft, triomfeert, en de werkstakers hebben hun lot verergerd in plaats van verbeterd. Bij het bankiershuis M. A. von Rothschild, te Frankfort, is men tot de ontdekking gekomen, dat een beambte zich aan verduistering van gelden tot een aanzienlijk bedrag heeft schuldig gemaakt. Hij was reeds meer dan twin tig jaar bij de firma in dienst geweest, leefde op een grooten voet en had een eigen jachtveld. Volgens het Frankforter Journal heeft de tirma besloten evenals vroeger in dergelijke gevallen te doen en dus geen aanklacht tegen hem in te dienen, maar hem alleen ontslag te geven. In Duitschland rekent men 205 inwoners op eene vierkante mijl, in de Veree- nigde Staten 17.29 A!s de Vereenigde Staten even dicht bevolkt waren als Duitschland, zouden er 595.534.840 inwoners zijn, het Iudiaansche grondgebied en eenige nog onbewoonde streken er niet onder begrepen. De geeuwers van beroep. Naar men uit Parijs meldt, zijn de geeuwers de nieuwste tegenstelling van de claqueurs. Ze zijn het eerst opgetreden in een klein Parijsch theater, bij gelegenheid eener eerste opvoering van een treur spel. Een welmeenend „Collega" van den schrijver had in den „bak" met een aantal bentgeuooten plaats genomen, die op een gegeven teeken allen luid en eenparig begonnen te geeuwen. Nu heeft, zooals men weet, het geeuwen iets zeer aantrek kelijks. Het duurde dan ook geen tien minuten of iedereen geeuwde in het parterre; van daar plantte zich het gegeeuw voort tot de loses, den eersten en tweeden rang en steeds verder tot het amphitheater toe. Eindelijk werd ook het tooneel aangetast; de soufleur geeuwde uit alle macht en de kunstenaars konden geen woord meer uit brengen van het geeuwen. Zelfs de ongelukkige schrijver, die angstig achter de coulissen het lot van zijn drama afwachtte, worstelde tevergeefs tegen een geeuwkramp en ten slotte geeuwde en gaapte ook hij. De 30-jarige eenige zoon eener weduwe te Aalst (N.-Bdie sedert jaren aan verstandsverbijstering leed, wist in een onbewaakt oogenblik zich meester te maken van eene pistool, laadde die met los kruit, stak den loop in den mond en lostte het schot. Hij werd in het aan gezicht ontzettend verminkt, zoodat men vreest dat de ongelukkige het met den dood zal moeten bekoopen. Twee voornameEngelsche bladen weten te vertellen, dat te Vlissingen door de cholera was aangetast eeu man die Nostras heette. De Amsterdamsche Bank zal volgens het U. D. de borgstelling van prof. Buys Ballot aannemen en de Farao-zaak in Noor wegen mogelijk maken. Het schip zal 22 Aug. vertrekken, en dus in de eeiste dagen van Sept. in de Karazee zijn, zoo deze ten minste open is, hetgeen men zelfs nu nog niet weet, omdat alle berichten uit die streken ten eenenmale ontbreken. Men deelt aan het Handelsblad mede dat de heeren die prof. Buys Ballot met raad bijstaan, in de afge- loopen week de Ellida gedeeltelijk verzekerd heb ben aan de Amsterdamsche beurs, en nu pogin gen in het werk stellen om het schip, dat nog altijd in eene Noorweegsche haven ligt, verder in het buitenland te assureeren. Een Zwollenaar heeft aan prof. Buys Ballot bericht gezoudec, dat hij voo"* duizend gulden deelneemt in de kosten en het waarborgfonds voor het opsporen van de Varna. Voorts heeft zich te Zwolle eene Com missie gevormd, die eene lijst laat circuleeren, welke gelegenheid aanbiedt om prof. Buys Ballot te steunen, hetzij door inschrijvingen voor het waar borgfonds, hetzij door directe aanbieding van gel den voor de kosten van opsporing onzer landge- nooten vereischt. De tentoonstelling te Amsterdam werd Zondag jl. bij dag door 23,000, des avonds door 9000 betalenden bezocht, zoodat met inbe grip van abonnementen, inzenderskaarten en an dere doorloopende toegangen, benevens groepen werklieden, die halven prijs betalen, ruim 45,000 personen op de terreinen hebben vertoefd. Een brandend huis stond te To u- lenne op instorten, toen een radelooze moeder aangesneld kwam en om hulp riep voor haar drie kinderen, die zich nog in huis bevonden. Reeds zag men alles en allen in de vlammen opgaan, toen de pastoor van het dorp, den vuurgloed trotseerende, binnendrong en der moeder haar lievelingen behouden terugbracht. Dezelfde lieden, die zich reeds op verschillende plaatsen hebben doen kennen door het vinden van „kwartjes," om zoodoende andere personen over te halen daarmede vertering te maken en hen op die wijze geld afhandig te maken, hebben zich eergisteren ook te Dordrecht vertoond. Dank zij de politie, die hen maar al te spoedig op het spoor was, hebben zij echter daar geen slachtoffers gemaakt. Integendeel, een schip per die met deze lieden eene ontmoeting had, maakte gretig gebruik van hun aanbod om een glas bier te brinken en liet zich zelfs een tweede glas toedienen, waarna hij zooveel haast voor wendde, dat hij voor „kaartspelen" geen tijd had. Te Fossano, Piëmont, is een kruit- molen in de lucht gesprongen, tien minuten nadat de werklieden deze verlaten hadden om te gaan eten. Nu kwam er slechts een man bij om. Een zonderlinge vertooning maakte dezer dagen aan het spoorwegstation te Potsdam een trouwe huisknecht, die, in de vreugd van zijn hart over de thuiskomst van zijn heer en mevrouw, zich als een levende eerepoort had opgesierd. Van voren en van achteren met slingers van groen en bloemen behangen, het opschrift: „welkom" op de borst en een brandende lantaarn in elke hand, zoo wandelde hij statig het perron op en neer, totdat, zijn meester kwam. Toen nam hij de reistasschen in ontvangst, blies zijn lantarens uit en nam ze onder den arm. Natuurlijk verwekte de zoo feestelijk opgetooide man alge meene vroolijkheid, en de personen, ter wier eere hij zich zoo mooi had gemaakt, stemden huns ondanks, hartelijk in met het gelach. Bij de stad Dura n go in Mexico verheft zich, ongeveer zeshonderd voet boven eene bergvlakte, een ijzeren berg; hij is bijna eene mijl lang en eene derde mijl breed. Zijn inhoud aan ijzererts, dat bizonder zuiver moet zijn, wordt op honderd millioen lonren geschat. Bij de aardschuddingen en vul kanische uitbarstingen, die in de vorige maand hebben plaats gehad aan de kust van Eeuador en Columbia en zich tot in Centraal Amerika hebben uitgestrekt, hebben zich o. a. de volgende belangwekkende bizonderheden vooigedaan: In Turbo, aan de golf van Uraba, drong uit eene aardspleet kokend heet water, dat in korten tijd de straten 2 voet hoog overstroomde. De mond van de rivier Leon in den Atlantischen Oceaan raakte verstopt. De bewoners van die streek heb ben haar verlaten. Te Bradford kunnen tegenwoor- dig de leden van de gemeente der Unitariërs de preeken van hun leeraar hooren in hunne huis kamer, door middel van de telephoon. Terwijl de leeraar preekt, zit hij op een gemakkelijken arm stoel in zijn studeervertrek. Z a t e r d a g-m orgen gebeurde op den spoorweg nabij Halfweg Haarlem het volgende ongeluk. Een werkman, wijkende voor een voor bijrijdenden zandtrein, merkte niet dat van den anderen kant een sneltrein aankwam. Ofschoon zijne kameraden hem door schreeuwen trachtten opmerkzaam te maken op het gevaar, hoorde hij dit niet. Een van hen, Roebus genaamd, sprong toen over de rails naar hem toe en trok hem van de gevaarlijke plaats, maar kon niet verhin deren dat de ongelukkige door den trein een schok kreeg en een eind weggesmeten werd. Des avonds is de man aan de gevolgen overleden, eene vrouw en 5 kinderen onverzorgd achter latende. Tusschen Brusselen Antwerpen worden nu van Regeeringswege proeve met de telephoongeleidingen genomen. Als zij slagen; zullen weldra alle steden van België door „vèr- spreekgeleidiugen" verbonden worden. Een nieuwtje van huishoudel ij ken aard is het gebruik van borax (bij iederen drogist verkrijgbaar) als bleekmiddel voor wasch- goed, waarop de borax niet in het minst schade lijk werkt, hetgeen van sodaloog en gewoon bleek- water niet gezegd kan worden. De borax kost 60 cent het halve kg., en voor een grooten korf, eerst zuiver gewasschen, goed is 125 gram voldoende. Men lost de stukkeu in kokend water op en Iaat de oplossing eenigen tijd staan. Men kookt vervolgens het goed iu kleine porties met deze oplossing en spodt het eerst den volgenden weder uit. Vooral voor bout go^d moet deze borax- loog voortreffelijk zijn. Een dertienjarige knaap teRijns- burg, belast met het verdrijven van schadelijk gevogelte uit een kooruveld, wilde daartoe een pistool gebruiken en had dit, in overleg met drie andere knapen, geladen en de kruitlading met fijn grint aangevuld. Een zijner makkers loste het schot, met het gevolg, dat de 13-jarige knaap zoodanig in de zijde getroffen werd, dat de dood spoedig volgde. Hoe men zijn naam aan tijdschrif- ten verbindt enzijn beurs vult, releveert De Portef. aldus: Het tijdschrift Omnibus 1880, afl. 6, bevatte een oorspronkelijke novelle getiteld: „Tegen verwachting". Het Leeskabinet var. 1883' afl. 8, bevat een oorspronkelijke novelle, van denzelfden auteur, getiteld: „Twee zusjes." Beide novellen uu zijn woordelijk eensluidend. Zulk een paar „tweelingzusjes" zal wel „tegen verwachting'' van de laatstbetrokken Redactie zijn. Te Bruyères, Vogezen, zijn drie personen, door het eten van champignons ver giftigd, overleden. Een derde is ernstig ziek. Te Arnhem verhaalt men, dat onze Koning, dezer dagen in de nabijheid van Oranje- Nassau aan het visschen zijnde, een paar knapen ontmoette en een hunner verzocht om een paar lokvischjes aan hem tc verkoopen. Op het ant woord „met plezier, mijnheer", werd aan het verzoek voldaan, waarop Z. M. den jongen met een Rijksdaalder beloonde. Voor dien prijs meende echter de jeugdige visscher kon hij den geheelen inhoud wel missen, welk aanbod evenwel dankbaar van de hand werd geslagen, terwijl dat van den tweeden, die ook voor dien prijs wel wat van zijn voorraa 1 wilde afstaan, gretig door Z. M. werd aangenomen. De hoogste viaduct der wereld nadert thans in Frankrijk zijn voltooiing. Er wordt een dal bij Gabarit tusschen Marvejols en Nessargues door overspannen over een lengte van 564 meter. De hoogte van de middelste boog is 124 meter. De brug is van steen en ijzer gebouwd. Het ongeluk b ij Wezel, van de met petroleum geladen stoomboot Perseverance, van Antwerpen, blijkt erger gevolgen gehad te hebben dan men eerst vermoedde. Acht personen, waar onder de twee douane-beambten, lieten daarbij het leven. De kapitein werd door het springen van den ketel met zijn stuurstoel in de lucht ge slingerd, en hoewel hij in het schip terugviel en onmiddellijk gered werd, overleed hij toch aan zijne kneuzingen. Alleen eene vrouw en een kind werden als bij toeval in een sloep gered. Een der douane-beambten is reeds opgevischt. In het dorp Santerre bij Par ij s, heeft men dezer dagen, bij het opgraver, van den grond waar een afgebroken huis gestaan had, grafzerken van steen en gips gevonden, die uit het jaar 1000 afkomstig moeten zijn, alsmede een munt met den naam Chilperich. Deze over blijfselen, uit een tijd toen Santerre een plaats van meer gewicht was dan Parijs zelf, kunnen waarschijnlijk voor de geschiedvorschers van veel belang zijn. Even voor middernacht ont- stond Donderdagavond op de Looiersgracht te Amsterdam een twist tusschen twee broeders die zoo hoog liep, dat een der vechtenden de vrouw van den ander, die hen wilde scheiden, de pink afbeet. Eenigen tijd geleden woedde een hevige boschbrand aan beide kanten van den Nor thern Pacific spoorweg (gelegen in de Staten Min nesota, Dakota en Montana, Noord-Amerika). Zou de trein, die juist aankwam, zijn loop staken? Kort beraad, kloek besluit. De weg wordt nagezien. Nog is er geen rail door de hitte gesprongen. Met de grootst mogelijkheid snelheid zal men door het vuur heenrijden. De raampjes worden opgehaald, de naden der deuren zoo goed mogelijk toegestopt. Voort gaat het in vliegende vaart van zeventig mijlen per uur. Eenige oogenblikken is het alsof de trein door een oven rijdt. De vlammen lekken de wanden der wagens; de bodem gloeit, in de coupés is het brandend heet. Eéne enkele rail slechts die bezwijkt, en de passagiers worden levend verbrand! Maar, het geluk dient. De trein komt ongestoord uit den vuurpoel. Ean reiziger beschrijft dezen tocht als een die, kort van tijd, diep in zijne herinnering is ingedrongen. Niet te verwon deren voorwaar! „Er z ij n te Ne w-Y ork," zoo beweert de daar verschijnende Gnineesche courant, „onge veer 200 Chineezen, die voor 15 dollars een mensch den hals afsnijden." „Het schijnt wel", merkt een ander blad hierbij aan, "dat al de tak ken der Amerikaausche nijverheid door het on derkruipen van onze goedkoope Oostersche broeder s tot verval gebracht moeten worden." Wijn van roode bieten. Tot het vervaardigen van dezen wijn, volgens het in En geland geoctrooiesrde stelsel van Brin, kan men bieten, zoowel rauw als gekookt, aanwenden. In het laatste geval krijgt de wijn een fraaiere en betere kleur. De bieten behooren fijn gewreven te worden, en de pulpe kan dadelijk aan de gis ting worden onderworping; beter echter is het, dat zij worde uitgeperst, Vervolgens giet men het

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1883 | | pagina 2