NIEUWE Donderdag 30 Augustus 1883. 8e Jaargang. Hendrik Graaf van Chambord. BUITENLAND, No. 722. Eene nuttige instelling. Rechtmatige kunstenaarstrots. I41RLEIH ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem Buiten Haarlem franco per post. Afzonderlijke Nummers j 0,8b 1- 0,06 Dit blad verschijnt Elkeu WOENSDAG en ZATERDAG. BUEE AU: St. Jansstraat Haarlem. -■'ÏAX~ 5 AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIÈN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrij dag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers KÜPPERS LAUREY. Op drie en zestigjarigen leeftijd, in het drie en vijftigste jaar zijner verbanning, is Hendrik, Dieudonné van Artois, Hertog van Bordeaux, Graaf van Chambord, op zijn lievelingsverblijf Frohsdorf in Oosten rijk na een lang en vreeselijk lijden den 24sten Augustus jl. overleden. Met hem is de oudere tak uitgestorven van het Huis Bourbon, dat een Heilige en een door 't eigen volk vermoorden Koning onder zijne leden telt. De wensch en de hoop zijner getrouwe aanhangers, hem, den laatste van zijn stam, onder de banier der leliën wederom op den troon te zien, is niet in vervulling gekomen. De overledeue was den 29sten September 1820 te Parijs geboren, nadat zijn vader, de Hertog van Berry, eenige maanden vroe ger door de dolksteken van een fanatieken zadelmakersknecht zijn leven had verloren. Daar het huwelijk van den Hertog van Angoulême, 'zoon van Karei X, kinderloos bleef, was hij de eeuige stamhouder van den regeerenden tak. Zijn stam heeft hij geen frissche loten geschonken en den troon heeft hij niet beklommen. De revolutie van het jaar 1830 dreef hem met zijn groot vader, Karei X in de verbanning. Den 16den November 1846 trad de Graaf van Chambord in het huwelijk met Maria There- sia Beatrix Gaëtane, oudste dochter van den Hertog van Modena. Het huwelijk bleef kinderloos. Slechts eenmaal, na den val van Thiers in het jaar 1873, waren de kansen voor de troonbestijging van den Graaf van Chambord bizonder gunstig. Doch men stelde voorwaarden, die hij onmogelijk aan kon nemen; sinds dien tijd werden de kan sen tot wederoprichting van den troon der Bourbons al minder en minder en de Graaf van Chambord zal waarschijnlijk zelf weinig hoop gehad hebben, als Koning van Frank rijk zijn intocht in Parijs te doen. Bij 't afsterven van een vorstelijk per soon is de biograaf niet zelden in de nood zakelijkheid den lof uit te bazuinen van de politieke begaafdheid van den afgestorvene en zijne eigenschappen als staatsman of als veldheer hoog te prijzen. Gausch anders is dit bij den Graaf van Chambord. Zelfs zijne meest verbitterde tegenstanders zullen aan de geopende groeve de bekentenis moeten afleggenhier rust een edel, deugdzaam FEUILLETON Stotteren. Om het gebrek van stotteren te bestrijden, zoodra men het bemerkt, of, wat ontegenzegge lijk nog beter is, reeds de eerste verschijnselen weg te nemen, heeft men niets anders te doen, dan de kinderen met de grootste zorgvuldigheid aan langzaam spreken te gewennen. Langzaam spreken is het eenig afdoend middel om te ver hinderen, dat de kinderen zich het stotteren aan wennen, of den, om zoo te zeggen, reeds gevorm- den stotteraar te genezen. Velen zullen wel bij deze woorden twijfelend het hoofd schudden en van meening zijn, dat de zaak zoo gemakkelijk en eenvoudig niet is. 't Is, helaas, maar al te waar, dat de beste en een voudigste middelen onopgemerkt blijven, en niet gebezigd worden, om geen andere reden, dan dat zij te eenvoudig, te natuurlijk zijn, en te veel voor de hand liggen. Wat niet geleerd klinkt, en niets kost, en wat iedereen kan doen, zal ook wel niet deugen, is het algemeen begrip. En om dat men dien regel ook bij de behandeling van stotteraars volgt, zijn er zooveel beklagenswaar dige kinderen, in wier mond het edel spraak vermogen eene bron van verdriet, van wrevel en schaamte, van spot en smaad wordt. Als het mid del zoo eenvoudig is, beproeft het dan toch, gij mensch en vorst. De Graaf van Chambord was in den volsten zin des woords een man vau karakter. Hoe zeldzamer deze eigen schap bij de groote meerderheid onzer mo derne politici en staatsmannen te vinden is, temeer dient zij gewaardeerd te worden in hen, die haar bezitten of bezaten. Zij alleen geeft ons dan ook den sleutel tot het juiste begrip van 's Graven houding in het kritieke jaar 1873. De handelwijze van den Graaf van Cham bord in de veel besproken vlag-quaestie, heeft totdemeest verschilleude beoordeelingen aanleiding gegeven; in de meeste gevallen werd zij als eene groote halsstarrigheid be schouwd. Men kon het den Graaf niet ver geven, dat hij, terzake van eene vlag, een troon weigerde en Frankrijk overleverde aan het spel van eenige eerzuchtigeu. Vol gens ons begrip is dit oordeel te hard en oppervlakkig. Dat bij de toenmalige ver handelingen allerlei zaken achter de cou lissen gebeurden, blijkt uit een brief, dien de Graaf van Chambord kort na den dood van Louis Veuillot aan diens broeder schreef: »Ik vergeet evenmin,* zoo schrijft Cham bord, »den bijval dien hij (Veuillot) mij schonk telkens wanneer ik mijne stem in het belang van 'tland moest verheffen. Hoofdzakelijk echter in het jaar 1873, toen wij ons doel zoo genaderd waren, de listen der staatkunde echter, mij noodzaakten de dubbelzinnigheden te doen verdwijnen door het verscheuren der banden, welke bestemd wa ren, mij tot een machteloozen, weerloozen souverein te veroordeelen, wist niemand beter dan hij (Veuillot) in mijne gedachten te dringen en mijn protest in den waren geest te verklaren.* Deze woordeu doen met grond vermoe den, dat er bij de veelbesproken onderhan delingen toch ook nog over gansch andere dingen, dan over de witte vlag is gespro ken geworden. Chambord wilde zijne waar digheid niet prijs geven, mitsdien verscheen in October van het jaar 1873 de beroemde verklaring, die veel overeenkomst had met het afstand doen van den troon van Frank rijk. Mannen van het slag onzer meeste moderne politici zouden anders gehandeld hebben. Zij zouden er zich geen gewetens zaak van gemaakt hebben vóór de troon bestijging alle mogelijke beloften te doen, om ze later te vergeten. Aan zulk eene handelwijze echter kon de edele Chambord zich niet schuldig maken. vaders en moeders, beproeft het, leermeesters, en laat de kinderen door langzaam spreken de heerlijkste gave terug, waarmede moeder natuur in hare goedheid hen tot hun eigen en anderer genoegen op hun levenspad bedeeld heeft; geelt den kinderen eene mensckelijke spraak. Het middel van langzaam spreken is eenvou dig, maar gemakkelijk in de toepassing is het niet. Stotteraars spreken juist niet langzaam. Zij haas ten en jagen bij het spreken, zooals geen ander doet, en daarom vallen zij over hunne eigene woorden en stotteren Wanneer iemand eene steile helling snel af loopt, kunnen de beenen het vooruitvliegend bo venlichaam niet volgen en hij valt op den grond. Als iemand het spraakgebruik sneller wil vor men dan de beweegbaarheid der organen het veroorlooft, worden de tonen verward, en hij stottert. Zegt men tot een stotteraar: Kindlief, je spreekt te snel, spreek langzaam, veel lang zamer!" dan zal hij dit niet gelooven. Geen stot teraar denkt, dat hij te snel, veel te snel spreekt maar allen zijn zij van meeuing dat zij te langzaam spreken. En daarom haasten zij zich hoe langer hoe meer en stotteren zij hoe langer hoe erger. Als men echter bij een stotterend kind er op aandringt, dat het langzaam moet spreken, be gint het te schreien. Het lijdt onder het ver schijnsel, maar wil toch hardnekkig de oorzaak niet weten; de vermaning om langzaam te Die de stelling huldigt dat op het gebied der politiek andere moreele beginselen gel den dau iu het gewone leven, zal hem zulks als een onvergeeflijke fout toerekenen; ieder ander echter zal er hem om hoogachten en te beter waardeeren. Of de dood van den Graaf vau Cham bord gunstige gevolgen zal hebben voor eene mogelijke herstelling van het koning schap in Frankrijk,zulks hangt niet geheel en al van de monarchale partijen van het land zelf af. In legitimistische kringen sprak men met voorliefde van eene oude voor spelling,* volgens welke aan Frankrijk in het jaar 1883 door een hinkende» heil zou wedervaren. Men bracht deze voor spelling* in verband met de troonbestij ging van den werkelijk hinkenden Graaf van Chambord. Woordelijk genomen is deze voorspelling, evenals zoovele andere, niet iu vervulling gekomen. Toch zou aan het ongelukkige land, dat de speelbal der partijen is geworden, heil kunnen weder varen, indien de dood van den Graaf van Chambord aanleiding gaf tot de beslechtiu g van de onzalige twisten der monarchale partijen en indien alsdan laatstgenoemde partijen er naar zouden willen streven, de regeering aan de handen eener even eerzuch tige als gewetenlooze clique te ontnemen. Het Belgische Hof heeft, wegens het overlijden van den Graaf van Chambord, den rouw aangenomen voor den tijd van elf dagen. De Bondsraad heeft thans eenstem mig het Spaansche handelstractaat aange nomen, en goedgekeurd dat het reeds voor- loopig in werking getreden was. Het lijk van den Graaf van Chambord zal, naar luid van een telegram in den dempden 3den September te Görz ter aarde besteld worden. De Standard meldt uit Durban: Osborne, resident van het gereserveerde gebied, begaf zich op weg om Cetewayo te spreken. Hij rapporteert ongunstig; hij vond Cetawayo bezig belangrijke strijdkrachten rondom zich te verzamelen, terwijl hij een weinig ver trouwbare houding aann m. Osborne zond eene boodschap meldende dat hij Cetawayo verlangde te zien, maar deze weigerde te komen, en antwoordde dat Osborne maar tot hem moest komen. Osborne deed dit spreken kliukt als spotternij in zijne ooren. Neen het is niet gemakkelijk een stotteraar er toe te brengen om langzaam te spreken; want als dat gelukt is, dan is het ook uit met het stotteren. Een stotteraar genezen en hem er toe te bewegen langzaam te spreken, is hetzelfde. Wie het laatste vermag dien is het eerste reeds gelukt. De Fransclie landbouwkundige scholen voor meisjes zijn uitmuntende instellingen. Eene van de voornaamste is bij Rouaan. Men zegt dat zij begonnen is met een kapitaal van een frank, eene directrice en twee meisjes, die uit de ge vangenis ontslagen waren, en nu wordt zij op eene waarde van bijna een half millioen franks geschat. In dit gesticht zijn driehonderd meisjes van acht tot achttien jaar oud. De boerderij, waar zij alleen al den veldarbeid verrichten, be slaat eene uitgestrektheid van meer dan vier honderd morgen. Er zijn vijf en twintig onder wijzers en onderwijzeressen. Het Framche Land bouwkundig Genootschap hoeft dit gesticht te Darnetel reeds meer dan eens eene prijsmedaille toegekend, en de leerlingen zijn in Normandië, wegens hare bekwaamheid, zeer gewild. Zij gaan ue wereld in als rentmeesteressen, tuiniersters, opzichsters over boerderijen, of als melkboerin nen en bleeksters. niet, maar zoud een gevolmachtigde. Ce tawayo beklaagde zich ernstig over de koloniale autoriteiten en zeide o. a. gedu rende het onderhoud, dat hij verder hun raad niet vau noode had, maar geheel zelf standig zou handelen. Malet maakt het algemeen rapport om trent den toestand van Egypte gereed. Hij spreekt daarin gunstig over de laatste re sultaten der hervormingen. De tijdelijke kampementen te Elwerdan en Helouan worden opgeheven. De Engel- sche regimenten zullen binnen eenige dagen naar Cairo terugkeereD. Yele officieren zul len van 1 September tot 30 November met verlof gaan. De communicatiën per spoor weg zullen den leu September hersteld en op denzelfden voet als vóór het uitbreken der cholera zijn. The Times en The Standard geven in af keurenden zin hun verwondering er over te kennen, dat er geen Engelsch oorlogschip is ten noorden van de Chineesche zee, ter wijl Chineesche troepen met Remmington- geweren zich in de provincie Kwangsi, aan de zuidwestelijke grens, samentrekken; en dat de Eugelsche vloot zich niet in de wa tereu van Japan bevindt, terwijl Frankrijke operatiën elk oogenblik een opstand van de Chinezen tegen de vreemdelingen kunnen uitlokken en een vredebreuk tusschen Frank en China kunnen te weeg brengen. Laatstleden Donderdag is te Munchen eene vergadering gehouden tot het consti- tueeren eener »Algemeene Katholieke Volks- vereeniging.De statuten werden aange nomen en er werd een Bestuur benoemd. Een der hiertoe beboorende leden wees na drukkelijk op het feit, dat ook protestanten bij de Vereeniging kuDnen worden aange- nomeu, omdat ten opzichte van haar doel protestanten en katholieken hetzelfde be- oogeu. Vervolgens werd er besloten, aan staanden Dinsdag te Munchen eene groote en veertien dagen later elders in Beiereu eene tweede volksvergadering te houden. Tot de overige beraadslagingen behoorde eene rede van den heer Stable, uitsluitend ten doel hebbende de Vereeniging te ver dedigen tegen het verwijt, dat zij gedreven wordt door een anti-joodschen geest. Het is thans zoo goed als zeker, dat Koning Alfonso van Spanje zijne voorge- nomeu reis naar Duitschland zal doorzetten, ondanks den tegenstand der Frauschge- zinden. Den 19deu Septemberhet blij ft Elk meisje krijgt, bij het verlaten van het ge sticht eene kleine som geld mede, die zij in hare vrije uren verdiend heeft. Als zij geen an der tehuis hebben, kunnen zij er altijd terug komen. De beroemde Fransche schilder Gudin was eens te Londen op een schitterend diner van den Hertog van Cambridge (den oom der koningin) genoodigd, en werd onder anderen aan heeren van hoogen rang en stand voorgesteld als: „Gudin, de beroemde Fransche schilder." Eene buiging, verdere voorstellingen van anderen. Eene poos later vroeg de Hertog: „Wie was dat? Wat is hij? Is hij een schilder? Een groot schilder? Stel hem nog eens aan mij voor. Hare Majesteit is eene liefhebster van schilderijen. Hij moet aan het hof gepresenteerd worden." Een ceremonie meester fluisterde hem toe dat hij als schilder geen recht had om aan het hof te verschijnen, maar als voormalig Fransch officier wel. De her tog deed Gudin dus den voorslag om de uni form van een officier aan te doeu als hij er op gesteld was aan het hof Ie komen. Gudin richtte ziek met fierheid in zijne volle lengte op, en antwoordde: „De koning van Frankrijk heeft mij tot luitenant benoemd; God heeft mij tot een schilder gemaakt. Ik zal als schilder bij de koningin komen, of in 't geheel niet."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1883 | | pagina 1