BI N i\ E N L A i\ D, GEMENGDE BERICHTEN. dus bij het oude! verwacht men hem te Frankfort. Zaterdag vertrok de Koning van Sara- gossa en nu bezoekt hij achtereenvolgens Logrone, Burgos eu Valladolid. Vervolgens gaat hij met Koningin Christina naar Co- runna en Vigo om er den spoorweg te openen. De personen, die te Floria, bij Salo- niki, door Turksche roovers werden opge licht, moeten door dezen om het leven zijn gebracht. Generaal Mehemet-Pacha is nog steeds hun gevangene. Men vraagt 40.000 Turksche ponden voor hem. Overal in den lande en 't is geen wonder, wanneer anderen zoo goed slagen vertoonen zich benden van roovers. Het Lissabonsche Jornal de Commer- cio, sprekende van het geschil tusschen Italië en Marokko, zegt dat de historie hiervan tamelijk zonderling is. Het is zelfs geen Italiaan, waarvoor Italië zoozeer in de bres is gesprongen;'t is een Marokkaan- sche Israëliet, dien het Italiaansche ge- gezantschap in bescherming genomen had. Is de zaak, tot deze verhouding terugge bracht, van dien aard, dat Italië een es kader van gepantserde schepen naar Tan- ger had te zenden? De waarheid, zegt het blad, komt hierop neer dat Italië sinds lang vasten voet aan Afrika's kust wil krijgen en den Sultan van Marokko wil noodzaken Italië's beschermheerschap aan te nemen. Uit Madagascar is het bericht ont vangen, dat de Engelsche zedeliug Shaw, die een tijdlang door de Frauschen gevan gen was gehouden, als verdacht in ver standhouding te zijn met den vijand, op vrije voeten is gesteld. Volgens een particulier telegram is de Koningin van Madagascar den 13 dezer overleden. In de hoofdstad en de binnen- provinciën was het rustig. Naar wij vernemen, sluit de begrooting van Nederlandsch-Indië, zoo als die voor het aan staande jaar door het Indische Bestuur is ont worpen, met een te kort van ruim 14,000,000 waarin alzoo uit de middelen van het moeder land zou dienen voorzien te worden. Van de onlangs gesloten leening, groot 60 millioen gulden, zijn, zoo als men weet, 45 mil- lioen aan de Indische geldmiddelen uitgekeerd; en de berekening was, dat zoodoende alle tekor ten der Indische administratie tot ultimo Decem ber aanstaande zouden gedekt zijn. Het blijkt intusschen nu, dat men in Indië over het verledene jaar een tekort heeft, nog tien millioen gulden grooter dan dat waarop tot nu toe gerekend was. Schoone vooruitzichten! En dan zijn er nog menschen, die van een liberaal bestuur niets willen weten! De Minister van waterstaat enz. heeft aan de voornaamste Kamers van koophandel in ons land eene missive gezonden, waarin, met het oog op de eerlang aan te vangen eigenlijke doorgra- vingswerken van de landengte van Panama, van de Kamers wordt gevraagd haar oordeel over de beteekenis van die doorgraving voor onzen han del en onze scheepvaart en wat met het oog op die belangen zal belmoren gedaan te worden. De Ministers van koloniën en van buitenlandsche zaken zijn in gelijken geest reeds werkzaam ge weest met betrekking tot onze O. en W. I. bezittingen. Hilversum, 28 Aug. Zaterdag-avond gaf de Mannenzangvereeniging Crescendo van Haarlem, onder directie van den heer N. H. Andriessen> een concert, in de concertzaal van 't hotel „het Hof van Holland." De zaal was eivol; Hilver- sums élite was er ruimschoots vertegenwoordigd. Crescendo zong verrukkelijk, schoon. Alle num mers, waaronder ook het uitmuntende opus van Crescendo's talentvollen directeur, Columbus, wer den fijn genuanceerd en met entrain voorgedra gen. De heeren B. en J., die de soli in laatst genoemd werk op zich hadden genomen, hebben zich op uitstekende wijze van hunne taak ge kweten. Door de heeren H. F. Andriessen en C. Andriessen jr. werd het Adagio, Scherzo en Allegro uit het beroemde Es-dur concert (voor 2 piano's) voorgedragen, terwijl de heer C. An driessen jr. in de tweede afdeeling de Hochzeits- marsch und Elfenreigen van Mendelssohn-Liszt ten beste gaf. In beide voordrachten onderscheid den zich genoemde arlisten door eene bewonde renswaardige techniek en door eene hoogst be schaafde, artistieke opvatting. Door den heer H. F. Andriessen werd in de eerste afd. en door den heer B. in de tweede afd. eenige lie deren voor tenor voorgedragen. Eerstgenoemde behaalde met Andriessens Holland en laatstge noemde met Jenseus Lied een welverdiend succes. Het enthusiastische publiek gaf herhaal delijk, door een luid applaus en door het terug roepen van solisten en koristen, blijken van hooge tevredenheid over het gehoorde. Op algemeen Terzoek zong Crescendo nog een koornummer, buiten het programma, en daarmede werd deze aan kunstgenot zoo rijke concert-avond be sloten. Rotterdam, 28 Aug. In deze gemeente zijn van 10 tot 24 dezer 14 gevallen van mazelen aangegeven. Etten, 28 Aug. Twee buurvrouwen alhier kregen twist, die zoo hoog liep dat de eene een ijzeren hamer greep en de andere daarmede her haalde slagen op het hoofd toebracht, zoodat zij bewusteloos nederviel. De zaak wordt door de rijkspolitie vervolgd. Arnhem, 28 Aug. Twee zwagers alhier hielden zooveel van elkander, dat de een den ander gis teren den halve rechterwijsvinger afbeet. "Valkenburg, 28 Aug. De gemeente-veld wachter dezer gemeente is gevankelijk te Arnhem binnengebracht, verdacht van verduistering van hem toevertrouwde gelden. Een lijkkist met een reddingtoe- stel voor schijndooden, van welker uitvinding wij indertijd reeds melding maakten, is onlangs door den uitvinder Schilling, te Müncben, met goed gevolg beproefd. De kist heeft aan het hoofdeinde en aan het voeteneinde cylindervormige verleng stukken. Aan die beide stukken worden pijpen vastgeschroefd, die aan de voeten voor den aan voer en die aan het hoofdeinde voor den afvoer van lucht. Deze aanvoer en afvoer geschiedt door middel van een in de kist geplaatst toestel. Voorts geeft men den begravene het uiteinde van een draad in de hand, die met de klok van het kerk hof in verbinding staat en haar bij de minste beweging aan het luiden brengt. De pijpen kun nen, na een bepaald tijdsverloop, als de dood van den begravene zeker is, weggenomen en aan een andere kist gebruikt worden. Bij de onlangs ge houden proef ging de uitvinder in de kist liggen, liet zich begraven en kwam een half uur later gezond en frisch weder te voorschijn. Een Italiaan, de „commar, datore" Domencio Ricci, heeft zich dezer dagen te Bres cia, door den oud-Minister Sella, bij de Alpen- club doen presenteeren als de man, die de Niagara met succes doorgezwommen heeft. Webb zou dus, indien hij zijn dolle streek had kunnen uitvoe ren, er niet eens den begeerden roem door hebben behaald. Op een Italiaansche stoomboot is onlangs in het Suez-kanaal brand ontstaan. De passagiers werden te middernacht door een vreese- lijk rumoer gewekt; zij roken een zwavellucht, hoorden gedurig ontploffingen, en weldra werd het bekend, dat er brand was in de kruitkamer. Het groote gevaar voor het schip werd echter nog tijdig afgewend door het kloeke gedrag van den kapitein en de scheepsofficieren, die ijverig, onder het werken van de spuilslangen, het kruit wegsleepten. De aanzienlijke hoeveelheden werden gelukkig nog in tijds verwijderd. Zoo gelukte het hun te voorkomen, dat het schip geheel of ge deeltelijk in de lucht sprong. Door een Engelsche stoomboot, welke onlangs te St. John, in Britsch Noord- Amerika, aankwam, werden twee visschers aan wal gebracht, die in een boot door mist van hun schip waren afgeraakt, en zes dagen zonder eten of drinken op zee rondzwierven, totdat zij door genoemd schip opgenomen werden. In het tuchthuis van de Zwitser- sche stad Ereiburg is een der veroordeelden door den directeur ernstig gewond. De man, zoo ver haalt de Nat. Suisse, maakte in beschonken toe stand rumoer en kwetste een opzichter zeer licht met een mes aan den arm. Daarop kwam de di recteur en schoot den gevangene, die aan een ketting geboeid was en zich toen zeer rustig hield, een kogel in het onderlijf. Toen liet hij hem lig gen en eerst den volgenden morgen deed hij een geneesheer naar hem zien. Het gedrag van den directeur heeft algemeene verontwaardiging ver wekt, en ais het bovengenoemde waar is, zeer terecht. Ook de inrichting van dit tuchthuis, waar de veroordeelden zich kunnen bedrinken en dan vastgeketend worden, wordt als een schande voor het kanton beschouwd. D directeur nl. ontvangt geen bezoldiging. Hij krijgt een som gelds voor het onderhoud san iederen gevangene. Wat hij daarop uitzuinigt is winst voor hem. Maar veel meer verdient hij, doordat hij de eenige leverancier van drank en versnaperingen is, die de gevangenen zich van het geld, dat zij voor hun arbeid krijgen, kun nen verschaffen, en die hij hun met zeer hooge winsten verkoopt. De directeur heeft er dus be lang bij, dat er in dc gevangenis veel drank ver bruikt wordt, en dronkenmanstooneelen behooren er niet tot de zeldzaamheden. Mgr. Guibert, Aartsbisschop van Parijs, heeft aan den Apostolischen Nuntius 33 000 tr. doen toekomen, in de kerken der hoofdstad deu 15n Aug. ingezameld ten behoeve der slacht offers van Ischia. Aan het telegraafkantoor te A m- sterdam ontving men in de vorige week een tele gram met het volgende adres achter den naam: „Verboden met rijtuigen in te rijden, ook met karren en kruiwagens, nr...." Vermoedelijk heeft een buitenlander, denkende het adres van zijn correspondent buitengewoou secuur te uotee- ren, het waarschuwingsbordje voor den naam der straat aangezien. De „langdradigheid" der Hol landers zal hem daarbij misschien menige ver- wensching ontlokt hebben! Te Ludwigshaven viel de klok van de E. K. kerk, onder het luiden, naar beneden en doodde een persoon; een ander werd zwaar gewond. Agha Emir, zwager van den Shah van Perzië, bevindt zich te Parijs. Ouder voor wendsel van een bedevaart naar Mekka, verliet hij Perzië, na ten gevolge van een proces zes millioen aan klinkende munt aan zijn zsvager be taald te hebben en omdat hij bovendien vreesde vermoord te worden. Op weg naar de heilige stad maakte hij echter rechtsomkeert en begaf zich naar Parijs, waar hij meende zich beter te zullen amuseeren. Voor den rechter te Londen had zich dezer dagen een zelfmoordenaar te verant woorden, die aan een station op de komst van een trein had gewacht en toen vlak voor de lo comotief op de rails was gesprongen. De trein reed over hem heen en men dacht in het vol gend oogenblik een vreeselijk verminkt lijk te vinden. De man was er echter geheel ongedeerd afgekomen. Men vond hem bewusteloos liggen midden tusschen de rails. Voor den rechter ver klaarde hij dat, toen hij den trein hoorde aan komen, een onweerstaanbare neiging hem beving om zich voor de machine te werpen. De man werd tot acht dagen gevangenisstraf veroordeeld, om in alle stilte over zijn „saut périlleux" na te denken. De proef op de som, dat de regen achtige zomer schadelijk is geweest voor de pa- rapluiekoopers, is te Amsterdam geleverd: op één dag zijn daar nu twee zulke handelaars failliet verklaard. In de omstreken van Brescia was een vrouw bij een bron bezig om te drinken, toen plotseling een groote slang uit het struikge was te voorschijn schoot en het lichaam der vrouw omkronkelde. Deze verloor echter haar tegenwoordigheid van geest niet en greep den kop van het dier om het tot loslaten te dwingen. Haar krachten begonnen reeds te verlammen, toen gelukkig een man toeschoot, die het monster doodde. Te Derenburg (Saksen) wordt een nachtwaker gevraagd op een jaarlijksch inkomen van 90 Mark 54). Men mag zich vleien met de hoop, dat slechts zulke candidaten in aanmerking zullen komen, die voldoende bewij zen van bekwaamheid in 't hongerlijden kunnen overleggen. Het spreekwoord, dat men van het goede te veel kan krijgen, werd dezer dagen op merkwaardige wijze bevestigd bij eene haring vangst nabij het eiland Stronsay. De hoeveelheid visch, door de schuiten aangebracht, was zoo verbazend groot, dat men er geen koopers voor vinden kon, terwijl er zout te kort was voor het kaken. Niet alleen nu dat men met deze massa visch geen weg wist; doch door de zwaarte van de vangst was er aan de netten averij toegebracht tot een bedrag van 2000. Een karakteristiek verschijnsel. In de wacht kamer van een spoorwegstation in Iowa is het volgende boven de klok aangeplakt: „Dit is eene klok; zij loopt; het is Chicago-tijd: zij is gelijk, zij wordt eiken dag te tien uur geregeld. Houd nu uw mond maar." Wat moeten er niet al yragen gedaan zijn, om tot zoo iets aanleiding te geven! In het gebouw der Nederlandsche koloniën op de Amsterdamsche tentoonstellng is Zaterdag-ochtend, terwijl men bezig was een nieuw aangekomen rijtuig op zijn plaats te zetten, een stuk goud-erts, ter waarde van ongeveer 150, gestolen. De dieven hebben eerst een kruisband, die over de glazen stolp gespannen was, waaronder het goud, met enkele diamanten van grooter waar de was uitgestald, moeten doorsnijden. Daarna hebben zij van een gunstig oogenblik gebruik ge maakt om de stolp op te lichten en het stuk goud-erts weg te nemen. De diamanten liéten zij ongemoeid. Evenals de Koningin van Eouma- nïe, is ook de gemalin van den Mikado van Japan, keizerin Harko, dichteres. Zij heeft reeds eenige deeltjes gedichten geschreven, die echter uitslui tend voor het hof werden gedrukt. Ook de schilder kunst wordt door de Keizerin beoefend. Een omnibus met twintig muzi kanten kwam lustig den weg van Mompiano naar Brescia afrollen onder de tonen van een vroolijke marsch, toen een der wielen in een tramwegspoor vastraakte en het rijtuig omsloeg. Een vreeselijke verwarring en gejammer volgden, doch niemand weid zwaar gewond. Alleen had men groote moeite om den kapelmeester los te werken, die in zijn val in de groote trom terecht gekomen was en meenen- de in een afgrond gestort te zijn, erbarmelijk schreeuwde. Hoe sterk het f ruitvervoer uit Pruisen is, blijkt o. a. hieruit, dat eergisteren te Venloo een extra-trein met 25 waggons pruimen, komende uit Saksen, passeerde, die bestemd waren voor Botterdam en Ylissingen. De Deventersche dronkaa*d, die in de vorige week door zijn vrouw werd gepe- troleerd en in brand gestokenis eergisteren overleden. De „groschen" (dubbeltjes zoude" wij zeggen), die in de Berlijnsche musea worden betaald voor het bewaren van stokken en para- pluies, kwamen tot dusver ten goede aan den portier. Deze heeft bij zijn dood een vermogen van 70000 Th. nagelaten, dat geduldig opgepot is geworden uit al die groschen, die de man jaren lang in den zak stak. In een huis van Grenoble, waar vuurwerk in gereedheid werd gebracht, zijn twee kinderen, oud 5 en 10 jaren, door eene ontplof fing levend verbrand. De vader, die hen wilde redden, kreeg zulke brandwonden, dat men voor zijn leven vreest. Yan de 557 Fransehe Afgevaar digden hebben gedurende de jongste zitting 317 in 't geheel niet gesproken, onder het genot van een honorarium van 28 guldens per dag. Zwijgen is zilver. Den Afgevaardigde voor den Duitschen Eijksdag Lasker zijn 20,000 dollars (5000 gouden tientjes) geboden voor 20 openbare voordrachten te New-York. Spreken is goud. Men wil weten datjaarlijks onge veer 800 000 Amerikanen Europa bezoeken en gemiddeld ieder 2500 dollars uitgeven. Ongeveer twee maanden geleden huurde een vreemde dame, onder den naam van Suzanne Patot een prachtige woning te Parijs, gaf soirées onder voorwendsel van muziek-avondjes, maar eigenlijk om te spelen. Weinige dagen na haar aankomst ontving het Parket een geheime mededeeling van het Zweedsch gezantschap, dat mile Patot tot een dievenbende behoorde, die belangrijke diefstallen te Stockholm en te Chris- tiania gepleegd had. Inderdaad legde de politie eergisteren beslag op eeu voor haar bestemde kist, die met kostbare voorwerpen gevuld was. Daar Suzanne de plaats van herkomst niet kon opgeven werd zij in hechtenis genomen. Oesters op boom en te telen is een nieuwigheid; die, natuurlijk in Amerika, voor eenigen tijd in practijk is gebracht. Da oesters uit de Poquonok-rivier zijn beroemd bij de liefheb bers, maar ongelukkig vrij schaars; de aan vraag overtreft het aanbod drie of viermaal. Want de bedding van de Poquonok, een breeden arm aan de Long-Islaud-Sond (het scheepvaart kanaal tusschen Long-Island en Connecticut), heeft slechts enkele plekken zonder slijk, geschikt voor het vormen van oesterbanken. Nu kwam, een jaar of wat geleden, een vingdingrijk man op het denkbeeld om dit bezwaar te overwinnen door krachtige berkeboomen met volle bladerkronen in het water te laten zinken, zoodat alleen hunne toppen bij laag water boven de oppervlakte zicht baar waren. Die proef gelukte volkomen; millioenen oesters hechtten zich aau de stam en beloofden, na verloop van een gewonen tijd, een rijken oogst. Zijn voorbeeld vond algemeene navolging; weldra had de Poquonok veel weg van een kolonie van paalwonigen. Maar het ongeluk wilde, dat onder de kinderen in den omtrek een kwaadaardige soort roodvonk (diphteritis) uitbrak en dat de overheid de oorzaak van die epidemie zocht in onzuiver- making van het water door de ontelbare berke- stammen in de Poquonok. Nu moesten onmiddel lijk al de stammen verwijderd worden, en de uit zichten op den rijken oogst werden geheel ver nietigd. De eigenaars hebben een eisch tot schade vergoeding tegen de overheid ingesteld. Twee heeren te Par ij s zullen om een weddingschap van de barrière de l'Etoile naar Versailles rijden de een te paard, de ander op een velocipede. Het gaat om 5000 fr. Maandag nacht had d en vrees e- lijke uitbarstingen plaats op het vulkanischen eiland Krakatau in straat Sunda. De slagen werden tot in Soerakarta gehoord, terwijl de aschregen tot in Cheribon is neergevallen. De vulkanische gloed was te Batavia zichtbaar, Serang was in volslagen duister gehuld, daar steenen neervielen. Ook te Batavia heerschte bijna volkomen duisternis, en des avonds werden alle gaslichten uitgedoofd. Het is onmogelijk met Anjer te communiceeren. Men vreest voor ernstige rampen op verscheidene punten tusschen Sarang en Anjer. Bij Anjer is een geheel dorp door overstrooming der rivier weg gespoeld, veroorzaakt door het plotseling binnen stroomen der zee op de kust. Inde "Haagse he Kout" van de Pr. Gron. Ct. wordt medegedeeld, dat de kaste lein op Zeerust te Scheveningen voor twee glazen melk zes-en-dertig stuivers vroeg. Toen men dit wat duur vond, liet hij de beide glazen voor achttien stuivers. Een leeuwentemmer, die met zijn dierenspel te Chalons-sur-Marne stond, maakte door aanplakbiljetten zijn voornemen bekend om een der jonge welpeu van het leeuwenpaar... te verloten. Dat bericht trok de aandacht; ieder wilde een lot hebben, hoewel allen met schrik dachten aan de mogelijkheid, dat hun den prijs zou ten deel vallen. Den klerk van een bankier wees het toeval ten laatste als den gelukkigen winner aan. Zijne vrouw, die in de tent aanwezig was en on gaarne haar huishouden met dezen kostganger zag vermeerderen, begon zoo bitter te jammeren dat de kolonel van een regiment, te Chalons in garnizoen, er door geroerd werd en haar voor 200 franks den prijs afkocht. Door den ontzetten den storm in Minnesota, waarvan wij reeds melding maakten, is het stadje Rochester voor een derde gedeelte verwoest. Driehonderd huizen zijn vernield en twee honderd andere beschadigd. Zes-en-twintig men schen werden daar gedood en een-en-vijftig zwaar gewond. Van de passagiers in den spoortrein, die door den wind opgenomen en verbrijzeld werd, zijn 20 gedood en 80 gewond. Ook in den om trek werd veel schade aangericht en was groot verlies van menschenlevens, doch de juiste om- vaDg is nog niet bekend. Thans is de officiëele lijst der slachtoffers (dooder.) van de ramp op Ischia open baar gemaakt. Te Casamicciola verloren 1992 het leven, te Eorio 313 en te Lagano 138, alzoo in 't geheel 2443. Onder de 1922 dooden te Casamicciola bevonden zich bijna 1000 vreem delingen. Onze hersenen en onze tanden zijn concurrenten, volgens een paar Engelsche geleerden, en niet alleen de woorden die uit den mond komen, maar ook de tanden in den mond toonen, naar zij beweren, of de eigenaar van dat spreek- en eetorgaan al dan niet veel van zijn hersenen vergt. De doctoren Lither- wood en Harlaw meenen opgemerkt te hebben, dat geleerden die veel werken, spoedig leelijke tanden beginnen te krijgen en dat, wanneer zij ophielden te studeeren, de tanden weder beter worden. Zij verklaren het verschijnsel daardoor, dat de hersenen, hij zoo sterke inspanning, phos- phorzure zouten verbruiken, die voor het onder houd vau de tanden eu de beenderen noodig waren. Zooals men weet, wekken die zouten de werkzaamheid der hersenen op. Een Eransch geneesheer P. Lucas Championnière, die ook ver schijnselen van dergelijken aard waarnam, beweert, dat men bij het leeren van kinderen nauwkeurig acht moet geven op deu staat van hunne tanden, om daarnaar het hun gegeven onderwijs te ver meerderen of te verminderen, en dat jongelieden die studeeren, bizondere zorg aan hunne tanden moeten besteden als zij ze goed willen, houden. Het zal echter wel wat overdreven wezen. Er zijn toch heel wat hard werkende geleerden met goede tanden, eu omgekeerd vele menschen die hunnen slechte gebitten waarlijk niet aan hunne al te werkzame hersenen kunnen wijten. Het be derven van de tanden kan zoo verschillende oor zaken hebben, en niemand zal zeker zich door

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1883 | | pagina 2